ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Σταμάτης Κραουνάκης

    Nafpaktos___
    02.03.2006, 13:09
    Quote:

    Το μέλος malastrana στις 02-03-2006 στις 00:06 έγραψε:

    Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί όλοι ανεξαιρέτως οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί αντιμετώπισαν τον δίσκο Ισόβια, ως μη υπάρχοντα...Δεν λέω σώνει και καλά ότι θα έπρεπε να αρέσει σε όλους, (εγώ τον βρήκα υπέροχο δίσκο), αλλά δεν του δωσαν καμιά ευκαιρία να ακουστεί, από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του, όταν άλλους νέους δίσκους τους μεταδίδουν όλοι οι παραγωγοί και στον Μελωδία και στο Δεύτερο...Λες και συννενοήθηκαν όλοι να τον θάψουν, ενώ γενικά βάζουν τραγούδια και του Σταμάτη, και της Λίνας και του Μητσιά....Τέλοσπάντων...





    Συμφωνω απολυτα!
    semplice
    07.11.2006, 21:44
    Εγώ δεν θέλω να γκρινιάξω τώρα!Δεν τον παίζουν τα ραδίόφωνα !οκ
    Τι μας πειράζει?Θα τον παίξουμε εμείς!!!Μου έχει κολλήσει ένα ....
    ...καλαματιανό δικό του ..και θα σας ..το τραγουδήσω!!!!
    (Α,τα ευαίσθητα αυτιά παρακαλώ να απομακρυνθούν
    από μένα - μην κανουμε καμιά ζημιά!)


    3,2...1 πάμε !!!

    Ξυπνάω χαράματα και βλέπω που λες
    τις δυο απένταντί μου τις παχου-λές
    και τη μαμά τους την κυρία Αργυ-ρώ
    που δε λεει το ρω που μασάει το ρω

    Ξυπνώ που λες με τη φωνή της Φα-νής
    και με το καζανάκι της διπλα-νής
    που τη φωνάζουνε κυρία Αργυ-ρώ
    και δεν λέει το ρω καθαροοοοοοοοο

    Χτυπά τηλέφωνο και βγαίνουνε- τρεις
    και εσυ κι η μάνα σου και ο Χατζηπε-τρής
    που τον φωνάζουνε κυρία Αργυ-ρώ
    που δεν λεει το ρω που μασάει το ρω


    Χτυπά κουδούνι κι εχω για θυρωρό
    τον διάολό μου την κυρία Αργυρώ
    φτυστή καλέ ο Ηρακλης Πουαρώ
    που δεν λέει το Ρω καθαρόοοοοοο

    Κωστάκηηηηηηηηηηη το τηλέεεεεεεφωνοοοοοοοο!!!!!!!!!!


    SmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.com


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-11-2006 21:54 ]


    AlmaNegra
    08.11.2006, 04:04
    Σπαιδαίος συνθέτης. Πολύ μελωδικός και σχεδόν πάντα μου βγάζει μια νοσταλγία. Οι στίχοι του πολύ περιεκτικοί, με "άσωτες" εκφράσεις και πολλές φορές καθόλου "ποιητικές" λέξεις, που όμως σχηματίζουν εκπληκτικούς στίχους. Επίσης ωραίος ως άνθρωπος. Του κόβει ρε παιδί μου! Κι αν γίνεται σνομπ αρκετές φορές (και στην Athnes voice που γράφει), δεν πειράζει.. Εδώ είναι σνομπ και περίεργοι άλλοι, πολύ χειρότεροι..

    μου'γνεφε η καρδιά πάρε μυρωδιά
    το λάδι εδώ πως καίγεται και ζήσε το ταξίδι..
    maspa
    08.11.2006, 04:26
    Δημιουργεί υπέροχη μουσική! Και στον στίχο καλός είναι....! Πάντως οι συνθέσεις του σε συνδυασμό με τους στίχους της Λίνας Νικολακοπούλου αποτελούν πολύ όμορφα τραγούδια. Κρίμα που δε θα ξανασυνεργαστούν....

    qanun
    08.11.2006, 08:01
    Παράθεση:
    Κρίμα που δε θα ξανασυνεργαστούν....


    Ξερεις κατι που δεν ξερουμε???
    Melissanthi
    16.11.2006, 20:04
    Παράθεση:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 09-07-2005 στις 10:30 έγραψε:

    1. Ο άνθρωπος, σ' αυτό που ασχολείτε, είναι φαινόμενο;Λίγο υπερβολικό θα έλεγα.
    2.Τα λοιπά, ας μείνουν στο περιθώριο;Συγνώμη αλλά είμαι απο τους ανθρώπους που κρίνουν τους καλλιτέχνες και απο τις δηλώσεις τους , την σκέψη τους ακόμα και απο την στάση τους στη ζωή.Νόμίζω πως και αύτα παίζουν ρόλο και συγκροτούν ένα καλλιτέχνη.
    3. Αμφισβητούμε το ταλέντο του Φοίβου;Μα φυσικά! Ποιό ταλέντο;Πέντε λέξεις στη σειρά και η επανάληψή τους ή πέντε μελωδίες και η επανάληψη τους σε όλους τους δίσκους που γραφει;Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.
    4.Ο Φοίβος φενόμενο στο είδος του;Αλήθεια ποιό είναι το είδος του;
    5 Αν στην εποχή μας φτάσαμε στο σημείο να΄ονομάζουμε χαρισματικούς τέτοιους καλλιτέχνες..........χαθήκαμε.
    6. Α! το ότι είναι υπέρβαρος δεν με ενοχλεί καθόλου(ήταν λίγο ειρωνικό το σχόλιο ή μου φάνηκε;).
    7. Επίσης καλό είναι,πιστεύω, καλλιτέχνες σαν τον Κραουνάκη να μην γράφουν όλη την ώρα γιατί μέσα στο πλήθος των τραγουδίων που γράφουν τα τραγούδια τους που αξίζουν χάνονται και δεν ακούγονται.

    Αυτές είναι δικές μου απόψεις.Κανείς δεν μπορεί να πεί οτι οι παραστάσεις με Σπείρα -Σπειρα δεν ειναι πολύ καλές και σημαντικό το γεγονός ότι δίνει βήμα και χώρο σε νέους καλλιτέχνες.Σίγουρα έχει γράψει πολύ καλά τραγόυδια αλλά τα τελευταία χρόνια κάτι κάτι δεν μου αρέσει.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: xristoforoupanagiotis on 09-07-2005 10:36 ]
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: xristoforoupanagiotis on 09-07-2005 10:38 ]





    Σωστός!


    Νισάφι πια με τα "συγχωροχάρτια" που δίνουμε κατά καιρούς στους καλλιτέχνες για τις οποιεσδήποτε επιπόλαιες δηλώσεις τους.όσο σπουδαίοι κι αν είναι.
    Δεν εννοώ σε καμμία περίπτωση ότι πρέπει να αμφισβητείται η καλλιτεχνική τους αξία.Απλώς ότι δεν πρέπει να τις αγνοούμε και να λέμε "Ε, μεγάλος συνθέτης ο τάδε δεν πρέπει να τον κρίνουμε"!

    eneni
    03.06.2007, 00:13
    Μ αρέσει πολύ ο Κραουνάκης. Πολλά (τα περισσότερα) απ τα τραγούδια του τ αγαπάω πολύ.
    Ξερει κανείς να μου εξηγησει με ποια λογική το νέο του cd πωλείται μόνο στα metropolis;

    Είπα να το αγοράσω απ το τη σελίδα του στο ιντερνετ.
    Βλέπω αρχικά την τιμή: 13 ευρώ
    ωραία, λέω, χαλάλι θα πάω ταχυδρομείο αλλά ειναι φτηνό.
    Αλλά...για επαρχία η τιμή μαζί με τα εξοδα αποστολής φτάνει τα 21 ευρώ. Εντάξει, έλεος. Αν κατέβω Αθήνα, αν βρεθώ σε κάποιο metropolis, αν το θυμηθω, αν έχω λεφτά εκείνη τη στιγμή, αν...
    Η χαρά ενός cd είναι να τρέχεις στο δισκοπωλείο όταν ακούσεις κάτι και σ αρέσει, να το πάρεις αμέσως.

    Τωρα τη λογική είναι αυτή της περιορισμένης πώλησης και ποιον βοηθάει (τον καλλιτέχνη, την προώθηση της μουσικής του, το κοινό στην αναζήτηση όμορφης μουσικής, την ίδια τη μουσική) δεν ξέρω. Δε μπορώ να καταλάβω τι λόγους είχε να το κάνει αυτό.

    MONSTER
    03.06.2007, 11:53
    Ένας συνθέτης που έχει γράψει την δική του ιστορία στο ελληνικό τραγούδι. Πολλά και όμορφα τραγούδια με μια ανεξίτηλη γραφή στον χρόνο, που θα ακούγονται για πάντα (χωρίς υπερβολές). Μαζί με το ετερόν του ήμισυ την Λινα Νικολακοπούλου συνεργάστηκαν και συνεργάζονται παράγοντας αξιόλογο έργο δίνοντας στο τραγούδι μια ανάσα ποιότητας που τόσο χρειάζεται (ειδικά στις μέρες μας).
    NiKiTaS25
    03.06.2007, 12:05
    Αγαπώ το Σταμάτη Κραουνάκη. Όταν αποφασίσει να επιστρέψει θα τρέξω να αγοράσω το δίσκο του. Όσο τραγουδαει Ντρουν Ντρουν Ντρουν Αμα εισαι και Καουμποις σε ειδα και στην Αθενς Βοις και Με λεν Ζωζώ και εφόσον ζω δε θα παρω. Δεν τον κατακρίνω. ΑΠλά δε μου πάει. Και 2-3 όμορφα τραγουδάκια που γράφει μεμονωμένα πια δε θα τα πω αριστούργηματα λόγω νοσταλγίας. Γλυκιά η Μαρία η Άσχημη, αλλά πριν δέκα χρόνια θα ήταν το γλυκούλι b-side ενός αριστουργηματικού δίσκου. Τωρα είναι το όχημα του. Κάτι σημαίνει αυτό. Επαναλαμβλανω για μένα και μόνο για μένα που τα παλιά του με ρίχνουν ακόμα στα πατωματα
    eneni
    13.06.2007, 20:59

    Ο Σταματης Κραουνακης στο Ραδιοφωνο Λυχναρι.



    Ένας απο τους σημαντικότερους δημιουργούς της γενιά του, ο Σταμάτης Κραουνάκης συνομιλεί με την Ξένια Ζαχαριάδου την Κυριακή 17 Ιουνίου στις 11:00 το πρωϊ στο Ραδιόφωνο Λυχνάρι (91,4-Ρόδος). Ο Σταμάτης Κραουνάκης θυμάται στιγμές απο την μέχρι τώρα σημαντική του πορεία,τις συνεργασίες του και τις φιλίες του μέσα απο το ελληνικό τραγούδι,την Σπείρα-Σπείρα, και τον τελευταίο του δίσκο που κυκλοφορεί με τον τίτλο «Πόσο σ αγαπώ» που κυκλοφορεί με το τεράστιο καρπούζι στο εξώφυλλο απο την Λυχνία.

    www.lihnarifm.gr