ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.853 μέλη

    Κότσιρας Ή Ενδελέχεια

    giorgosparade
    28.07.2005, 17:59
    Το τελευταίο διάστημα "παίζεται" το καταπληκτικό τραγούδι των Ενδελέχεια "τι τραγούδι να σου πώ", τις περισσότερες όμως φορές στην εκτέλεση του Γ. Κότσιρα. Οι επενεκτελέσεις είναι σίγουρα ευπρόσδεκτες, αρκεί να "θυμόμαστε" αυτούς που έγραψαν το κομμάτι, και όχι για παράδειγμα να πιστεύουμε πως το "να μ'αγαπάς" είναι τραγούδι του Σ.Ρόκου.
    Κότσιρας ή Ενδελέχεια λοιπόν? Τι προτιμάτε?
    Sideline
    28.07.2005, 21:37
    Ενδελέχεια φυσικά.Ούτε που μπορώ να διανοηθώ τον Κότσιρα να τραγουδάει αυτό το τραγούδι.Ευτυχώς που δεν έτυχε να το ακούσω.
    Ilianashiamishi
    29.07.2005, 00:18
    Χωρίς να το΄έχω ακούσει από τον Κότσιρα ψηφίζω Ενδελέχεια γιατί:

    1)Αυτοί είναι οι δημιουργοί του τραγουδιού και πιστεύω ταιριάζει περισσότερο στο στυλ τους παρά στου Κότσιρα.

    2) Προτιμώ την πρώτη εκτέλεση ενός κομματιού χωρίς να στρέφομαι ενάντια στις επανεκτελέσεις... Αυτό που δεν μου αρέσει είναι να πλουτίζουν κάποιοι με τραγούδια που δεν τους ανήκουν ενώ ο κόσμος δεν ξέρει τον πραγματικό τους δημιουργό.

    3) Τώρα τελευταία άρχισε να μου την δίνει ο Κότσιρας. Ενώ είχε ξεκινήσει καλά, με συμπαθητικά τραγούδια, τώρα έχει γίνει πλέον τελείως εμπορικός.

    Άρα σταθερά Ενδελέχεια!
    hurricane
    29.07.2005, 00:41
    Εμένα δεν με ενοχλούν οι επανεκτελέσεις. Με ενοχλεί το να μην ξέρεις τον πρώτο που το έχει πει. Και μπορεί να το έχω κάνει και εγώ κάποιες φορές! Άρα το τι διαλέγω είναι προφανές!
    LINA2012
    29.07.2005, 17:34
    Δεν έχω ακούσει την 1η εκτέλεση του τραγουδιού. Το σίγουρο όμως είναι ότι το τραγούδι αυτό απ'τη φωνή του Κότσιρα με έχει σημαδέψει (ιδιαίτερα ο στίχος του),ότι το λατρεύω και ότι θα το ακούω και πάντα θ'ανατριχιάζω...
    katerina
    29.07.2005, 18:16
    exei tuxei na protimiso kai ti 2 ektlesi (h tin 3, htin 4 den exei simasia) alla edo endelexeia. Alla mporei na mou pei kaneis giati otan akouo ton Kotsira me pianei to stomaxi mou? Genika, oxi mono se auto to tragoudi. Ta monadika isos tragoudia pou exei pei kai mou aresan einai apo to teleutaio CD (30+) ta tragoudia tou Famellou (mallon giati mou aresei o Famellos polu) alla kai pali otan t' akouo leo giati na min ta elege o idios o Manolakis kai ta edose s' auton?
    W4TT4N4B3
    23.08.2005, 00:52
    Quote:

    Το μέλος katerina στις 29-07-2005 στις 18:16 έγραψε:

    exei tuxei na protimiso kai ti 2 ektlesi (h tin 3, htin 4 den exei simasia) alla edo endelexeia. Alla mporei na mou pei kaneis giati otan akouo ton Kotsira me pianei to stomaxi mou? Genika, oxi mono se auto to tragoudi. Ta monadika isos tragoudia pou exei pei kai mou aresan einai apo to teleutaio CD (30+) ta tragoudia tou Famellou (mallon giati mou aresei o Famellos polu) alla kai pali otan t' akouo leo giati na min ta elege o idios o Manolakis kai ta edose s' auton?





    πολλες φορες ορισμενοι δημιουργοι εμπνέονται απο τη φωνη ορισμενων τραγουδιστων και γραφουν τραγουδια προκειμενου να τραγουδηθουν απο συγκεκριμενουν καλλιτεχνες.Ισως γραφουν κομματια που να ταιριαζουν στη φωνη και το υφος ορισμενου τραγουδιστη.
    fantasma
    23.08.2005, 01:03
    Quote:

    Το μέλος Ilianashiamishi στις 29-07-2005 στις 00:18 έγραψε:

    3) Τώρα τελευταία άρχισε να μου την δίνει ο Κότσιρας. Ενώ είχε ξεκινήσει καλά, με συμπαθητικά τραγούδια, τώρα έχει γίνει πλέον τελείως εμπορικός.

    Άρα σταθερά Ενδελέχεια!

    [/I]



    καταρχιν χιλιες φορες ενδελεχεια.....!!!!!!!!!!!!!

    συμφωνω απολυτα με την παραπανω αποψη....
    πρωτα απ'ολα θελω να πω πως δεν εχω δει κανενα καλλιτεχνη( που δε το παιζει εμπορικος) εκτος απο το κοτσιρα να κανει διαφημιση κατα της πειρατειας στη μουσικη. ειναι ο μοναδικος που εχω δει ( και που απο τοτε ξενερωσα μαζι του αφανταστα)να κανει κατι τετοιο, σε αντιθεση με τους ενδελεχεια που στην τελευταια τους περιοδεια λενε σε ολο τον κοσμο να αγορασει μονο ενας το cd και ολοι οι αλλοι να το αντιγραψουν!!!!!!.....

    και οι επανεκτελεσεις δεν ειναι κακες για να θυμομαστε επιτελους και καποια τραγουδια.....


    valia1984
    25.09.2005, 22:06
    Καταρχήν συμφωνώ ότι με τις επανεκτελέσεις βγαίνουν στην επιφάνεια κάποια πολύ όμορφα κομμάτια. Εγώ αγνοούσα ακόμη και την ύπαρξη των ενδελέχεια.
    Όταν άρχισα ο Γιάννης να το λέει στις συναυλίες του είπε ότι είναι των ενδελέχεια και άρα από τον ίδιο το έμαθα.
    Προσωπικά μου αρέσει πολύ η ερμηνεία του.
    Από τους ενδελέχεια το άκουσα μια φορά και επειδή γενικά δεν είμαι φαν της ροκ (αν πρόκειται για ροκ συγκρότημα, δεν είμαι και σίγουρη) μουσικής,προτιμώ την εκτέλεση του Γιάννη. Προτιμώ τις καθαρές φωνές.
    Voltage
    26.09.2005, 00:54
    Πειράξει που προτιμώ την εκτέλεση με τον Κότσιρα ; (Φοβάμαι μην παρεξηγηθώ απο τη ροκ κουλτούρα, αλλά δε μου πάει να το καταπιώ !)
    eua
    26.09.2005, 03:36
    Ειδικά γι αυτό το τραγούδι μόνο Ενδελέχεια!
    Hada
    21.12.2005, 17:31
    Ενδελέχεια! Συμπαθητικά το λέει+ο Κότσιρας αλλά οι πρώτοι έχουν πολύ ιδιαίτερο ήχο+φωνή για να συγκριθεί με οποιαδήποτε απλά σωστή επανεκτέλεση...
    kalouka
    22.12.2005, 14:34
    ενδελέχεια είναι μερικά τραγούδια που δεν τους κάνει καλό η επανεκτέλεση
    ageras
    22.12.2005, 20:40
    Ενδελέχεια!!!Φυσικά το λέει συμπαθητικά και ο Κότσιρας αλλά μερικά τραγούδια πρέπει να μένουν ως έχουν.
    dimitrapan
    23.12.2005, 08:39
    Nithor
    23.12.2005, 20:55
    Αν δεν έχεις ακούσει την πρώτη εκτέλεση, φυσικά υπερασπίζεσαι την -πολύ προσεγμένη- του Κότσιρα. Αλλά η πρώτη (αγάπη) δε σβήνεται ! Ενδελέχεια, λοιπόν !
    Ania
    23.01.2006, 15:54
    endelexeia
    xaris_alexiou
    21.02.2006, 10:58
    Ennoeite Endelexeia...poli flwros o Kotsiras
    accelerator
    20.05.2006, 11:55
    θελω να μαθω αν υπαρχουν αρχεια gp3 για τραγουδια του συγκροτηματος Ενδελέχεια...

    KAKOFONIKS
    20.05.2006, 12:19
    Quote:

    Το μέλος hurricane στις 29-07-2005 στις 00:41 έγραψε:

    Εμένα δεν με ενοχλούν οι επανεκτελέσεις. Με ενοχλεί το να μην ξέρεις τον πρώτο που το έχει πει. Και μπορεί να το έχω κάνει και εγώ κάποιες φορές! Άρα το τι διαλέγω είναι προφανές!





    Πολύ σωστά και εγώ είμαι αυτής της άποψης και διαλέγω ενδελέχεια παρόλο που μου αρέσει πολύ ο Κότσιρας