ελληνική μουσική
    831 online   ·  210.853 μέλη

    Κότσιρας Ή Ενδελέχεια

    antonLOrd
    20.05.2006, 12:27
    Quote:

    Το μέλος Sideline στις 28-07-2005 στις 21:37 έγραψε:

    Ενδελέχεια φυσικά.Ούτε που μπορώ να διανοηθώ τον Κότσιρα να τραγουδάει αυτό το τραγούδι.Ευτυχώς που δεν έτυχε να το ακούσω.







    SWEETHOPE
    20.05.2006, 13:55
    alexia-vicky
    27.05.2006, 15:26
    Πώς να διαλέξω ανάμεσα σε 2 μεγάλες αγάπες και κυρίως τόσο διαφορετικές μεταξύ τους????
    Δε θα διαλέξω!!! Μ'αρέσουν εξίσου και οι δύο εκτελέσεις...δε με πειράζει μια επανεκτέλεση να είναι διαφορετική γιατί κάθε καλλιτέχνης πρέπει να αφήνει και το δικό του στίγμα όταν ερμηνεύει ένα τραγούδι...


    prochatz
    08.06.2006, 02:24
    Δε θα πάρω θέση στο συγκεκριμένο ερώτημα αλλά θα τοποθετηθώ στην ερώτηση που κρύβεται πίσω από τον τίτλο του topic (Είναι καλό να γίνονται επανεκτελέσεις ή όχι?).
    Προσωπικά, είμαι υπέρ των επανεκτελέσεων. Δε μου φαίνεται σωστό να ταυτίζουμε συγκεκριμένα κομμάτια με ερμηνευτές. Σίγουρα μας φαίνεται αρκετά περίεργο να ακούμε μια επανεκτέλεση τραγουδιού και μάλιστα από άλλο ερμηνευτή. Αυτό όμως, δε σημαίνει ότι η επανεκτέλεση είναι χειρότερη από την αυθεντική εκτέλεση. Για παράδειγμα, χάρη στις επανεκτελέσεις της Ε.Τσαλιγοπούλου μπόρεσα και άκουσα πολύ παλιά λαϊκά κομμάτια των οποίων οι αυθεντικές εκτελέσεις ήταν για μένα κατά πολύ χειρότερες. Όσον αφορά το αν θα πρέπει να θυμόμαστε αυτόν που πρωτοτραγούδησε κάθε κομμάτι, το βρίσκω "χρήσιμο" αλλά όχι και απαραίτητο. Πολλές φορές δε γνωρίζουμε (πράγμα που είναι κατανοητό) τους στιχουργούς και αυτούς που έγραψαν τη μουσική των κομματιών, το οποίο, για μένα, είναι πιο "χρήσιμη" πληροφορία από το να θυμόμαστε ποιός το πρωτοερμήνευσε. Όπως θα καταλάβατε, δεν πιστεύω στη λογική που λέει ότι τα τραγούδια γράφονται για συγκεκριμένους ερμηνευτές και μόνο. Το ότι μπορεί ενδεχομένως να μη μου αρέσει μια επανεκτέλεση είναι εκδιαμέτρου αντίθετο με το είμαι αρνητικός σε όλες τις επανεκτελέσεις ανεξάρτητα από το αν μου αρέσουν.
    poison_girl
    08.06.2006, 17:16
    τι ερωτηση ειν αυτη κ οι 2αν κ οι Ενδελεχεια ειναι συγκροτημα ειναι τελειοι!!!!!!!!!!
    mousikofilh
    08.06.2006, 19:17
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ
    STR
    08.06.2006, 19:40
    Endelexeia fusika!!!!

    aggeliki
    08.06.2006, 19:55
    Μ'αρέσουν και οι δύο εκτελέσεις!Όμως λίιιιιιιιιιιιιιιιιιγο παραπάνω των Ενδελέχεια!

    Όσο για τις επανεκτελέσεις,όταν έιναι καλές δεν με ενοχλούν καθόλου!Εξάλλου τα τραγούδια πρέπει να φτάνουν στα αυτιά των νεότερων!


    drakonikolis
    08.06.2006, 21:20
    Ενδελέχεια βέβαια,η ερμηνεία αυτή πραγματικά δεν παίζεται!!!
    dimi589
    09.06.2006, 13:27
    E_ _ _ _ _ _ _ _ A

    giasemi
    09.06.2006, 23:40
    ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ!Ούτε συζήτηση!!Οχι άλλο Κότσιφας.
    chorrer
    10.06.2006, 12:41
    Ενδελεχεια Κι εγω!!!
    Οσο για τις επανεκτελεσεις , οπως ελεγε κι ο συγχωρεμενος ο Σιδηροπουλος : "Οταν ενα τραγουδι γραφτει παυει πια να ανηκει στο δημιουργο του κι αρχιζει να γραφει τη δικια του ιστορια"
    ....Βεβαια καλο θα ηταν οι κοτσιρες και οι νταλαρες να αφηναν το ροκ στην ησυχια του αλλα τι να κανουμε, δημοκρατια εχουμε , δεν μπορουμε να τους δολοφονησουμε ( αν και θα ηταν μια καλη αρχη )
    .....πωπω λες να φαω καμια μηνυση??
    maroulaki_321
    10.06.2006, 17:06
    Το κομμάτι το έχω μόνο απο Ενδελέχεια που είναι καταπληκτικό, απο Κότσιρα δεν έχει τύχει να το ακούσω, για να πώ. Το χει κανείς να μου το στείλει?
    maroulaki.321@gmail.com
    ageras
    10.06.2006, 19:41
    Το μέλος maroulaki_321 στις 10-06-2006 στις 17:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το κομμάτι το έχω μόνο απο Ενδελέχεια που είναι καταπληκτικό, απο Κότσιρα δεν έχει τύχει να το ακούσω, για να πώ. Το χει κανείς να μου το στείλει?
    maroulaki.321@gmail.com


    Φόρεσε μπουφανάκι και πήγαινε μέχρι το mail σου να το πάρεις!!

    maroulaki_321
    11.06.2006, 00:10
    Ευχαριστώ πολύ πολύ
    Πολύ ωραίο και απο Γιάννη Κότσιρα αλλα τελικά θα ψηφίσω Ενδελέχεια!

    No one can make you feel inferior without your consent


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 11-06-2006 00:12 ]
    ageras
    11.06.2006, 09:04
    Το μέλος maroulaki_321 στις 11-06-2006 στις 00:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ευχαριστώ πολύ πολύ
    Πολύ ωραίο και απο Γιάννη Κότσιρα αλλα τελικά θα ψηφίσω Ενδελέχεια!

    No one can make you feel inferior without your consent
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 11-06-2006 00:12 ]



    assasinos
    11.06.2006, 09:23
    Μήπως συγκρίνουμε ΕΝΤΕΛΛΩΣ ανόμοια πράγματα?
    Λέω εγώ τώρα...μία ηλίθια ιδέα...
    maroulaki_321
    11.06.2006, 15:50
    Ενδελέχεια και Κότσιρας --ανόμοια
    Τραγούδι -- όμοιο.
    Αρα συγκρίνουμε την ερμηνεία του καθένα στο κομμάτι.
    valia1984
    16.07.2006, 17:32
    Αυτές οι συγκρίσεις πραγματικά δεν έχουν νόημα.
    Συγκρίνουμε ένα καθαρά ροκ συγκρότημα με έναν ερωτικό-λαικό τραγουδιστή.
    Ο καθένας ανάλογα με το τι του αρέσει να ακούει προτιμάει την ανάλογη εκτέλεση.

    Και κάτι άλλο: Ο λόγος που γίνεται μια επανεκτέλεση δεν είναι να γίνονται συγκρίσεις αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το συγκεκριμένο κομμάτι άρεσε στον Κότσιρα και ήθελε να το πει. Δεν είχε σαν στόχο να συγκριθεί με τους Ενδελέχεια.

    Και στην τελική οι επανεκτελέσεις ποτέ δεν μπορεί να είναι καλύτερες από τις πρώτες.

    Υ.Γ.Και θα ήταν καλύτερα να αποφεύγονται οι ειρωνείες και οι χαρακτηρισμοί για τον κ.Κότσιρα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος,άπλώς συζήτηση κάνουμε και αν κάπιος δεν πάει τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη απλά δεν τον ακούει....
    melkat06
    17.07.2006, 17:15
    Εγώ το ακούω ευχάριστα και από τις δύο εκτελέσεις!!
    Η κάθεμια με ταξιδεύει σε άλλα μέρη..
    Θεωρώ ότι μπορεί να επανεκτελέσει όποιος θέλει, όποιο κομμάτι θέλει αρκεί να το σέβεται και να μην το καταστρέφει!!
    Δεν νομίζω πως ο Κότσιρας το καταστρέφει.
    Είτε αρέσουν οι επιλογές του είτε όχι, το σίγουρο είναι πως έχει πολύ μελωδική φωνή και πως ξέρει να τη χρησιμοποιεί σωστά.
    Στέκομαι στον Κότσιρα γιατί εκείνος δέχτηκε την μεγαλύτερη επίθεση..

    Αυτά..