ελληνική μουσική
    699 online   ·  210.857 μέλη
    Melinda
    05.12.2005, 16:49
    Quote:

    Το μέλος paramithi στις 09-08-2005 στις 15:29 έγραψε:
    τελικά η ηλικία δεν είναι τίποτα περισσότερο απο ένας αριθμός??


    Ακριβώς...δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένας αριθμός... μην κολλάτε στον "τύπο", δείτε την ουσία!!!
    fairies_wear_boots
    05.12.2005, 18:42
    Στις σχεσεις παραπανω απο τη φιλια για μενα παιζει ρολο.....η γηναικα πανω απο τα 25 χαλαει και κυριως οταν παντρευεται....λοιπον για λογους καλοπερασης....under 25!!!




    Πού να ανοίξω λάκο και πού να πάω να χωθώ ρε Bruce..... Εγώ προσωπικά νιώθω ίσα με 15.....Μοιάζω με 20-22 αλλά όποτε λέω 25 κομπλάρω....Ισως γιατί οι άλλοι με περιμένουν πολύ πιο σοβαρή και παραξενεύονται όταν τους λέω ότι ειμαι 25, χωρίς σχέση, σπουδάζω ακόμα κτλ κτλ κτλ....δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά με κάνουν να νιώθω απίστευτα γριά χωρίς να θέλω
    Exartate
    05.12.2005, 19:00
    Αλλος ενας αριθμος να κανει την ζωη μας πιο πολλυπλοκη.....ας ξεκολισουμε και ας παμε παρακατω παρακαλω.....
    thank
    07.12.2005, 19:25
    Quote:

    Το μέλος fairies_wear_boots στις 05-12-2005 στις 18:42 έγραψε:

    Μοιάζω με 20-22 αλλά όποτε λέω 25 κομπλάρω....Ισως γιατί οι άλλοι με περιμένουν πολύ πιο σοβαρή και παραξενεύονται όταν τους λέω ότι ειμαι 25, χωρίς σχέση, σπουδάζω ακόμα κτλ κτλ κτλ....δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά με κάνουν να νιώθω απίστευτα γριά χωρίς να θέλω

    [/I]

    Και που να δεις αν πεις τι σπουδάζεις ... (αυτές τις περίεργες κουλτουριάρικες επιστημες !!!!! που χανεις τον χρόνο σου αντι να κάνεις κάτι που θα σου εξασφαλίσει μια δουλεία !!!! )και άλλα σχετικά ...




    Η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός, αλλά όχι μόνο. Είναι και άλλα. Δυστυχώς ή ευτυχώς. Μπορεί σε ότι έχει να κάνει με εκδηλώσεις, συμπεριφορές και «στάσεις ζωής» ενός ανθρώπου να φαίνεται πως τελικά δεν παίζει ρόλο. Έχουμε (για παράδειγμα) πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που ενώ είναι μιας κάποιας ηλικίας τέλος πάντων … έχουν ζωντάνια, κινητικότητα κλπ ενώ άλλοι, μικρότεροι, δείχνουν και φέρονται σαν «γερασμένοι».

    Όμως, απλά, δεν είναι το ίδιο. Όσο περνάνε τα χρόνια, οι σελίδες μας γράφονται, από εμάς και από άλλους. Αποτέλεσμα, μπορεί ένας «μικρός» και ένας «μεγάλος» να μπορούν να έχουν τα ίδια μήκη κύματος, αλλά, αν δει κανείς πίσω από αυτό, ίσως πέσει πάνω σε μεγάλες διαφορές. Βέβαια, αυτό είναι και γενικός «κανόνας». Όμως σε αυτόν το γενικό κανόνα, η ηλικία έχει τον ρόλο της, ως βιολογική αλλά και ως κοινωνική εξέλιξη του καθενός. Έχει τη συμμετοχή της σε αυτό που θα λέγαμε πως «για όλους μας, όλα είναι τόσο όμοια και τόσο διαφορετικά συνάμα»

    Κλασσικό παράδειγμα οι «μικρότεροι» που πολλές φορές δεν κολλάνε με παιδία της ηλικίας τους και προσφεύγουν σε σχέσεις (φιλικές, ερωτικές κλπ) με μεγαλύτερους. Η, το αντίθετο, μεγαλύτεροι που «προστρέχουν» σε μικρότερες ηλικίες.. Δεν είναι κανόνας, αλλά πολλές φορές, ενώ μεμονωμένα όλα πάνε μια χαρά, κάποια στιγμή κάτι χαλάει . Επίσης, τα κοινωνικά «πρέπει» και «απαγορεύεται» σε σημαντικό βαθμό συσχετίζονται με την ηλικία. Επαγγελματική εξέλιξη, σπουδές, σχέσεις, γάμος, παιδιά, αποκατάσταση, καταναλωτικές συνήθειες, συναισθηματικές αντιδράσεις, σταθερότητα στο μοντέλο του καθενός κλπ. Δεν τα θεωρώ αποδεκτά, αλλά έχουν τη σημασία τους και σε πολλές περιπτώσεις οι άνθρωποι ζορίζονται αν θέλουν να «ξεφύγουν» από αυτά.

    Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής και αξιολόγησης ανθρώπων, σχέσεων, ένταξής μας σε πρότυπα κλπ Αλλά δεν πρέπει να αγνοείται, τόσο για εμάς τους ίδιους, όσο και για τις επιλογές μας έναντι των άλλων. Και με το «να μην αγνοείται» δεν σημαίνει πως πρέπει να «κολλάμε» σε αυτό που γενικά είναι αποδεκτό για την ηλικία μας. Απλά να ξέρουμε ότι, οι διαδρομές του καθενός μας δεν είναι ούτε και αυτές αριθμοί. Κάτι αφήνουν. Όπως και αυτό που απομένει μέχρι το τέλος … πολλές φορές προκαλεί ανάλογες αντιδράσεις :)

    Kerato
    06.01.2006, 14:18
    Γνωστό αλλά θα το πω γιατί το θεωρώ πολύ καλό...
    "Some age, others mature"
    houlina
    06.01.2006, 16:47
    η ηλικία δεν κάνει τον άνθρωπο...και ειδικά σε σχέσεις φιλίας και σχέσεων όταν είναι να ταιριάξεις με κάποιον είσαι μαζί του γι αυτό που είναι και δε κοιτάς ηλικίες...
    Other_side
    06.01.2006, 19:02
    Καλημέρα -εδώ είναι πρωί- σχεδόν μεσημέρι δηλαδή, αλλα μιας και αυτά τα ατού έχει η ανεργεία- μόλις ξυπνήσαμε. Και ενώ αυτό ίσως πιάνει και λίγο το "Ποιό είναι το πρώτο πράγμα μόλις ξυπνάτε;" Είναι το καφές και νετ, ειδήσεις και μόνιμες στήλες του "Παραδείσου".

    Είναι η ηλικία μόνο ένας αριθμός; Πολύ, πολύ σωστά το έθεσε η Gate, όπως κάθε φορά σχεδόν που διαβάζω κάτι δικό της, μένω άφωνη και δεν βρίσκω κάτι να προσθέσω. Σ'αυτό το θέμα ίσως να έλεγα επίσης πως για μένα τουλάχιστον έχει να κάνει με δυο διαφορετικά πεδία. Δηλαδή υπάρχει η αντίληψη που έχουμε οι ίδιοι για τον εαυτό μας και μετά υπάρχει η αντίληψη που έχουν οι υπόλοιποι για εμάς. Θα το εξηγήσω. Αλλα πρώτα πρέπει να πω ίσως πως νιώθω πως μέσα σ'αυτά τα δυο διαφορετικά όπως είπα πεδία υπάρχουν και δύο υπόκοσμοι ας τους πούμε έτσι, που χωρίζουν τους άντρες και τις γυναίκες. Σαν γυναίκα λοιπόν νιώθω πως ο χρόνος είναι ένας συμαντικός αριθμός για την ιδέα που έχουν οι άλλοι για εμάς. Νιώθω πως υπάρχει μια αισθητή διαφορά στα φύλα όσο κι ας θέλουμε όλοι να πιστεύουμε πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

    Βιολογικοί παράγωντες, όπως εκείνοι της αναπαραγωγής, και αισθήματα μητρότητας που έχουμε μέσα μας απο την αρχή του κόσμου, είναι κάτι που δεν γίνεται να "ξεγελάσουμε" όσες κρέμες κι ας βάλουμε. Θέλω να πω, βιολογικά, τα πράγματα σαφώς άλλαξαν με το πέρασμα του χρόνου και την δράση του στον άνθρωπο. Σήμερα γνωρίζουμε την συμασία της γυμναστικής, της σωστής διατροφής, της ψυχικής ηρεμίας. Είναι και οι συνθήκες "ειρηνικές" και μπορούμε ν'ασχοληθούμε με αυτά. Εμείς οι δυτικοί. Γιατί μη ξεχνάμε πως για εκατομύρια συνανθρώπους η ηλικία είναι μόνο ένας αριθμός, ένας αριθμός όπου ο τοίχος βρίσκεται κάπου στα 30 το πολύ. Θέλω να πω, πως όσο κι ας έχουμε καταφέρει να διατηρηθούμε πιο "νέοι" απο πριν, την φύση την ίδια δεν την ξεγελάμε.

    Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει ακόμα να γίνουν στην ώρα τους. Γι'αυτό και ερωτευόμαστε τρελά κάπου στα εφηβικά μας για την πρώτη φορά, γι'αυτό και προβληματιζόμαστε τρελά κάπου στα 20 μας για πρώτη φορά, γι'αυτό και σαν γυναίκες -συνήθως- συνδέουμε τον έρωτα με τα παιδιά κάπου στα 30 μας. Αυτά τα πράγματα δεν αλλάζουν και γι'αυτά η ηλικία δεν είναι απλά ένας αριθμός. Αλλά ένα σύνθημα. Σαν το σύνθημα στον στίβο. Πρέπει να τρέξεις μόλις τον ακούσεις. Να τα δώσεις όλα με την ελπίδα πως θα βγεις νικητής. Μπορεί και τελευταίος. Πρέπει όμως να τερματίσεις. Υπάρχουν νιώθω ηλικίες κρίσεως.

    Καταλήγω πως για τον εαυτό μας μπορεί να νιώθουμε πνευματικά συνομίλικοι με ένα 10χρόνο. Πολλές είναι οι φορές που πράγματι προσωπικά βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα τη συζήση με παιδιά μικρά παρά με μεγάλους. Πιο κοντά στα αισθήματα μου. Πιο αληθινή. Μπορεί όταν ζωγραφίζω ένα φανταστικό κύκλο γύρω μου και σβήνω για λίγο απο το περιβάλλον μου να νιώθω παιδί, να νιώθω ακριβώς όπως ένιωθα όταν ήμουν 18 ή 22. Ποτέ μεγαλύτερη όμως. Δεν ξέρω πως θα είναι το μέλλον. Όσοι μου λένε πως νιώθουν μεγαλύτεροι δεν μπορώ να τους καταλάβω. Πως μπορούμε να νιώσουμε κάτι που δεν ζήσαμε ακόμα.

    Οπότε ναι. Αναλόγως τις περιπτώσεις θα έλεγα. Αναλόγως την οπτική γωνία. Η ηλικία μπορεί να είναι και να μην είναι ένας αριθμός μόνο.
    faltsoo
    07.01.2006, 10:05
    η ηλικια ειναι ενα νουμερο χωρις ιδιαιτερη σημασια ...

    για αυτους που την εχουν μεγαλη .




    patrol
    08.01.2006, 23:39
    basika otan pas na kaneis mia sxesi kai gia paradeigma o enas einai megaluteros apo ton allon kata 4-5 xronia ....den einai o apolutos arithmos tis ilikias pou arxizei na epireazei tin sxesi ma i roi kai i exelixi ton gegonoton tis zois..mporei isos na diatupothei kai i diafora fasis pou exoun ta duo prosopa...

    einai pantos kako na mpenune kaloupia sta themata sxeseon logo tis ilikias
    Hastaroth
    08.01.2006, 23:53
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 07-01-2006 στις 10:05 έγραψε:

    η ηλικια ειναι ενα νουμερο χωρις ιδιαιτερη σημασια ...

    για αυτους που την εχουν μεγαλη .









    Κι'εγώ μεγάλη την έχω...

    Κι'από μεθαύριο,ακόμα μεγαλύτερη

    Αλλά όπως είχε πεί και κάποιος φίλος μου επίσης μουσικός:"οι μουσικοί παραμένουν πάντα νέοι"....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 08-01-2006 23:54 ]
    ZOI
    09.01.2006, 00:13
    η ηλικια ειναι ενας αριθμος μεχρι να σε πανε μεσα για αποπλανηση....

    ειδικα ομως στις σχεσεις,επειδη καθε ηλικια ειναι και ενας κοινωνικος ρολος που θελουμε δε θελουμε προσπαθουμε να ανταποκριθουμε σ'αυτον,αν υπαρχει μεγαλη διαφορα,καποιος εχει προβλημα.θελω να πω δηλαδη οτι καποιος απο τους δυο ειναι ειτε πιο ωριμος απο οσο συνηθως ή πιο ανωριμος απο οσο συνηθως για να τα βρισκει με ατομο μικροτερο ή μεγαλυτερο.

    παντως εγω θα θελα να ειχα μεινει στα 16,χωρις συγκεκριμενο λογο,ηταν ωραιος συμβολικος αριθμος...