ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.851 μέλη

    Έφυγε η Βίκυ Μοσχολιού

    GL
    16.08.2005, 13:03
    Την τελευταία της πνοή άφησε σημερα Τρίτη, σε ηλικία 62 ετών, η μεγάλη κυρία του ελληνικού πενταγράμου Βίκυ Μοσχολιού.

    Η σπουδαία ερμηνεύτρια, που με τη φωνή της σφράγισε την ιστορία του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού, «έσβησε» έπειτα από άνιση μάχη με τον καρκίνο.

    Η Βίκυ Μοσχολιού νοσηλευόταν το τελευταίο διάστημα στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου «Υγεία».




    πηγη: news.gr


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 16-08-2005 13:39 ]
    GL
    16.08.2005, 13:20
    Έτσι είν’ η ζωή.

    Μια φορά κι εγώ κοίταξα πίσω
    Είπα να χαθώ, να μη γυρίσω
    Έτσι είν’ η ζωή και πώς να την αλλάξεις
    Άλλοι κλαίνε κι άλλοι γελάνε δηλαδή
    Έτσι είν’ η ζωή και πώς να την ξεγράψεις
    πώς να την ξεγράψεις με μολύβι και χαρτί


    Κράτα μου το χέρι, κράτα το παράπονό μου
    Κράτα την καρδιά σου ώσπου να ’ρθει το πρωί
    Και να θυμηθείς, πριν φύγεις να σου δώσω
    κόκκινο γαρίφαλο κι ένα γλυκό φιλί


    Μια φορά κι εγώ είπα να φύγω
    από τους καημούς για να ξεφύγω
    Έτσι είν’ η ζωή...


    Κράτα μου το χέρι...

    Kαλο ταξιδι Βικη μακρυα απο τα βασανα και τους καημους....
    Desmar
    16.08.2005, 13:46
    Έφυγε ένας μαχητής της ζωής ...

    Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν μονάχοι
    σαν το ξεχασμένο στάχυ
    ο κόσμος γύρω άδειος κάμπος
    κι αυτοί στης μοναξιάς το θάμπος
    σαν το ξεχασμένο στάχυ
    άνθρωποι μονάχοι

    Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν μονάχοι
    όπως του πελάγου οι βράχοι
    ο κόσμος θάλασσα που απλώνει
    κι αυτοί βουβοί σκυφτοί και μόνοι
    ανεμοδαρμένοι βράχοι
    άνθρωποι μονάχοι

    Άνθρωποι μονάχοι σαν ξερόκλαδα σπασμένα
    σαν ξωκλήσια ερημωμένα, ξεχασμένα
    άνθρωποι μονάχοι σαν ξερόκλαδα σπασμένα
    σαν ξωκλήσια ερημωμένα, σαν εσένα, σαν εμένα...

    ...αυτό το ταξίδι το έκανες μονάχη ... καλό δρόμο ...
    antreas_dr
    16.08.2005, 13:59
    Καλό Ταξίδι Βίκυ!
    Ψυχάρα...
    yiannisyiannis
    16.08.2005, 14:25
    Είδατε τι ταλέντα ανακάλυπτε ο Οικονομίδης, το fame story της εποχής εκείνης; Η Βίκυ Μοσχολιού με τη χαρακτηριστική βαριά χροιά της, έγραψε τη δική της ιστορία στο ελληνικό τραγούδι κι όχι μόνο. Ίσως σας φανεί παράξενο, αλλά το αγαπημένο μου τραγούδι της Μοσχολιού, δεν είναι δικό της. Το ερμήνευσε βέβαια η ίδια, αλλά είναι της Σοφίας Βέμπο. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να επιχειρήσει κανείς να συγκριθεί με ένα ιερό τέρας όπως η Βέμπο. Όμως, η Μοσχολιού τα κατάφερε περίφημα, ερμηνεύοντας την «Καινούρια τώρα ζωή» μοναδικά και μάλιστα a cappella. Αν και τραγουδάει a cappella, η φωνή της έχει τέτοια πληρότητα, που νομίζεις ότι στην πραγματικότητα τη συνοδεύει ολόκληρη ορχήστρα. Καλή ανάπαυση Βασιλική στην καινούρια σου ζωή, ή όπως λέει και η φίλη μου η Νεκταρία, καλή αντάμωση.

    «Καινούρια τώρα ζωή»

    Κοντά σου θα 'ρθω κάποιο πρωί
    φαντάσου τη νέα μας ζωή
    στοχάσου πως είμαι δίπλα σου και πάλι
    πως σου χαϊδεύω το κεφάλι
    και πως σου λέω σιγανά:

    Καινούρια τώρα ζωή
    ας ξαναρχίσουμ' οι δυο μας
    κι ας πούμε πως με πρωτόειδες
    αυτό το πρωί

    Ας ξεχαστούν τα παλιά
    κι ας ξαναχτίσουμε πάλι
    την γκρεμισμένη από χρόνια
    μικρή μας φωλιά

    Κι ας βάλουμε στο νου μας
    πως έτσ' ήταν γραφτό
    κι ας πούμ' ότι είν’ αυτό
    το πρώτο ραντεβού μας.

    Τα βράδια είν' όνειρο τρελό
    με χάδια θα σε γλυκοφιλώ
    κι η άδεια η κουρασμένη αυτή καρδιά μου
    όταν σε ιδεί στην αγκαλιά μου
    θα λησμονήσει τα παλιά.

    Καινούργια τώρα ζωή...
    nancyb
    16.08.2005, 16:15
    'Εφυγες και πήγεs μακριά
    σύννεφα σκεπάσαν την καρδιά
    σβήσαν απ' τα χείλη τα τραγούδια
    γύρω μαραθήκαν τα λουλούδια...



    Καλό ταξίδι..
    tzouv
    16.08.2005, 16:26
    Αλλη μια μεγαλη φωνη εφυγε απο τον χωρο της μουσικης και αυτος ο κυκλος συνεχεια μεγαλωνει χαραζοντας μια ευθεια γραμμη η οποια δεν εχει ουτε αρχη αλλα ουτε και τελος.Ο καρκινος,αυτος ο παντοκρατορας ξαναχτυπησε.Καλο ταξιδι Βικι...
    antonLOrd
    16.08.2005, 16:28
    Στο καλό...
    AlienP
    16.08.2005, 17:07


    Ένα αστέρι πέφτει πέφτει
    το κοιτώ στον ουρανό
    μια ευχή κάνω για σένα
    τελευταία μου ελπίδα
    τον Θεό παρακαλώ

    Ένα αστέρι πέφτει πέφτει
    το κοιτώ στον ουρανό

    Μήπως το 'στειλε η ψυχή σου
    μήπως το 'στειλε η καρδιά σου
    τ' άστρο αυτό το φωτεινό
    κι ήρθε να μου φέρει δάκρυ
    ή για να μου φέρει ελπίδα
    μες στην ώρα που πονώ

    Ένα αστέρι πέφτει πέφτει
    το κοιτώ στον ουρανό

    Στίχοι: Γιώργος Σαμολαδάς
    Μουσική: Απόστολος Καλδάρας
    Βίκυ Μοσχολιού

    paramithi
    16.08.2005, 17:12
    καλό της ταξίδι...να ναι καλά εκεί ψηλά...μεγάλο κεφάλαιο του ελληνικού τραγουδιού..κρίμα..
    kifa
    16.08.2005, 17:47
    Του ήλιου σβήστηκε το φως, εχάθη το φεγγάρι

    και πάει το παλικάρι, καημός και πόθος μου κρυφός



    Πέτρα την πέτρα περπατώ, το αίμα του ανασαίνω

    και πια δεν περιμένω, μου σκότωσαν τον π’ αγαπώ



    Καημός και πόθος μου κρυφός, η νύχτα τον τυλίγει

    και τη φωνή μου πνίγει, ο πόνος μου ’γινε αδερφός



    Πέτρα την πέτρα περπατώ...


    Αντίο....
    antonLOrd
    16.08.2005, 18:02
    Να και ολόκληρο το δελτίο τύπου...

    Την τελευταία της πνοή άφησε στις 11 το πρωί της 16ης Αυγούστου, σε ηλικία 62 ετών, η μεγάλη κυρία του ελληνικού πενταγράμμου Βίκυ Μοσχολιού.

    Η σπουδαία ερμηνεύτρια, που με τη φωνή της σφράγισε την ιστορία του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού, «έσβησε» έπειτα από άνιση πολύχρονη μάχη με τον καρκίνο. Το τελευταίο διάστημα νοσηλευόταν στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου «Υγεία».

    Η Βίκυ Μοσχολιού γεννήθηκε στο Μεταξουργείο στις 17 Μαΐου του 1943 και έκανε τα πρώτα της βήματα στο λαϊκό πάλκο στην περίφημη «Τριάνα του Χειλά», πλάι στον Γρηγόρη Μπιθικώτση και τη Δούκισσα.

    Το αστέρι της άρχισε να λάμπει το 1964, όταν ο Σταύρος Ξαρχάκος την επέλεξε για να ερμηνεύσει το τραγούδι Χάθηκε το φεγγάρι στην ταινία Λόλα.

    Από τη στιγμή εκείνη και μετά, η Βίκυ Μοσχολιού θα τραγουδήσει μερικά από τα καλύτερα τραγούδια του ελληνικού πενταγράμμου. Τη φωνή της, άλλωστε, εμπιστεύθηκαν οι σημαντικότεροι από τους Έλληνες συνθέτες.

    Ανάμεσα σε αυτούς, οι Σταύρος Ξαρχάκος, Γιώργος Ζαμπέτας, Απόστολος Καλδάρας, Δήμος Μούτσης, Γιάννης Μαρκόπουλος, Μίκης Θεοδωράκης, Γιάννης Σπανός, Γιώργος Κατσαρός, Ακης Πάνου, Μίμης Πλέσσας, Σταύρος Κουγιουμτζής, Γιώργος Χατζηνάσσιος, Τζορτζ Μουστακής, Βασίλης Τσιτσάνης, Μάρκος Βαβακάρης, Λουκιανός Κηλαϊδόνης και Σταμάτης Κραουνάκης.

    Επιπλέον, τους στίχους τραγουδιών της υπογράφουν οι σημαντικότεροι ποιητές και στιχουργοί της χώρας: Γιώργος Σεφέρης, Γιάννης Ρίτσος, Νίκος Γκάτσος, Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου, Βαγγέλης Γκούφας, Λευτέρης Παπαδόπουλος, Γιώργος Σκούρτης, Δημήτρης Χριστοδούλου, Μάνος Ελευθέριου, Πυθαγόρας, Κώστας Κινδύνης, Κώστας Βίρβος, Γιώργος Κατσαρός, Γιώργος Χρονάς, Λίνα Νικολακοπούλου, Κώστας Τριπολίτης και Θεόδωρος Ποάλας.

    Το 1967 χιλιάδες άνθρωποι τη συνόδευσαν στη Μητρόπολη των Αθηνών, όπου ενώθηκε με τα ιερά δεσμά του γάμου με τον «στρατηγό» του ελληνικού ποδοσφαίρου Μίμη Δομάζο. Από το γάμο της με τον Δομάζο απέκτησε δύο κόρες.

    Η Βίκυ Μοσχολιού ήταν η πρώτη που οργάνωσε μεγάλη συναυλία συμπαράστασης στην Κύπρο, αλλά και η πρώτη λαϊκή τραγουδίστρια που άφησε τις μεγάλες πίστες και κατέβηκε στις μπουάτ της Πλάκας.

    Συλλυπητήρια μηνύματα

    «Το ελληνικό τραγούδι θρηνεί σήμερα την απώλεια μιας από τις σημαντικότερες εκπροσώπους του. Το πάθος, η δύναμη και η αξιοπρέπεια της Βίκυς Μοσχολιού, στοιχεία του χαρακτήρα της που έκαναν τις ερμηνείες της μοναδικές, δεν την εγκατέλειψαν ποτέ, ακόμη και στη άνιση μάχη που έδινε τα τελευταία χρόνια με τον καρκίνο. Η ανάμνησή της, όπως και τα τραγούδια της, θα παραμείνει ανεξίτηλη στις καρδιές μας» δήλωσε ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, εκφράζοντας στους οικείους της τα ειλικρινή του συλλυπητήρια.

    «Η Βίκυ Μοσχολιού υπήρξε μια από τις μεγαλύτερες φωνές του ελληνικού τραγουδιού. Η πορεία της χαρακτηρίστηκε από την ποιότητα των τραγουδιών της και τις ανεπανάληπτες ερμηνείες της. Τραγούδησε τους μεγάλους Έλληνες συνθέτες με ιστορικές ερμηνείες που καθιέρωσαν το έντεχνο ελληνικό τραγούδι. Με τη φωνή της έκανε τα τραγούδια της κομμάτι του πολιτισμού μας» δήλωσε από την πλευρά του ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου.

    «Δεχθείτε τα θερμά μου συλλυπητήρια για το θάνατο της Βίκυς Μοσχολιού. Θα μείνει αξέχαστη για την πραγματικά ωραία λαϊκή φωνή της, τις σπουδαίες ερμηνείες, την απλότητα και το ήθος που τη διέκρινε. Η προσφορά της λαϊκό τραγούδι ήταν μεγάλη» ανέφερε η γγ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα στο συλλυπητήριο τηλεγράφημα προς την οικογένεια της Β.Μοσχολιού.

    «Η Βίκυ Μοσχολιού δεν είναι πια κοντά μας. Έφυγε μια αληθινή λαϊκή τραγουδίστρια, που πέρασε στο τραγούδι της τα γνήσια λαϊκά της βιώματα. Θα μας λείψει πολύ» επισημαίνει σε ανακοίνωσή του το τμήμα Πολιτισμού του Συνασπισμού.

    Η αναπληρώτρια υπουργός Πολιτισμού Φάνη Πάλλη-Πετραλιά, ο υφυπουργός Πολιτισμού Πέτρος Τατούλης και ο γενικός γραμματέας του ΥΠΠΟ Χρήστος Ζαχόπουλος μόλις ενημερώθηκαν για το θάνατο της Βίκυς Μοσχολιού τόνισαν:

    Φάνη Πάλλη- Πετραλιά: «Η σεμνή παρουσία της φίλης Βίκυς Μοσχολιού και το αστείρευτο ταλέντο της, τίμησαν το ελληνικό λαϊκό τραγούδι, τίμησαν τον ελληνικό πολιτισμό. Όλοι οι φίλοι της, όλοι οι Έλληνες θα τη θυμόμαστε πάντα. Τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους της».

    Πέτρος Τατούλης: «Η Βίκυ Μοσχολιού υπηρέτησε με ήθος, αξιοπρέπεια και σεμνότητα το λαϊκό τραγούδι και σημάδεψε με τη φωνή της μελωδίες που τραγουδήθηκαν απ’ όλους τους Έλληνες. Εκφράζω τα ειλικρινή συλλυπητήρια μου προς την οικογένεια και τους οικείους της».

    Χρήστος Ζαχόπουλος: «Μια γνήσια λαϊκή φωνή και ένα αντίστοιχο ήθος, που σημάδεψαν τη ποιοτική πορεία του ελληνικού τραγουδιού ολόκληρες δεκαετίες, έδυσαν. Εκφράζω τη βαθιά λύπη μου για την απώλεια αυτή».


    Επίσης, η δήμαρχος Αθηναίων Ντόρα Μπακογιάννη δήλωσε: «Μια φωνή λαϊκή και εκφραστική σίγησε. Ένας άνθρωπος ζεστός και καλοσυνάτος με μια μεγάλη ψυχή, μια καλλιτέχνης μοναδική δεν είναι πια μαζί μας. Η Βίκυ Μοσχολιού μας συντρόφευσε τέσσερις ολόκληρες δεκαετίες και οι μεγάλες αξέχαστες επιτυχίες της θα συνεχίσουν να αποτελούν αγαπημένη συντροφιά και για τις επόμενες γενιές. Στην οικογένεια της εκφράζω τα πιο θερμά μου συλλυπητήρια».

    Ο Δήμος Αθηναίων προτίθεται να παραχωρήσει δωρεάν τάφο στο Α' Νεκροταφείο για την ταφή της μεγάλης ερμηνεύτριας.



    πηγή:www.in.gr
    DavidDT
    17.08.2005, 01:23
    Στην πόρτα του παραδείσου

    Μουσική-Στίχοι: Μούτσης Δήμος-Ελευθερίου Μάνος

    Στην πόρτα του παράδεισου
    μια νύχτα με τ’ αγιάζι
    ένα πουλάκι κάθεται
    με πόνο και μαράζι
    και τραγουδάει και μιλάει
    και μιλάει και μιλάει
    και βα-,και βαριαναστενάζει
    Στην πόρτα του παράδεισου
    μια νύχτα με τ’ αγιάζι



    Την πόρτα ετούτη όποιος περνά
    μονάχος τη διαβαίνει
    δεν έχει φίλο να πονά
    μήτε μανού-, μανούλα ν’ αγρυπνά
    και να και να τον περιμένει



    Στην πόρτα του παράδεισου
    φυτρώνει ένα δεντράκι
    μα του καημού τα δάκρυα
    του γίνανε φαρμάκι
    κι ο χωρισμός κι η ξενιτιά
    αχ αυτή η ξενιτιά
    μαχαί-, μαχαίρι και φαρμάκι
    Στην πόρτα του παράδεισου
    φυτρώνει ένα δεντράκι...


    Μοσχολιού Βίκυ

    malastrana
    17.08.2005, 01:41
    Όχι ρε γαμώτο....όχι.... Αν δεν είχε υπάρξει η Βίκυ, δεν ξέρω αν θα είχα αγαπήσει τόσο πολύ το Ελληνικό τραγούδι...και κάποιους από τους υπέροχους δημιουργούς του. Νομίζω ότι ήταν το πιό ωραίο και γενναίο κορίτσι που έγινε ποτέ...Και έκανε τη ζωή μου τόσο όμορφη! Δεν μπόρεσα ποτέ να την δω από κοντα, να της πώ πόσο πολύ την αγάπησα όταν άκουσα τα τραγούδια του "Νυν και αεί", κυρίως την "Μεγάλη Παρασκευή",(που τα ραδιόφωνα τα παίζουν μόνο κάθε Μεγάλη Εβδομάδα), και τη Μαρκίζα και τον Καινούργιο Χειμώνα και τόσα άλλα...Στο καλό ψυχή μου, δεν ξέρω αν υπάρχει εκεί έξω καλλιτέχνιδα ανάλογη με σένα...Αλλά κι αν υπάρχει, η άθλια εποχή που ζούμε θα την πνίξει δυστυχώς...

    "Χωριστά θα μας βρεί ο καινούργιος χειμώνας,
    με πουλόβερ καινούργια και παλτά περσινά
    Μια κουρτίνα μπροστά, ο καινούργιος χειμώνας
    που θα γράφει στην ούγια:δυό καρδιές χωριστά"


    salty_maggot
    17.08.2005, 03:36
    Καλό Ταξίδι, κυρία Βίκυ..."Καινούρια τώρα ζωή..."
    Solfezos
    17.08.2005, 18:40
    Καλό ταξίδι Βικάρα!!
    Θα συνεχίζεις να αγγιζεις τισ ευαίσθητες χορδές τις ψυχής μας με την φωνή σου! Θα μας λείψεις...
    Solfezos
    17.08.2005, 18:44
    Μια φωνή μου ψιθυρίζει μυστικά.....
    δεν θα γυρίσεις πια.......

    Jasmine
    17.08.2005, 23:03
    Σ' έβλεπα στα μάτια...

    Μουσική:Δήμος Μούτσης
    Στίχοι:Νίκος Γκάτσος

    Ερμηνεία:Βίκυ Μοσχολιού

    Σ' έβλεπα στα μάτια κι ήσουνα δικός μου,
    ταίρι μου παντοτινό.
    Μ' άφησες μια μέρα κι έχασα το φως μου,
    κι έχασα τον ουρανό.

    Στον Άγιο Σπυρίδωνα ένα δειλινό
    γύρισες χαρά μου, κι ήρθα να σε βρω.
    Δάκρισαν τα μάτια σου, δάκρυσα κι εγώ,
    στον Άγιο Σπυρίδωνα ένα δειλινό.

    Πάλι την πόρτα μου θα χτυπάς,
    μ' αγαπάς, μ' αγαπάς.
    Πάλι καρδούλα μου θα στο πω,
    σ' αγαπώ, σ' αγαπώ.

    Ένα απ' τα πολύ αγαπημένα μου.... Κρίμα... Πολύ νέα.... Καλοτάξιδη Βίκυ...
    kotsos_007
    17.08.2005, 23:22
    Ενα τεράστιο αντίο για μία τεράστια τραγουδήστρια.....
    Με δάκρυα στα μάτια.... Καλό σου ταξίδι. Βίκυ......
    nasty
    18.08.2005, 16:35
    Μεγάλωσα με τα τραγούδια της. Τα άκουγα μικρή από το ραδιόφωνο των γονιών μου. Ταυτίστηκα με την υπέροχη βραχνή φωνή της.
    Καλό ταξίδι...... και χαιρετίσματα σε όλους τους "μεγάλους" της μουσικής μας, που βρίσκονται εκεί ψηλά.