ελληνική μουσική
    726 online   ·  210.861 μέλη
    antreas_dr
    16.08.2005, 16:32
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό camping για να αράξω καμιά εβδομάδα. Ξεκινάω απο Αθήνα προς Άγνωστη κατευθυνση
    W4TT4N4B3
    16.08.2005, 23:51
    σε νησι ή ηπειρωτικη ελλαδα?

    EffieKakaflika
    17.08.2005, 09:45
    Γεια σου Αντρίκο...
    Σέριφος!! Και κοντά και τζάμι το camping και ωραία παραλία ακριβώς κάτω από το camping... Ήσυχο νησί βέβαια...
    Τυχερέ...
    thanasena
    17.08.2005, 10:27
    Λοιπόν Αντρέα σου έχω δύο προτάσεις για camping.Είναι και τα δύο στην Εύβοια,εγώ δεν έχω πάει αλλά ξέρω από τους φίλους μου που πάνε σχεδόν κάθε σαββατοκύριακο επειδή είναι και κοντά-είμαστε από Χαλκίδα.Ένα είναι στην Αγία Άννα(βόρεια Εύβοια) που είναι και οργανωμένο....με baraki δίπλα,πισίνα...και γενικά προτείνεται ως πιο κοσμικό...και το δεύτερο στην Χιλιαδού πάλι στην Εύβοια αλλά πιο ήσυχο και οργανώνεσαι μόνος.Αυτά!!Καλές διακοπές όπου κι αν καταλήξεις anyway...
    maroulaki_321
    04.06.2006, 21:42
    Παίδες, επειδή είμαι του camping αλλα οχι οργανωμένα πράγματα....
    Πως μπορώ να ξέρω αν επιτρέπεται το camping (μία διθέσια σκηνούλα) σε κάποια παραλία μεγάλης έκτασης? Το μαθαίνω επι τόπου, όταν πάω? Η μήπως υπάρχουν κάπου αυτά?
    assasinos
    04.06.2006, 21:46
    Nomizw edw maroulia

    http://www.camping-in-greece.gr/
    dimi589
    04.06.2006, 21:54
    Καλαμίτσι



    επισυναπτόμενα: kalamitsi_map.gif 
    thank
    05.06.2006, 01:09
    Το μέλος maroulaki_321 στις 04-06-2006 στις 21:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παίδες, επειδή είμαι του camping αλλα οχι οργανωμένα πράγματα....
    Πως μπορώ να ξέρω αν επιτρέπεται το camping (μία διθέσια σκηνούλα) σε κάποια παραλία μεγάλης έκτασης? Το μαθαίνω επι τόπου, όταν πάω? Η μήπως υπάρχουν κάπου αυτά?



    Δηλαδή ελεύθερο camping. Απόσο ξέρω, γενικά απαγορεύεται, αλλά σίγουρα μπορείς να βρείς κάποιο μέρος. Προσοχή όμψς. οι πληροφορίες σε οδηγούς κλπ μπορεί να λένε πως υπάρχει τέτοια δυνατότητα (με ανοχή των τοπικών αρχων), μην εισαι σίγουρη. Μπορεί ο τοπικός Δήμος, ή ο διοικητής του αστ. τμήματος να άλλαξε γνώμη. Βέβαια, ειναι θέμα τύχης, το που θα πάς, αν θα κεντρίσεις το ενδιαφέρον καλοθελητών κλπ (εφόσον θα ειναι μια μεγάλη ερμημική παραλία.

    Πάντως γενικα, καλό ειναι να μη ρωτάτε στο άσχετο, μόλις φθάσετε στην περιοχή. Για λόγους προστασίας από καλοθελητές αλλά και ασφάλειας. Αν φτάσετε στο μέρος που σας ενδιαφέρει μέρα, μπορείτε να κάνετε μια βόλτα και να εντοπίσετε παραλίες με κάποιες σκηνές. Αυτό ειναι η καλύτερη μέθοδος. Επίσης, αν υπάρχει οργανωμένο camping εκεί κοντά, μάλλον θα έχετε πρόβλημα.

    Τέλος, αν πρόκειται για μικρή σκηνούλα των 2 ατόμων, όσο περίεργο και αν φαίνεται, την "κατεβάζεις" το πρωί - χωρίς να την ξεστήνεις εντελώς - και τη σηκώνεις το βράδυ. Οπότε κανείς δεν σου λέει τίποτα . :):):) Καλές διακοπές.




    maroulaki_321
    05.06.2006, 01:15
    Το μέλος thank στις 05-06-2006 στις 01:09 έγραψε...
    Παράθεση:



    Τέλος, αν πρόκειται για μικρή σκηνούλα των 2 ατόμων, όσο περίεργο και αν φαίνεται, την "κατεβάζεις" το πρωί - χωρίς να την ξεστήνεις εντελώς - και τη σηκώνεις το βράδυ. Οπότε κανείς δεν σου λέει τίποτα . :):):) Καλές διακοπές.







    Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!! Καλό κόλπο αυτό με το ξεστησιμο
    Ναι διθεσια σκηνουλα, δεν θα αφηνουμε και σκουπιδακια, ουτε φασαρια θα κανουμε!
    Θα είμαστε καλα παιδάκια! Αλήθεια....ξέρει κανείς να μου πεί γιατι απαγορευουν ελευθερο camping σε μεγάλες παραλίες?
    Καλές διακοπές και σε σενα και σε όλους.
    EffieKakaflika
    05.06.2006, 10:32
    Διαφωνώ κι εγώ με την απαγόρευση, αλλά έχει μια λογική. Σε πολλά νησιά που για χρόνια επιτρεπόταν, πολλοί πήγαιναν, άφηναν σκουπίδια, αφοδεύανε δεξιά αριστερά, γενικά καταστρέφανε τις παραλίες.
    Πιστεύω ότι το camping και ειδικά το ελεύθερο πρέπει να γίνεται από ανθρώπους με συνείδηση (οικολογική κυρίως). Το πρώτο που πρέπει να διασφαλίζεται είναι η ακεραιότητα του τοπίου και βέβαια η ησυχία των κατοίκων. Φαντάζεστε να έρχονται οι άγριοι κάθε καλοκαίρι και να βρωμίζουν το σπίτι σας ή τη γειτονιά σας;
    Έχουν κάποιο δίκιο που δεν θέλουν το ελεύθερο camping.
    dimitrapan
    05.06.2006, 10:41
    Σωστά μιλάς Έφη μου αλλά δεν νομίζω ότι αυτό έχουν οι τοπικές αρχές στο μυαλό τους όταν κυνηγούν όσους κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ. Το πρόβλημα μάλλον έγκειται στα διαφυγόντα κέρδη για τα τοπικά καταλύματα.

    Δεν είναι τυχαίο ότι σε πολλά νησιά που κυνηγούνται οι παραβάτες του ΝΟΜΟΥ τον Ιούνιο και τον Ιούλιο παραδείγματος χάριν, τον Αύγουστο που δεν υπάρχουν ελεύθερες κλίνες, ως διά μαγείας οι τοπικές αρχές κάνουν τα στραβα μάτια.

    Τέλος πάντων, έχει κι αυτό μια λογική...
    maroulaki_321
    05.06.2006, 11:59
    Το μέλος dimitrapan στις 05-06-2006 στις 10:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σωστά μιλάς Έφη μου αλλά δεν νομίζω ότι αυτό έχουν οι τοπικές αρχές στο μυαλό τους όταν κυνηγούν όσους κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ. Το πρόβλημα μάλλον έγκειται στα διαφυγόντα κέρδη για τα τοπικά καταλύματα.

    Δεν είναι τυχαίο ότι σε πολλά νησιά που κυνηγούνται οι παραβάτες του ΝΟΜΟΥ τον Ιούνιο και τον Ιούλιο παραδείγματος χάριν, τον Αύγουστο που δεν υπάρχουν ελεύθερες κλίνες, ως διά μαγείας οι τοπικές αρχές κάνουν τα στραβα μάτια.

    Τέλος πάντων, έχει κι αυτό μια λογική...



    Ναι όντως......Α ρε greece
    tolaruba
    05.06.2006, 12:33
    δε ξερω αν βοηθαει αυτο αλλα στη κινετα και το καλαμακι εχει αρκετα camping πανω στη παραλια και μαλιστα αρκετα οργανωμενα παντως οπου και να πας καλα θα περασεις αν εχεις τη καταλληλη παρεα!!!
    XeniaRodo
    24.08.2006, 12:30
    Yπάρχει ένα νέο φόρουμ που αναφέρεται στα κάμπινγκ στην Eλλάδα, μπορείτε να γράψετε σχετικά για τα καμπινγκ που έχετε πάει....
    είναι ακόμα στην αρχή και θέλει λίγο βοήθεια, ρίξτε μια ματιά
    http://greekcampings.forumer.com/index.php
    Orfeus
    24.08.2006, 12:50
    Το μέλος antreas_dr στις 16-08-2005 στις 16:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό camping για να αράξω καμιά εβδομάδα. Ξεκινάω απο Αθήνα προς άγνωστη κατευθυνση



    Εδώ Αντρέα!!!!


    jorge
    24.08.2006, 12:59
    Εγώ θα σου προτείνω το camping που θα πηγαίνω τα επόμενα καλοκαίρια: http://www.armenistis.com.gr/

    uNick
    24.08.2006, 13:47
    Το μέλος XeniaRodo στις 24-08-2006 στις 12:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Yπάρχει ένα νέο φόρουμ που αναφέρεται στα κάμπινγκ στην Eλλάδα, μπορείτε να γράψετε σχετικά για τα καμπινγκ που έχετε πάει....
    είναι ακόμα στην αρχή και θέλει λίγο βοήθεια, ρίξτε μια ματιά
    http://greekcampings.forumer.com/index.php


    Με....... πρόλαβες!!!!!!!!


    Πάντως Αντρέα, πολύ καλή περίπτωση είναι και το camping στην Αγία ’ννα, στην Β.Εύβοια... www.clubagiaanna.gr
    Πολύ καλά οργανωμένο, και για "βαβούρα" και για ησυχία.....

    kakofonix
    24.08.2006, 13:57
    Θα απαντήσω σαν οικογενειαρχης με δυο παιδια.

    Στην περιοχη του Πλαταμώνα (Αγ.Παντελεήμωνας, Σκοτίνα κλπ) καθως και στη Χαλκιδική θα βρεις τα καμπινγκ με τις περισσότερες παροχές. Ειναι πολλά και μαζεμένα, οπότε μπαίνει, βλέπεις και διαλέγεις.

    Ο Αρμενιτσής (Χαλκιδική) που αναφέρθηκε προηγουμένως είναι εξαιρετική περίπτωση.

    Πολύ καλό και το καμπινγκ Καστρο στον Αγ.παντελεήμωνα (σκια και αριστες παροχές)

    Το Καμπινγκ στην Αγία Αννα στην Ευβοια είναι απόκλειστικά για νέους ή τουλάχιστον οχι για οικογένειες. Ειναι καθαρό, καλό, με ζωντάνια (συχνά πάρτυ στη πισίνα κλπ) Για μένα έχει πολύ φασαρία.
    (δεν ενδείκνυται για πολλές μέρες, είναι όμως από τις καλύτερες περιπτώσεις για διήμερα, τριημερα κλπ)

    Προσωπικά, επειδή η πρώτη εμπειρία μετράει πολύ, θα πρότεινα να πας Χαλκιδική.

    Καλά να περάσεις.
    stuff
    24.08.2006, 19:11
    Επειδη λοιπον η πρωτη εμπειρια μετραει πολυ,θα σου προτεινα να πας στην Τηλο
    στο ελευθεο καμπινγκ στην Εριστο.Ολα τα αλλα ειναι περιττα..............Δεν λεω,
    καλη και η Χαλκιδικη,αλλα σαν αυτο το μερος,δεν θα βρεις πουθενα.........
    PARATERISTAS
    25.08.2006, 01:22
    Καταπληκτικο ειναι και το camping στην Αντιπαρο...οποιος εχει παει..ισως ξερει...