ελληνική μουσική
    628 online   ·  210.861 μέλη

    Θάνος Μικρούτσικος

    antonLOrd
    17.08.2005, 16:40
    Θάνος Μικρούτσικος


    Ο Θ. Μικρούτσικος, εμφανίζεται στο μουσικό χώρο τέλη του ΄60, με κλασσικές σπουδές θεωρίας, πιάνου και σύνθεσης στις παρακαταθήκες του. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Πάτρα, στην Αθήνα όμως ολοκληρώνει τον κύκλο των σπουδών του, τελειώνοντας το Μαθηματικό τμήμα του Πανεπιστημίου.



    Στη δισκογραφία εμφανίζεται το 1975 με τα Πολιτικά Τραγούδια, σηματοδοτώντας το μεταπολιτευτικό μουσικό κλίμα της εποχής. Προβάλλει το πολιτικό στοιχείο μέσα από ποιήματα των Ν. Χικμέτ και Β. Μπίρμαν, συνδυάζοντας την αμεσότητα του τραγουδιού με πολυποίκιλες μουσικές φόρμες της σύγχρονης αβάντ γκάρντ. Με αγωγό την φωνή της Μ. Δημητριάδη, ιδανικής ερμηνεύτριας των τραγουδιών του, δημιουργεί εξ αρχής ρεύμα μουσικό.



    Βρίσκοντας ανταπόκριση στο κοινό, μια περίοδο που το ελληνικό τραγούδι, απελευθερωμένο από περιορισμούς επαναπροσδιορίζει τα όριά του, ξεκινάει μια 10ετή πορεία, που ως το ΄85, ολοκληρώνει την μουσική του πρόταση. Με την Καντάτα για τη Μακρόνησο σε ποίηση Γ. Ρίτσου (΄76) , τη Φουέντε Οβεχούνα από το ομώνυμο θεατρικό του Λόπε ντε Βέγκα και τα Τροπάρια για Φονιάδες (΄77) , φτάνει σε οριακά αποτελέσματα, με μια Μπρεχτικής τεχνικής επιθετική αμεσότητα. Η διόλου τυχαία Μουσική Πράξη στον Μπρέχτ του ΄78, σημαδεύει την εξέλιξή του ως συνθέτη, εμφανίζοντας πιο καθαρά την -εν τέλει- λυρικά δραματική φλέβα του.



    Ο Σταυρός του Νότου (΄79) , επιβεβαιώνει την δύναμη της γραφής του, ξαφνιάζοντας ταυτόχρονα, με την υιοθέτηση στοιχείων του λαϊκού τραγουδιού, που με την ποίηση του Ν. Καββαδία απαλαγμένη από εξωτικότητες, καταγράφεται ως η σημαντικότερη πρόταση στο σύγχρονο τραγούδι (με συνέχεια τις Γραμμές των Οριζόντων το ΄91) .



    Παράλληλα, αρχίζει να ξεδιπλώνει την συνθετική του ικανότητα σε πιό πυκνές μουσικές φόρμες. Μουσική για το θέατρο (Βίκτωρ-Βικτωρία ΄84/ Ελλάς κατόπιν αορτής ΄89, Η ιστορία της Λούλου ΄88) , μουσική δωματίου (Σονάτα του Σεληνόφωτος ΄85) και συμφωνικά έργα (Ευριπίδης 4 ΄80) , αλλά και ηλεκτρονική μουσική (Ο Αδελφός ΄85) ως και όπερα. (Η επιστροφή της Ελένης ΄89-τελική μορφή ΄99) . Το Εμπάργκο σε ποίηση Α. Αλκαίου του ΄82, συμπυκνώνει την περιήγησή του σε όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού, συνδυάζοντας την ροκ και την ηλεκτρική μπαλάντα με το λαϊκό, σε μια σειρά κλασσικών σχεδόν τραγουδιών ( Πιρόγα, Κακόηθες μελάνωμα) .



    Το 1986 κλείνει την πρώτη του δεκαετία, περνώντας με την συνεργασία του με την Χ. Αλεξίου (Η αγάπη είναι ζάλη) , σε ένα ευρύτερο κοινό, και σ΄ ένα κύκλο πιο ευθύβολου τραγουδιού. Με όχημα φωνές όπως του Β. Παπακωνσταντίνου (Ολα από χέρι καμμένα ΄88/στίχοι Κ. Τριπολίτη) , της Χ. Αλεξίου στην 2η συνεργασία τους σε στίχους Λ. Νικολακοπούλου Κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια (΄89) , του Γ. Νταλάρα (Συγγνώμη για την άμυνα ΄92) , φτιάχνει τραγούδια που συχνά έχουν την δύναμη αντίστοιχων του Σαββόπουλου, του Μαρκόπουλου η και του Θεοδωράκη. Η ανθοφορία του αυτή κορυφώνεται στην συνεργασία του με την Μίλβα στο Volpe d΄amore (΄94) , αλλά και στη συνεργασία με τον Δ. Μητροπάνο (Στου αιώνα την παράγκα ΄96) .





    --------------------------------------------------------------------------------
    Η ταυτόχρονη δημιουργία του σε κλασσικότερες μουσικές φόρμες συνεχίζεται, με παρουσιάσεις έργων του από το Λονδίνο ως το Σάο Πάολο, και από το Κάϊρο ως το Βερολίνο.
    --------------------------------------------------------------------------------




    Δεινός πιανίστας αλλά και ερμηνευτής των τραγουδιών του, αποκτά γέφυρες με τον κόσμο, φανερώνοντας το πρωταρχικό του χάρισμα στην επικοινωνία. Αυτό, συνάδοντας με το οργανωτικό του πνεύμα, τον οδηγεί σε υπεύθυνες θέσεις του δημόσιου βίου. Καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Πάτρας και του Μουσικού Αναλογίου του Μεγάρου Μουσικής, ως και ανάληψη υπουργικών καθηκόντων το ΄94 (Υπουργός Πολιτισμού). Στην 25ετή ως τώρα πορεία του, πολυπράγμων και ανατρεπτικός, καταφέρνει να συμβαδίζει με την εποχή του πάντοτε εναργής ως συνθέτης και μουσικός. (Η θάλασσα στη σκάλα σε στίχους Ο. Ιωάννου με τον Β. Παπακωνσταντίνου, ΄99/ Σφεντόνα Live ΄00).

    Ποιά η γνώμη σας για τον Θάνο...?


    πηγή: www.music.gr




    επισυναπτόμενα: dgEntity_63396[1].jpg 
    Aiolos_m
    18.08.2005, 20:27
    Καλησπέρα παιδιά...
    Για μένα ο Θάνος είναι ένας από τους καλύτερους εν ενεργεία συνθέτες. Έχει συνεργαστεί με θηρία της ελληνικής μουσικής (αυτή κυρίως με ενδιαφέρει) και έχει γράψει τραγούδια μέγιστης σημασίας στο ελληνικό πεντάγραμμο. Αν και στα τραγούδια του "φαίνεται" ατόφιος και ολόκληρος, τον χαρακτηρίζει μία πολυμορφία στη σύνθεση και την ενορχήστρωση. Προσωπικά ανατριχιάζω με την αρνητική σημασία της λέξης όταν τον ακούω να τραγουδά τραγούδια άλλων(όπως το "Ζήνωνος" του Ζούδιαρη) και δεν τον θεωρώ καθόλου καλό τραγουδιστή. Ωστόσο ερμηνεύει με περίσσια παραστατικότητα και ατελείωτο πάθος δικές του μελοποιήσεις και συνθέσεις αφήνοντας άναυδους τους ενθουσιώδεις ακροατές του.
    Για μένα η μελοποίηση των ποιημάτων του Νίκου Καββαδία είναι-αν όχι η καλύτερη, μαζί με κάποια τραγούδια από το ¶ξιον Εστί- η πιο "έντεχνη" (ας μου επιτραπεί η έκφραση) από όλες όσες έχουν γίνει.

    Την Δευτέρα 22 Αυγούστου θα είμαι κι εγώ στον Βύρωνα, μιας και δεν κατάφερα να την παρακολουθήσω στο Μέγαρο Μουσικής.
    Aiolos_m
    22.08.2005, 12:46
    Σχετικά με τον μεγαλύτερο Έλληνα εν ενεργεία συνθέτη που ανέφερα...
    ίσως ο Θάνος να είναι ο καλύτερος στο ελληνικό πεντάγραμμο και τον ελληνικό χώρο...
    μου ξέφυγε ο Βαγγέλης Παπαθανασίου από τη κρίση.
    anezina σ' ευχαριστώ...
    DavidDT
    22.08.2005, 13:09
    Πολύ καλός τραγουδοποιός,συνθέτης,γενικότερα μουσικός...

    Εδώ ένα αφιέρωμα απο την εφημερίδα "ΤΟ ΒΗΜΑ" στις 31/07/2005 απο την ¶ννα Βλαβιανού.



    Πηγή: tovima.dolnet.gr

    Aiolos_m
    23.08.2005, 14:04
    Σχετικά με τη συναυλία της Δευτέρας 22 Αυγούστου έχω αναφερθεί εδώ
    Aiolos_m
    03.09.2005, 18:05
    Ξέρουμε πότε κυκλοφορεί το live από το Μέγαρο Μουσικής;
    Ξέρουμε αν η ηχογράφηση έγινε μόνο στο Μέγαρο ή και στο Βύρωνα;
    Αν θα βγει και DVD σε κάποια έκδοση "συλλεκτική" ή στην κανονική;
    2MEL
    03.09.2005, 18:09
    η ηχογράφηση έγινε μόνο στο μέγαρο Μουσικής, θα κυκλοφορήσει τέλη Σεπτεμριου, αρχες οκτωρίου σε διπλό cd και τριπλο ινύλιο.

    ΥΓ.( να ζητήσουμε άλλη μια φορά συγνώμη, αλλα το δεύτερο γράμμα του αλφαήτου δεν πιάνει στο πληκτρολόγιο μας)


    KRITIKOS
    03.09.2005, 20:03
    με μια λεξη???ΦΟΒΕΡΟΣ!!!
    piterpiano
    04.09.2005, 01:46
    πολυ μου αρεσει,ειδικα οι μελοποιησεις του στον καββαδια

    τον γουσταρω οταν παιζει πιανο,ειναι πολυ παθιασμενος και με την πιπα του ειναι τεραστια μορφη!!

    και μια πληροφορια..

    ο χορδιστης του πιανου μου τυχαινει να ειναι και χορδιστης στο στουντιο που ηχογραφει συνηθως ο μικρουτσικος..

    καθε φορα λεει οτι σπαει τουλαχιστον μια χορδη απο το πιανο!!!

    ημαρτον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    drakonikolis
    18.09.2005, 16:16
    Tι να πει κανείς για τον Θάνο,τιποτα δεν μπορεί να χαρακτηρίσει απόλυτα αυτόν τον καλλιτέχνη.Εκπληκτικός αναδιαμφισβήτητα συνθέτης με μεγάλη γκάμα στο πεντάγραμμό του.Έχει γράψει μουσικες οι οποιες συγκινούν ακόμη και το πιο άμαθο αυτί ή ακόμη και άτομα τα οποία απέχουν κατά πολύ αυτών των ακουσμάτων.Ποιός μπορεί να ξεχάσει το εμπάργκο και τις γραμμές των οριζόντων. Θάνο ζούμε για να σε ακούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    2MEL
    19.09.2005, 14:00
    Quote:

    Το μέλος 2MEL στις 03-09-2005 στις 18:09 έγραψε:

    η ηχογράφηση έγινε μόνο στο μέγαρο Μουσικής, θα κυκλοφορήσει τέλη Σεπτεμριου, αρχες οκτωβρίου σε διπλό cd και τριπλο βινύλιο.







    από το site του μελωδία, βρήκαμε το εξώφυλλο του revised Σταυρός του Νότου- Γραμμές των Οριζόντων αλλά επειδή προσπαθήσαμε και δεν μπορούμε να το επισυνάψουμε, μπορείτε να το δείτε εδώ
    Μελωδία

    να σημειώσουμε ότι από ό,τι ακούσαμε πρόκειται για τρία δεκάιντσα βινύλια



    επισυναπτόμενα: stayrosgrammes.jpg 
    Dj_kerveros
    19.09.2005, 14:15
    Σίγουρα σπούδαιος μουσικός!! Για το Σταυρό του νότου και τις Γραμμές οριζόντων δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω τίποτα! Η αξία και το μεγαλείο αυτών των δίσκων έχει αποδειχθεί! Εκτός βέβαια απο αυτούς τους δίσκους ο Θ.Μ. έχει προσφέρει και άλλες σημαντικές δουλειές! Νομίζω επίσης ότι είναι υπεύθυνος και για τις εκδηλώσεις που θα γίνουν στη Πάτρα το 2006 που θα είναι πολιτιστική πρωτεύουσα, διορθώστε με αν κάνω λάθος!
    Fania
    25.09.2005, 15:47
    Quote:

    Το μέλος Dj_kerveros στις 19-09-2005 στις 14:15 έγραψε:

    Σίγουρα σπούδαιος μουσικός!! Για το Σταυρό του νότου και τις Γραμμές οριζόντων δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω τίποτα! Η αξία και το μεγαλείο αυτών των δίσκων έχει αποδειχθεί! Εκτός βέβαια απο αυτούς τους δίσκους ο Θ.Μ. έχει προσφέρει και άλλες σημαντικές δουλειές! Νομίζω επίσης ότι είναι υπεύθυνος και για τις εκδηλώσεις που θα γίνουν στη Πάτρα το 2006 που θα είναι πολιτιστική πρωτεύουσα, διορθώστε με αν κάνω λάθος!




    Καθόλου λάθος δεν κάνεις. Σ'αυτόν ελπίζουμε....
    eneni
    12.02.2006, 00:10
    Μολις μπηκα σπιτι και ανοιξα τηλεοραση! Ειναι ο Μικρουτσικος στην εκπομπη του Παπαδοπουλου στη Νετ! Υπεροχο!!!! αχ να μη το ξερω να το δω απ την αρχη!

    Θελω τη μερα που θα φυγεις απ το πρωι να μου γελας
    κι οταν την πορτα θα ανοιγεις ...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 12-02-2006 00:10 ]
    thank
    12.02.2006, 00:36
    τωρα που το γραφω ισως τελειωνει ... αλλα ειναι πανεμορφη η παρουσίασή του στην εκπομπή "στην υγεια μας" ΝΕΤ ... Γύρω απο τον Σταυρό του νότου μου φανηκε πως κινείται ... και οχι μόνο ..
    jorge
    12.02.2006, 00:43
    Εντόπισα και έναν παλιό φίλο, τον κλασικό κιθαρίστα του Μικρούτσικου. Είχα να τον δω 15 χρόνια!
    composer
    12.02.2006, 01:50
    Περιττό να μιλάμε για τον Μικρούτσικο...η μουσική του καρριέρα είναι δεδομένη και σεβαστή.

    Να ναι καλά το ERTsat είδα και εγώ την εκπομπή. Αυτό που θα ήθλα απλά να αναφέρω είναι θεωρώ τον Μικρούτσικο έναν από τους λίγους συνθέτες που δεν μελοποιούν απλά έναν στίχο αλλά τον αποδίδουν μουσικά....είναι σαν ένας άριστος μουσικός μεταφραστής ποίησης. Εκεί τον κατατάσω εγώ!!!
    houlina
    12.02.2006, 12:19
    Πριν λίγο καιρό παρακολούθησα τη συναυλία του Σταυρού του Νότου στην Κύπρο και ειλικρινά το πάθος το οποίο έχουν για τη μουσική, ιδιαίτερα ο Μικρούτσικος είναι τρομερό...
    faltsoo
    12.02.2006, 12:52
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 12-02-2006 στις 00:43 έγραψε:

    Εντόπισα και έναν παλιό φίλο, τον κλασικό κιθαρίστα του Μικρούτσικου. Είχα να τον δω 15 χρόνια!





    τον Γιωργο τον Πεχλιβανογλου ?

    γειτονας φιλαρακι , αλλα ισως και ο καλυτερος κλασικος κιθαριστας απο οσους εχω ακουσει .
    το 96 αγορασαμε μαζι 2 stratocaster και επαιζε μαζι μας Τρυπες και guns & roses μετα επιανε την κλασικη και επαιζε κατι (μπακατελες ?) και μας αφηνε αφωνους .

    τον εχω παρακολουθησει σε ρεσιταλ κλασικης και ....αστα... μας τελειωσε, φοβερος.



    ειδες ρε ξενιτεμενε , τι βγαζει η γειτονια μας ?






    jorge
    12.02.2006, 13:03
    Αυτόν, εύγε ρε γείτονα!
    Μου 'χε δείξει τότε μια πένα που είχε παραγγείλει από ένα χυτήριο.
    Ήταν βλέπεις... μπρούτζινη

    Άντε πήγαινε χτύπα του και μάθε πότε έχει πάλι ρεσιτάλ να πάμε, θέλω να τον δω!