ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη
    12plus
    18.08.2005, 22:43
    Ακούει κανείς ΖΝ? Αν ναι, θα ήθελα να μου πει πόσο μουσικούς τους θεωρεί? Αυτούς και τους συναφείς τους!
    Trouble
    18.08.2005, 23:35
    Εμμμ.. Μια απορία.. Ποιοι είναι αυτοί ?
    antonLOrd
    18.08.2005, 23:39
    Προσωπικά, πιστεύω ότι το χιπ-χοπ είναι χάσιμο χρόνου...
    Σε καμία περίπτωση δεν θα τους θεωρούσα μουσικούς.
    vouliakis
    19.08.2005, 14:13
    Aντώνη, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Aς μην ήμαστε τόσο επιπόλαιοι...

    Για άλλους, ο μεταμοντερνισμός είναι η κατηγορηματική αντίδραση στην ανάδυση μιας κοινωνίας μαζικής παραγωγής και κατανάλωσης. Συνδέεται με την ανάγκη δημιουργίας συνεκτικότητας και αισθητικών αξιών από τα μορφώματα και τα τεχνουργήματα αυτής της κοινωνίας.

    Η χορευτική μουσική και ειδικά, στις πόλεις, οι disc jockeys στα πάρτυ, δημιουργούσαν έναν διαφορετικό δρόμο μέσα στη μετανεωτερικότητα της μουσικής. Η δική τους προσέγγιση ήταν να βάζουν δίσκους σε πικάπ, να ελέγχουν με το χέρι τους την ταχύτητά τους και χρησιμοποιώντας την κονσόλα μίξης σαν μουσικό όργανο να προσθέτουν reverb ή άλλα εφφέ. Ταυτόχρονα, μιλούσαν στο μικρόφωνο (MC=microphone controller), χρησιμοποιώντας τα χορευτικά κομμάτια σαν φόντο για τον δικό τους λόγο, πράγμα που θα οδηγούσε, φυσικά, στην rap μουσική και μετά στο hip hop.

    «the cultural role of rap and hiphop cannot be assessed
    without reference to the local settings in which they are
    appropriated and reworked as modes of collective
    expression» (Bennett 1999).

    Για το ραπ στην Ελλάδα έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων. Πρώτη στο μυαλό μου έρχεται η "Ομιλία και Ανοιχτή Συζήτηση: Από το Παγκόσμιο στο Τοπικό-το Ραπ στην Ελλάδα", στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στις 16 Δεκεμβρίου του 2004. Εδώ, μπορείς να διαβάσεις κάποια "πρακτικά" αυτής της συζήτησης, με αναφορές και στους ΖΝ...




    12plus
    19.08.2005, 14:56
    Trouble, αυτοί είναι ένα συγκρότημα χιπ-χοπ που πια έχει διαλυθεί. Θεωρώ και γενικότερα είναι αποδεκτό πως είναι οι κορυφαίοι που πέρασαν από το ελληνικό σκληροπυρηνικό χιπ-χοπ Είναι λιγάκι ακραίοι αλλά έχουν κάτι το πολύ δυναμικό στα τραγούδια τους... Αντώνη διαφωνώ λιγάκι μαζί σου. Τι εννοούμε όταν λέμε μουσική δηλαδή?


    I am he as you are he as you are me and we are all together ...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 19-08-2005 14:58 ]
    Trouble
    19.08.2005, 21:59
    Δεν είναι γνωστοί εδώ τουλάχιστον σε μένα... γι'αυτό είπα να ρωτίσω μήπως και μπορώ να βοηθήσω.. Anyway..
    12plus
    20.08.2005, 16:28
    Έχει πολύ ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς τις ωλτέρνατιβ αντιλήψεις που περιέχονται στο δεύτερο λινκ του βουλιάκις!
    m_ismini
    13.03.2006, 13:04
    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 19-08-2005 στις 14:56 έγραψε:

    Trouble, αυτοί είναι ένα συγκρότημα χιπ-χοπ που πια έχει διαλυθεί. Θεωρώ και γενικότερα είναι αποδεκτό πως είναι οι κορυφαίοι που πέρασαν από το ελληνικό σκληροπυρηνικό χιπ-χοπ Είναι λιγάκι ακραίοι αλλά έχουν κάτι το πολύ δυναμικό στα τραγούδια τους... Αντώνη διαφωνώ λιγάκι μαζί σου. Τι εννοούμε όταν λέμε μουσική δηλαδή?


    I am he as you are he as you are me and we are all together ...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 19-08-2005 14:58 ]



    Εγω προσωπικα τρελενομουν και συνεχιζω να τρελαινομαι για τους ΖΝ!!!! Τα τραγουδια τους με εκφραζουν απολυτα και παντα.
    m_ismini
    13.03.2006, 13:39
    ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΣΤΕ ΕΤΣΙ??? ΑΡΧΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΖΝ ΑΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΚΑΤΣΑ Κ' ΑΚΟΥΣΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥΣ Κ' ΤΟΥΣ ΛΑΤΡΕΨΑ! ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ Κ' ΕΤΣΙ ΟΙ ΖΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ!
    asilo
    02.06.2006, 22:06
    Oi zn den dialithikan paizoun akoma einai underground crew
    an den exete paei se LIVE tous min karinete dioti krinete lathos.......

    alicia0
    03.06.2006, 12:56
    ΖΝ ακουσα για πρωτη φορα οταν πηγαινα 5η δημοτικου.... παιδακι τοτε ουτε που καταλαβαινα τι λεγανε, μονο πως βριζανε συνεχως!
    Πριν καποια χρονια αρχισα να το ψαχνω πιο πολυ το θεμα της χιπ-χοπ οταν κανανε καποιοι φιλοι μου ενα συγκροτημα. Πηρα το cd τους και ακουσα ωραια τραγουδια. Μετα απο αυτο πηρα και ξανακουσα και ΖΝ και εχω βρει και τραγουδια που οχι απλα μ'αρεσα αλλα με εξεφραζαν απολυτα. Αν εξαιρεσω τα τραγουδια που mc βριζουν αλλους mc μ' αρεσουν αρκετα.
    Βγαζουν μια αγανακτηση που με αυτο το συνεχομενο μπλα μπλα μπλα σε κανουν να ξεσπας (να θες να μη τα σπας)...εμενα τουλαχιστον!
    maroulaki_321
    03.06.2006, 14:05
    Δεν έχω ακούσει πολλά κομμάτια τους. Οτι έχει τύχει απο τον αδερφό μου.
    Μου την ψιλοσπάνε,συνέχεια βρισίδια ανευ λόγου, "Τζάμπα μάγκες" μου φαίνονται. Αλλα ξαναλέω, δεν έχω ακούσει πολλά για να έχω απόλυτη γνώμη.
    1 τραγούδι που ξεχώρισα έιναι το

    "Τοσους φίλους χάσαμε απο τα ναρκωτικά και είναι κρίμα, μη γίνεις το επόμενο θύμα"
    12plus
    04.06.2006, 00:20
    Ουσιαστικά σε αυτό το τραγούδι δεν είναι όλοι οι ΖΝ παρά μόνο οι Τάκι Τσαν και Χαρμάνης, το τραγούδι είναι από το άλμπουμ των δύο : ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Φίλε Άσυλο, όταν είχα δημοσιεύσει το πόστ -πάει σχεδόν ένας χρόνος- θεωρούνταν και ήταν διαλυμένοι ως γκρουπ. Διόρθωσέ με ωστόσο αν κάνω λάθος...
    poison_girl
    08.06.2006, 19:57
    εμενα μ αρεσουν οι ΖΝ και ειδικα το ΣΧΟΛΕΙΟ σαν δισκογραφικη δουλεια πολυ καλη!!Γενικα τους θεωρω πολυ καλουσ και ειδικα τον Τακη Τσαν
    Τι παιζει????yo
    winlowoo
    28.09.2007, 23:35
    AN KAI DEN AKOUW RAP EPIDI AKOUW ROCK DEN EIMAI FAN TOUS ALLA TOUS SIMPATHW PIO POLI APO KATI ALLOUS PX ACTIVE MEMBER POU EINAI GELEIOI SE OTI KANOUN .ALLA EPANALMVANW DEN AKOUW RAP APLOS TOUS SIMPATHW PIO POLI APO TOUS ALLOUS
    Diahn
    28.09.2007, 23:40
    Λοιπόν, για εμένα οι ΖΝ είναι άπιαστοι. Έχουν τρομερές ικανότητες στο μικρόφωνο και πολύ δυνατό στίχο. Επίσης, πιστεύω πως οι ΖΝ βγάζουν 100% αλήθινό χιπ χοπ σε αντίθεση με άλλους, και αυτό τους κάνει να ξεχωρίζουν. Κάποιος μπορεί να βγει και να πει πως το μόνο που λένε είναι για μπάφους και για γκόμενες και τότε εγώ θα του πω απλώς πως δεν έχει ολοκληρωμένη άποψη. Εάν τον ενδιαφέρει να αποκτήσει, τότε ας ακούσει το "ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΤΡΑΒΑΛΕΞΗ", που ναι μεν είναι δίσκος του Τάκη Τσάν, αλλά πιστεύω πως εκφράζει και τους υπόλοιπους ΖΝ.
    Bgre
    30.09.2007, 20:38
    ειναι μερικοι ακομα απ'τους 1000δες χιπ-χοπαδες.Σε λιγο καιρο θα τους ξεχασουν και οι λιγοι που τους ακουνε τωρα
    tolaruba
    30.09.2007, 21:45
    λογω καποιων γνωστων μ εχω ακουσει ζν.Κ ξερω και καποια σκορπια ονοματα απο το χωρο.Τακη τσαν , θηριο και κατι αλλοι!!Εχω δει και βιντεοκλιπ τους!
    αυτοι δε λενε το καταναλωση χασισ!!!;;;
    Δεν ειναι κακοι.Εχουν καποια καλα κομματια.Απλα τους χαρακτηριζω ως ερασιτεχνες.Που κανουν το κεφι τους.
    jacamar
    02.10.2007, 17:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 30-09-2007 στις 20:38 έγραψε...

    ειναι μερικοι ακομα απ'τους 1000δες χιπ-χοπαδες.Σε λιγο καιρο θα τους ξεχασουν και οι λιγοι που τους ακουνε τωρα



    χμμμ να αρχίσουμε να γράφουμε και για την μεταλ τέτεια??

    οι ΖΝ έκαναν κάποια πράγματα στην hip-hop σκηνη της Ελλάδας που δεν μπορεί κανείς να τα αγνοήσει.
    Ετσι και αλλίως και η hip-hop ειναι για περιορισμένο κοινό....Πάντως και χωρίς δισκογραφική νέα δουλεία ειναι ζωντανοι στους οπαδους τους....
    jacamar
    02.10.2007, 17:44
    Παράθεση:

    Το μέλος 12plus στις 18-08-2005 στις 22:43 έγραψε...

    Ακούει κανείς ΖΝ? Αν ναι, θα ήθελα να μου πει πόσο μουσικούς τους θεωρεί? Αυτούς και τους συναφείς τους!



    να πω επείσης πως κάποιος για να γράψει τέτεια μουσική μπορεί αν ημν χρειάζεται να είναι μουσικός αλλά θέλει σίγουρα μουσικό αυτί και μία απιστευτη τεχνογνωσία πάνω σε μηχανίματα που σίγουρα δεν έχουν πολλοί μουσικοι....