ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.857 μέλη

    Ποιό είναι το τελευταίο βιβλίο που έχετε διαβάσει;

    alex4you
    25.04.2009, 12:20

    Διάβασα το kujo-stephen king και πιο πρίν τη λάμψη του ίδου συγγραφέα.Τρομερά και τα 2


    margot
    30.04.2009, 20:04

    Διάβασα το τελευταίο του Κοέλο "Ο νικητής μένει μόνος". Δε με ενθουσίασε... Αρκετά μακριά από το ύφος του συγγραφέα΄. Μου θύμισε λίγο αστυνομική ταινία.

    Επίσης παλεύω εδώ και καιρό τη "Νανά" του Ζολά αλλά δεν... Τελικά κάθε φορά που πιάνω Γάλλο συγγραφέα θυμάμαι γιατί αργώ τόσο να ξαναδιαβάσω κάτι από γαλλική λογοτεχνία...


    marakiasteraki
    21.05.2009, 19:00

    Το μικρό φτερό....


    fearlessangel
    23.05.2009, 03:01

    Στο δρόμο με τις φάμπρικες, Τζον Στάινμπεκ!


    Rudess
    23.05.2009, 15:40

    To DUNE το 2......και διάβαζα ταυτόχρονα και το Εκκρεμές του Φουκώ το οποίο φυσικά και δεν έχω τελειώσει ακόμα(είναι σαν τηλεφωνικός κατάλογος ΤΕΡΑΣΤΙΟ...........)

    {#emotions_dlg.scared}

    Και μιας που είπα Dune θυμήθηκα τη ρήση ''Ελέγχεις κάτι απόλυτα όταν μπορείς να το καταστρέψεις'' (Άσχετο αλλά το θυμήθηκα.......)


    bittersweet
    23.05.2009, 22:40

    Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα της Λάουρα Εσκιβέλ

    Διάβασα λίγο στο τέλος  να δώ αν θα μου αρέσει και μετά το διάβασα όλο!

    Χιχι.

    Πολύ ωραίγιο!


    kithara-woman
    24.05.2009, 11:24

    Μόλις πριν λίγο τέλειωσα ένα βιβλίο που διάβασα μέσα σε 2 μέρες,αν και είχε 460 σελίδες.Με συγκίνησε πολύ και δεν μπορούσα να το αφήσω από τα χέρια μου.

    Λέγεται ''το φιλί του Δράκου'',της Χρύσας Δημουλίδου.Από τις εκδόσεις Λιβάνη.

    Εξαιρετικό!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    bluewolf
    24.05.2009, 20:46

    Μόλις τελείωσα ένα του Κοέλο με τίτλο Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει. Πολύ ωραίο κατά τη γνώμη μου, αν και λίγο σύντομο...{#emotions_dlg.thumbup}


    Circe
    06.02.2023, 12:53

     Εκεί που τραγουδάνε οι καραβίδες (Ντελια Όουενς, εκδ. Δώμα). 

    Ενδιαφέρον αστυνομικό μυθιστόρημα και ταυτόχρονη ιστορία ενηλικίωσης. Αν και το τέλος ήταν αναμενόμενο και σε κάποια σημεία χάνεται η αληθοφάνεια, είναι ένα χαλαρό ανάγνωσμα για να περνάει η ώρα. 


    margatsif
    07.02.2023, 17:45

    " Με άλλη ματιά . . ενάντια στη λήθη " ( Τριαντάφυλλος Γ. Σελερίδης ) ISBN 978-618-00-3580-3

    Το πόνημα ασχολείται κυρίως με τα πρόσωπα και τους πολιτικούς σχηματισμούς που διαχειρίστηκαν την εξουσία στην σύγχρονη ιστορία του νέο - Ελληνικού κράτους.

    Ψηλαφεί γεγονότα τα οποία αναδεικνύουν το πολιτικό και πατριωτικό στίγμα της κάθε εποχής.

    Μια σύντομη ιστορική αναδρομή που επιχειρεί να καταδείξει τον διαχρονικό ρόλο των πολιτικών κομμάτων εξουσίας του κοινοβουλευτικού μας συστήματος, στην διαμόρφωση της σημερινής μορφής του νέο - Ελληνικού κράτους.


    freddieKrueger
    07.02.2023, 20:28
    Η φωνή.Έτσι λεγόταν.Το διάβασα το 2007 νομίζω.Έλεγε για ένα τύπο που έπαιζε τούμπα αλλά ήταν καλλίφωνος και ντούμπλαρε άλλους διάσημους τραγουδιστές προστατεύοντας την εικόνα τους. Κατά τύχη έπεσε στα χέρια μου. Το διάβασα στην αυλή μου στο σπίτι μου στον Αγιο Νικόλαο Κρήτης.
    Circe
    03.08.2023, 07:56

    Πριν λίγο ολοκλήρωσα την "Πλεξούδα", της Λετίσια Κολομπανι, εκδ. Πατάκη. Τρεις παράλληλες ιστορίες γυναικών, σε τρεις διαφορετικές ηπείρους με κοινό συντελεστή τις απρόσμενες εξελίξεις που ωθούν σε μεγάλες αποφάσεις και ρίσκα. Τρεις ιστορίες που δένονται μεταξύ τους με μια πλεξούδα μαλλιά μέσω μιας τέταρτης αόρατης μα παρούσας αφηγήτριας. 

    Ένα βιβλίο που έφερε πολλές φορές δάκρυα στα μάτια μου. Όχι τόσο για τον λόγο του ή τις εικόνες του, όσο γιατί ένιωσα τον πόνο και το ξάφνιασμα, τη θέληση για νέα αρχή των πρωταγωνιστριών. Δακρυα γιατί ξέρω πως κάτι τόσο ασήμαντο σε πολλούς (ένα μάτσο τρίχες) μπορεί να κρύβουν έναν τεράστιο συμβολισμό και πολύ πόνο.