ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.861 μέλη
    megaloserwtikos
    12.05.2008, 00:44

    Από τα πιο αγαπημένα μου είναι το ''Γράμμα και γραφή'', το ''Επτά'' η ''Ανάμνηση''η ''Χαραμάδα'' και - ελπίζω να γίνει μεγάλο σουξέ - το ''Με κρασί, τσιγάρο και φιλιά''.


    fotini19
    12.05.2008, 01:12

    Παράθεση:

    Το μέλος makisdav στις 12-05-2008 στις 00:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koukou-tsa στις 11-05-2008 στις 23:09 έγραψε...

    Πασχαλιδη..???

    Ναι , κι ο Νταλάρας με τον Πανούση . . .



    Καλα οταν το δεις θα με θυμηθεις..25 Ιουνιου στο θεατρο Βραχων!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : makisdav στις 12-05-2008 00:29 ]



     

    για να το λέει ο koukou-tsa κάτι θα ξέρει...


    koukou-tsa
    12.05.2008, 15:14

    παντου υπάρχει ένας . . .Μύθος . . .


    makisdav
    12.05.2008, 15:53

    Η συγκεκριμενη συναυλια σαν ειδηση,απο οτι πηρε το ματι μου,ανεβηκε και στο site του Mιλτου Πασχαλιδη.


    fotini19
    15.05.2008, 13:32

    εμείς θα σε περιμένουμε όσο και αν χρειαστεί.... να το ξέρεις Ελένη....

     

    κάπου εκεί, σε μια μικρή χαραμάδα με φως.............


    makisdav
    16.05.2008, 14:26

    Παράθεση:

    Το μέλος makisdav στις 12-05-2008 στις 15:53 έγραψε...

    Η συγκεκριμενη συναυλια σαν ειδηση,απο οτι πηρε το ματι μου,ανεβηκε και στο site του Mιλτου Πασχαλιδη.



    H oποια συναυλια σημερα ξαφνικα αποσυρθηκε απο το site του Πασχαλιδη..Ποιος ξερει τι θα γινει τελικα..


    noone
    30.05.2008, 10:27

    Καλημέρα παιδιά!

    Καλώς σας βρήκα!

    Μήοως κανείς ξέρει κανένα νέο σχετικά με αυτό το τραγουδάκι που είχε αναφερθεί μερικές σελίδες (και μερικά χρόνια!!!) πίσω?

    Το έχω ακούσει μερικές φορές στο ράδιο και ομολογώ ότι έχω φάει ΚΟΛΛΗΜΑ!!!!

    Ευχαριστώ!

     

    Παράθεση:

    Το μέλος spery στις 18-07-2006 στις 12:05 έγραψε...

    Φωτεινή μου, το τραγουδάκι λέγεται "Ένα γέλιο και μια νότα"
    κι απ’ό,τι ξέρω, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα..Μακάρι,πάντως!
    "Γράφω τώρα ένα στίχο,ένα σύνθημα στον τοίχο,
    θέλει δύναμη να φεύγεις και να αγαπάς..Η αγάπη
    πρόσωπα αλλάζει μα τώρα πια δεν με πειράζει,
    τίποτα δεν με τρομάζει όταν μου γελάς...!
    ...........
    Εγώ κι εσύ σαν από πάντα κι οι δυο αιώνια τριάντα,
    ήρθε η ώρα να βρεθούμε,η νύχτα μας καλεί!!
    ..............
    Πάρε με,πάρε με,πάρε με μαζί σου-κρύψε με,κρύψε με
    μες την κιβωτό! Άσε με,άσε με να τραγουδώ μαζί σου-
    κάνε με,κάνε με να ονειρευτώ!
    Άσε με,άσε με να κάνω λάθος-άσε με με κόκκινο μ’αρέσει
    να περνώ..Την στιγμή,μια ζωή θα ζω με πάθος-την στιγμή
    μια ζωή, θα κυνηγώ!!"
    ΕΛΕΝΗ-ΒΑΣΙΛΗΣ
    Το τραγούδι το έχει γράψει ο Νίκος Ξύδης.



    fotini19
    31.05.2008, 00:41

    το έχεις ακούσει στο ράδιο??

    εγώ μια φορά το άκουσα μόνο πριν 2 χρόνια και είχα πάθει, αλλα δυστυχώς δεν κυκλοφορησε απο όσο ξέρω...

    koukoy-tsa δώσε μας τα φώτα σου!!! {#emotions_dlg.helpsmilie}


    joanna21
    04.06.2008, 13:40

    Ελένη Βιτάλη....

    Την αντιπαθούσα πάρα πολυ...αχονευτη την ανεβαζα αχονευτη την κατέβαζα...

    χωρις να την έχω ακουσει......βλακεία ε;

    Πρώτη φορά την άκουσα στη Σεμίνα Διγενη...ή καλυτερά τότε έδωσα σημασία στα τραγούδια και τη φωνη της.Εντάξει δεν τη θεωρω ούτε την καλυτερη ούτε την ωραιότερη φωνη της Ελλαδας.Όμως είναι πολυ καλη στο είδος της και είναι μάγκας και μ' αρέσει..άσχετα που άν την ακούσεις σε πιάνουν τα κλάματα και την επόμενη στιγμη μπορει να φτάσει το κέφι σου στο ΤΕΡΜΑ.Την έχω δει απο κοντά οταν βρέθηκε σε μια μουσική σκηνη στην Καβάλα πριν απο 3 χρονια

    Μπραβο σου Ελένη!!!!

    πως χωρις εσενα είμαι μιση δεν πετιεται έτσι μια ζωη...

     

    Να χορεψουν τσιφτετελι ολοι οι λαοι Γιαπωνεζοι Αμερικανοι Γερμανοι

    Η χαρα να ναι το συνθημα κι ο καημος το παρασυνθημα


    noone
    16.06.2008, 11:16

    Παράθεση:

    Το μέλος fotini19 στις 31-05-2008 στις 00:41 έγραψε...

    το έχεις ακούσει στο ράδιο??

    εγώ μια φορά το άκουσα μόνο πριν 2 χρόνια και είχα πάθει, αλλα δυστυχώς δεν κυκλοφορησε απο όσο ξέρω...

    koukoy-tsa δώσε μας τα φώτα σου!!! {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Το έπαιζε ο Παλμός 96.5 στη Θεσσαλονίκη...

    Βασικά το άκουγα μέχρι το Δεκέμβρη που ήμουν Θεσσαλονίκη...

    Τώρα όποτε ακούω Παλμό μέσω internet δεν το έχω πετύχει...

    Κρίμα πάντως τόσο ωραίο τραγούδι να μην έχει κυκλοφορήσει... :'(


    antreas_dr
    16.06.2008, 11:55

    Παράθεση:

    Το μέλος fotini19 στις 31-05-2008 στις 00:41 έγραψε...

    το έχεις ακούσει στο ράδιο??

    εγώ μια φορά το άκουσα μόνο πριν 2 χρόνια και είχα πάθει, αλλα δυστυχώς δεν κυκλοφορησε απο όσο ξέρω...

    koukoy-tsa δώσε μας τα φώτα σου!!! {#emotions_dlg.helpsmilie}



     

    Δεν έχει κυκοφορήσει!


    koukou-tsa
    17.06.2008, 14:38
    Λοιπόν . . . Το τραγουδάκι (ένα γέλιο και μια νότα) είναι δικό μου και το έγραψα για τις ανάγκες της συνεργασίας «Ελένης-Βασίλη» στο VOX . Η ιδέα του να ανοίγει η βραδιά με ένα τραγούδι γραμμένο ειδικά για την παράσταση «έπεσε» στο τραπέζι των προβών δυο εβδομάδες πριν την έναρξη του προγράμματος . Τρέχοντας και μη προβαίνοντας ,μεταξύ προβών και ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗΣ . . . έγραψα το άσμα ,πήγα σε στούντιο (μαζί και με δυο φίλους – μουσικούς . . .ο ένας εξ αυτών πρόσφατα . . .και ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΟΥ !!!) το ηχογράφησα ,το τραγούδησα ,ήρθαν και τραγούδησαν και οι ανερχόμενοι (φωτιά θα πέσει να με κάψει . . .) «Ελένη – Βασίλης» και με την βοήθεια του μεγαλοδύναμου (????) το cd ήταν έτοιμο δυο ημέρες πριν την πρεμιέρα . Το τραγούδι φτιάχτηκε για να παίζει στην έναρξη και στην λήξη του προγράμματος (όπως και έγινε) και για να δοθεί στους ραδιοφωνικούς σταθμούς να παίξει σαν promo (όπως ΔΕΝ έγινε. . .) . . . Αυτά … Για όποιες άλλες απορίες μην ντραπείτε να τηλεφωνήσετε ΤΩΡΑ στο 6987789598989000959505988412324840840 με την συμβολική χρέωση των 69 euro το δευτερόλεπτο θα απαντήσω σε πάσης φύσεως ερωτήσεις .
    fotini19
    18.06.2008, 22:53

    Πρόσφατα ανακάλυψα το cd ''ΔΩΔΕΚΑΟΡΤΟ'' του Χρίστου Τσιαμούλη στο οποίο συμμετέχει η ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ ερμηνεύοντας δύο τραγούδια: ''Νανούρισμα της Παναγιας'' και ''Τι καλά το λέει τ' αηδόνι''

    Απίστευτα τραγούδια με μοναδική ερμηνεία πάλι από ΒΙΤΑΛΗ!!

    ειδικά στο νανούρισμα προσκυνώωωω δεν υπάρχουν λόγια!!

     

    είναι πολύ μεγάλη...

     








    επισυναπτόμενα: δωδεκάορτο.jpg παρουσιαση1.jpg 
    musicathy
    29.08.2008, 19:40

    Θέλω να ακούσω την Ελένη να τραγουδάει το Γιατί να μην κεράσω του Παπακωνσταντίνου. Πολύ θέλω. Γιατί είναι μανούλα σε κάτι τέτοια! Θεά


    998
    13.10.2008, 21:07

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:53 ]


    MirsiniManou
    14.10.2008, 13:47

    Ισως η καλυτερη γυναικεια φωνη στην Ελλαδα....εχει αφησει το ΙΧΝΟΣ της στα μουσικα πραγματα...αναντικαταστατη!


    fotini19
    15.10.2008, 13:12

    Παράθεση:

    Το μέλος 998 στις 13-10-2008 στις 21:07 έγραψε...

    Παιδια ειναι αστεια η οποια συγκριση της ΕΛΕΝΗΣ ΒΙΤΑΛΗ με οτιδηποτε...μονο η ΦΛΕΡΥ ΝΤΑΝΤΩΝΑΚΗ θα μπορουσε να τραγουδησει διπλα της και να μην εξαφανιστει...οι φωνητικες δυνατοτητες και η ερμηνευτικες δυνατοτητες της αγγιζουν τα ορια του φαινομενου.απλα ακουστε την στη μηδεια των κραουνακη-χειμωνα,στο μυστικο τοπιο-1983 του σαββοπουλου,στα δημοτικα του 1981-λυρα,στο ειναι αβασταχτο να φευγεις των μαυρουδη-δασκαλοπουλου,στο και μπηκαμε στα χρονια απο το τραγουδι γυμνο,στο ποτε πια...ΦΩΝΗ-ΚΑΜΠΑΝΑ!

     

    μπορει η χαρις αλεξιου να εχει το καλυτερο ρεπερτοριο,την καλυτερη δισκογραφια απο ολες-κακα τα ψεματα-αλλα η ελενη ειναι απο αλλο πλανητη...δεν την φτανουν ολες αυτες μαζι!

    και μετα απο ελενη,φλερυ,χαρουλα,η ΒΙΚΥ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ,η δημητρα γαλανη,η αλκηστις πρωτοψαλτη,η γλυκερια....



    Πεσ' τα ρε Αντρέα!!!!

    Πότε θα εμφανιστεί να μας μαζέψουν τα ασθενοφόρα????


    -----------------
    ένα μικρό-μικρό ποδήλατο κι ένα μικρό-μικρό παιδί είδαν το ΤΙΠΟΤΑ να ορθώνεται και 'κάναν βόλτα στη ζωή... http://clubs.pathfinder.gr/vitalieleni/1032052

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotini19 στις 15-10-2008 13:13 ]


    GIANNHS-
    22.12.2008, 16:39

    Λοιπόν  Φωτεινή  ετοιμάσου  για  νέες  λιποθυμίες...{#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.laugh}

    Η   Ελένη  ετοιμάζεται  για  εμφανίσεις  στην  μουσική  σκηνή  ΄΄ΚΥΤΤΑΡΟ΄΄   μαζί  με  τον  Χάικ  Γιαζιτζιάν  και  την  Αρετή  Κετιμέ.   Όλα  αυτά  καλώς  εχόντων των  πραγμάτων  τα  Δευτερότριτα  στο  ΄΄Κύτταρο΄΄, από  τα  μέσα  Γενάρη.  Μπορεί  να  άργησε  λίγο  η  Ελένη,  αλλά  είναι  σίγουρο  ότι  θα  περάσουμε  πολύ  καλά!!!!!

     


    oxigono
    22.12.2008, 20:40

    Ένα σπάνιο δώρο για τους φίλους της Βιτάλη δίνει αυτό τον καιρό η ΕΡΑ στην έκδοση για τα 70 χρόνια της ΕΡΑ. Η Ελένη τραγουδά (1982-παραγωγή Αννα Ραγκούση) την "ΩΔΗ ΣΤΟ Γ.ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ". Το ερμηνεύει ΜΟΝΑΔΙΚΑ!!!! Στο πιάνο ο Σαράντης Κασσάρας. Το τραγούδι περιλαμβάνεται στο cd που περιλαμβάνει η έκδοση, μεταξύ άλλων ντοκουμέντων!


    fotini19
    23.12.2008, 15:11

    Παράθεση:

    Το μέλος GIANNHS- στις 22-12-2008 στις 16:39 έγραψε...

    Λοιπόν  Φωτεινή  ετοιμάσου  για  νέες  λιποθυμίες...{#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.laugh}

    Η   Ελένη  ετοιμάζεται  για  εμφανίσεις  στην  μουσική  σκηνή  ΄΄ΚΥΤΤΑΡΟ΄΄   μαζί  με  τον  Χάικ  Γιαζιτζιάν  και  την  Αρετή  Κετιμέ.   Όλα  αυτά  καλώς  εχόντων των  πραγμάτων  τα  Δευτερότριτα  στο  ΄΄Κύτταρο΄΄, από  τα  μέσα  Γενάρη.  Μπορεί  να  άργησε  λίγο  η  Ελένη,  αλλά  είναι  σίγουρο  ότι  θα  περάσουμε  πολύ  καλά!!!!!

     



     

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    Γιάννη κατηφορίζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!