ελληνική μουσική
    551 online   ·  210.865 μέλη

    Ozzy Osbourne vs Black Sabbath m/

    vaninoui
    19.09.2005, 05:38
    gia des 3 minimata pio panw ,giauto to logo to egrapsa
    Stratomaster
    19.09.2005, 16:20
    Ε δεν πας καλα ρε.

    Ο Αϊόμμι είναι πολυ καλύτερος από τον Μπλάκμορ
    Ο Μπάτλερ είναι μαζι με τον Χαρις ο καλιτερος μπασίστας εν ζωη
    Ο Ουόρντ εντάξει, είναι άχρηστος, καλά.
    Ο Όζζυ δεν είναι καλύτερος ή χειρότεροσ από τον Γκίλλαν, είναι θέμα γούστου εδώ
    Όσον αφορά τον πληκτρά, οι Σάμπαθ δεν είχαν και δεν χρειάζονται πληκτρά.

    iris-the-black
    19.09.2005, 17:41
    Quote:

    Το μέλος Stratomaster στις 19-09-2005 στις 16:20 έγραψε:


    Όσον αφορά τον πληκτρά, οι Σάμπαθ δεν είχαν και δεν χρειάζονται πληκτρά.





    συμφωνώ απόλυτα.έχουν ολοκληρωμένο ήχο παρ' όλα αυτά!έτσι Κώστα?
    Kostas_Osbourne
    19.09.2005, 18:50
    NAI NAI!XAXA!Πάντως στην τελευταία περιοδεία(άγια περιοδεία) είχαν πληκτρά τον Adam Wakeman!
    rockaholic
    19.09.2005, 20:25
    Quote:

    Το μέλος Stratomaster στις 19-09-2005 στις 16:20 έγραψε:

    Ε δεν πας καλα ρε.

    Ο Αϊόμμι είναι πολυ καλύτερος από τον Μπλάκμορ
    Ο Μπάτλερ είναι μαζι με τον Χαρις ο καλιτερος μπασίστας εν ζωη
    Ο Ουόρντ εντάξει, είναι άχρηστος, καλά.
    Ο Όζζυ δεν είναι καλύτερος ή χειρότεροσ από τον Γκίλλαν, είναι θέμα γούστου εδώ
    Όσον αφορά τον πληκτρά, οι Σάμπαθ δεν είχαν και δεν χρειάζονται πληκτρά.





    symfwnw kai epau3anw!!! btw ta dame ta xalia toy blackmore me th manta torinh mapnta tou.. o iommi htan einai kai 8a einai panta apo tou karyfaious..
    Stratomaster
    20.09.2005, 15:59

    [/i]


    συμφωνώ απόλυτα.έχουν ολοκληρωμένο ήχο παρ' όλα αυτά!έτσι Κώστα?

    [/I]



    Τέλειος ήχος είναι:

    =>τα μονολιθικά ριφάκια και γαμάτα σόλο του Αϊόμμι
    =>το απίστευτα από άποψης ταχύτητος,στυλ και γούστου παίξιμο του Μπάτλερ
    =>το πολύ πορωτικό (αν και άχρηστο) πάιξιμο του Ουόρντ (π.χ. στο WarPigs)
    =>η άκρως γαμάτη φωνή του Όζζυ και παλιά και τώρα, και οι μαλακίες επί σκηνής

    με ΠΩΡΩΝΟΥΝ ΑΓΡΙΩΣ.

    Και τώρα πέστε μου:

    =>τί το γαμάτο έχουν τα σόλο του Μπλάκμορ που θυμίζουν Μπάχ και Μότσαρτ?
    =>σιγά το μπάσσο που ξέρει ο Γκλόβερ. Τον έχω δεί σε συναυλία/δεν πορώνει

    καλά, πλήκτρα ξέρει τέλεια ο Λόρντ δεν λέω, και γαμάτη φωνή έχει ο Γκίλλαν,άλλά δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείται ΄τόσο καλός ο Πέις???




    Τέλος πάντων, αν και είναι ΄κορυφαία συγκροτήματα και τα δύο προτιμώ τους Σάμπαθ από κάθε άποψη. Για αυτό και το γκρούπ που έχω, έχει την ιδια απλη και πορωτική σύνθεση μέλων με αυτούς.
    antonLOrd
    20.09.2005, 20:43
    Ρε θα μας τρελάνετε...???
    Βάζεται τον Iommy μπροστά στο μέγα Blackomore...? Ρε σεις, πάτε καλά..?
    Μιλάμε για κιθαρίστα, με τεχνική, ταχύτητα και εμπνεύσεις που δεν τολμά να φανταστεί στα πιο τρελά του όνειρα ο Iommy..
    Διάβαζε πιο προσεχτικά.. Δεν είπα ότι θυμίζουν τα σόλο του Μπλάκμορ Μπαχ, αλλά ότι μερικά απ' αυτά είναι Μπαχ.. Φανταστείτε τι μουσικοί είναι που μετατρέπουν την κλασσική σε ροκ.. !!!(πχ Smoke on the water, ο ύμνος του χέβι μέταλ)..
    Όσο για τον Πεις απλώς είναι ο ορισμός ντραμίστα.. Τι να πεις για τις εμπνεύσεις και για τους ρυθμούς του, που δεν έμεναν 1 λεπτό ίδιοι.. Τεχνική, (για ταχύτητα δεν μιλάμε...), και έμπνευση.. Έφτασε σε σημείο να παίζει ριφάκι στην ντραμς.. Άκου λίγο Purple σε παρακαλώ... Και δες κανένα ντι-βι-ντι του Πεις....
    Για τον Γκλόβερ δεν θα πω τίποτα(καθώς όπως έχω πει ο ρόλος του ήταν απλώς να συνοδεύει..), αλλά όταν παίζεις δίπλα σε μουσικούς όπως ο Μπλάκμορ, Ο λορντ και οΠέις, σίγουρα δεν είσαι τυχαίος...

    Υ.Γ.: Ξεχώρισε την μουσική με το σόου...

    Καλά για το θέμα της φωνής άστο δεν χρειάζεται να το θίξουμε ΚΑΘΟΛΟΥ.
    rockaholic
    20.09.2005, 21:36
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 20-09-2005 στις 20:43 έγραψε:

    Ρε θα μας τρελάνετε...???
    Βάζεται τον Iommy μπροστά στο μέγα Blackomore...? Ρε σεις, πάτε καλά..?
    Μιλάμε για κιθαρίστα, με τεχνική, ταχύτητα και εμπνεύσεις που δεν τολμά να φανταστεί στα πιο τρελά του όνειρα ο Iommy..
    Διάβαζε πιο προσεχτικά.. Δεν είπα ότι θυμίζουν τα σόλο του Μπλάκμορ Μπαχ, αλλά ότι μερικά απ' αυτά είναι Μπαχ.. Φανταστείτε τι μουσικοί είναι που μετατρέπουν την κλασσική σε ροκ.. !!!(πχ Smoke on the water, ο ύμνος του χέβι μέταλ)..
    Όσο για τον Πεις απλώς είναι ο ορισμός ντραμίστα.. Τι να πεις για τις εμπνεύσεις και για τους ρυθμούς του, που δεν έμεναν 1 λεπτό ίδιοι.. Τεχνική, (για ταχύτητα δεν μιλάμε...), και έμπνευση.. Έφτασε σε σημείο να παίζει ριφάκι στην ντραμς.. Άκου λίγο Purple σε παρακαλώ... Και δες κανένα ντι-βι-ντι του Πεις....
    Για τον Γκλόβερ δεν θα πω τίποτα(καθώς όπως έχω πει ο ρόλος του ήταν απλώς να συνοδεύει..), αλλά όταν παίζεις δίπλα σε μουσικούς όπως ο Μπλάκμορ, Ο λορντ και οΠέις, σίγουρα δεν είσαι τυχαίος...

    Υ.Γ.: Ξεχώρισε την μουσική με το σόου...

    Καλά για το θέμα της φωνής άστο δεν χρειάζεται να το θίξουμε ΚΑΘΟΛΟΥ.




    megalh metriothta o blackmore ta teleutaia xronia me th blackmores night... kai apoti ema8a efage kai megalh xylopita apo ton dio gia dhmiourgia mpantas ka8ws kai o idios oti apetyxe na epistre4ei sta palia kai 4axnei... boh8eia!!!
    pantws kaneis dn amfisbhthse ton ypertato ritchie!!! enta3ei wraia h fwnh thn kantis alla dn kanei gia ton gero ritcie... as gyrisei sta palia prwta.. o iommi opws sou pa einai astamathta edw kai...35-40 xronia sto proskynio.
    anyway egw 8a h8ela poly na dw ton blackmore back to life!!!!!!
    tespa oso gia ton riff master tony iommi dn lew polla.. o man =metal
    oso gia auto poy eipes peri iommi oti dn ftanei ton blackmore klp.. dn +fwnw.. bebaia e3artate pws to blepei o ka8enas! stous metalades sigoyra 8a aresei pio poly o iommi kai stous pio rockades 8a aresei pio poly o ritchie.. einai logiko etsi?? bebaia o klayteros fainetai sto ergo... kai sta LIVE!!!!!!!!!!!! opou o iommi auto to kalokari edwse ma8hmata apoti ema8a sto rockwave.. poy htan o blackmore otan ta spage o tony..?? dn milaw gia thn foberh cdara tou iommi kai ton glenn..
    Kostas_Osbourne
    20.09.2005, 21:48
    Παιδιά τα πράγματα έχουν ως εξείς....Οι Sabbath είναι καλύτεροι απο τους PUrple σε κάθε τομέα!Δεν βρίσκω τον λόγο Αντώνη που προσπαθείς μάτεα να μας πείσεις για τους Purple!Και τα δύο συγκροτήματα ήταν ταιράστεια στην εποχή τους αλλά η αξία τώρα φαίνεται!Και μην πεις οτι οι Purple κάνουν καλύτερα σοου,έχουν καλύτερο ήχο και πολλά άλλα από τους SABBATH???!!!
    mpatzinick
    24.09.2005, 22:20
    Quote:

    Το μέλος Stratomaster στις 19-09-2005 στις 16:20 έγραψε:

    Ε δεν πας καλα ρε.

    Ο Αϊόμμι είναι πολυ καλύτερος από τον Μπλάκμορ
    Ο Μπάτλερ είναι μαζι με τον Χαρις ο καλιτερος μπασίστας εν ζωη
    Ο Ουόρντ εντάξει, είναι άχρηστος, καλά.
    Ο Όζζυ δεν είναι καλύτερος ή χειρότεροσ από τον Γκίλλαν, είναι θέμα γούστου εδώ
    Όσον αφορά τον πληκτρά, οι Σάμπαθ δεν είχαν και δεν χρειάζονται πληκτρά.






    πες μου ότι κάνεις πλακα.......ελε0ς ρε παιδια , οχι και ο IoMMi καλύτερος από τον Blackmore ...μ αρέσει πολύ ο iommi αλλα o blackmore είναι σαφώς καλύτερος...οι sabbath δεν είχαν πληκτρά , κακό αυτό,αλλά κάλυψε πολύ καλα , άριστα δηλαδη αυτό το κενό ο μπατλερ .και όσο αναφορά την φωνή ο gillan σίγουρα έχει πολύ μεγαλύτερες φωνητικές δυνατότητες , αλλά όντως είναι θέμα γούστου αφού και ο ozzy έχει μία καταπληκτική και ξεχωριστή χροιά!
    antonLOrd
    25.09.2005, 14:29
    Είδατε....?? Για τον Paice ούτε που σκέφτηκε κάποιον να τον συγκρίνει...
    mpatzinick
    25.09.2005, 16:22
    Quote:

    Το μέλος Kostas_Osbourne στις 20-09-2005 στις 21:48 έγραψε:

    Παιδιά τα πράγματα έχουν ως εξείς....Οι Sabbath είναι καλύτεροι απο τους PUrple σε κάθε τομέα!Δεν βρίσκω τον λόγο Αντώνη που προσπαθείς μάτεα να μας πείσεις για τους Purple!Και τα δύο συγκροτήματα ήταν ταιράστεια στην εποχή τους αλλά η αξία τώρα φαίνεται!Και μην πεις οτι οι Purple κάνουν καλύτερα σοου,έχουν καλύτερο ήχο και πολλά άλλα από τους SABBATH???!!!






    ελε0ς......................
    μη λέτε ότι να ναι.....απο που και ως που οι sabbath είναι καλύτεροι από τους Purple σε κάθε τομέα???? μην τρελαθουμε τελειως.....ίσα ίσα σχεδόν σε κανέναν τομέα δεν είναι καλύτεροι από τους purple . αν θες παραθεσε επιχειρήματα γιατί είμαι πολύ περίεργος να ακούσω....
    rockaholic
    25.09.2005, 18:03
    my friend yparxoun polla epixeirhmata stis prohgoumenes selides an paratre3eis.. egw pantws dn sygkirnw purple me sabbath.. einai diaforetika pramata..
    Kostas_Osbourne
    25.09.2005, 21:43
    Όντως αν δεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ένα σορό επιχειρήματα!
    Πάντως αν οπώς λέτε οι Sabbath είναι hard rock τότε δεν διαφέρουν και πολύ από τους Sabbath!Εγώ τους θεωρώ heavy και doom metal οπότε ούτε εγώ πιστεέω οτι είναι σωστή η σύγκριση!!
    mpatzinick
    26.09.2005, 16:50
    Quote:

    Το μέλος Kostas_Osbourne στις 25-09-2005 στις 21:43 έγραψε:

    Όντως αν δεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ένα σορό επιχειρήματα!
    Πάντως αν οπώς λέτε οι Sabbath είναι hard rock τότε δεν διαφέρουν και πολύ από τους Sabbath!Εγώ τους θεωρώ heavy και doom metal οπότε ούτε εγώ πιστεέω οτι είναι σωστή η σύγκριση!!







    ρε κωστα , στο μηνυμα σου που έκανα παράθεση συγκρίνεις τα δύο συγκροτήματα.........τωρα λες ότι δεν τα συγκρίνεις....τι απο τα δυο τελικα?
    The_Godfather
    26.09.2005, 22:43
    Αυτά τα δύο συγκροτήματα δεν μπορούν να συγκριθουν με τιποτα διοτι και τα δυο αποτελούν τοσο συμάντικο κομάτι του hard rock-heavy metal και εχουν επεηρεασει τους παντες το καθένα με τον δίκο του τρόπο
    Kostas_Osbourne
    26.09.2005, 23:18
    Οι Sabbath είναι επίσης και hard rock!Αλλά η σύγκριση δεν γίνεται με τα είδη της μουσικής που παίζουν αλλά μεταξύ δύο κολλοσέων της μουσικής είτε αυτή είναι hard rock είτε heavy metal ή ακόμα και doom metal!Έτσι σύγκρινα τα 2 συγκροτήματα!Με αυτή την λογική!
    antonLOrd
    27.09.2005, 12:34
    Με ποια κριτήρια τους θεωρείς καλύτερους...??
    Και μην μου πεις να δω πιο πίσω γιατί το μόνο που γράφεις είναι... Ο Αιόμμι είναι καλύτερος από τον Μπλάκμορ, ο Όζζυ καλύτερος από τον Γκίλλαν κλπ...


    rockaholic
    27.09.2005, 16:52
    oi sabbath einai doom re leme...

    bariemai na lew ta idia..
    Kostas_Osbourne
    29.09.2005, 22:49
    Sorry τα into the void,paranoid,sbloodys κτλ είναι doom??/Ε μην τρελαθούμε!Οι Sabbath είναι doom αλλά όχι μόνο!Βαριέμαι να λέω τα ίδια....