ελληνική μουσική
    473 online   ·  210.886 μέλη

    Ozzy Osbourne vs Black Sabbath m/

    Serendipity
    23.08.2005, 19:36
    Ti sugrineis twra?tiys state of mind me tous sabbath?An einai dunaton.Kala,asto,gia tin fwni den uparxei sugrisi.Sygrineis dld ton Papagianni me ton Buttler?Den mporw na to pistepsw auto pou les.Oso gia tin mousiki pou paizoun ta duo sugrothmata,gia mena einai teleiws diaforetiki.Tha mporousa na sugrinw Tous Zep me tous Purple isws,an kai pali ekei tha elega Zep.Auto pou prospathw na sou eksigisw einai pws den exei panta sxesi to poso kaloi mousikoi einai ta melh enos sugrothmatos alla to sunolo.Den eixan oloi ekei ptyxia antistiksis alla ANAMFISBHTHTA HKSERAN NA PAIZOUN MOUSIKI.To oti oi purple tsekoureuan DIARKWS ton beethoven den einai pros timhn tous(oute episis to oti oi Zep tsekourwnan ton chopin).Oso gia ton iommi tha prepe na ksereis pws to style tou apotelese stathmo stin istoria tou rock.Den exei noima na milas gia 2 kai 1 daxtula,sugrinoume 2 kitharistes.An einai etsi,o Zakk wylde sto live epaikse solo ME TIN GLWSSA.Apodeiksi tis simasias tou Iommi,se parapempw sto oti evgale diko tou modelo STIN GIBSON(ksereis fantazomai ti simainei na vgaleis montelo stin gibson).

    Den prospathw na se kseporwsw me tous purple.Oute na se porwsw me tous sabbath.Apla,ofeileis na paradexteis oti GIA SENA PROSWPIKA,oi purple sou kanoun Klik.Polu kaloi mousikoi,kalh mpanda alla mexri ekei.Den einai to kalutero sugrothma ston kosmo.Den einai anagi na apaksiwneis ola ta upoloipa sugrothmata gia na anadeikseis tous purple!

    Ante,geia mas,dipsasa!!!!
    ViPeR
    23.08.2005, 19:54
    Quote:

    Το μέλος JaNick στις 23-08-2005 στις 18:00 έγραψε:

    Sorry paides!! Eida tin teleutaia fotographia tou kosta kai efriksa!! Pios ebgale tin fotografia??????? Ton Kserete eseis ayton???







    Δες εδώ να φρίξεις και άλλο….. Rockwave day 2
    s-nobs
    23.08.2005, 20:21
    Καταρχήν θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μην γράφετε σε greeklish. Δεύτερον το να βγάλεις δικό σου μοντέλο στιν gibson είναι ίσως κάτι λιγοτερο απ' το να βγαλεις δικο σου μοντελο στην fender.Για να καταλαβεις τι πουλαει Ozzy αρκει να βαλεις MTV και να δεις το reality THE OSBOURNE!!!Mην ξεχνας οτι οι Sabbath δεν πουλισαν ουτε με τον Gillan ουτε με τον Dio αν και οι φωνητικες τους ικανοτιτες μιλωντας αντικειμενικα σαφως μεγαλυτερες απο αυτη του Ozzy.Οσο για τιν συναυλια τους στο Tera Vibe ακομα και ο πιο ασχετος με τους Sabbath και με την μουσικη καταλαβε οτι ο Ozzy ηταν για κλαματα.Επισης μην ξεχνας οτι το δευτερο κλασσικοτερο riff ολων των εποχων ειναι το smoke on the water και επισης οι γωσεις του Blackmore του επετρεπαν να γραφει πολυ εξυπνοτερα ,μουσικα, riff.Τελος οι sabbath ηταν φτωχοπαιδα με μονη διεξοδο τη μουσικη και για αυτο προσπαθησαν να την πουλησουν με οποιοδηποτε τροπο μπορουσαν ενω αντιθετα οι purple δεν ειχαν κανενα τετιο προβλιμα και ετσι το εκαναν μονο και μονο για την κα..λα τους.

    στην υγεια σου Αγγελε
    trooper_206
    23.08.2005, 23:50
    Λοιπον σιγουρα και οι δυο μπαντες εγραψαν την δικη τους ιστορια στο τομεα της χεβι,οσες συγκρισεις και να γινουν μεταξυ των δυο,δεν πιστευω οτι θα βγαλουν και ενα συμπερασμα.1ον, οι Sabbath ηταν η αρχη του NWBH,αυτοι εβγαλαν το δικο τους μοναδικο στυλ και ο Tony μαζι με τα αλλα μελη ηταν τρομεροι μουσικοι.Απο τους γνωστους μπασσιστες δεν μπορω να πω οτι ο Geezer δεν ειναι απο τουσ κορυφαιους.Τι να λεμε τωρα οι Sabbath einai living history.Ακομα και με Dio και με Tonny Martin στα φωνητικα εδωσαν το δικο τους,παλι στιγμα στα πλαισια του δικου τουσ υφους.2ον, ο Οzzy οταν εφυγε, εκανε συγροτημα με καθαρα Αμερικανικες γραμμες οσον αφορα το υφος.Επιπλεον παντα ειχε στο συγροτημα απιστευτουσ μουσικους και παντα απιστευτα βιρτουοζους κιθαριστες, βλεπε Rhoads,Lee και Wylde.Αλλο στυλ παντως για εμενα και δεν χωραει περιθωριο συγρισης εκτος απο τον κοινο παρανομαστη που ηταν ο Ozzy...Tουλαχιστον αυτο πιστευω εγω,ετσι.Δεν συγρινω,αλλα και δεν ξεχωριζω τις δυο αυτες μπαντες γιατι πολυ απλα ειναι απο τις αγαπημενες μου.
    Kostas_Osbourne
    24.08.2005, 00:34
    katarhin na po ston antonlord oti den tou epitrepo na me apokalei kostaki me tetoio ifos!!deuteron tous purple den tous ipotimao giati ontos pisteuo oti einai poloi kaloi!!alla ti shesi ehoun me tous sabbath???
    oute stis dinatotites oute sto styl!!meta magia se aftous tous kitharistes tis jazz me ta 2 dahtyla alla einai asheti stin sizitisi!!emeis leme gia ton iommi poy kai aftounou magia tou!!!!!!pisteuete diladi oti o ozzy den ehei kanei malakies???vevaios kai ehei kanei pou omos den me epireazoun sto na po tin apopsi mou gia tin foni tou!!!apo tin alli poios eipe oti akouo mousiki me tampou kai prokatalipseis???o antonlord???
    hahahaha!!o typos den mporei na katalavei ti einai sabbath kai leei gia mas???file janick esy giati efrikses???
    kai kati teleutaio...
    poios eipe gia tin sinaulia stin malakasa???kapoios pou sigoura den itan paron kai prospathei na moiosei to gegonos oso mporei!!!!!
    tha to ksanapo gia teleutaia fora
    SEVASMOS STOUS SABBATH alla kai stous purple!!prosopika theoro tous sabbath poly kalyterous alla ohi oti den mou aresoun oi purple!!



    επισυναπτόμενα: oz01.jpg 
    antonLOrd
    24.08.2005, 00:40
    Πάλι συνεχίζεις να λες άσχετα και δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται τι γράφω.. Λοιπόν, εγώ θα σταματήσω εδώ.. Μπορείς να ακούς ότι θες, δικαίωμά σου.. όταν ζητάς όμως γνώμες, μάθε να τις δέχεσαι και μην πουλάς μούρη...
    Άντε γεια..
    Serendipity
    24.08.2005, 01:26
    Thee mou,idou to teleutaio mou post,den mporw na akouw alla flamewars kai vlakeies...
    www.fender.com
    www.gibson.com

    Des ta modela pou exoun vgalei kallitexnes stin gibson kai des auta pou exoun vgalei stin fender.Tha katalaveis pws vgazeis poly pio eukola modelo stin fender,kai epipleon,i gibson krata panta tin aksiopistia ths,epitrepontas na allaxtoun mono ta xrwmata kai ta hlektronika,oxi ta sxhmata kai tis tastieres ths,opws h fender,alloiwnontas tromeres kithares opws i jaguar kai i strato.Sunepws einai poly megalutero katorthwma na vgaleis kithara stin gibson ap oti stin fender(o Clapton evgale kithara stin gibson meta apo to blues hall of fame).

    To THE OSBOURNES itan kathara upothesi tis gunaikas tou ozzy.Autos to mathe otan gurise ap to tour kai ton upodexthikan 4 cameramen.Kai to oti poulithike twra den simainei oti kapote den epaize mousiki.Oi perissoteroi en zwi rockades exoun poulithei.To gnhsio rock pote den krataei panw apo 10-15 xronia.o mick jagger twra ti kanei?rockarei? o Keith?ta idia...an amfisvithseis kai autwn thn aksia...ti na pw...

    Oso gia to live sto terravibe eitan monadiko.To 90% kai vale twn akroatwn petouse ap tin xara tou.Ap oti nomizw den eisoun ekei.Profanws ta stereotupa sou se odhghsan se auto to sumperasma.Egw eimoun ekei,kai eftuxws,exw na lew pws eida tous sabbath,estw kai sto kuknio asma tous.O ozzy exei kai gamw tis fwnes.Legete oti thelete.Oi Sabbath anoiksan ton dromo gia tosa mousika reumata.Itan ftwxopaida.O iommi itan vlaxos.Kaneis den itan kathigitis se panepistimio.oi 30.000 pou itan apo katw filtate s-nobs itan asxetoi apo mousiki?Kai poios eisai esu re megale pou tha peis 30.000 anthrwpous asxetous ?Fetos einai o 10os xronos pou kanw mousiki kai eilikrina,den thewrw ton eauto mou ton teleutaio asxeto.To live itan apsogo sto sunolo.Kai as kanan lathi,poios niazetai???Paiksan tous umnous pou exoun stigmatisei polous anthrwpous.O ozzy itan gematos energeia.Ton fxaristithika.O Dio ti kanei sta live tou?Exei gerasei exei mazepsei kai prospathei.O ozzy ta dwsa ola...Ma ola...H fwni tou freskia oso pote...Giati prepei na einai kapoios apsogos mousikos me gnwseis armonias gia na paiksei?Dld an den exeis korufaia texniki den uparxeis???Oi Sabbath paizoun kala,polu kala kai den perimena na to amfisvitisei kapoios auto...tespa,gia ola uparxei mia prwti fora...

    P.s.1 exw io sto pc kai ta ellinika sto plhktrologio einai asta na pane,ta grammata allazoun theseis

    P.s.2 to na paizeis MONO gia tin Kavla sou den einai panta kalo...

    P.s.3Filiki sumvouli stous patriwtes mou:i polli texniki trwei to sunaisthima

    Kai ena teleutaio re gmt,pou me pnigei kai tha to pw:
    Kai na min sas aresoun oi sabbath,ligo respect re gmt! Milame gia tous pateres tou metal,tou goth kai den simazeuetai...den milame gia mia tuxaia sunoikiaki mpanta...

    Den exw tpt allo na pw...an kai pali den katalavainete,den me noiazei...Egw ekana oti mprousa...

    You know day destroys the night...




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Serendipity on 24-08-2005 01:27 ]
    rapsodos
    24.08.2005, 10:23
    Αχ βρε παιδιά. Μου θυμήσατε τα νιάτα μου (εντάξει , όχι οτι γέρασα). Πριν απο καμιά 15ρια χρόνια που είχα και εγώ το ίδιο κόλλημα με Sabbath , Maiden και δε συμαζεύεται. Δε σήκωνα μύγα στο σπαθί μου. Έτσι και κάποιος έλεγε το οτιδήποτε για κάποιο απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα , είτε φίλος , είτε συγγενής , μαύρο φίδι που τον έτρωγε.
    Αλλα αυτά πέρασαν. Και όχι γιατί φλώρεψα ή έγινα οικογενειάρχης. Απλώς γιατί ωρίμασα. Και άρχισα να κοιτάω το νόμισμα και απο τις 2 πλευρές. Να μην είμαι απόλυτος και να προσέχω αυτά που οι άλλοι λένε.
    Στην τελική, δεν μπορείς να κρίνεις ένα συγκρότημα με βάση το συναίσθημα.Είναι κάτι τελείως το υποκειμενικό. Καλοί και οι Sabbath , καλοί και οι Maiden , καλοί και οι Purple και όλοι ... ( και για μένα κάποιοι είναι καλύτεροι απο κάποιους αλλα δεν θα κάτσω να μαλώσω κιόλας). Απλώς θα σας παρακαλούσα να ρίξουμε λίγο τους τόνους και τους χαρακτηρισμούς. Όλη η συζήτηση θα εξελιχθεί πολύ καλύτερα.
    Και κατι τελευταίο. Να είστε σίγουροι οτι στο μέλλον θα ανακαλύψετε και περισσότερα στοιχεία απο τα συγκροτήματα που σας αρέσουν αλλα και περισσότερα καλά στοιχεία απο συγκροτήματα που δε σας γεμίζουν το μάτι αυτή τη στιγμή.

    JaNick
    24.08.2005, 10:53
    Λοιπον Παίδες!! Τοσες μέρες σε αυτό το forum λέμε αερολογίες!! Θα δώσω μια απάντηση για να προθηθεί η ερώτηση του topic. Προτημώ Sabbath με Ozzy και όχι σε οπιαδήποτε άλλη στιγμή της καριέρας τους!
    Γενικότερα πιστεύω οτι καθε συγκρότημα, ο,τι αξιόλογο έχει κάνει το έκανε με την κλασσική του σύνθεση και οτι ορισμένα μέλη είναι "πλασμένα" για καποιο συγκεκριμένο συγκρότημα!!
    Φανταστίτε τον Dickinson στους Sabbath.....

    Εγώ έφριξα για δύο λόγους...
    1ον Γιατι οι κάμερες στην συναυλία είχαν κατασχεθεί
    2ον Γιατι είχα έναν συμαθητή Γιάννη Τζανάκη, ο οποίος έφυγε για κύπρο, και ποτέ δεν θα πήγενε σε συναυλία Sabbath...

    Αυτά...

    Α... Αντόνη το ξές οτι σε πάω, είμαι και γώ φανατικός των Deep, αλλα δεν είναι σωστό να λές οτι ο Ward δεν παίζει Paice κτλ. κτλ. Στο κάτω κάτω υπάρχουν τόσα Tribute Βands παιζουν Purple,Maiden,Sabbath κλπ. κλπ. και τα καταφέρνουν αρκετά καλά......

    Και κατι τελευταίο. Μια και ενδιαφέρομαι να μάθω μπάσο... θέλω να μου πείτε τι κανει έναν μπασίστα καλύτερο απο έναν άλλο...

    Τέλος!!



    mpatzinick
    24.08.2005, 13:33
    Quote:

    Το μέλος JaNick στις 24-08-2005 στις 10:53 έγραψε:
    Α... Αντόνη το ξές οτι σε πάω, είμαι και γώ φανατικός των Deep, αλλα δεν είναι σωστό να λές οτι ο Ward δεν παίζει Paice κτλ. κτλ. Στο κάτω κάτω υπάρχουν τόσα Tribute Βands παιζουν Purple,Maiden,Sabbath κλπ. κλπ. και τα καταφέρνουν αρκετά καλά......

    Και κατι τελευταίο. Μια και ενδιαφέρομαι να μάθω μπάσο... θέλω να μου πείτε τι κανει έναν μπασίστα καλύτερο απο έναν άλλο...

    Τέλος!!




    [/I]



    κοιτα , το ότι ο paice είναι καλύτερος από τον ward δεν χωράει αμφισβήτηση.και βέβαια ο ward είναι καταπληκτικός αλλά ο paice είναι θεός! τελείως αντικειμενικά τωρα...!

    όσο για την ερώτηση σου : <<Μια και ενδιαφέρομαι να μάθω μπάσο... θέλω να μου πείτε τι κανει έναν μπασίστα καλύτερο απο έναν άλλο...>>
    η απάντηση είναι : αυτό που κάνει έναν μπασίστα καλύτερο απο έναν άλλο είναι η θέληση , η όρεξη και το ταλεντο


    antonLOrd
    24.08.2005, 13:58
    Κοίτα, εξαρτάται και από το είδος της μουσικής που παίζουν οι μπασίστες.. Πάντως οι τζαζίστες είναι πάντα και οι καλύτεροι.. Εκτός του ότι παίζουν πολύ με τεχνική, μεγάλο ρόλο παίζουν και οι γνώσεις πάνω σε αρμονία κλπ.. Τρανταχτό παράδειγμα ο Bastorious, για τον οποίο έχω μάθει από έγγυρη πηγή, ότι για αυτόν δεν υπήρχαν εξόδοι κλπ.. Ήταν μόνο μελέτη... Είναι πολύ σωστή η ερώτησή σου και καλά θα κάνεις να ανοίξεις ένα καινούριο τόπικ...
    JaNick
    24.08.2005, 15:44
    Ευχαριστώ Anton, να είσαι σίγουρος οτι θα ανοίξω νέο τοπικ!

    Α, μια και μιλάμε για τους Purple! Κατι άσχετο... ξέρετε έχω γενέθλια ίδια μέρα με τον Paice!!

    UP THE IRONS!!!
    Serendipity
    24.08.2005, 15:46
    Jaco Pastorius,min ton psaxnei to paidi kai den ton vriskei!Kai to bassaki pou evgale stin fender einai katapliktiko!

    *Sorry gia ta greeklish,se ligo tha parw kainourio antivirus kai tha epanelthw sta ellinika!

    http://www.fender.com/products/search.php?partno=0196108800


    You know day destroys the night...









    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Serendipity on 24-08-2005 16:02 ]
    Kostas_Osbourne
    24.08.2005, 16:01
    asheto me to pos kateleixe i sizitisi alla i sinergasia iommi/hughes leei polla!!
    alla kalitera na epanerthoume stin arhiki erotisi kai me poio eirinikes sizitiseis!!ok guys??
    s-nobs
    24.08.2005, 17:07
    Αγαπητέ serendipity, προσωπικά ξέρω ελάχιστους κιθαρίστες που εχουν πέξει με Gibson και ενώ πουλούσαν ή επαιζαν καλά η εταιρία δεν τους αφιέροσε μοντέλο, σε αντίθεση με την fender η οποία απλός χρησιμοποιήθηκε από πόλυ περισότερους καλιτέχνες,λογο της πικηλομορφίας των ηχων που μπορούσε να παράγει και όχι μόνο(προσθεού δεν αμφισβιτώ την ποιότhτα της gibson!!!). Όσο για τις αλαγές στα μοντέλα της fender, απλοί πειραματισμοί!ποτέ πάντος δεν αλίωσε κάποιο από τα κλασικά της μοντέλα και μην ξεχνάς το ότι η επιλογή κιθάρας είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Όπως άλλοστε υποκειμενικό είναι και το τί μουσική ακούει ο καθένας, γιαυτό και δεν θα επεκταθώ παραπέρα απλός θα βάλω κάποια πράγματα στην θέση τους. 1. Και η Purple εχουν την ιστορία τους η οποία είναι το λιγότερο επιβλυτική (και αυτοί θερούνται πατέρες του metal).2. Αν και ο Geezer είναι ενας από τους αγαπιμένους μου μπασίστες σίγουρα δεν σιγκρίνεται με τον Hughes.3. Το να κάνεις της μοδας τις αναφορές στην μαύρη μαγεία δεν μπορεί να σε χαρακτιρήση μουσικά.4. Οι Purple ηταν ποιό ολοκληρομένη σαν σύνολο από τους Sabbath(αιτία ο Lord φυσικά).5.Οι Purple συνδίασαν την riff rock με την οποία ξεκίνισαν με διαφορα άλλα είδη μουσικής.6. εγώ ξέρω οτι το 90% αυτόν που παρακολούθισαν την συναυλία στο teravibe εμειναν δυσαρεστιμένει από την απόδοσει του Ozzy αλλά ολοι είπαν πως ο Tony ηταν τρομερός.

    Τέλος αν δεν διαθέτεις την απετούμενη κρίση για να συμετάσχης σε μια συζήτηση τότε καλύτερα να μην το κάνεις. Δέν είπα κανέναν άσχετο αλλα από ότι φέναιτε όποιος έχει την μίγα μιγιάζεται

    Υ.Γ.1 Όποιος πιστεύει πως η Ρόκ έχει ξεπουλιθή πιστεύω ότι είναι λάθος και θα ήταν καλό να επισκευθεί ένα topic που ανηξε ο φίλος μου DavidDT με ένα σχετικό θέμα.

    Υ.Γ.2 Η εποχή που το συναίσθημα κυριαρχούσε της γνώσης(ρομαντισμός) έχουν περάσει.

    Υ.Γ.3 επιδή δεν είμαι και πολύ καλός στον γραπτό λόγο γιατί δεν κανονίζουμε μία συνάντιση?????????????

    Μαζί σου kostas_Osbourne αποφάσισα να μην ασχολιθώ
    Serendipity
    24.08.2005, 17:23
    Για την διαμάχη Purple-Sabbath,είπα πως δεν θα ασχολήθω,ουτε και με τις πρόκες που μου πετας,μιας και είσαι άστοχος.Όσο για την ποιότητα των Artist's models της fender σε παραπέμπω στο μοντελο του malmsteen(με την σκαμμένη ταστιερα).Έχω παίξει με αυτο το μοντέλο και ειναι επιεικώς απαράδεχτο για τα δεδομένα της fender(δεν φταίνε οι κατασκευαστές αλλα το τμημα development που επέτρεψε να κυκλοφορησει).Ουτε καν ο malmsteen δεν παίζει με το μοντέλο που δημιούργησε.
    Kostas_Osbourne
    24.08.2005, 17:23
    giati na min asholitheis mazi mou?
    eho pei tipota pou se peirakse i pou einai enantia me tin ideologia sou???
    Kostas_Osbourne
    24.08.2005, 21:12
    s nobs giati s nobareis ta gousta mou kai to pos ta ekfrazo??????
    Kostas_Osbourne
    25.08.2005, 14:10
    dilosi glenn hughes:"den ksehnao oti eho na kano me ton dimiourgo tou metallikou ihou"ennoontas vevaia to Tony Iommi gia tin teleutaia tous sinergasia!!
    antonLOrd
    25.08.2005, 14:21
    Aπευθυνόμενος στους Sabbathάδες(και όχι μόνο..), σας αρέσει περισσότερο η συνεργασία του Iommy με τον Hughes ή μήπωςαυτή εδώ...?

    Παράκληση: Να μην μαλλώσουμε...