ελληνική μουσική
    875 online   ·  210.853 μέλη

    Δημοσκόπηση - Πασχάλης Τερζής.

    yiannisyiannis
    25.08.2005, 10:26
    Ψήφισα κι εγώ ΟΧΙ. Όμως είναι άδικο να μένουμε μόνο σ' αυτό. Πρέπει να διαχωρίζουμε τους ερμηνευτές, από τα τραγούδια τους. Πιστεύω ότι ο Τερζής διαθέτει μια καταπληκτική λαϊκή φωνή, άσχετα αν τα τραγούδια που ερμηνεύει, είναι ανούσια εμπορικά σουξεδάκια (κατά τη γνώμη μου πάντα). Όλα είναι θέμα επιλογής. Θα ήθελα πάντως να τον ακούσω να ερμηνεύει πιο ποιοτικά τραγούδια, γιατί το αξίζει. Η φωνή του έχει τρομερές δυνατότητες. Διαθέτει μεγάλη έκταση, άψογη τεχνική, όμορφη λαϊκή χροιά, βιμπράτο, βγάζει τα μόρια με μεγάλη άνεση κλπ. κλπ. και θα μπορούσα να πω κι άλλα. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός άλλωστε, ότι ξεκίνησε από ψάλτης. Ελπίζω στο μέλλον να τον "εκμεταλλευτεί" κάποιος πιο ποιοτικός δημιουργός.
    Orfeus
    25.08.2005, 10:35
    Χμ, δεν το ξέρω το παλικάρι...


    EffieKakaflika
    25.08.2005, 10:44
    Κατά τη γνώμη μου είναι μια πολύ αξιόλογη φωνή. Όμως ψηφίζω "όχι", γιατί πιστεύω ότι ο καλλιτέχνης δεν κρίνεται μόνο για τις δυνατότητές του, αλλά και για τις επιλογές του... Αν κάποτε αρχίσει να τραγουδάει "ποιότικά" (σύμφωνα με τα δικά μου μέτρα πάντα), μπορεί να τον θεωρήσω και αυτόν ποιοτικό τραγουδιστή.
    GL
    25.08.2005, 11:11
    Προσωπικα ψηφισα "ΝΑΙ" γιατι αποτελει την πιο ποιοτικη παρουσια μεσα στον χωρο στον οποιο βρισκεται και επισης θεωρω οτι ειναι ενας απο τους τελευταιους γνησιους λαικους ερμηνευτες,ασχετα εαν η βιομηχανια λαικης μουσικης επιστρατευει μια τετοια φωνη για να προωθησει εμπορικα σουξεδακια προς καταναλωση.....Αυτο δεν εχει να κανει(παντα κατα την ταπεινη γνωμη μου)με την ποιοτητα του τραγουδιστη Πασχαλη Τερζη....
    KIT_KAT
    25.08.2005, 11:35
    Ανεξάρτητα από τις επιλογές του: Παρόλο που παραδέχομαι πως έχει πολύ "δυνατή" λαϊκή φωνή, προσωπικά δε μου αρέσει η χροιά της.

    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 25-08-2005 στις 10:26 έγραψε:

    Ελπίζω στο μέλλον να τον "εκμεταλλευτεί" κάποιος πιο ποιοτικός δημιουργός.





    Όταν λες "μέλλον" Γιάννη;
    yiannisyiannis
    25.08.2005, 11:46
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 25-08-2005 στις 11:35 έγραψε:

    Όταν λες "μέλλον" Γιάννη;





    Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεν έχει μέλλον, δεν θα κυκλοφορήσει άλλη δισκογραφική δουλειά από δω και πέρα;
    jorge
    25.08.2005, 12:18
    Μόνο και μόνο οι επιλογές του, με κάνουν να μην θέλω να ασχοληθώ μαζί του. Ειλικρινά δε με απασχολεί αν έχει καλή ή δυνατή φωνή, από τη στιγμή που δε μ' αρέσουν οι επιλογές του. Είναι σαν να πρέπει να με ενδιαφέρει αν έβρεξε φέτος στη Μογγολία.

    Να την χαίρεται και αυτός και οι ακροατές του την "γεμάτη" φωνή του με τις μεγάλες δυνατότητες . Εμένα δε με έχει κερδίσει, ούτε και πρόκειται.
    XeniaRodo
    25.08.2005, 12:30
    Tο ό,τι έχει πει φτηνά τραγούδια δε σημαίνει κατ' εμέ ότι τον κάνει κακό τραγουδιστή... Kαι η ερώτηση στο δημοψήφισμα ήταν αυτή αν δεν κάνω λάθος, αν είναι καλός τραγουδιστής.
    Λοιπόν για μένα είναι από τους καλύτερους τραγουδιστές και ερμηνευτές. O Xατζηγιάννης μπροστά του είναι ένα τίποτα και το ό,τι η Mπάμπαλη τραγουδά Πορτοκάλογλου δε σημαίνει ότι είναι καλύτερη από τον Tερζή ή τον Γονίδη.
    Aυτά
    kakofonix
    25.08.2005, 12:36
    Αν δεν κανω λάθος η ερωτηση ειναι αν τον θεωρούμε ποιοτικο, και μάλιστα με τη προσωπικη αισθητική μας αποψη...

    Ψηφισα ΟΧΙ

    και ο Χριστοδουλοπουλος εχει φωναρα και η Πίτσα παπαδοπουλου εχει φωνάρα.

    Ε ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ?
    KIT_KAT
    25.08.2005, 12:44
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 25-08-2005 στις 11:46 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 25-08-2005 στις 11:35 έγραψε:
    [i]
    Όταν λες "μέλλον" Γιάννη;





    Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεν έχει μέλλον, δεν θα κυκλοφορήσει άλλη δισκογραφική δουλειά από δω και πέρα;

    [/I]



    Όχι, πιστεύω πως θα κυκλοφορήσει (αν και δε θα'πρεπε). Συνήθως όμως κάποιος αλλάζει στυλ και ύφος σιγά σιγά και με την πάροδο του χρόνου, και ο Τερζής δεν έχει αυτή την πολυτέλεια, μιας και είναι ήδη μεγάλος. ¶λλωστε το στυλ του έχει καθιερωθεί στη συνείδηση του κόσμου. Οι μεταμορφώσεις του τύπου "ξαφνικά έγινα έντεχνος ή ποιοτικός γιατί άλλαξα δισκογραφική ή γιατί τέτοιοι ευκαιρούσαν να μου γράψουν τραγούδια", αν και συχνές, είναι σχεδόν αηδιαστικές...
    XeniaRodo
    25.08.2005, 13:05
    Quote:

    Το μέλος kakofonix στις 25-08-2005 στις 12:36 έγραψε:

    Αν δεν κανω λάθος η ερωτηση ειναι αν τον θεωρούμε ποιοτικο, και μάλιστα με τη προσωπικη αισθητική μας αποψη...

    Ψηφισα ΟΧΙ

    και ο Χριστοδουλοπουλος εχει φωναρα και η Πίτσα παπαδοπουλου εχει φωνάρα.

    Ε ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ?



    οκ εκανα λάθος.
    λοιπόν ο Tερζής είναι ποιοτικός τραγουδιστής αλλά λέει μη ποιοτικά κομμάτια.
    Bλακείες τώρα, τι θα πει ποιοτικός και μη ποιοτικός?
    Kαι τι μας απασχολέι.?
    Ίσως δε θα έπρεπε να ασχοληθώ με αυτη τη δημοσκόπηση, δεν είμαι υπέρ αυτών των διακρίσεων.

    Kαι η Mπάμπαλη τραγουδά Πορτοκάλογλου, KAI TI EΓINE?
    O Tερζής καταθέτει την ψυχή του, εδώ κάτι γίνεται...


    tsuku_elf
    25.08.2005, 13:09
    Με ενοχλεί η φωνή του, το ύφος του, οι επιλογές του, το σύνολο της αισθητικής που προβάλλει.

    'Οπως καταλαβαίνετε ψήφισα ΟΧΙ.
    Orfeus
    25.08.2005, 13:42
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 25-08-2005 στις 13:05 έγραψε:

    O Tερζής καταθέτει την ψυχή του, εδώ κάτι γίνεται...






    Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
    Αν ρωτήσουμε τη Βανδή, τον Πανταζή, τον Τερλέγκα, τον Μπουγά, τον Γονίδη και διάφορους ....παρόμοιους, θα μας πουν ότι καταθέτουν την .....ψυχή τους!!!

    Δεν το καταλαβαίνω.
    Τι θέλεις να πεις;

    XeniaRodo
    25.08.2005, 13:48
    Kαι μένα αν με ρωτήσεις θα σου πω ό,τι είμαι η πιο όμορφη στον κόσμο, άμα με δεις όμως.....

    με πιάνεις αγαπητε?
    Orfeus
    25.08.2005, 13:53
    "O Tερζής καταθέτει την ψυχή του, εδώ κάτι γίνεται..."

    Αυτό είναι δική σου κουβέντα. Έτσι δεν είναι;

    Τι σημαίνει αυτό το κάτι γίνεται;
    KIT_KAT
    25.08.2005, 13:57
    Βρε Γιώργο, αυτές οι γνώμες είναι υποκειμενικές. Εγώ μπορεί να σου πω πως η Βανδή κάνει αγγαρεία στη σκηνή κι εσύ να αντιλέξεις (χα, χα...). Καθένας έχει άλλα κριτήρια και αντιλαμβάνεται διαφορετικα!
    XeniaRodo
    25.08.2005, 14:01
    Προσωπικά πάντα, εμένα με πείθει ερμηνευτικά.

    Δεν είναι ένας τραγουδιστής που απλά ανοίγει το στόμα του, χρησιμοποιεί μια τεχνική και λέει σωστά τονικά ενα τραγουδι.
    Eγώ από αυτόν εισπράττω αυτό το κάτι παραπάνω που διαχωρίζει έναν τραγουδιστή από έναν ερμηνευτή.
    Kαι για μένα τέτοιοι δεν υπάρχουν πολλοί. Kαι εάν υπαρχει ψυχή σε μια ερμηνεία, NAI, KATI ΓINETAI για μένα. Δεν είναι πολλοί που μπορούν να το κάνουν αυτό. Δεν είναι εύκολο.
    Orfeus
    25.08.2005, 14:10
    Με βάση τη δική σας αισθητική, θα χαρακτηρίζατε τον Πασχάλη Τερζή "ποιοτικό τραγουδιστή";

    Με βάση λοιπόν τη δική μου αισθητική, δεν μου προσφέρει κάτι.

    Ζω θαυμάσια και χωρίς να ακούω τις ερμηνευτικές του ικανότητες.


    KIT_KAT
    25.08.2005, 14:14
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 25-08-2005 στις 14:10 έγραψε:

    Με βάση τη δική σας αισθητική, θα χαρακτηρίζατε τον Πασχάλη Τερζή "ποιοτικό τραγουδιστή";




    Εγώ όχι. Διαφώνησα στην απαίτηση σου να ερμηνευθεί λογικά μία άποψη που εμπίπτει στη υποκειμενικότητα.
    dimko
    25.08.2005, 14:14
    Η έννοια "ποιότητα" ορίζεται με βάση τα standards που θέτουμε εμείς για αυτή. Έχει σημασία λοιπόν με ποιές διαδικασίες, ορίζονται αυτά τα standards.

    O Στέλιος Καζαντζίδης ήταν ποιοτικός;

    Ο Στράτος Διονυσίου ήταν ποιοτικός;

    Εγώ πάντως ψήφισα "ναι" .