ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.851 μέλη

    Μητροπάνος τραγουδά Κορκολή: Σβήσε το φεγγάρι

    semplice
    26.10.2006, 12:27
    Σε ευχαριστώ trademark.Δεν θα ήθελα όμως καν να το ψάξω άλλο το θέμα.
    Οϋτε να το υποστηρίξω με επιχειρήματα κλπ.Ούτε να μπερδευτώ με φανατικές απόψεις.Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το συγκεκριμένο κείμενο και σκέφτηκα να μην ανοίξω νέο τόπικ αλλά να γράψω έδω ότι σκεφτόμουν.
    Παρεπιπτόντως χθες το βράδυ άκουσα και την εκπομπή της κ.Βλαχογιάννη προσπαθώντας να συνδυάσω αυτά που έγραψε τον Ιανουάριο για τον Δημήτρη Μητροπάνο με την γενικότερη αισθητική-αντίληψη της για την μουσική.
    Δεν είναι όμως χώρος να το αναλύσουμε αυτό εδώ.



    christos-reg
    26.10.2006, 12:41
    Eδώ κάποιοι "δεύτεροι" δίσκοι του Μητροπάνου, που χαρακτήρισαν την πορεία του, κυρίως τη δεκαετία του '80. Είναι χαρακτηριστικό ότι μονοπωλούνται από τα ονόματα των Μουσαφίρη και Παπαβασιλείου. Μπορεί όπως αναφέρθηκε να είχε κάποιες ενδιαφέρουσες παρενθέσεις (συνεργασίες με Θεοδωράκη, Κουγιουμτζή κ.α.) αλλά ωστόσο οι συγκεκριμένοι δίσκοι ήταν αυτοί που τροφοδοτούσαν τις εμφανίσεις του την περίοδο εκείνη, σε λαϊκά μαγαζιά...:

    1971 Δημήτρης Μητροπάνος (Παπαβασιλείου)
    1976 Λαϊκά 76 (Μουσαφίρης - Παπαβασιλείου)
    1977 Ερωτικά Λαϊκά (Μουσαφίρης - Παπαβασιλείου)
    1979 Παράπονο (Μουσαφίρης - Παπαβασιλείου)
    1983 Λαϊκές στιγμές (Παπαβασιλείου)
    1984 Ακόμα μια μέρα (Μουσαφίρης) (μαζί με Στανίση, Κοντολάζο, Καλογιάννη κ.α.)
    1986 Αγάπη μου αγέννητη (Μουσαφίρης)
    1987 Ένας καινούργιος άνθρωπος (Χρυσοβέργης)
    1987 Το δικό μας τραγούδι (Παπαβασίλειου) (μαζί με Στανίση, Κοντολάζο)
    1988 Καινούργια χρώματα (Μουσαφίρης) (μαζί με Τερζή, Διονυσίου, Παπαδοπούλου κ.α.)
    1989 Εμείς οι δυό (Μουσαφίρης)
    1990 Εσύ λεγε με έρωτα (Παπαβασιλείου)

    Ωστόσο από τις αρχές της δεκαετίας του '90 και μετά φαίνεται πως έκανε μια στροφή στην καριέρα του με πιο προσεγμένες συνεργασίες, παράλληλα άρχισε να εμφανίζεται σε διαφορετικούς χώρους και μάλλον κατέληξε σε αυτό που ήθελε περισσότερο να κάνει καλλιτεχνικά, αλλά ίσως οι περιστάσεις ως τότε δεν του το είχαν επιτρέψει.
    semplice
    26.10.2006, 16:00
    christos-reg και εσύ φίλε μου τεχνοκρατικά πας να το προσεγγίσεις το θέμα...
    Και αυτόν τον δίσκο να τον βάλουμε στους "δεύτερους"?
    Να βάλεις και τον Βαγγέλη Κορακάκη δίπλα στον Κοντολάζο?Θέλεις?Βάλτον ..ελευθερία έχουμε...








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 26-10-2006 16:02 ]


    επισυναπτόμενα: Mitropanos_-_Tou_Erota_kai_tis_Psixis_-_B_-.jpg 
    semplice
    26.10.2006, 16:15
    ""Σκέφτομαι ακούγοντας και αυτόν τον δίσκο πόσο τελικά έχουμε αδικήσει όλοι μας τον Γιάννη Πάριο χρίζοντάς τον βασιλέα της αισθηματολογίας. Κι όμως -κυρία μου- και οι σκληροί άντρες κλαίνε. Ο Δημήτρης Μητροπάνος αν το καλοσκεφτεί κανείς θα μπορούσε να είναι το ισότιμο μέγεθος στο λαϊκό τραγούδι και όχι στο ευρωπαικοκάτι του κ. Πάριου. Το ζεϊμπέκικο κάνει τη διαφορά; Δεν νομίζω. Αν εξαιρέσει κανείς τον Άγιο Φεβρουάριο στα νιάτα του και το μικρούτσειο Στου αιώνα την παράγκα κατά τη μέση του ηλικία, σε τι άλλο έχει πρωταγωνιστήσει ο -αξιολογότατος φωνητικά- λαϊκός τραγουδιστής; Σε αισθηματικές ιστορίες που ανεβάζουν το κοινό στην πίστα και αυξάνουν το εισόδημα στις κυρίες με τα λουλούδια."" Στέλλα Βλαχογιάννη για το δίσκο(κακός πράγματι δίσκος)με τον Κορκολή.

    Aυτό το κείμενο ήταν που με πείραξε.Και για αυτό μπήκα να γράψω 2 λόγια και για αυτό ήθελα κάτι να ακούσω -δηλ αν συμφωνείτε ή όχι.Δεν ήθελα να μου γράψετε για "πρώτους" και "δεύτερους" δίσκους .Και όλα αυτά χωρίς την παραμικρή διάθεση αντιπαράθεσης φυσικά.


    pokopik
    02.11.2006, 18:23
    Συμφωνω φιλε semplice με τις διατυπωσεις σου περι Μητροπανου..Μαλλον κατοπιν εορτης (και θανατου ) ξερουμε να εκτιμουμε σημαντικες προσωπικοτητες και εργα!

    semplice
    02.11.2006, 19:16
    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 02-11-2006 στις 18:23 έγραψε...

    Συμφωνω φιλε semplice με τις διατυπωσεις σου περι Μητροπάνου..Μαλλον κατοπιν εορτης (και θανατου ) ξερουμε να εκτιμουμε σημαντικες προσωπικοτητες και εργα!




    prokopik σε ευχαριστώ.Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος που να έδωσε σημασία σε
    αυτό το θέμα ..έτσι έστω και για λίγο να έριχνε φως γιατί εγώ εξακολουθώ
    να αναρωτιέμαι για ποιο λόγο γράφηκαν όσα γράφηκαν.
    Δεν θα ήθελα με τίποτα να μπω σε συζήτηση με ίντριγκες αντιπαραθέσεις κλπ.
    Οσο για το "κατόπιν εορτής " που λες ..όσο περισσότερο περιορίζουμε την
    αχαριστία πιο πριν, καλό δεν είναι ;
    Κάποιες φορές μπορεί να μην γινόμαστε αρεστοί- υπερασπιζόμενοι ακόμα και τα αυτονόητα που τσαλακώνονται-όμως όλα έχουν κάποιο κόστος.Για άλλους μικρό
    (όπως π.χ το δικό μου που δεν είμαι του μουσικού χώρου)για άλλους πιο μεγάλο.Καταλαβαίνω φυσικά,και αυτό θέλω να πω,αυτούς που τίποτα δεν γράφουν
    αν και πιθανόν να συμφωνούν μαζί μου.Τέλος να πω πως ο Δημήτρης Μητροπάνος
    δνε έχει ανάγκκη τον/την οποιαδήποτε που κάνει κριτική δίσκων ,απλά γιατί
    μιλάει από την ψυχή του και απευθύνεται στις ψυχές μας.Δεν έχει ανάγκη από
    μεσάζοντες.Μπορεί μάλιστα να μην την ξέρει καν την κ.Στέλλα Βλαχογιάννη,το
    θεωρώ το πιο πιθανό.