ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.886 μέλη

    Απάτη το Θαύμα του Σαν Τζενάρο

    Astron
    27.09.2005, 17:38
    Λόγω της τροπής που πήρε το συγκεκριμένο θέμα μεταφέρεται στις "Φιλοσοφικές Συζητήσεις"
    nefos
    27.09.2005, 17:39

    @ To Sen Tzenaro mporei na kserathhke h na mhn htan kan aima alla apo oti blepw "anapsane ta aimata" !
    @ Poly endiaferouses apopseis prokalese to topic auto.

    yiannisyiannis
    27.09.2005, 20:57
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 27-09-2005 στις 17:33 έγραψε:

    Αλίμονο αν βασιζόμουν στου καθολικούς για να απορρίψω το "θαύμα" του αγίου φωτός! Να βγάλω τη μια θρησκεία και να βάλω άλλη πάνω απ' το κεφάλι μου;
    Το να υποστηρίζει η μια θρησκεία την άλλη ή το να έρχεται σε αντίθεση η μια με την άλλην δεν μου κάνει καμία διαφορά γιατι και οι δύο στην ουσία είναι ένα και το αυτό.

    Το θαύμα λοιπον το απορρίπτω διότι έτσι μου υπαγορεύει η λογική και όχι κάποια θρησκεία. Εσύ απ' την άλλη δέχεσαι ό,τι σου υπαγορεύει η θρησκεία και ξεχνάς παντελώς την λογική.

    Άκου και μια διαφορετική οπτική.
    -Ο Ήλιος μας έχει περίπου 9 (ή παραπάνω) πλανήτες που ένας από αυτούς φιλοξενεί ζωή (η Γη που είναι και σχετικά μικρός πλανήτης).

    -Μέσα στον γαλαξία μας υπάρχουν 100 δισεκατομμύρια άστρα που είναι Ήλιοι σαν τον δικό μας, (μεγαλύτεροι ή μικρότεροι) που οι περισσότεροι έχουν γύρω τους άλλους πλανήτες.

    -Μέσα στο σύμπαν υπάρχουν περίπου 100 δισεκατομμύρια γαλαξίες.

    Δηλαδή συνολικά στο σύμπαν υπάρχουν 10 εις την 22η δύναμη Ήλιοι (10.000.000.000.000.000.000.000).

    Κι εσύ πιστεύεις ότι ο δημιουργός του κόσμου θα ασχοληθεί από όλο το σύμπαν με έναν συγκεκριμένο γαλαξία--> ένα αστέρι κάπου στην άκρη του γαλαξία--> έναν πλανήτη-->μία συγκεκριμένη θρησκεία ενός συγκεκριμένου είδους ζωής που λέγεται άνθρωπος--> και να ανάψει ένα κεράκι κάθε χρόνο σε μια γιορτή που μια συγκεκριμένη φυλή ονόμασε "Πάσχα";

    Αν επίσης αναλογιστούμε ότι η ηλικία του σύμπαντος υπολογίζεται στα 14 δισεκατομμύρια χρόνια, και ότι ο άνθρωπος στη σημερινή του μορφή έχει συμπληρώσει μόλις 40.000 χρόνια ύπαρξης το πράγμα γίνεται ακόμα πιο απίθανο.
    (χώρια που ο χριστιανισμός δεν είναι η πιο πολυπληθής θρησκεία και ούτε η μακροβιότερη γιατί υπάρχει μόλις 2000 χρόνια)


    Μήπως είναι αλλαζονικό λοιπόν να δίνουμε τόση αξία στον εαυτό μας;
    Μήπως αδυνατούμε να δεχτούμε την τυχαιότητα της ύπαρξής μας, την υλική μας φύση και για αυτό εφευρίσκουμε τέτοια "θαύματα";





    Να ξεκινήσω από το τελευταίο που αναφέρεις. Αλαζονική αξία στον άνθρωπο έδωσαν τα διαφωτιστικά κινήματα, (αυτά που ο Ζουράρις ονομάζει «φωταδιστικά», από αυτόν δανείσθηκα και την έκφραση), με εκπροσώπους πνευματικούς ανθρώπους όπως ο Κοραής που λέγαμε προηγουμένως. Τα κινήματα αυτά με τον ανθρωποκεντρικό τους προσανατολισμό, έθεσαν τον άνθρωπο στο κέντρο του σύμπαντος, στο κέντρο της δημιουργίας, λες κι ο άνθρωπος ήταν η απαρχή των όλων. Αντίθετα στην «καθ’ ημάς» Ανατολή, επικρατεί η Χριστοκεντρική θεώρηση της ζωής. Κέντρο της δημιουργίας για μας δεν είναι ο άνθρωπος, αλλά ο ίδιος ο Χριστός, ο δημιουργός -σύμφωνα πάντα με την πίστη μας- κι ο άνθρωπος μπορεί κατά χάριν να διεκδίκηση την Θέωση. Όπου Θέωση=Ισοθεϊα. Άρα η αλαζονεία της ύπαρξης που αναφέρεις, δεν ευσταθεί στη δική μας πίστη (θεωρώ τον όρο θρησκεία αδόκιμο τα έχουμε ξαναπεί αυτά).

    Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, για την διαφορετική οπτική γωνία, την τυχαιότητα κλπ. πρέπει να αντιληφθείς ότι άλλο είναι το πεδίο της πίστης, άλλο της λογικής κι άλλο της επιστήμης. Η πίστη, η επιστήμη κι η λογική είναι πεδία παράλληλα κι όχι αντικρουόμενα. Για το λόγο αυτό, πολλοί μεγάλοι επιστήμονες ήταν και ένθερμοι πιστοί. Να αναφέρω μόνο τον καθηγητή Μπράουν, τον πατέρα της πυραυλικής, μια που σχετίζεται περισσότερο με το αντικείμενο που συζητούμε. Για να συνδυάσουμε και να οριοθετήσουμε λοιπόν αυτά τα πεδία, θέλω να σου κάνω μια ερώτηση, η οποία θα μας διευκολύνει προς αυτή την κατεύθυνση.

    Μήπως γνωρίζεις ποια είναι η τελευταία (ή η προτελευταία δεν έχει και τόση σημασία) επιστημονική δημοσίευση, σχετικά με το τι συνέβη ΠΡΙΝ τη μεγάλη έκρηξη (big bang); Ή έστω ποια είναι η δική σου άποψη επί του θέματος αυτού;

    Astron
    27.09.2005, 21:12
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 27-09-2005 στις 20:57 έγραψε:
    [Μήπως γνωρίζεις ποια είναι η τελευταία (ή η προτελευταία δεν έχει και τόση σημασία) επιστημονική δημοσίευση, σχετικά με το τι συνέβη ΠΡΙΝ τη μεγάλη έκρηξη (big bang); Ή έστω ποια είναι η δική σου άποψη επί του θέματος αυτού;



    Ο χρόνος γεννιέται την στιγμή της μεγάλης έκρηξης επομένως δεν έχει νόημα η έννοια "πριν". Για αυτό το λόγο δεν υπάρχει καμία αποδειγμένη θεωρία για το τί υπήρχε "πριν" την μεγάλη έκρηξη.
    Υπάρχουν χιλιάδες εικασίες για το πώς μπορεί να δημιουργηθεί μια ανωμαλία όπως ήταν η σημειακή μορφή του σύμπαντος τη στιγμή που άρχισε να διαστέλλεται αλλά όλα αυτά παραμένουν στην σφαίρα της φαντασίας προς το παρόν.

    Μη μου πεις τώρα τη φράση ότι "η επιστήμη ασχολείται με το τί συνέβη μετά το Big Bang ενώ η θρησκεία με το πριν" γιατί το άκουσα από έναν ιερέα σε εκπομπή στην τηλεόραση και έμεινα άναυδος...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 27-09-2005 21:13 ]
    yiannisyiannis
    28.09.2005, 10:11
    Δεν υπάρχουν αποδεδειγμένες θεωρίες για το τι υπήρχε πριν; Γιατί υπάρχουν αποδεδειγμένες για το τι συνέβη μετά;

    Κατ’ αρχάς η έννοια του ΠΡΙΝ είναι υπαρκτή. Εκτός από το χρόνο υπάρχουν κι άλλες διαστάσεις που μπορεί να υπάρξουν χωρίς αυτόν. Όρεξη να έχεις για θεωρίες.

    Αν κατάλαβα λοιπόν καλά, εσύ ισχυρίζεσαι ότι από την πλήρη ανυπαρξία χρόνου, χώρου, και υλοενέργειας, γεννήθηκαν ξαφνικά, ταυτοχρόνως κι από μόνα τους χρόνος, χώρος και μια τεράστια ποσότητα συμπυκνωμένης υλοενέργειας; Και μετά ή ταυτοχρόνως ακολούθησε η μεγάλη έκρηξη; Σωστά κατάλαβα το συλλογισμό σου; Μια ακόμη διευκρινιστική ερώτηση. Αυτό το διάβασες σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό, ήταν το περιεχόμενο κάποιας διημερίδας σχετικής με την κοσμογένεση, (γιατί εγώ άλλα έχω διαβάσει) ή αποτελεί τη δική σου θεωρία, η οποία είναι επίσης σεβαστή;

    Για το τελευταίο που λες, παρακολουθώ ελάχιστα τηλεόραση και δεν γνωρίζω τι ισχυρίζεται ο κάθε ιερέας. Για να τοποθετηθώ επ’ αυτού, θα ήθελα να ακούσω όλη τη συλλογιστική του κι όχι ένα κομμάτι αποσπασματικά.

    Astron
    28.09.2005, 16:47
    Το "πριν" είναι κάτι που αφορά καθαρά τη διάσταση του χρόνου. Ο χρόνος όμως γεννιέται με το Big Bang άρα δεν έχει νόημα η έννοια του πριν.
    Για το τί συνέβη μετά έχουμε με σχετική βεβαιότητα μια ολοκληρωμένη εικόνα. Υπάρχουν κενά να καλυφθούν αλλά σε γενικές γραμμές το μοντέλο αυτό είναι γενικώς αποδεκτό.

    Quote:

    Αν κατάλαβα λοιπόν καλά, εσύ ισχυρίζεσαι ότι από την πλήρη ανυπαρξία χρόνου, χώρου, και υλοενέργειας, γεννήθηκαν ξαφνικά, ταυτοχρόνως κι από μόνα τους χρόνος, χώρος και μια τεράστια ποσότητα συμπυκνωμένης υλοενέργειας; Και μετά ή ταυτοχρόνως ακολούθησε η μεγάλη έκρηξη; Σωστά κατάλαβα το συλλογισμό σου;



    Όχι δεν κατάλαβες καλά. Είναι αδύνατο οτιδήποτε να γεννηθεί εκ του μηδενός.
    Όπως σου είπα για το πώς προέκυψε αυτή η ανωμαλία υπάρχουν πάρα πολλές εικασίες. Για παράδειγμα λέγεται ότι μπορεί να προέκυψε από μια μαύρη τρύπα σε κάποιο άλλο σύμπαν ή ότι μπορεί να είναι αποτέλεσμα της κατάρρευσης ενός άλλου σύμπαντος.
    Το σύμπαν μας είναι πιθανότατα ένα από τα πολλά σύμπαντα που υπάρχουν. Ο χρόνος λοιπόν και η ύλη όπως την γνωρίζουμε αφορούν μόνο το δικό μας σύμπαν.

    Αυτά που σου λέω τα έχω ακούσει από έγκυρους αστροφυσικούς και είναι οι απόψεις που υπάρχουν στα περισσότερα βιβλία αστροφυσικής.
    Πολύ χρήσιμο είναι και το βιβλίο το "Χρονικό του Χρόνου" του Hawking όπου εξηγεί αρκετά πράγματα για μια ανωμαλία όπως είναι η μαύρη τρύπα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους ενδιαφέρονται.

    Τα άλλα που έχεις διαβάσει εσύ ποια είναι;

    yiannisyiannis
    29.09.2005, 11:51
    Ας ξεκινήσω πάλι από το τελευταίο. Αν απαριθμήσω τι διάβασα, θα μιλάμε για μέρες. Είναι η τρέλα μου. Από τότε που ήμουνα ακόμη στο δημοτικό είχα αυτήν την παλαβομάρα με την κοσμογένεση. Ενώ τα άλλα παιδιά διάβαζαν Μπλέκ και Όμπραξ (αυτά ήταν στην εποχή μου) εγώ αναζητούσα βιβλία σχετικά με αστρονομία κι αστροφυσική. Ένα - δυο άτομα έχω γνωρίσει ακόμη με τη δική μου τρέλα. Εν πάση περιπτώσει, ο πιο προσιτός και οικονομικός τρόπος για να ενημερώνεται κανείς συνεχώς σχετικά με τις νεώτερες θεωρίες και πρόσφατες ανακαλύψεις, είναι το περιοδικό Scientific American. Στα τεύχη του κάθε χρόνο δημοσιεύονται οι εισηγήσεις και τα συμπεράσματα από το διεθνές συνέδριο αστρονομίας και αστροφυσικής, στο οποίο συζητούνται οι πιο πρόσφατες εξελίξεις. Εκεί διαβάζεις τις πιο πρόσφατες θεωρίες και τα reviews, τις κριτικές τους δηλαδή. Κάποιες από αυτές τις δημοσιεύσεις, όχι ολοκληρωμένες βέβαια, μπορεί να παρακολουθήσει κανείς και στο δικτυακό τους τόπο http://www.scientificamerican.com/

    Για την έννοια του ΠΡΙΝ και τι συνέβη, όπως σου είπα υπάρχουν θεωρίες που περιγράφουν διαστάσεις ανεξάρτητες από το χρόνο. Ίσως αν ακριβολογήσουμε όντως να έχεις δίκιο, να μην ευσταθεί ο όρος ΠΡΙΝ, αφού δεν υπήρχε χρόνος. Πως να το κάνουμε ο άνθρωπος δεν μπορεί εύκολα να αντιληφθεί έννοιες υπερφυσικές όπως ο μη-χρόνος και ο μη-χώρος. Είναι δύσκολο να περιγράψεις το υπέρλογο, με λέξεις που πηγάζουν μέσα από τη λογική. Υπάρχουν όμως θεωρίες, που περιγράφουν την αρχική κατάσταση που οδήγησε στη Μεγάλη έκρηξη, την κατάσταση που προϋπήρξε, εκεί στη ρωγμή του χρόνου που λέει και το τραγούδι. Για να μη ξεφύγουμε από τώρα, αν θες στη συνέχεια, μπορώ να σου την παρουσιάσω εν συντομία.

    Γενικώς αποδεκτό μοντέλο κοσμογένεσης που αναφέρεις δεν υπάρχει. Υπάρχουν ομάδες αστροφυσικών οι οποίες έχουν συγκροτήσει συγκεκριμένες θεωρίες με τους οπαδούς τους. Κάποιες κλίκες για να το πούμε διαφορετικά. Αντίθετα όμως, υπάρχει ένα γενικώς αποδεκτό μαθηματικό μοντέλο, το οποίο προσπαθεί να εκφράσει με σχέσεις την εξελικτική πορεία του σύμπαντος, όχι όμως την απαρχή του. Ποιο είναι αυτό το μοντέλο όμως, που βασίζεται κλπ. όπως και για το τι προϋπήρξε της μεγάλης έκρηξης θα μιλήσουμε στη συνέχεια, εφόσον η συζήτηση τραβήξει προς τα εκεί.

    Η θεωρία που αναφέρεις σχετικά με τα παράλληλα σύμπαντα είναι αρκετά παλιά. Έχει μέσα μωρά, γέρους, ενήλικες, λευκές οπές που ξερνούν τις ποσότητες που ρουφούν οι μελανές οπές κλπ και είναι ένα γενικά ωραίο και γοητευτικό παραμύθι, που μπορούμε στη συνέχεια να το αναλύσουμε αν θες.

    Δεν μου απάντησες όμως ακόμη στην ερώτησή μου, που θεωρώ πολύ σημαντική για να επανέλθουμε στο αρχικό μας θέμα. Πως έγινε τελικά η απαρχή των όλων; Μιλάς για παράλληλο σύμπαν, το οποίο μπορεί να γέννησε το δικό μας. Ναι, αλλά κι εκείνο πως δημιουργήθηκε; Πως έγινε τελικά η απαρχή των όλων; Τι πιστεύεις ή τι διάβασες επ’ αυτού;
    Astron
    29.09.2005, 16:50
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 29-09-2005 στις 11:51 έγραψε:

    Γενικώς αποδεκτό μοντέλο κοσμογένεσης που αναφέρεις δεν υπάρχει.




    Βρε Γιάννη ήμουν πολύ συγκεκριμένος, δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο.
    Είπα ότι για το τί συνέβη ΜΕΤΑ απ' τη μεγάλη έκρηξη είναι γενικώς αποδεκτό το μοντέλο. Ξαναδιάβασε παρακαλώ.

    Παρακάτω με ρωτάς για το πώς δημιουργήθηκε το πρώτο σύμπαν, η απαρχή.
    Μα είναι δυνατόν να μπορώ να δώσω απάντηση; Κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
    Άλλοι άνθρωποι βέβαια φαίνεται να έχουν αδιάσειστα στοιχεία ότι τα έφιαξε όλα αυτά ο Θεός, αλλά εμένα προσωπικά μου διαφεύγουν.


    Η αστροφυσική κι εμένα είναι η μεγάλη μου αδυναμία. Βασικά ο μόνος λόγος που βρίσκομαι στο Φυσικό είναι η Αστροφυσική. Από 10 χρονών ήθελα να γίνω αστροφυσικός. Είναι και ο λόγος που διάλεξα αυτό το nickname.
    Βλέπεις λοιπόν αν και έχουμε τελείως διαφορετικές οπτικές για τα πράγματα καταφέραμε και βρήκαμε κάτι κοινό
    Μάλιστα σε λίγες μέρες περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία το νέο μου τηλεσκόπιο. Ένα καταδιοπτρικό 8 ιντσών.

    Εννοείται ότι περιμένω και την δική σου άποψη σχετικά με την δημιουργία του σύμπαντος, την "απαρχή".
    yiannisyiannis
    30.09.2005, 17:08
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 29-09-2005 στις 16:50 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 29-09-2005 στις 11:51 έγραψε:
    [i]
    Γενικώς αποδεκτό μοντέλο κοσμογένεσης που αναφέρεις δεν υπάρχει.




    Βρε Γιάννη ήμουν πολύ συγκεκριμένος, δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο.
    Είπα ότι για το τί συνέβη ΜΕΤΑ απ' τη μεγάλη έκρηξη είναι γενικώς αποδεκτό το μοντέλο. Ξαναδιάβασε παρακαλώ.


    [/I]



    ΟΚ μπορεί να μην το αντιλήφθηκα σωστά.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 29-09-2005 στις 16:50 έγραψε:


    Παρακάτω με ρωτάς για το πώς δημιουργήθηκε το πρώτο σύμπαν, η απαρχή.
    Μα είναι δυνατόν να μπορώ να δώσω απάντηση; Κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
    Άλλοι άνθρωποι βέβαια φαίνεται να έχουν αδιάσειστα στοιχεία ότι τα έφιαξε όλα αυτά ο Θεός, αλλά εμένα προσωπικά μου διαφεύγουν.





    Φυσικά και κανείς δεν ξέρει ποια ήταν η απαρχή. Γιατί υπάρχει κανείς που να ξέρει τι έγινε μετά; Μπορεί να αποδείξει κανείς ότι όντως έγινε η Μεγάλη έκρηξη; Κι αν έγινε ποιες ακριβώς συνθήκες δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια και μετά απ’ αυτή; Πως έγινε το θρυλλούμενο σπάσιμο της συμμετρίας (symmetry breaking) και δημιουργήθηκαν οι φυσικοί νόμοι; Όλα είναι θεωρίες και εικασίες. Αν μάλιστα κυριολεκτήσουμε, καμιά ανθρώπινη θεωρία δεν αποδεικνύεται, διότι όλες στηρίζονται σε αξιώματα. Από τις πιο απλές έως τις πιο περίπλοκες, όλες οι θεωρίες δέχονται αξιωματικά κάποια θεωρήματα και βάση αυτών οικοδομούνται. Και το αξίωμα τι είναι; Ότι είναι και το δόγμα, δοξασία. δηλαδή, κάτι που δέχεσαι ότι ισχύει, χωρίς να μπορείς να το αποδείξεις. Από εκεί και πέρα μπαίνει το ζήτημα πια αξιώματα ή ποια δόγματα θεωρεί κανείς ως πιο συμβατά με τη λογική του και έτσι επιλέγει και την αντίστοιχη θεωρία.
    Κανείς δεν έχει αδιάσειστα στοιχεία και πολύ περισσότερο όσοι θεωρούν τον εαυτό τους Χριστιανό, διότι ακριβώς μιλούν για πίστη. Αν είχαμε στοιχεία και μάλιστα αδιάσειστα, δεν θα μιλούσαμε πια περί πίστης.

    Τη θεωρία την οποία δέχομαι εγώ ως πιο αληθοφανή, διατύπωσε ο Hawking. Εν συντομία σύμφωνα με αυτή (Hawking's Quantum Cosmology model), η αρχή όλων ήταν ένα quantum fluxuation, δηλαδή μια κβαντική διαταραχή. Αυτή ξεπήδησε από την πλήρη ανυπαρξία και δημιούργησε χρόνο, χώρο και υλοενέργεια στην ανώμαλη μορφή που οδήγησε στη Μεγάλη Έκρηξη. Δεν εμβαθύνω περισσότερο αυτή τη στιγμή, αυτό το αφήνω για αργότερα, εφόσον η κουβέντα τραβήξει προς τα εκεί.

    Σύμφωνα με μερικούς θεωρητικούς, αυτή η κβαντική διαταραχή είναι που υποκαθιστά το ρόλο της Θεότητας, της ανώτερης δύναμης δηλαδή, η οποία δημιούργησε τα πάντα.

    Κατ’ εμέ είναι το ίδιο πράγμα. Μπορεί κάλλιστα ο Θεός να προκάλεσε αυτή την κβαντική διαταραχή (αν ισχύει τελικά η θεωρία του Hawking) και μέσω αυτής τη δημιουργία όλη. Η πίστη μας λέει ότι ο Θεός έπλασε τον Κόσμο, δεν λέει όμως πως και δεν την ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι. Εκείνο που την ενδιαφέρει είναι η μεταφυσική διάσταση του θέματος κι όχι η φυσική. Γι΄ αυτό σου είπα σε προηγούμενο post μου ότι η Πίστη και η Επιστήμη είναι πεδία παράλληλα κι όχι αντικρουόμενα και γι’ αυτό έχουμε αξιολογότατους επιστήμονες ερευνητές, οι οποίοι είναι κι ένθερμοι πιστοί.

    Αν η ορθόδοξη πίστη μας βασίζεται σε 50 δόγματα, οι επιστημονικές θεωρίες βασίζονται σε εκατομμύρια. Ένα από αυτά είναι και το quantum fluxuation. Πες μου λοιπόν, για ποιο λόγο να είναι λογικότερη εξήγηση της Δημιουργίας η πρόκληση μιας κβαντικής διαταραχής εκ του μη όντος, από την ύπαρξη του Θεού; Πες μου γιατί είναι λογικότερο αυτή η αρμονία που υπάρχει στο σύμπαν να είναι προϊόν τυχαιότητος, από το να είναι δημιούργημα ενός λογικού όντος; Πες μου για ποιο λόγο θεωρείς δογματική την ορθόδοξη πίστη μας και δεν θεωρείς δογματική την αστροφυσική, η οποία στηρίζεται σε πολύ περισσότερα δόγματα;

    Η άποψή μου είναι ότι αποτελούν βίους παράλληλους, άλλο κομμάτι εξετάζει η πίστη κι άλλο η επιστήμη. Άλλα κενά ζητά να καλύψει ο άνθρωπος από την πίστη του κι άλλα από τη λογική και την επιστήμη.

    Astron
    30.09.2005, 17:50
    Τίποτα στην αστροφυσική δεν είναι δογματικό. Είναι λάθος να κρίνεις την επιστήμη έτσι. Τα περισσότερα από τα στοιχεία προκύπτουν απ' την παρατήρηση, το πείραμα και τα μαθηματικά. Τα περισσότερα από όσα βεβαιώνονται δια της παρατήρησης έχουν ήδη διατυπωθεί ως θεωρίες πολλά χρόνια πριν.
    Επίσης στην επιστήμη υπάρχει διαλεκτική. Απόψεις και θεωρίες που συγκρούονται προς εύρεση της αλήθειας. Και κανείς δεν είναι αλάνθαστος. Ακόμα και οι μεγαλύτερες διάνοιες κάνουν λάθη και το παραδέχονται.
    Και κάτι ακόμα, ο επιστήμονας μπορεί να είναι δογματικός για προσωπικούς του λόγους. Όμως η επιστήμη συνολικά δεν είναι. Διότι ανά πάσα στιγμή έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε να αντιπροτείνει μια άλλη τελείως αντίθετη θεωρία.
    Τώρα όσον αφορά την κβαντική διαταραχή που γεννήθηκε εκ του μη όντος...Τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία. Ή εν πάση περιπτώσει μπορεί να μοιάζει σε μας ότι γεννήθηκε από την ανυπαρξία, όμως στην πραγματικότητα δεν υπάρχει σύστημα που να μην διατηρείται συνολικά η ενέργειά του σταθερή.

    Στην πραγματικότητα ονομάζουμε "ανωμαλία" το φαινόμενο εκείνο που μοιάζει να αντιβαίνει στις Φυσικές μας θεωρίες. Όμως να σου θυμήσω ότι παλιότερα μια τέτοια ανωμαλία παρουσίαζε και ο πλανήτης Ερμής του οποίου η κίνηση δεν περιγράφεται επαρκώς από τους Νόμους του Νεύτωνα. Με την θεωρία της σχετικότητας όμως του Einstein το πρόβλημα αυτό λύθηκε και πλέον έχουμε σαφές μαθηματικό μοντέλο για την κίνηση του Ερμή.
    Άρα για μένα το μόνο που χρειάζεται για να εξηγηθεί το σύμπαν είναι...χρόνος!
    Το ερώτημα είναι αν θα προλάβει η ανθρωπότητα να μην αφανιστεί ώστε να προλάβει να εξηγήσει τον κόσμο.

    Προτείνω όμως να αφήσουμε τις επιστημονικές λεπτομέρειες γιατί αφενός μεν είμαστε "λίγοι" για να τις αναλύσουμε κι άλλωστε στην πραγματικότητα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι copy-paste των θεωριών που εκφράζουν οι μεγάλοι Αστροφυσικοί και Μαθηματικοί όπως ο Hawking, o Einstein κλπ

    Επί της φιλοσοφικής πλευράς λοιπόν...
    Αν θες στην θέση της αιτίας της μεγάλης έκρηξης να βάλουμε ένα ον δημιουργό και να το ονομάσουμε "Θεό", δεν έχω πρόβλημα. Άλλωστε όπως σου έχω πει είμαι άθρησκος και όχι άθεος.
    Απέχει όμως κατά πολύ το να δημιούργησε το σύμπαν μας κάποιο ανώτερο ον, απ' το να έρχεται και να ανάβει ένα κερί ή να "υγραίνει" το ξερό αίμα ενός αγίου κάθε τόσο για να εξυπηρετήσει τα πιστεύω μια συγκεκριμένης μερίδας της ανθρωπότητας.
    Ή ακόμα χειρότερα να κρίνει την σεξουαλική ζωή του καθενός και να ορίζει το ποια συμπεριφορά είναι σωστή και ποια όχι.
    Ένα ον που θα είχε την δύναμη να δημιουργήσει την μεγάλη έκρηξη, μου φαίνεται αδιανόητο να ασχολείται με ένα είδος ζωής που στην παρούσα μορφή του (homo sapiens sapiens) υπάρχει μόλις 40.000 χρόνια περίπου και μάλιστα να του υπαγορεύει τί είναι ηθικό και σωστό και τί αμαρτωλό.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 30-09-2005 17:55 ]
    W4TT4N4B3
    30.09.2005, 17:55
    Quote:

    Αντίθετα στην «καθ’ ημάς» Ανατολή, επικρατεί η Χριστοκεντρική θεώρηση της




    εννοείς στην καθ' ημας ή στην καθ'υμάς Ανατολη:

    ...το Φαντασμα του Wattanabe...
    η φιλανθρωπια ειναι το τελευταιο σταδιο του καπιταλισμου.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 30-09-2005 17:57 ]
    yiannisyiannis
    03.10.2005, 16:10
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 30-09-2005 στις 17:50 έγραψε:

    Τίποτα στην αστροφυσική δεν είναι δογματικό. Είναι λάθος να κρίνεις την επιστήμη έτσι. Τα περισσότερα από τα στοιχεία προκύπτουν απ' την παρατήρηση, το πείραμα και τα μαθηματικά. Τα περισσότερα από όσα βεβαιώνονται δια της παρατήρησης έχουν ήδη διατυπωθεί ως θεωρίες πολλά χρόνια πριν.
    Επίσης στην επιστήμη υπάρχει διαλεκτική. Απόψεις και θεωρίες που συγκρούονται προς εύρεση της αλήθειας. Και κανείς δεν είναι αλάνθαστος. Ακόμα και οι μεγαλύτερες διάνοιες κάνουν λάθη και το παραδέχονται.





    Ρε συ Παύλο, όχι μόνο στην Αστροφυσική αλλά παντού υπάρχουν δόγματα. Μήπως σε χαλάει η λέξη δόγμα; Αν θες τα λέμε αξιώματα, όμως είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, δόγματα είναι κι αυτά. Η ανθρώπινη λογική είναι εκ της φύσεώς της ατελής. Ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να κάνει ευθεία απόδειξη. Ένα βασικό αξίωμα (για να μην το πω δόγμα και σε χαλάσω) λέει ότι από ένα σημείο εκτός ευθείας, άγεται μόνο μια παρ/λος προς αυτή. Υπάρχει όμως και η αντίθετη άποψη, το αξίωμα που λέει ότι άγονται άπειρες ευθείες. Τέλος υπάρχει και μια τρίτη άποψη, που λέει ότι δεν άγεται καμιά ευθεία. Όλη η αστροφυσική χτίζεται πάνω σε αυτά τα συγκεκριμένα αξιώματα. Θες να σου πω κι άλλα; Πως λοιπόν λες ότι δεν υπάρχουν δόγματα; Το ότι οι επιστημονικές θεωρίες και τα δόγματα που πρεσβεύουν μπορεί να εξελίσσονται και να αλλάζουν, αυτό δεν σημαίνει ότι εξαλείφονται. Νέα δόγματα παίρνουν τη θέση των παλαιών. Μήπως η μεγάλη έκρηξη δεν είναι δόγμα; Ξέρεις πως κατέληξαν στη θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης; Από μια ακολουθία δογμάτων και εικασιών.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 30-09-2005 στις 17:50 έγραψε:

    Τώρα όσον αφορά την κβαντική διαταραχή που γεννήθηκε εκ του μη όντος...Τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία. Ή εν πάση περιπτώσει μπορεί να μοιάζει σε μας ότι γεννήθηκε από την ανυπαρξία, όμως στην πραγματικότητα δεν υπάρχει σύστημα που να μην διατηρείται συνολικά η ενέργειά του σταθερή.

    Στην πραγματικότητα ονομάζουμε "ανωμαλία" το φαινόμενο εκείνο που μοιάζει να αντιβαίνει στις Φυσικές μας θεωρίες. Όμως να σου θυμήσω ότι παλιότερα μια τέτοια ανωμαλία παρουσίαζε και ο πλανήτης Ερμής του οποίου η κίνηση δεν περιγράφεται επαρκώς από τους Νόμους του Νεύτωνα. Με την θεωρία της σχετικότητας όμως του Einstein το πρόβλημα αυτό λύθηκε και πλέον έχουμε σαφές μαθηματικό μοντέλο για την κίνηση του Ερμή.
    Άρα για μένα το μόνο που χρειάζεται για να εξηγηθεί το σύμπαν είναι...χρόνος!
    Το ερώτημα είναι αν θα προλάβει η ανθρωπότητα να μην αφανιστεί ώστε να προλάβει να εξηγήσει τον κόσμο.




    Πες το αυτό και στον Hawking χαχαχαχα! Καμιά σχέση δεν έχουν οι συγγενείς ανωμαλίες της τροχιάς του Ερμή με το Quantum Fluxuation, όπως εκφράζεται μέσα από το Quantum Cosmology model του Hawking. Άσε λίγο τη φαντασία σου ελεύθερη, η αστρονομία και η αστροφυσική λειτουργούν με έμπνευση. Τέτοιες αντιλήψεις περί σταθερών ενεργειακών συστημάτων, θα περίμενα να ακούσω από κάποιον κουρασμένο καθηγητή φυσικής του λυκείου κι όχι από σένα. Κατ’ αρχάς τα συστήματα και τα πεδία δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια της μεγάλης έκρηξης, η οποία σύμφωνα με την επικρατούσα θεωρία διήρκεσε σχεδόν μηδέν χρόνο. Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post μου, όταν ένα φαινόμενο συμβαίνει με εξαιρετικά μεγάλη ταχύτητα, σε διαφορικό χρόνο, τότε γίνεται το λεγόμενο symmetry breaking, κατά το οποίο παύουν να λειτουργούν οι φυσικοί νόμοι. Ακόμη πιο ενδιαφέρον γίνεται το παιχνίδι όταν ένα φαινόμενο εξελίσσεται με εξαιρετική ορμή σε σχεδόν μηδενικό χρόνο, όπως η Μεγάλη έκρηξη. Τότε όχι απλά δεν ισχύουν οι φυσικοί νόμοι, αλλά δημιουργούνται νέοι. Οι φυσικοί νόμοι όπως τους ξέρουμε σήμερα, είναι ένα εντελώς τυχαίο αποτέλεσμα των αστραπιαίων μεταβολών που συνέβησαν κατά τη διάρκεια της Μεγάλης Έκρηξης. Αν ισχύει η θεωρία των παρ/λων συμπάντων, τότε σε κάθε ένα από αυτά θα ισχύουν εντελώς διαφορετικοί φυσικοί νόμοι, που καμιά σχέση δε θα έχουν με αυτούς που γνωρίζουμε εμείς σήμερα στο δικό μας σύμπαν. Χαρακτηριστικά αναφέρει ο Hawking ότι είναι πιθανότερο να ισορροπήσει κανείς ένα μολύβι πάνω στη μύτη του για 1000 χρόνια, παρά να δημιουργηθούν οι ίδιες συνθήκες που οδήγησαν στην δημιουργία του δικού μας σύμπαντος. Το quantum fluxuation, είναι μια ανωμαλία που συνέβη εκτός τόπου και χρόνου. Δεν μπορείς να το τυποποιήσεις με τους φυσικούς νόμους που δημιουργήθηκαν εκ των υστέρων, με τους φυσικούς νόμους που ισχύουν σήμερα. Σεβαστή η άποψή σου, ότι τίποτε δεν γεννιέται από την ανυπαρξία, αλλά εγώ θα ταχθώ υπέρ της άποψης του Hawking.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 30-09-2005 στις 17:50 έγραψε:

    Προτείνω όμως να αφήσουμε τις επιστημονικές λεπτομέρειες γιατί αφενός μεν είμαστε "λίγοι" για να τις αναλύσουμε κι άλλωστε στην πραγματικότητα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι copy-paste των θεωριών που εκφράζουν οι μεγάλοι Αστροφυσικοί και Μαθηματικοί όπως ο Hawking, o Einstein κλπ

    Επί της φιλοσοφικής πλευράς λοιπόν...
    Αν θες στην θέση της αιτίας της μεγάλης έκρηξης να βάλουμε ένα ον δημιουργό και να το ονομάσουμε "Θεό", δεν έχω πρόβλημα. Άλλωστε όπως σου έχω πει είμαι άθρησκος και όχι άθεος.
    Απέχει όμως κατά πολύ το να δημιούργησε το σύμπαν μας κάποιο ανώτερο ον, απ' το να έρχεται και να ανάβει ένα κερί ή να "υγραίνει" το ξερό αίμα ενός αγίου κάθε τόσο για να εξυπηρετήσει τα πιστεύω μια συγκεκριμένης μερίδας της ανθρωπότητας.
    Ή ακόμα χειρότερα να κρίνει την σεξουαλική ζωή του καθενός και να ορίζει το ποια συμπεριφορά είναι σωστή και ποια όχι.
    Ένα ον που θα είχε την δύναμη να δημιουργήσει την μεγάλη έκρηξη, μου φαίνεται αδιανόητο να ασχολείται με ένα είδος ζωής που στην παρούσα μορφή του (homo sapiens sapiens) υπάρχει μόλις 40.000 χρόνια περίπου και μάλιστα να του υπαγορεύει τί είναι ηθικό και σωστό και τί αμαρτωλό.





    Εγώ δεν σου ζήτησα να βάλεις ούτε Θεό ούτε τίποτε άλλο στη θέση της αιτίας. Σου ζήτησα απλά να μου πεις την άποψή σου, την οποία ακόμη δεν άκουσα. Μου είπες απλά ότι από την ανυπαρξία δεν γεννιέται τίποτε. Δηλαδή εσύ τι πιστεύεις ότι όλα υπήρχαν από πάντα; Μου λες μετά ότι χρειαζόμαστε χρόνο. Εντάξει κι αυτό μας απαγορεύει εν τω μεταξύ να διατυπώνουμε θεωρίες ή να αποδεχόμαστε τις σκέψεις και τις εικασίες που διατύπωσαν μεγάλες διάνοιες, όπως είναι ο Νανόπουλος, για να μη μιλάμε μόνο για ξένους; Αν είναι έτσι, τότε ούτε για τη Μεγάλη Έκρηξη πρέπει να μιλάμε γιατί κανείς δεν ξέρει ούτε μπορεί να αποδείξει αν έγινε.

    Αν το σύμπαν το δημιούργησε ένα υπέρτατο Ον, πως μπορείς να ξέρεις τι σκέφτεται, παρά μόνο αν εκείνο αποφασίσει να σου το αποκαλύψει; Μήπως είσαι κι εσύ υπέρτατος νους; Όσο μπορεί να ξέρει ένα μυρμήγκι τι σκέφτεσαι εσύ, άλλο τόσο μπορείς εσύ να συλλάβεις τι σχέδια περιέχονται στη διάνοια του Θεού. Πως μπορείς λοιπόν να λες ότι μου φαίνεται αδιανόητο να ασχολείται με εκείνο ή το άλλο; Εμείς οι homo sapiens ότι κατασκευάζουμε, το κατασκευάζουμε για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό. Εκείνο το υπέρτατο ον θα μας κατασκεύαζε έτσι στη τύχη; Δεν θα μας προόριζε για κάποια συγκεκριμένη λειτουργία; Θα μας έφτιαχνε για να κάνουμε ότι γουστάρουμε ή για να εξυπηρετήσουμε κάποιο σκοπό; Για την επίτευξη αυτού του σκοπού, όπως και κάθε στόχου, δεν εκπονείται πάντα κάποια μελέτη ή κάποιο σχέδιο δράσης και κατόπιν οριοθετούνται νόμοι και κανόνες; Θα πορευόμασταν έτσι στην τύχη για να επιτύχουμε τον υπέρτατο σκοπό μας;

    Δεν εμπλέκομαι στο θέμα της σεξουαλικής ζωής και της κριτικής της. Θεωρώ τον όρος σεξ αδόκιμο, το έχουμε ξανασυζητήσει, οπότε σε αυτή τη βάση δεν έχει νόημα να μιλήσουμε.

    Για το συγκεκριμένο θαύμα με το αίμα του αγίου δεν έχω άποψη, αυτή είναι η αλήθεια.

    Το ζήτημα της ηθικότητας ή της αμαρτωλότητας, έχει να κάνει αποκλειστικά με το ποια θέλουμε να είναι η σχέση μας με το Θεό. Υπάρχει πλήρης ελευθερία πάνω σ’ αυτό. Μπορεί να πιστέψει κανείς στην αγάπη ή στο sex ή στη Μεγάλη Έκρηξη ή όπου αλλού θέλει.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 03-10-2005 16:21 ]
    Astron
    03.10.2005, 22:09
    Γιάννη επί των επιστημονικών διαφωνιών σχετικά με τη δομή του σύμπαντος και την μεγάλη έκρηξη δεν θα συνεχίσω διότι πολύ απλά δεν έχει νόημα. Όπως σου είχα πει καταλήγουμε στα copy-paste γνωστών επιστημόνων και νομίζω κάτι τέτοιο δεν αφορά το θέμα της συγκεκριμένης συζήτησης που είναι τα θαύματα.
    (Να σημειώσω μόνο ότι δεν συνέκρινα την ανωμαλία της κίνησης του Ερμή με τις κβαντομηχανικές ανωμαλίες ως προς τη φύση τους. Ήταν παράδειγμα του ότι η επιστήμη αυτοαναιρείται και εξελίσσεται.)

    Θα απαντήσω λοιπόν μόνο στα φιλοσοφικού περιεχομένου ζητήματα που έθιξες.

    Quote:
    Αν το σύμπαν το δημιούργησε ένα υπέρτατο Ον, πως μπορείς να ξέρεις τι σκέφτεται, παρά μόνο αν εκείνο αποφασίσει να σου το αποκαλύψει; Μήπως είσαι κι εσύ υπέρτατος νους;



    Η απάντησή μου είναι πολύ απλά ότι δεν ξέρω.
    Αλλά αυτό πια είναι ειρωνεία φίλε Γιάννη! Το να ακούσω αυτό το ερώτημα από έναν άνθρωπο που όχι μόνο πιστεύει ακράδαντα στο Θεό αλλά και σε συγκεκριμένη θρησκεία και δόγμα, η μάλλον "πίστη" όπως το προτιμάς μου φαίνεται πάρα πολύ αντιφατικό.
    Και είναι αντιφατικό, διότι η Εκκλησία όχι μόνο μοιάζει να γνωρίζει τον Θεό, αλλά μοιάζει να ξέρει σχεδόν με λεπτομέρειες το σχέδιό του! Γνωρίζει επίσης με σιγουριά τις απόψεις του σε διάφορα θέματα της καθημερινής ζωής, όπως είναι πχ οι δέκα εντολές, ή και τα ίδια τα λόγια του υιού του Θεού! (που ταυτίζεται με τον Θεό)

    Εγώ θέλω να έχω το θάρρος να λέω απερίφραστα ότι "δεν ξέρω". Δεν πρέπει να καλύπτουμε την αδυναμία μας να εξηγήσουμε κάποια πράγματα, όπως πχ την δημιουργία του σύμπαντος εφευρίσκοντας ανώτατες δυνάμεις που είχαν μάλιστα και συγκεκριμένο σχέδιο.
    Και επιτέλους πες μου ξεκάθαρα την δική σου άποψη, γιατί μέχρι τώρα απαντώ μονάχα εγώ. Πες μου λοιπόν, πώς δημιουργήθηκε κατά τη δική σου γνώμη το σύμπαν; Το δημιούργησε ο Θεός; Είναι μέρος ενός σχεδίου;
    Από αυτά που λες φαντάζομαι πως πιστεύεις ότι υπάρχει ένα ευρύτερο σχέδιο.
    Δηλαδή ότι ο Θεός μας έπλασε για συγκεκριμένο λόγο.
    Προσωπικά πιστεύω ότι αν υπήρχε ανώτατο ον θα μας έφιαχνε για να "κάνουμε ότι γουστάρουμε", ακριβώς όπως το λες.

    Σε διαφορετική περίπτωση ο Θεός μοιάζει ...να παίζει playmobil με τους καημένους τους ανθρώπους. Τί σκέφτεται δηλαδή; "Για να δούμε...αυτή η μορφή ζωής θα ακολουθήσει το σχέδιό μου και θα σωθεί; Ή θα την πατήσει όπως οι άμοιροι δεινόσαυροι;"

    Άσε που κάνουμε το λάθος να χρησιμοποιούμε την έννοια Θεός με τον χριστιανικό τρόπο. Δηλαδή κάλλιστα θα μπορούσε ο δημιουργός του σύμπαντος -αν υπάρχει- να μην είναι το υπέρτατο ον, αλλά απλούστατα ένα πολύ ανώτερο ον από μας .
    Άλλο λοιπόν δημιουργός του σύμπαντος και άλλο ο "Τέλειος" ο "Ένας" ο "Άπειρος", ο χριστιανικός Θεός.

    Υ.Γ. Σε παρακαλώ να μου πεις σαφώς την δική σου θέση όπως έκανα εγώ.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 03-10-2005 22:12 ]
    yiannisyiannis
    04.10.2005, 14:59
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-10-2005 στις 22:09 έγραψε:

    Γιάννη επί των επιστημονικών διαφωνιών σχετικά με τη δομή του σύμπαντος και την μεγάλη έκρηξη δεν θα συνεχίσω διότι πολύ απλά δεν έχει νόημα. Όπως σου είχα πει καταλήγουμε στα copy-paste γνωστών επιστημόνων και νομίζω κάτι τέτοιο δεν αφορά το θέμα της συγκεκριμένης συζήτησης που είναι τα θαύματα.




    Σε όλα τα επιστημονικά ζητήματα κάνουμε αναφορές σε ξένες θεωρίες. Εκτός κι αν κάποιος είναι διάνοια, ερευνητής που έχει αφιερωθεί στην επιστήμη και μπορεί να διατυπώνει τις δικές του θεωρίες. Όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί μελετούμε τις θεωρίες που διατύπωσαν οι άλλοι, δεχόμαστε αυτές που είναι συμβατές με τη λογική μας κι απορρίπτουμε τις υπόλοιπες. Ποιο το πρόβλημά σου με το copy-paste λοιπόν; Δηλαδή μόνο οι ερευνητές επιστήμονες έχουν το δικαίωμα να συζητούν και να ανταλλάσσουν απόψεις σε τέτοια ζητήματα; Ότι είμαστε off-topic, είναι γεγονός, αλλά το συνεχίσαμε επειδή είχε ενδιαφέρον.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-10-2005 στις 22:09 έγραψε:

    Η απάντησή μου είναι πολύ απλά ότι δεν ξέρω.
    Αλλά αυτό πια είναι ειρωνεία φίλε Γιάννη! Το να ακούσω αυτό το ερώτημα από έναν άνθρωπο που όχι μόνο πιστεύει ακράδαντα στο Θεό αλλά και σε συγκεκριμένη θρησκεία και δόγμα, η μάλλον "πίστη" όπως το προτιμάς μου φαίνεται πάρα πολύ αντιφατικό.
    Και είναι αντιφατικό, διότι η Εκκλησία όχι μόνο μοιάζει να γνωρίζει τον Θεό, αλλά μοιάζει να ξέρει σχεδόν με λεπτομέρειες το σχέδιό του! Γνωρίζει επίσης με σιγουριά τις απόψεις του σε διάφορα θέματα της καθημερινής ζωής, όπως είναι πχ οι δέκα εντολές, ή και τα ίδια τα λόγια του υιού του Θεού! (που ταυτίζεται με τον Θεό)




    Αν θες να απαντήσεις ότι δεν ξέρω, το σέβομαι. Ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος ξέρει αγαπητέ Παύλε, αλλά αυτό δεν μας αφαιρεί το δικαίωμα να εικάζουμε. Ευτυχώς που ο άνθρωπος έχει δημιουργική φαντασία, μπορεί να εμπνέεται και να διατυπώνει θεωρίες, εικασίες και δόγματα. Διαφορετικά, αν κολλούσαμε στο «δεν ξέρω» η ζωή μας -κατά τη γνώμη μου πάντα- θα ήταν ανιαρή.

    Καμιά ειρωνεία δεν υπάρχει Παύλο, εκτός αν δεν διάβασες όλο το post μου. Αν συνεχίσεις θα δεις ότι κάνω παραλληλισμό με το μυρμηγκάκι. Δεν αναφέρομαι σε σένα, μιλάω γενικά σε δεύτερο πρόσωπο. Εκτός κι αν ειρωνεύομαι κι εσένα και το μυρμηγκάκι.

    Η έννοια της αντιφατικότητας αγαπητέ δεν έχει καμιά σχέση με την πίστη μας. Πρώτον διότι στο βιβλίο της Γένεσης δεν αναφέρεται με ποιον τρόπο έπλασε ο Θεός τον κόσμο και δεύτερον επειδή εμείς πιστεύουμε ότι ο Θεός μας αποκαλύφθηκε και μας γνώρισε το θέλημά του. Μας αποκαλύφθηκε, δεν τον εφεύραμε όπως μας βόλευε, αυτό πιστεύουμε.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-10-2005 στις 22:09 έγραψε:

    Και επιτέλους πες μου ξεκάθαρα την δική σου άποψη, γιατί μέχρι τώρα απαντώ μονάχα εγώ. Πες μου λοιπόν, πώς δημιουργήθηκε κατά τη δική σου γνώμη το σύμπαν; Το δημιούργησε ο Θεός; Είναι μέρος ενός σχεδίου;
    Από αυτά που λες φαντάζομαι πως πιστεύεις ότι υπάρχει ένα ευρύτερο σχέδιο.
    Δηλαδή ότι ο Θεός μας έπλασε για συγκεκριμένο λόγο.
    Προσωπικά πιστεύω ότι αν υπήρχε ανώτατο ον θα μας έφιαχνε για να "κάνουμε ότι γουστάρουμε", ακριβώς όπως το λες.





    Καλά τώρα σίγουρα μου κάνεις πλάκα! Απαντάς μονάχα εσύ κι όχι εγώ; Φίλε Παύλε εσύ απήντησες δεν ξέρω. Εγώ αντίθετα σου είπα εξαρχής τη θέση μου. Κατ’ αρχάς σου ανέφερα για το Quantum Cosmology model του Hawking σαν την πιο αληθοφανή θεωρία που ασπάζομαι σήμερα. Κατόπιν σου είπα ότι τα πεδία πίστη κι επιστήμη είναι παρ/λα. Πιστεύω ότι ο Θεός έπλασε τον κόσμο. Σήμερα φρονώ ότι τον έπλασε δια μέσου μιας κβαντικής διαταραχής εκ του μη όντως. ‘Ίσως αύριο αν η επιστήμη αντιπροτείνει μια άλλη θεωρία, να πιστέψω σ’ εκείνη. Αυτά τα έχω ήδη εκφράσει. Ποιος λοιπόν απαντά και ποιος δεν απαντά από τους δύο μας;
    Στη συνέχεια είναι σαφές από τη στιγμή που επανειλημμένα έχω δηλώσει Χριστιανός ορθόδοξος, να πιστεύω ότι όλη η δημιουργία έγινε βάση σχεδίου. Η ύπαρξη ενός τέτοιου σχεδίου είναι απόλυτα συμβατή με τη δική μου λογική. Διατύπωσα μάλιστα και το ρητορικό ερώτημα εμείς οι άνθρωποι όταν φτιάχνουμε κάτι το φτιάχνουμε στην τύχη ή βάση σχεδίου; Το φτιάχνουμε σαφώς για να μας εξυπηρετήσει σε κάτι, δεν το φτιάχνουμε για να κάνει ότι γουστάρει όπως λες εσύ. Αν παρόλα αυτά εσύ πιστεύεις ότι ο Θεός, ή το υπέρτατο ή το ανώτερο ον ή όπως αλλιώς θες να το πεις, μας δημιούργησε για να κάνουμε ότι γουστάρουμε, δικαίωμά σου. Είναι η άποψή σου και τη σέβομαι απόλυτα.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-10-2005 στις 22:09 έγραψε:

    Σε διαφορετική περίπτωση ο Θεός μοιάζει ...να παίζει playmobil με τους καημένους τους ανθρώπους. Τί σκέφτεται δηλαδή; "Για να δούμε...αυτή η μορφή ζωής θα ακολουθήσει το σχέδιό μου και θα σωθεί; Ή θα την πατήσει όπως οι άμοιροι δεινόσαυροι;"




    Κάνεις μεγάλο λάθος. Τουλάχιστον όσον αφορά την πίστη μας, διότι αυτή με εκφράζει κι γι’ αυτήν έχει νόημα να μιλώ, το μεγαλύτερο δώρο που μας χάρισε ο Θεός είναι η ελευθερία μας. Αν ήμασταν σαν playmobil αγαπητέ Παύλε, τότε εσύ θα ήσουνα ένας τυπικός Χριστιανός που θα πήγαινε κάθε Κυριακή στην εκκλησία. Αντ’ αυτού όμως, έχεις μια εντελώς διαφορετική αντίληψη ζωής. Υπάρχει κανείς που να σε υποχρεώνει να πας στην εκκλησία, για να πω ένα απλό παράδειγμα; Όχι, όπως δεν υπάρχει και κανείς που να σε υποχρεώνει να μην πας. Το ίδιο ισχύει και σε όλες τις άλλες επιλογές που σχετίζονται με την πνευματική πορεία μας. Ο Θεός σου χαρίζει την επιλογή να Θεωθείς, αλλά μόνος σου αποφασίζεις με απόλυτη ελευθερία τι θα κάνεις και ποιο δρόμο θα τραβήξεις. Αν λέγοντας playmobil έχεις κατά νου το δόγμα του απόλυτου προορισμού, αυτό είναι ασύμβατο με την πίστη μας και με βρίσκει κι εμένα αντίθετο.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-10-2005 στις 22:09 έγραψε:

    Άσε που κάνουμε το λάθος να χρησιμοποιούμε την έννοια Θεός με τον χριστιανικό τρόπο. Δηλαδή κάλλιστα θα μπορούσε ο δημιουργός του σύμπαντος -αν υπάρχει- να μην είναι το υπέρτατο ον, αλλά απλούστατα ένα πολύ ανώτερο ον από μας .
    Άλλο λοιπόν δημιουργός του σύμπαντος και άλλο ο "Τέλειος" ο "Ένας" ο "Άπειρος", ο χριστιανικός Θεός.




    Ρε Παύλο πάλι τα ίδια θα επαναλαμβάνουμε; Αυτά τα έχουμε χιλιοπεί. Πίστευε ότι θες κι ονόμασέ το όπως θες, αφού περί πίστης πρόκειται. Εμένα με καλύπτει απόλυτα η ταύτιση του Θεού με την Αγάπη, όπως εκφράζεται μέσα από την πίστη μας. «Ο Θεός αγάπη εστί και ο μένων εν τη αγάπη εν τω θεώ μένει και ο Θεός εν αυτώ» (Α΄ Ιωάν. 4, 16). Αυτή η ταύτιση είναι απόλυτα συμβατή με τη δική μου λογική. Υπάρχει όμως και κάτι ακόμη, που επίσης το έχω χιλιοπεί. Πιστεύω ότι δεν αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο αποκλειστικά και μόνο με τη λογική. Τον αντιλαμβανόμαστε και με την καρδιά. Αν κάποιος έχει αγαπήσει κι ερωτευτεί στη ζωή του, μπορεί να το νοιώσει αυτό. Η καρδιακή προσέγγιση του κόσμου, είναι αυτή που μπορεί να προσεγγίσει καλύτερα το υπέρλογο, το άπειρο, τον Θεό.





    Astron
    05.10.2005, 21:13
    Ωραία, νομίζω ότι καταλήξαμε... Καταλήξαμε ότι διαφωνούμε!

    Το ότι ο Θεός μας έπλασε για να 'μαστε ελεύθεροι κλπ είναι κάτι που το ακούμε από το σχολείο στο μάθημα των θρησκευτικών.
    Όμως απ' τη στιγμή που υπάρχει θρησκευτική ηθική που ορίζει το καλό και το κακό, ουσιαστικά η ελευθερία σου δίνει την δυνατότητα είτε να ακολουθήσεις την υποτιθέμενη θεία ηθική είτε να μην την ακολουθήσεις.
    Αυτό λοιπόν δεν είναι ελευθερία. Είναι πείραμα!
    Ελευθερία είναι να ορίσει ο καθένας το καλό και το κακό του κι όχι να ακολουθεί κάποιους κανόνες που υποτίθεται όρισε ο ίδιος ο Θεός.

    Στο μεταξύ, μου λες ότι είναι δικαίωμά μου να πιστεύω ό,τι θέλω και ότι σέβεσαι τη γνώμη μου. Όμως να σου υπενθυμίσω ότι η κουβέντα μας ξεκίνησε όταν έκρινες ως εμπαθή την πεποίθησή μου ότι το Άγιο Φως είναι ένα κατασκεύασμα. Επίτρεψέ μου να σου πω ότι αυτό δεν είναι σεβασμός της άλλης άποψης.

    Για να κλείσω την κουβέντα από μέρους μου, θεωρώ ότι η ανάγκη για Θεό, η ανάγκη για πίστη σε ένα θείο σχέδιο είναι προϊόν της ανθρώπινης αδυναμίας, δημιούργημα δηλαδή του ανθρώπου που μέσα σε έναν κόσμο πρακτικά άπειρο νιώθει μόνος και αβοήθητος. Αβοήθητος απέναντι στην φτώχεια, στην πείνα, στον πόνο, στον πόλεμο.
    Μέσα σε τέτοιες συνθήκες γεννήθηκε ο Θεός του χριστιανισμού. Μέσα σε συνθήκες εξαθλίωσης.
    Μεγαλύτερο σεβασμό θα είχα απέναντι σε μια θρησκεία που θα γεννιόταν σε συνθήκες ειρήνης και ευημερίας. Γιατί μόνο τότε μπορεί ο άνθρωπος να φιλοσοφήσει και να θεωρήσει τον κόσμο με νηφαλιότητα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ψάχνει αποκούμπια.
    Για αυτό θεωρώ ότι διατηρούνται και τέτοια τεχνάσματα όπως είναι το Άγιο Φως, διότι ο κόσμος ψάχνει διεξόδους από τον πόνο του και τα προβλήματά του. Ακριβώς όπως τα παιδάκια φιάχνουν "φανταστικούς φίλους" για να πολεμήσουν την μοναξιά τους.

    Όσο για την αγάπη συμφωνώ ότι είναι από τα ομορφότερα πράγματα που υπάρχουν στον κόσμο. Με εκφράζει απόλυτα το παρακάτω ρητό του Νίτσε σχετικά με την αγάπη και τον Θεό:

    "Δεν υπάρχει αρκετή αγάπη και καλοσύνη στον κόσμο ώστε να μας επιτρέπεται να την σπαταλάμε σε φανταστικά όντα"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 05-10-2005 21:16 ]
    Voltage
    06.10.2005, 00:41
    Αγαπητοί κύριοι και e-φίλοι Astron και yiannisyiannis
    Αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστήσω γιά την εποικοδομιτική σας "διαφορά" και γιά το επίπεδο της αντιπαράθεσής σας ! Νάστε καλά !

    jorge
    06.10.2005, 00:50
    Είστε άψογοι, με διαφορά το πιο ενδιαφέρον topic των τελευταίων μηνών.
    Cenio
    06.10.2005, 02:55
    Ρε Astron φιλαράκι,

    αφού τρως τέτοιο άσπονδο κόλλημα με το Άγιο Φως, γιατί δεν πετάγεσαι καμιά βόλτα προς τα κει, να το δεις και να το εξετάσεις με τα μάτια σου;
    Κάνε ταμείο ως το Πάσχα. Πιστεύω πως θα έχει σασπένς η υπόθεση. Μιλάμε για συναρπαστική εμπειρία που θα σε σημαδέψει για πάντα... και το λέω αυτό, γιατί έχεις την αβάντα του "απωλολότως", για χαρη του οποίου ο Καλός Βοσκός αφήνει τα 99 πρόβατα στο μαντρί και ψάχνει...το χαμένο!
    Κάπως έτσι δεν έγινε ένας διώκτης των χριστιανών κήρυκας των εθνών και πρωτοκορυφαίος απόστολος; Η ίδια ιστορία συνεχίζεται και επαναλαμβάνεται και σήμερα στα προσωπικά βιώματα πολλών απο μας που έστω όψιμα ομολογούμε Χριστό Εσταυρωμένο, οι οποίοι ούτε αφελείς ήμασταν, ούτε αφιλοσόφητοι, ούτε μοναχικοί καβαλλάρηδες, ούτε.. απόκληροι της ζωής, και μάλιστα ορισμένοι ήμασταν όχι μόνο ιδεολογικά αντίθετοι, αλλά και κακοπροαίρετοι και εμπαθείς τόσο που δεν πίστευαν στα μάτια τους, όσοι μας έβλεπαν να πατάμε πόδι σε εκκλησία!

    Και εν τω μεταξύ, μπορείς αν θες να ρθεις και προς τα πάνω κάνα Παρασκευοσαββατοκύριακο, να συνδυάσεις το τερπνό με το ωφέλιμο, να σουλατσάρεις στο Λευκό Πύργο, να πιεις καφέ στην Αριστοτέλους, ν' απολαύσεις εκλεκτούς μεζέδες και μουσική στα λαδάδικα και Σάββατο πρωί να πεταχτείς στο Άγιο Όρος, να δεις, ν' ακούσεις, να συζητήσεις, να αμφισβητήσεις ακόμα και να προκαλέσεις! No problem. Άλλωστε οι πατέρες εκεί είναι στην πλειονότητά τους ανοιχτά πνεύματα με γνήσιο ευαγγελικό ήθος, με απροσποίητη αρετή κι ανυπόκριτη αγάπη, χωρίς ίχνος ηθικισμού ή κοσμικού καθωσπρεπισμού. Και το κυριότερο, αν δεν σε προσυλητίσει η ζωή τους, μην περιμένεις να σε προσυλητίσουν με τα λόγια τους. Δεν αποζητούν οπαδούς, σέβονται την ελευθερία σου όπως τη σέβεται κι ο Χριστός που λατρεύουν, για τους οποίους δεν αποτελεί κάποιο φανταστικό ον, όπως γράφεις, ούτε κάποια απόμακρη υπερκόσμια θεότητα, αλλά μέθεξη ζωής ορατή δια γυμνού οφθαλμού, πιο αληθινή κι από την πιο χειροπιαστή πραγματικότητα και συνάμα υπερφυώς ερωτική, όχι μίζερη και καταναγκαστική όπως η δική μας θρησκευτικότητα.
    Λοιπόν, φίλε Astron. Έρχου και ίδε...


    Astron & yiannisyiannis,
    σας συγχαίρω για το γόνιμο διάλογο που ανταλλάξατε κι ας μην προέκυψε κάποια ταύτιση απόψεων μεταξύ σας. Το ήθος που επιδείξατε και με το οποίο αποφύγατε το σκόπελο της όξυνσης σας τιμά και τους δύο και παραδειγματίζει όλους εμάς που είχαμε την τύχη να σας "αναγνώσουμε".
    Τέλος λόγω πεποιθήσεων xαίρομαι ιδιαίτερα για το φίλο και ομοϊδεάτη yiannisyianni, από τα γραφόμενα του οποίου διαπιστώνω μια βαθιά συνειδητοποιημένη πίστη που αναιρεί το γνωστό και τετριμμένο αντεπιχείρημα του "πίστευε και μη ερεύνα"

    Astron
    07.10.2005, 00:00
    Voltage και Jorge, σας ευχαριστούμε


    Cenio δεν έχω "άσπονδο κόλλημα" με το άγιο φως. Απλά το θέμα του topic είναι σχετικό με τα θαύματα. Και μου κάνει εντύπωση που ακόμα και σήμερα επιβιώνουν τέτοιου είδους φαινόμενα.

    Θα πήγαινα όπως λες για να δω το φαινόμενο από κοντά μόνο εφ' όσον το φαινόμενο γινόταν στα φανερά. Απ' τη στιγμή που ο Θεός αποφασίζει να ανάψει το κερί στα κρυφά τότε κάτι δεν πάει καλά... και δεν θα μου προσφέρει τίποτα να το δω κι από κοντά. Άλλωστε ακόμα κι αν γίνεται ανάφλεξη του κεριού, όπως εξήγησα αρχικά εξηγείται άριστα με τη χημεία.
    Οπότε το να βρίσκεσαι εκεί επί τόπου το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι να ντοπαριστείς απ' το γενικό θρησκευτικό κλίμα και από τον θρησκευτικό φανατισμό (δεν είναι λίγες οι φορές που έχει πέσει ξύλο για το ποιος θα πάρει πρώτος το φως).
    Αλλά έτσι καθαρά για την πληροφόρησή σου να σε ενημερώσω ότι έχω πάει στους Αγίους τόπους όταν ήμουν μικρότερος και έχω ακολουθήσει τα υποτιθέμενα βήματα του Χριστού. Έχω πιάσει με τα χέρια μου το σημείο όπου υποτίθεται ακούμπησε ο Χριστός για να στηριχτεί όταν τον βάραινε ο σταυρός.
    Όπως βλέπεις τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα...

    Σε ευχαριστώ για την πρόσκληση στο Άγιο Όρος.
    Επί της ευκαιρίας θα ήθελα να σε προκαλέσω κι εγώ με τη σειρά μου στην Μέκκα για προσκύνημα. Ή να πάμε να ακολουθήσουμε τα βήματα όπου περπάτησε ο Βούδας.
    Τί λες; Πάμε;



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 07-10-2005 00:01 ]
    Cenio
    07.10.2005, 02:41
    2Astron: Μεταφυσική Αναζήτηση εσύ, Καλλιτεχνική Τουρνέ εγώ ;)

    Ακούγεται ενδιαφέρουσα η πρότασή σου, φίλε Astron, όχι όμως ως θρησκευτική περιοδεία, μια κι όπως αντιλαμβάνεσαι οι δικές μου μεταφυσικές ανησυχίες -δόξα τω θεώ- έχουν ήδη βρει τον προορισμό τους. Δεν θα είχα όμως καμιά αντίρρηση να σε συνοδέψω στη μεταφυσική σου περιπλάνηση στους δρόμους της Ανατολής, μόνο που αντί για το μυστικισμό των σούφι και τις βέδες θα προτιμούσα να εντρυφήσω στα μυστικά του σάζι, αν δε σε πείραζε...

    By the way, η ώρα δημοσίευσης του σχολίου σου (00:00) αποτελεί σημειολογική αναφορά σ' ένα μεταφυσικό μηδενισμό αγνωστικιστικής εκδοχής ή στον απόλυτο μηδενισμό της μεταφυσικής;