ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.863 μέλη

    Ηράκλειο, ολόκληρο μιαν ομορφιά..!!

    steinway
    22.09.2005, 21:55
    ''Το Ηράκλειο ήταν και είναι μια πόλη ερωτική.
    Ο έρωτας έχει απ' τη φύση του ένα χρώμα -αίνιγμα. Με λίγο φως κι άρωμα απο τα χάδια του νου, καίγεται ο χρόνος του. Γίνεται φύση... ¶λλη φύση. Ο έρωτας δεν ερμηνεύεται.
    Είναι ένα δάσος απο πυγολαμπίδες, κεριά που ασβεστώνουν το παράθυρο σου τα βράδια, ομίχλη απο το σούρουπο μιας καταιγίδας και ο καπνός απ' το φουγάρο ενός πλοίου φάντασμα... Έτσι είναι το Ηράκλειο. Μια πόλη περισυλλογής...''

    Σας στέλνω δυο φωτο απο την πόλη μου!!!
    Στη μια είναι το Κούλε!! Το λιμανάκι μας με το κάστρο...
    Στη δεύτερη η πλατεία των λιονταριών. Εξου κ το τραγούδι του Μ. Πασχαλίδη, ''Εγώ το πέμπτο της λιοντάρι...''








    επισυναπτόμενα: lions.jpg Image008.jpg 
    gate
    22.09.2005, 22:28
    Καλά λένε ότι οι Κρητικοί είναι οι έλληνες που αγαπούν περισσότερο απ' όλους τον τόπο τους και τον πολιτισμό τους! Εξ ου και τόσοι σύλλογοι πολιτιστικοί διασπαρμένοι παντού, εξ ου και το πόσα παιδιά νέα μαθαίνουν παραδοσιακά κρητικά όργανα ή χορούς ....εξ ου, εν τέλει, και γιατί ο Ross Daly έπαθε την πλάκα του μαζί σας και από 'κει που γύρναγε από τόπο σε τόπο κι από χώρα σε χώρα για την καταγραφή των μουσικών τους, κατέφυγε και άραξε στην Κρήτη!
    (Παρεπιμπτόντως στο Δίφωνο Οκτωβρίου, ο Daly έχει ένα εξαιρετικό αφιέρωμα για την κρητική μουσική!)

    Λοιπόν πού ηθελα να καταλήξω...
    Συγχαρητήρια steinway! Αυτό ήταν το πρώτο ποστ μετά από τόσον καιρό λειτουργίας του site, που αναφέρεται έτσι απλά στην αγάπη ενός ανθρώπου για τον τόπο του!!
    steinway
    22.09.2005, 22:37
    Σ' ευχαριστώ αληθινά, για τις όμορφες λέξεις σου καλή μου!!
    Πάντα αγαπούσα τον τόπο μου και τα πρόσωπα που ζουν εκεί, μα τώρα που είμαι μακριά πολύ και τον νοσταλγώ, ακόμα περισσότερο...
    Όλα είναι μοιάζουν διαφορετικά εκει, όλα!
    Όσο για το Ross Daly, να σου πω πως έγινε ένα με τους Κρητικούς! Ζεστός, όσο ένα χαμόγελο..!!
    MichPah
    23.09.2005, 01:05
    Quote:

    Το μέλος gate στις 22-09-2005 στις 22:28 έγραψε:

    Καλά λένε ότι οι Κρητικοί είναι οι έλληνες που αγαπούν περισσότερο απ' όλους τον τόπο τους και τον πολιτισμό τους!




    Έχεις δίκιο Νεκταρία αγαπάμε τον τόπο μας πάρα πολύ,καιμια φορά είναι παθολογική η αγάπη αυτή.

    Όπου κι αν πάω θα βαστώ
    χώμα του Ψηλορείτη
    να το σκορπίσω να γενεί
    ΟΛΟΣ ο κόσμος ΚΡΗΤΗ!!!!!!
    (Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.... )

    επίσης:
    Κάνε ένα φίλο κρητικό
    και άμα σε συμπαθήσει
    τότε να είσαι σίγουρος
    πως δε θα σε πουλήσει!

    steinway
    23.09.2005, 01:30
    Γεια σου συντοπίτη Μιχαήλ!!
    Αντε να μα ζευόμαστε σιγά σιγά εμείς οι νησιώτες!!

    Κρητη μου όμορφο νησί...!!
    manblaz
    24.09.2005, 11:54
    οπως εγραψε και ο Γιαννης Μαρκόπουλος και τραγουδησε ο Νικος Ξυλούρης...

    Κρήτη μου όμορφο νησί
    κλειδί του παραδείσου
    Θεριό ανήμερο εσύ
    βγες να σε χαιρετήσουν

    Κρατάς δεξιά μιαν ήπειρο, αριστερά μιαν άλλη
    Τούς παίζεις την βροντόλυρα, για να χορέψουν πάλι

    Όταν σε βλέπω, στέκομαι
    το μπόι χαμηλώνω
    Το βούισμά σου γεύομαι
    κι απ’ τις φωνές σου λιώνω

    Αντάρα πιάνει στα βουνά
    τ’ αγρίμια βγαίνουν όξω
    κι όταν αστράφτει και βροντά
    βγαίνεις, ουράνιο τόξο


    steinway
    24.09.2005, 12:49
    ''Μακριά απ' του κάστρου τη σκιά
    στρέφει τα νώτα στο λιμάνι,
    κρύβει θαμμένα μυστικά
    κι όλο του κεφαλιου της κάνει.

    Η πόλη Αυτή που με παιδεύει
    η πόλη Αυτή που με μπερδεύει...''


    Κι όταν πρόκειται για τον τόπο σου, τα πρόσωπα που μένουν εκεί, οι λέξεις δεν επαρκούν ποτέ για να πεις ολόκληρη την αλήθεια σου...
    Αφιερωμένο λοιπόν, σ' όλους εκεί στο νησί!.. Στους ξεροκέφαλους νησιώτες-κι εγω αναμεσα τους-!!
    Καρτερώ την επόμενη πανσέληνο που θα δούμε μαζί...




    ΥΓ: η φώτο δεν είναι καθαρή...αφήνει περιθώρια στην φαντασία..!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : steinway στις 24-09-2005 12:59 ]



    επισυναπτόμενα: Whole-Moon.jpg 
    steinway
    24.09.2005, 14:30
    Να σημειώσω επίσης, πως παλιότερα λεγόταν Χάνδακας!!
    Ηράκλειο ή Χάνδακας, ο ουρανός του έχει απερίγραπτη θέα..!!

    Θυμάσαι, η αγάπη πάλι άργησε μια μέρα...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : steinway στις 24-09-2005 14:30 ]
    manblaz
    06.01.2006, 21:07
    Δεν βλέπω την Κρήτη σαν ένα πράγμα γραφικό και χαμογελαστό. Αυστηρή είν' η μορφή της. Σκαμμένη από τον αγώνα και τον πόνο. Αυτό το νησί, μεταξύ Ευρώπης, Ασίας και Αφρικής, ήταν προορισμένο από τη γεωγραφική του θέση να γίνει η γέφυρα ανάμεσα σ’ αυτές τις τρεις ηπείρους. Να γιατί η Κρήτη υπήρξε η πρώτη γη της Ευρώπης που δέχθηκε το φως του πολιτισμού που ήρθε από την ανατολή. Δυο χιλιαδες χρόνια πριν το ελληνικό θαύμα, ανθούσε στην Κρήτη αυτός ο μυστηριώδης πολιτισμός, ο λεγόμενος αιγαιακός, ακόμα βουβός, γεμάτος από ζωή, μεθυσμένος από χρώματα, με φινέτσα και γούστο που ξαφνιάζουν και προκαλούν τον θαυμασμό. Μάταια αντιστεκόμαστε στο ίχνος του παρελθόντος. Υπάρχει μια έκρυση, νομίζω, μια μαγική έκρυση που ακτινοβολεί από τ’ αρχαία χώματα που πάλεψαν και υπέφεραν πολύ. Σαν κάτι να έμεινε μετα την εξάφανιση των λαών που αγωνίσθηκαν, έκλαψαν κι αγάπησαν σ’ ένα κομματι γης. Αυτή η ακτινοβολία των περασμένων καιρών ήταν εξαιρετικά έντονη στην Κρήτη. Σας διαπερνά μόλις πατήσετε την κρητική γη. Ύστερα ένα άλλο συναίσθημα, πιο συγκεκριμένο, σας καταλαμβάνει. Όποιος γνωρίζει την τραγική ιστορία των τελευταίων αιώνων αυτού του νησιού καθηλώνεται όταν αναλογίζεται το λυσσαλέο αγώνα πανω σ’ αυτή τη γη ανάμεσα στον άνθρωπο που μάχεται για την ελευθερία του και στον καταπιεστή που μαίνεται για να τον συνθλίψει. Οι Κρητικοί αυτοί έχουν τόσο εξοικειωθεί με το θάνατο που δεν τον φοβούνται πια. Υπέφεραν τόσο επί αιώνες, διαπίστωσαν τόσες φορές ότι ο ίδιος ο θάνατος δεν μπορεί να τους καταβάλει, που έφτασαν στη διαπίστωση ότι ο θάνατος είναι απαραίτητος για το θρίαμβο του ιδανικού τους, ότι στην κορυφή της απελπισίας αρχίζει η σωτηρία. Ναι, είναι δύσκολο να τη μασήσεις την αλήθεια. Αλλά οι Κρητικοί, σκληραγωγημένοι από τον αγώνα, λαίμαργοι για ζωή, την καταπίνουν σαν ένα ποτήρι δροσερό νερό. «Πως σου φάνηκε η ζωή, παππού;» ρώτησα μια μέρα ένα γέρο Κρητικό, εκατοχρονίτη, γεμάτο παλιές πληγές, τυφλό. Ζεσταίνονταν στον ήλιο, κουκουβιστός στο κατώφλι της καλύβας του. Ήταν περήφανος στ’ αυτιά, όπως λέμε στην Κρήτη. Δεν άκουε καλα. Του επανέλαβα την ερώτηση: «Πως σου φάνηκε η μεγάλη σου ζωή, τα εκατό σου χρόνια, παππού; – Σαν ένα ποτήρι δροσερό νερό» μου απάντησε. «Και διψάς ακόμα παππού;» Σήκωσε απότομα το χέρι. «Καταραμένος αυτός που πια δε διψάει» φώναξε. Αυτοί είναι οι Κρητικοί. Πως να μη τους κάνω σύμβολο;

    Απόσπασμα από συνέντευξη του Ν. Καζαντζάκη στον
    Pierre Sipriot Γαλλική Ραδιοφωνία (Παρίσι), 6 Μαίου 1955

    MichPah
    07.01.2006, 02:45
    Quote:

    Το μέλος manblaz στις 06-01-2006 στις 21:07 έγραψε:

    Οι Κρητικοί αυτοί έχουν τόσο εξοικειωθεί με το θάνατο που δεν τον φοβούνται πια.



    Δεν με τρομάζει ο θάνατος
    άλλα ναι τα σπουδαία
    το ν'αγαπάς να μην μπορείς
    να βγάλεις την ιδέα.......!!!!

    Riniw
    07.01.2006, 12:24
    χαιρομαι καθε φορα να ακουω και αλλους να δηλωνουν την αγαπη τους για την πολη μου..
    steinway στο πρωτο σου ποστ επελεξες δυο απο τις πιο αγαπημενες μου τοποθεσιες στο Ηρακλειο,αλλα κυριως το καστρο..δεν μπορεις να φανταστεις ποσα μουσικα βραδια με κιθαρες και καλη παρεα εχω περασει εκει..
    ειναι κατι οντως μαγικο..και μυστηριο συναμα

    μακρυα απ'του καστρου τη σκια..
    να'στε ολοι καλα..οι απανταχου Ηρακλειωτες





    επισυναπτόμενα: to kastro.jpg 
    DavidDT
    07.01.2006, 12:50
    Εγώ,φοιτητής πλεόν στην Κρήτη,όχι στο Ηράκλειο αλλά στο Ρέθυμνο,κατάλαβα πως τα επόμενα 4 τουλαχιστον χρόνια εδώ,θα είναι απο τα καλύτερα της ζωής μου. Απο την μέχρι τώρα παρουσία μου στην Κρήτη έχω πάθει ειλικρινά την πλάκα μου. Δεν περίμενα να συναντήσω ποτέ τόσο καλούς ανθρωπους.Πραγματικά εκείνο που αναφέρει ο Μιχάλης (michpah) πιο πάνω περι φιλίας,συμβαίνει.
    Όσοι μπορείτε,θα ήταν καλό να πάτε.Θα με θυμηθήτε!!!!


    "Είναι μια γής κατάμεσα του μελανού Πελάγου η Κρήτη. η ώρια και παχειά κ' η τριγυρολουσμένη.
    Κατοίκους έχει αρίθμητους, και χώρες ενενήντα. Κάθε λαός κ' η γλώσσα του.
    Ζούν Αχαιοί στον τόπο, ζούν νησιώτες Κρητικοί,
    παλληκαριάς ξεφτέρια, και Κύδωνες και Δωρικοί και Πελασγοί λεβέντες. Κ' είν' η Κνωσό, χώρα τρανή,
    που ο Μίνωας του μεγάλου
    του Δία σύντροφος εννιά,
    κ' εννιά κυβέρναε χρόνια"

    Οδύσσεια - Ραψωδία Τ'
    Μετάφραση : Αργύρη Εφταλιώτη

    Για όσους απο εσάς ενδιαφέρονται:
    Η Ιστορία της Κρήτης απο την αρχαιότητα εως την σύγχρονη εποχή
    steinway
    07.01.2006, 13:54
    Αυτή η ατμόσφαιρα με τις κιθάρες και τα ανοιχτόκαρδα γέλια, μας μαγεύουν όλους εκεί κάτω... Κι ας μας κατηγορούν κάποιοι πως είμαστε τοπικιστές
    Απλά αγαπάμε τον τόπο μας με πάθος κι αυτό γιατί έχουμε συναντήσει ανθρώπους μερακλήδες. Γιατί τον τόπο, οι άνθρωποι τον κάνουν!
    (μα βρε παιδιά, γιατί δε φαίνονται οι φωτο?)

    Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς...





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : steinway στις 07-01-2006 13:55 ]
    επισυναπτόμενα: διαμαντάκι!.jpg 
    maroulaki_321
    01.05.2006, 03:55
    Φανταστική μου Κρήτη!!! Πόσο μου λείπεις!
    5 χρόνια με φιλοξένησε το Ηράκλειο ως φοιτήτρια, στη Θέρισσο έμενα, απο τα λιονταράκια ήμουν 15 λεπτά με τα πόδια.
    Απίστευτες κρασοκατανύξεις στην οδό Καγιαμπή, και μετά κρέπα στα λιοντάρια.
    Αντε τι μου θυμισες Κούλε, πλ.ελευθερίας, Αγιος Μηνάς αχ αχ αχ αχ.
    Οι καλύτερες αναμνήσεις στη ζωή μου όλη.
    Τον Ιούνιο ξαναπάω για 15 μερες!!!!
    Ερχομαι πατρίδααααα!!!


    Υ.Γ Μην ξεχνάμε και τα φοβερά Χανιά, και Ρεθυμνο φυσικα.
    assasinos
    03.05.2006, 03:12
    mia aplh polh einai kai malista san ton peiraia...pantws gia allagh kalo einai na pername kai apo ekei to democratic heraklion!!
    vgeronimo
    20.01.2008, 10:53
    Χμ.. Τελικά δεν είμαι ο μόνος που νοσταλγεί το Ηράκλειο ε?
    http://vgerasimos.blogspot.com/2008/01/blog-post.html
    Πάντως να πω ότι το Ηράκλειο δε μοιάζει ιδιαίτερα με τον Πειραιά εκτός από το ότι έχει λιμάνι, γιατί έχει επιπλέον ενετική προϊστορία η οποία φαίνεται παντού μέσα σ αυτο ;)
    Για περισσότερες φωτό δείτε το βίντεο στο λινκ που έδωσα.

    If you want a picture of the future, imagine a boot stomping on a human face -- forever

    George Orwell - 1984

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vgeronimo στις 20-01-2008 10:55 ]


    etsiaplakelly
    20.01.2008, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 01-05-2006 στις 03:55 έγραψε...

    Φανταστική μου Κρήτη!!! Πόσο μου λείπεις!
    5 χρόνια με φιλοξένησε το Ηράκλειο ως φοιτήτρια, στη Θέρισσο έμενα, απο τα λιονταράκια ήμουν 15 λεπτά με τα πόδια.
    Απίστευτες κρασοκατανύξεις στην οδό Καγιαμπή, και μετά κρέπα στα λιοντάρια.
    Αντε τι μου θυμισες Κούλε, πλ.ελευθερίας, Αγιος Μηνάς αχ αχ αχ αχ.
    Οι καλύτερες αναμνήσεις στη ζωή μου όλη.
    Τον Ιούνιο ξαναπάω για 15 μερες!!!!
    Ερχομαι πατρίδααααα!!!


    Υ.Γ Μην ξεχνάμε και τα φοβερά Χανιά, και Ρεθυμνο φυσικα.






    Και εγω στη Θερισσο μενω.... .... ειναι πραγματικα ομορφη πολη το Ηρακλειο... ισως να μην εχει τον πλουτο της Πρωτευουσας αλλα σιγουρα η ομορφια δεν κρυβεται στο πλουτο...ειναι φιλοξενη πολη με ζεστους κατοικους....η πλειονοτητα των φοιτητων περναει σουπερ.... βεβαια θα ηταν αδικο να μην αναφερθουμε γενικα στη κρητη... νομιζω οτι πρεπει εμεις οι κρητικοι να ανοιξουμε μια ενοτητα ξεχωριστη για τις ομορφιες της Κρητης...
    esta
    20.01.2008, 22:18
    Βαλτοί είστε???!Με κάνατε και θυμήθηκα τις προπέρσινες διακοπές μου στην Κρήτη.Με μάγεψε όλο το νησί και όχι μόνο το Ηράκλειο.

    ΥΓ.Και ως καθαρό πνεύμα αντίρρησης---μου άρεσαν περισσότερο τα Χανιά!
    sigur
    21.01.2008, 10:42
    συγνώμη αλλά μάλλον δεν διάβασα καλά ή έχω ξεχάσει τα ελληνικά μου.Μιλάμε για την ομορφιά του Ηρακλείου Κρήτης? Μάλιστα. Ο νομός Ηρακλείου είναι ένας όμορφος νομός με λιγότερο πράσινο βέβαια αλλά με μια άγρια ομορφιά κυρίως προς τα νότια.Η αλήθεια είναι οτι υστερεί σε σχέση με τους άλλους νομούς του νησιού οι οποίοι,Χανίων και Ρεθύμνου κυρίως, διαθέτουν μια ενδοχώρα πανέμορφη.
    Μιλάω τόση ώρα για τον νομό γιατί για την καημένη πόλη του Ηρακλείου τι να πώ? Όμορφος ο πεζόδρομος που βγάζει στο λιμάνι, επιβλητικό με τεράστια ιστορία το κάστρο αλλά η πόλη κατά την γνώμη μου είναι μια από τις χειρότερες της Ελλάδος.
    Δηλαδή αυτό το σχέδιο πόλης απορώ ποιος δημοτικός άρχοντας το ..σχεδίασε!!!
    Επειδή μιλάμε για συναισθήματα , οκ Κρήτη είναι, αναμνήσεις ατελείωτες υπάρχουν.Αλλά όχι και η πολή του Ηρακλείου γοητευτική...Επειδή έχουμε μεθύσει αμέτρητες φορές από ρακί και γυναικείες ομορφίες ....Μην τα μπερδεύουμε

    φιλικά
    MichPah
    21.01.2008, 10:48
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 21-01-2008 στις 10:42 έγραψε...

    συγνώμη αλλά μάλλον δεν διάβασα καλά ή έχω ξεχάσει τα ελληνικά μου.Μιλάμε για την ομορφιά του Ηρακλείου Κρήτης? Μάλιστα. Ο νομός Ηρακλείου είναι ένας όμορφος νομός με λιγότερο πράσινο βέβαια αλλά με μια άγρια ομορφιά κυρίως προς τα νότια.Η αλήθεια είναι οτι υστερεί σε σχέση με τους άλλους νομούς του νησιού οι οποίοι,Χανίων και Ρεθύμνου κυρίως, διαθέτουν μια ενδοχώρα πανέμορφη.
    Μιλάω τόση ώρα για τον νομό γιατί για την καημένη πόλη του Ηρακλείου τι να πώ? Όμορφος ο πεζόδρομος που βγάζει στο λιμάνι, επιβλητικό με τεράστια ιστορία το κάστρο αλλά η πόλη κατά την γνώμη μου είναι μια από τις χειρότερες της Ελλάδος.
    Δηλαδή αυτό το σχέδιο πόλης απορώ ποιος δημοτικός άρχοντας το ..σχεδίασε!!!
    Επειδή μιλάμε για συναισθήματα , οκ Κρήτη είναι, αναμνήσεις ατελείωτες υπάρχουν.Αλλά όχι και η πολή του Ηρακλείου γοητευτική...Επειδή έχουμε μεθύσει αμέτρητες φορές από ρακί και γυναικείες ομορφίες ....Μην τα μπερδεύουμε

    φιλικά



    Εδώ θα συμφωνήσω με τον Αντρέα!!!! Αν και τώρα παει να στρώσει η πόλη σιγά σιγά, δεν ξέρω πότε την επισκέφτηκες τελευταία φορά φίλε αλλά κάτι πάει να γίνει!!!