ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.851 μέλη

    1 ταινία για τον Kurt Cobain

    W4TT4N4B3
    25.09.2005, 23:24
    Αυτοσχεδίασα πάνω στον Κομπέιν» απο την Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία (25/9/2005)


    του Νίνου Φένεκ Μικελίδη



    Συγγραφέας, μουσικός και ηθοποιός, ο Μάικλ Πιτ, πρωταγωνιστής στην ταινία «Οι τελευταίες μέρες» του Γκας βαν Σαντ, που αρχίζει να προβάλλεται αυτές τις μέρες και σε μας, έγινε διάσημος χάρη στο ρόλο του νεαρού Αμερικανού, στο Παρίσι το Μάη του '68, στην ταινία «Οι ονειροπόλοι» του Μπερνάρντο Μπερτολούτσι. Πριν είχε ήδη παίξει σε αρκετές ταινίες, ανάμεσά τους και το «Σκοτεινό χωριό» του Νάιτ Σιάμαλαν, «The Heart is Deceitful Above All Things» της Ασία Αρζέντο, «Bully» του Λάρι Κλαρκ κ.ά. Στις «Τελευταίες μέρες», ο Πιτ ερμηνεύει τον Μπλέικ, έναν βασανισμένο μουσικό, στις τελευταίες μέρες της ζωής, πρόσωπο εμπνευσμένο από τη ζωή του διάσημου μουσικού της ροκ, Κερτ Κομπέιν, που αυτοκτόνησε. Στις Κάνες, όπου συμμετείχε η ταινία, συναντήσαμε τον 24χρονο Μάικλ Πιτ, ένα πολύ απλό νέο, σχεδόν ξαφνιασμένο για την επιτυχία που είχε η ταινία του.

    - Θα ήταν πολύ δύσκολος ο ρόλος γιατί έπαιζες με όλο σου το σώμα, παρά με τη φωνή, ο διάλογος ήταν λιγοστός. Βασίστηκες σε υλικό του Κερτ Κομπέιν;

    «Η ταινία ήταν εμπνευσμένη από τη ζωή του. Δεν είναι βασισμένη σε γεγονότα. Χρησιμοποίησα τις κινήσεις, την ομιλία του, αυτά που πίστευα πως θα σκεφτόταν. Πολλοί ηθοποιοί νομίζω ότι φτιάχνουν το ρόλο απλώς με εντυπωσιακές κινήσεις, με το να πηγαίνουν πάνω-κάτω, να κλαίνε. Για μένα αυτό είναι πιο εύκολο, είναι πιο εξωτερικό».

    - Υπήρξε κάποιος αυτοσχεδιασμός στην ταινία;

    «Ολόκληρη στηρίχτηκε στον αυτοσχεδιασμό. Είχαμε ένα είδος χάρτη, γύρω στις 14-15 σελίδες, που έλεγε, "ο Μπλέικ διασχίζει το δάσος". Ξέραμε ότι θα διαρκέσει 15 λεπτά. Υστερα πηγαίναμε στο δάσος και προσπαθούσαμε να βρούμε τι έπρεπε να κάνουμε σ' αυτά τα 15 λεπτά.

    Ολα ήταν ανοιχτά. Μπορούσαμε να εισηγηθούμε οτιδήποτε. Είχα πολλούς ενδοιασμούς σχετικά με το αν έπρεπε να παίξω τη δική μου μουσική. Δεν ήθελα να φανεί ότι την πλασάρω μέσα από την ταινία. Ηδη το να παίξω σ' αυτή ήταν όνειρο. Οταν τέλειωσε, έγραψα ένα σημείωμα στον Γκας, ευχαριστώντας τον και λέγοντάς του πόσο σημαντική ήταν για μένα η εμπειρία αυτή».

    - Πότε πρωτοέπιασες κιθάρα;

    «Οταν ήμουν 18. Την αγόρασα με τα λεφτά που κέρδισα σε ένα σόου της τηλεόρασης. Οταν έφτασα και βγήκα από το αεροπλάνο, μου έδωσαν 400 δολάρια. Ρώτησα, για τι είναι αυτά. Και μου είπαν, για φαγητό. Φαγητό; είπα και πήγα σ' ένα κατάστημα κι αγόρασα την κιθάρα.

    Τότε έπαιζα μόνο ρόλους σε νεανικές ταινίες. Σήμερα δεν διαβάζω καν αυτά τα σενάρια».

    - Ηταν διαφορετικά όταν εργάστηκες στην Ευρώπη με τον Μπερτολούτσι;

    «Ηταν μια εκπληκτική εμπειρία. Είμαι παιδί από εργατική οικογένεια του Νιου Τζέρσι. Ο πατέρας μου είναι μηχανικός σε αυτοκίνητα. Πολλοί γύρω μου δεν πάνε στο Παρίσι ή στην Ευρώπη, σ' όλη τη ζωή τους. Η ιδέα ότι ήμουν εκεί κι εργαζόμουν ήταν κάτι το καταπληκτικό».

    - Από την ταινία αυτή τι έμαθες;

    «Από τεχνικής πλευράς, έμαθα για το φωτισμό, ότι το αληθινό φως είναι καλύτερο από αυτό που φτιάχνεις, έμαθα και για τα μεγάλης διάρκειας πλάνα - μου αρέσουν, γιατί αφήνουν χρόνο στον ηθοποιό να δημιουργήσει. Εμαθα και τι μπορείς να πεις με τη σιωπή».

    - Πώς βλέπεις τη σχέση ανάμεσα στον Κερτ Κομπέιν και τον Ρίβερ Φίνιξ; Γιατί και οι δυο ήταν άνθρωποι βασανισμένοι που δεν μπορούσε να τους βοηθήσει κανείς...

    «Δεν ήξερα ούτε τον ένα ούτε τον άλλο. Αισθάνομαι πως αν πάρεις ένα πρόσωπο που είναι πολύ ξύπνιος και καλλιτέχνης και η κοινότητα γύρω του δεν τον φροντίζει, κάτι θα συμβεί. Είχα φίλους που αυτοκτόνησαν κι όταν αυτό συμβαίνει αισθάνεσαι ότι η κοινότητα των φίλων απέτυχε, τον εγκαταλείψαμε. Η αυτοκτονία είναι ένα περίεργο ζώο, δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει στο ζωικό κόσμο. Φαίνεται να είναι μόνο κάτι ανθρώπινο».




    W4TT4N4B3
    25.09.2005, 23:50
    Απόσπασμα απο συνέντευξη των Thurstone Moore και Kim Gordon των Sonic Youth που συμμέτεχουν στην ταινία Last Days του Gus Van Sant

    Ερ: γιατί πιστεύετε ότι θέλησε ο Kurt να βάλει τέλος στη ζωή του; Kαι μάλιστα με έναν τέτοιο βίαιο τρόπο;

    Kim: Σχεδόν όλοι όταν μιλούν για το θάνατο του Kurt, χρησιμοποιούν τη λέξη "αυτοκτονία" και η αλήθεια είναι πως ήταν τόσο αυτοκαταστροφικός στη ζωή του, ωστε δε θα εξέπληττε κανενα το γεγονός οτι θα εφτανε σε σημείο να κάνει κατι τετοιο. ΜΕχρι σημερα παντως εξακολουθω κι εγω η ιδια να μην ειμαι σιγουρη για το αν οντως αυτοκτόνησε

    ΕΡ: Μοιράζεστε την άποψη όσων ισχυρίζονται ότι η σύζυγος. Courtney Love, ευθυνεται για το θανατό του;

    KIm: Γνωρίζω αρκετους ανθρώπους απο το ευρύτερο περιβάλλον της Courtney που πιστευουν το ιδιο. Απο μια τετοια γυναίκα παντως μπορείς όλα να τα περιμένεις....

    του Λουκα ΚΑτσίκα

    συνεντευξη φωτια οσον αφορά στο θεμα της της αυτοκτονίας του Cobain, οι ψιθυροι δεν εχουν σβησει ακομα για την εμπλοκη της συζυγου του σε αυτην παρα το οτι εχουν περσαει τοσα χρονια, και μαλιστα δημόσια.
    vouliakis
    26.09.2005, 01:17
    Kάτι συζητούσαμε κι εδώ, W4TT4N4B3






    W4TT4N4B3
    26.09.2005, 01:32
    αυτο το περι ανεμων και υδατων αχανες. δεν το προσεξα
    αν γινεται να τα βαλουμε σε 1 topic ολα να μην πιανει αδικα χωρο αν και απο οτι ειδα δεν ειχε και πολλη απηχηση.
    vouliakis
    26.09.2005, 01:52
    Η "Αναζήτηση" με έχει βοηθήσει κι εμένα αρκετές φορές να βρω άκρη.
    Αν (π.χ.) πληκτρολογούσες "Κομπέιν", θα έβλεπες όλα τα threads που αναφέρονται σ' αυτόν.






    Anyway (που λένε και στο χωριό μου), έχουν πολύ ενδιαφέρον τα θέματα που δημοσιεύεις εδώ στο forum, W4TT4N4B3.




    W4TT4N4B3
    26.09.2005, 12:47
    ειναι θεμα εξοικειωσης. στον υπολογιστη μου καθημερινα χρησιμοποιω την αναζητηση αλλα ποτε δεν εχει τυχει να τη χρησιμοποιησω σε forum.
    σε αυτο το φορουμ ομως ειναι πολλες οι κατηγοριες και τα μελη οποτε μαλλον χρειαζεται.
    DeLaSane
    26.09.2005, 15:04
    Oles oi kritikes pou exw diavasei gia thn tainia thn xarakthrizoun patata.
    W4TT4N4B3
    26.09.2005, 15:06
    και μενα το trailer δε μου πολυαρεσε αλλα επειδη ειναι Gus van Sant και λογω της μουσικης θα παω να τη δω πρωτα και μετα θα εχω ολοκληρωμενη αποψη


    trailer

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : W4TT4N4B3 στις 26-09-2005 15:16 ]
    nikostheater
    26.09.2005, 15:54
    Ειδατε;τοσος ντορος για τον cobain..και να φανταστειτε υπηρχαν εκεινη την εποχη τοσα ωραια συγκροτηματα αλλα θαφτηκαν κατω απο την σκονη που αφησε πισω του το κατ εμε αδικαιολογητο φαινομενο Nirvana.Aπο κει και μετα τα πραγματα πηγαν απο το κακο στο χειροτερο.ΟΙ εταιρειες εψαχναν να βρουν τους νεους νιρβανα,τα καλα συγκροτηματα ειτε διελυαν ειτε προσπαθουσαν να παιξουν ανεχνα,θορυβωδικα και ανεμπνευστα και στο τελος το σωστο ροκ εφτασε στα προθυρα του θανατου.
    Γιατι δεν ασχολουνται καθολου με θρυλους οπως οι Deep Purple,Queen,Rush,Uriah Heep,και ενα σωρο αλλα συγκροτηματα που εγραψαν και πολλα απο αυτα συνεχιζουν να γραφουν ιστορια;
    Ποτε δεν καταλαβα τι ακριβως βρηκε ο κοσμος σε ενα ειδος μουσικης που βασιζοταν στην φασαρια,στις ξεκουρδιστες κιθαρες και στο hype.Ισως επειδη εμενα μαρεσει η μουσικη και οχι το απλο ξυσιμο..
    τεσπα..
    Παντως εχω κουραστει να ακουω για ολους τους χασικληδες,αυτοκτονημενους που τους κανουνε και θρυλους..
    Μα καλα,υγιεις μουσικους δεν μπορουν να προβαλλουν;Μονο ναρκωμανεις και ψυχολογικα διαταραγμενους εχουν διαθεση να στηριζουν;
    W4TT4N4B3
    26.09.2005, 19:30
    ξερεις ποσοι ειναι αυτοι που θρυλους οπως τους Deep Purple, Rush και Uriah Heep τους θεωρουν εξισου θορυβωδεις με αυτους που προανεφερες?

    γιατι και καποιοι της κλασικης μπορει να αντιπαραβαλλουν οτι και οι Uriah Heep σε σχεση με το Bethoven η τον Bach απλως εξυναν.

    καλοι οι θρυλοι αλλα η μουσικη δε σταματαει στους θρυλους. επειδη πεθαναν ορισμενοι καλλιτεχνες η διαλυθηκαν καποια συγκροτηματα δε σημαινει οτι σταματησε να παραγεται καλη μουσικη.
    Kostas_Osbourne
    26.09.2005, 23:29
    Έχει έρθει η ταινία στην Ελλάδα???Πότε?Πού???//Την περίμενα μήνες!Ενημερώστε με παρακαλώ
    vouliakis
    27.09.2005, 00:00
    Η ταινία συμμετείχε (20 Σεπτεμβρίου) στις Νύχτες Πρεμιέρας...

    Τώρα, για τους κινηματογράφους, δεν εχει ανακοινωθει -από όσα γνωρίζω- ημερομηνία πρώτης προβολής...




    nikostheater
    27.09.2005, 01:08
    Quote:
    ερεις ποσοι ειναι αυτοι που θρυλους οπως τους Deep Purple, Rush και Uriah Heep τους θεωρουν εξισου θορυβωδεις με αυτους που προανεφερες?

    γιατι και καποιοι της κλασικης μπορει να αντιπαραβαλλουν οτι και οι Uriah Heep σε σχεση με το Bethoven η τον Bach απλως εξυναν.

    καλοι οι θρυλοι αλλα η μουσικη δε σταματαει στους θρυλους. επειδη πεθαναν ορισμενοι καλλιτεχνες η διαλυθηκαν καποια συγκροτηματα δε σημαινει οτι σταματησε να παραγεται καλη μουσικη.


    Ξερω,ξερω.Καλη μουσικη για ορισμενους ειναι οταν το συγκροτημα ειναι γνωστο κυριως επειδη τα μελη του κανουν 7 κιλα ναρκωτικα,οταν οι στιχοι τους ειναι μεσα στην καταθλιψη,οταν με το ζορι γραφουν ενα riff η παιζουν ενα σολο,οταν το παιζουν οργισμενα νιατα και αποκορυφωμα οταν αυτοκτονουν η πεθαινουν απο τις ηλιθιες καταχρησεις.
    Η διαφορα βεβαιως ειναι οτι οι deep purple καταφεραν να γινουν αποδεκτοι ακομα και στους κυκλους της κλασσικης μουσικης,αν θες κοιτα το κονσερτο για συγκροτημα και ορχηστρα του '69 στο Royal Albert Hall.
    H διαφορα ειναι οτι ονοματα οπως οι παρα πανω αλλα και πολλα αλλα,που μερικα χαθηκαν στην αφανεια επειδη περασε απο πανω τους η λαιλαπα grunge και το καθε grunge,προσφεραν στην μουσικη και εγιναν γνωστα η προσπαθησαν να γινουν γνωστα μεσω της μουσικης τους.Οι Θρυλοι εγιναν θρυλοι επειδη ηταν και ειναι μουσικοι επιπεδου,οχι επειδη πεθανανε απο ναρκωτικα,αυτοκτονησανε,πηγανε με 70000 groupies.
    H μουσικη φυσικα και δεν τελειωνει στους θρυλους.
    Ομως ευτυχως που υπαρχουν ακομα θρυλοι και μπορουμε και ακουμε ακομα μουσικη...γιατι αμα περιμεναμε απο τους αυτοκτονημενους και τους μιζερους....


    W4TT4N4B3
    27.09.2005, 11:06
    ok υπαρχουν καποιοι που εχουν αναγκη απο θρυλους και αλλοι που εχουν αναγκη απλώς απο μουσικη. οι θρυλοι συνηθως φτιάχνονται μετα θανατον.
    nikostheater
    28.09.2005, 17:21
    Οχι,οι θρυλοι δεν φτιαχνονται με τα θανατον.Οι κατασκευασμενοι θρυλοι φτιαχνονται μετα θανατον.Οι πραγματικοι θρυλοι,που εχουν προσφερει πολλα αναγνωριζονται πολυ πιο πριν.
    Kostas_Osbourne
    28.09.2005, 20:46
    Ο Cobain είχε αναγνωρισθεί πολύ πιο πριν όμως!Μην λέμε κι ότι θέλουμε... Όπως κι ο OZZY!Για να μην ξεχνιόμαστε!ΧΑΧΑ!
    rompa
    14.01.2008, 20:08
    Η ταινία για τη ζωή του Kurt Cobain θα λέγεται "Heavier Than Heaven" και βασίζεται στη βιογραφία του Cobain που έγραψε ο Charles Cross. "Executive producer" σε αυτό το film, με το εκπληκτικό budget των 30 εκατομμυρίων λιρών, θα είναι η Courtney Love η οποία έχει ξεκινήσει το casting. Πρώτη της επιλογή για την ηθοποιό που θα την υποδυθεί είναι η Scarlett Johansson και ο ηθοποιός που θα υποδυθεί τον Kurt Cobain δεν είναι άλλος από τον Ryan Gosling
    emilie
    16.01.2008, 20:33
    Την ταινία "Τελευταίες μέρες" την είχα δει όταν βγήκε σε ένα κινηματογράφο όπου ήμουνα εγώ και το πολύ άλλα δύο άτομα.. τεσπα, η ταινία ήταν πολύ αργή (άλλωστε έτσι λειτουργεί σε όλες τις ταινίες του ο Γκασ Βαν Σαντ βλ. "Ελέφαντας") όμωσ άξιζε μόνο και μόνο για τη σκηνή που ο Kurt παίζει στο άδειο σπίτι και η κάμερα απομακρύνεται σταδιακά έξω από το παράθυρο... το αποκορύφωμα της ταινίας κατά τη γνώμη μου....
    NoExit
    16.01.2008, 20:54
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 14-01-2008 στις 20:08 έγραψε...

    Η ταινία για τη ζωή του Kurt Cobain θα λέγεται "Heavier Than Heaven" και βασίζεται στη βιογραφία του Cobain που έγραψε ο Charles Cross. "Executive producer" σε αυτό το film, με το εκπληκτικό budget των 30 εκατομμυρίων λιρών, θα είναι η Courtney Love η οποία έχει ξεκινήσει το casting. Πρώτη της επιλογή για την ηθοποιό που θα την υποδυθεί είναι η Scarlett Johansson και ο ηθοποιός που θα υποδυθεί τον Kurt Cobain δεν είναι άλλος από τον Ryan Gosling



    budget 30 εκατομμυρίων;;; πιο πολύ για χολυγουντιανή μάπα ακούγεται παρά για μια αξιολογή βιογραφική ταινία...
    W4TT4N4B3
    17.01.2008, 00:25
    O Gus Van Sant δεν ήθελε να φτιάξει μια ταινία-ντοκυμαντέρ αλλά μια ταινία-μυθοπλασία όπως αυτός έβλεπε τις τελευταίες μέρες του Cobain. Στην ταινία δεν ακούγεται μουσική των Nirvana κτλ. Γενικώς ο Van Sant προσπάθησε να δημιουργήσει ένα καλλιτεχνικό έργο και όχι μια εμπορική επιτυχία που να βασίζεται πάνω στη δημοφιλία του Cobain.

    Την ταινία που χρηματοδοτεί η Courtney Love την προσπερνώ όπως και την ίδια.

    Θα σας πρότεινα να δείτε το About a son...
    Είναι μια ταινία όπου ακούγονται αποσπάσματα από συνέντευξη τηλεφωνική που έδωσε ο Cobain σε ένα δημοσιογράφο. Η μουσική στην ταινία επίσης δεν είναι Nirvana είναι όμως καταπληκτική.
    Καταπληκτική ταινία με φοβερές εικόνες. Είναι περισσότερο ένα κύμα που σε παρασέρνει.
    Να ακούς τον Cobain, να παίζει η μουσική της ταινίας και να βλέπεις εικόνες που θυμίζουν Koniqwatsi κτλ...
    Όταν κάνω κάποια εκπομπή με Soundtracks θα παίξω σίγουρα το intro της ταινίας...

    Ψηφίστε τα καλύτερα προσπεράσματα του 2007 στη Formula 1.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : W4TT4N4B3 στις 17-01-2008 00:27 ]