ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.861 μέλη

    Ε=mc² Μια εξίσωση 100 χρονών

    Sofia
    27.09.2005, 23:01
    «Θέλω να μάθω τα σχέδια του Θεού»

    Πριν από 100 χρόνια ο Aϊνστάιν έγραψε την εξίσωση της θεωρίας της σχετικότητας


    ΡΕΝΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

    E=mc2. Σύντομο, απλό, λιτό - συνολικά πέντε χαρακτήρες. Ο καθένας με το δικό του ειδικό βάρος και στην ορθή σειρά, άλλαξαν τη θεώρηση του ανθρώπου για το Σύμπαν. Ένα «μαγικό χέρι» χρειαζόταν, βρέθηκε στη μορφή του Αϊνστάιν. Ήταν πριν από ακριβώς 100 χρόνια, 27 Σεπτεμβρίου 1905...

    Στα γραφεία της γερμανικής επιστημονικής επιθεώρησης «Annalen der Physik», μιας από τις παλαιότερες διεθνώς, έφτασε ένα συμπλήρωμα τριών σελίδων. Αποστολέας: Άλμπερτ Αϊνστάιν. Τίτλος: «H αδράνεια ενός σώματος εξαρτάται από την ενέργειά του;». Είκοσι έξι χρόνων τότε ο Γερμανοεβραίος φυσικός, αυτό που στην ουσία επιχειρούσε ήταν να... μαθηματικοποιήσει την ειδική θεωρία της σχετικότητας που είχε διατυπώσει. Άλλωστε, «το βιβλίο της φύσης» μπορεί πράγματι να ήταν γραμμένο στη γλώσσα των Μαθηματικών, όπως είχε πει τρεις αιώνες νωρίτερα ο Γαλιλαίος (1564-1842). Μ=L/c² κατέληγε στο άρθρο του ο Αϊνστάιν, όπου το «M» συμβολίζει τη μάζα ενός σώματος, το «L» την ενέργεια, και το «c²» την ταχύτητα του φωτός στο τετράγωνο. Πέντε χαρακτήρες συνολικά, που άλλαξαν αργότερα - το L αντικαταστάθηκε από το E για την ενέργεια - και έδωσαν την ακόλουθη, ίσως την πιο διάσημη εξίσωση στον κόσμο (ας μην ξεχνάμε και το 1+1=2): Ε=mc².


    Εκατό ετών η εξίσωση και οι επιστήμονες συνεχίζουν να την αγαπούν το ίδιο. Στον τόμο που επιμελήθηκε ο Γκράχαμ Φαρμέλο (διευθυντής στο Μουσείο Επιστήμης του Λονδίνου και βοηθός καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Southeastern στις ΗΠΑ), «Οι μεγάλες εξισώσεις του 20ού αιώνα» (Εκδ. Αλεξάνδρεια), οι εξισώσεις γίνονται απολαυστικές ακόμη και για τον μη μυημένο στις Θετικές Επιστήμες. Στο βιβλίο αυτό, οι εξισώσεις γίνονται όμορφες, αποκτούν βάθρο και στέκονται δίπλα σε έργα τέχνης. «Να σας εξηγήσω τι εννοώ εγώ με τη λέξη ομορφιά και εύχομαι να καταφέρω να το εκφράσω. Όταν λέω "αυτό είναι όμορφο" εννοώ ότι έχει συναισθηματικό αντίκτυπο σε μένα. Δεν είναι ένας συρφετός από ασύνδετα πράγματα, αλλά διακρίνεται από τάξη και συνέχεια. Έχει μια δύναμη αυτή η εξίσωση. Όπως όταν βλέπεις έναν ωραίο πίνακα ή ένα φόρεμα, στα οποία δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα, δεν μπορείς να αφαιρέσεις κάτι γιατί αυτή είναι η εικόνα τους και έτσι είναι υπέροχα, που σημαίνει ότι όλα όσα τα στοιχειοθετούν είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι», δήλωσε στα «NEA» ο Γκράχαμ Φαρμέλο.


    «Το ίδιο συμβαίνει και σε ένα ωραίο ποίημα. Δεν μπορείς να αλλάξεις τις λέξεις, γιατί εκεί είναι η δύναμή του, οι συγκεκριμένες λέξεις στη συγκεκριμένη θέση. Έχετε πολύ καλά παραδείγματα στην Ελλάδα - έργα τέχνης εννοώ -, αλλά εγώ θα σας ανέφερα ένα σονέτο, το σονέτο 18 του Σαίξπηρ (σ.σ.: ένα σονέτο που διακρίθηκε για την αναπαραστατική ισχύ του και συγκρίνει την ερωτική μορφή με «μια μέρα θερινή»). Επίσης, η Παρθένος Μαρία του Μποτιτσέλι, θα ήταν ένα άλλο έργο... Δεν αλλάζεις τίποτα και η εξίσωση για την οποία μιλάμε έχει αυτή την ομορφιά. Δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα, τίποτα απολύτως, ούτε να προσθέσεις μπορείς ούτε να αφαιρέσεις, λέει αυτό που λέει και έχει τρομακτική ισχύ γιατί εκφράζει όλα αυτά που εκφράζει στο Σύμπαν, στον χρόνο. Συνάμα είναι πολύ σύντομη. Πέντε χαρακτήρες. Σκεφθείτε: Ε=mc². Δείτε την αξία της. Εκπληκτικό!».

    ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ
    Παράθυρο σκέψης

    «ΘΕΛΩ να ξέρω τα σχέδια του Θεού» έλεγε ο ιδεαλιστής διανοούμενος, και η δύναμη της διάσημης εξίσωσής του ίσως να ανοίγει κάποια παράθυρα για την επιστημονική σκέψη. Για παράδειγμα, η θερμότητα από τον ήλιο, οι μαύρες τρύπες, η διαστημική τεχνολογία, τα λέιζερ, αλλά και το Big Bang αποτελούν σύμφωνα με τους ειδικούς πεδία εφαρμογής της περίφημης Ε=mc2. «H περιγραφή για τη Μεγάλη Έκρηξη θα ήταν διαφορετική αν δεν υπήρχε η μετατροπή της μάζας σε ενέργεια» σημειώνει ο Έιρλιν Κροτς, καθηγητής Αστρονομίας στο Πανεπιστήμιο Κολούμπια «Αν δεν είχαμε τη συγκεκριμένη εξίσωση, το σύμπαν δεν θα είχε τη μορφή που έχει. Δεν ξέρω τι θα υπήρχε, αλλά σίγουρα δεν θα ήμασταν εδώ».


    TI ΕΙΠΕ
    Όλα είναι ενέργεια
    H Ε=mc2 είναι το κεφάλαιο που έλειπε από τα συγγράμματα της Φυσικής στις αρχές του 20ού αιώνα για να αλλάξει η θεώρηση που είχε ο κόσμος για το Σύμπαν. Τι είπε, στην ουσία, ο Αϊνστάιν; Ότι η ενέργεια και η μάζα είναι ανταλλάξιμα, δηλαδή ότι αποτελούν διαφορετικές μορφές του ίδιου πράγματος και υπό τις κατάλληλες συνθήκες, η ενέργεια μπορεί να γίνει μάζα και το αντίστροφο. Και ότι η ταχύτητα του φωτός (c2) είναι ο σταθερός παράγων που «αποφασίζει» πόση ενέργεια έχει συλληφθεί σε ένα κομμάτι ύλης. Πόση; Μπορεί και ανυπολόγιστη, όση και εκείνη που εκλύθηκε μετά την έκρηξη της ατομικής βόμβας στη Χιροσίμα: η πιο δραματική μεταφορά της εξίσωσης στην πράξη.


    ΤΑ ΝΕΑ , 27/09/2005 , Σελ.: N58

    http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18350&m=N58&aa=1
    AT
    28.09.2005, 00:44
    απλώς ήθελα να καταθέσω..... να μην ξεχνάμε και την καταγωγή του κυρίου..... ΕΒραίος..... που το θυμήθηκε όταν το χρειάστηκε...... Δεν είμαι ρατσίστρια.... απλώς κάποια πράγματα, έχουν ως έχουν..... και στην συγκεκριμένη περίπτωση, εμπεριέχουν ενότητα και συμφέρον!!!! .....Θα μπορούσε να υπάρξει πολύ καλό μάθημα για εμάς.... Καθώς πέραν της ανακάλυψης.... και του μεγαλείου της... έχει υπάρξει και μεγάλη διαφήμιση.... Κι εμείς, ....οι Έλληνες... που πανηγυρίζουμε κάθε τρεις και λίγο.... για τις διακρίσεις..... πόσοι από εμάς έχουμε ακούσει για τον Καραθεωδωρή???? ......Ντροπή μας.....
    Sofia
    28.09.2005, 01:02
    Quote:

    Το μέλος AT στις 28-09-2005 στις 00:44 έγραψε:

    απλώς ήθελα να καταθέσω..... να μην ξεχνάμε και την καταγωγή του κυρίου..... ΕΒραίος..... που το θυμήθηκε όταν το χρειάστηκε...... Δεν είμαι ρατσίστρια.... απλώς κάποια πράγματα, έχουν ως έχουν..... και στην συγκεκριμένη περίπτωση, εμπεριέχουν ενότητα και συμφέρον!!!! .....Θα μπορούσε να υπάρξει πολύ καλό μάθημα για εμάς.... Καθώς πέραν της ανακάλυψης.... και του μεγαλείου της... έχει υπάρξει και μεγάλη διαφήμιση.... Κι εμείς, ....οι Έλληνες... που πανηγυρίζουμε κάθε τρεις και λίγο.... για τις διακρίσεις..... πόσοι από εμάς έχουμε ακούσει για τον Καραθεωδωρή???? ......Ντροπή μας.....





    @ Αδυνατώ να καταλάβω το πως συνδέεται η εξίσωση της θεωρίας της σχετικότητας με το γεγονός ότι ο Αινστάιν ήταν Εβραίος... Θα τη θεωρούσαμε λιγότερο σπουδαία αν ήταν άλλης καταγωγής..?

    @ Όσο για τον Καραθεοδωρή...πιστεύω πως πάρα πολλοί απο εμάς έχουν ακούσει γι' αυτόν...Μαθηματικός μεγάλος, μυαλό απο τα λίγα, και απο τους στενότερους συνεργάτες του Αϊνστάιν (ο ίδιος μάλιστα τον θεωρούσε και δάσκαλό του).

    @ Απο εκεί και πέρα όμως, μήπως ψάχνουμε πάλι να βρούμε έναν έλληνα πίσω απο κάθε τι σημαντικό που γίνεται στον κόσμο???

    Μέσα στα απλά είν' τα ωραία...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sofia στις 28-09-2005 02:16 ]
    eua
    28.09.2005, 01:23
    Και γω δεν καταλαβαινω την συνδεση με την καταγωγη..
    Όμως αλλο δεν είναι το να γνωρίζω τι καλό έχει βγει απ την πατρίδα μου (εφ όσον με αφορα το ζητημα πατριδα και νιώθω οτι ανηκω καπου κλπ) που είναι το ίδιο αξιόλογο με κάποιον ή κατι άλλο απο άλλη χώρα και να το σέβομαι και αλλο αυτο που λες, δηλαδη πίσω απο καθε σημαντικό να ψάχνω έναν Έλληνα ή κατι ελληνικο γενικα.. ε? δεν είναι διαφορετικό?

    Οσο για τον Καραθεοδωρή... αφου τον έχω ακούσει και εγω μάλλον κάτι γινεται...αρκετοι πρέπει να τον ξέρουν
    AT
    28.09.2005, 01:31
    Μήπως δεν αφήνουμε σημαντικούς Έλληνες να φαίνονται στον κόσμο, όπως τους πρέπει και τους αρμόζει??? Γνωρίζετε πως τα περισσότερα παιδιά στα σχολεία μας, έχουν ακούσει για τον Αϊνστάιν και για την θεωρία της σχετικότητας.... κάποια γνωρίζουν και την εξίσωση.... πολύ καλά.... (κυκλοφορούν πόστερ και αφίσες!!!!!) ......και αγνοούν για ποιο λόγο είναι σημαντικό το Πυθαγόρειο θεώρημα, ποια η επιρροή του στην ιστορία.... γιατί στα κομμάτια το διδάσκονται.... .....όπως και ότι δεν διδάσκονται σωστά το Ευκλείδειο αίτημα.... πέραν της πλήρης άγνοιάς τους για την σημαντικότητά του στην εξέλιξη της σημερινής επιστήμης..... αλλά τον Αϊνστάιν.... τον γνωρίζουν..... και τη θεωρία της σχετικότητας.... και την ατομική βόμβα.... (που είχε πλήρη επίγνωση σε τί συνέβαλε.... κι ας ήταν διωγμένος από την καθεαυτή πατρίδα του…. ) Κατανοώ τον λόγο που κατέθεσες το άνωθεν….. και τα πόσα όμορφα θέλησες να διαβιβάσεις…. Απλώς, ……θυμώνω!!!!!


    Sofia
    28.09.2005, 01:37
    Quote:

    Το μέλος eua στις 28-09-2005 στις 01:23 έγραψε:


    Όμως αλλο δεν είναι το να γνωρίζω τι καλό έχει βγει απ την πατρίδα μου (εφ όσον με αφορα το ζητημα πατριδα και νιώθω οτι ανηκω καπου κλπ) που είναι το ίδιο αξιόλογο με κάποιον ή κατι άλλο απο άλλη χώρα και να το σέβομαι και αλλο αυτο που λες, δηλαδη πίσω απο καθε σημαντικό να ψάχνω έναν Έλληνα ή κατι ελληνικο γενικα.. ε? δεν είναι διαφορετικό?





    Ακριβώς...είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Και προτιμώ να μένω στο πρώτο.
    Γιατί στη δεύτερη περίπτωση φτάνουμε στην υπερβολή και σε φαινόμενα Λιακόπουλου κτλ..
    mirrors
    28.09.2005, 01:46
    Quote:

    Το μέλος eua στις 28-09-2005 στις 01:23 έγραψε:


    Όμως αλλο δεν είναι το να γνωρίζω τι καλό έχει βγει απ την πατρίδα μου (εφ όσον με αφορα το ζητημα πατριδα και νιώθω οτι ανηκω καπου κλπ) που είναι το ίδιο αξιόλογο με κάποιον ή κατι άλλο απο άλλη χώρα και να το σέβομαι και αλλο αυτο που λες, δηλαδη πίσω απο καθε σημαντικό να ψάχνω έναν Έλληνα ή κατι ελληνικο γενικα.. ε? δεν είναι διαφορετικό?

    Οσο για τον Καραθεοδωρή... αφου τον έχω ακούσει και εγω μάλλον κάτι γινεται...αρκετοι πρέπει να τον ξέρουν





    Εγώ πειράζει που δεν κατάλαβα ποιό ακριβώς είναι το δίλημμά σου? Αν μπορείς επανέλαβε την ερώτηση (με 15 -το πολύ- λέξεις)!
    eua
    28.09.2005, 01:53
    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 28-09-2005 στις 01:46 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος eua στις 28-09-2005 στις 01:23 έγραψε:
    [i]

    Όμως αλλο δεν είναι το να γνωρίζω τι καλό έχει βγει απ την πατρίδα μου (εφ όσον με αφορα το ζητημα πατριδα και νιώθω οτι ανηκω καπου κλπ) που είναι το ίδιο αξιόλογο με κάποιον ή κατι άλλο απο άλλη χώρα και να το σέβομαι και αλλο αυτο που λες, δηλαδη πίσω απο καθε σημαντικό να ψάχνω έναν Έλληνα ή κατι ελληνικο γενικα.. ε? δεν είναι διαφορετικό?

    Οσο για τον Καραθεοδωρή... αφου τον έχω ακούσει και εγω μάλλον κάτι γινεται...αρκετοι πρέπει να τον ξέρουν





    Εγώ πειράζει που δεν κατάλαβα ποιό ακριβώς είναι το δίλημμά σου? Αν μπορείς επανέλαβε την ερώτηση (με 15 -το πολύ- λέξεις)!

    [/I]




    Το καταλαβε όμως η Σοφία στην οποια απευθυνόταν και μάλλον ειναι μελαχρινη...
    ε? φανατστική Παναγιώτα????
    AT
    28.09.2005, 01:55
    Δεν ψάχνω κούκλα μου.... βρέθηκε μπροστά μου και ο ένας και ο άλλος..... εξ αρχής μίλησα πως δεν αναφέρομαι στην ανακάλυψη.... αλλά ως εκεί... ψάχνω λίγη τιμή και για τα εδώ... και βρίσκω πολύ λίγα.... έως ανύπαρκτα..... Τον κ. Καραθεοδωρή, τον "ανακάλυψα" στο ευρετήριο ενός πανεπιστημιακού βιβλίου... (τρισάθλιο κατά τ' άλλα...) και μου τράβηξε την προσοχή το όνομα.... (Ελληνικό!!!!) ....και "μου έπεσαν τα μούτρα".... δεν είχα ούτε ξανακούσει το όνομά του.... πέραν του ότι ποτέ δεν διδάχθηκα ούτε έγινε αναφορά σ' αυτόν.... και στα αξιοθαύμαστα που βρήκε..... πολύ αργότερα βρήκα τη σχέση του με τον Αϊνστάιν.... αλλά έβριζα, πολύ πιο πριν..... τον Αϊνστάιν, τον ξέρει και η γιαγιά μου ρε παιδιά..... το "κάποιοι Έλληνες", δεν μου αρκεί!!!! Να τιμάμε τα ξένα και όλα τα θαυμαστά...... αλλά προς Θεού....... όχι σε δεύτερη μοίρα τα δικά μας!!!!!!!


    mirrors
    28.09.2005, 01:58
    Quote:

    Το μέλος eua στις 28-09-2005 στις 01:53 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 28-09-2005 στις 01:46 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος eua στις 28-09-2005 στις 01:23 έγραψε:
    [i]
    Εγώ πειράζει που δεν κατάλαβα ποιό ακριβώς είναι το δίλημμά σου? Αν μπορείς επανέλαβε την ερώτηση (με 15 -το πολύ- λέξεις)!




    Το καταλαβε όμως η Σοφία στην οποια απευθυνόταν και μάλλον ειναι μελαχρινη...
    ε? φανατστική Παναγιώτα????

    [/I]



    Δηλαδης ρε κοπελιά εμείς, τα ταπεινά χαμομηλάκια,οι φυσει ξανθιές, απαγορεύεται να καταλάβουμε? Καλάάάάά...
    eua
    28.09.2005, 02:01
    Quote:

    Το μέλος AT στις 28-09-2005 στις 01:55 έγραψε:

    Δεν ψάχνω κούκλα μου.... βρέθηκε μπροστά μου και ο ένας και ο άλλος..... εξ αρχής μίλησα πως δεν αναφέρομαι στην ανακάλυψη.... αλλά ως εκεί... ψάχνω λίγη τιμή και για τα εδώ... και βρίσκω πολύ λίγα.... έως ανύπαρκτα..... Τον κ. Καραθεοδωρή, τον "ανακάλυψα" στο ευρετήριο ενός πανεπιστημιακού βιβλίου... (τρισάθλιο κατά τ' άλλα...) και μου τράβηξε την προσοχή το όνομα.... (Ελληνικό!!!!) ....και "μου έπεσαν τα μούτρα".... δεν είχα ούτε ξανακούσει το όνομά του.... πέραν του ότι ποτέ δεν διδάχθηκα ούτε έγινε αναφορά σ' αυτόν.... και στα αξιοθαύμαστα που βρήκε..... πολύ αργότερα βρήκα τη σχέση του με τον Αϊνστάιν.... αλλά έβριζα, πολύ πιο πριν..... τον Αϊνστάιν, τον ξέρει και η γιαγιά μου ρε παιδιά..... το "κάποιοι Έλληνες", δεν μου αρκεί!!!! Να τιμάμε τα ξένα και όλα τα θαυμαστά...... αλλά προς Θεού....... όχι σε δεύτερη μοίρα τα δικά μας!!!!!!!







    Δεν αντιλέγω, αυτό ειπα και γω, οτι αλλο υπαρβάλλω και άλλο τιμω τα δικά μου.. απλα γενίκευσα γιατι εκτος απ το ότι έχουμε το ίδιο (υπέροχο όνομα) δεν ξερω κατι άλλο για σενα αρα ούτε και τις προθέσεις σου... και γω φευγαλεα στο πανεπιστήμιο τον άκουσα τον Καραθεοδωρη...
    και αυτο όντως δεν τιμά ουτε εμένα ούτε τους καθηγητές μου...
    (αν και αμφιβάλω και να μου διδασκαν τι θα καταλάβαινα... αλλα σαυτο ταιριαζω με τη φιλη μου Παναγιωτα!!! )
    AT
    28.09.2005, 02:10
    Οι προθέσεις μου, είναι πάντα οι καλύτερες....εξ ορισμού.... ...το λέει και το όνομα... Απλά όχι άλλη διαφήμιση.... δεν μπορώ.... πέραν της ασυδοσίας στη χρήση... Καλό ξημέρωμα....
    Hastaroth
    28.09.2005, 08:46
    Και όμως από τον τρόπο που εισήλθες στην συζήτηση φάνηκε οτι οι προθέσεις σου δέν ήταν οι καλύτερες (καί πώς άραγε "το λέει και το όνομα");

    Ενώ η αναφορά τού θέματος ήταν στην σπουδαιότητα τής εξίσωσης,εσύ στάθηκες στην καταγωγή αυτού που την διατύπωσε,σάν να είχε αυτό κάποια ζωτική σημασία.Καί μάλιστα,αντιφάσκοντας πρός το γεγονός αυτό δήλωσες "δέν είμαι ρατσίστρια" (ενώ η συμπεριφορά σου αυτό ακριβώς δείχνει).....


    mirrors
    28.09.2005, 10:55
    Quote:

    Το μέλος eua στις 28-09-2005 στις 02:01 έγραψε:

    Quote:





    Δεν αντιλέγω, αυτό ειπα και γω, οτι αλλο υπαρβάλλω και άλλο τιμω τα δικά μου.. απλα γενίκευσα γιατι εκτος απ το ότι έχουμε το ίδιο (υπέροχο όνομα) δεν ξερω κατι άλλο για σενα αρα ούτε και τις προθέσεις σου... και γω φευγαλεα στο πανεπιστήμιο τον άκουσα τον Καραθεοδωρη...
    και αυτο όντως δεν τιμά ουτε εμένα ούτε τους καθηγητές μου...
    (αν και αμφιβάλω και να μου διδασκαν τι θα καταλάβαινα... αλλα σαυτο ταιριαζω με τη φιλη μου Παναγιωτα!!! )

    [/I]



    Α! Όλα κι όλα! Εγώ τον Καραθεοδωρή τον ήξερα, κοπελιά, και μάλιστα ΗΤΑΝ καθηγητής του Αινστάιν, δεν τον θεωρούσε απλά ως τέτοιο ο τελευταίος!
    Κι όσο για το όνομά σας... νισάφι πια!!!!!
    AT
    28.09.2005, 11:19
    ψάξε, ψάξε... κάτι θα βρεις.... και το όνομα το λέει και η καταγωγή έχει σχέση.... και τίποτα δεν λέγεται τυχαία από ΑΤ.... και τρόπος μου πάντα έχει καλές προθέσεις...



    Χαμομηλάκι, κάποια σχέση με τις λεγόμενες Θετικές Επιστήμες;;;
    eua
    28.09.2005, 11:49
    Δηλαδη ρε φανταστικη Παναγιωτα και μεις οι ταπεινοι αποφοιτοι αλλων σχολων και οχι της Φιλοσοφικής... σεμιναρια πρεπει να κανουμε για να σου μιλαμε???

    εισαι και ακριβη στα ιδιαιτερα να σε παρει η ευχη...

    mirrors
    28.09.2005, 13:07
    Quote:

    Το μέλος AT στις 28-09-2005 στις 11:19 έγραψε:

    ψάξε, ψάξε... κάτι θα βρεις.... και το όνομα το λέει και η καταγωγή έχει σχέση.... και τίποτα δεν λέγεται τυχαία από ΑΤ.... και τρόπος μου πάντα έχει καλές προθέσεις...



    Χαμομηλάκι, κάποια σχέση με τις λεγόμενες Θετικές Επιστήμες;;;





    Καμία απολύτως, δυστυχώς! Εγώ είμαι των ανθρωπιστικών επιστημών.
    Αλλά κάποιες γενικές γνώσεις τις έχουμε παρά το ξανθό της κεφαλής!
    mirrors
    28.09.2005, 13:11
    Quote:

    Το μέλος eua στις 28-09-2005 στις 11:49 έγραψε:

    Δηλαδη ρε φανταστικη Παναγιωτα και μεις οι ταπεινοι αποφοιτοι αλλων σχολων και οχι της Φιλοσοφικής... σεμιναρια πρεπει να κανουμε για να σου μιλαμε???

    εισαι και ακριβη στα ιδιαιτερα να σε παρει η ευχη...






    Και σεμινάρια να κάνεις κοπελιά, το δικό μου δυσθεώρητο βάθος γνώσεων δεν το φτάνεις!!!!!
    Όσο για τα ιδιαίτερα, για σένα θα κάνω ειδική τιμή!!!

    Χωρίς ΑΓΆΠΗ όλα ειναι δύσκολα...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mirrors στις 28-09-2005 15:28 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 30-09-2005 15:30 ]
    mirrors
    28.09.2005, 13:21
    Γενικότερα απ' όσο κατάλαβα η Άννα (ΑΤ) αναφέρθηκε στο ποιόν του ανθρώπου Αινστάιν και όχι του επιστήμονα! Και η αναφορά στην εβραική καταγωγή έγινε, αγαπητε Hastaroth (καλά το έγραψα?), γιατί ο Αινστάιν δεν την παραδεχόταν, ιδιαίτερα από τότε που πήρε την αμερικανική υπηκοότητα. Θεωρήθηκε λοιπόν ότι γύρισε την πλάτη στο λάο του. Επομένως δεν τίθεται θέμα ρατσισμού και θα πρότεινα να μην καταφεύγουμε απερίσκεπτα σε τόσο βαρείς χαρακτηρισμούς!
    Αν και συμφωνώ ότι η Άννα ξέφυγε απ' το θέμα, αλλά είχε καημό η κοπέλα, ρε παιδιά, μη βαράτε!!!!!!
    AT
    30.09.2005, 02:44
    Μικρή μου, μια χαρά κατάλαβες και σ' ευχαριστώ ιδιαιτέρως.... Ναι, το είδα και ξέσπασα η γυναίκα....
    Αλήθεια, μπορώ να σε λέω χαμομηλάκι;;; (Μου άρεσε -δεν φαντάζεσαι πόσο...- πολύ!!! )