ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Νίκος Παπάζογλου (τι θα γίνει με τη νέα δουλειά;;;;;;)

    pRoVaTo
    28.11.2005, 15:24

    beatlus
    28.11.2005, 15:46
    Είναι πια διαθέσιμο το cd από σήμερα?
    hamenos
    28.11.2005, 17:05
    «Μά’ισσα σελήνη» είναι ο τίτλος του και περιέχει 15 ολοκαίνουρια τραγούδια, τα 11 από αυτά σε μουσική Νίκου Παπάζογλου και στίχους των:
    Πηγής Καφετζοπούλου, Στέλλας Χελλάντερ, Μαρίνας Αρμεύτη, Μιχάλη Πασιαρδή, Δημήτριου Καστερά, Πολυξένης Βελένη. Από ένα τραγούδι (στίχους- μουσική) έχουν γράψει οι: Δημήτριος Μπαμπαούς, Γιώτα Δρακιά και Γιώργος Βατουσιάδης ενώ ένα τραγούδι υπογράφουν ο Φίλιππος Πλακιάς και η Κυριακή Μπεϊόγλου.

    Στο άλμπουμ περιλαμβάνεται και το τραγούδι «Στιγμές» που ο Νίκος Παπάζογλου έγραψε για την ταινία «Η νοσταλγός» της Ελένης Αλεξανδράκη και παίζεται εδώ και μερικούς μήνες από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς.

    Το άλμπουμ, εκτός από CD κυκλοφορεί και σε περιορισμένο συλλεκτικό βινύλιο.


    jorge
    28.11.2005, 17:08
    Και εις ανώτερα Πηγούλα
    mirmigaki
    29.11.2005, 13:26
    Μά’ισσα σελήνη» Τραγούδια που φέρουν το στίγμα του Παπάζογλου εκατό τοις εκατό, τραγούδια που θα αγαπηθούν όπως και τα παλιότερά του και θα μείνουν κλασικά στο χρόνο. Ένας δίσκος με ρυθμούς παραδοσιακούς και λόγια που μιλάνε κατ’ ευθείαν στην καρδιά.

    Όπως αναφέρει ο Νίκος Παπάζογλου : «Η ηχογράφηση των τραγουδιών αυτής της συλλογής έγινε στο στούντιο «Αγροτικόν» της Τούμπας μέσα σε μία ατμόσφαιρα που είχα να τη ζήσω απ’ τον καιρό που ηχογραφούσαμε την ‘Εκδίκηση της γυφτιάς’. Ούτε γκρίνια, ούτε μιζέρια, ούτε εντάσεις, ούτε στάλα γρουσουζιά. Μέσα σ’ αυτό το καταπληκτικό ‘τι μπορώ να προσφέρω’ σαν διάθεση, που κάνει όλα τα πράγματα ν’ αξίζουν τον κόπο… »


    1. ΜΑ'ΙΣΣΑ ΣΕΛΗΝΗ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟΥ ΠΗΓΗ) (3.43')
    2. ΑΝΔΟΡΑ - ΚΟΡΣΙΚΗ - ΧΑΝΙΑ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΧΕΛΛΑΝΤΕΡ ΣΤΕΛΛΑ) (3.59')
    3. Σ' ΕΝΑ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟΥ ΠΗΓΗ) (3.27')
    4. Μ' ΕΝΑ "ΓΕΙΑ" ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟΥ ΠΗΓΗ) (4.35')
    5. ΑΟΡΑΤΟΙ ΣΤΑΥΡΟΙ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΑΡΜΕΥΤΗ ΜΑΡΙΝΑ) (2.50')
    6. ΚΑΡΡΩ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΜΠΑΜΠΑΟΥΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Στιχουργός/οί:ΜΠΑΜΠΑΟΥΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ) (3.22')
    7. ΠΙΚΡΟ ΨΩΜΙ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΧΕΛΛΑΝΤΕΡ ΣΤΕΛΛΑ) (5.07')
    8. ΕΠΑΡΧΙΑ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΔΡΑΚΙΑ ΓΙΩΤΑ Στιχουργός/οί:ΔΡΑΚΙΑ ΓΙΩΤΑ) (3.46')
    9. Ο,ΤΙ ΜΕ ΠΛΗΓΩΣΕ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΠΑΣΙΑΡΔΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ) (3.51')
    10. ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΛΑΘΡΑΛΙΕΙΑΣ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΚΑΣΤΕΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ) (3.20')
    11. ΟΡΤΣΑ - ΠΡΙΜΑ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΚΑΣΤΕΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ) (4.05')
    12. ΤΟ, ΔΕ ΤΙ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΛΑΚΙΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ Στιχουργός/οί:ΜΠΕΪΟΓΛΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ) (5.08')
    13. ΞΕΣΠΑΕΙ ΑΕΡΑΣ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΒΑΤΟΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Στιχουργός/οί:ΒΑΤΟΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ) (3.15')
    14. ΝΑ ΜΗ Σ' ΕΧΩ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΑΡΜΕΥΤΗ ΜΑΡΙΝΑ) (4.04')
    15. ΣΤΙΓΜΕΣ ( Ερμηνευτής/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Συνθέτης/ές:ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Στιχουργός/οί:ΒΕΛΕΝΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ) (2.28')

    Πηγή μου θα σε ψάξω να σε φιλήσω από κοντά!

    istoxastis
    29.11.2005, 22:56
    Ένας καλλιτέχνης που δεν μιλά αν δεν έχει κάτι να «πει», όταν «μιλήσει», αυτό που έχει να πει, είναι από μόνο του ένα γεγονός, γεγονός, που σίγουρα έρχεται να δικαιώσει τις προσμονές δεκάχρονης αναμονής μας και είναι ένα γεγονός ιδιαίτερα χαρμόσυνο για όλους εμάς της μουσικοπαρέας, γιατί ο καλλιτέχνης, γι αυτά που θέλει να μας «πει», επέλεξε κατά κύριο λόγο την ποίηση της Πηγής Καφετζοπούλου, της Alienp του MusicHeaven, που με τους στίχους και τα λογάκια της γλυκαίνει τις ιστοσελίδες του μουσικού μας παράδεισου.
    Πηγούλα μας και Νικόλα, εύχομαι μέσα απ’ τη ψυχή μου καλή επιτυχία στην καινούρια δουλειά σας. Η Μα' ισσα σελήνη σας, να μεσουρανεί πάντα.

    AlienP
    30.11.2005, 10:43
    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια να είσαστε καλά και να ακούτε καλύτερα...

    Σήμερα ξύπνησα με το νέο πως η μουσική του Νικόλα για την ταινία Νοσταλγος και τυο τραγούδι ΣΤΙΓΜΕΣ βραβεύτηκε!
    Orfeus
    30.11.2005, 15:18
    Πηγή, γιατί δεν ήσουνα στην παρουσίαση του δίσκου και ήπια όλες τις μπύρες μόνος μου;

    Οι στίχοι σου που έδωσαν και τον τίτλο στο δίσκο, έτυχαν ιδιαίτερης μνείας από τον Νίκο.

    Τα συγχαρητήριά μου....


    Sofia
    01.12.2005, 01:57
    NIKΟΣ ΠAΠAZΟΓΛΟY
    «Οι μουσικοί πειραματισμοί είναι... σαν να τσιμπάς τη μάνα σου»


    ΧΑΡΗ ΠΟΝΤΙΔΑ

    Όλα μαζί, σε μία μέρα. Ένα βραβείο από το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης - για τη μουσική του στην ταινία της Ελένης Αλεξανδράκη «H Νοσταλγός» - και η αναγγελία της κυκλοφορίας του ολοκαίνουργιου LP του «Μάισσα Σελήνη» (ΛΥΡΑ), εν μέσω δημοσιογράφων, μουσικών φίλων του, 10 χρόνια μετά την κυκλοφορία τού «Όταν κινδυνεύεις παίξε την πουρούδα».

    Το ένα καλό φέρνει το άλλο; Ο Νίκος Παπάζογλου, χαμογελαστός και λιγάκι αμήχανος, είπε μόνον ότι τούτος ο δίσκος (που περιλαμβάνει και το κομμάτι που βραβεύθηκε στο Φεστιβάλ), του πήρε λιγάκι παραπάνω. Αλλά το καλό πράγμα...

    «Είναι 15 καλά τραγούδια, τα περισσότερα σε δικές μου μουσικές και στίχους, πρωτοεμφανιζόμενων - εκτός από της Πηγής Καφετζοπούλου, με την οποία έχουμε ξανασυνεργασθεί», είπε. Λαϊκά τραγούδια. Λικνιστικά. Τσιφτετέλια, ζεϊμπέκικα, λαϊκές μπαλάντες.

    Ο στίχος είναι η αφετηρία και το υλικό που δίνει στην έμπνευσή του φτερά. «Αν δεν είναι κάτι που μου ζεσταίνει την ψυχή, που λέω μέσα μου "αχ, να το είχα γράψει εγώ", δεν καταπιάνομαι με το τραγούδι». Δεν έβρισκε στίχους τόσα χρόνια, δεν έβρισκε έμπνευση, δεν ήθελε να νοθέψει τα πράγματα με ψευτοενθουσιασμούς και ημίμετρα. Ήθελε αυτό που ήθελε πάντα. Να γίνουν τα πράγματα στην ώρα τους. Και με τον τρόπο που έχει νόημα (γι' αυτόν) να γίνονται. «Πρώτα δίνω μια κατεύθυνση στο τραγούδι και μετά μαζευόμαστε όλοι, και γίνεται συλλογική δουλειά. Πάντα δούλευα έτσι. Δεν έχω σπουδάσει μουσική και συνήθισα να δουλεύω έτσι, με το γκρουπ».

    H «Μάισσα Σελήνη» ηχογραφήθηκε (όπως όλοι του οι δίσκοι) στο «Αγροτικόν», το στούντιο που έφτιαξε ο Παπάζογλου με τα χέρια του και λειτούργησε ως φυτώριο νέων καλλιτεχνών και νέων τάσεων, κυρίως για τη «σχολή» της Θεσσαλονίκης (από 'κει ξεκίνησαν Ζήκας, Χειμερινοί Κολυμβητές, Μάλαμας, Θανάσης Παπακωνσταντίνου κ.ά). Το ίδιο στούντιο, η ίδια προσέγγιση στον τρόπο γραφής, η ίδια στάση ζωής...

    «Να πειραματιστούμε στις ενορχηστρώσεις; Όχι. Ο ίδιος ήχος, υποθέτω, θα μπορούσε να βγει και από τον Περιστέρη».

    Παρόλο που ζούμε σε μια εποχή όπου οι ήχοι, οι παραδόσεις, τα στυλ έχουν την τάση να ανακατεύονται. Μουσικές του κόσμου, ελεκτρόνικα, παραδοσιακά, τζαζ, ροκ...

    «Το δοκίμασα στο "Χαράτσι", αλλά από τότε δεν αισθάνθηκα την ανάγκη να το κάνω ξανά. Όχι, δεν μου αρέσουν αυτοί οι πειραματισμοί, δεν τους θέλω. Είναι σαν να τσιμπάς τη μάνα σου, να δεις αν θα φωνάξει».


    www.tanea.gr

    Υ.Γ. Πηγούλα, πάντα τέτοια!!
    hamenos
    02.12.2005, 15:55
    Δεν ξέρω τι έχω πάθει το σιντι κόλλησε στο ΜΕ ΕΝΑ "ΓΕΙΑ" και τα μάτια μου είναι κόκκινα! Πηγή θα μου το πληρώσεις αυτό που μου έκανες με αυτά τα στιχάκια
    AlienP
    02.12.2005, 17:32
    φτάνουν 100 ευρώ κύριε;