ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.861 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    kamelia8
    06.08.2008, 15:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Teo024 στις 06-08-2008 στις 14:56 έγραψε...

    "Να πολεμάω τις μέρες στα κάστρα και το σπαθί μου θα πιάνει φωτιά" έλεγα "Να πολεμάω τις μέρες στα κάστρα και το σπαθί μου μα ποια ειναι η Φω, ποια?"

     

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol} Τέλειο!!!

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος spark-in-the-dark στις 31-07-2008 στις 19:09 έγραψε...

    1. "να 'τανε Θεέ μου καλύτερα φάρσα αχ να 'τανε πρωταπριλιά ..."

    Το παραπανω ειναι απο τραγουδι του Δαντη! Εγω ελεγα " αχ να ταν θεε μου καλυτερα ΠΑΣΧΑ αχ να τανε πρωταπριλια"

    ε το Πασχα πεφτει συνηθως Απριλη..το ταιριαξα!

     

     

    {#emotions_dlg.lol} Αυτό το έλεγα κι εγώ....{#emotions_dlg.blush}

     


    tatia
    28.06.2010, 01:36

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 09-02-2008 στις 19:36 έγραψε...

    Πόσο έχω γελάσει μ' αυτά που διάβασα, δε λέγεται!!!!

    Εγώ, όταν ήμουν μικρή, είχα μια κασέτα με παιδικά τραγουδάκια. Ένα απ' αυτά, έλεγε για μια κυρα-Ντομάτα που θύμωνε:

    Κυρα-Ντομάτα, κυρά-Ντομάτα, τους θυμούς παράτα...

    Εγώ, όμως, αντ' αυτού, άκουγα 'τούστιμου σπαράτα'
    Μη με ρωτήσει κανείς τι σημαίνει, δεν ξέρω!!!!!

    Όταν θυμηθώ κι άλλα τέτοια ωραία, θα σας πω!

    Ουαου ακουγα ακριβως το ιδιο σ'αυτο το τραγουδακι οταν ημουν μικρη!!Αλλα μου αρεσε πιο πολυ το :Βαρελακι μη λυπασαι θα ρθει η μερα μη σε μελλει , να γεμισει η κοιλια σου με γλυκο κρασι σαν μελι! ηταν στην ιδια κασετα..!


    errina
    28.06.2010, 03:15

    Παράθεση:

    Το μέλος spark-in-the-dark στις 31-07-2008 στις 19:09 έγραψε...

     

    1. "να 'τανε Θεέ μου καλύτερα φάρσα αχ να 'τανε πρωταπριλιά ..."

    Το παραπανω ειναι απο τραγουδι του Δαντη! Εγω ελεγα " αχ να ταν θεε μου καλυτερα ΠΑΣΧΑ αχ να τανε πρωταπριλια"

    ε το Πασχα πεφτει συνηθως Απριλη..το ταιριαξα!

     

     

     

    Τί....δεν λέει "Πάσχα"???? {#emotions_dlg.eek}

     

    Και ενα τελευταιο τωρα ασματάκι...ποιος το λέει δεν θυμάμαι...νομιζω το "Σφυριξα κ έληξες"...τί στο καλό λεει καπου "Αμόρ για σκοτωμα???"  δεν καταλαβαινω! {#emotions_dlg.confused1}


    AlfaWolf
    28.06.2010, 06:17

    Παράθεση:

    Το μέλος errina στις 28-06-2010 στις 03:15 έγραψε...

     

    Και ενα τελευταιο τωρα ασματάκι...ποιος το λέει δεν θυμάμαι...νομιζω το "Σφυριξα κ έληξες"...τί στο καλό λεει καπου "Αμόρ για σκοτωμα???"  δεν καταλαβαινω! {#emotions_dlg.confused1}



     

    Θα 'μουν για σκότωμα αγάπη αν σου έδινα {#emotions_dlg.biggrin}

    :p


    aviectus
    28.06.2010, 07:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 28-06-2010 στις 02:26 έγραψε...

    WOW δε το πιστεύω οτι γυρνάω σπίτι μου μεσάνυχτα και βρίσκω άτομα που ακούγαν την ίδια κασέτα με τα παιδικά τραγουδάκια που άκουγα και γώ...

    'Ενα σακούλι παραμύθια' λεγόταν και είχε μέσα την ντοματούλα και τον κρεμυδάκη, τους βασιλιάδες του ύπνου, και το αδειο βαρέλι... Και μετά διάφορα άλλα τραγουδάκια...

    'Τσιγκινή μου ζαχαριέρα, έχεις τόση ομορφιά. Πάντα έτσι λές πως θα σαι, δε φοβάσαι τη σκουριά'

    Cult λέμε cult...

    {#emotions_dlg.blink}



    πω πω τι μου θύμησες?....την ειχα την κασετα..αλλα την εχασα,και εψαχνα χρονια να τη βρω παλι,ξερεις αν υπαρχει σε CD η σε ηλεκρονικη μοφη καπου?

    αξεχαστα χρονια!!{#emotions_dlg.biggrin}


    musichell
    28.06.2010, 15:38

    στον ''βασιλια της σκόνης'' απο Ξύλινα Σπαθιά,αντί για Τροία ,Τοία δεν λέει?

     

     


    mant
    18.08.2010, 11:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Partygirl στις 12-06-2006 στις 13:56 έγραψε...

    Εγώ θυμάμαι που μέχρι να καταλάβω ότι στο "πάρτυ" του χατζηγιάννη έλεγε "που χόρευες θα βρω" κι όχι που "χόρευες σταυρό" έκανα κάτι χρόνια!Και αναρωτιόμουν αν υπήρχε κανένας χορός που να χορεύεται με τα πόδια σταυρωτά...χιχιχιχιχι!

     

    Κι εγώ το ίδιο άκουγα....!!!
    {#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.biggrin}

    Επίσης στο τραγούδι που λέει ο Μανώλης Φάμελλος ¨Η ευτυχία είναι αυτό" Στο σημείο που λέει: "Ότι ζήσαμε, πια είναι σχήμα κλειστό"...Εγώ άκουγα: "Ότι ζήσαμε πια είναι σχηματιστό"
    {#emotions_dlg.smartass}

     


    GOTHIC82
    18.08.2010, 11:49

    Χαχαχαχαχααααα!{#emotions_dlg.lol}spark-in-the-dark το ίδιο είχα πάθει και με το Πάσχα και την Πρωταπριλιά....χαχαχαχα!!!!


    mant
    18.08.2010, 12:10

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 23-12-2006 στις 23:30 έγραψε...

    βγες λοιπόν ψυχή μου απ' τα υπόγεια

    Εγώ άκουγα

    δες λοιπόν ψυχή μου την υπόνοια

    (Ούτε εγώ ήξερα τι έλεγα όταν το σιγοψυθίριζα ακούγοντάς το)

    Εγω ακουγα βγες λιποψυχιματα υπόγεια...!!!
    {#emotions_dlg.oops}
    Μου ειχε παρει καιρο μεχρι να μαθω την αληθεια και να βγαλω κι εγω νόημα...!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    GOTHIC82
    18.08.2010, 12:54

    Παράθεση:

    Το μέλος koukli στις 02-03-2008 στις 17:51 έγραψε...

    Φοβερό τόπικ!!

    Εγώ παλιά στο "Αίμα, δάκρυα και ιδρώτας, κλείσιμο μιας πόρτας..." άκουγα "Αίμα δάκρυα και ιδρώτας, ΨΗΣΙΜΟ ΜΙΑΣ ΚΟΤΑΣ..."


    Επίσης στο "ποτε βούδας πότε κούδας" στο σημείο που λέει "Πότε Ιησούς κι Ιούδας" άκουγα "πότε ήσουν σκυλούδας"


    Εγώ άκουγα "πότε ήσουνα σκιούδας" {#emotions_dlg.lol} μη με ρωτήσετε τι σημαίνει..ούτε και γω ξέρω

    {#emotions_dlg.biggrin}


    GOTHIC82
    18.08.2010, 13:07

    Παράθεση:

    Το μέλος geordan στις 03-08-2008 στις 15:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spark-in-the-dark στις 31-07-2008 στις 19:09 έγραψε...

    2. Η ανοιξη της Βοσσου και του Μικρουτσικου για πολλα χρονια πηγαινε σε αλλα μερη!

    "Θα ναι σ αλλα μερη η ανοιξη..." αντι για το "σαν να μπαινει"

    Εγώ ακόμα αναρωτιέμαι για το ποιο είναι το σωστό τελικά...

     




    GOTHIC82
    18.08.2010, 13:08

    Εγώ άκουγα"είναι καλοκαίρι άνοιξη"{#emotions_dlg.happycrazy}


    cornelia91
    01.02.2012, 17:46

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 09-02-2008 στις 19:36 έγραψε...

    Πόσο έχω γελάσει μ' αυτά που διάβασα, δε λέγεται!!!!

    Εγώ, όταν ήμουν μικρή, είχα μια κασέτα με παιδικά τραγουδάκια. Ένα απ' αυτά, έλεγε για μια κυρα-Ντομάτα που θύμωνε:

    Κυρα-Ντομάτα, κυρά-Ντομάτα, τους θυμούς παράτα...

    Εγώ, όμως, αντ' αυτού, άκουγα 'τούστιμου σπαράτα'
    Μη με ρωτήσει κανείς τι σημαίνει, δεν ξέρω!!!!!

    Όταν θυμηθώ κι άλλα τέτοια ωραία, θα σας πω!



     

    είχα κι εγώ αυτή την κασέτα και την έψαχνα χρόνια αλλά μάλλον έχει χαθεί. Ήταν από τα αγαπημένα μου τραγούδια, η ντομάτα που ήθελε να είναι φίλη με το κρεμμύδι αλλά η κυρα-ντομάτα μαμά δεν ήθελε και θύμωνε!!!!... Το έκανα αναζήτηση στη google και μου έβγαλε το δικό σου post :Ρ δεν το έχω βρει δυστυχώς  online να το ακούσω!


    jorge
    01.02.2012, 19:55
    Το αγαπημένο μου topic! Αξίζει να το διαβάσετε από την αρχή όσοι μπαίνετε πρώτη φορά :)

    ΥΓ. Αν σε κάποιον αρέσουν όλ' αυτά και έχει χρόνο, θα ήταν ωραίο να μάζευε τα καλύτερα και να τα έστελνε στο e-Περιοδικό, στη στήλη MusicHeaven Comedy (2 χρόνια σκέφτομαι να το κάνω, αλλά που χρόνος για τέτοια...)
    trelakias
    01.02.2012, 21:32

    χαχαχαχα απίθανο τόπικ! {#emotions_dlg.lol}

    Εκτός από τη ζωντανίνα, τα περισσότερα τα έκανα και εγώ λάθος... {#emotions_dlg.laugh}

     

    Με δυσκολία θυμήθηκα ένα από τα πολλά:

    "στο ασανσέρ που συναντιόμαστε, και γ.......στε, δεν κρατιόμαστε και θα πατήσω το στοπ ξαφνικά."


    αντί για: στο ασανσέρ που συναντιόμαστε...

    και απορούσα πως γίνεται σε ένα τόσο γνωστό τραγούδι να υπάρχει τόσο κακιά λέξη {#emotions_dlg.lol}

     

     

    Στα ξένα είχα και έχω ακόμα πάρα πολλή φαντασία καθώς δεν μπορώ να πιάσω αγγλικό στίχο εύκολα...

    freestyler whata maka fo!  (είναι Urban διάλεκτος για όσους δεν γνωρίζουν {#emotions_dlg.laugh})

    Αργότερα όταν έμαθα καλύτερα αγγλικά το άλλαξα κάπως έτσι:

    freestyler what the fuck come on

    Ενώ όταν έμαθα να ψάχνω στίχους στο internet έμαθα ότι είναι έτσι:

    freestyler Rock the microphone

     

    το χειρότερο είναι ότι και τώρα αν ακούσω το κομμάτι όπως και πολλά άλλα θα τα τραγουδήσω με τους δικούς μου στίχους!

     

     


    mary_omikron
    01.02.2012, 22:13

    @ Jorge Μπορώ να τα μαζέψω εγώ συγκεντρωτικά (π.χ. το team της Ζωντανίνας κλπ) σε word και να στα στείλω να κάνεις το θέμα όπως θέλεις με προλόγους και λοιπά δικά σου...

     

    Και προσθέστε παρακαλώ κι εμένα στην ομάδα του Πάσχα με τον Δάντη και στην ομάδα με τα βραχιόλια της ΒροντούνSmile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 02-02-2012 19:18 ]


    antwnispatra
    03.02.2012, 00:42

    Πραγματικά απίστευτο τόπικ αν και μου γκρέμισε πολλά...

    Το βασικότερο όλων είναι οτι μου στερήσατε μετά από χρόοοοονια το φίλτατο Ροβιόλη που ήξερε και απίστευτο βιολί.

    Θα έπρεπε να ντρέπεστε...έτσι δεν ένιωσα ούτε όταν έμαθα την αλήθεια για τον Αγιο Βασίλη.


    tasosxenofos
    03.02.2012, 08:55

     

    Μου ειχε κολλησει αυτο το ρεφραιν καποτε...... χα χα χα

    Κερασμενα απο μενα τα ποτα

    κερασμενο απο σενα το μετα

    θα 'μαστε ενα σωμα δυο σ'ενα στρωμα

    και αμα θες το πιο μετα

    ακαταλληλο το εργο για παιδια....

    Τι Barry White και μ%&^*(

    Τραγουδι για κάτω από τα σεντονια χα χα χα (εστω και τα παπλωσεντονα και ας ειναι απο την L.A ακα Λαικη αγορα)

    Ερωτισμος-ηδυπαθεια και συνθημα "κερναω αλλα μετά θα πληρωσεις αλλιως..." με ιδρωτα και κοπιαστικη εργασια....

     


    rouli726
    04.02.2012, 16:01

    χαχα φοβερό τόπικ το θυμήθηκα, ανακάλυψα και τα παλιά μου ποστ χαχα

    σχολιάζω όμως επίσης για να προσθέσω και μια αλλη παρατυπία που ανακάλυψα από κάποιο άλλο μέλος πριν 2 σελίδες, όσον αφορά το τραγούδι του κότσιρα "λέει,λέει", όπου ακουγα κι εγώ τα "λιποψυχήσματα υπόγεια" {#emotions_dlg.lol}.. θεωρούσα ότι είναι κάτι σαν αναστεναγμοί όταν είμαστε καταρρακωμένοι ένα πράγμα, εκ του λιπο-ψυχή-σματος{#emotions_dlg.wacko}


    PanGuitar
    25.02.2012, 02:39

    Για πράξεις και για παραλήψεις, ιδιαζόντως ειδεχθείς
    αλλά εσύ μην φοβηθείς
    και αρχίσεις τις αποκαλύψεις

    ιδιαζόντως ειδεχθείς = η διαζόντωση δεχθείς.

    σιγά μην άκουγα "ιδιαζόντως ειδεχθείς" :Ρ