ελληνική μουσική
    679 online   ·  210.851 μέλη

    Metallica:Η ανοδος και η πτωση.

    the_mist
    03.01.2006, 09:43
    Ιδέα μου είναι ή οι Metallica μετά το St.Anger διαλύθηκαν;

    >>και δυστιχός για εσάς είναι πάρα πολύ άνθρωποι που ΔΕΝ ακούνε τους Metallica και όμως τους άρεσε το St.Anger>>

    Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ.

    Nekros
    03.01.2006, 17:53
    Anthos το ότι ακούς τους Metallica από την αρχή της καριέρας τους δεν σημαίνει ότι ξέρεις και πολλά από μουσική! Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζετε να σου απαντίσω και στα υπόλοιπα! Σου απάντισα ήδη! Καλή χρονία και σε σένα....! :)
    the_mish οι Metallica δεν διαλύθηκαν...! Υπάρχουν ακόμα...!!!!

    JaNick
    03.01.2006, 18:02
    Λοιπόν Νεκρέ ξεκόλα απ' την ζωή σου... Σε οποιον δεν αρέσει το St. Anger παει να πεί οτι δεν ξέρει απο μουσική...? Μην κατηγόρεις τους άλλους οτι δεν ξέρουν απο μουσική γιατι πολύ εύκολα μπορούμε να πούμε το ίδιο και για σένα.....
    Nekros
    03.01.2006, 18:17
    JaNick τότε αγαπητέ μου φίλε να μην κατακρίνετε κανλενα συγκρότιμα! Εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν ξερετε από μουσική αν δεν σας αρέσει το St. Anger! εγώ είπα ότι δεν ξέρετε από μουσική την στιγμή που το κατακρινετε! όπως και να το κάνετε άλλο να λες ότι δεν μου αρέσει ένα album και άλλο να λες δεν πρέπει να ακούγετε ή κάτι ανάλογο.....! οπότε φίλε JaNick μην λες σε μένα να ξεκολίσω από την ζωή μου! "κάποιοι" άλλοι πρέπει να ξεκολίσουν..................
    Anthos
    04.01.2006, 07:32
    >>>Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζετε να σου απαντίσω και στα υπόλοιπα! Σου απάντισα ήδη!

    Μεγάλε!! Υποκλίνομαι στην επειχηρηματολογία σου

    >>>the_mish οι Metallica δεν διαλύθηκαν...! Υπάρχουν ακόμα...!!!!

    Για πιο μιλάμε???

    Η τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σου...Αρκετή φαιά ουσία χωρίς λόγο σπατάλησα...
    Nekros
    04.01.2006, 11:02
    Anthos πρόσεξε μην σε πιάσει η μέση σου ρε man....!
    xaxaxxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxaxxaxaxa
    Nekros
    04.01.2006, 21:07
    Αφού ξέρετε τόσα πολλά για τους Metallica τότε ερωτώ: Πιο έιναι το αρχικό σχήμα των Metallica και τι όργανο παίζει ο καθένας (βέβαια όλοι θα πάτε και θα πάρετε πληροφορίες από το internet διότι πολύ λίγοι το ξέρουν αυτό)
    ΜΗΝ μου μιλάτε εμένα για τους Metallica!
    Enas_alla_lewn
    04.01.2006, 22:56
    Δεν λέω, καλό το St. anger (αν και πειραματικό) καλά ακόμα και τα load και reload αλλά είναι κατά πολύ κατώτερα από τα πρώτα album τους. Δεν τίθεται συγκριση και το κακό είναι ότι αυτοί επέλεξαν αυτήν την αλλαγή προς τα κάτω.
    Nekros
    05.01.2006, 21:52
    Enas_alla_lewn ρε φίλε εσύ είπες το πιο σωστό! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!
    Ania
    23.01.2006, 15:51
    itan koryfaio group!kai eidika ekeinos o cliff itan apiastos!meta to thanato tou omws tous pire i katw volta.an o cliff zouse oi metallica den tha epixeirousan pote kati san to load kai to reload.poso mallon to st.anger.gia mena to st.anger den einai kako alla den einai kai metallica!den tous antiproswpevei.den armozei safto to group me ta tosa xronia istorias stin plati tou...kai distixws to xrima tous exei diaftheirei toso pou den katalavan oti irthe i wra na poun goodbye!
    NRG
    23.01.2006, 16:02
    www.scarygreeks.gr

    Εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και το Load και το Reload.
    ageras
    17.02.2006, 13:33
    Ο διάσημος Ρικ Ρούμπιν, ο οποίος έχει συνεργαστεί με μπάντες όπως οι Slayer, οι System Of A Down και οι Slipknot, ανέλαβε την παραγωγή του επόμενου άλμπουμ των Metallica! Οπως ανέφεραν οι ίδιοι μέσω της ιστοσελίδας τους, εδώ και μερικές εβδομάδες βρίσκονται στο στούντιο.

    “Θέλουμε να ενημερώσουμε τους φίλους μας πως βρισκόμαστε στο στούντιο και γράφουμε και παίζουμε νέα τραγούδια εδώ και μερικές εβδομάδες” αναφέρεται στη σημείωση που ανέβασαν στο site τους οι Metallica. “Είμαστε χαρούμενοι που ο Ρικ Ρούμπιν αποδέχτηκε την πρόταση συνεργασίας μας!”. Προς το παρόν πάντως δεν έχουν γίνει γνωστές περισσότερες λεπτομέρειες (ημερομηνία κυκλοφορίας, τίτλος κ.λπ.) σχετικά με τον δίσκο.


    Πηγή:rockroll.gr



    επισυναπτόμενα: Metallica.jpg 
    uNick
    20.02.2006, 22:32
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 17-02-2006 στις 13:33 έγραψε:

    Ο διάσημος Ρικ Ρούμπιν, ο οποίος έχει συνεργαστεί με μπάντες όπως οι Slayer, οι System Of A Down και οι Slipknot, ανέλαβε την παραγωγή του επόμενου άλμπουμ των Metallica! Οπως ανέφεραν οι ίδιοι μέσω της ιστοσελίδας τους, εδώ και μερικές εβδομάδες βρίσκονται στο στούντιο.

    “Θέλουμε να ενημερώσουμε τους φίλους μας πως βρισκόμαστε στο στούντιο και γράφουμε και παίζουμε νέα τραγούδια εδώ και μερικές εβδομάδες” αναφέρεται στη σημείωση που ανέβασαν στο site τους οι Metallica. “Είμαστε χαρούμενοι που ο Ρικ Ρούμπιν αποδέχτηκε την πρόταση συνεργασίας μας!”. Προς το παρόν πάντως δεν έχουν γίνει γνωστές περισσότερες λεπτομέρειες (ημερομηνία κυκλοφορίας, τίτλος κ.λπ.) σχετικά με τον δίσκο.


    Πηγή:[i]rockroll.gr





    [/I]



    Αν το αποτέλεσμα των ηχογραφήσεων αυτών είναι σαν το StAnger, προβλέπω το topic να ξαναφουντώνει από Anthos, nekros, κλπ... Μακάρι όμως να θυμηθούν κάτι από τον παλιό, καλό εαυτό τους. Είναι κρίμα να αδικούν τους εαυτούς τους τόσο με αυτή την στροφή στο "εμπορικό" που παρουσίασαν στο StAnger...

    the_mist
    26.02.2006, 10:51
    Το τραγούδι -Human από ποιο cd είναι;
    ageras
    26.02.2006, 13:28
    To Human είναι από το S&M.





    επισυναπτόμενα: s&m.jpg 
    rory166
    27.02.2006, 00:30
    το τελευταιο τρομερο αλμπουμ (-συναυλια)
    τα υπολοιπα απο κει και μετα..απαραδεκτα για τους metallica
    earthpain
    08.05.2006, 13:17

    Οι Metallica απο το Kill 'Em All μεχρι και το Load κυκλοφορησαν αψογα LPs. Το Reload ειναι τα 'υπολοιπα' του Load και κυκλοφορησε γιατι ειχαν χρονια (απ'το '91) να κυκλοφορησουν αλμπουμ. Ενταξει, ηταν μια εμπορικη κινηση..Το St Anger ουτε εμενα μου αρεσε αλλα θα το παραβλεψω γιατι ηταν το αλμπουμ αναρρωσης του Hetfield. Για μενα ειναι απ'τα καλυτερα συγκροτηματα ever και δε χρειαζεται να τους κρινουμε τοσο.. Οποιος θελει τους ακουει, οι υπολοιποι απλα ας τους αγνοησουν....
    maroulaki_321
    09.05.2006, 01:27
    Τα αγαπημένα μου album είναι το black και το load.
    Το st. anger είναι πολύ σκληροπηρυνικό για τα δικά μου αυτιά, παρ'ολα αυτά ακούω και μ'αρέσει πολύ το unamed feeling, st.anger.
    Τώρα...πιστευω οτι ένα συγκρότημα της κλάσης τους, δλδ με τόση επιτυχία, δεν κοιτάζουν να φέρουν κι αλλο κόσμο...Και αν υποθέσουμε οτι αυτό ήθελαν, μάλλον το αντίθετο πέτυχαν. Πιστευω απλά οτι ήθελαν να κάνουν κάτι δικό τους, να πειραματιστούν όπως είπε και κάποιος παραπάνω, χωρίς να τους νοιάζει τι θα πεί το κοινό, κι αν θα έχει πωλησεις ο δίσκος, απ'την αποψη να χουν εσοδα.
    Οσο για το napster θα λεγα οτι οι φίλτατοι metallica δεν είχαν ποτέ οικονομικό πρόβλημα (ήμαρτον!) για να κάνουν κάτι τέτοιο, οπότε δεν ξέρω τι να υποθέσω. Αλαζονεία να το πώ? Δεν ξέρω, και δεν με ενδιαφέρει. Εμενα με νοιάζουν οι φοβεροί στίχοι τους σε κάποια αν οχι σε όλα τα album, και ποσώς με ενδιαφέρουν οι τσακωμοί τους, και λοιπά και λοιπά. Ο Nekros μιλαει λές και ζεί μεσα απο την ζωή τους, και μου ακουγεται λίγο τραγικό. Αλλα...όπως τη βρισκει ο καθενας.
    Αυτά.
    St_Anger
    09.05.2006, 02:47
    Χμ....! Να μιλήσω ή θα τιε φάω!
    (μην δίνετε σημασία στο nick! αλά το βρίσκω ωραίο...!)
    Metallica...! Μιλάμε για μία μπάντα με πραγματικά μεγάλη ιστορία! Βασικά εγώ δεν πιστεύω πως έχουν ξεπέσει...! βασικά όλα αυτά είναι θέμα γούστου και θα σημφωνίσω με τον nekro πως δεν πρέπει να λέμε πως το τάδε album δεν πρέπει να κυκλοφορεί! εμένα ας πούμε δεν μου αρέσει ο μαζωνάκης αλλά δεν κάνω κι έτσι! βασικά πιστεύω πως οι metallica κάνανε μία δοκιμ΄(όπως και το έχουν ξανακάνει αυτό) για πάρτι τους, και καλά κάνανε εδώ που τα λέμε...! Μόνο αυτά έχω να πω...!

    Αυτά....!
    Anthos
    09.05.2006, 09:48
    Αν ήταν ένα φοβερό συγκρ. είναι ένα και αν ξέπεσαν είναι άλλο...Κάποιοι εδώ που ακολουθούσαμε τους "θεούς" για μας τότε από το Kill 'em all δεν μας άρεσε γενικά η πορεία μετά το Load. Αυτό θα το ακούσεις από την πλειοψηφία των αρχικών οπαδών. Τα παιδιά που άρχισαν να ακούνε από το Load και μετά είναι φυσικό να έχουν διαφορετική άποψη. Δεν κατηγορούμε κανένα απλά έχουμε και εμείς το δικαίωμα να εκφραζόμαστε όπως πιστεύουμε.

    Έκαναν σειρά από "μαλακίες" πχ napster και αν δείτε το τελευταίο τους βίντεο θα δείτε και εκέι αρκετά "παράδοξα". Δεν μπορεί ο άλλος να μου κατεβαίνει σαν ροκάς και μετά οι πράξεις του να δείχνούν το αντίθετο. WHIPLASH!

    Δικαίωμα τους αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθώ αν δεν γουστάρω...Κάποιούς δεν τους ενοχλέι αυτό, άλλους τους ενοχλεί...

    @ St_Anger
    το παράδειγμα με τον Μαζωνάκη είναι άτοπο. Εδώ μιλάμε για οπαδούς που ακούγαμε με τις ώρες Metallica όταν μας δακτυλόδειχναν οι υπόλοιποι πριν 20 χρόνια (όταν στο σχολείο ακόμα είμαστε 7-8 ατομα όλα κι όλα). Δεν μιλάμε για κάποιο καλιτέχνη που απλά δεν μας αρέσει και δεν ασχολούμαστε μαζί του.

    Υγεία σε όλους παιδιά και μακάρι τα προβλήματα μας να ήταν κάποιοι μεσήλικες εκατομυριούχοι...