ελληνική μουσική
    388 online   ·  210.857 μέλη

    Παπακωνσταντίνου και Eλένης

    XeniaRodo
    25.10.2005, 15:18
    Mπερδέυτηκα βρε Jorge με το post σου για τα δελτία τύπου...
    Δεν ήξερα που να το βάλω ετούτο εδώ...
    Eίναι μουσική σκηνή, είναι μουσική παράασταση, είναι δελτίο τύπου...
    τέλος πάντων...


    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ? ΕΛΕΝΗΣ

    μια μουσική συνάντηση
    με την ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ
    & τον ΒΑΣΙΛΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ



    Η Ελένη και ο Βασίλης ενώνουν τις φωνές τους αυτό το χειμώνα στην φιλόξενη σκηνή του Vox.

    Από τις 27 Οκτωβρίου, θα παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα στο οποίο θα διασταυρωθούν οι πορείες τους, με τα δικά τους τραγούδια, ανατρέχοντας στην πολύχρονη παρουσία τους αλλά και σε αγαπημένα κομμάτια των τελευταίων δεκαετιών του ελληνικού τραγουδιού με ερμηνείες-εκπλήξεις, όπως δεν τους έχουμε μέχρι τώρα συνηθίσει?

    Η διαδρομή τους παράλληλη από τα πρώτα χρόνια της Μεταπολίτευσης μέχρι τις ημέρες μας, τους καθιέρωσε στην συνείδηση του κόσμου ως κορυφαίους ερμηνευτές σε μια μεγάλη έκταση ρεπερτορίου.

    Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ξεκινώντας από τις μπουάτ με το πολιτικό και έντεχνο τραγούδι της εποχής, εξελίχθηκε στον κορυφαίο και διαχρονικό Έλληνα ρόκερ, με τις τεράστιες ερμηνευτικές δυνατότητες, που συγκινεί και παθιάζει τους νέους κάθε ηλικίας?

    Η Ελένη Βιτάλη, με την συγκλονιστικότερη ίσως φωνή στην ελληνική δισκογραφία και την ευρύτερη ερμηνευτική ικανότητα, έχοντας θητεύσει μοναδικά στο παραδοσιακό και λαϊκό τραγούδι, ακολουθεί τα τελευταία χρόνια μια πιο διακριτική και ουσιαστική πορεία αναζήτησης και τραγουδοποιΐας.
    Οι επιλεγμένες εμφανίσεις της, δημιουργούν πάντα μια ατμόσφαιρα ιδιαίτερη, που έχει σαν αποτέλεσμα μια μοναδική ένωση με το κοινό και μια ξεχωριστή σχέση επικοινωνίας.

    Μαζί τους ο ταλαντούχος συνθέτης & τραγουδοποιός Νίκος Ξύδης και η δυναμική ερμηνεύτρια Τάνια Κικίδη.



    VOX: Ιεράς Οδού 16 τηλ. 210-3411000, 210-3412503




    επισυναπτόμενα: tabella1.jpg 
    ageras
    25.10.2005, 15:44
    Σίγουρα είναι ένα σχήμα που δεν πρέπει να χάσουμε.Πιο πολύ την μοναδική Ελενάρα
    antreas_dr
    25.10.2005, 16:19
    Κατι μου λέει ότι θα είμαι εκεί καθε βραδυ......!!
    aggelosnegas
    25.10.2005, 17:36
    Κι εγώ θα πάω σίγουρα μια φορά!Δεν ξέρω κατά πόσο ροκ θα είναι φετος αλλά πιστεύω θα τα πάνε περίφιμα!
    Hastaroth
    25.10.2005, 22:52
    Quote:

    Το μέλος antreas_dr στις 25-10-2005 στις 16:19 έγραψε:

    Κατι μου λέει ότι θα είμαι εκεί καθε βραδυ......!!





    Εκεί θά είσαι αλλά....επί σκηνής

    Θά προσπαθήσω νά περάσω νά σάς δώ κι'εγώ κάποιο βράδυ μέσα στον Νοέμβριο.
    dimitrapan
    25.10.2005, 23:27
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 25-10-2005 στις 22:52 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antreas_dr στις 25-10-2005 στις 16:19 έγραψε:
    [i]
    Κατι μου λέει ότι θα είμαι εκεί καθε βραδυ......!!





    Εκεί θά είσαι αλλά....επί σκηνής
    [/I]



    Επί σκηνής;;;;;;;;;;;;
    Κάτι μου λέει πώς πάλι κάτι έχασα... (και αυτή τη φορά δεν είναι τα κλειδιά μου)

    Kotsiraki
    25.10.2005, 23:56
    Μου φαίνεται πως αυτό το σχήμα θα έπρεπε να είχε συναντηθεί εδώ και καιρό! Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν θα απογοητεύσει κανέναν..Με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεπτώ (αδυναμίες είναι αυτές! )


    DavidDT
    26.10.2005, 00:00
    Θα είναι τέλεια λοιπόν...Θα περάσω και εγώ να τους απολαύσω!!!Καλή αρχή

    XeniaRodo
    26.10.2005, 09:19
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 25-10-2005 στις 23:27 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 25-10-2005 στις 22:52 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος antreas_dr στις 25-10-2005 στις 16:19 έγραψε:
    [i]
    Κατι μου λέει ότι θα είμαι εκεί καθε βραδυ......!!





    Εκεί θά είσαι αλλά....επί σκηνής
    [/I]



    Επί σκηνής;;;;;;;;;;;;
    Κάτι μου λέει πώς πάλι κάτι έχασα... (και αυτή τη φορά δεν είναι τα κλειδιά μου)


    [/I]



    Surprise!
    Δήμητρα, θα δεις αύριο.
    Θα είμαι κι εγώ εκεί.
    Nα έχεις το νου σου για μένα, κι εγώ θα το έχω.
    Tον Aντρέα θα τον δεις σίγουρα..
    kisses
    drakonikolis
    26.10.2005, 13:48
    Παιδιά μήπως ξέρετε αν αυτό το σχήμα θα ανέβει και στη Θεσσαλονίκη,γιατί θα είναι κρίμα να μην το δούμε και εμείς από κοντά. Ένα χειμωνιάτικο πρωί ...............................
    antreas_dr
    26.10.2005, 15:35
    το σχήμα θα ανέβει Θεσσαλονίκη μετά το πάσχα.
    Δεω ξέρουμε ακόμα που....
    dimitrapan
    26.10.2005, 16:44
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 26-10-2005 στις 09:19 έγραψε:

    Surprise!
    Δήμητρα, θα δεις αύριο.
    Θα είμαι κι εγώ εκεί.
    Nα έχεις το νου σου για μένα, κι εγώ θα το έχω.
    Tον Aντρέα θα τον δεις σίγουρα..
    kisses

    [/I]



    Φυσικά και θα έχω τον νου μου Ξένια! Θα τα πούμε εκεί...

    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-10-2005 14:30 ]
    antonLOrd
    27.10.2005, 12:57
    Αχ, ρε παιδιά σας ακούω και έχω σκάσει απ'τη ζήλια μου... Εγώ μένω στην Κω και θα πρέπει να περιμένω μέχρι την πενταήμερη για τους δω..(Το Βασίλη δηλαδή....)
    Όσοι πάτε στην πρεμιέρα απόψε, θερμή παράκληση βγάλτε καμιά φωτο και ανεβάστε την εδώ...
    XeniaRodo
    29.10.2005, 10:43
    Xαμός!

    τι να σας πω...
    πρώτη φορά βλέπω μια αφίσα από ένα μαγαζί να το αντιπροσωπεύει τόσο.

    H Bιτάλη και ο Παπακωνσταντίνου τραγουδούν αγκαλιά και τίποτα από όλα αυτά που θα δείτε πάνω στη σκηνή δεν είναι στημένο.
    Φοβερή κατάσταση...
    barbarossa
    29.10.2005, 11:54
    !!!
    antonLOrd
    30.10.2005, 14:40
    Πως ήταν λοιπόν.....?????? Πήγατε.......?
    dimitrapan
    30.10.2005, 21:35
    Περάσαμε τέλεια!

    Η Ελενάρα και ο Βασίλης σε μεγάλα κέφια...

    Το πρόγραμμα ξεκίνησε με μία διασκευή της Κιβωτού και της Σφεντόνας που μας άρεσε πολύ!

    Για άλλη μια φορά, θυμηθήκαμε γιατί κάποιοι τραγουδιστές δεν θα βγουν ποτέ από τις καρδιές μας... Δεν μας απογοήτευσαν ούτε για μια στιγμή!

    Πολύ καλοί και ο Ξύδης και η Τάνια! (Κάθε φορά που ακούω αυτή την κοπέλα να τραγουδάει με πιάνει κατάθλιψη... Γιατί δεν μπορώ να τραγουδήσω κι εγώ έτσι; )

    Οι μουσικοί όλοι πολύ καλοί φυσικά αλλά ειδικά αυτός ο τύπος στην κάτω drums... φαινόμενο βρε παιδί μου!!!

    Στα καλύτερα της βραδιάς, από τη μια οι "γυμναστικές επιδείξεις" της Ελενάρας τόσο κατά την είσοδό της στη σκηνή όσο και κατά τη διάρκεια της βραδιάς (όσοι ήταν εκεί καταλαβαίνουν τι εννοώ), το τσιφτετέλι του Βασίλη κι από την άλλη η αγκαλιά του Βασίλη με την Ελένη, που κράτησε ίσως και ένα λεπτό και η οποία μας συγκίνησε όλους και μας έκανε να συνειδητοποιήσουμε ότι οι αφίσες που βλέπουμε στον δρόμο δεν είναι απλά μία εξαιρετική διαφημιστική ιδέα αλλά η αποτύπωση της πραγματικότητας!

    Όσο προχωρούσε η βραδιά κι έφευγε και το σχετικό άγχος της πρεμιέρας, περνούσαμε όλο και καλύτερα... Προς το τέλος της βραδιάς επικρατούσε στη σκηνή -και όχι μόνο- ένα κλίμα τελείως "χύμα", τελείως παρείστικο (όπως σημείωσε και η Ξένια), που μας έκανε να αισθανθούμε ότι βρισκόμασταν σε ένα μεγάλο σαλόνι και η Ελένη με τον Βασίλη τραγουδούσαν για εμάς... τα "κολλητάρια" τους!

    Παρά το γεγονός ότι υπήρξαν και κάποια ψιλοπροβληματάκια (πρεμιέρα γαρ), όπως στον ήχο ή στην αρχή που και οι δύο ξέχασαν κάποια λογάκια, περάσαμε τέλεια!!! Μας πήραν μαζί τους, μας ταξίδεψαν, μας αγκάλιασαν... Και θα ξαναβρεθούμε εκεί σίγουρα!

    Υ.Γ.: Αντρέα, μετά από το προχθεσινό -παραλίγο- παρανάλωμα που θα γινόσουν από το τσιγάρο του Βασίλη, νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις επίδομα ανθυγιεινής εργασίας!

    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 30-10-2005 23:28 ]
    doritsa78
    31.10.2005, 12:39
    Θα παω και γω σιγουρα.Ειναι στο προγραμμα μου.Ανδρεα θα εισαι επι σκηνης?Παιζεις καποιο οργανο η τραγουδας?
    XeniaRodo
    31.10.2005, 13:34
    O Aντρέας είναι το φαινόμενο που έλεγε η Δήμητρα πριν...
    antreas_dr
    31.10.2005, 16:50

    Οι μουσικοί όλοι πολύ καλοί φυσικά αλλά ειδικά αυτός ο τύπος στην κάτω drums... φαινόμενο βρε παιδί μου!!!

    Υ.Γ.: Αντρέα, μετά από το προχθεσινό -παραλίγο- παρανάλωμα που θα γινόσουν από το τσιγάρο του Βασίλη, νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις επίδομα ανθυγιεινής εργασίας!



    Ευχαριστώ πολύ για τα κάλά σου λόγια Δήμητρα. Νά΄σαι καλά!!

    Οσο για το τσιγάρο του Βασίλη, ευτυχώς ήταν σβηστό διαφορετικά θα είχαμε λαμπαδιάσει εκει μέσα!!
    Θα εισηγηθ'ω για το επίδομα!!