ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Γιατι οταν αγαπαμε ποναμε?

    EffieKakaflika
    02.03.2006, 14:31
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 02-03-2006 στις 14:14 έγραψε:

    [Ι] μ'αρεσει πολυ η παρομοιωση σου!!!και ας μην ηταν καλος ο καφες
    απλα, δε ξερω, με προβληματιζει η ιδεα οτι βιωνεις κατι τοσο ομορφο και πονας! οχι,απαραιτητα λογω ανασφαλειας ή ζηλιας...

    [/I]



    Γιατί πονάς αν δεν υπάρχουν αυτά που είπες; Από τον φόβο μην χάσεις αυτό το υπέροχο συναίσθημα ή όλα όσα σου δίνει ο άλλος. Διαφορετικά όταν είσαι με τον άλλον και δεν παίζουν τα υπόλοιπα δεν πονάς, αντίθετα μάλιστα. Και όσο πιο όμορφα νοιώθουμε τότε, τόσο πιο πολύ πονάει η απόρριψη και η απώλεια. Σκέψου το..
    alexia-vicky
    03.03.2006, 20:49


    Γιατί πονάς αν δεν υπάρχουν αυτά που είπες; Από τον φόβο μην χάσεις αυτό το υπέροχο συναίσθημα ή όλα όσα σου δίνει ο άλλος. Διαφορετικά όταν είσαι με τον άλλον και δεν παίζουν τα υπόλοιπα δεν πονάς, αντίθετα μάλιστα. Και όσο πιο όμορφα νοιώθουμε τότε, τόσο πιο πολύ πονάει η απόρριψη και η απώλεια. Σκέψου το..

    [/I]



    πολυ πιθανον να ειναι ετσι αλλα ο φοβος να μη προερχεται απο ανασφαλεια κτλ. αλλα επειδη ο αλλος δε μπορει να καταλαβει κ να πιστεψει αυτα που οντως νιωθεις...Δεν ειναι κριμα?

    uNick
    04.03.2006, 10:11
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 03-03-2006 στις 20:49 έγραψε:

    πολυ πιθανον να ειναι ετσι αλλα ο φοβος να μη προερχεται απο ανασφαλεια κτλ. αλλα επειδη ο αλλος δε μπορει να καταλαβει κ να πιστεψει αυτα που οντως νιωθεις...Δεν ειναι κριμα?






    Αν δεν τα κατάλαβε ή δεν τα πίστεψε, μάλλον δεν του άξιζε να σε "έχει"...

    Ο πόνος δεν προέρχεται απο την αγάπη, αλλά από τις πράξεις του ανθρώπου που του την προσέφερες χωρίς να την αξίζει... Να αισθάνεσαι όμορφα για τα όμορφα συναισθήματα που σου χαρίζει αυτή η αγάπη, και να μην χαλιέσαι για αυτούς που δεν την αξίζουν...
    alexia-vicky
    04.03.2006, 15:16




    Αν δεν τα κατάλαβε ή δεν τα πίστεψε, μάλλον δεν του άξιζε να σε "έχει"...

    Ο πόνος δεν προέρχεται απο την αγάπη, αλλά από τις πράξεις του ανθρώπου που του την προσέφερες χωρίς να την αξίζει... Να αισθάνεσαι όμορφα για τα όμορφα συναισθήματα που σου χαρίζει αυτή η αγάπη, και να μην χαλιέσαι για αυτούς που δεν την αξίζουν...

    [/I]



    Και εγω καπως ετσι πιστευω οτι ειναι, πλεον....
    nikostheater
    04.03.2006, 17:23
    Quote:
    θα πονέσεις όσες φορές χρειαστεί για να βρείς κάποτε τη μία και μοναδική αγάπη...


    Kαι αν δεν βρεθει ποτε;
    creativeburst
    04.03.2006, 22:20
    Γιατί αν δεν πονάμε καταλαβαίνουμε την αίσθηση του χρόνου,ότι ζούμε, βιώνουμε και προχωράμε πιο πέρα γεμάτοι εμπειρίες, συναισθήματα. Δεν βουλιάζουμε στην άβυσσο της αδιαφορίας ή της απομάκρυνσης από το 'πρόβλημα'
    asimov_gr
    05.03.2006, 01:09
    Ποναμε οταν αγαπαμε γιατι νομιζουμε οτι ζουμε
    ενα ονειρο και δεν θελουμε να ξυπνησουμε ποτε!!!!!

    theotita
    05.03.2006, 10:39
    Αλεξία μου, έχω περάσει κι εγώ από κει που είσαι εσύ τώρα και μάλιστα στην ίδια ηλικία (και αργότερα φυσικά)... Θα συμφωνήσω σχεδόν με όλους όσους έγραψαν πριν από μένα και ιδιέτερα ίσως με την Κατερίνα.

    Εγώ κάποια στιγμή έκλεισα (ή προσπάθησα να κλείσω) την καρδιάμου από κάθε αίσθημα έρωτα (ή αγάπης αν θές) για οποιονδήποτε άντρα που μπορεί να μου άρεσε και προσπάθησα να λειτουργήσω μόνο λογικά, για να μην πονέσω ξανά. Έχασα τον εαυτό μου... Χίλιες φορές προτιμώ τον πόνο του να χάνω κάποιον ή να με απορρίπτει παρά τον πόνο που δημιουργεί αυτό το κενό από συναισθήματα... Τώρα φοβάμαι πάλι πως θα πληγωθώ, αλλά το ζω και θα μπορούσα να πω ότι το χαίρομαι, γιατί είμαι και πάλι η Αθηνά!

    Δεν ξερω αν μπορείς να καταλάβεις στη φάση που είσαι (καλά κάνεις και το συζητάς) ή αν σε βοηθάω καθόλου, το ελπίζω όμως...

    "Έρωτας είναι θα περάσει..."
    Εις Υγείαν!


    alexia-vicky
    05.03.2006, 11:58
    Quote:

    Το μέλος theotita στις 05-03-2006 στις 10:39 έγραψε:

    Αλεξία μου, έχω περάσει κι εγώ από κει που είσαι εσύ τώρα και μάλιστα στην ίδια ηλικία (και αργότερα φυσικά)... Θα συμφωνήσω σχεδόν με όλους όσους έγραψαν πριν από μένα και ιδιέτερα ίσως με την Κατερίνα.

    Εγώ κάποια στιγμή έκλεισα (ή προσπάθησα να κλείσω) την καρδιάμου από κάθε αίσθημα έρωτα (ή αγάπης αν θές) για οποιονδήποτε άντρα που μπορεί να μου άρεσε και προσπάθησα να λειτουργήσω μόνο λογικά, για να μην πονέσω ξανά. Έχασα τον εαυτό μου... Χίλιες φορές προτιμώ τον πόνο του να χάνω κάποιον ή να με απορρίπτει παρά τον πόνο που δημιουργεί αυτό το κενό από συναισθήματα... Τώρα φοβάμαι πάλι πως θα πληγωθώ, αλλά το ζω και θα μπορούσα να πω ότι το χαίρομαι, γιατί είμαι και πάλι η Αθηνά!

    Δεν ξερω αν μπορείς να καταλάβεις στη φάση που είσαι (καλά κάνεις και το συζητάς) ή αν σε βοηθάω καθόλου, το ελπίζω όμως...

    "Έρωτας είναι θα περάσει..."
    Εις Υγείαν!







    Δε συνηθιζω να ανοιγομαι τοσο πολυ, αλλα πραγματικα με βοηθησες και εσυ και ολοι με τις αποψεις σας.
    Αθηνα, νιωθω ακριβως αυτα που λες και μπορω να πω οτι εχω παρει αυτη την αποφαση που ανεφερες πολυ περισσοτερο γιατι σε αυτη τη φαση δε θελω να ξαναπληγωθω! Ειναι πολυ μακρια απο το χαρακτηρα μου αλλα μαλλον ειναι το αισθημα της "επιβιωσης"...