ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.857 μέλη
    gate
    25.01.2006, 17:44
    Δεν ξέρω αν θα βρεθούν στίχοι άλλοι που να μπορούν να αγγίξουν τόσο βαθιά και τόσο άμεσα... ειδικά τη γυναίκα,...όπως δεν ξέρω αν θα βρεθεί ερμηνεία περισσότερο συγκλονιστική από αυτήν της Τάνιας Τσανακλίδου...
    Την άκουσα, πριν από λίγο, στην εκπομπή της Μπήλιως Τσουκαλά, και την είδα να το ερμηνεύει για μυριοστή φορά αυτό το μαγικό τραγούδι και νόμιζα πως ήταν η πρώτη φορά που την άκουσα...! Και μαγεμένη όπως έμεινα απ' τη φωνή της, ....ήρθα απλά εδώ να αποτυπώσω αυτή τη στιγμή,... έτσι.... για να τη θυμάμαι...


    Dj_kerveros
    25.01.2006, 18:12
    Την άκουσα και εγώ στην εκπομπή της Τσουκαλά και για μία ακόμη φορά εντυπωσιάστικα! Γενικά όποτε ακούω τη Τσανακλίδου ανατριχιάζω, πόσο μάλλον στο συγκεκριμένο τραγούδι! Είναι πραγματικά απίστευτη!
    ageras
    25.01.2006, 18:34
    Τάνια Τσανακλίδου...τι να πω γι'αυτην την σπουδαία ερμηνεύτρια.!!!!Είναι συγκλονιστική...Η φωνή της εκπέμπει ερωτισμό,τέτοια μελαγχολία που σε ταξιδεύει σε μαγικούς κι απρόσμενα όμορφους κόσμους....
    Έχουμε την ευκαιρία να την απολάυσουμε στο Μετρό....
    Λεπτομέρειες εδώ
    beatlus
    25.01.2006, 18:44
    Θεωρώ ότι ένα παρόμοιο τραγούδι, εξίσου αυτοβιογραφικό, είναι και "Το απέναντι μπαλκόνι της Βιτάλη"...

    Γίνεται γλέντι μάτια μου
    σήκω αν θέλεις κι έλα
    μη βάλεις καθημερινά
    ούτε και τα καλά σου

    Και μην το παίξεις γκόμενα
    και φοβηθεί η κοπέλα
    που κρύβεις μες στα στήθια σου
    και στη μικρή καρδιά σου

    Τη γριά που χαιρετίζω
    στο απέναντι μπαλκόνι
    τόσο λίγο τη γνωρίζω
    μα η ματιά της με πληγώνει

    Κι όπως φεύγουνε οι μέρες
    και περνάνε οι βδομάδες
    έτσι κρύβουνε οι κοπέλες
    τις μοναχικές γιαγιάδες

    Κι όπως φεύγουνε οι μέρες
    και περνάνε οι βδομάδες
    έτσι κρύβουνε οι κοπέλες
    τις μελλοντικές γιαγιάδες

    Είναι μέσα μου κρυμμένη
    είμαι μέσα της κι εγώ
    τι να σκέφτεται η καημένη
    την κοιτάζω κι απορώ

    Κι όπως φεύγουνε οι μέρες
    και περνάνε οι βδομάδες
    έτσι κρύβουνε οι κοπέλες
    τις μοναχικές γιαγιάδες

    Κι όπως φεύγουνε οι μέρες
    και περνάνε οι βδομάδες
    έτσι κρύβουνε οι κοπέλες
    τις μελλοντικές γιαγιάδες


    Είναι, πιστεύω δύο πολύ σημαντικά τραγούδια για κάθε γυναίκα, όντως...
    Επίσης, έστω κι αν έχει γράψει, η Νικολακοπούλου το "Μαμά γερνάω", το συγκεκριμένο τραγούδι έχει τόσο πολύ ταυτιστεί με την Τσανακλίδου που πιστεύεις με όλη σου τη σιγουριά ότι είναι κομμάτι της καρδιάς της που έχει χαρακτεί πάνω σε χαρτί. Και βέβαια με τέτοια ερμηνεία το έχει κάνει όντως δικό της, μέρος του καημού της που τον τραγουδά. Πραγματικά είναι μια μοναδική στιγμή της σημαντικής αυτής περσόνας...
    gate
    25.01.2006, 19:15
    Quote:

    Το μέλος beatlus στις 25-01-2006 στις 18:44 έγραψε:

    Είναι, πιστεύω δύο πολύ σημαντικά τραγούδια για κάθε γυναίκα, όντως...
    Επίσης, έστω κι αν έχει γράψει, η Νικολακοπούλου το "Μαμά γερνάω", το συγκεκριμένο τραγούδι έχει τόσο πολύ ταυτιστεί με την Τσανακλίδου που πιστεύεις με όλη σου τη σιγουριά ότι είναι κομμάτι της καρδιάς της που έχει χαρακτεί πάνω σε χαρτί. Και βέβαια με τέτοια ερμηνεία το έχει κάνει όντως δικό της, μέρος του καημού της που τον τραγουδά. Πραγματικά είναι μια μοναδική στιγμή της σημαντικής αυτής περσόνας...





    Σχετική μ' αυτό που λες Σωτήρη, ήταν μια ερώτηση που της έκανε σήμερα η Μπήλιω, για το πώς γίνεται δηλαδή αυτό το τραγούδι, παρότι το έγραψε η Λίνα Νικολακοπούλου, να ακούγεται σα να βγαίνει από την ίδια την Τάνια. Η απάντησή της ήταν ότι το τραγούδι το έγραψε η Λίνα για την ίδια την Τάνια, αυτήν είχε ως σημείο αναφοράς...

    ... αν και πιστεύω ότι το συγκεκριμένο τραγούδι... μπορεί να "ταιριάζει" και να "βγαίνει" το ίδιο άνετα... τόσο και απ' την Λίνα όσο και απ' όλες μας... (και δεν εννοώ ασφαλώς ως ερμηνεία...!Αυτή, από την Τάνια, είναι ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ!)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 25-01-2006 19:17 ]
    ageras
    25.01.2006, 19:18
    Quote:

    Το μέλος gate στις 25-01-2006 στις 19:15 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος beatlus στις 25-01-2006 στις 18:44 έγραψε:
    [i]
    Είναι, πιστεύω δύο πολύ σημαντικά τραγούδια για κάθε γυναίκα, όντως...
    Επίσης, έστω κι αν έχει γράψει, η Νικολακοπούλου το "Μαμά γερνάω", το συγκεκριμένο τραγούδι έχει τόσο πολύ ταυτιστεί με την Τσανακλίδου που πιστεύεις με όλη σου τη σιγουριά ότι είναι κομμάτι της καρδιάς της που έχει χαρακτεί πάνω σε χαρτί. Και βέβαια με τέτοια ερμηνεία το έχει κάνει όντως δικό της, μέρος του καημού της που τον τραγουδά. Πραγματικά είναι μια μοναδική στιγμή της σημαντικής αυτής περσόνας...





    Σχετική μ' αυτό που λες Σωτήρη, ήταν μια ερώτηση που της έκανε σήμερα η Μπήλιω, για το πώς γίνεται δηλαδή αυτό το τραγούδι, παρότι το έγραψε η Λίνα Νικολακοπούλου, να ακούγεται σα να βγαίνει από την ίδια την Τάνια. Η απάντησή της ήταν ότι το τραγούδι το έγραψε η Λίνα για την ίδια την Τάνια, αυτήν είχε ως σημείο αναφοράς...

    ... αν και πιστεύω ότι το συγκεκριμένο τραγούδι... μπορεί να "ταιριάζει" και να "βγαίνει" το ίδιο άνετα... τόσο και απ' την Λίνα όσο και απ' όλες μας...

    [/I]


    Είναι γεγονός οτι πολλοί τραγουδιστές ερμηνεύουν στίχους και μελωδίες άλλων αλλά το κάνουν ολότελα δικό τους..είναι από τις στιγμές που "ζηλεύεις" αυτό το τραγούδι και λες "μακάρι να το είχα γράψει εγώ".......
    Προσωπικά έχω κι εγώ το τραγούδι μου.......
    Sofia
    25.01.2006, 19:28
    Τι να πω για το τραγουδι αυτό...Κάθε φορά που το ακούω ανατριχιάζω..Μα κάθε φορά ομως!
    Και τι να πώ για την ερμηνεία της Τανιας...Για τις ερμηνείες της μάλλον! Δεν ξερω ποια είναι η καλύτερη, κάθε μια είναι ξεχωριστή. Θα δανειστώ μονο τα λόγια του Χρήστου Παπαμιχάλη (Βλαμηηη σχώρα με! ) : '' Κάθε φορά που το ηχογραφεί σκέφτομαι πως δεν μπορεί πια να το πει ούτε καλύτερα, ούτε με διαφορετικό τρόπο. Και κάθε φορά με βγάζει μαλάκα…''


    andreas_f330
    25.01.2006, 22:38
    για μας που χασαμε την πολυαγαπημενη τσανακλιδου το απογευμα μηπως ξερει κανεις την ωρα που επαναπροβαλεται η εκπομπη της τσουκαλα μετα τα μεσανυχτα;;;;;;;;;
    EffieKakaflika
    26.01.2006, 09:48
    Δακρύζω (ή με πιάνουν ακόμα και λυγμοί καμιά φορά) κάθε φορά που τ'ακούω... Είναι συγκλονιστικό και εκφράζει τις περισσότερες εργένισσες που έχουν πατήσει τα 30 (κι εμένα μαζί) και τη σχέση με τις μαμάδες που είναι η πιο καθοριστική στην εξέλιξή τους... Συγκινούμαι κάθε φορά γιατί είναι τόσο εύστοχο, τόσο αληθινό και είναι σαν να πατάει όλες τις ευαίσθητες χορδές μου με μια αξιοπρέπεια και μια περηφάνεια τρομερή...
    Και φυσικά η ερμηνεία της Τάνιας είναι ίσως η πιο πετυχημένη εκτέλεση τραγουδιού που έχω ακούσει. Σαν να είναι δικοί της στίχοι, σαν να είναι ένα δικό της γράμμα προς την μαμά της...


    XeniaRodo
    26.01.2006, 10:51
    Σχεδόν άσκοπο post...

    συμφωνώ με τα παραπάνω.
    Δύσκολα θα βρεθεί κάποια που θα το πει καλύτερα αυτό το τραγούδι.
    Jimy
    26.01.2006, 18:51
    Πού ξέρεις μπορέι να μην είναι γυναίκα αυτή που θα το πεί..όπως η Τάνια αλλά άντρας πότε δεν ξέρεις και ιδίως τις σχέσεις γυναικών με τους γιούς
    vasiloukos
    26.01.2006, 23:28
    "Μαμά γερνάω"... Πραγματικά οι στίχοι της Λίνας Νικολακοπούλου έχουνε ταυτιστεί πια όχι μόνο με την εικόνα της μοναδικής Τάνιας αλλά και με πάρα πολλές γυναίκες... Είναι κι η ωραία μουσική του Κραουνάκη που δένει το όλο κόνσεπτ... Αυτή η γυναίκα όποτε τραγουδάει, είναι σα να δονείται όλο της το είναι, έχει τη δύναμη να σε ταρακουνάει για τα καλά... Πάντως το τραγούδι ανατριχιάζει το ίδιο εύκολα εξίσου άντρες και γυναίκες.... Τάνια είναι αυτή....

    Εκτός απ' το "Απέναντι Μπαλκόνι" (Ε. Βιτάλη), μπορούμε να πούμε κι άλλα τραγούδια όπως το "Οι άντρες περνούν μαμά" (Χ. Αλεξίου), "Η Μαίρη Παναγιωταρά" (Α. Μάνου) και πολλά άλλα...
    doritsa78
    27.01.2006, 16:31
    Τι να πω φοβερο τραγουδι και η ερμηνια της συγκλονιστικη.
    gate
    27.01.2006, 16:58
    Επειδή αναφέρετε και κάποια άλλα τραγούδια - με αφορμή το συγκεκριμένο - που θεωρείτε ως της ίδιας ..."αξίας", μου δίνετε την αφορμή να πω κι εγώ πως το τραγούδι εκείνο που μου βγάζει την ίδια ..."φόρτιση" (δεν μπορώ να βρω άλλη λέξη καλύτερη, αν και το ψάχνω ακόμα...) με το "Μαμά γερνάω..." είναι ακόμη ένα που ερμηνεύει μαγικά η Τάνια...: το "Πάτωμα" [με τους ίδιους συντελεστές σε στίχο και μουσική...Τίποτα δεν είναι τυχαίο ...;)]

    "...να κοιμηθώ στο πάτωμα, να κλείσω και τα μάτια
    γιατί υπάρχουν κι άτομα που γίνονται ....
    ....που γίνονται κομμάτια...



    GIANNISSALONIKA
    27.01.2006, 19:59
    Πιστέυω ότι είναι από ένας από τους καλύτερους κλασικούς δίσκους που πρέπει να τον αποκτήσουνε όλοι.Όλα τα τραγούδια είναι εξαιρετικά όπως φυσικά και η ανεπανάλυπτη ερμηνεία της Τάνιας!
    vaia
    28.01.2006, 12:57
    Ευχαριστώ gate που μμου θύμισες αυτή τη συγκλονιστική ερμηνεία!Δεν ξέρω αν ο τρόπος που ερμήνευσε το κομμάτι αυτό οφείλεται στο ότι χρονικά συνέπεπτε με το χαμό της δικής της μητέρας,όμως πραγματικά είναι ανατριχιαστικός.Συμφωνώ με το GIANNISSALONICA ότι είναι ένας δίσκος που πρέπει να αποκτήσει ο καθένας...


    Σιγά καλέ την κοινωνία, μάμα μία,
    εσύ κι αυτή, με καταντήσατε Καμία
    με μια κλωτσιά από τ’ αφτί και στα θρανία
    παλιορεζίλω, και ομάδα κουρελέ ...

    megaloserwtikos
    10.11.2006, 01:53
    Γενικά σε αυτόν τον δίσκο, η Τσανακλίδου, κάνει ουσιαστικές ερμηνείες.
    Από τα τραγούδια που με την πρώτη ακρόαση λες ''εδώ κάτι συμβαίνει''.

    Το να κοιμηθώ στο πάτωμα πάντως, το έχω σιγοψιθυρίσει πολλές φορές.
    Soiram
    10.11.2006, 13:31
    Φοβερό τραγούδι και trust me μπορεί να μιλήσει και σε έναν άντρα...Την είχα δεί αυτή την ερμηνεία της Τάνιας στη Μπήλιω και ήταν όντως για μια ακόμη φορά συγκλονιστική. Είναι φοβερό, το πόση ενέργεια βγάζει η Τάνια όταν το τραγουδάει. Ένα παρόμοιο κομμάτι. λίγο πιο φλύαρο ίσως και με μικρότερη δυναμική, υπήρχε στον τελευταίο δίσκο της Ηρώ "Χρώματα", τον τιτλό δεν τον θυμάμαι...

    Άραγε γνωρίζει κανείς αν από που θα μπορούσα να βρω το CD αυτό. Πωλείται στα κεντρικά δισκοπωλεία; Ή online;
    movflower
    10.11.2006, 13:46
    στο σημείο που σταματάει απότομα το τραγούδι λέγοντας

    "άλλο δεν μπορώ, τώρα να σταματήσουμε λίγο."

    εκεί ακριβώς χρειάζεται μια ανάσα. να σταματήσουν και τα δάκρυα.


    megaloserwtikos
    10.11.2006, 17:04
    Στο μετρόπολις το ''μαμά γερνάω'' το έχουν στις προσφορές με 6.90.

    (ελπίζω να μην πειράζει που αναφέρω συγκεκριμένο κατάστημα, αν πειράζει πείτε μου να ''επεξεργαστώ'' το μήνυμα)