ελληνική μουσική
    586 online   ·  210.874 μέλη

    25 Χρόνια το δικό μας ROCK στο ΖΥΓΟ

    jorge
    28.01.2006, 17:57
    25 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ROCK!!!
    Λ.ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ – Φ.ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ – Δ.ΤΣΑΚΝΗΣ
    Και rock καλεσμένοι…
    ΣΤΟΝ ΖΥΓΟ
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
    ΑΠΟ 3 ΜΕΧΡΙ 19-2: Ν. ΖΙΩΓΑΛΑΣ – Β. ΚΑΖΟΥΛΗΣ
    ΑΠΟ 24-2 ΜΕΧΡΙ 12-3: Γ. ΚΟΥΤΡΑΣ – ΕΛ. ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ
    ΑΠΟ 17-3 ΜΕΧΡΙ 2-4: Σ. ΜΠΟΥΛΑΣ – Γ. ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ
    ΑΠΟ 7 ΜΕΧΡΙ 16-4: ΟΝΑΡ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ

    Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Φίλιππος Πλιάτσικας και ο Διονύσης Τσακνής μετά από τις επιτυχημένες εμφανίσεις τους στην Αθήνα αλλά και στην υπόλοιπη Ελλάδα, συνεχίζουν να μας εκπλήσσουν ευχάριστα με την μουσική τους σύμπραξη, μετατρέποντάς την σε σημαντικό καλλιτεχνικό γεγονός για μια ακόμα χρονιά.
    Φέτος ετοιμάζουν στην σκηνή του Ζυγού ένα μεγάλο αφιέρωμα στο δικό μας rock! Το ροκ που ξεπήδησε από τις αρχές του 80 και μας χάρισε δυνατά μουσικά κύματα που μας ταρακούνησαν, μας ξύπνησαν και μας έμαθαν να ροκάρουμε και να τραγουδάμε πάνω από δύο δεκαετίες.

    Τραγουδοποιοί, συγκροτήματα και τραγουδιστές θα είναι καλεσμένοι σε αυτό το μεγάλο πάρτυ του Ζυγού που θα αρχίσει στις 3 Φλεβάρη και θα συνεχίσει μέχρι τις 16 Απριλίου. Κιθάρες, φωνές και μουσικές στιγμές από μια μεγάλη διαδρομή στο σύγχρονο τραγούδι θα είναι το αποτέλεσμα αυτών των συναντήσεων. Μια διαδρομή σταθερής αξίας: ροκ, ελληνικό, αγαπημένες μελωδίες, δικά μας λόγια σε συχνότητες και ήχους που σπάνια συναντάμε.

    Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας από τους Τερμίτες και το «Πόσο σε θέλω», στο «Διδυμότειχο Blues» αλλά και στο «Νότο, στο «Μάτια δίχως λογική» και τέλος στο πρόσφατο άλμπουμ «Αλκυονίδες μέρες».
    Ο Φίλιππος Πλιάτσικας από τους Πύξ λαξ («Μοναξιά μου όλα», «Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο», «Έπαψες αγάπη να θυμίζεις») μέχρι το πρόσφατο «Τι δεν έμαθε ο θεός». Ο Διονύσης Τσακνής από το «Γυρίζω της πλάτες μου στο Μέλλον» μέχρι το «Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι», το «Με την πλάτη στο τοίχο» αλλά και το πρόσφατο «Μια ζωή αλλού»...

    Μαζί τους και μοναδικοί καλεσμένοι, προσθέτουν τις δικές τους φωνές σε μια ροκ γιορτή.
    Ο Γιάννης Κούτρας να τραγουδάει πάλι και πάλι τον «Σταυρό του νότου», ο Σάκης Μπουλάς να μας θυμίζει το «Φλασάκι», ο Βασίλης Καζούλης να τραγουδάει για την «Φανή», ο Γιάννης Γιοκαρίνης ως «Νοσταλγός του Ροκ εν Ρολ», ο Νίκος Ζιώγαλας να την «λέει» σε μια «Σταρ του σινεμά» και τις νεώτερες φωνές (Όναρ, Κίτρινα Ποδήλατα και Ελεωνόρα Ζουγανέλη) να μας οδηγούν στο ροκ του μέλλοντός μας..

    Φυσικά από αυτή την ροκ γιορτή δεν θα λείπουν και τα τραγούδια μεγάλων μορφών του ροκ, αυτής της 25ετίας, αναφορές που θα συμπληρώσουν ένα μεγάλο αφιέρωμα σε όλα αυτά που μας έδωσαν δύναμη και αντοχή και μεγάλωσαν «γερά παιδιά»!!!!
    Μαζί τους εξαιρετικοί μουσικοί: Στα πλήκτρα ο Γιάννης Τσόλκας, O Άκης Αμπραζής στο μπάσο, ο Γιώργος Γιαννόπουλος στα τύμπανα, ο Δημήτρης Καρασούλος στην κιθάρα, ο Άλκης Κωνσταντόπουλος στο τρομπόνι και στο βιολί, ο Φίλιππος Σπυρόπουλος στα κρουστά.

    ΑΠΟ 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΙΣ 22.30, ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 20.30
    ΖΥΓΟΣ: Κυδαθηναίων 22, Πλάκα, ΤΗΛ. 210-3241610.

    ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΕΡΑΚΗΣ, ΤΗΛ. 6972858515










    επισυναπτόμενα: 16_.jpg 09.ZYGOS.jpg 04_.jpg 
    VaNiTy
    28.01.2006, 21:45
    super !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    PARATERISTAS
    29.01.2006, 00:32
    Εννοειτε οτι θα ειμαι εκει..γιατι εκτος απο τους τρεις βασικους..επανερχονται και αλλοι σπουδαιοι τραγουδοποιοι "στα πραγματα"
    Ας ξυπνησουμε και λιγο...παραμιζερεψανε τελευταια τα πραγματα...
    thank
    29.01.2006, 02:23
    Ηδη μπηκε στόχος. Τελος της εβδομάδας εκεί. Τελειο !!!
    jorge
    01.02.2006, 14:07
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 01/02/2006

    Ροκ κόντρα στην τρομοκρατία της τηλεόρασης

    «Ούτε είμαστε όλοι, αλλά ούτε και οι πιο αντιπροσωπευτικοί του είδους. Είμαστε όμως ένα μεγάλο κομμάτι του και θέλουμε να κάνουμε κάτι, να ταράξουμε τα νερά», δήλωσε ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου που στήθηκε στον «Ζυγό», που θα φιλοξενήσει μια σειρά συναυλιών με τίτλο «25 χρόνια το δικό μας rock».

    Από τις 3 Φεβρουαρίου έως τις 16 Απριλίου, ο Μαχαιρίτσας, ο Φίλιππος Πλιάτσικας και ο Διονύσης Τσακνής θα βρίσκονται στην πρώτη γραμμή του πυρός, με τη σύμπραξη πολλών μελών της «Α' Εθνικής» της ελληνικής ροκ σκηνής, όπως οι Γιάννης Κούτρας, Σάκης Μπουλάς, Νίκος Ζιώγαλας, Βασίλης Καζούλης, Γιάννης Γιοκαρίνης, Οναρ και Κίτρινα Ποδήλατα.

    Σε μια εποχή που πολλοί μιλούν για κρίση στο «καλό» τραγούδι και που θριαμβεύουν «πιτσιρικάδες με πέτσινα και κατσαρά μαλλιά που τραγουδάνε λαϊκοπόπ και γίνεται της κακομοίρας», είναι ανάγκη «να αναπνεύσουμε λιγάκι», λέει ο Μαχαιρίτσας. Και συνεχίζει: «Δεν υπάρχει πλέον μαγαζί να πας και υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό του κοινού που ασφυκτιά. Πρέπει να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας, αλλιώς θα καταλήξουμε να παίζουμε όλοι μαζί στην Ομόνοια».

    Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν και κάποιοι πιο αισιόδοξοι, όπως ο Διονύσης Τσακνής, ο οποίος δεν συμμερίζεται «τη φαινομενική ηττοπάθεια του Λαυρέντη», όπως χαριτολογώντας τη χαρακτήρισε, επικαλούμενος τον παλιό του στίχο «Κουφάλες δεν ξοφλήσαμε», καθώς πιστεύει ότι «στο τσιφτετολόι που μας πνίγει καθημερινά υπάρχει και η άλλη πλευρά που δεν βλέπει τηλεόραση και ανακαλύπτει τα διαφορετικά πράγματα που γίνονται στην πόλη».

    Και αν κάποιος αναρωτηθεί τι είναι αυτό που θα ακούσουμε στον «Ζυγό», αλλά και σε τι συνίσταται το «δικό μας ροκ», ο Φίλιππος Πλιάτσικας δίνει την απάντηση: «Το δικό μας το ροκ είναι μια ηλεκτρική μουσική δίχως όρια, που προσπαθεί να ενσωματώσει όλα τα ουσιώδη από άλλα είδη μουσικής, από τα δημοτικά μέχρι τα λαϊκά, χωρίς ρατσισμό προς τον ακροατή, διαχωρίζοντάς τον σε υποψιασμένο και μη».

    Η χθεσινή συνέντευξη έκλεισε με ένα ομόφωνο κάλεσμα στη «δημιουργία μιας εστίας αντίδρασης, να μην περάσει η τρομοκρατία που μας επιβάλλουν τα κανάλια, τα κωλομάγαζα της παραλιακής και τα πορνό μυαλά», σύμφωνα με τον Κούτρα, και σκοπός είναι, όπως είπε και ο Τσακνής... «να μεγαλώσει η παρέα...».

    * Από 3 μέχρι 19/2: Ν. Ζιώγαλας - Β. Καζούλης, από 24/2 μέχρι 12/3: Γ. Κούτρας - Ελ. Ζουγανέλη, από 17/3 μέχρι 2/4: Σ. Μπουλάς - Γ. Γιοκαρίνης, από 7 μέχρι 16/4: Οναρ και Κίτρινα Ποδήλατα. Παρασκευή, Σάββατο στις 22.30, Κυριακή 20.30. Ζυγός: Κυδαθηναίων 22, Πλάκα, τηλ.: 210-3241610.

    spiroos
    01.02.2006, 22:27
    Πλιάτσικας, Ζιώγαλας, Καζούλης, Ζουγανέλη, Όναρ, Κίτρινα Ποδήλατα; Το δικό μας ροκ; Έλεος!!! Ή καλύτερα, ντροπή. Αυτά.
    jorge
    05.02.2006, 18:54
    Σήμερα στις 20.30, διμελής αντιπροσωπεία του MusicHeaven θα είμαστε εκεί καλεσμένοι του Ζυγού να παρακολουθήσουμε Τσακνή, Μαχαιρίτσα, Ζιώγαλα, Καζούλη και Πλιάτσικα.

    Σύντομα εντυπώσεις και φωτογραφίες
    jorge
    06.02.2006, 11:49
    Ο Βασίλης Καζούλλης ήταν όλα τα λεφτά χθες, μέχρι την ώρα που κόπηκε το ρεύμα στο μισό μαγαζί και είχαμε διακοπή

    Τότε φύγαμε και δεν έχω ιδέα αν συνεχίστηκε το πρόγραμμα αργότερα! Πήγε κανείς άλλος; HotStationGr τι έγινε μετά, για πες...
    XeniaRodo
    06.02.2006, 12:05
    Eνδιαφέρον ακούγεται, και ωραίες φωτογραφίες...

    Θα ήθελα να δω το Mπουλά, τον Kούτρα και τη Zουγανέλη (έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι'αυτήν την κοπέλα).
    Mου αρέσουν οι -περισσότερες- παρέες που έχουν φτιάξει...

    jorge
    06.02.2006, 22:04
    Που λέτε ήταν αρκετά καλά αν και η διακοπή του ρεύματος μας χάλασε λιγουλάκι. Μπαίνοντας στο μαγαζί αντικρύσαμε μια οθόνη-πανί που έπαιζε το DVD από το Live Aid του 1985. Δεν το είχα ξαναδεί και ήταν εκπληκτικό να το βλέπεις σε τόσο μεγάλη διάσταση. Freddie Mercury και Queen ξεχώριζαν βέβαια...

    Πάμε στο μαγαζί τώρα, το οποίο όσοι δεν το ξέρετε είναι αρκετά μικρό και πιο "παρεϊστικο" σε σχέση με κάποια της Ιεράς Οδού και της Συγγρού. Ο ήχος αρκετά καλός, ενώ το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, λογικό βέβαια για Κυριακή και για τέτοιο καιρό... (αστραπές, βροχή κλπ)





    επισυναπτόμενα: zygo.jpg 
    jorge
    06.02.2006, 22:05
    Το πρόγραμμα περιελάμβανε πολλά αγαπημένα τραγούδια όλων των καλλιτεχνών και πολλές φορές εμφανίστηκαν και οι 5 τους ταυτόχρονα στη σκηνή...





    επισυναπτόμενα: all.jpg 
    jorge
    06.02.2006, 22:07
    Κάποια τραγούδια είχα πολύ καιρό να τ' ακούσω και μου ξύπνησαν φοιτητικές αναμνήσεις, αλλά και περασμένα καλοκαίρια. Ο Βασίλης ο Καζούλλης, ένας από τους πιο αγαπημένους μου τραγουδιστές που δεν είχα δει όμως ποτέ σε live, πρόλαβε και είπε την Αμοργό...





    επισυναπτόμενα: kaz.jpg 
    jorge
    06.02.2006, 22:09
    Ο Πλιάτσικας μας θύμησε κυρίως επιτυχίες των Πυξ-Λαξ, όμως εμένα μου "έμεινε" η "Θάλασσα"...








    επισυναπτόμενα: plia.jpg plia-tsa.jpg 
    jorge
    06.02.2006, 22:14
    Χαμογελαστός και με νεύρο ο Διονύσης Τσακνής, ίσως ο πιο ροκάς της παρέας. Ο Μαχαιρίτσας λίγο βαρύς στην αρχή, με την ώρα ανέβαινε... Ως που έπεσε το ρεύμα..


    Ο Ζιώγαλας μου άρεσε, αλλά έλειπε η γυναικεία φωνή για να βγουν όπως έπρεπε οι διφωνίες που έχουν τα περισσότερα τραγούδια του...











    επισυναπτόμενα: tsaknius-max.jpg zio-max.jpg tsaknis.jpg 
    eleni
    07.02.2006, 12:27
    Ωραίες οι φωτογραφίες Χορχίτο..
    Ήταν μια ξεχωριστή βραδιά με υπέροχα τραγούδια που όλοι αγαπάμε.
    Ξεχωριστή στιγμή η παρουσία του Καζούλλη με την διαχρονική "Φανή".

    Όσο για την διακοπή ρεύματος......δεν πειράζει αρκεί που τους είδαμε όλους μαζί στην σκηνή.Ελπίζω να μας δωθεί η ευκαιρία να ξαναπάμε για να ακούσουμε και τους υπόλοιπους!


    jorge
    04.04.2006, 20:50
    Δελτιο Τύπου

    Μετά από εννέα εβδομάδες, 27 παραστάσεις και πάνω από 15.000 θεατές...όλα δείχνουν πως αγαπάμε ακόμα το δικό μας ροκ!!!

    Οι δύο τελευταίες εβδομάδες από 7 μέχρι 16 Απριλίου θα ρίξουν φως στο ροκ του μέλλοντός μας!!!

    25 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΡΟΚ ΣΤΟΝ ΖΥΓΟ: ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ, ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΤΣΑΚΝΗΣ
    ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΟΙ ΟΝΑΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ...
    rory166
    04.04.2006, 23:24
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 06-02-2006 στις 22:05 έγραψε:

    Το πρόγραμμα περιελάμβανε πολλά αγαπημένα τραγούδια όλων των καλλιτεχνών και πολλές φορές εμφανίστηκαν και οι 5 τους ταυτόχρονα στη σκηνή...











    ειχα παει
    τελεια....
    HotStationGR
    05.04.2006, 00:35
    Κι εγώ εκεί ήμουν και ήταν πολύ όμορφα! (υποθέτω μαζί με τον jorge απλά σε άλλο τραπέζι)..

    Υπάρχει και βιντεάκι για όποιον ενδιαφέρεται στη σχετική παρουσίαση:

    http://www.hotstation.gr/article908.html


    anastasisk
    05.04.2006, 03:19
    Καζούλης..στο μόνο καλλιτέχνη που έκλαψα καθ΄όλη την διάρκεια ενός live το καλοκαίρι στο άλσος Γαλατσίου.Δεν ξέρω το γιατί!!!
    rory166
    05.04.2006, 03:48
    εκλαψες με καζουλη..?
    αμα ακους Θηβαιο δηλαδη τι κανεις?