ελληνική μουσική
    897 online   ·  210.851 μέλη
    layla
    06.04.2006, 01:45
    Quote:

    Το μέλος ash_in_art στις 05-04-2006 στις 10:26 έγραψε:

    Oh, really thanx layla....
    Πραγματικά δεν έχω ιδέα και μου έγραψες αρκετά νομίζω για να φτιάξω τουλάχιστον ένα δισκάκι...Σ'ευχαριστώ....Αν χρειαστείς κι εσύ τη βοήθειά μου....εδώ είμαστε!





    τιποτα να εισαι καλα...τελικα βρηκες κατι χρειαζεσαι τιποτ' αλλο απο αυτα???
    maroulaki_321
    23.05.2006, 17:48
    Ψάχνω...να βρώ ένα τρόπο έγκυρο να ταξινομήσω την μουσική μου σε είδη. Εχω κάνει ταξινόμηση σε κάποιες πολύ γενικές κατηγορίες και μερικές απο αυτές είναι Rock, blues, soul, jazz. Αυτά είναι όμως πολύ καμπανιστά. Θέλω να τα κάνω πιο συγκεκριμένα.
    Υπάρχει κανα site που να δίνεις καλλιτέχνη ή δίσκο και να σου βγάζει σε ποιο μουσικό είδος υπάγεται? Π.χ η Etta James δεν ξερω τι είναι. Jazz ή Blues? Δεν ξέρω. Ισως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα?
    εψαξα στο google με τους όρους music classification αλλα δεν είδα κάτι καλό.
    Help
    Thanx
    lavictory
    25.05.2006, 13:15
    Πρόκειται για ένα τραγούδι που ψάχνω εδώ και πολύ καιρό. το άκουσα μια φορά πριν από 3 χρόνια και έκτοτε δεν μπόρεσα να το ξανακούσω.
    Δεν ξέρω όνομα τραγουδίστριας αλλά ούτε και τίτλο.
    Θυμάμαι κάτι ψιλά από στίχο:

    " όμορφα ταξίδια στο κορμί σου επάνω
    τέτοιες ώρες Θεε μου θέλω να πεθάνω
    αχ και να μπορούσα λίγο να σε δω...."

    αυτά τα λίγα...
    όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει...

    ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    rompa
    25.05.2006, 14:16
    Ψάχνω τραγούδια από το συγκρότημα του Στάθη Δρογώση " τα Φώτα που σβήνουν". "Φεύγει η ζωή" είναι το τραγούδι που θέλω αλλά και οποιοδήποτε άλλο θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα



    Stam_23
    25.05.2006, 14:49
    monkeyface,αν ακομα αναζητας τον "ανθρωπακο" μπορω να στο στειλω.
    monkeyface
    georgianoua
    25.05.2006, 14:57
    Quote:

    Το μέλος rompa στις 25-05-2006 στις 14:16 έγραψε:

    Ψάχνω τραγούδια από το συγκρότημα του Στάθη Δρογώση " τα Φώτα που σβήνουν". "Φεύγει η ζωή" είναι το τραγούδι που θέλω αλλά και οποιοδήποτε άλλο θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα








    Καλή Ακρόαση :)
    koini_maria
    25.05.2006, 20:26
    Καλησπέρα σε όλους!
    Με συγγχωρείτε για το πρήξιμο και το ξενέρωμα βρε παιδιά , μα μήπως συμβαίνει να έχει κανείς το ''Ποιό το χρώμα της αγάπης''(Λιζέττα Καλημέρη+Λουδοβίκος των Ανωγείων) καθώς και τα: Εκείνη (Αλκίνοος Ιωαννίδης+Φοίβος Δεληβοριάς) , Ο προσκυνητής (Αλκίνοος Ιωαννίδης) , Μια βραδιά στο λούκι (Αλκίνοος Ιωαννίδης+Πάνος Κατσιμίχας) και Γέλα πουλί μου γέλα (όλοι οι συμμετέχοντες) από την συναυλία που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των 10ων γενεθλίων του ΔΙΦΩΝΟΥ φέτος το καλοκαίρι (στις 29/08 , αν θυμάμαι καλά);;;

    Τα ψάχνω από την στιγμή που τελείωσε η συναυλία εκείνη την μέρα...
    Ήταν πραγματικά απίστευτα όλα τα τραγούδια που ακούστηκαν εκείνη την βραδιά , μα τα συγκεκριμένα νομίζω πως έκλεψαν την παράσταση...

    Και πάλι συγγνώμη και ευχαριστώ προκαταβολικά...
    Jimy
    22.11.2006, 11:19
    το κομμάτι που τραγουδάει ο Χάρυ Κλύν και οι στίχοι είναι του Γιάννη Κακουλίδη πάει κάπως έτσι : Να κα για κα νο κο καρα μπούμ μπουμ μπουμ κιλε κιλε κιλε κιλε κιλε κιλε,...τσιγκολελέτες και φρού φρού ήταν ένα διαφημιστικό για κάποιες εκλογές νομίζω δημοτικές πρίν πολλά πολλά χρόνια


    Feggarenia261
    02.12.2006, 21:01
    Και εγώ ψάχνω!!! ειναι πολύ επείγον ρε παιδιαααααα!!!! SEVEN NATION ARMY apo WHITE STRIPES!!! PLEASEEEEE!!!!! popaki_d@yahoo.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Feggarenia261 στις 02-12-2006 21:03 ]


    incomplete_angel
    03.12.2006, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 25-05-2006 στις 20:26 έγραψε...

    Καλησπέρα σε όλους!
    Με συγγχωρείτε για το πρήξιμο και το ξενέρωμα βρε παιδιά , μα μήπως συμβαίνει να έχει κανείς το ''Ποιό το χρώμα της αγάπης''(Λιζέττα Καλημέρη+Λουδοβίκος των Ανωγείων) καθώς και τα: Εκείνη (Αλκίνοος Ιωαννίδης+Φοίβος Δεληβοριάς) , Ο προσκυνητής (Αλκίνοος Ιωαννίδης) , Μια βραδιά στο λούκι (Αλκίνοος Ιωαννίδης+Πάνος Κατσιμίχας) και Γέλα πουλί μου γέλα (όλοι οι συμμετέχοντες) από την συναυλία που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των 10ων γενεθλίων του ΔΙΦΩΝΟΥ φέτος το καλοκαίρι (στις 29/08 , αν θυμάμαι καλά);;;

    Τα ψάχνω από την στιγμή που τελείωσε η συναυλία εκείνη την μέρα...
    Ήταν πραγματικά απίστευτα όλα τα τραγούδια που ακούστηκαν εκείνη την βραδιά , μα τα συγκεκριμένα νομίζω πως έκλεψαν την παράσταση...

    Και πάλι συγγνώμη και ευχαριστώ προκαταβολικά...



    Αν ακόμη δεν τα βρήκες στείλε πμ.

    …Μπλέκουμε στις χίλιες σφαίρες της σιωπής…
    …Ανοίγουμε τα φτερά μας για να χαθούμε στο πουθενά…
    …Κάπου εκεί ίσως να βρούμε ένα άλλο χρώμα για την ψυχή μας…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 22-12-2006 15:09 ]


    Feggarenia261
    03.12.2006, 22:50
    Ευχαριστώ πολυ πολυ την virginie που μου στειλε αυτό που ζητούσα!! Ευχαριστωωωωωω!!!

    Όλοι κατοικούμε στους υπονόμους, μερικοί απο μας όμως μπορούμε να βλέπουμε τ'αστέρια..-Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Feggarenia261 στις 03-12-2006 22:52 ]


    incomplete_angel
    04.12.2006, 11:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Feggarenia261 στις 03-12-2006 στις 22:50 έγραψε...

    Ευχαριστώ πολυ πολυ την virginie που μου στειλε αυτό που ζητούσα!! Ευχαριστωωωωωω!!!

    Όλοι κατοικούμε στους υπονόμους, μερικοί απο μας όμως μπορούμε να βλέπουμε τ'αστέρια..-Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Feggarenia261 στις 03-12-2006 22:52 ]





    Η Virginie παρακαλεί!!
    okanenas
    04.12.2006, 13:16
    Ψάχνω το τραγούδι «Η Μπάμπολα» που λέει η Μαίρη Αλεξοπούλου
    η το ίδιο τραγούδι στα Ιταλικά.

    ευχαριστώ
    aggeliki
    15.02.2007, 12:44
    Ψάχνω κι εγώ ένα τραγουδάκι...

    Η αρρώστια του φεγγαριού [Nicola Piovani- Λ. Νικολακοπούλου]

    Κάποιος να βοηθήσει?
    evangelia_
    15.02.2007, 14:28
    Ψάχνω το "Χίλιες σιωπές"της Τσαλιγοπούλου.... Υπάρχει κανείς που το έχει και μπορεί να μου το στείλει??....
    hristinio
    16.02.2007, 19:56
    δεν ψάχνω κάποιο κομμάτι, έχω πολλά ωστόσο, αν μπορώ κάποιον να βοηθίσω, κυρίως έντεχνο και ρόκ, αλλα με έχει φάει το μαράζι χρόοοοοοοοονια τωρα για το εξής...

    Ποιός... ή ποιοι... ερμηνεύουν το τραγούδι "Το κύκνειο άσμα"????

    "τα πιο όμορφα πράγματα στον κόσμο,
    είναι αυτά που ποτέ δεν γνωρίσαμε.
    Μα τα ακόμα πιο όμορφα
    είναι αυτά που αγαπήσαμε!


    HEEEEEELP!!!!!!!!!!!!!!!!
    hristinio
    16.02.2007, 20:00
    Παράθεση:

    Το μέλος lavictory στις 25-05-2006 στις 13:15 έγραψε...

    Πρόκειται για ένα τραγούδι που ψάχνω εδώ και πολύ καιρό. το άκουσα μια φορά πριν από 3 χρόνια και έκτοτε δεν μπόρεσα να το ξανακούσω.
    Δεν ξέρω όνομα τραγουδίστριας αλλά ούτε και τίτλο.
    Θυμάμαι κάτι ψιλά από στίχο:

    " όμορφα ταξίδια στο κορμί σου επάνω
    τέτοιες ώρες Θεε μου θέλω να πεθάνω
    αχ και να μπορούσα λίγο να σε δω...."

    αυτά τα λίγα...
    όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει...

    ευχαριστώ εκ των προτέρων!





    Δεν παίρνω και όρκο... αλλα νομίζω το λέει η Ειρήνη Χαρίδου... Χαριτίδου...
    Κάπως έτσι... Δεν είναι αρκετό, ίσως σε βοηθίσει όμως....
    hristinio
    16.02.2007, 20:05
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 25-05-2006 στις 14:16 έγραψε...

    Ψάχνω τραγούδια από το συγκρότημα του Στάθη Δρογώση " τα Φώτα που σβήνουν". "Φεύγει η ζωή" είναι το τραγούδι που θέλω αλλά και οποιοδήποτε άλλο θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα






    αν το ψάχνεις ακόμα, πες μου που να το στείλω...
    g_jonnys
    19.02.2007, 07:46
    Καλησπέρα
    Ψαχνω δυο τραγούδια,
    το 1ο ειναι της Λία Βίσση "Εγώ είμαι αυτή" αν το έχει κανείς, μπορεί να μου το στείλει "g_jonnys@yahoo.gr"

    και το 2ο αν ξέρει κανείς, ποιός το τραγουδάει και πως λέγεται το
    "δεν σ' είδα σήμερα
    και τρώω σίδερα απ' το κακό μου...
    το ξέρω δυστιχώς πως βρήκα ευτυχώς το διαολό μου"
    aggeliki
    22.02.2007, 13:52
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 15-02-2007 στις 12:44 έγραψε...

    Ψάχνω κι εγώ ένα τραγουδάκι...

    Η αρρώστια του φεγγαριού [Nicola Piovani- Λ. Νικολακοπούλου]

    Κάποιος να βοηθήσει?




    Kανείς???Έστω να μου πει που μπορώ να το βρω...