ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.866 μέλη
    sunwing
    09.02.2006, 22:04
    Έχει περάσει την πρώτη νεότητα διατηρεί όμως μια ζωντάνια εφηβική! Ο λόγος για τον αγαπημένο τραγουδοποιό Ορφέα Περίδη! Από τους πρώτους του δίσκους μέχρι την τελευταία του δουλειά "Απ το παράθυρο κοιτώ" και τη συμμετοχή του στο δίσκο μελοποιημένων ποιημάτων του Παλαμά με το τραγούδι " Ο ίσιος δρόμος", δίνει ό,τι καλύτερο μπορεί στο κοινό που τον αγάπησε και τον αγαπά. Ποια τραγούδια του σας άγγιξαν πιο πολύ; Τι περιμένετε από τον Ορφέα μελλοντικά;
    gate
    10.02.2006, 01:04
    Πολύ αγαπημένος ο Ορφέας!!
    Ήδη από τη "φωτοβολίδα" τον είχα ερωτευτεί!
    Αυτό το στυλ τραγουδιών του πάει νομίζω περισσότερο από τα ζεϊμπέκικα που έχει πει τελευταία. Είναι πολύ ευαίσθητη η φωνή του και νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα στα πιο αισθαντικά και γλυκά τραγούδια. Το "Βαλς" και το "Φεύγω" είναι σίγουρα απ' τα πιο χαρακτηριστικά και αγαπημένα μου!

    Πάντως γενικότερα αυτό που πιο πολύ μ' αρέσει στον Ορφέα είναι που έχει παραμείνει στην ψυχή του εκείνος ο θυρωρός που ήταν πριν βγει στα φώτα της δημοσιότητας (αν δεν κάνω λάθος, κάπου είχα ακούσει ότι αυτή τη δουλειά έκανε πριν ασχοληθεί πιο συστηματικά με το τραγούδι...Αν πάλι κάνω λάθος sorry..)
    Ό,τι κι αν ήταν, θέλω να πω ότι βγάζει μια απλότητα στη συμπεριφορά του, που δεν τη συναντάς εύκολα σε τέτοιους χώρους. Είναι, για ΄μένα, πρότυπο γνήσιου καλλιτέχνη. Γράφει μόνο όταν γουστάρει να γράφει. Κανένα πρόγραμμα δεν ακολουθεί στη μουσική και κανένα παιχνίδι εμπορικότητας. Μπορεί να μείνει μακριά απ' τα πράγματα πολλά χρόνια, αν νομίζει πως δεν έχει τίποτα να πει. Με το ζόρι, δε θα κάνει τίποτα, μόνο και μόνο για "είναι στα πράγματα"....Κι απ' την άλλη, όταν τραγουδά νιώθεις ότι είναι σα να τραγουδά μόνος του, ότι μιλά με τον εαυτό του...Τόσο αληθινά!

    Αν όλ' αυτά δεν είναι στοιχεία "καλλιτέχνη" με το βάθος της λέξης, τότε ποιά είναι ;

    sunwing
    10.02.2006, 11:23
    Έχεις τόσο πολύ δίκιο!... Αν είχα την ευκαιρία να τον έβλεπα ξανά σε ώρα που να είναι ξεκούραστος -τα είπαμε πριν 15 μέρες στο τέλος συναυλίας του στην Κρήτη- θα του έλεγα αυτό ακριβώς που λες κι εσύ , ότι του πάει πιο πολύ αυτό το στυλ τραγουδιών που αναφέρεις.. Είναι αισθαντικός, τέρμα και τελείωσε..
    Τον ξαναάκουσα ζωντανά πριν 2 χρόνια στα Χανιά με το Μάλαμα, καλοί ήταν ως ντουέτο δε λέω αλλά, παρότι ως κιθαριστής και δημιουργός ο Μάλαμας είναι εξαιρετικός, ο Περίδης έχει κάτι άλλο πάνω του και μέσα του. Αυτό το κάτι άλλο κραύγαζε μέσα στην αίθουσα, το πιάναμε κάποιοι στην ατμόσφαιρα.. παρότι ο Ορφέας προσπαθούσε -ήταν ολοφάνερο ότι φιλότιμα προσπαθούσε να μη φανεί.
    Το είχα γράψει κάποτε και στο Δίφωνο , θα το επαναλάβω: ο Ορφέας έχει νομίζω ανησυχίες όμοιες με κείνες του Αλκίνοου Ιωαννίδη. Αν μπορούσα , αν ήμουν στο χώρο των δισκογραφικών εταιρειών θα προσπαθούσα να τους φέρω σε συνεργασία...Γένοιτο!...
    maroulaki_321
    05.06.2006, 19:01
    Πάνω απ'όλα 'εχει απίστευτη γλυκητητα στον χαρακτηρα...Κάπως έτσι τον περιμενα και πριν ακομα τον γνωρίσω..

    Για που το βαλες καρδια μου
    Απο τις καλύτερες φορές που τον εχω δει live ήταν στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ στο Μύλο.
    yokor
    06.06.2006, 14:52
    Ο Ορφέας Περίδης είναι ο αγαπημένος τραγουδιστής της αδερφής μου. Πραγματικά τον λατρεύει, έχει όλες τις δισκογραφικές του δουλειές, παρακολουθεί όσες συναυλίες του γίνονται στην περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας, μαζεύει φωτογραφίες, υλικό που τον αφορά κλπ. Όλη αυτή η αγάπη ήταν φυσικό να επηρεάσει και μένα.
    Πέρα από το ότι είναι ένας από τους κορυφαίους τραγουδοποιούς μας, αυτό που θαυμάζω στον Ορφέα τον Περίδη είναι κυρίως ο χαρακτήρας και η προσωπικότητά του. Είναι εξαιρετικός άνθρωπος, γλυκύτατος, πολύ σεμνός και προσιτός, αξιοπρεπέστατος.
    Πριν 2 χρόνια που γνωρίστηκαν με την αδερφή μου, έγραψε σ΄ ένα χαρτάκι από τσιγάρα που βρήκε πρόχειρο εκείνη τη στιγμή την διεύθυνσή μας και της είπε πως μόλις κυκλοφορήσει κάποια άλλη δισκογραφικά δουλειά του, θα της την στείλει, ενθουσιασμένος από την αγάπη που του έδειξε. Έκπληκτη μετά από μερικούς μήνες έλαβε το τελευταίο του cd, ένα γράμμα και ένα δώρο!
    Ο Ορφέα Περίδης, πέρα από εξαιρετικός τραγουδοποιός που είναι, είναι για μένα πρώτα απ΄ όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ, και αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικότερο από την σπουδαία του πορεία.Θα τον ακούμε και θα τον στηρίζουμε σ΄ ό, τι κι αν κάνει!

    sunwing
    23.07.2006, 17:49
    Xάρηκα τόσο πολύ για τα δικά σου γραφόμενα!! Και γω κάπως έτσι τον έχω κρίνει..
    Μου το επιβεβαίωσαν και δύο καλλιτέχνες όπως και μια δημοσιογράφος που δουλεύει σε περιοδικό σχετικό με μουσική. Αλλά και μετά τα δικά σου γραφόμενα νιώθω φοβερή άνεση ψυχής διότι αντιθέτως με τον Περίδη , απογοητεύτηκα τόσο πολύ από έναν άλλο καλλιτέχνη που τόσο σχεδόν τον λάτρευα που δεν θα το άντεχα για δεύτερη φορά, αυτήν την εμπειρία της απομυθοποίησης λέω έως εσχάτων.. Να πεις στην αδελφή σου τους χαιρετισμούς μου. Μπαίνει στο δικτυο, για να δει η ίδια το μήνυμά μου;
    yokor
    23.07.2006, 18:07
    Αγαπητή sunwing, από πολύ κόσμο έχω ακούσει τα καλύτερα για τον Ορφέα και, όπως είχα γράψει κιόλας, το βίωσα και προσωπικά. Είναι ένας συγκλονιστικός άνθρωπος, πέρα από όλα τα υπόλοιπα...Νομίζω πως δεν θα μας απογοητεύσει ποτέ ούτε σαν χαρακτήρας, ούτε σαν καλλιτέχνης.

    Έχεις μάθει καθόλου αν θα κάνει φέτος συναυλίες και που;

    Πολλά χαιρετίσματα και από την αδερφή μου!

    Jimy
    23.07.2006, 20:53
    Είναι ο πρώτος καλλιτέχνης που είδα ζωντανά στη ζωή μου,στο μετρό 1995 πολύ όμορφα

    sunwing
    23.07.2006, 23:48
    Δεν ξέρω για τις συναυλίες του Ορφέα , να πω την αλήθεια ακόμα δεν είδα και το τελευταίο Δίφωνο μήπως γράφει. Φυσιολογικά εκεί θα υπάρχουν στοιχεία. Σίγουρα είναι ένας καλλιτέχνης που ενώ είναι καταξιωμένος διατηρεί μια σεμνότητα. Βρήκα πολύ σημαντικό και ότι ο δίσκος με την ποίηση Παλαμά ξεκινά με δική του ερμηνεία. Ακόμα θαρρώ πως όλοι οι γονείς με μικρά παιδιά αξίζει να έχουν τον παιδικό του δίσκο που αναδύει μια ξεχωριστή γλυκύτητα και χάρη. Χαίρομαι που τον αγαπάτε και σεις
    sunwing
    02.08.2006, 23:19
    Και κάτι άλλο: Δεν είχα προσέξει μέχρι τώρα ότι ο Ορφέας με το Θοδωρή Γκονη είναι οι στιχουργοί του τραγουδιού Ο μικρός μου αδελφός που το γνωρίζουμε από την ερμηνεία του Μανώλη Λιδάκη. Πότε θα το τραγουδήσει ο ίδιος ο Ορφέας;
    Και μια απορία: Ο Ορφέας έχει δική του ιστοσελίδα ή με άλλους καλλιτέχνες μαζί;
    PARATERISTAS
    03.08.2006, 01:50
    Ενας απο τους μεγαλυτερους και σπουδαιοτερους τραγουδοποιους ο Ορφεας Περιδης..
    ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ με τα ολα του..με διακριτικοτατη παρουσια και σεμνοτητα...

    τι να θυμηθω(Φωτοβολιδα-Φευγω-Ζηλευει η νυχτα-Τα τσιγαρα-Για που το'βαλες καρδια μου-Παραμύθι-Ερωτας ειναι-Το βαλς-Η σκια-Θελω να μενω μονος μου-Η καρδια μου ειναι στα ψηλωματα..)μιλαμε για πολλα γνωστα και μη αριστουργηματα

    Υγ.Δασκαλος στην κιθαρα του Φοιβου Δεληβορια

    Υγ2.Εννοειτε πως στην αρχη τον απερριψε γνωστη δισκογραφικη εταιρεια..

    οπως και αλλους σπουδαιους μετεπειτα(Μαλαμα-Γερμανο κλπ)

    εκφραζω δημοσια τον θαυμασμο μου για τον περιδη(και τον σεβασμο φυσικα)
    ageras
    03.08.2006, 05:22
    Yπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που έδωσε στο MusicHeaven.

    Συνέντευξη


    XeniaRodo
    03.08.2006, 11:55
    Παράθεση:
    Το είχα γράψει κάποτε και στο Δίφωνο , θα το επαναλάβω: ο Ορφέας έχει νομίζω ανησυχίες όμοιες με κείνες του Αλκίνοου Ιωαννίδη. Αν μπορούσα , αν ήμουν στο χώρο των δισκογραφικών εταιρειών θα προσπαθούσα να τους φέρω σε συνεργασία...


    Tους έχω δει live μαζί, πριν από αρκετά χρόνια στην τότε μουσική σκηνή Γραμμές (που τώρα είναι σκυλάδικο). Ήταν η μέρα της γιορτής μου και επέλεξα να πάω εκεί ... με μια φίλη. Θυμάμαι ότι πήραμε ταξί για να πάμε και ο ταξιτζής μετέφερε ένα μπουκέτο τραντάφυλλα για κάποιον (άσχετο) και μας χάρισε από ένα! ήταν πολύ όμορφα και ακόμα έχω κολλημένη στο δωμάτιό μου την αφίσα με τους δυο τους....
    sunwing
    04.08.2006, 14:40
    Xenia Rodo ζηλεύω (με την καλή έννοια ..) την εμπειρία σου!!!
    megaloserwtikos
    11.08.2006, 12:13
    Είμαι κι εγώ από αυτούς, που αγαπώντας την καλή ελληνική μουσική, δεν θα μπορούσα να μην έχω ασχοληθεί με τον Ορφέα Περίδη.
    Οτι είναι πολύ καλός μουσικός και ευαίσθητος καλλιτέχνης, το είπατε κι άλλοι, θα το πω κι εγώ.
    Οσο αφορά ''τον μικρό αδερφό'' είναι στον ''ήλιο του γενάρη'' που βγήκε το 98. Μιά εποχή που συνεργαζόταν πολύ στενά με τον Λιδάκη. Εκεί του έχει γράψει και ''τα μέγαρα'', ''Σαν τη μυγδαλιά γελιέμαι'',"Στην Νιγρίτα και τις Σέρρες'', αλλά και το πολύ αγαπημένο μου ''Στα μέρη που μεγάλωσα''. Την ίδια εποχή τους είχα δει και live, ο Περίδης, χαμηλών τόνων, πολύ απλός.
    Εχω κι εγώ κάποιες δουλειές του, η δουλειά που άκουσα περισσότερο είναι το ''καλή σου μέρα αν ξυπνάς''(96) και ειδικά τον ''Αυγερινό''...
    Αλλά και το ''Για που το 'βαλες καρδιά μου'', είναι υπέροχο, ενώ το ''αχ ψυχή μου φαντασμένη'' έχει 3-4 πολύ καλά...( φεύγω, ο Ρομπέν, κ.α.)


    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 11-08-2006 12:16 ]


    tolaruba
    13.08.2006, 14:03
    Το μέλος yokor στις 06-06-2006 στις 14:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πέρα από το ότι είναι ένας από τους κορυφαίους τραγουδοποιούς μας, αυτό που θαυμάζω στον Ορφέα τον Περίδη είναι κυρίως ο χαρακτήρας και η προσωπικότητά του. Είναι εξαιρετικός άνθρωπος, γλυκύτατος, πολύ σεμνός και προσιτός, αξιοπρεπέστατος.
    Ο Ορφέα Περίδης, πέρα από εξαιρετικός τραγουδοποιός που είναι, είναι για μένα πρώτα απ΄ όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ, και αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικότερο από την σπουδαία του πορεία.Θα τον ακούμε και θα τον στηρίζουμε σ΄ ό, τι κι αν κάνει!



    συμφωνω απολυτα!!!
    sunwing
    13.08.2006, 22:07
    Τι καλό Βάσω στην ηλικία σου να ακούς τόσο ποιοτική μουσική!!!
    semplice
    27.08.2006, 22:27

    ΠΑΡΑΜΥΘΙ
    Μουσική /στίχοι Ορφέας Περίδης


    Τον ήλιο, το φεγγάρι, την θάλασσα
    ρωτάω μην την είδαν, αντάμωσαν
    κι ο ήλιος μ’ απαντάει απ’ το βουνό
    θα φέξω όλο τον κόσμο και θα τη βρω

    Μου λέει το φεγγάρι και μου γελά
    στης μάνας της κοιμάται την αγκαλιά
    Εγώ θα την ξυπνήσω όταν την δω
    εμένανε μ’ ακούει σαν της μιλώ

    Κι η θάλασσα μου λέει απ’ τα βάθη της
    εσύ θα ‘σαι για πάντα η αγάπη της
    τα κύματα θα στείλω του ωκεανού
    να παν να της δροσίσουν καρδιά και νου

    Κι η θάλασσα μου λέει απ’ τα βάθη της
    εσύ θα ‘σαι για πάντα η αγάπη της
    εγώ όλα τα ενώνω να σε χαρώ
    τα δυο τα κάνω ένα, γη κ’ ουρανό



    Πραγματικό παραμύθι...
    Ονειρικό τραγούδι ,τρομερή μελωδία ,το καλύτερο του
    για μένα ...και οι στίχοι ...απίστευτοι...
    H μουσική ,ο ήλιος ,η θάλασσα το φεγγάρι στην πιο γλυκιά συνωμοσία!


    Σπουδαίος καλλιτέχνης με όλη τη σημασία της λέξης!



    sunwing
    28.08.2006, 18:20
    Χαίρομαι που σου αρέσει τόσο το τραγούδι. Κι εγώ έχω βάλει στίχους από αυτο το τραγούδι στο προφάιλ μου στον παθφάιντερ.
    Όντως μαγευτικό. Ποίηση μελοποιημένη ..!
    semplice
    30.08.2006, 01:07
    Νεκταρία (sunwing) ----->

    Θέλω όμως να πω και κάτι άλλο...Με ενθουσίασε το γεγονός πως σε φίλους
    που απέκτησα από το ΜΗ ο Ορφέας Περίδης φαίνεται πως ακούμπησε τις ίδιες
    ή παρόμοιες χορδές με τις δικές μου,μέσα τους, κρίνοντας από τα γραφόμενα τους σε αυτό το τόπικ.
    Και φυσικα δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο κάθε σημαντικός καλλιτέχνης περνάει απίστευτα δυνατά μυνήματα τόσο με τη μουσική του και τους στίχους του όσο και με την στάση του και τη ζωή του.Μας προστάζουν σήμερα να δεχτούμε πως η σεμνότητα ,η αξιοπρέπεια,η αληθινή ευγένεια-όχι η επίπλαστη ,ο ρομαντισμός, δεν έχουν πουθενά θέση στην εποχή μας.
    Ναι ,ευχαριστώ δεν θα δεχτώ τα νέα μέτρα ...θέλω να μέινω ζωντανός.
    Θα ακούω το "παραμύθι" και το για που "το ΄βαλες καρδιά μου" και θα ταξιδεύω
    με όσο γίνεται πιο ανοιχτά τα μάτια μου και την ένταση στο τέρμα .Θα ονειρεύομαι ξύπνιος ακούγοντας παραμύθια.Αν κάποιος από τους γείτονες μου παραπονεθεί πως έχω δυνατά την ένταση των ηχείων θα του πω πως το βάζω τόσο δυνατά και
    για να ακούνε τα μικρά παιδιά του στο απέναντι διαμέρισμα.
    Και δεν θα είμαι "μονάχος στο παρόν μου " γιατί θα σκέφτομαι πως και από το μυαλό το δικό σας μπορεί να πέρασε τέτοια ιδέα