ελληνική μουσική
    728 online   ·  210.857 μέλη

    Ο Σταρόβας στο FAME...(!)

    Aiolos_m
    19.02.2006, 23:22
    Ήμαρτον πια!
    jorge
    19.02.2006, 23:28
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    DavidDT
    19.02.2006, 23:38
    Πάντως εγώ το Σταρόβα τον πάω με χίλια...
    antreas_dr
    20.02.2006, 11:16
    Είμαι σιγουρος ότι έχει τους λόγους του!
    Είναι φοβερά έξυπνος άνθρωπος και δεν μπορεί παρά να είναι μελετημένη η κίνηση....

    doritsa78
    20.02.2006, 11:21
    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 19-02-2006 στις 23:38 έγραψε:

    Πάντως εγώ το Σταρόβα τον πάω με χίλια...



    Επισης!
    yiannisyiannis
    20.02.2006, 11:30
    Αυτό είναι το ανησυχητικό, ότι φαίνεται να είναι μελετημένη κίνηση. Διαφορετικά, θα είχε κάποια δικαιολογία, ξέρω γω θα μπορούσες να πεις ότι πήγε από κεκτημένη ταχύτητα, τον πίεσαν ή ήταν έστω μια έκφραση χοτροκομμένου χιούμορ. Όταν κάποιος εξαργυρώνει το ταλέντο του, τον αυθορμητισμό του και την όποια πηγαία έκφρασή του, πρέπει να γνωρίζει ότι τα αργύρια της δημοτικότητας ξοδεύονται εύκολα κι αυτό που απομένει στο τέλος είναι η απαξίωση.
    jorge
    20.02.2006, 11:41
    Ο Σταρόβας τι ακριβώς κάνει στο Φάμε Στόρυ;
    Aiolos_m
    20.02.2006, 12:00
    Κριτική επιτροπή αν δεν κάνω λάθος. Πάντως η απάντηση του Μουρατίδη στην ερώτηση γιατι πήγε στο fame ήταν ότι τα λεφτά που έβγαζε με το ραδιόφωνο σε πέντε μήνες τα έβγαζε στο fame σε μια κυριακή. Λογικό μου ακούγεται. Και δεδομένου ότι το νινί σέρνει καράβι, το χρήμα σέρνει ολόκληρο τον κόσμο εδω και χρόνια. Πάντως μη βιαστείτε να τον κρίνετε ως "πουλημένο". Κι εγώ θα το έκανα και το 99% των ερωτηθέντων. Και είναι και λογικό.
    christos-reg
    20.02.2006, 12:14
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 20-02-2006 στις 11:30 έγραψε:
    Αυτό είναι το ανησυχητικό, ότι φαίνεται να είναι μελετημένη κίνηση.



    Το "μελετημένη" γιατί είναι απαραίτητα αρνητικό? Όταν είμαστε αντίθετοι με κάτι (π.χ. το "Fame Story", στη συγκεκριμένη περίπτωση), η απαξίωση και η αδιαφορία δεν είναι η μοναδική λύση. Μπορούμε να εκφράσουμε τις αντιθέσεις μας και όποιες διαφορετικές απόψεις μας, έμπρακτα, πηγαίνοντας σε αυτό το χώρο, και επιβάλλοντας τους δικούς μας όρους.
    jorge
    20.02.2006, 12:15
    Καλά το είπα "Φάμε" Στόρυ...


    Πάντως Αίολε αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι: Γιατί σε χαλάει το οτι πήγε εκεί ο Σταρόβας;
    yiannisyiannis
    20.02.2006, 12:32
    Quote:

    Το μέλος christos-reg στις 20-02-2006 στις 12:14 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 20-02-2006 στις 11:30 έγραψε:
    [i]Αυτό είναι το ανησυχητικό, ότι φαίνεται να είναι μελετημένη κίνηση.



    Το "μελετημένη" γιατί είναι απαραίτητα αρνητικό? Όταν είμαστε αντίθετοι με κάτι (π.χ. το "Fame Story", στη συγκεκριμένη περίπτωση), η απαξίωση και η αδιαφορία δεν είναι η μοναδική λύση. Μπορούμε να εκφράσουμε τις αντιθέσεις μας και όποιες διαφορετικές απόψεις μας, έμπρακτα, πηγαίνοντας σε αυτό το χώρο, και επιβάλλοντας τους δικούς μας όρους.

    [/I]



    Χαρά στο κουράγιο σου! Θα πήγαινες εκεί για να επιβάλεις τους δικούς σου όρους; Πιστεύεις ότι θα τα κατάφερνες; Παρότι ειλικρινά σε εκτιμώ πολύ δεν νομίζω ότι θα πετύχαινες κάτι. Το ίδιο κι ο Σταρόβας, ο οποίος το γνωρίζει πολύ καλά αυτό και δεν νομίζω ότι πάει εκεί για να συντελέσει αλλαγές. Αλλού στοχεύει. Όταν λοιπόν κάποιος έξυπνος και ταλαντούχος άνθρωπος όπως ο Σταρόβας κατόπιν ωρίμου σκέψεως καταλήγει να συμμετάσχει σ ένα reality, εν προκειμένω στο fame story, το αρνητικό της υπόθεσης είναι η αλλοτρίωσή του από ένα θεσμό που υπηρετεί καθαρά εμπορικούς σκοπούς.
    Aiolos_m
    20.02.2006, 14:58
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 20-02-2006 στις 12:15 έγραψε:

    Καλά το είπα "Φάμε" Στόρυ...


    Πάντως Αίολε αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι: Γιατί σε χαλάει το οτι πήγε εκεί ο Σταρόβας;





    Δεν με χαλάει κατακαθόλου. Απλά το "Ήμαρτον" πήγαινε στο γεγονός ότι ο φίλτατος τηλεοπτικός σταθμός έχει ανακατέψει πράγματα που δεν ταιριάζουν μαζί στον τηλεοπτικό φακό, πρώτον για να αποκτήσει θεαματικότητα και να συσπειρώσει κόσμο και κοσμάκη και δεύτερον ότι προσπαθεί να μας πείσει με διάφορα μέσα ότι η ποιότητα στη προωθείται μέσα από τα ριάλιτι παιχνίδια. Ήταν μεγάλη έκπληξη ρε παιδιά...
    jorge
    20.02.2006, 16:33
    ΟΚ τώρα το κατάλαβα το "ήμαρτον"

    Πάντως όσα αναφέρεις είναι πρακτικές ετών και κανονικά δεν πρέπει να δημιουργούν έκπληξη. Τόσοι και τόσοι του "άλλου στρατοπέδου" έχουν περάσει από το Φάμε, κάτι που πάντα δημιουργεί (άσκοπες) συζητήσεις επί (αδιάφορων) συζητήσεων. Τώρα διαπιστώσαμε πως καμιά "ποιότητα" δεν προωθείται μέσα από αυτό το πανηγύρι;
    GIANNISSALONIKA
    20.02.2006, 19:31
    Γειά μένα κακώς συμμετέχουν τέτοια ονόματα όπως ο Γιώργος Κατσαρός και ο Σταρόβας σε μία τόσο ξεφτιλισμένη εκπομπή ,που μόνο μουσική ακαδημία δεν είναι.
    Το μόνο που προβάλουν είναι χαμηλού επιπέδου τραγούδια τα οποία δεν αρμόζουν σε αυτό που λέμε τέχνη του τραγουδιού
    !Δεν λέω υπάρχουν και άτομα τα οποία ξεχώρησαν όπως:
    η Ραλλία Χριστίδου,ο Κων/νος Θαλασσοχώρης και κάπως η Δόμνα Κουντούρη και ο Γιώργος Λιανός.Άλλα σε γενικές γραμμές δεν κοιτάζουν φωνητικά προσόντα κοιτάζουν άλλα.........!Φτάνει πιά κουραστήκαμε...καιρός να αρχίζει να επανέρχεται το καλό τραγούδι ξανά ,όπου το έχουμε πραγματικά ανάγκη.Πάλι καλά που υπάρχουν και αξιοπρεπέστατες εκπομπές που προβάλουν το καλό τραγούδι όπως:
    ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ,ΕΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ,ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ,και τελευταία μου άρεσε η εκπομπή
    ΣΤΗΝ ΒΕΡΑΝΤΑ.
    Aiolos_m
    20.02.2006, 23:43
    Φιλέ δε νομίζω ότι έχεις δίκιο σχετικά με την ποιότητα των τραγουδιών που ακούγονται. Ίσα ίσα, όπως είπε και μια φίλη, το φάμε (που λέει και ο Γιώργος) έχει θυμήσει πολλά τραγούδια που είχαν ξεχαστει από τα ραδιόφωνα. Όπως ο Γάτος- χρόνια είχα να τον ακουσω, το "Αδεια μου αγκαλιά" σε διασκευή Σαββόπουλου (ακούστηκε στο dream show), σε βλέπω στο ποτήρι μου, φταιμε και οι δυο, μιλα μου, η Σουλτάνα η Φωφώ...
    Απλά, ως ριάλιτι, χαλάει την ποιότητα του κόσμου που το παρακολουθεί και φυσικά που είναι μέσα στη γυάλα.
    nefos
    21.02.2006, 07:13


    @ H carpediem mou edwse ta "fwta"ths gia to poios einai o Starovas giati den ton thumomoun.



    More here
    altamira
    21.02.2006, 09:11
    Κάπου διάβασα ότι η Γαρμπή πήρε 300.000 για να πάει στο fame. Ο Σταρόβας βέβαια θα πήρε λιγότερα αλλά όχι κάτω από 150.000. Έχουν ανάγκη βλέπεις να προσθέσουν ποιοτικά στοιχεία ( αν και ο Σταρόβας, όπως και ο Ιεροκλής, εδώ και χρόνια εξαργυρώνουν με τέτοιες παρουσίες, την επανάσταση που έκαναν με τους άγαμους θύτες) στο ξεβράκωμα των προσωπικοτήτων που γίνεται στην"Ακαδημία τραγουδιού". Α ρε ΡΑΦΑΗΛΙΔΗΣ που τους χρειάζεται.
    XeniaRodo
    21.02.2006, 09:31
    Για μένα αυτό το γεγονός αποτελεί έναν λόγο να βλέπω το παιχνίδι.
    Γιατί γενικώς δεν παρακολουθώ.

    Tο μόνο που θα με ξενερώσει είναι αν τον δω να λέει βλακείες και πουλημένα κοπλιμέντα όπως οι περισσότεροι εκεί μέσα.....
    revekka
    21.02.2006, 09:42
    Κατ αρχήν να ξεκαθαρίσω πως είμαι εναντίον της έννοιας του reality. Μόνο reality δεν είναι γιατί το να ζείς μέσα σ’ένα σπίτι κλεισμένος και να σε παρακολουθούν κάμερες, να ξέρεις ότι σε παρακολουθούν και να συμπεριφέρεσαι ανάλογα, μόνο πραγματικό δεν είναι.

    Αλλά

    Δεν είμαι απαισιόδοξη και ο λόγος είναι ότι τα ‘άσκοπα’ reality όλο και χάνουν το κοινό τους. για παράδειγμα το big brother δεν υφίσταται πλέον γιατί ο κόσμος το βαρέθηκε. Το fame story όμως, ακόμα το ζητάει ο κόσμος και ο λόγος είναι πως τουλάχιστον εκεί υπάρχει μια σχολή, γίνονται κάποια μαθήματα και δεν μπορεί να μπεί οποιοσδήποτε, γίνονται ακροάσεις. Το ξέρω πως πολλοί αμφισβητούν το ποιόν αυτής της σχολής αλλά παρά να μπαίνουν σ’ένα σπίτι και να μην κάνουν τίποτα είναι καλύτερα να έχουν κάποιες υποχρεώσεις.

    Χθές που παρακολούθησα λίγο είδα πως αντί να διαλέξουν μια κοπέλα ψηλή, όμορφη και για μένα άφωνη διάλεξαν κάποια άλλη που δεν είχε ωραίο σώμα αλλά απίστευη φωνή. Αυτό είναι κάτι. Μπορεί ο κόσμος να την βγάλει μετά αλλά η κοπέλα ακούστηκε.

    Επιπλέον, όσον αφορά τους καλεσμένους τραγουδιστές, αυτοί δεν παίρνουν μέρος στο reality, δεν μπαίνουν δηλαδή μέσα στο σπίτι και κανένας δεν τους παρακολουθεί. Πηγαίνουν ένα βράδυ και τραγουδούν, η δουλειά τους είναι. Οι πίστες της αθήνας δεν έχουν και μεγάλη διαφορά αν με ρωτάτε. Δεν τραγουδάνε όλοι σε πίστες βέβαια....

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν μπορούμε να κλείνουμε τα μάτια για να νομίζουμε πως όλα είναι όπως τα έχουμε ονειρευτεί, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι και να απορρίπτουμε τα πάντα. Κατά των reality αλλά υπέρ των ανθρώπων

    Astron
    21.02.2006, 11:24
    Να συμπληρώσω ότι στο αντίστοιχο reality του Alpha, το "Dream Show" στην κριτική επιτροπή είναι και ο Σπανός...
    Δεν ξέρω τί τους πιάνει και τα κάνουν αυτά. Μετά από τόσα χρόνια επιτυχίας να θες να κάτσεις στο ίδιο τραπέζι με τον Ψινάκη να κρίνεις κόσμο;