ελληνική μουσική
    822 online   ·  210.851 μέλη
    alexandrosalvador
    31.03.2006, 10:39
    Παιδιά
    Ως γνωστών το ελληνικό ροκ αν ήδη δεν έχει εξαληφθεί, τείνει να εξαληφθεί..
    Τι πιστεύτε οτι φταίει?
    οι δισκογραφικές εταιριές? Οι ίδιοι οι τραγουδιστές,τα συγκροτήματα? Οι ακροατές?
    Εγώ είμαι ΛΑΤΡΗΣ του ελληνικού ροκ πιστεύω οτι οσο καλύτερα και αν είναι
    τα ξένα συγκροτήματα δε πρέπει να βοηθήσουμε και την εγχόρια ελληνική μουσική??
    Γιατί πλέον τα τωρινά τραγούδια που βγαίνουν είναι τελείως εμπορικά,χωρίς προσεγμένους στίχους και χωρίς να περνάνε κάποιο ουσιαστικό μήνυμα στους ακροατές τους...

    DavidDT
    01.04.2006, 01:00
    Μεγάλη συζήτηση χωράει εδώ φίλε Αλέξανδρε.Το ελληνικό ροκ κατα τη γνώμη μου, θα συνεχίσει να υπάρχει όσο υπάρχουν ποιοτικοί ακροατές.Δεν νομίζω ότι έχει εξαλειφθεί,πάντως σίγουρα δεν είναι όπως παλιά.
    Δυστυχώς,σήμερα το 90% των τραγουδιών που βγαίνουν είναι τελείως εμπορικά. Αυτό που έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό είναι οτι κάποιοι "τραγουδιστές" τείνουν να "εντεχνοποιήσουν" την μουσική τους,αλλά πολύ δειλά.Συνεχίζουν να είναι εμπορικοί.Λιγότερο μεν,εμπορικοί δε.
    Πάντως όλοι όσοι αναφέρεις έχουν μερίδιο ευθύνης.
    Αυτά...
    Nekros
    01.04.2006, 13:02
    egw pisteuw pws to olo 8ema den einai oute ta tragoudia oute oi tragoudistes oute oi "tragoudistes" alla oute kai oi akroates...! to olo 8ema sthn suzhthsh einai h phgh tou kakou...oi stixourgoi! den nomizw oti prepei na pw kati allo! oso gia to an 3exniete to rock ena exw na pw! to rock na uparxei gia panta dioti to rock pisteuw pws den einai apla mia mousiki nota or kapoios sklhros stixos! rock egw onomazw thn ka8imerinothta! allwste apo ekei pigazei to rock (eite elliniko einai eite 3eno einai)! auta
    KAKOFONIKS
    01.04.2006, 15:04
    Quote:

    Το μέλος Nekros στις 01-04-2006 στις 13:02 έγραψε:

    egw pisteuw pws to olo 8ema den einai oute ta tragoudia oute oi tragoudistes oute oi "tragoudistes" alla oute kai oi akroates...! to olo 8ema sthn suzhthsh einai h phgh tou kakou...oi stixourgoi! den nomizw oti prepei na pw kati allo! oso gia to an 3exniete to rock ena exw na pw! to rock na uparxei gia panta dioti to rock pisteuw pws den einai apla mia mousiki nota or kapoios sklhros stixos! rock egw onomazw thn ka8imerinothta! allwste apo ekei pigazei to rock (eite elliniko einai eite 3eno einai)! auta




    vasiloukos
    02.04.2006, 12:25
    Το θέμα κατ' εμέ δεν έχει σχέση με τους στίχους όπως είπε ο φίλος Νεκρός.... Στίχοι γράφονται και μάλιστα καλοί. Άλλωστε για να λέμε και τα σύκα σύκα στην υπόθεση ροκ δεν είναι ανάγκη οι στίχοι να είναι και αριστουργήματα έτσι, έχουμε δει άλλωστε πάμπολλες ροκιές συγκροτημάτων κ ανεξάρτητων τραγουδιστών που από στίχο ήταν μέτριες αλλά από μουσική έσκιζαν. Το θέμα πιστεύω ότι δεν είναι καν η μουσική με τη στενή έννοια του όρου, αλλά η έ μ π ν ε υ σ η και το π ά θ ο ς. Δηλαδή από τη μία η έμπνευση: είτε πρόκειται για έμπνευση για το σκάρωμα μιας ενδιαφέρουσας μελωδίας είτε έμπευνση για τόνωση ενός μέτριου ξέρω γω κομματιού με πρόσθετα σόλο, ριφς, νεοτερισμούς στην ενορχήστρωση και την όλη παραγωγή, δηλαδή έμπνευση με την έννοια της ευφυίας.

    Κι ακόμα παραπερα όμως, ακόμα κ όταν αυτή η έμπνευση λείπει [εδώ μεγάλοι καλλιτέχνες που έχουν ή είχαν καθιερώσει τον όρο ''ελληνικό ροκ'' ως Rock Fathers είχαν μέτριες στιγμές, πόσο μάλλον τα νεοκλασάτα ελλ. συγκροτήματα] καθοριστικός παράγοντας είναι το πάθος, το συναίσθημα, το κέφι. Μερικές φορές το πάθος μιας φωνής αρκεί για να εξυψώσει ένα μέτριο τραγούδι... Αυτό το ''ιδιαίτερο'' της φωνής που θα κεντρίσει το ενδιαφέρον του ακροατή, που θα ξεχωρίσει απ' το βούρκο των ομοίως μετρίων.

    Τέλος και συνακόλουθα, η έλλειψη ταυτότητας των συγκροτημάτων είναι κ αυτή ένα πρόβλημα. Και δεν εννοώ να αυτο-εξοριστούν οι ίδιοι σε μια κατηγορία [ποπ, ροκ κλπ] κ να καθηλωθούν εκεί, αλλά εν πάσει περιπτώσει να βρουν τον ήχο τους, να βρουν τα χαρακτηριστικά τους, να βρουν τις στάνταρ δυνατότητές τους κ από κει και πέρα να το ψάξουν το πράγμα, να πάνε παραπέρα, χωρίς να α ν τ ι γ ρ ά φ ο υ ν ε αποτυχημένα, χωρίς να μπαίνουν στο παιχνίδι της εμπορικότητας ζημιώνοντας την ποιότητα και την αντίληψή τους περί μουσικής.
    alexandrosalvador
    03.04.2006, 09:49
    Παιδιά κατ'αρχήν ευχαριστώ για τα μηνύματα-απαντήσεις σας..
    Θα συμφωνήσω με τις απόψεις για την ροκ μουσική οτι η είναι η καθημερινότητά
    μας, οτι μάλλον(η ελληνική) ροκ δε θα εξαλειφθεί και επίσης οτι πολλά τραγούδια
    αρχίζουν να τείνουν προς το έντεχνο....
    Παρ'όλα αυτά δε συμφωνώ στο θέμα των στίχων...
    Αφού ρε παιδία τους στίχους τους γράφουν τα μέλοι των συγκρωτημάτων και κυρίως οι τραγουδιστές που κάνουν solo καριέρα...

    pixlaxomaniac
    06.04.2006, 20:50
    Ως λατρης και εγω του ελληνικου ροκ μπορω να πω οτι το ειδος εχει ταση προς την εξαφανιση . Ο λογος ειναι ο ιδιος ο ακροατης που εχει μαθει στο να ακουει μονο τις μαλακιες που του πλασαρουν .Δεν προσπαθει να ψαξει για τραγοθδια που να αξιζουν (οπως και σε ολους τους τομεις της κοινωνιας οχι μονο στην τεχν) ...


    alexandrosalvador
    08.04.2006, 00:24
    ..........Για πείτε αγαπημένο συγκρότημα ή τραγουδιστή...........
    Αρχίζω εγώ,απο συγκροτήματα "μωρά στη φωτιά","τρύπες" και " Γιώργος τσίγκος κ μαύροι κύκλοι"
    και απο τραγουδιστή ---Διονύσης Τσακνής---.
    ruffstuff
    08.04.2006, 01:06
    Quote:

    Το μέλος Nekros στις 01-04-2006 στις 13:02 έγραψε:

    egw pisteuw pws to olo 8ema den einai oute ta tragoudia oute oi tragoudistes oute oi "tragoudistes" alla oute kai oi akroates...! to olo 8ema sthn suzhthsh einai h phgh tou kakou...oi stixourgoi! den nomizw oti prepei na pw kati allo! oso gia to an 3exniete to rock ena exw na pw! to rock na uparxei gia panta dioti to rock pisteuw pws den einai apla mia mousiki nota or kapoios sklhros stixos! rock egw onomazw thn ka8imerinothta! allwste apo ekei pigazei to rock (eite elliniko einai eite 3eno einai)! auta




    Με την ευκαιρία της κουβέντας.Βλέπω οτι έχει γίνει '''must;;; να γράφουμε την ελληνική γλώσσα με λατινικούς χαρακτήρες.
    Θεωρείς άκρως απαραίτητο να κακοποιούμε έτσι τη γλώσσα?
    Ας λύσουμε πρώτα αυτό και μετά συζητάμε και για το ελληνικό ροκ που παρακμαζει άν και το βλέπω λόγικό εδώ που τα λέμε.......
    vasiloukos
    08.04.2006, 11:49
    Παύλος Σιδηρόπουλος, Τρύπες, Β Α Σ Ι Λ Η Σ Π Α Π Α Κ Ω Ν Σ Τ Α Ν Τ Ι Ν Ο Υ, Νικόλας Άσιμος κλπ
    SinDenial
    08.04.2006, 19:16
    Αν και είναι -το λιγότερο- κουρασμένο το θέμα, το ελληνικό ροκ, το ελληνικό hip hop, το ελληνικό "έντεχνο", το ελληνικό ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ mainstream βρίσκεται εδώ και καιρό σε τέλμα -- κι εδώ φυσικά δεν μπαίνουμε στο που βρίσκονται τα "σκυλάδικα" ή τα νεό-pop τσιού-τσίου-σ'αγαπάω-μωρό-μου...

    Προσωπική πάντα γνώμη είναι πως δεν φταίει κανένας γι' αυτό, πέρα από τα ίδια τα κλειστά μυαλά όσων δημιουργούν κι ακούν τις ανάλογες μουσικές -- το "ελληνικό ροκ" στη συγκεκριμένη περίπτωση/συζήτηση. Έχω ακούσει είκοσι "Τρύπες" ως τώρα, άλλα είκοσι "Ξύλινα Σπαθιά" και πάει λέγοντας. Δεν είδα όμως πολλούς να χειροκροτάνε τους Νάνους -- για παράδειγμα.

    Νομίζω πως η ρίζα του κακού είμαστε εμείς. Βολευόμαστε σε ένα άκουσμα, σε ένα στυλ, σε ένα είδος. Στο "ελληνικό ροκ" όπως εκφράστηκε από τις Τρύπες, ή τον Σιδηρόπουλο, ή οποιονδήποτε άλλο. Στο "έντεχνο". Στο τάδε. Λογικό είναι όποιος πάει για "τα χρήματα, τη φήμη και τη μεγάλη ζωή" να κυνηγήσει μετά έναν ήχο ανάλογο με αυτόν που έχει αποδειχθεί δημοφιλής. Ποιός ο λόγος να γκρινιάζουμε;

    Δεν βγαίνουμε έξω να γνωρίσουμε, να ακούσουμε, να απολαύσουμε καλύτερα; Τόσα και τόσα καταπληκτικά συμβαίνουν με τη μουσική σήμερα και πολλά από αυτά συμβαίνουνε δυό πόρτες παραδίπλα...

    -Sino.
    AcidFairy
    08.04.2006, 20:02
    Η γνώμη μου είναι οτι Το ελληνικό ροκ δυστυχώς πέθανε. Η εποχή του πέρασε. Το πάθος και τα πιστεύω που διαπραγματεύεται το συγκεκριμένο είδος μουσικής δεν ιφίστανται πλεον. Ήταν μια διαφορετική οπτική γώνια των πραγμάτων τότε κάτι τολμηρά διαφορετικό, που το ανάλογο πράγμα σήμερα θα ναι ή είναι, κάτι άλλο, όχι όμως το ροκ. Η 'επανάσταση΄στην συγκεκριμένη εποχή δεν συνδέεται με το ροκ έχει άλλο όνομα. Γι αυτό αν δείτε κάποιο παλιό ροκα, ροκόσαυρο δηλαδή, όταν ακούει αυτή τη μουσική γίνεται ένα με αυτήν, αναπολώντας κάποια πράγματα που έχει ζήσει, δεν συνδυάζει κάποια στιγμή του παρόντος με αυτά.. Τα έκανα λίγο τουρλουμπούκι αλλά νομιζω βγαίνει κάποιο νόημα :p
    alexandrosalvador
    09.04.2006, 00:02
    Συμφωνώ ruffstuff με τα λεγόμενά σου... Οσο για το τελευταίο για την ελληνική γλώσσα δυστυχώς δεν νομίζω οτι μπορεί ν'αλλάξει κάτι...
    Τουλάχιστον ας κακοποιείται μόνο σε μερικά forum και μέχρι εκεί... κάτι είναι και αυτό..
    Επίσης όπως λες,θεωρείς οτι το ελλήνικο ροκ είναι φυσιολογικό να παρακμάζει ή οτι έχει πεθάνει και τέτοια...
    Οπως και συ AcidFairy...
    Αυτο προσπαθούμε να συζητήσουμε ή μάλλον και αυτό...
    Εγώ ξαναλέω οτι δε πρέπει να γίνεται αυτό.. Τι Ελληνικό ροκ πρέπει να ανανήψει και πρέπει να βοηθήσουμε όλοι σ'αυτό....
    Άντε λοιπόν τι περιμένουμε?????

    Μη κυνηγάς κάτι που έφυγε αλλά αυτό που το έδιωξε....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexandrosalvador στις 09-04-2006 00:08 ]
    rory166
    09.04.2006, 00:05
    εγω θα περιμενω πρωτα το μελος alexia-vicky να απαντησει σαν διακεκριμενη ροκου και υστερα ισως να πω κι εγω τι πιστευω.....
    alexandrosalvador
    09.04.2006, 00:09
    Αντε alexia-vicky περιμένουμε................

    alexia-vicky
    09.04.2006, 00:27
    ρορυ, με ζηλευεις...


    αν και δεν εχω και τις τρομερες γνωσεις...
    δε ξερω αν πλεον εχει περασει η εποχη του ελληνικου ροκ, η αληθεια ειναι πως οντως καποια θεματα που το ενεπνευσαν εχουν περασει στο παρελθον!
    Παντως, καποια νοηματα εκφραζουν ακομα παρα πολλα ατομα...
    Για εμενα, καθετι ειναι ζωντανο οταν μας εκφραζει..
    ΟΙ ενδελεχεια με εκφραζουν και τα ξυλινα σπαθια...
    Γενικοτερα θεωρω πως ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα..
    rory166
    09.04.2006, 00:33
    περιεργως συμφωνω μαζι σου....
    με τη διαφορα οτι εμενα με εκφραζουν
    περισσοτερο το Διαφανα Κρινα
    ruffstuff
    09.04.2006, 12:26
    Αγαπητέ alexandrosalvador,
    έτσι κι αλλιώς για να μήν γελιόμαστε το Rock δέν είναι απόλυτα μέσα στο εληνικό ταπεραμέντο χωρίς να είναι κάκό αυτό.
    Μπορεί να έπαψαν να υπάρχουν οι παλιές επιτυχημένες μορφές (Σιδηρόπουλος κ.τ.λ.) αλλά στο ευρύτερο φάσμα της ελληνικής μουσικής υπάρχουν πολλοι ταλαντούχοι οι οποίοι απλά δέν γίνονται πλέον μύθοι επειδή η ιστορία είναι πλούσια απο πρόσωπα,
    που πολλές φορές είναι και υποδιαίστερα απο τα σημερινά.
    Π.χ. πρίν απο πολύ καιρό καιρό έτυχε να ακούσω απόσπασμα της τελευταίας δουλειάς του Δημήτρη Παπαδημητρίου και εκεί κατάλαβα οτι έχουμε πράγματα να δώσουμε ακόμη και στη διεθνή μουσική μουσική σκηνή και οτι δέν χρειάζεται να μιμούμαστε απόλυτα τον Eric Clapton.
    AcidFairy
    09.04.2006, 19:37
    Μακάρι να μην είχε πεθάνει το ελληνικό ροκ και είναι όμορφο που υπάρχουν ακόμα άτομα, απ ότι βλέπω, που δεν θέλουν να πεθάνει, αλλά ρε παιδιά στην αθήνα τουλάχιστον, πείτε μου ΕΝΑ μόνο ένα μαγαζί που να παίζει ελληνικό ροκ! οχι αρχιτεκτονική, σταυρό του νότου και τέτοια. Εκεί απλά αφήνει τις τελευταίες πνοές του. Έχω πολύ καιρό να δω πιτσιρικάδες πάνω στη σκηνή να παθιάζονται μ αυτό που παίζουν, και τα κομμάτια να εκφράζουν, όχι την ιδεολογία τους και την νοοτροπία τους, αλλά και τον τρόπο ζωής του. Αυτό δεν υφίσταται δυστυχώς πλεον..κατ εμέ.. και είναι πολύ κρίμα, αλλά ετσι είναι! πάει εκείνη η επόχη που ο τραγουδιστής έλεγε τουσ στίχους και ανατρίχιαζε και έπινε καφάσια μπύρας και το πάθος και ο τρόποσ ροκ και και και...
    STR
    19.04.2006, 12:20
    Quote:

    Το μέλος AcidFairy στις 09-04-2006 στις 19:37 έγραψε:

    Μακάρι να μην είχε πεθάνει το ελληνικό ροκ και είναι όμορφο που υπάρχουν ακόμα άτομα, απ ότι βλέπω, που δεν θέλουν να πεθάνει, αλλά ρε παιδιά στην αθήνα τουλάχιστον, πείτε μου ΕΝΑ μόνο ένα μαγαζί που να παίζει ελληνικό ροκ! οχι αρχιτεκτονική, σταυρό του νότου και τέτοια. Εκεί απλά αφήνει τις τελευταίες πνοές του. Έχω πολύ καιρό να δω πιτσιρικάδες πάνω στη σκηνή να παθιάζονται μ αυτό που παίζουν, και τα κομμάτια να εκφράζουν, όχι την ιδεολογία τους και την νοοτροπία τους, αλλά και τον τρόπο ζωής του. Αυτό δεν υφίσταται δυστυχώς πλεον..κατ εμέ.. και είναι πολύ κρίμα, αλλά ετσι είναι! πάει εκείνη η επόχη που ο τραγουδιστής έλεγε τουσ στίχους και ανατρίχιαζε και έπινε καφάσια μπύρας και το πάθος και ο τρόποσ ροκ και και και...





    κι όμως AcidFairy υπάρχουν παιδιά που ασχολούνται με την ελληνική rock μουσική, που παθιάζονται με αυτό που κάνουν....
    απλά δεν προβάλονται όσο τους αξίζει γιατί δεν παίζουν το είδος μουσικής που ακούνε οι περισσότεροι και γι' αυτό αρκετοί έχουν την εντύπωση ότι η ελληνική ροκ δεν υφίσταται πια.....