ελληνική μουσική
    865 online   ·  210.886 μέλη
    movflower
    27.06.2006, 21:03
    pisteuw sthn sofia twn paliwn sto sugegrimeno thema

    kallio arga para pote!



    Timandra
    28.06.2006, 21:11
    Κι αν είναι αργά για κάποια πράγματα,δεν είναι για άλλα...Αισιοδοξία να 'χεις,φαντασία και ευρηματικότητα κι όλα εδώ νωρίς θα φτάνουν...
    Μου θυμίσατε έναν απίστευτο συμφοιτητή στο μάθημα "κοινωνική και πολιτική φιλοσοφία" όπου υπήρχε υποχρεωτική εργασία με ελεύθερο θέμα και επέλεξε το εξής "Τί εστί χρόνος;" Ωραιότατη η εργασία,αλλά δυστυχως απορρίφθηκε ως εκτός θέματος...Τί να κάνεις;Οι πραγματικοί φιλόσοφοι μένουν μετεξεταστέοι...
    solar
    09.08.2006, 22:45
    Αγαπητέ Jimy ,
    Ρωτάς αν είναι αργά για κάποια πράγματα. Και όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει μια απάντηση σίγουρη σε αυτό…Το αργά για να κάνεις κάτι δεν νομίζω ότι μετριέται σε μονάδες χρόνου και δεν νομίζω ότι υπάρχουν αντικειμενικές μονάδες γενικότερα. Η κάθε κατάσταση είναι διαφορετική καθώς τα άτομα που εμπλέκονται στη κάθε μία είναι διαφορετικά.
    Το αν είναι αργά ή όχι θα το ανακαλύψεις μόνο όταν το προσπαθήσεις αυτό που θες.
    Τότε θα δεις…
    Και αν τελικά είναι αργά, απλά κυνήγησες αυτό που ήθελες και έχασες λίγα πράγματα, είτε αυτό είναι χρόνος, χρήμα, ενέργεια ή κάτι άλλο. …και ξαναγυρνάς εκεί που ήσουν…
    Αν όμως ανακαλύψεις πως δεν είναι αργά, τότε κέρδισες πολλά…
    Και επειδή οτιδήποτε είναι υποκειμενικό όπως έλεγα…για μένα δεν είναι αργά να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση (παρόλο που οι μονάδες χρόνου άλλο δείχνουν!!!).


    theotita
    10.08.2006, 01:08
    Ποτέ δεν είν' αργά!! Ετσι απλά...

    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 10-08-2006 01:09 ]


    F_ANGEL
    11.08.2006, 00:52
    Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα..
    sunwing
    11.08.2006, 09:54
    Στην Κρήτη λέμε: Τα όμορφα πράγματα αργούν να γίνουν!
    Και ο ποιητής έγραψε: Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη να εύχεσαι να είναι ο δρόμος μακρύς...
    hey-you
    11.08.2006, 10:03
    ακομα κι αν ειναι αργα
    εγω θα πάω γρηγορα
    StavmanR
    29.06.2007, 14:36
    Η πορεία του ανθρώπου στη ζωή είναι μία συνεχής διοχέτευση του απόλυτου "εγώ" κατά την ώρα της γέννησης στο υπέρτατου "εμείς" την ώρα του θανάτου. Θεωρώ πως ποτέ δεν είναι αργά για οτιδήποτε το οποίο ακολουθεί αρμονικά την παραπάνω πορεία. Το πρόβλημα εστιάζεται κατά τη γνώμη μου στο αν μία μου επιλογή φέτος έχει πιο έντονα εγωιστικά στοιχεία από αντίστοιχες πέρυσι. Ας πούμε ότι δεν έχω παίξει ποτέ ποδόσφαιρο στη ζωή μου. Έφτασα 35 χρονών και λέω φέτος θα παίξω ποδόσφαιρο. Ποιό είναι το βασικό μου κίνητρο; Να τονώσω τον νικημένο από το χρόνο εγωισμό μου; Να αποδείξω στον εαυτό μου ότι ακόμα μπορώ; Να δείξω σε κάποιον ότι η πείρα είναι πιο δυνατή από τα νιάτα; Αν το παιχνίδι με εξέφραζε, σίγουρα θα είχα έστω και την παραμικρή ευκαιρία να το ασκήσω σε ηλικίες στις οποίες το σώμα μου έψαχνε τη σωματική καταπόνηση, μέσα από τη φυσική διαδικασία της μυοσκελετικής ενδυνάμωσης κατά την παιδική και εφηβική ηλικία. Ακόμα, μία παρατήρηση γύρω μου θα με βοηθούσε να κατανοήσω του λόγου το αληθές: έχουν γεμίσει τα φυσιοθεραπευτήρια με 35χρονους και 40χρονους επίδοξους ποδοσφαιριστές, καθώς η ρήξη χιαστών είναι πλεόν πιο συνήθης από τη γρίπη.
    Το θέμα για μένα δεν είναι αν πχ. είναι αργά να παίξω ποδόσφαιρο, αλλά αν η ετεροχρονισμένη ενασχόληση με αυτό, έχει κάτι να μου προσφέρει, ξεχωριστό από άλλες ασχολίες. Είναι σημαντικό να μάθουμε να επικοινωνούμε με το σώμα μας σε επίπεδο συνεργασίας. Όπως δίνουμε εντολές στο σώμα μας κατά τη διάρκεια της πλήρους καθημερινής λειτουργίας (σήκωσε χέρι, βάδισε κλπ), καλό είναι να παρακολουθούμε και την φυσική του κατάσταση όπως ένας εργοδότης πρέπει να παρακολουθεί το εργατικό του δυναμικό. Δεν μπορώ πχ. να απαιτήσω από τον 50άρη μάστορα να έχει τις ίδιες αντοχές με τον αντίστοιχο 20άρη, αλλά θα ποντάρω στην εμπειρία του και στην απέριττη παραγωγικότητά του, που μπορεί με 3 οργανωτικές κινήσεις να υποκαταστήσει τις αντίστοιχες 50 που απαιτούνται από έναν άπειρο. Αλλάζω πόστο στον έμπειρο μάστορα, όπου δεν χρειάζεται να σηκώνει βάρη αλλά μπορεί να εκπαιδεύει, να οργανώνει και να ελέγχει τους αντίστοιχους 20άρηδες.
    Εκείνο που μας θολώνει συνήθως, είναι η αντίληψη πως πρέπει να προλάβουμε να κάνουμε και να νιώσουμε όλα όσα δε νιώσαμε σε αυτή τη ζωή. Επειδή ο χρόνος δεν κάνει παύσεις και οπισθοδρομήσεις, η αντίληψη αυτή απλά μας δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι κάτι καλύψαμε από το παρελθόν. Από τη στιγμή που αφιερώσαμε το παρόν για να καλύψουμε το παρελθόν, αύριο το σημερινό παρόν θα αποτελεί ένα εξίσου ελλειμματικό παρελθόν. Οπότε θα συνεχίσουμε να κυνηγούμε το χθες. Είναι σαν να παίρνεις κάθε μέρα ψωμί από το φούρναρη και να τρως το χθεσινό, για να μην πετάξεις τίποτα.Μία ζωή μπαγιάτικο ψωμί θα τρως...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-06-2007 14:38 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-06-2007 14:38 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-06-2007 14:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 29-06-2007 14:52 ]