ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.857 μέλη

    Κρουστά: Δείξε μου το δάσκαλό σου... (να σου πω ποιος είσαι!!!)

    Kalatzis_kostas
    04.05.2006, 23:43
    Επώνυμοι, ανώνυμοι, καλοί ή κακοί είναι αυτοί που μας έμαθαν, μας μαθαίνουν και θα μας μαθαίνουν... Απλά ένας χώρος τιμής στους δασκάλους μας!!!







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kalatzis_kostas στις 06-05-2006 09:44 ]
    επισυναπτόμενα: krousta.jpg 
    AcidFairy
    08.05.2006, 17:37
    eksipni i selida p eftiakses ;) nomizo tha xoyme oloi tin ebeiria toy na deixnei o daskalos arga stin arxi to pos ginetai p.x. o roylos 2-2 (mama-papa) kai meta n anebazei asinaisthita tin taxitita gia na deiksei pos prepei na bgei, se ti taxitita ;) kai na xoyme meinei me goyrlomena matia legontas, ego na to kano ayto????!!! xe xe xe... o dikos m pantos einai apisteytos an kai den toy fainetai, einai apisteyta metriofron opos oloi oi kaloi mousikoi.
    antreas_dr
    09.05.2006, 12:19
    O πρώτος μου δάσκαλος, ήταν ο Σπύρος Λιβιεράτος!
    Ένας ζωντανός, δημιουργικός, χαρισματικός και ταλαντούχος καλλιτέχνης.
    Είχε περάσει από όλα τα είδη της μουσικής στην εποχή του και σημαντικό ρόλο στην πορεία του έπαιξε το group "The Athenians" που συνόδευε τη Νανα Μούσχουρη σε συναυλίες σε ολόκληρο τον κόσμο την εποχή που η Μούσχουρη ήταν στα "φόρτε της..." στο τέλος της δεκαετίας του ΄60 μέχρι τα μέσα του ΄70.
    Περιζήτητος στης ηχογραφήσεις όχι μόνο για το παίξιμο του αλλά και για την συλλογή του με τα κρουστά όργανα τα οποία συνέλεξε από όλο τον κόσμο.
    Καταπληκτικός στο να επινοεί και να κατασκευάζει αυτοσχέδια κρουστά με ότι υλικό μπορείς να σκεφτείς π.χ. Γλάστρες, θερμοσίφωνες, σωλήνες κλπ.
    Δάσκαλος με μεταδοτικότητα που σε έκανε να βγάζεις τον καλύτερο σου εαυτό την ώρα που έπαιζες…
    Έφυγε από κοντά μας το καλοκαίρι του 1999…
    Θα τον ευγνωμονώ για πάντα.

    Σπύρο, Σε ευχαριστώ για όλα.
    Μου Λέιπεις.





    επισυναπτόμενα: Spyros Livieratos.jpg 
    Hil
    14.11.2006, 02:12
    Γεια σς κι από μένα!! Είμαι νέος στο χώρο αν και ξεκίνησα σχετικά μεγάλος (25 ετών είμαι)!! Καθηγητής μου είναι ο Γιώργος Κόλλιας http://www.georgekollias.com/index2.htm που παίζει στους NILE!! Death metal band!! Οπότε καταλαβαίνετε!!

    Έχω την Κρήτη στη καρδιά,
    στο χέρι το πιστόλι
    και δύναμη στον άξονα
    που τη φοβούνται όλοι!!!
    WWW.TOPFUEL.GR WWW.KRITIKOI.GR

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hil στις 14-11-2006 02:13 ]


    darbukaboy
    12.12.2006, 20:03
    Εμένα ο δάσκαλός μου λέγεται Στέφανος Αγιόπουλος.Παίζει σ'ένα γκρουπάκι,τους Caravan oι οποίοι ασχολούνται με παραδοσιακές μουσικές της Μεσογείου.Περριτό είναι να πω οτι ο τύπος είναι απίστευτος.Μου παίζει κάτι καρσιλαμάδες,κάτι maqsum(αραβικό τσιφτέτέλι)και τρελαίνομαι.Συμφώνω με την άποψη οτι ο δάσκαλος είναι ο καθρέφτης του κάθε μουσικού.
    tsagkarousianos
    20.01.2007, 21:24
    Δεδομένου των σπουδών και του επαγγέλματος μου στα 19 σταμάτησα να παίζω τύμπανα κάτι το οποίο μου στοίχισε και το είχα μέσα μου μέχρι σήμερα.
    Πάντα έπιανα τον εαυτό μου να χτυπά τα χέρια και τα πόδια στο άκουσμα κάποιου ρυθμού αλλά προσπαθούσα να πνίξω αυτή μου τη συνήθεια.....
    Μια εσώτερη ανάγκη και ένας σκώληκας ο οποίος με έτρωγε 15 συνεχή χρόνια με οδήγησαν να ξανασχοληθώ με τα τύμπανα ξανά.
    Καθαρά αυτοδίδακτος έψαξα να βρω ένα ωδείο έτσι ώτσε να ασχοληθώ πλέον σωστά και να μάθω να διαβάζω......
    Ψάχνοντας βρήκα μια αγγελία στο ΜΗ για το ωδείο κρουστών του Δήμου Αργυρούπολης.....
    Καθηγητής, Δάσκαλος και πλέον φίλος.......ο Αντρέας.........
    Λόγια για να περιγράψω τον Αντρέα δεν μπορώ να βρω (φοβάμαι μην παραβλέψω κάτι)...το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι είναι άξιος συνεχιστής αυτού που άφησε πίσω του ο Σπύρος Λιβιεράτος....
    Όσο για μένα.......είμαι παραπάνω απο τις προσδοκίες μου ευχαριστημένος...
    Όχι μόνο γιατι έχω αρχίσει και μαθαίνω με γοργούς ρυθμούς πράγματα που παλιότερα έπαιζα αλλά δεν ήξερα πως γράφονται πάνω στο πεντάγραμμο......αλλά γιατι βρήκα και γνώρισα ένα πολύ καλό φίλο........

    Αντρέα .....................Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...........



    Υ.Γ : Μπορεί να μην συμφωνείς με αυτά που γράφω ή με το γεγονός οτι έγγραψα τα παραπάνω...όμως περιπλανόμενος στο φόρουμ και βλέποντας αυτό το τόπικ ένοιωσα την ανάγκη να εκφράσω τα παραπάνω..........


    stuff
    20.01.2007, 23:06
    Παράθεση:
    Συμφώνω με την άποψη οτι ο δάσκαλος είναι ο καθρέφτης του κάθε μουσικού.


    Στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτο ισχυει φιλε μου.Αλλα αργοτερα,οταν βρεθεις κι εσυ στην θεση του δασκαλου,θα δεις οτι καποιοι απο τους μαθητες σου δεν ειναι και τοσο ο "καθρεπτης" σου,οσο θα ηθελες να ειναι.Αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο.
    Ας μην ειμαστε λοιπον τοσο απολυτοι σε τετοιου ειδους "αποψεις".
    tago
    21.01.2007, 11:00
    Εγώ δεν παίζω κρουστά. Ωστόσο από φίλους έχω ακούσει πως κορφή θεωρείται ο Νίκος Τουλιάτος ο οποίος, τουλάχιστον μέχρι πριν μερικά χρόνια, διατηρούσε σχολή κρουστών στην Αθήνα.
    capodasto-
    29.01.2007, 13:41
    Βασίλης Βασιλάτος Τα λόγια είναι περιττά πολύ …………….




    επισυναπτόμενα: bbasilatos.gif 
    XeniaRodo
    29.01.2007, 15:42
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 21-01-2007 στις 11:00 έγραψε...

    Εγώ δεν παίζω κρουστά. Ωστόσο από φίλους έχω ακούσει πως κορφή θεωρείται ο Νίκος Τουλιάτος ο οποίος, τουλάχιστον μέχρι πριν μερικά χρόνια, διατηρούσε σχολή κρουστών στην Αθήνα.



    ε, όχι και κορυφή....
    antreas_dr
    29.01.2007, 17:48
    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 20-01-2007 στις 21:24 έγραψε...




    Υ.Γ : Μπορεί να μην συμφωνείς με αυτά που γράφω ή με το γεγονός οτι έγγραψα τα παραπάνω...όμως περιπλανόμενος στο φόρουμ και βλέποντας αυτό το τόπικ ένοιωσα την ανάγκη να εκφράσω τα παραπάνω..........





    Ότι και να γράψεις στο επόμενο μάθημα που θα τρέχεις...
    ANNAMARAKI
    02.02.2007, 18:32
    κρουστα:τι μπορει να πει κανεις αφου διχως αυτα ορχηστρα δεν θα υπηρχε κατα την αποψη μου!!απο τη ζωη μου δεν εχω κανενα παραπονο καθως ειχα και εχω 2 καταξιωμενους καθηγητες στα κρουστα!Η Ηλιάνα Καψαδάμη ήταν και ειναι η πρωτη μου καθηγητρια!!!Ειναι μια απο τις καλυτερες στην ελλάδα..!Ο δευτερος καθηγητης μου ειναι ο Χρηστος Λυκουρετζος ενας καταξιωμενος κρουστος-μουσικος!!!!ενα μεγαλο ευχαριστώ σε αυτους τους ανθρώπους καθως, χωρις αυτους δεν θα ημουν τιποτα! πραγματικα παντως συμφωνω απολυτα σε αυτο που λένε πως ο καθηγητης ειναι ο καθρέφτης του μαθητή ολοι εμεις οι παίρνουμε ως πρότυπα και μουσικα αλλα και σε αλλα διάφορα πραγματα τους καθηγητές μας..πάντα ομως ο πρώτος καθηγητής ειναι αυτός που σε κανει να το αγαπήσεις και να δεθείς με το όργανο..Ευχαριστω πολύ Κ.Ηλιάνα!!!

    the memory remains..AM

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ANNAMARAKI στις 31-03-2007 01:41 ]


    ntoumtek
    28.03.2007, 12:36
    Αν και ξεκίνησα να ασχολούμαι πολύ αργά,είμαι τόσο τρελαμένος με τα κρουστά που δεν ξέρω που θα οδηγήσει.Δάσκαλοι μου,οδηγοί στην τρελα μου,
    ο Ανδρεάς ο Παππάς και ο Πέτρος Κουρτης.R E S P E C T.

    Keep Playing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ntoumtek στις 30-03-2007 16:54 ]


    natasssa
    01.04.2007, 16:16
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 29-01-2007 στις 15:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 21-01-2007 στις 11:00 έγραψε...

    Εγώ δεν παίζω κρουστά. Ωστόσο από φίλους έχω ακούσει πως κορφή θεωρείται ο Νίκος Τουλιάτος ο οποίος, τουλάχιστον μέχρι πριν μερικά χρόνια, διατηρούσε σχολή κρουστών στην Αθήνα.



    ε, όχι και κορυφή....




    Το σίγουρο είναι ότι στην Τέχνη δεν υπάρχει κορυφή...XeniaRodo γιατί όμως το λες αυτό;
    gogere17
    09.04.2007, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 29-01-2007 στις 15:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 21-01-2007 στις 11:00 έγραψε...

    Εγώ δεν παίζω κρουστά. Ωστόσο από φίλους έχω ακούσει πως κορφή θεωρείται ο Νίκος Τουλιάτος ο οποίος, τουλάχιστον μέχρι πριν μερικά χρόνια, διατηρούσε σχολή κρουστών στην Αθήνα.



    ε, όχι και κορυφή....


    εγω πιστευω οτι ειναι κορυφη.Πριν δυο χρονια,ειχα παει σε μια συναυλια του στο φεστιβαλ "στη σκια των βραχων" και ειχα τρελαθει.την επομενη χρονια ειχαν ερθει κατι κινεζοι και δεν πιαναν μια μπροστα του
    cobal
    30.04.2007, 01:41
    γεια παιδια, τον δασκαλο μου τον ελεγαν Πανο Δεληγιαννη, ηταν ενα ρεμαλι με μουσια και μακρια μαλλια που οταν πηγα για μαθημα πρωτη φορα και τον ειδα , σκιαχτηκα, παρ'ολαυτα ηταν φοβερος ντραμερ και με ιστορια και τον σεβοντουσαν οσοι αλλοι τον ηξεραν. σχετικα με το καθρεπτισμα του δασκαλου στο μαθητη, δεν συμφωνω απολυτα. Καθε ντραμερ εχει προσωπικο στυλ και δεν γινεται να αντιγραψει τον δασκαλο του, δεν θα το ηθελε και ο ιδιος αλλωστε
    nullnull
    McJohn
    06.08.2007, 15:18
    Ton kathigiti mou ton lene Hlia Doumani.Didaskei sto odeio tou Filipou Naka stin Athina.Einai pragmatika para poli kalos sto eideos tou me apeires ores meletis.Me exei kanei na eimai sigouros giafta pou paizo paizontas ta poli kalitera.Ton efxaristo kai sinexizo akathektos!!!
    pista
    06.04.2008, 00:29
    Ο δάσκαλος που κατευθύνει τις πολλαπλές μου απορίες(γιατί έτσι αφού και το γιουβέτσι κάνει τη δουλειά μας-και άλλα τέτοια εμπριμέ) είναι ο Νίκος Νταρίλας.Παράπονό του είναι που δεν του βγαίνει να πει μπράβο στον μαθητή αλλά ψάχνει συνέχεια για λάθη.Κι εγώ απαντώ:γι' αυτό έχει νόημα να είμαστε εδώ.
    Κατά την γνώμη μου ο δάσκαλο εκτός από το ότι πρέπει να κατέχει καλά αυτό που διδάσκει,πρέπει να έχει και την ικανότητα να φωτίζει τισ σκοτεινές γωνίες του μυαλού του μαθητή.
    Τον ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσα θα μου διδάξει ακόμα.
    Spotlight_Dancer
    06.04.2008, 15:16
    Ο δασκαλος που εχει σταθει διπλα μου σε ολες τις μουσικες μου αναζητησεις και τις δυσκολες στιγμες μου εν γενει,ειναι ο Κωστας Μουφιδης.Χαρισματικος καλλιτεχνης,αξεπεραστος ανθρωπος.Σε ευχαριστω πολυ Δασκαλε...
    Bgre
    06.04.2008, 18:31
    Παράθεση:
    Δημοσιεύθηκε: 06-04-2008 στις 15:16

    Ο δασκαλος που εχει σταθει διπλα μου σε ολες τις μουσικες μου αναζητησεις και τις δυσκολες στιγμες μου εν γενει,ειναι ο Κωστας Μουφιδης.Χαρισματικος καλλιτεχνης,αξεπεραστος ανθρωπος.Σε ευχαριστω πολυ Δασκαλε...


    Spot , παλι πλάκες κάνεις?