ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη
    uNick
    23.03.2006, 00:33
    Quote:

    Το μέλος EIRINAKI στις 21-03-2006 στις 12:18 έγραψε:

    με λιγα λογια ειναι Ελληνικη Σημαια και πρεπει να κρατηθει απο Ελληνα
    και οι λογοι ειναι πολλοι και λογικοι(Ελληνες πολεμισαν για να ειμαστε ελευθεροι κτλ κτλ)αλλα πρεπει να μας προβληματισει το γεγονος οτι μπορεσαν ενω δεν ειναι καν η μητρικη τους γλωσσα να πρωτευσουν εναντι της πλειοψηφιας που ητν Ελληνες....αυτα!!!!




    Το ότι κάποιοι αλλοδαποί αριστεύουν στα ελληνικά σχολεία είναι απολύτως άσχετο με τον σημαιοφόρο της μαθητικής παρέλασης. Μπράβο στα παιδιά από την Αλβανία, τη Ρωσία, τη Ρουμανία κλπ που μαθαίνουν καλά τα μαθήματά τους, αλλά έως εκεί!

    Δεν θα σχολιάσω σχετικά με το αν πρέπει να γίνονται μαθητικές παρελάσεις ή όχι... Για όσο θα γίνονται όμως, η γνώμη μου είναι ότι ο σημαιοφόρος θα πρέπει να είναι Έλληνας. Όχι απλώς ο μαθητής με τον καλύτερο μέσο όρο βαθμών, αλλά ο καλύτερος Έλληνας μαθητής. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, η σημαία είναι το σύμβολο της πατρίδας μου, και δεν ανέχομαι αυτό το ιερό σύμβολο να βρίσκεται στα χέρια αλλοδαπών, δηλαδή ανθρώπων για τους οποίους αυτό το σύμβολο δεν σημαίνει τίποτα. Για το σύμβολο αυτό ο παππούς μου (μαζί με τους δικούς σας προγόνους) πολέμησε Γερμανούς, Αλβανούς, Ιταλούς και λοιπούς υποψήφιους κατακτητές, έχυσε αίμα, έβαλε τη ζωή του σε κίνδυνο... Για το σύμβολο αυτό πέθαναν χιλιάδες, για να μπορείτε εσείς σήμερα να είστε ελεύθεροι. Αυτό το σύμβολο, η σημαία, πρέπει να βρίσκεται στα χέρια Ελλήνων. Οι αλλοδαποί ας πάνε στη χώρα τους να κρατάνε τη δική τους σημαία...
    alexia-vicky
    23.03.2006, 13:12
    Δε ξερω αν η σημαια ειναι ξενοφερτο συμβολο ή οχι, ουτε αν θεωρειται πλεον ¨μπαγιατικο" που μας γυριζει στο παρελθον κτλ.
    Καλες, συμφωνες και αποδεκτες οι αποψεις περι παγκοσμιοποιησης, αγαπης των λαων αλλα ως εκει...
    ΟΧΙ τη σημαια της πατριδας μου( και σας) δε θελω να την σηκωνει αλλοδαπος....και ας ειναι και ο νεοτερος Αϊνσταϊν...καμια σχεση το ενα με το αλλο

    Πώς το βλεπω?
    Πρωτον, η σημαια μας δεν εχει καμια σχεση με εκεινη που εφερε ο Ό θωνας...Είναι εκεινη κατω απο την οποια ενωθηκαν οι αγωνιστες μας το 1821, ασχετα απο αρχιστρατηγο και περιοχη για να πολεμησουν τον κοινο εχθρο. Και σαν παρενθεση να πω, πως απο αρχαιοτατων χρονων οι Ελληνες, οπως και αλλοι λαοι χρησιμοποιουσαν τα λαβαρα...
    Και συνεχιζω...Για αυτη τη σημαια και για τα οσα συμβολιζει (πατριδα, θρησκεια, ελευθερια) πεθαινουν και πιστευουν σε αυτη μεχρι σημερα...εμεις θα την καταργησουμε? και μαζι της θα τα ξεχασουμε ολα και θα γινουμε αδερφοι με ολους? Δε ζω στο παρελθον, ζω με τη μνημη του παρελθοντος που θεωρω ντροπη να το ξεχναμε.!!!
    Νιατα πεθαναν το 1821 για να ειμαστε στη θεσουλα μας και να μιλαμε ελληνικα και να κρινουμε εκ της ασφαλους ελευθεριας μας , για τη σημαια και για το αν πρεπει να γινονται παρελασεις...
    Για αυτη τη ΣΗΜΑΙΑ και για τα οσα συμβολιζει ο παππους μου το 1922 πολεμησε και γυρισε με 70% αναπηρια και δε με νοιαζει ποιος εφταιγε για το μικρασιατικο, με νοιαζει για το τι πολεμησε αυτος και τοσοι αλλοι....
    Για αυτη τη ΣΗΜΑΙΑ στο ποδι του αλλου παππου μου σφηνωθηκε μια σφαιρα...
    Για αυτη τη ΣΗΜΑΙΑ ο μπαμπας μου απο παλληκαρακι μεχρι σημερα, οπως και ολοι οι αλλοι Ικαροι, ΦΥΛΑΤΤΟΥΝ εμας μερα-νυχτα για να κοιμομαστε ησυχοι και για να μη ξεχνανε οι αδερφοι-γειτονες και οποιοι αλλοι τι σημαινει ΕΛΛΗΝΑΣ...
    Με αυτη τη ΣΗΜΑΙΑ τυλιχτηκε ο συντοπιτης μου αρχιστρατηγος, για να μη πεσει στα χερια των Γερμανων και καει εξευτελιστηκα, και απο τοτε, το Σωμα της Καλαματας παρελαυνει χωρις σημαια...
    Για αυτη τη ΣΗΜΑΙΑ δολοφονηθηκε (ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ) ο Σολωμος Σολωμου...
    Για αυτη τη σημαια πεθαναν νεαρα παιδια (ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΑΝ) στα Ιμια...

    Πιστευοντας λοιπον σε αυτη τη σημαια δε θελω να την σηκωνει αλλοδαπος, ουτε Αλβανος, ουτε Ιταλος, ουτε Γερμανος, ουτε Τουρκος, ουτε και οποιος αλλος

    Και για αυτη τη σημαια και για να μαθουν κατι δεν ειναι και τοσο μεγαλο κακο να κουραζονται τα παιδακια για να κανουν παρελαση...Θελω να "κουραστει" πολυ ελαχιστα σε σχεση με τα οσα συμβολιζονται, η μικρη μου αδερφουλα για να καταλαβει γιατι πρεπει να ειναι υπερηφανη και ποιες ειναι οι αληθινες αξιες...
    και για να μαθει να ανατριχιαζει οταν παρελαυνει ή οταν χειροκροτει οσους παρελαυνουν...

    Δες εναν κοσμο σ'ενα κοκκο αμμου και εναν ουρανο σ'ενα αγριο λουλουδι. Κρατα το απειρο στην παλαμη του χεριου σου και την αιωνιοτητα μεσα σε μια ωρα.."


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 23-03-2006 13:16 ]
    gazakas
    23.03.2006, 15:25
    Έχοντας ανατριχιάσει με τα περισσότερα μηνύματα αυτής της συζήτησης, γεμάτα πατριωτισμό και καθαρή, λεβέντικη ελληνική ψυχή, μονάχα μια ερώτηση μου έρχεται στο νου: τι σημαίνει η φράση: "εγώ/εσύ/αυτή/αυτός/εμείς/εσείς/αυτοί είμαι/είσαι/είναι/είμαστε/είσαστε/είναι Έλληνας/Έλληνες";

    O skouiler (όπως και ο thank σε λίγο παλιότερο post) λέει τα προφανή, και αμέσως πέφτουμε να τον φάμε όλοι. Δε βλέπω να απαντούν σε κάνένα από τα επιχειρήματα που έχουν παρατεθεί όσοι είναι λάβροι απέναντί σε όλους όσοι διαφωνούμε κυρίως με τις παρελάσεις και δευτερευόντως με αυτή την περίεργη αποκλειστικότητα του εθνικού συμβόλου. Μονάχα ρητορική, κορώνες και υπεκφυγές. Ορίστε για του λόγου το αληθές:

    unick: " Δεν θα σχολιάσω σχετικά με το αν πρέπει να γίνονται μαθητικές παρελάσεις ή όχι... " (Να το σχολιάσεις, unick, να το σχολιάσεις)
    alexia-vicky: " Δε ξερω αν η σημαια ειναι ξενοφερτο συμβολο ή οχι, ουτε αν θεωρειται πλεον ¨μπαγιατικο" που μας γυριζει στο παρελθον κτλ. " (φρόντισε τότε να μάθεις, εκτός κι αν το λες έτσι, ως σχήμα λόγου).


    Αν νομίζουν κάποιοι ότι :α) το ότι είναι Έλληνες είναι γραμμένο στα γονίδιά τους, και β) ότι αυτοί κατέχουν την αποκλειστικότητα της Ελληνικότητας, τότε είναι βαθιά νυχτωμένοι. Και επειδή βλέπω ότι μπορεί να προκαλέσω αντιδράσεις, θα 'θελα όσοι διαφωνούν να απαντήσουν στο εξής ερώτημα: τι γνώμη έχουν για τους Φιλλέληνες που αγωνίστηκαν στην Επανάσταση του '21 από τους οποίους πολλοί έδωσαν και το αίμα τους για τους Έλληνες; Αυτοί οι αλλοδαποί δικαιούνταν να φέρουν τα εθνικά μας σύμβολα; Αφιερωμένο σε όσους αρέσκονται να είναι απόλυτοι...

    ΥΓ. Τσιμουδιά βλέπω για το σχόλιο του skouiler σχετικά με το ΓΕΩΡΓΙΑΝΟ αρσιβαρίστα Κάχι Καχιασβίλι που και την ελληνική σημαία σήκωσε και μετάλλια έφερε με τα χρώματα της Ελλάδας.
    ΥΓ2. Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε και πιο βαθιά συζήτηση, αλλά με στοιχεία και ιστορικά δεδομένα, και όχι με συναισθηματισμούς και ρητορείες...
    nefos
    23.03.2006, 19:03
    Quote:


    Το μέλος gazakas στις 23-03-2006 στις 15:25 έγραψε:

    ΥΓ2. Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε και πιο βαθιά συζήτηση, αλλά με στοιχεία και ιστορικά δεδομένα, και όχι με συναισθηματισμούς και ρητορείες...





    @ Αντώνη "με βρήκα" μέσα στα λόγια σου. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο φανατισμός σε όλες του τις μορφές γίνεται επικίνδυνος και οφείλει να δομηθεί πάνω σε ιστορικά γεγονότα ή πιο βάσιμες πηγές. Βέβαια αυτό δεν στερεί το δικαίωμα κανενός να εκφράσει το τι πιστεύει. Αλλά σε αυτά τα θέματα προσωπικά προσπαθώ να είμαι όσο πιο ξεκάθαρη κι αντικειμενική γίνεται. Και ναι με λύπη μου διακρίνω φανατισμό σε αρκετά posts.
    ruffstuff
    23.03.2006, 23:22
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 23-03-2006 στις 15:25 έγραψε:

    Έχοντας ανατριχιάσει με τα περισσότερα μηνύματα αυτής της συζήτησης, γεμάτα πατριωτισμό και καθαρή, λεβέντικη ελληνική ψυχή, μονάχα μια ερώτηση μου έρχεται στο νου: τι σημαίνει η φράση: "εγώ/εσύ/αυτή/αυτός/εμείς/εσείς/αυτοί είμαι/είσαι/είναι/είμαστε/είσαστε/είναι Έλληνας/Έλληνες";

    O skouiler (όπως και ο thank σε λίγο παλιότερο post) λέει τα προφανή, και αμέσως πέφτουμε να τον φάμε όλοι. Δε βλέπω να απαντούν σε κάνένα από τα επιχειρήματα που έχουν παρατεθεί όσοι είναι λάβροι απέναντί σε όλους όσοι διαφωνούμε κυρίως με τις παρελάσεις και δευτερευόντως με αυτή την περίεργη αποκλειστικότητα του εθνικού συμβόλου. Μονάχα ρητορική, κορώνες και υπεκφυγές. Ορίστε για του λόγου το αληθές:

    unick: " Δεν θα σχολιάσω σχετικά με το αν πρέπει να γίνονται μαθητικές παρελάσεις ή όχι... " (Να το σχολιάσεις, unick, να το σχολιάσεις)
    alexia-vicky: " Δε ξερω αν η σημαια ειναι ξενοφερτο συμβολο ή οχι, ουτε αν θεωρειται πλεον ¨μπαγιατικο" που μας γυριζει στο παρελθον κτλ. " (φρόντισε τότε να μάθεις, εκτός κι αν το λες έτσι, ως σχήμα λόγου).


    Αν νομίζουν κάποιοι ότι :α) το ότι είναι Έλληνες είναι γραμμένο στα γονίδιά τους, και β) ότι αυτοί κατέχουν την αποκλειστικότητα της Ελληνικότητας, τότε είναι βαθιά νυχτωμένοι. Και επειδή βλέπω ότι μπορεί να προκαλέσω αντιδράσεις, θα 'θελα όσοι διαφωνούν να απαντήσουν στο εξής ερώτημα: τι γνώμη έχουν για τους Φιλλέληνες που αγωνίστηκαν στην Επανάσταση του '21 από τους οποίους πολλοί έδωσαν και το αίμα τους για τους Έλληνες; Αυτοί οι αλλοδαποί δικαιούνταν να φέρουν τα εθνικά μας σύμβολα; Αφιερωμένο σε όσους αρέσκονται να είναι απόλυτοι...

    ΥΓ. Τσιμουδιά βλέπω για το σχόλιο του skouiler σχετικά με το ΓΕΩΡΓΙΑΝΟ αρσιβαρίστα Κάχι Καχιασβίλι που και την ελληνική σημαία σήκωσε και μετάλλια έφερε με τα χρώματα της Ελλάδας.
    ΥΓ2. Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε και πιο βαθιά συζήτηση, αλλά με στοιχεία και ιστορικά δεδομένα, και όχι με συναισθηματισμούς και ρητορείες...




    Το κριτήριο για την παράδοση της σημαίας είναι η υψηλότερη βαθμολογία.Αυτό έχει σαν συνέπεια τα εξής:
    Οι Έλληνες τρέχουν για να πάρουν το βραβείο και οι δέ ΑΛΟΔΑΠΟΙ τρέχουν για να πάρουν την επικύρωση του οτι δέν είναι υποδιαίστεροι απο εμάς.
    Δηλαδή η σημαία έχει γίνει ΕΠΑΘΛΟ.

    Όλα αυτά ειναι σκατά γιατι το κριτήριο θα έπρεπε να είναι το ήθος του κάθε μαθητή και όχι τα νούμερα.

    Τώρα εφόσον αισθάνεσαι οτι αδικούνται οι ξένοι θα σου πώ το εξής:
    Η σημαία φέρει το Σταυρό του Ιησού επάνω της. Σε αυτό στηρίχτηκε η επανασταση και το αποτελεσμα της είναι σήμερα να μπορούμε να γράφουμε έμεις χαλαρα στο internet ελευθεροι.
    Άρα το να είναι έπαθλο η σημαία να το παραβλέψουμε άλλα να είναι βραβείο στα χέρια του μουσουλμάνου ωστε να ικανοποιήσει τα υπαρξιακά του και τις φιλοδοξίες του δέν το καταλαβαίνω.
    Στις περιπτώσεις που έχουν βαφτιστεί χριστιανοί το καταλαβαίνω, έτσι έρχομαι και στον Lord Byron όπως είπες και εσύ παραπάνω.

    Κάποιοι ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΙ που σνομπάρουν σαν ηλίθιοι την Ελληνική ιστορία και τα ιδανικά της, αναφέρονται σε ονόματα και ρητορείες ορισμένων που δέν τους ξέρει ούτε η μάνα τους ας διαβάσουν και λίγο για τον Καραισκάκη τον Οδυσσέα Ανδρούτσο ή και για τον Καποδίστρια και ας καταλάβουν ποιοί είναι οι ΕΜΕΙΣ.







    alexia-vicky
    23.03.2006, 23:55
    Quote:

    Το μέλος ruffstuff στις 23-03-2006 στις 23:22 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 23-03-2006 στις 15:25 έγραψε:
    [i]
    Έχοντας ανατριχιάσει με τα περισσότερα μηνύματα αυτής της συζήτησης, γεμάτα πατριωτισμό και καθαρή, λεβέντικη ελληνική ψυχή, μονάχα μια ερώτηση μου έρχεται στο νου: τι σημαίνει η φράση: "εγώ/εσύ/αυτή/αυτός/εμείς/εσείς/αυτοί είμαι/είσαι/είναι/είμαστε/είσαστε/είναι Έλληνας/Έλληνες";

    O skouiler (όπως και ο thank σε λίγο παλιότερο post) λέει τα προφανή, και αμέσως πέφτουμε να τον φάμε όλοι. Δε βλέπω να απαντούν σε κάνένα από τα επιχειρήματα που έχουν παρατεθεί όσοι είναι λάβροι απέναντί σε όλους όσοι διαφωνούμε κυρίως με τις παρελάσεις και δευτερευόντως με αυτή την περίεργη αποκλειστικότητα του εθνικού συμβόλου. Μονάχα ρητορική, κορώνες και υπεκφυγές. Ορίστε για του λόγου το αληθές:

    unick: " Δεν θα σχολιάσω σχετικά με το αν πρέπει να γίνονται μαθητικές παρελάσεις ή όχι... " (Να το σχολιάσεις, unick, να το σχολιάσεις)
    alexia-vicky: " Δε ξερω αν η σημαια ειναι ξενοφερτο συμβολο ή οχι, ουτε αν θεωρειται πλεον ¨μπαγιατικο" που μας γυριζει στο παρελθον κτλ. " (φρόντισε τότε να μάθεις, εκτός κι αν το λες έτσι, ως σχήμα λόγου).


    Αν νομίζουν κάποιοι ότι :α) το ότι είναι Έλληνες είναι γραμμένο στα γονίδιά τους, και β) ότι αυτοί κατέχουν την αποκλειστικότητα της Ελληνικότητας, τότε είναι βαθιά νυχτωμένοι. Και επειδή βλέπω ότι μπορεί να προκαλέσω αντιδράσεις, θα 'θελα όσοι διαφωνούν να απαντήσουν στο εξής ερώτημα: τι γνώμη έχουν για τους Φιλλέληνες που αγωνίστηκαν στην Επανάσταση του '21 από τους οποίους πολλοί έδωσαν και το αίμα τους για τους Έλληνες; Αυτοί οι αλλοδαποί δικαιούνταν να φέρουν τα εθνικά μας σύμβολα; Αφιερωμένο σε όσους αρέσκονται να είναι απόλυτοι...

    ΥΓ. Τσιμουδιά βλέπω για το σχόλιο του skouiler σχετικά με το ΓΕΩΡΓΙΑΝΟ αρσιβαρίστα Κάχι Καχιασβίλι που και την ελληνική σημαία σήκωσε και μετάλλια έφερε με τα χρώματα της Ελλάδας.
    ΥΓ2. Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε και πιο βαθιά συζήτηση, αλλά με στοιχεία και ιστορικά δεδομένα, και όχι με συναισθηματισμούς και ρητορείες...




    Το κριτήριο για την παράδοση της σημαίας είναι η υψηλότερη βαθμολογία.Αυτό έχει σαν συνέπεια τα εξής:
    Οι Έλληνες τρέχουν για να πάρουν το βραβείο και οι δέ ΑΛΟΔΑΠΟΙ τρέχουν για να πάρουν την επικύρωση του οτι δέν είναι υποδιαίστεροι απο εμάς.
    Δηλαδή η σημαία έχει γίνει ΕΠΑΘΛΟ.

    Όλα αυτά ειναι σκατά γιατι το κριτήριο θα έπρεπε να είναι το ήθος του κάθε μαθητή και όχι τα νούμερα.

    Τώρα εφόσον αισθάνεσαι οτι αδικούνται οι ξένοι θα σου πώ το εξής:
    Η σημαία φέρει το Σταυρό του Ιησού επάνω της. Σε αυτό στηρίχτηκε η επανασταση και το αποτελεσμα της είναι σήμερα να μπορούμε να γράφουμε έμεις χαλαρα στο internet ελευθεροι.
    Άρα το να είναι έπαθλο η σημαία να το παραβλέψουμε άλλα να είναι βραβείο στα χέρια του μουσουλμάνου ωστε να ικανοποιήσει τα υπαρξιακά του και τις φιλοδοξίες του δέν το καταλαβαίνω.
    Στις περιπτώσεις που έχουν βαφτιστεί χριστιανοί το καταλαβαίνω, έτσι έρχομαι και στον Lord Byron όπως είπες και εσύ παραπάνω.

    Κάποιοι ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΙ που σνομπάρουν σαν ηλίθιοι την Ελληνική ιστορία και τα ιδανικά της, αναφέρονται σε ονόματα και ρητορείες ορισμένων που δέν τους ξέρει ούτε η μάνα τους ας διαβάσουν και λίγο για τον Καραισκάκη τον Οδυσσέα Ανδρούτσο ή και για τον Καποδίστρια και ας καταλάβουν ποιοί είναι οι ΕΜΕΙΣ.








    [/I]



    Πρωτα, να πω οτι συμφωνω απολυτα και δευτερον να πω οτι ανετα μπορω να αναφερθω σε ιστορικα γεγονοτα οπως και το εκανα ηδη...
    Επισης να επισημανω οτι δεν "επεσα να φαω" κανεναν καθως δε σκπευω σε κατι τετοιο ποτε απλα εκφραζω τις αντιθεσεις μου...
    Συνεχιζοντας, gazakas αυτο το δε ξερω κλπ, ηταν σχημα λογου και οι φανατισμοι που επικαλεισαι δεν ειναι καθολου φανατισμοι αλλα πιστευω-ιδανικα....
    eneni
    24.03.2006, 01:14
    Χαζευα σήμερα τα παιδιά που έκαναν βήμα στο προαύλιο (γυρω γυρω ολοι) και τον έρμο γυμναστή που προσαθούσε να τα βάλει σε σειρα (μάταιη προσπάθεια ) και αναρωτηθηκα αυτό ακριβώς που σκεφτόμουν και όταν πήγαινα σχολείο και μας εσερναν με το ζορι στην παρελαση: Μα πότε θα τις καταργήσουν τις παρελάσεις; τι προσφέρουν ακριβώς στα παιδιά;


    τωρα στο θέμα της σημαίας ... θεωρώ γελοία την κατάσταση. Η ακρότητα και ο φανατισμός που διακρίνουν ενα μεγάλο τμημα της ελληνικής κοινωνίας φαίνονται κι εδω σε όλο τους το μεγαλείο!





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 24-03-2006 01:18 ]
    ruffstuff
    24.03.2006, 01:44
    Quote:

    Το μέλος eneni στις 24-03-2006 στις 01:14 έγραψε:

    Χαζευα σήμερα τα παιδιά που έκαναν βήμα στο προαύλιο (γυρω γυρω ολοι) και τον έρμο γυμναστή που προσαθούσε να τα βάλει σε σειρα (μάταιη προσπάθεια ) και αναρωτηθηκα αυτό ακριβώς που σκεφτόμουν και όταν πήγαινα σχολείο και μας εσερναν με το ζορι στην παρελαση: Μα πότε θα τις καταργήσουν τις παρελάσεις; τι προσφέρουν ακριβώς στα παιδιά;


    τωρα στο θέμα της σημαίας ... θεωρώ γελοία την κατάσταση. Η ακρότητα και ο φανατισμός που διακρίνουν ενα μεγάλο τμημα της ελληνικής κοινωνίας φαίνονται κι εδω σε όλο τους το μεγαλείο!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 24-03-2006 01:18 ]




    Αυτό που λές εσύ φανατισμό κάποιοι που είναι ποιό μάγκες απο τους Νεοέλληνες στο εξωτερικό το λένε ενότητα και δέν διαβάζουν πολύ φιλοσοφία.
    Πήγαινε να δείς τί έχουν καταφέρει με αυτό και έλα πίσω να ντραπούμε παρέα.
    Ένα κομμάτι ατσάλι το συντηρούν αιώνες για αξιοθέατο χωρίς να έχει ιστορία, σε αντίθεση με εμάς που είμαστε πολύ ανοιχτόμυαλοι.
    eneni
    24.03.2006, 01:49
    Quote:

    Το μέλος ruffstuff στις 24-03-2006 στις 01:44 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος eneni στις 24-03-2006 στις 01:14 έγραψε:
    [i]
    Χαζευα σήμερα τα παιδιά που έκαναν βήμα στο προαύλιο (γυρω γυρω ολοι) και τον έρμο γυμναστή που προσαθούσε να τα βάλει σε σειρα (μάταιη προσπάθεια ) και αναρωτηθηκα αυτό ακριβώς που σκεφτόμουν και όταν πήγαινα σχολείο και μας εσερναν με το ζορι στην παρελαση: Μα πότε θα τις καταργήσουν τις παρελάσεις; τι προσφέρουν ακριβώς στα παιδιά;


    τωρα στο θέμα της σημαίας ... θεωρώ γελοία την κατάσταση. Η ακρότητα και ο φανατισμός που διακρίνουν ενα μεγάλο τμημα της ελληνικής κοινωνίας φαίνονται κι εδω σε όλο τους το μεγαλείο!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 24-03-2006 01:18 ]




    Αυτό που λές εσύ φανατισμό κάποιοι που είναι ποιό μάγκες απο τους Νεοέλληνες στο εξωτερικό το λένε ενότητα και δέν διαβάζουν πολύ φιλοσοφία.
    Πήγαινε να δείς τί έχουν καταφέρει με αυτό και έλα πίσω να ντραπούμε παρέα.
    Ένα κομμάτι ατσάλι το συντηρούν αιώνες για αξιοθέατο χωρίς να έχει ιστορία, σε αντίθεση με εμάς που είμαστε πολύ ανοιχτόμυαλοι.

    [/I]




    Η αλήθεια είναι οτι δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοεις!
    και δεν καταλαβαίνω γιατι θα έπρεπε να ντραπω...
    Τους εχω ζήσει τους Έλληνες του εξωτερικού και δε βλέπω τι έχει να κάνει ο,τι εχουν επιτυχει με το θέμα μας... δηλ με το αν θα πρεπει παιδια άλλης εθνικότητας που ζουν στη χωρα μας να σηκώνουν την σημαία της χωρας στην οποία ζουν.

    ruffstuff
    24.03.2006, 02:02
    Quote:

    Το μέλος eneni στις 24-03-2006 στις 01:49 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος ruffstuff στις 24-03-2006 στις 01:44 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος eneni στις 24-03-2006 στις 01:14 έγραψε:
    [i]
    Χαζευα σήμερα τα παιδιά που έκαναν βήμα στο προαύλιο (γυρω γυρω ολοι) και τον έρμο γυμναστή που προσαθούσε να τα βάλει σε σειρα (μάταιη προσπάθεια ) και αναρωτηθηκα αυτό ακριβώς που σκεφτόμουν και όταν πήγαινα σχολείο και μας εσερναν με το ζορι στην παρελαση: Μα πότε θα τις καταργήσουν τις παρελάσεις; τι προσφέρουν ακριβώς στα παιδιά;


    τωρα στο θέμα της σημαίας ... θεωρώ γελοία την κατάσταση. Η ακρότητα και ο φανατισμός που διακρίνουν ενα μεγάλο τμημα της ελληνικής κοινωνίας φαίνονται κι εδω σε όλο τους το μεγαλείο!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 24-03-2006 01:18 ]




    Αυτό που λές εσύ φανατισμό κάποιοι που είναι ποιό μάγκες απο τους Νεοέλληνες στο εξωτερικό το λένε ενότητα και δέν διαβάζουν πολύ φιλοσοφία.
    Πήγαινε να δείς τί έχουν καταφέρει με αυτό και έλα πίσω να ντραπούμε παρέα.
    Ένα κομμάτι ατσάλι το συντηρούν αιώνες για αξιοθέατο χωρίς να έχει ιστορία, σε αντίθεση με εμάς που είμαστε πολύ ανοιχτόμυαλοι.

    [/I]




    Η αλήθεια είναι οτι δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοεις!
    και δεν καταλαβαίνω γιατι θα έπρεπε να ντραπω...
    Τους εχω ζήσει τους Έλληνες του εξωτερικού και δε βλέπω τι έχει να κάνει ο,τι εχουν επιτυχει με το θέμα μας... δηλ με το αν θα πρεπει παιδια άλλης εθνικότητας που ζουν στη χωρα μας να σηκώνουν την σημαία της χωρας στην οποία ζουν.


    [/I]


    Απαντώ στην γενικότερη απαξίωση των εθνικών θεμάτων (και όχι μόνο στο θέμα της σημαίας) η οποία μοιάζει δυστυχώς με τη δική σου ερμηνεία περι φανατισμού και μικροψυχίας.
    Αυτό είναι μπακάλικη προσέγγιση και δέιχνει υπερβολική χαλαρότητα.Έλειψη προσωπικού στίγματος και ταυτότητας πράγμα που δέν το συναντάς έξω.
    Βέβαια δέ σε ξέρω και δέ μιλάω για σένα.
    Αυτό εννοώ.
    gazakas
    24.03.2006, 02:09
    @ ruffstuff:
    α) Αισθάνομαι ότι αδικούνται οι ξένοι; Μάλλον η νοημοσύνη μου αδικείται, διότι όσο και να διαβάζω το post μου, δε βλέπω πουθενά να γράφω ότι αισθάνομαι κάτι τέτοιο...
    β)Είναι πολύ ενδιαφέρον να μιλά κάποιος για ήθος μαθητή και να λέει "όλα αυτά είναι σκατά"...
    γ)Εξ 'οσων γνωρίζω υπάρχουν πολλοί ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ μας (δηλαδή άνθρωποι με τα ίδια ακριβώς πολιτικά δικαιώματα με τους Έλληνες Χριστιανούς), οι οποίοι είναι Μουσουλμάνοι, Βουδιστές, Ινδουιστές, Δωδεκαθεϊστές, άθεοι κοκ. Αυτοί δεν δικαιούνται δηλαδή να φέρουν το σύμβολο του κράτους τους; Το επιχείρημα ότι ο Byron(αυτόν ξέρετε μόνο από τους Φιλέλληνες; Για την ιστορία, δεν πέθανε πάντως, όπως άλλοι, από βόλι Τούρκου) ήταν βαφτισμένος Χριστιανός είναι απίστευτα απλοϊκό, αφού συγχέουμε έτσι δύο άσχετα μεταξύ τους πράγματα: το κράτος και τη θρησκεία.
    δ)Δεν ξέρω ποιος σνομπάρει την Ελληνική Ιστορία, αλλά έχω την αίσθηση ότι αν τη διάβαζαν κάποιοι θα βρίσκονταν προ δυσάρεστων εκπλήξεων, όπως για παράδειγμα σχετικά με τη ντοπιολαλιά(Αρβανίτικα) των Σουλιωτών, ενός δηλαδή από τους στυλοβάτες του Ελληνισμού, αλλά και άλλων ηρώων του '21 ή σχετικά με τη στάση πολλών ιεραρχών αλλά και προκρίτων κατά την Επανάσταση.
    ε) Πραγματικά η σημαία μας φέρει το σχήμα του Σταυρού. Η Επανάσταση όμως ευτυχώς ή δυστυχώς δε στηρίχτηκε μόνο σε αυτό. Για του λόγου το αληθές, μπορεί ο καθένας να αναζητήσει μέσω google σελίδες με ελληνικές σημαίες της Επανάστασης. Τότε θα δει ότι την περίοδο εκείνη υπήρξε μια μεγάλη ποικιλία συμβόλων δίπλα στο σταυρό, όπως άγκυρες, φοίνικες, φλεγόμενες καρδιές, ρόπαλα, αλλά και χρωμάτων, κόκκινο, μαύρο κ.α.

    @ alexia-vicky
    Σε ποιο σημείο του post μου υπάρχει η λέξη "φανατισμοί"; Όσο για τα ιστορικά γεγονότα, συχώρεσέ με για την"ιεροσυλία" αλλά το για ποιον και γιατί πολέμησαν όσοι αναφέρεις δεν είναι τόσο απλό: δεν "ξεμπερδεύουμε" με το ζήτημα αυτό με ένα σκέτο "για αυτή τη σημαία και για τα όσα συμβολίζει".

    Αφού τόσο μας αρέσει η Ιστορία, ας ψάξουμε στα σχετικά βιβλία να δούμε πώς δημιουργήθηκαν τα εθνικά κράτη, τι είναι έθνος, τι είναι εθνική ιδεολογία, και με ποιους μηχανισμούς προωθήθηκαν και προωθούνται τέτοιες απόψεις μέσα σε ένα κράτος.

    ΥΓ. "Ψάχνεις για το μεγαλείο/που σου 'μάθαν στο σχολείο"
    ruffstuff
    24.03.2006, 08:26
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 24-03-2006 στις 02:09 έγραψε:

    @ ruffstuff:
    α) Αισθάνομαι ότι αδικούνται οι ξένοι; Μάλλον η νοημοσύνη μου αδικείται, διότι όσο και να διαβάζω το post μου, δε βλέπω πουθενά να γράφω ότι αισθάνομαι κάτι τέτοιο...
    β)Είναι πολύ ενδιαφέρον να μιλά κάποιος για ήθος μαθητή και να λέει "όλα αυτά είναι σκατά"...
    γ)Εξ 'οσων γνωρίζω υπάρχουν πολλοί ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ μας (δηλαδή άνθρωποι με τα ίδια ακριβώς πολιτικά δικαιώματα με τους Έλληνες Χριστιανούς), οι οποίοι είναι Μουσουλμάνοι, Βουδιστές, Ινδουιστές, Δωδεκαθεϊστές, άθεοι κοκ. Αυτοί δεν δικαιούνται δηλαδή να φέρουν το σύμβολο του κράτους τους; Το επιχείρημα ότι ο Byron(αυτόν ξέρετε μόνο από τους Φιλέλληνες; Για την ιστορία, δεν πέθανε πάντως, όπως άλλοι, από βόλι Τούρκου) ήταν βαφτισμένος Χριστιανός είναι απίστευτα απλοϊκό, αφού συγχέουμε έτσι δύο άσχετα μεταξύ τους πράγματα: το κράτος και τη θρησκεία.
    δ)Δεν ξέρω ποιος σνομπάρει την Ελληνική Ιστορία, αλλά έχω την αίσθηση ότι αν τη διάβαζαν κάποιοι θα βρίσκονταν προ δυσάρεστων εκπλήξεων, όπως για παράδειγμα σχετικά με τη ντοπιολαλιά(Αρβανίτικα) των Σουλιωτών, ενός δηλαδή από τους στυλοβάτες του Ελληνισμού, αλλά και άλλων ηρώων του '21 ή σχετικά με τη στάση πολλών ιεραρχών αλλά και προκρίτων κατά την Επανάσταση.
    ε) Πραγματικά η σημαία μας φέρει το σχήμα του Σταυρού. Η Επανάσταση όμως ευτυχώς ή δυστυχώς δε στηρίχτηκε μόνο σε αυτό. Για του λόγου το αληθές, μπορεί ο καθένας να αναζητήσει μέσω google σελίδες με ελληνικές σημαίες της Επανάστασης. Τότε θα δει ότι την περίοδο εκείνη υπήρξε μια μεγάλη ποικιλία συμβόλων δίπλα στο σταυρό, όπως άγκυρες, φοίνικες, φλεγόμενες καρδιές, ρόπαλα, αλλά και χρωμάτων, κόκκινο, μαύρο κ.α.

    @ alexia-vicky
    Σε ποιο σημείο του post μου υπάρχει η λέξη "φανατισμοί"; Όσο για τα ιστορικά γεγονότα, συχώρεσέ με για την"ιεροσυλία" αλλά το για ποιον και γιατί πολέμησαν όσοι αναφέρεις δεν είναι τόσο απλό: δεν "ξεμπερδεύουμε" με το ζήτημα αυτό με ένα σκέτο "για αυτή τη σημαία και για τα όσα συμβολίζει".

    Αφού τόσο μας αρέσει η Ιστορία, ας ψάξουμε στα σχετικά βιβλία να δούμε πώς δημιουργήθηκαν τα εθνικά κράτη, τι είναι έθνος, τι είναι εθνική ιδεολογία, και με ποιους μηχανισμούς προωθήθηκαν και προωθούνται τέτοιες απόψεις μέσα σε ένα κράτος.

    ΥΓ. "Ψάχνεις για το μεγαλείο/που σου 'μάθαν στο σχολείο"




    Κοιτα, τα επιχειρήματα σου δέν είναι και τόσο τορπίλες ωστε να χρειάζεται αντίλογος.
    Απο την άλλη ένιωσες την ανάγκη να γίνεις επικριτικός ώς προσβλητικός στο σημείο που με ρωτάς άν ξέρω άλλους φιλλέληνες.Η απάντηση είναι η εξής:
    Άφού έχεις την ανάγκη να δίνεις ρεσιτάλ εγκυκλοπαιδικής μόρφωσης καλύτερα να απευθυνθείς σε κανένα άλλο φορέα (π.χ.εκδοτικός οίκος) γιατι μέσα απο τις σελίδες του musicheaven παραείναι ερασιτεχνικό.
    gazakas
    24.03.2006, 08:52
    Αν νομίζεις ότι η ερώτησή μου σχετικά με το αν γνωρίζεις και άλλους Φιλέλληνες ήταν ερώτηση τηλεπαιχνιδιού, λυπάμαι.Αν ήθελα όντως να κάνω επίδειξη εγκυκλοπαιδικών γνώσεων θα παρέθετα ονόματα Φιλελλήνων. Εγώ όμως απλά επεσήμανα ότι ενώ ανέφερα γενικά τους Φιλέλληνες, εσύ περιόρισες το επιχείρημά μου στον Byron, ο οποίος ούτε ήρθε για να πολεμήσει (δε γνωρίζω να συμμετείχε σε καμία εχθροπραξία) ούτε τελικά πέθανε μαχόμενος, αλλ΄από ασθένεια -χωρίς φυσικά να θέλω να υποτιμήσω ην πράξη του να έλθει στην επαναστατημένη Ελλάδα.
    Τώρα σχετικά με το ποιος είναι προσβλητικός και ποιος όχι: λες ότι τα επιχειρήματά μου είναι ανάξια αντιλόγου, ότι έχω την ανάγκη να κάνω επίδειξη γνώσεων (δηλαδή είμαι προφανώς ένας επηρμένος ξερόλας, που θέλει να βγάλει την ανασφάλεια και το κόμπλεξ κατωτερότητάς του) και μου προτείνεις να απευθυνθώ σε έναν εκδοτικό οίκο (για να εκδοθώ; ) επειδή το να τα κάνω μέσα από το ΜΗ είναι ερασιτεχνικό. Αβρότητες...
    ruffstuff
    24.03.2006, 09:10
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 24-03-2006 στις 08:52 έγραψε:

    Αν νομίζεις ότι η ερώτησή μου σχετικά με το αν γνωρίζεις και άλλους Φιλέλληνες ήταν ερώτηση τηλεπαιχνιδιού, λυπάμαι.Αν ήθελα όντως να κάνω επίδειξη εγκυκλοπαιδικών γνώσεων θα παρέθετα ονόματα Φιλελλήνων. Εγώ όμως απλά επεσήμανα ότι ενώ ανέφερα γενικά τους Φιλέλληνες, εσύ περιόρισες το επιχείρημά μου στον Byron, ο οποίος ούτε ήρθε για να πολεμήσει (δε γνωρίζω να συμμετείχε σε καμία εχθροπραξία) ούτε τελικά πέθανε μαχόμενος, αλλ΄από ασθένεια -χωρίς φυσικά να θέλω να υποτιμήσω ην πράξη του να έλθει στην επαναστατημένη Ελλάδα.
    Τώρα σχετικά με το ποιος είναι προσβλητικός και ποιος όχι: λες ότι τα επιχειρήματά μου είναι ανάξια αντιλόγου, ότι έχω την ανάγκη να κάνω επίδειξη γνώσεων (δηλαδή είμαι προφανώς ένας επηρμένος ξερόλας, που θέλει να βγάλει την ανασφάλεια και το κόμπλεξ κατωτερότητάς του) και μου προτείνεις να απευθυνθώ σε έναν εκδοτικό οίκο (για να εκδοθώ; ) επειδή το να τα κάνω μέσα από το ΜΗ είναι ερασιτεχνικό. Αβρότητες...




    Πάντως χαίρομαι που δέν ανταποδίδεις την οξύτητα.Είναι δείγμα κουλτούρας και εκεί συμφωνούμε, πού θα πάει θα το καταφέρω κι΄εγώ κάποτε.
    yiannisyiannis
    24.03.2006, 10:35
    Ο Ηρόδοτος, ο χαρακτηριζόμενος και ως πατέρας της ιστορίας, είχε συνδέσει την ελληνικότητα με τις εξής παραμέτρους, που νομίζω πως όλοι τις γνωρίζετε: «το όμαιμον, ομόγλωσσον, ομόθρησκον και ομότροπον».

    Το επαναστατικό σύνταγμα του 1821, έλεγε επίσης ότι «Έλληνες είναι οι πιστεύοντες εις Χριστόν».

    Για όλους αυτούς τους λόγους και για πολλούς άλλους ακόμη, υπάρχει στη σημαία μας το σύμβολο του σταυρού. Για να υψώσει λοιπόν κάποιος την ελληνική σημαία, πρέπει πρωτίστως να είναι Έλληνας και χριστιανός. Αν είναι Τούρκος και μουσουλμάνος, ή Αλβανός άθεος ή οτιδήποτε άλλο, δεν έχει νόημα να το κάνει. Μα πρώτα απ’ όλα αν επιθυμήσει να τη σηκώσει, μ’ αυτήν του την ενέργεια αυτοαναιρείται ο άνθρωπος αυτός.

    Όπως είχα αναφέρει και στο αρχικό μου post, η λύση γι’ αυτό το θέμα είναι να αποσυνδεθεί η σημαία που είναι εθνικό σύμβολο από τις σχολικές παρελάσεις και να αντικατασταθεί από μια σημαία-έμβλημα του κάθε σχολείου.

    Σήμερα, όλοι αυτοί οι παράμετροι της ελληνικότητας που είχε ορίσει ο Ηρόδοτος δεν υφίστανται πλέον. Με το πρόσχημα της δήθεν ελευθερίας, επιχειρείται η πολυπολιτισμικότητα, πολυφυλετικότητα και γενικά η πολυδιάσπαση των εθνών.

    Ο πιο εύκολος τρόπος για να ελέγξεις έναν λαό είναι να εξαλείψεις αυτές τις 4 παραμέτρους. Έτσι πετυχαίνεις να τον αποσυνδέσεις από την ιστορία του, να απαλείψεις την εθνική του συνείδηση και να τεμαχίσεις την εθνική του ενότητα. Από κει και πέρα το έθνος γίνεται έρμαιο των διάφορων μειονοτήτων και των σκοτεινών δυνάμεων που τις χρησιμοποιούν για να επιτύχουν τους σκοπούς τους.

    Υποστηρίξτε την ελληνική σημαία και κυρίως όλα όσα αυτή συμβολίζει, γιατί οι καιροί είναι πονηροί. Μην τρώτε το παραμύθι περί δήθεν ελευθερίας και δικαιωμάτων των μειονοτήτων κλπ. Αυτοί που κόπτονται περί ισότητας και ελευθερίας, το μόνο που τους νοιάζει να προωθήσουν είναι τη διάλυση του κράτους μας. Όχι μόνο του δικού μας κράτους έτσι; Γι’ αυτό προπαγανδίζουν υπέρ της ΔΗΘΕΝ ελευθερίας και οι περισσότεροι τρώνε το παραμύθι. Η στρατηγική τους είναι το διαίρει και βασίλευε. Αν κόπτονταν πραγματικά για την ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, θα κατεύθυναν την «θετική τους ενέργεια» στην Αφρική όπου πεθαίνουν 1000δες παιδιά καθημερινά, αντί να τεμαχίζουν το Ιράκ και τα Βαλκάνια. Σειρά έχει το Ιράν, η Συρία κλπ. Κοντεύουμε κι εμείς. Αντισταθείτε στην παγκοσμιοποίηση και στην ομογενοποίηση των εθνών. Η σημαία σαν εθνικό σύμβολο είναι κι αυτή ένα μέσο αντίστασης. Σεβαστείτε το και μην το απαξιώνετε.

    alexia-vicky
    24.03.2006, 13:28
    gazakas
    Για το θεμα των φανατισμων, νομιζω πως κατι τετοιο υπονοεις με τα λεγομενα σου στο πρωτο post, οταν μιλας για απολυτοτητα, γονιδια και τετοια....Αν κανω λαθος, συγνωμη, παρεξηγησα!
    Για το θεμα των εθνων-κρατων και τα λοιπα να σου πω πως εχω ασχοληθει εκτος σχολειου που δε προσφερει και τιποτα πλεον και να σου πω πως ασχολουμαι και στην επιστημη που σπουδαζω, οποτε εχω γνωσεις και περαν του "μεγαλειου που μου εμαθαν στο σχολειο" και πολυ περισσοτερο δεν το ψαχνω το θεωρω αυτονοητο και θελω να το μαθω ολοπλευρα για να γνωριζω την ιστορια μου ....γιατι ανθρωπος χωρις ριζες....ας το πει καλυτερα ο Παλαμας <<δε ζει χωρις πατριδα η ανθρωπινη ψυχη..>>
    Για το θεμα των Φιλελληνων σεβαστος και τιμημενος ο αγωνας τους και θα τον θυμομαστε παντα αλλα δεν εχει τυχει ποτε να διαβασω (μεχρι τωρα, τουλαχιστον) να σηκωσαν ποτε την ελληνικη σημαια ουτε και να το ζητησαν!


    gazakas
    24.03.2006, 14:34
    @ yiannisyiannis
    Ο Ηρόδοτος χαρακτηρίζεται "πατέρας της Ιστορίας", αλλά αυτό δε σημαίνει πως ότι γράφει είναι θέσφατο. Ακόμα όμως κι αν αποδεχθούμε τον ορισμό της ελληνικότητας που δίνει, αυτός ο ορισμός ισχύει (με την εξαίρεση του "ομόθρησκου" ίσως, γιατί αν ισχύει το "ομόθρησκον" τότε φυσικά δε μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι είμαστε ίδιο έθνος με τους αρχαίους ημών προγόνους αφού ήταν ειδωλολάτρες) στην περίπτωση που μιλάμε για ένα έθνος, όχι για ένα κράτος. Καλώς ή κακώς, η ελληνική σημαία, όπως και κάθε άλλη σημαία, είναι ένα κρατικό σύμβολο σήμερα και όχι εθνικό, εκτός αν θέλουμε να ταυτίσουμε το έθνος με το σύνολο των πολιτών ενός κράτους ανεξαρτήτως καταγωγής και ηροδότειων παραμέτρων, πράγμα που συμβαίνει για παράδειγμα στις ΗΠΑ (American Nation). Όποιος είναι Έλληνας πολίτης, αλλά -θα προσέθετα εγώ- και όποιος νιώθει τιμή του να τη φέρει, δικαιούται να τη χρησιμοποιεί ως σύμβολό του. Ο σταυρός στη σημαία μπήκε όντως γιατί αυτοί που την έφτιαξαν θεωρούσαν βασικό στοιχείο του Ελληνισμού το χριστιανισμό, αλλά αυτό σημαίνει πως αλλόθρησκοι Έλληνες πολίτες δε μπορούν να τη φέρουν; Φαντάζεστε δλδ ότι αυτό λένε και οι Ελβετοί, οι Βρετανοί, οι Σουηδοί και τόσοι άλλοι των οποίων οι σημαίες έχουν επάνω το σταυρό;
    Κατά τα άλλα,συνομωσίες εναντίον του "περιούσιου" ελληνικού λαού, αλλά και των άλλων αγνών και αθώων λαών, από σκοτεινές δυνάμεις. Ο πιο εύκολος τρόπος να ελέγξεις ένα λαό, Γιάννη, είναι να ελέγξεις τα ΜΜΕ, την εργασία του, τις ελευθερίες του και να τον μετατρέψεις σε αριθμό, απλό "πόρο" σύμφωνα με τις αρχές της οικονομικής θεωρίας και άβουλο καταναλωτή.
    Μια απορία: οι Γερμανοί που την εποχή του Χίτλερ όχι μόνο πληρούσαν τις ηροδότειες προδιαγραφές αλλά πλειοδοτούσαν κιόλας σε αυτές και τιμούσαν τον αγκυλωτό σταυρό και όσα συμβόλιζε, δεν ήταν ένα συμπαγές έθνος; Ξέρουμε όλοι πόσο καλό τους έκαναν όλα αυτά τότε... Επιπλέον οι ΗΠΑ, διότι αυτές υπαινίσσεσαι, είναι μια χώρα όπου λατρεύουν τη σημαία και τον εθνικό τους ύμνο σχεδόν παγανιστικά και μιλούν για το έθνος τους με ένα αρρωστημένο πάθος: κι όμως αυτοί λες ότι θέλουν να ομογενοποιήσουν τα έθνη και να φέρουν την παγκοσμιοποίηση; Μα τότε πώς θα έχουν εχθρούς; Πώς θα έιναι καλύτεροι από κάποιους άλλους;

    Τη σημαία της χώρας μου τη σέβομαι όταν κάτω από αυτή μπορώ να ενώνομαι μαζί με άλλους συμπολίτες μου (1821, 1940, Εθνική Αντίσταση, Λαμπράκης, Πολυτεχνείο, κ.α.). Δε μπορώ όμως να δεχτώ να αποτελεί σύμβολο μίσους, διακρίσεων και μισαλλοδοξίας(Μεταξάς, εμφύλιος, μετεμφυλιακό παρακράτος, 21η Απριλίου,κ.α.). Τα λάβαρα μου αρέσουν όταν ενώνουν, όχι όταν χωρίζουν τους ανθρώπους. Πόσο μάλλον όταν στο λάβαρο αυτό υπάρχει το σύμβολο που υποτίθεται ότι είναι το σύμβολο της ένωσης, της κοινότητας των ανθρώπων...Πώς το είπε ο Ιησούς; "Αγαπάτε αλλήλους"; "Ειρήνη υμίν";

    @ alexia-vicky
    α) Η λέξη "φανατισμός" είναι βαριά, και δε θα τη χρησιμοποιούσα με τόση ελαφρότητα εδώ.
    β) Χαίρομαι που ψάχνεις το θέμα "εθνών-κρατών", αλλά τι εννοείς ότι το θεωρείς αυτονόητο;
    γ) Οι ρίζες είναι απαραίτητες, αλλά πολλοί θα τρόμαζαν αν έβλεπαν ποιες είναι αυτές στην πραγματικότητα...Όσο για το παράθεμα από τον Παλαμά, πατρίδα για κάποιον μπορεί να είναι οτιδήποτε (θυμίζω το "Αχ Ελλάδα": "Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά"), αλλά στο κάτω-κάτω, άλλο ΠΑΤΡΙΔΑ και άλλο ΚΡΑΤΟΣ.
    δ) Φιλέλληνες: σήκωσαν Ελληνική σημαία (μάχη του Πέτα), αλλά εγώ ρώτησα αν το δικαιούνταν αυτοί. Δηλαδή υπάρχει μεγαλύτερη τιμή για κάποιον που έχει πολεμήσει για την ελευθερία ενός λαού από το να τιμηθεί με τη σημαία του λαού αυτού; Δεν το έχει κερδίσει με το αίμα του το δικαίωμα αυτό; Αντίστοιχα, αν κάποιος είναι ακραιφνώς Έλληνας (όμαιμον, ομόθρησκον κτλ.) και προδώσει την Ελλάδα ή τους Έλληνες, αυτός τι αντιμετώπιση πρέπει να έχει; Δικαιούται να φέρει τα εθνικά σύμβολα;





    yiannisyiannis
    24.03.2006, 16:29
    Quote:

    Το μέλος gazakas στις 24-03-2006 στις 14:34 έγραψε:

    @ yiannisyiannis
    Ο Ηρόδοτος χαρακτηρίζεται "πατέρας της Ιστορίας", αλλά αυτό δε σημαίνει πως ότι γράφει είναι θέσφατο. Ακόμα όμως κι αν αποδεχθούμε τον ορισμό της ελληνικότητας που δίνει, αυτός ο ορισμός ισχύει (με την εξαίρεση του "ομόθρησκου" ίσως, γιατί αν ισχύει το "ομόθρησκον" τότε φυσικά δε μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι είμαστε ίδιο έθνος με τους αρχαίους ημών προγόνους αφού ήταν ειδωλολάτρες) στην περίπτωση που μιλάμε για ένα έθνος, όχι για ένα κράτος. Καλώς ή κακώς, η ελληνική σημαία, όπως και κάθε άλλη σημαία, είναι ένα κρατικό σύμβολο σήμερα και όχι εθνικό, εκτός αν θέλουμε να ταυτίσουμε το έθνος με το σύνολο των πολιτών ενός κράτους ανεξαρτήτως καταγωγής και ηροδότειων παραμέτρων, πράγμα που συμβαίνει για παράδειγμα στις ΗΠΑ (American Nation). Όποιος είναι Έλληνας πολίτης, αλλά -θα προσέθετα εγώ- και όποιος νιώθει τιμή του να τη φέρει, δικαιούται να τη χρησιμοποιεί ως σύμβολό του. Ο σταυρός στη σημαία μπήκε όντως γιατί αυτοί που την έφτιαξαν θεωρούσαν βασικό στοιχείο του Ελληνισμού το χριστιανισμό, αλλά αυτό σημαίνει πως αλλόθρησκοι Έλληνες πολίτες δε μπορούν να τη φέρουν; Φαντάζεστε δλδ ότι αυτό λένε και οι Ελβετοί, οι Βρετανοί, οι Σουηδοί και τόσοι άλλοι των οποίων οι σημαίες έχουν επάνω το σταυρό;
    Κατά τα άλλα,συνομωσίες εναντίον του "περιούσιου" ελληνικού λαού, αλλά και των άλλων αγνών και αθώων λαών, από σκοτεινές δυνάμεις. Ο πιο εύκολος τρόπος να ελέγξεις ένα λαό, Γιάννη, είναι να ελέγξεις τα ΜΜΕ, την εργασία του, τις ελευθερίες του και να τον μετατρέψεις σε αριθμό, απλό "πόρο" σύμφωνα με τις αρχές της οικονομικής θεωρίας και άβουλο καταναλωτή.
    Μια απορία: οι Γερμανοί που την εποχή του Χίτλερ όχι μόνο πληρούσαν τις ηροδότειες προδιαγραφές αλλά πλειοδοτούσαν κιόλας σε αυτές και τιμούσαν τον αγκυλωτό σταυρό και όσα συμβόλιζε, δεν ήταν ένα συμπαγές έθνος; Ξέρουμε όλοι πόσο καλό τους έκαναν όλα αυτά τότε... Επιπλέον οι ΗΠΑ, διότι αυτές υπαινίσσεσαι, είναι μια χώρα όπου λατρεύουν τη σημαία και τον εθνικό τους ύμνο σχεδόν παγανιστικά και μιλούν για το έθνος τους με ένα αρρωστημένο πάθος: κι όμως αυτοί λες ότι θέλουν να ομογενοποιήσουν τα έθνη και να φέρουν την παγκοσμιοποίηση; Μα τότε πώς θα έχουν εχθρούς; Πώς θα έιναι καλύτεροι από κάποιους άλλους;

    Τη σημαία της χώρας μου τη σέβομαι όταν κάτω από αυτή μπορώ να ενώνομαι μαζί με άλλους συμπολίτες μου (1821, 1940, Εθνική Αντίσταση, Λαμπράκης, Πολυτεχνείο, κ.α.). Δε μπορώ όμως να δεχτώ να αποτελεί σύμβολο μίσους, διακρίσεων και μισαλλοδοξίας(Μεταξάς, εμφύλιος, μετεμφυλιακό παρακράτος, 21η Απριλίου,κ.α.). Τα λάβαρα μου αρέσουν όταν ενώνουν, όχι όταν χωρίζουν τους ανθρώπους. Πόσο μάλλον όταν στο λάβαρο αυτό υπάρχει το σύμβολο που υποτίθεται ότι είναι το σύμβολο της ένωσης, της κοινότητας των ανθρώπων...Πώς το είπε ο Ιησούς; "Αγαπάτε αλλήλους"; "Ειρήνη υμίν";







    Φίλε Αντώνη αν σε βολεύει να απαξιώνεις τον Ηρόδοτο, δικαίωμά σου. Πέραν αυτού όμως, η σημαία για μας δεν είναι κρατικό σύμβολο, είναι εθνικό. Εξ αντικειμένου δεν θα μπορούσε να ήταν κρατικό σύμβολο. Συμβολίζει αυτό το έθνος που αγωνίστηκε και πέτυχε την ελευθερία του. Κι αυτοί οι αγωνιστές δεν ήταν ούτε Ινδουιστές, ούτε βουδιστές, ούτε μουσουλμάνοι όπως αναφέρεις. Αυτό λοιπόν το έθνος είχε κάθε δικαίωμα στην πρώτη του εθνοσυνέλευση στην Επίδαυρο να επιλέξει για σημαία του κάτι που θα το εξέφραζε.

    Ο ισοσκελής σταυρός στη σημαία μας φίλε Αντώνη, εκτός από χριστιανικό σύμβολο, τυγχάνει να είναι και η αρχαία τετρακτύς που συμβολίζει τον σύνδεσμο του έθνους με τον αρχαίο ειδωλολατρικό κόσμο. Δεν ήταν τυχαία η επιλογή του ισοσκελούς σταυρού αντί του κλασσικού μακροσκελούς χριστιανικού.

    Δεν διαφωνώ για τα ΜΜΕ, αν έκανα μεγαλύτερη ανάλυση εκεί θα κατέληγα κι εγώ. Αυτά είναι η αιχμή του δόρατος. Μέσω αυτών προπαγανδίζεται αυτή η άκρατη ελευθερία στα ήθη από τη μία, η στέρηση της προσωπικής ελευθερίας από την άλλη, η διαφορετικότητα, η πολυπολιτισμικότητα, ο πανσεξουαλισμός και πάει λέγοντας. Είναι το μέσο όπως λέει και η λέξη Αντώνη ΜΜΕ. Η ουσία όμως είναι μια, έτσι σπάει η συνοχή, επιτυγχάνεται ο τεμαχισμός και η φθορά των λαών.

    Η Αμερική μην την συγχέεις δεν είναι κράτος. Είναι κρατική ενότητα, το λέει και το ίδιο το όνομά της USA, που προέκυψε από πολυφυλετικές διαδικασίες, γι’ αυτό κι επέλεξαν την αστερόεσσα ως σύμβολο. Καμιά σχέση με εμάς. Προσωπικά για μένα αποτελούν αρνητικό πρότυπο. Παρόλα αυτά δεν υπαινισσόμουνα τις ΗΠΑ όταν μιλούσα για σκοτεινές δυνάμεις, λάθος κατάλαβες.

    Το παράδειγμα της Γερμανίας δεν καταλαβαίνω που κολλάει.

    Σχετικά με τα περί αγαπάτε αλλήλους, έχω την αίσθηση ότι δεν διάβασες όλα τα posts από την αρχή αυτού του thread και γι’ αυτό κάνεις τους συγκεκριμένους συνειρμούς.

    gazakas
    24.03.2006, 17:34
    @ yiannisyiannis
    Γιάννη, με κάθε καλή διάθεση, νομίζω ότι παρερμηνεύεις τα λόγια μου. Το ότι δεν δέχομαι αβασάνιστα ό,τι έχει γράψει ένας άνθρωπος, ας είναι κι ο Ηρόδοτος, είναι απαξίωσή του; Να υπενθυμίσω ότι στις "Ιστορίες" του Ηροδότου υπάρχουν αναφορές σε υπερφυσικά γεγονότα, θαύματα, χρησμούς, θρύλους κτλ. τα οποία ο Ηρόδοτος τα αποδέχεται ως πραγματικά λίγο-πολύ. Κι εγώ στο κάτω-κάτω παραδέχτηκα ότι ο Ηρόδοτος ίσως να περιγράφει ορθά αυτό που ήταν "έθνος" τότε, άρα που είναι η απαξίωση;

    Επιπλέον, αυτοί οι "μας" ["η σημαία για μας"] ποιοι είστε; Προσωπικά, δεν εκπροσωπώ κανένα πέρα από τον εαυτό μου. Τώρα, επί της ουσίας, η σημαία, θέλετε δε θέλετε, είναι και κρατικό σύμβολο. Και ως τέτοιο καλύπτει όλους μα όλους τους ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ανεξαρτήτως καταγωγής και θρησκεύματος. Αν έχετε διαφορετική γνώμη, τότε προφανώς αυτό σημαίνει ότι Έλληνες πολίτες δικαιούνται να είναι μόνο οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι (ομόθρησκον) που μιλούν Ελληνικά(ομόγλωσσον), που έχουν ελληνικές συνήθειες και ήθη κι έθιμα (ομότροπον) και "ελληνικό"(;) DNA (όμαιμον).

    Αυτό σχετικά με το ότι ο ισοσκελής σταυρός της σημαίας είναι η αρχαία ελληνική τετρακτύς ομολογώ πως δεν το κατάλαβα. Δηλαδή αυτοί που καθιέρωσαν την ελληνική σημαία είχαν κάτι τέτοιο υπόψιν τους; Τελικά, ο σταυρός αναφέρεται στη σχέση των Νεοελλήνων με το χριστιανισμό ή στη σχέση των Νεοελλήνων με τους Αρχαίους Έλληνες; Ή μήπως πιάστηκαν με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια; Αν ισχύει ένα από τα δύο πρώτα, κάτι μένει απ' έξω, ενώ αν ισχύει το τρίτο, τότε υπάρχει και πάλι πρόβλημα αφού είναι γνωστή η σύγκρουση των δύο κόσμων, χριστιανικού και ειδωλολατρικού...

    Φυσικά και τα ΜΜΕ είναι μέσο χειραγώγησης και καταπίεσης, μόνο που δεν είναι το μοναδικό που ανάφερα ούτε και ξεκομμένο από τα υπόλοιπα. Μόνο που όλα αυτά τα "μέσα" έχουν ένα και μοναδικό σκοπό: το ΚΕΡΔΟΣ. Ούτε την άκρατη ελευθερία στα ήθη και τη στέρηση της προσωπικής ελευθερίας ούτε τη διαφορετικότητα, την πολυπολιτισμικότητα, τον πανσεξουαλισμό, που με τη σειρά τους έχουν απώτερο στόχο την εξαφάνιση των λαών. Θα 'θελα όμως όμως μια απάντηση στο ερώτημα ποιοι και γιατί θέλουν τη διάσπαση της συνοχής, τον τεμαχισμό και τη φθορά των λαών (Σημ. άλλο "λαός" και άλλο το "έθνος": είμαι ίδιο έθνος με τους Βαρδινογιάννηδες, τους Λάτσηδες, τους Νιάρχους, αλλά σίγουρα δεν ανήκουν στο λαό μου).

    Οι ΗΠΑ (όχι η Αμερική, η οποία είναι ήπειρος) ΕΙΝΑΙ κράτος. Ένα από τα διακόσια τόσα του πλανήτη. Ομόσπονδο μεν, αλλά κράτος. Ίσως να ήθελες να πεις ότι δεν είναι έθνος. Αλλά και πάλι οι ίδιοι αυτοαποκαλούνται έτσι (american nation), πράγμα που είναι ίσως αποκαλυπτικό για το περιεχόμενο του όρου "έθνος" σήμερα. Αν κατάλαβα λάθος σχετικά με την ταύτιση ΗΠΑ-σκοτεινών δυνάμεων ζητώ ταπεινά συγγνώμη, θα μπορούσες όμως να είσαι πιο συγκεκριμένος αφού από τη μια δεν τις κατονομάζεις και από την άλλη περιγράφεις ως ενέργειές τους τις ενέργειες των ΗΠΑ στον κόσμο τα τελευταία χρόνια.

    Το παράδειγμα της (ναζιστικής) Γερμανίας κολλάει στο ότι ο σεβασμός, η πίστη, η υπακοή, η αφοσίωση στην ιδέα και στα σύμβολα της πατρίδας δεν είναι αυταξίες και μπορούν να εξελιχθούν πολύ επικίνδυνα αν δε συνοδεύονται και από άλλα στοιχεία, όπως σεβασμός στις ανθρωπιστικές αξίες, στη διαφορετικότητα του άλλου, αγάπη για την ειρήνη κοκ.

    Η τελευταία παράγραφος του προηγούμενου κειμένου μου δεν αναφερόταν σε σένα, Γιάννη, γι' αυτό και ήταν ξεκομμένη και από το υπόλοιπο κείμενο. Εκφράζω εκεί όχι επιχειρήματα ή αντεπιχειρήματα, αλλά κάποιες προσωπικές αρχές. Όσο για το "αγαπάτε αλλήλους", σε ποιους συνειρμούς αναφέρεσαι; Και φυσικά έχω παρακολουθήσει όλο το topic!

    Οι ρυθμοί μου λύσσαξαν μα δεν κρατούν τον ήχο/της μοναξιάς σου όταν κλαις και χτυπάς τον τοίχο



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 24-03-2006 17:35 ]
    uNick
    24.03.2006, 21:58
    Με μικρή καθυστέρηση (έχουμε και δουλειές...) και μόνο επειδή το ζήτησες φίλε μου Αντώνη, θα διακινδυνεύσω να βγούμε εντελώς εκτός θέματος και θα πάρω θέση σχετικά με τις μαθητικές και στρατιωτικές παρελάσεις...

    Οι παρελάσεις είναι κατάλοιπα της χούντας. Εποχής, δηλαδή, που κάποιοι "φωστήρες" θεωρούσαν ότι έπρεπε η χώρα να κάνει επίδειξη δύναμης, τόσο για να τονώνει το ηθικό του λαού, όσο και για να δείχνει τα δόντια της στους "γείτονες" που ορέγονταν Ελληνικά εδάφη, περνώντας προς όλες τις κατευθύνσεις το μήνυμα "Περνάει Ο Στρατός, Της Ελλάδος Φρουρός". Αυτά τα χουντικά κατάλοιπα στη συνέχεια έγιναν έργαλείο στα χέρια προοδευτικών-εκσυγχρονιστικών δυνάμεων, εργαλείο για να "μπαίνουν" τα παιδιά στο "καλούπι" της εθνικιστικής πειθαρχείας, και να "μπολιάζονται" εν τέλει με αυτά τα "πιστεύω".

    Προσωπικά, όλα τα παραπάνω δεν μου λένε τίποτα. Ξέρω ποιός είμαι, ξέρω τί αισθάνομαι για την πατρίδα μου, και είμαι πρόθυμος - όπως και εσύ, πιστεύω - να χύσω το αίμα μου για την πατρίδα μου αν αυτό χρειαστεί. Σε καμία περίπτωση όμως δεν χρειάζομαι στρατιωτικές ή μαθητικές παρελάσεις για αυτό. Οι παρελάσεις κατά τη γνώμη μου δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό, και θα έπρεπε να σταματήσουν. Ούτως ή άλλως, δεν νομίζω ότι π.χ. ο "εκφοβισμός" για τον εξ'ανατολής κίνδυνο μπορεί να με επιρρεάσει, αφού είμαι ήδη σε θέση να έχω άποψη περί του θέματος και να ξέρω ότι οι Τούρκοι δεν σκοπεύουν να μας ενοχλήσουν καθώς έχουν πολύ περισσότερα να χάσουν σε τέτοια περίπτωση από αυτά που πιθανόν θα κέρδιζαν με πολεμικές επιχειρήσεις...

    Για να γυρίσω στο πραγματικό θέμα αυτής της συζήτησης, επαναλαμβάνω αυτό που είπα και στο προηγούμενο post μου.
    Το ότι κάποιοι αλλοδαποί αριστεύουν στα ελληνικά σχολεία είναι απολύτως άσχετο με τον σημαιοφόρο της μαθητικής παρέλασης. Μπράβο στα παιδιά από την Αλβανία, τη Ρωσία, τη Ρουμανία κλπ που μαθαίνουν καλά τα μαθήματά τους, αλλά έως εκεί!
    Θεωρώ ιερό έθνικό σύμβολο τη σημαία μας, και δεν νομίζω ότι μπορεί να παίρνει τη θέση επάθλου στα χέρια ενός καλού μαθητή. Αν θέλουν κάποιοι να επιβραβεύσουν τον καλύτερο μαθητή του σχολείου, ας του δώσουν έπαινο, βραβείο, υποτροφία, ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έπαθλο.
    Επειδή όμως αυτό που εγώ θεωρώ σωστό δεν είναι δυνατόν να είναι και ο κανόνας για όλους τους άλλους, για όσο το σύστημα θα συνεχίζει τις μαθητικές παρελάσεις και θα επιβραβεύει τον καλύτερο μαθητή κάνοντάς τόν σημαιοφόρο, απαιτώ η σημαία μου, αυτό το ιερό σύμβολο, να δίνεται στα χέρια Ελλήνων και όχι αλλοεθνών.

    Τέλος, σχετικά με τον Καχιασβίλι και τους λοιπούς αλλοεθνείς αθλητές που κερδίζουν σε αθλητικές διοργανώσεις με τα χρώματα της χώρας μου, αυτό είναι ένα λίγο διαφορετικό κομμάτι. Χαιρόμαστε για τις νίκες και τα μετάλια ή κύπελα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τους θεωρούμε Έλληνες... Ούτε οι ίδιοι λένε κάτι αντίστοιχο όμως, πέρα από τις ατάκες στυλ "η δεύτερη πατρίδα μου" κλπ που λένε για μαζική κατανάλωση... Μπασταρδεμένη κατάσταση...