ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Τα μαθητικά χρόνια και αναμνήσεις!

    pastella
    18.05.2006, 22:51
    Σημερα ειδα στη βιβλιοθηκη που πηγα για διαβασμα μια συμμαθητρια απο το δημοτικο. Κοντευει η ωρα για την συναντηση της Εκτης ταξης που αποφοιτησε πριν 10 χρονια... και τελικα ειπαμε να βρεθουμε τον επομενο μηνα...

    Ειναι η πρωτη φορα που θα ηθελα να δω παλιους συμμαθητες. και μπορω να πω πως χαρηκα, γιατι καποιους εχω να τους δω και πολλα χρονια
    FaNTaZie
    21.05.2006, 20:28
    Παιδιά εγώ τελειώνω το σχολείο τώρα -δηλαδή έχει τελειώσει, μόνο οι εξετάσεις έμειναν- και τα posts σας με συγκίνησαν αρκετά..
    Έχω πολλά πράγματα να θυμάμαι από το σχολείο και μάλιστα από 4 διαφορετικά σχολεία (καλά, από το πρώτο δε θυμάμαι και πολλά). Φυσικά δεν έχω ζήσει καθόλου χωρίς σχολείο για να μου λείψει, όμως πιστεύω όταν τελειώνει το σχολείο τελείωνει ένα τεράστιο κομμάτι της ζωής του καθενός. Βεβαίως έρχονται νέες και ενίοτε καλύτερες καταστάσεις και εμπειρίες. Όμως το σχολείο είναι μια πολύ συγκεκριμένη φάση την οποία δεν τη ζεις -ούτε καν περίπου- ξανά!
    Αυτά είχα να πω, βασικά δε σκόπευα να γραψω τόσα πολλά, αλλά καμιά φορά τα χέρια πάνε από μόνα τους.. Το παθαίνω αυτό!
    georgianoua
    21.05.2006, 20:54
    Θυμάμαι που είχαμε πάρει ποντικάκι μέσα στην τάξη

    Το είχαμε σε ένα κουτάκι και ήξερε όλη η τάξη το τι θα κάναμε

    Είχαμε πει ότι την ώρα των μαθηματικών θα κάναμε την κίνηση και έτσι έγινε. Όμως το ποντικάκι μας ήταν ζαλισμένο από τις ώρες που ήταν στο κουτί.

    Κανένα κορίτσι δε μίλαγε..Αποφάσισα να το πω εγώ τότε και έγινε πανζουρλισμός...Κορίτσια άρχισαν να ουρλιάζουν (με αποκορύφωμα την καθηγήτρια) και αγόρια να γελάνε πολύ δυνατά.

    Όταν τελείωσε το όλο θέμα μαθεύτηκε ποιος είχε φέρει το ποντικάκι και τον έστειλε η καθηγήτρια στο διευθυντή για μια τριήμερη αποβολή...

    Μαζί μ' αυτόν όμως έστειλε και 'μενα!!!!! Ο λόγος;; Επειδή φώναξα ότι είχε ποντικό!!!!

    Είμουνα καλό παιδί υπόδειγμα και έτσι δεν είχα πάρει εγώ δωράκι από το διευθυντή
    2D_diamond
    21.05.2006, 21:57
    egw tora teleiwsa to sxoleio,grafw panellinies tin triti!mpainw se mia kainouria fasi tis zois mou kai den xerw an tha mou leipsei i oxi to sholeio!pisteyw pos ayta pou tha meinoun sti mnimi mou(opws allwste kai stous perissoterous)einai ta diafora asteiakia,oi kopanes(omadikes kai mi)kai fisika oi ekromes!eidika i 5imeri sti varkelwni itan fantastiki,oneiriki!apo parees den mporw na po oti tha tis thimamai gia panta!dimiourgousame mikres omadoules kai poly spania imastan oloi mazi!ayta eiha na sas pw!
    FaNTaZie
    21.05.2006, 22:07
    Κι εγώ τώρα τελειώνω - κι εγώ πήγα Βαρκελώνη εκδρομή! Καλά όλα τα σχολεία της Ελλάδας εκεί ήταν! :)

    Quote:

    Το μέλος 2D_diamond στις 21-05-2006 στις 21:57 έγραψε:

    egw tora teleiwsa to sxoleio,grafw panellinies tin triti!mpainw se mia kainouria fasi tis zois mou kai den xerw an tha mou leipsei i oxi to sholeio!pisteyw pos ayta pou tha meinoun sti mnimi mou(opws allwste kai stous perissoterous)einai ta diafora asteiakia,oi kopanes(omadikes kai mi)kai fisika oi ekromes!eidika i 5imeri sti varkelwni itan fantastiki,oneiriki!apo parees den mporw na po oti tha tis thimamai gia panta!dimiourgousame mikres omadoules kai poly spania imastan oloi mazi!ayta eiha na sas pw!




    pastella
    10.06.2006, 19:12
    Το μέλος Christine στις 18-05-2006 στις 22:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σημερα ειδα στη βιβλιοθηκη που πηγα για διαβασμα μια συμμαθητρια απο το δημοτικο. Κοντευει η ωρα για την συναντηση της Εκτης ταξης που αποφοιτησε πριν 10 χρονια... και τελικα ειπαμε να βρεθουμε τον επομενο μηνα...

    Ειναι η πρωτη φορα που θα ηθελα να δω παλιους συμμαθητες. και μπορω να πω πως χαρηκα, γιατι καποιους εχω να τους δω και πολλα χρονια



    Και τελικα εφτασε αυτη η μερα...

    Σημερα στις 8:30 ραντεβου στο δημοτικο σχολειο λοιπον η αποφοιτησασα ταξη του '96 (το ΣΤ'2 σαφως, οχι οι φλωροι του ΣΤ'1!!!!!)

    Δηλαδη σε μια ωρα και κατι ψιλά!
    poison_girl
    16.06.2006, 01:32
    τι να σας πω?εγω ακομα σχολειο παω!
    Παντως το αγαπημενο μου συνθηματακι ηταν:Ο Χριστος διδαξε και πεθανε,οι καθηγητες γιατι οχι????
    βλακεια ε?
    Α!κ το αλλο...Το πιο φωτεινο σχολειο ειν αυτο που καιγεται!!!!!
    (αλλα το σχολειο το αγαπω)
    tolaruba
    18.06.2006, 13:25
    -Ο Χριστος διδαξε και πεθανε,οι καθηγητες γιατι οχι????
    βλακεια ε?-
    δεν ειναι βλακεια..και οι καθηγητες πεθαινουν(χτυπα ξυλο)αλλα δε διδασκουν!!!
    korgy
    18.06.2006, 13:27
    τα μαθητικα χρονια ειναι τα καλυτερα της ζωης μας ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΙΤΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΙ Η ΑΕΙ



    poison_girl
    19.06.2006, 00:40
    Το μέλος tolaruba στις 18-06-2006 στις 13:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    -Ο Χριστος διδαξε και πεθανε,οι καθηγητες γιατι οχι????
    βλακεια ε?-
    δεν ειναι βλακεια..και οι καθηγητες πεθαινουν(χτυπα ξυλο)αλλα δε διδασκουν!!!



    σωστα δε διδασκουν!πληρωνονται για να μας κανουν τη ζωη δυσκολη!!!