ελληνική μουσική
    679 online   ·  210.851 μέλη

    Πιστευετε στην τυχη;

    poison_girl
    24.06.2006, 18:54
    Με αφορμη μια συζητηση που ακουσα σε μια ραδιοφωνικη εκπομπη

    εγω πιστευω κ μαλιστα αρκετα αλλα παντα σε συνδυασμο με την προσπαθεια!
    Εσεις?
    sindy-windy
    24.06.2006, 19:21
    Η τύχη είναι κάτι το απροσδιόριστο, σίγουρα πιστεύω σε αυτή και πολλἀ πράγματα ωφείλονται σε αυτή, αλλα η τυχή από μόνη της τι να σ κάνει??Αν δεν προσπαθήσεις και εσύ αποκλείεται να έρθει και να σ χτυπήσει τ πόρτα!!
    St_Anger
    24.06.2006, 19:24
    Τύχη?
    χμ....! τίποτα δεν είναι τυχαίο για μένα! Όλα είναι θέμα επιλογών! Δηλαδή σε ένα συμβάν ή σε ένα γεγονός γενικότερα που έχετε την "τύχη" να είστε παρόν δεν έχετε σκεφτεί ποτέ "τι θα γινόταν αν αργούσα 2 λεπτά ή ερχόμουν 2 λεπτά νωρίτερα?" Άρα λοιπόν αν το καλοσκεφτεί κανείς θα έρθει στο συμπέρασμα του τίποτα δεν είναι τυχαίο! Οι επιλογές μας σε συνδυασμό με τις επιλογές κάποιου ανθρώπου μπορεί άνετα να συμπέσουν μαζί και να δημιουργηθεί ένα αποτέλεσμα είτε καλό είτε κακό! Παράδειγμα:
    Το ότι κάθε μέρα περνάω από το ίδιο δρόμο για να πάω στην δουλεία μου και συναντώ την όμορφη κοπέλα ( ) από την απέναντι πολυκατοικία δεν είναι θέμα τύχης απλά επιλέξαμε να πάμε στις δουλειές μας την ίδια ώρα! Το ότι τρακάρω με έναν μ@λ@κ@ στην κάτω γωνία πρωί-πρωί δεν είναι τυχαίο απλά επιλέξαμε να ξεκινήσουμε την ίδια στιγμή!


    Στην περίπτωση που μου πείτε ότι αν βρω μία τσάντα με 3,000,000 € στον δρόμο σας λέω ότι ούτε αυτό είναι θέμα τύχης! είναι αποτέλεσμα μίας σειράς από επιλογές δικές μου και του κακόμοιρου που έχασε την τσάντα του που αυτήν την στιγμή βαριέμαι να σας εξηγήσω ποιες θα μπορούσαν να είναι....!


    Σκεφτείτε πριν μου απαντήσετε σε μένα με αρνιτηκά σχόλια! Έχει λογική αυτό που λέω...!

    atrixospi8ikos
    24.06.2006, 20:02
    stin tyxi den pisteuw...emeis kanonizoume...an afisoume kati ston aera-floo tote prepei na pisteuoume....
    Feggarenia261
    24.06.2006, 20:20
    Τύχη είναι ένας όρος που δεν έχω προσδιορίσει ακόμα.. Δεν ξέρω καν αν έχει σχέση με την μοίρα κτλ κτλ... Νομίζω οτι με τον προσδιορισμό που έχω σχεδιάσει στο μυαλό μου πάνω κάτω, πιστεύω στις συμπτώσεις.. Τύχη δεν είναι και αυτές?
    Feggarenia261
    24.06.2006, 20:23
    Το μέλος St_Anger στις 24-06-2006 στις 19:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τύχη?
    χμ....! τίποτα δεν είναι τυχαίο για μένα! Όλα είναι θέμα επιλογών! Δηλαδή σε ένα συμβάν ή σε ένα γεγονός γενικότερα που έχετε την "τύχη" να είστε παρόν δεν έχετε σκεφτεί ποτέ "τι θα γινόταν αν αργούσα 2 λεπτά ή ερχόμουν 2 λεπτά νωρίτερα?" Άρα λοιπόν αν το καλοσκεφτεί κανείς θα έρθει στο συμπέρασμα του τίποτα δεν είναι τυχαίο! Οι επιλογές μας σε συνδυασμό με τις επιλογές κάποιου ανθρώπου μπορεί άνετα να συμπέσουν μαζί και να δημιουργηθεί ένα αποτέλεσμα είτε καλό είτε κακό! Παράδειγμα:
    Το ότι κάθε μέρα περνάω από το ίδιο δρόμο για να πάω στην δουλεία μου και συναντώ την όμορφη κοπέλα ( ) από την απέναντι πολυκατοικία δεν είναι θέμα τύχης απλά επιλέξαμε να πάμε στις δουλειές μας την ίδια ώρα! Το ότι τρακάρω με έναν μ@λ@κ@ στην κάτω γωνία πρωί-πρωί δεν είναι τυχαίο απλά επιλέξαμε να ξεκινήσουμε την ίδια στιγμή!


    Στην περίπτωση που μου πείτε ότι αν βρω μία τσάντα με 3,000,000 € στον δρόμο σας λέω ότι ούτε αυτό είναι θέμα τύχης! είναι αποτέλεσμα μίας σειράς από επιλογές δικές μου και του κακόμοιρου που έχασε την τσάντα του που αυτήν την στιγμή βαριέμαι να σας εξηγήσω ποιες θα μπορούσαν να είναι....!


    Σκεφτείτε πριν μου απαντήσετε σε μένα με αρνιτηκά σχόλια! Έχει λογική αυτό που λέω...!



    Ωχ, όντως δίκιο έχεις.. Αλλα δεν είναι τύχη που τελικα, ας πούμε, δεν ξεκίνησες ίδια ώρα με τον μ... που θα τράκαρες?
    asimov_gr
    24.06.2006, 21:25
    Ολοι οι που........ες τυχεροι ειναι!

    mpatzinick
    24.06.2006, 21:30
    Το μέλος St_Anger στις 24-06-2006 στις 19:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τύχη?
    χμ....! τίποτα δεν είναι τυχαίο για μένα! Όλα είναι θέμα επιλογών! Δηλαδή σε ένα συμβάν ή σε ένα γεγονός γενικότερα που έχετε την "τύχη" να είστε παρόν δεν έχετε σκεφτεί ποτέ "τι θα γινόταν αν αργούσα 2 λεπτά ή ερχόμουν 2 λεπτά νωρίτερα?" Άρα λοιπόν αν το καλοσκεφτεί κανείς θα έρθει στο συμπέρασμα του τίποτα δεν είναι τυχαίο! Οι επιλογές μας σε συνδυασμό με τις επιλογές κάποιου ανθρώπου μπορεί άνετα να συμπέσουν μαζί και να δημιουργηθεί ένα αποτέλεσμα είτε καλό είτε κακό! Παράδειγμα:
    Το ότι κάθε μέρα περνάω από το ίδιο δρόμο για να πάω στην δουλεία μου και συναντώ την όμορφη κοπέλα ( ) από την απέναντι πολυκατοικία δεν είναι θέμα τύχης απλά επιλέξαμε να πάμε στις δουλειές μας την ίδια ώρα! Το ότι τρακάρω με έναν μ@λ@κ@ στην κάτω γωνία πρωί-πρωί δεν είναι τυχαίο απλά επιλέξαμε να ξεκινήσουμε την ίδια στιγμή!


    Στην περίπτωση που μου πείτε ότι αν βρω μία τσάντα με 3,000,000 € στον δρόμο σας λέω ότι ούτε αυτό είναι θέμα τύχης! είναι αποτέλεσμα μίας σειράς από επιλογές δικές μου και του κακόμοιρου που έχασε την τσάντα του που αυτήν την στιγμή βαριέμαι να σας εξηγήσω ποιες θα μπορούσαν να είναι....!


    Σκεφτείτε πριν μου απαντήσετε σε μένα με αρνιτηκά σχόλια! Έχει λογική αυτό που λέω...!





    άμα με έχει ξεσκίσει ο άλλος στο τάβλι , και τύχω 6άρες και τον νικήσω , τοτε δεν ειναι τύχη??

    το ότι ο αδερφός μου είναι αυτός που είναι , και δεν είναι κάποιος άλλος , δεν είναι τύχη? περιμένω απάντηση!!

    uNick
    24.06.2006, 22:12
    Άλλο πράγμα η τύχη, δηλαδή να είναι κάποιος τυχερός, και άλλο το τυχαίο γεγονός... Και στις δυο περιπτώσεις, πιστεύω στην τύχη...
    T_A_Z_Z
    24.06.2006, 22:34
    Υπάρχει η τύχη;
    Άρθρο από τον δικτυακό χώρο του περιοδικού Focus.
    Δείτε εδώ
    tolaruba
    24.06.2006, 23:50
    πιστευω στη προσπαθεια και στο πεπρωμενο..ενταξει πολλες φορες μπορει να υπαρξουν θετικες ανατροπες και εμεις να το θεωρουμε τυχη!
    lovehim
    25.06.2006, 00:51
    Κι εγώ πιστεύω στην τύχη και το τυχαίο γιατί αυτά που έχω ζήσει με έχουν κάνει να πιστέψω σ'αυτήν.......
    Κι απ την άλλη βέβαια ποτέ δεν πρέπει να αφήνουμε κάτι μόνο στην τύχη αλλά να το παλεύουμε γιατί η τύχη έρχεται εκεί που δεν την περιμένεις
    KAKOFONIKS
    25.06.2006, 11:06
    Το μέλος tolaruba στις 24-06-2006 στις 23:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    πιστευω στη προσπαθεια και στο πεπρωμενο..ενταξει πολλες φορες μπορει να υπαρξουν θετικες ανατροπες και εμεις να το θεωρουμε τυχη!



    Συμφωνώ απόλυτα
    alexia-vicky
    25.06.2006, 16:16
    Τύχη? Ναι, πιστεύω στη τύχη, όμως όχι με την έννοια της μοίρας ή της μοιρολατρείας, δηλαδή πως ότι και να κάνω ό,τι είναι να γίνει θα γίνει...!
    Πολλά γεγονότα μπορεί να είναι απίστευτες συμπτώσεις και πιστεύω σ'αυτό! Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να αλλάξει κάποια πράγματα ή να προσδιορίσει κάποια άλλα...
    tzoy
    25.06.2006, 16:19
    την τύχη μας την φτιάχνουμε εμείς και την καθοδηγούμε σύμφωνα με το πως κουμαντάρουμε τη ζωή μας. βέβαια πολλές συγκυρίες και καταστάσεις πρόσωπα και πράγματα συντελούν σε αυτό. μυαλό να έχουμε να μην αφήσουμε κάτι καλό να πάει χαμένο...
    poison_girl
    25.06.2006, 22:13
    η τυχη δεν πιστευει σε μενα.............
    παντα ειχα την υποψια τωρα εγινε βεβαιοτητα
    tolaruba
    02.07.2006, 22:36
    εσυ πιστευεις στη τυχη;;;;προσπαθεια, φωτεινη μου, προσπαθεια!!!Μην λυπασαι!!
    Timandra
    05.07.2006, 16:08
    Κατά τη γνώμη μου, τύχη είναι ένα εικονικό αίτιο ενός γεγονότος για το οποίο ο άνθρωπος μέχρι στιγμής δε μπορεί να δώσει μια πραγματική απάντηση,που να βασίζεται δηλαδή σε βάσιμες θεωρίες...Ίσως να υπάρχει κάτι που να εξηγεί ό,τι εμείς θεωρούμε ανεξήγητο αλλά δεν το έχουμε ανακαλύψει ακόμη.Η λέξη "τύχη" ως θεότητα,ως μοίρα,ως πεπρωμένο κτλ επινοήθηκε από άτομα που ζούσαν σε μια κοινωνία άγνοιας και ταυτόχρονης αναζήτησης της γνώσης σε μια προσπάθεια να καταγράψουν μια σειρά γεγονότων και τις αιτίες τους...Δυστυχώς,ύστερα από χρόνια εξέλιξης δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να την αναιρέσουμε...
    Προσωπικά,δεν πιστεύω στην τύχη.Ασπάζομαι τις απόψεις μερικών από τους προλαλήσαντες και θεωρώ ότι είμαστε κύριοι υπέυθυνοι των εαυτών μας και όσων περιστάσεων στις οποίες αυτοί εμπλέκονται...
    outoftime
    20.07.2006, 13:34
    Όπως λέει και ο Πάολο Κοέλο στο βιβλίο του, :"Όταν θέλεις κάτι πολύ,τότε όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το πετύχεις"Δεν είναι ότι στη ζωή όλα είνα προκαθορισμένα και εσύ δε μπορείς να κάνεις τίποτα για να τα αλλάξεις,είναι απλά ότι τίποτα δε γίνεται στο έτσι,όλα έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης,κάποιο λόγο να συμβουν...Πολύ καταθληπτικό να πιστεύεις ότι η ύπαρξη σου δεν έχει κάποιο νόημα...Και δεν το παίζω γκουρού,απλά τα πράγματα-ευτυχώς- δεν είναι τόσο ρηχά...Θα σας δώσω ένα παράδειγμα,θα γελάσετε αλλά αν το σκεφτήτε θα δείτε πόσο σημαντικό είναι...Η θεία μου με τη μητέρα μου,όταν κάνουν πλάκα και υποτίθεται ότι λένε το φλυτζάνι,σε περίπτωση που μέσα στο φλυτζάνι υπάρχει κάτι που δεν αρέσει σε μια από τις δυο,η θεία κάνει μία με το δάχτυλο και σβήνει αυτό που υπήρχε....Αυτός για 'μένα είναι ο σωστός τρόπος να βλέπεις τη ζωή σου και μαζί την τύχη σου!
    pluton
    31.07.2006, 18:04
    Όχι δεν πιστεύω. Πιστεύω στην ανθρώπινη προσπάθεια