ελληνική μουσική
    998 online   ·  210.857 μέλη

    Πιστευετε στην τυχη;

    pluton
    31.07.2006, 18:06
    *που καταβάλει ο καθ' ένας για να πετύχει τους στόχους του
    vero
    31.07.2006, 21:27
    Εξαρτάται
    lianameladaki
    05.08.2006, 17:26
    προχτες ειδα μια ταινια το match point η οποια δειχνει τη σημασια της τυχης,με ενα απλο παραδειγμα>την περιπτωση στο τεννις οπου το μπαλακι χτυπαει στο φιλε και για λιγα εκατοστα μπορει να το περασει η οχι...νομιζω οτι η τυχη λοιπον παιζει πολυ σημαντικο ρολο στη ζωη μου...
    vero
    05.08.2006, 20:39
    Το μέλος lianameladaki στις 05-08-2006 στις 17:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    προχτες ειδα μια ταινια το match point η οποια δειχνει τη σημασια της τυχης,με ενα απλο παραδειγμα>την περιπτωση στο τεννις οπου το μπαλακι χτυπαει στο φιλε και για λιγα εκατοστα μπορει να το περασει η οχι...νομιζω οτι η τυχη λοιπον παιζει πολυ σημαντικο ρολο στη ζωη μου...



    Συνφωνω!!!!!!!!!!!!!!!
    meltica
    05.08.2006, 20:45
    Δεν πιστεύω στην τύχη... Απλά πιστεύω ότι αν κάποιος αισθάνεται τυχερός, αισθάνεται αισιόδοξος και αυτό έχει ως αποτέλεσμα, πολλά πράγματα να του πάνε καλά...
    Jimy
    06.08.2006, 12:17
    Επειδή και κάπου η τύχη έχει την έννοια του "χωρίς την παρουσία μας" νομίζω δε με βρίσκει σύμφωνο το ερώτημα
    θα προτιμούσα να έχει ο καθένας την δική του τύχη και να μπορούσε να την ορίσει αυτός με τις δικές του δυνάμεις και ελέγχοντας την κάτι σαν μοίρα


    ioannade
    26.08.2006, 16:53
    Σιγουρα πρεπει να πιστεψουμε στην τυχη γιατι χωρις αυτην δεν θα υπηρχε και η ατυχια...!
    mmmsss
    07.09.2006, 15:56
    Το μέλος ioannade στις 26-08-2006 στις 16:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σιγουρα πρεπει να πιστεψουμε στην τυχη γιατι χωρις αυτην δεν θα υπηρχε και η ατυχια...!



    Συμφωνω σε αυτο, αλλα δεν πιστευω ιδιετερα
    assasinos
    07.09.2006, 16:03
    Δεν υπάρχει Τύχη...μόνο μία καλά ενορχηστρομένη συνομωσία της φύσης ενάντια στο ανθρώπινο είδος! (?)
    vasilis23
    07.09.2006, 16:14
    Το μελος meltica στις 05-08-2006 στις 20:45 εγραψε...
    Παράθεση:
    Δεν πιστεύω στην τύχη... Απλά πιστεύω ότι αν κάποιος αισθάνεται τυχερός, αισθάνεται αισιόδοξος και αυτό έχει ως αποτέλεσμα, πολλά πράγματα να του πάνε καλά...





    solar
    07.09.2006, 16:35
    Κάπου διάβασα πως η τύχη είναι το σημείο όπου η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία...μου αρέσει να σκέφτομαι μ'αυτό τον τρόπο για την τύχη.
    rory166
    07.09.2006, 16:40
    εγω γενικα δεν πιστευω στην τυχη...αλλα οταν πιασω ζαρι για να παιξω ταβλι ρε αδερφε.......αρχιζω να πιστευω οπου θες!!!
    nalpha
    16.09.2006, 01:48
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ..

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΣΤΡΟ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΙΣΧΥΕΙ..


    rompa
    04.10.2006, 21:09
    Με εκνευρίζει να σκέφτομαι ότι δεν ορίζω την ζωή μου...
    Όμως τελικά μάλλον δεν την ορίζω και μάλλον η τύχη , η μοίρα...παίζει παιχνίδια
    punkster
    05.11.2006, 17:28
    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 24-06-2006 στις 19:24 έγραψε...

    Τύχη?
    χμ....! τίποτα δεν είναι τυχαίο για μένα! Όλα είναι θέμα επιλογών! Δηλαδή σε ένα συμβάν ή σε ένα γεγονός γενικότερα που έχετε την "τύχη" να είστε παρόν δεν έχετε σκεφτεί ποτέ "τι θα γινόταν αν αργούσα 2 λεπτά ή ερχόμουν 2 λεπτά νωρίτερα?" Άρα λοιπόν αν το καλοσκεφτεί κανείς θα έρθει στο συμπέρασμα του τίποτα δεν είναι τυχαίο! Οι επιλογές μας σε συνδυασμό με τις επιλογές κάποιου ανθρώπου μπορεί άνετα να συμπέσουν μαζί και να δημιουργηθεί ένα αποτέλεσμα είτε καλό είτε κακό! Παράδειγμα:
    Το ότι κάθε μέρα περνάω από το ίδιο δρόμο για να πάω στην δουλεία μου και συναντώ την όμορφη κοπέλα ( ) από την απέναντι πολυκατοικία δεν είναι θέμα τύχης απλά επιλέξαμε να πάμε στις δουλειές μας την ίδια ώρα! Το ότι τρακάρω με έναν μ@λ@κ@ στην κάτω γωνία πρωί-πρωί δεν είναι τυχαίο απλά επιλέξαμε να ξεκινήσουμε την ίδια στιγμή!


    Στην περίπτωση που μου πείτε ότι αν βρω μία τσάντα με 3,000,000 € στον δρόμο σας λέω ότι ούτε αυτό είναι θέμα τύχης! είναι αποτέλεσμα μίας σειράς από επιλογές δικές μου και του κακόμοιρου που έχασε την τσάντα του που αυτήν την στιγμή βαριέμαι να σας εξηγήσω ποιες θα μπορούσαν να είναι....!


    Σκεφτείτε πριν μου απαντήσετε σε μένα με αρνιτηκά σχόλια! Έχει λογική αυτό που λέω...!





    ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!! Με εκφραζεις ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!
    Τις ιδιες ακριβως αποψεις εχω και εγω!

    Επιτελους βρεθηκε καποιος που μπορεσε να μεταφερει τις σκεψεις μου σε γραπτο λογο!!!! Προσπαθουσα ανεκαθεν να εξηγησω αυτα ακριβως τα πραγματα στους γνωστους μου και ποτε κανεις δεν καταλαβαινε τους συνειρμους μου!!!!!

    Μου αρεσει πολυ η λογικη σου και παντα στηριζομουν σε αυτη : οτι δηλαδη για ολα ευθυνονται οι δικες μας επιλογες και τιποτα αλλο. Ουτε μοιρα, ουτε ζωδια. Αν και εγω δινω και εναν μικρο παραγοντα στην τυχη. Οχι με την αποψη οτι καποια γεγονοτα εγιναν καθαρα απο τυχη, αλλα το οτι εν μερη οφειλεται στην τυχη το γεγονως οτι δυο ατομα ετυχε να κανουν παρομοιες επιλογες σε καποιες, παρομοιες ή μη, χρονικες στιγμες.

    Ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω......




    Στην υγεια σου St_Anger!!!!
    punkster
    05.11.2006, 17:39
    Παράθεση:

    Το μέλος lianameladaki στις 05-08-2006 στις 17:26 έγραψε...

    προχτες ειδα μια ταινια το match point η οποια δειχνει τη σημασια της τυχης,με ενα απλο παραδειγμα>την περιπτωση στο τεννις οπου το μπαλακι χτυπαει στο φιλε και για λιγα εκατοστα μπορει να το περασει η οχι...νομιζω οτι η τυχη λοιπον παιζει πολυ σημαντικο ρολο στη ζωη μου...




    Και παλι ομως.......Το αν θα περασει το μπαλακι το φιλέ ή οχι εξαρταται απο το ποση δυναμη του ασκησες, με ποση δυναμη σου εστειλε ο αντιπαλος το μπαλακι, την γωνια με την οποια το χτυπησες με την ρακετα, τον αερα που φυσουσε εκεινη τη χρονικη περιοδο ή γενικα τις καιρικες συνθηκες μεχρι να φτασει στο φιλε, το ποσο καινουριο ειναι το μπαλακι, η ταλαντωση του χεριου στου κατα την προσκρουση της μπαλας με την ρακετα.........
    Αρα με τιποτα δεν ειναι τυχη.
    Απο εσενα, τις επιλογες σου και τις επιλογες των αλλων και μονο εξαρταται το αν το μπαλακι θα περασει το φιλε. Η οχι.......


    __ilias__
    11.11.2006, 19:06
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 05-11-2006 στις 17:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος lianameladaki στις 05-08-2006 στις 17:26 έγραψε...

    προχτες ειδα μια ταινια το match point η οποια δειχνει τη σημασια της τυχης,με ενα απλο παραδειγμα>την περιπτωση στο τεννις οπου το μπαλακι χτυπαει στο φιλε και για λιγα εκατοστα μπορει να το περασει η οχι...νομιζω οτι η τυχη λοιπον παιζει πολυ σημαντικο ρολο στη ζωη μου...




    Και παλι ομως.......Το αν θα περασει το μπαλακι το φιλέ ή οχι εξαρταται απο το ποση δυναμη του ασκησες, με ποση δυναμη σου εστειλε ο αντιπαλος το μπαλακι, την γωνια με την οποια το χτυπησες με την ρακετα, τον αερα που φυσουσε εκεινη τη χρονικη περιοδο ή γενικα τις καιρικες συνθηκες μεχρι να φτασει στο φιλε, το ποσο καινουριο ειναι το μπαλακι, η ταλαντωση του χεριου στου κατα την προσκρουση της μπαλας με την ρακετα.........
    Αρα με τιποτα δεν ειναι τυχη.
    Απο εσενα, τις επιλογες σου και τις επιλογες των αλλων και μονο εξαρταται το αν το μπαλακι θα περασει το φιλε. Η οχι.......




    αν εκεινη τη στιγμη αλλαζε ο αερας ποιανου επιλογη θα ηταν...???
    και ο οπως λεει και ο αινσταιν η τυχη ειναι αθροισμα συμπτωσεων..
    punkster
    11.11.2006, 19:37
    Παράθεση:

    Το μέλος __ilias__ στις 11-11-2006 στις 19:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 05-11-2006 στις 17:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος lianameladaki στις 05-08-2006 στις 17:26 έγραψε...

    προχτες ειδα μια ταινια το match point η οποια δειχνει τη σημασια της τυχης,με ενα απλο παραδειγμα>την περιπτωση στο τεννις οπου το μπαλακι χτυπαει στο φιλε και για λιγα εκατοστα μπορει να το περασει η οχι...νομιζω οτι η τυχη λοιπον παιζει πολυ σημαντικο ρολο στη ζωη μου...




    Και παλι ομως.......Το αν θα περασει το μπαλακι το φιλέ ή οχι εξαρταται απο το ποση δυναμη του ασκησες, με ποση δυναμη σου εστειλε ο αντιπαλος το μπαλακι, την γωνια με την οποια το χτυπησες με την ρακετα, τον αερα που φυσουσε εκεινη τη χρονικη περιοδο ή γενικα τις καιρικες συνθηκες μεχρι να φτασει στο φιλε, το ποσο καινουριο ειναι το μπαλακι, η ταλαντωση του χεριου στου κατα την προσκρουση της μπαλας με την ρακετα.........
    Αρα με τιποτα δεν ειναι τυχη.
    Απο εσενα, τις επιλογες σου και τις επιλογες των αλλων και μονο εξαρταται το αν το μπαλακι θα περασει το φιλε. Η οχι.......




    αν εκεινη τη στιγμη αλλαζε ο αερας ποιανου επιλογη θα ηταν...???
    και ο οπως λεει και ο αινσταιν η τυχη ειναι αθροισμα συμπτωσεων..



    Εστω......Αυτο με τον αερα ηταν ατυχες παραδειγμα, αλλα δεν υπαρχει τιποτα που να γινεται απλα ετσι, καθαρα απο τυχη.


    MrsStranger
    12.11.2006, 16:37
    ego pistevo pos ola ginonte gia ena skopo, an kai mporei na simvei kati kako sto telos tha apodixthei pos egine gia kalo... i tixi erxete apo mesa mas..kai mporoume na tin allaksoume, na allaksume tis arnitikes pepithiseis p exume gia ton eafto mas kai oi opoies mas kanoun atixo..
    prepei na imaste aisiodoksoi omos na pistevoume pos mporoume na kataferoume oti theloume kai anazitoume, alla kai me tn prospa8eia mas tha simvei..
    Cily
    05.12.2006, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος meltica στις 05-08-2006 στις 20:45 έγραψε...

    Δεν πιστεύω στην τύχη... Απλά πιστεύω ότι αν κάποιος αισθάνεται τυχερός, αισθάνεται αισιόδοξος και αυτό έχει ως αποτέλεσμα, πολλά πράγματα να του πάνε καλά...



    Συμφωνώ απόλυτα!