ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.851 μέλη

    Θελω συμβουλες για Ντραμς, please!

    nikos_f3n
    03.07.2006, 18:13
    Γεια σας παιδια. Πηρα την αποφαση να ασχοληθω με Ντραμς αλλα ειμαι αρχαριος και θελω λιγη βοηθεια. Πηρα ενα pad της roland spd-6 για να μαθω ομως δεν με βολεψε καθολου λογο μεγεθους και θελω να το πουλησω. Ετσι σκεφτομαι να παω σε κανονικα ντραμς αλλα οχι πολυ ακριβα. Το θεμα ειναι να παω σε ηλεκτρονικο σετ η σε κανονικα ντραμς αφου μενω σε πολυκατοικια. Εχω βρει κατι φτηνα της stagg απο το ιντερνετ με 380ευρω ενω για ηλεκτρονικα δεν εχω βρει τιποτα κατω απο 900ευρω
    Λετε να εχω προβλημα με τους γειτονες αν παρω κανονικα ντραμς?
    Ποσο θα κοστιζε μια ηχομονοση απο φελιζολ η απο αυγοθηκες και τι δουλεια θα εκανε?

    ageras
    03.07.2006, 19:21
    Μπορείς να πάρεις μερικές ιδέες από ένα ανάλογο τόπικ πατώντας εδώ


    JaNick
    03.07.2006, 19:22
    Φιλάρα, δεν ξέρω τίποτα απο Drums αλλα ξέρω οτι τα ηλεκτρονικά δεν τα πάω μία... Είναι τελίως ψεύτικα και καταργουν το feeling του Drummer... πάρε κανονικά ακουστικά Drums (είναι και πιο φτηνά) και ασε τους γείτονες να κουρεύονται....
    Spotlight_Dancer
    03.07.2006, 20:44
    ...μεχρι να σου φερουν την αστυνομια....
    Hastaroth
    03.07.2006, 22:28
    Το μέλος JaNick στις 03-07-2006 στις 19:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Φιλάρα, δεν ξέρω τίποτα απο Drums αλλα ξέρω οτι τα ηλεκτρονικά δεν τα πάω μία... Είναι τελίως ψεύτικα και καταργουν το feeling του Drummer... πάρε κανονικά ακουστικά Drums (είναι και πιο φτηνά) και ασε τους γείτονες να κουρεύονται....



    Υπάρχουν drum pads μέ μεμβράνες τά οποία αποδίδουν σχεδόν τέλεια την αίσθηση τού παιξίματος σέ φυσικά τύμπανα,οπότε ο ισχυρισμός σου δέν στέκει.

    Μέ εντυπωσιάζει όμως το γεγονός οτι απορρίπτεις κάτι γιά το οποίο δηλώνεις οτι δέν ξέρεις τίποτε...
    trooper_206
    03.07.2006, 22:52
    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 03-07-2006 στις 20:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...μεχρι να σου φερουν την αστυνομια....



    LOOOOOOOOOOOOOL, παντως η εμπειρεια,προσωπικα, οταν ηρθε 2 φορες η αστυνομια οταν καναμε προβα σε πολυκατοικια με το συγκροτημα, ητανε απιστευτη...Ω ρε γλεντιαααααα.Νικο παιξε και μην μασας...(μεχρι την επομενη επισκεψη της αστυνομιας οπου απο εκει και περα αρχιζεις και προσευχεσαι για το ειδος της ποινης...)
    Hastaroth
    03.07.2006, 23:09
    Επίσης κάτί άλλο:Υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες (οι λεγόμενες "κοινής ησυχίας") κατά τίς οποίες απαγορεύεται η πρόκληση θορύβων υψηλής έντασης,όμως τίς υπόλοιπες ώρες τέτοια απαγόρευση δέν ισχύει.

    Προσωπικά,ύπήρξαν εποχές που έκανα πρόβα στο σπίτι μου μέ γκρούπ (και χωρίς ηχομονώσεις μάλιστα) ή μελετούσα,και εκτός από μιά φορά που ένας ιδιαίτερα στριμμένος γείτονας απείλησε οτι "θά μού φέρη την αστυνομία" (χωρίς να πραγματοποιήση την απειλή του όμως),ουδέποτε είχα πρόβλημα.Εννοείται βέβαια οτι δέν "βαράγαμε" σέ ώρες κοινής ησυχίας.

    Βέβαια ακόμα και μιά μέτρια σχετικά ηχομόνωση (π.χ. μέ φελιζόλ) μειώνει σημαντικά τόν θόρυβο,αλλά θέλει αρκετή δουλειά γιά να γίνη...
    nikos_f3n
    04.07.2006, 13:56
    Ενοειται πως θα παιζω σε σωστες ωρες και οχι οτι ωρα να ναι. Παντως το διαμερισμα μου βολευει. 1ος οροφος. Κανενας απο κατω και μονο μια φοιτητρια διπλα η οποια λοιπει ολη μερα. Μονο μια οικογενεια απο πανω εχω. Παντως ποτε δεν ειχα παραπονα για μουσικη η θορυβο. Αν χρειαστει βαζω και ηχομονωση αρκει να παιζω
    Dimos22
    08.07.2006, 02:47
    Για ηχομόνωση μην το σκέφτεσαι... θέλει αρκετά λεφτά για να κάνεις κάτι αξιόλογο. Αυγοθηκες και φελιζόλ δεν κανουν τιποτα... Οσο για ντραμς, εγω εχω Yamaha Dtxpress 2 και το εχω ψιλομετανιώσει (βεβαια στην πολυκατοικια που μενω με αλλες 20 οικογενείες δεν είχα αλλη επιλογη) και θα σου προτεινα να παρεις ενα φθηνο set και να βαλείς τα pad που είπε ο user Hastaroth. Εξαλλου είσαι αρχαρίος και μπορεί να μην γουστάρεις, οποτε κρίμα να δώσεις πολλα λεφτά και στο τέλος να μην ασχολήθεις.

    Hastaroth
    08.07.2006, 12:22
    Τά pads που ανέφερα είναι γιά ηλεκτρονικά τύμπανα καί αφορούν το μήνυμα τού Janick περί "κατάργησης τού feeling".Συνδέονται στην μονάδα παραγωγής ήχου.

    Γιά εξάσκηση άνευ θορύβου υπάρχουν ειδικά practice pads αλλά και ολόκληρα σέτ,επίσης μέ μεμβράνες.Πιστεύω οτι είναι η καλύτερη λύση γιά έναν αρχάριο,επειδή είναι καί φτηνά.Αλλά και γιά οποιονδήποτε γενικώτερα,επειδή σήμερα πλέον σπάνια θα χρειαστή κάποιος να κουβαλήση δικό του drums set σέ συναυλία,αφού αυτό καλύπτεται από τά μαγαζιά που νοικιάζουν ηχητικό εξοπλισμό καί επίσης τά περισσότερα "λαϊβάδικα" έχουν τύμπανα.Ακόμη και γιά τίς πρόβες πλέον υπάρχουν ειδικοί εξοπλισμένοι χώροι που οι χρήστες πληρώνουν μέ την ώρα.



    Dimos22
    08.07.2006, 20:02
    Ουσιαστίκα τα pad που είπα ειναι σαν μια στεφανι που προσαρμόζεται στο snare , tom κ.τ.λ. Επίσης μπορείς να κάνεις και κάτι αλλο ακόμα πιο οικονομικό! (είναι δοκιμασμένο ,το εχεί κανει ο δασκαλος μου) Ενα κομματι ύφασμα σε (διπλωμένο αρκετές φορες) καθέ μεμβράνι κολλημένο με χαρτοταινία , παιρνείς και ένα ζευγάρι rods και είσαι εντάξει. Ακούγεται μαλακία αλλα κάνει δουλεία! Παραμένει το feeling τις μεμβράνες και και ο θόρυβος μείωνεται αρκετά.
    akridiman
    09.07.2006, 17:54
    Αν σας πω πως εγω μενω σε πολυκατοικια και στη ταρατσα που εχω τα drums σε ενα δωματιακι εχω βαλει αυγοθηκες και δεν ακουγεται τιποτα,θα με πιστεψετε?Αυγοθηκες!!!Πολυ rock n roll!!!
    nikos_f3n
    09.07.2006, 19:51
    Αυγοθηκες χρησημοποιουσε ο μπαμπας μου για να ακουει δυνατα μουσικη στο σπιτι και ειχε πολυ καλο αποτελεσμα. Η μανα μου ομως θα με κραξει γιατι θα χαλασω την αισθητηκη του δωματιου μου λεει. Για το κομματι υφασμα που ειπε ο Dimos22
    ειναι σωστο. Μου το εδειξε ενα φιλος μου που παιζει και πραγματικα οσο πιο χοντρο το πανι τοσο πιο πολυ μειωνεται ο θορυβος. Σε συνδιασμο με αυγοθηκες θα ηταν πολυ καλο το αποτελεσμα
    nirva
    16.07.2006, 14:48
    Δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα με τους γείτονες αν δεν παίζεις σε ώρες κοινης ήσυχιας!!!!!Να πάρεις ότι ΝΤΡΑΜΣ θες και δεν θα σου πει κανείς τίποτα!και δεν χρειάζεται ηχομόνωση!!!!!!
    nikos_f3n
    17.07.2006, 10:46
    Λες ;;; Παντως τωρα που τα εχω Δραμα σε υπογειο ακουγονται αλλα δεν μπορω να πω οτι ενοχλουν.
    nikos_f3n
    19.07.2006, 13:01
    Παιδια ειδα στο internet κατι practice pads που μπαινουν πανω στα κανονικα τυμπανα για να μειωσουν τον θορυβο. Ξερει κανεις αν κανουν δουλεια



    Appetite for Destruction
    SilentOnes Practice Pads

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_f3n στις 19-07-2006 13:03 ]


    Dimos22
    19.07.2006, 17:45
    Στα ειχα αναφέρει και σε μια παλιότερη απάντηση. Εγω έχω μονο για snare και είναι αρκετα χρήσιμο, επίσης δεν αλλοιώνει σε μεγάλο βαθμο το feeling.
    nikos_f3n
    20.07.2006, 08:53
    Μειωνει τον θορυβο αρκετα; Εχω ακουσει πως ειναι ευαισθητα και χαλανε ευκολα;
    Αληθευει
    Spotlight_Dancer
    20.07.2006, 08:56
    Ριξε μια ματια και σ'αυτο...

    http://www.thomann.de/thoiw2_tdrum_th10_prodinfo.html
    nikos_f3n
    20.07.2006, 10:05
    Εχει παρει κανεις κατι απο δω; www.thomann.de
    Βλεπω οτι εχει πολυ καλες τιμες και αποστολη με αντικαταβολη.