ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.851 μέλη
    KAKOFONIKS
    04.07.2006, 13:25
    Το μέλος uNick στις 04-07-2006 στις 10:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ξεφεύγεις λίγο από το topic, και με τραβάς μαζί σου... Τις δοξασίες των Dogghon περί Σειρίου κλπ τις έχω υπ'όψιν. Είμαι λίγο επιφυλακτικός σχετικά με την σχέση των Ελλήνων με τον Σείριο. Είναι αλήθεια ότι τον αναφέρουν και αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι, αλλά η αλήθεια νομίζω πως χάνεται κάπου μεταξύ μεταφράσεων και αναλύσεων...

    Ξεφύγαμε...

    Σχετικά με το έτος 2012, προς το παρόν προτιμώ να δεχθώ ως μοναδικό απτό δεδομένο τις αστρονομικές αναλύσεις περί συνόδων και ευθυγραμμίσεων. Όλα τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πορεία...



    Όντως ξεφύγαμε και πολύ μάλιστα αλλά αφού ξέρεις τις ανυσυχίες μου σε σχέση με τα παραφυσικομελλοντοουφοψυχολογικά (τι έφτιαξα πάλι ο άνθρωπας)

    Ένα είναι το σίγουρο θα το μάθουμε στο προσεχές μέλλον οτι και να γίνει για αυτό ευχαριστηθείτε την ζωή μέχρι τότε και να περνάτε καλά
    Feggarenia261
    04.07.2006, 23:30
    Το μέλος whitetiger στις 03-07-2006 στις 19:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έχουν ειπωθεί πάρα πολλά πράγματα γι αυτή τη ημερομηνία. Άλλοι το λένε τέλος του κόσμου, άλλοι αλλαγή της εποχής από των Ιχθιών στον Υδροχόο, άλλοι λένε ότι θα κατέβει η κοσμική ενέργεια , άλλοι θα κατέβουν οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου, άλλοι το αποκαλούν δευτέρα παρουσία. Τί απ' όλα να ισχύει άραγε;;;



    Τί εννοείς αλλαγή της εποχής από των Ιχθιών στον Υδροχόο? Δεν έχω ακούσει τπτ για αυτή την ημερομηνία! Πρωτη φορά τ ακούω! Ξέρω μόνο οτι τοτε θα ναι έτοιμο το μετρό στη Γλυφάδα! (επιτέλους!)
    Bruce_Dicki13
    05.07.2006, 11:13
    και γιατι να μην γινει κατι???? Και που ξερετε οτι στις 6-6-0- δεν εγινε κατι???? Μηπως περιμενατε τα MEDIA να μπουν στην κλινικη που γεννηθηκε ο γιος του Διαβολου και να του παρουν και συνεντευξη???????

    Παντως πολλα μπορουν να συμβουν αλλα δεν ξερω για τις ημερομηνιες που ακουγονται ακουγονται πολλα....Και καπου διαβασα οτι προφητιες που εχουν και συγκεκριμενη ημερομηνια δεν ειναι προφητειες!
    uNick
    05.07.2006, 13:25
    Πάντως οι αναφορές των Μάγιας δεν έχουν σχέση με προφητείες και αοριστίες... Αστρονομικά δεδομένα είναι, και το "πρόβλημα" είναι ότι το ημερολόγιό τους δεν έχει πέσει ποτέ έξω...! Επιπλέον, η μαθηματική θεωρία του Terence McKenna που μιλάει για το "τέλος του χρόνου" (Timewave zero), επιστημονικά τουλάχιστον, δείχνει να ευσταθεί... Αυτά εμένα προσωπικά με προβληματίζουν αρκετά... Μακάρι όλοι αυτοί να έκαναν λάθος...
    alex4you
    29.03.2009, 16:27

    Μήπως το 2012 γίνει τίποτα και σταματήσουν να κλέβουνε οι πολιτικοί?Μήπως γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι εμείς?Μήπως σωθούμε απο τις μαλακίες που κάναμε με το περιβάλλον?Μήπως αποκτήσουμε ανθρωπιά?

    Τότε θα μιλάμε για θαύμα και όχι για 2α παρουσία και ημερολόγια τών μάγια.


    fotis70
    30.03.2009, 09:39

    Το 2012 θα είναι μια τρομακτική χρονιά!

    θα είναι μια χρονιά μετά το 2011 και μια χρονιά - ακριβώς - πριν το 2013!

    Μου άρεσε που δόθηκε και επιστημονική διάσταση με «αποδείξεις»! θα μπορούσε να συμβούν ΤΑ γεγονότα αλλά και τίποτα


    konvoulis
    30.03.2009, 16:47

    Το 2012 πιστευω να εχουμε εξελιξη στην κοινωνια!!!:)


    220493
    30.03.2009, 16:57

    θα μάθουμε σύντομα αν και πιστεύω πως πρόκειται για μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα!!!


    kapoios
    30.03.2009, 17:30

    Εχει στηθει μια ολοκληρη βιομηχανια τρομου,ανησυχιας,ελπιδας,αγνωστου για το 2102.Τιποτα δεν θα γινει.Απλως ο Λιακοπουλος θα πουλησει 5 βιβλια παραπανω,τα περιοδικα ανεξηγητου και παραφυσικου περιοχομενου θα αυξησουν την κυκλοφορια τους για λιγο και ο Χαρδαβελας θα εχει παραπανω θεαματικοτητα.Ολα για το κερδος γινοντε.


    samg
    31.03.2009, 14:12

    Το 2012 δεν θα γινει ΤΙΠΟΤΑ!

    Το εχω κανονισει με τον Κο ανωθεν.

    Δεν θα τελειωσει ο κοσμος πριν γινω το επομενο new guy on the block του hollywood!{#emotions_dlg.biggrin}

    Δεσμευτηκε, τι ψεματα θα πω; {#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.wacko}


    revelation
    31.03.2009, 16:46

    ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙ.....ΤΡΕΞΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....α...οχι μένουν τρία χρόνια...so let's party until then {#emotions_dlg.clap}


    marakiasteraki
    14.04.2009, 10:05

    Παράθεση:

    Το μέλος whitetiger στις 03-07-2006 στις 19:23 έγραψε...

    Έχουν ειπωθεί πάρα πολλά πράγματα γι αυτή τη ημερομηνία. Άλλοι το λένε τέλος του κόσμου, άλλοι αλλαγή της εποχής από των Ιχθιών στον Υδροχόο, άλλοι λένε ότι θα κατέβει η κοσμική ενέργεια , άλλοι θα κατέβουν οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου, άλλοι το αποκαλούν δευτέρα παρουσία. Τί απ' όλα να ισχύει άραγε;;;

    Πρέπει να συμβεί κάτι; Μη σπέρνουμε το πανικό άδικα!


    stam82
    14.04.2009, 21:57

    Μήπως το 2012 θα σταματήσουν οι Έλληνες να καπνίζουν στους δημόσιους χώρους γιατί νωρίτερα δε το κόβω.Αυτό θα είναι πραγματικά μεγάλο γεγονός.


    Spirous
    14.04.2009, 22:29

    Το 2012 δεν είναι τίποτα μπροστά στις προφητείες γερόντων του Αγίου Όρους που πιστεύουν διάφοροι δήθεν σοβαροί άνθρωποι.


    Conspiratus
    21.09.2009, 19:38

    πολυ μπερδεμενα ολα αυτα...

    ενα πραγμα μονο αναρωτιεμαι...

    λενε οτι το ημερολογιο των Μαγια σταματα σε μια ημερομηνια το 2012... το να εγινε κατι, ο,τιδηποτε, το οποιο να προκαλεσε την βιαια παυση του ημερολογιου δεν παιζει σαν σεναριο?? {#emotions_dlg.confused1}


    okanenas
    22.09.2009, 00:16

    Μπορεί να πέθανε αυτός που το έγραφε Wink


    StavmanR
    22.09.2009, 02:36

    "Θα περάσει κι αυτό

    όπως πέρασαν τ' άλλα.

    Τα μικρά. Τα μεγάλα.

    Θα περάσει κι αυτό..."

     

    τραγουδούσε ο Γιάννης Πάριος.

     

     

    Κι αν από λάθος μας ή εν ανγοία μας εξαφανίσουμε τον άνθρωπο δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Περί του ιδίου πείστηκε τελικώς κι ο δεινόσαυρος, πτεροδάκτυλος και μή, σύμφωνα με τ'ς αρχαιολόγοι και παλαιοντολόγοι.

     

    Δεν κινδυνεύουμε από το έτος 2012, αλλά από τις 2012 ανοησίες που δημιουργούμε καθημερινά στο κεφάλι μας.

     

    Επικίνδυνοι δεν είναι εκείνοι που κάνουν προβλέψεις, αλλά εκείνοι που θα έκαναν τα πάντα για να τις επαληθεύσουν.


    punkster
    22.09.2009, 03:08

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 22-09-2009 στις 02:36 έγραψε...

    Κι αν από λάθος μας ή εν ανγοία μας εξαφανίσουμε τον άνθρωπο δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Περί του ιδίου πείστηκε τελικώς κι ο δεινόσαυρος, πτεροδάκτυλος και μή, σύμφωνα με τ'ς αρχαιολόγοι και παλαιοντολόγοι.

     

    Δεν κινδυνεύουμε από το έτος 2012, αλλά από τις 2012 ανοησίες που δημιουργούμε καθημερινά στο κεφάλι μας.

     

    Επικίνδυνοι δεν είναι εκείνοι που κάνουν προβλέψεις, αλλά εκείνοι που θα έκαναν τα πάντα για να τις επαληθεύσουν.


     

    {#emotions_dlg.clap} Ζητωωω!


    Hastaroth
    22.09.2009, 07:34

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 22-09-2009 στις 02:36 έγραψε...

    "Θα περάσει κι αυτό

    όπως πέρασαν τ' άλλα.

    Τα μικρά. Τα μεγάλα.

    Θα περάσει κι αυτό..."

     

    τραγουδούσε ο Γιάννης Πάριος.

     

     

    Κι αν από λάθος μας ή εν ανγοία μας εξαφανίσουμε τον άνθρωπο δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Περί του ιδίου πείστηκε τελικώς κι ο δεινόσαυρος, πτεροδάκτυλος και μή, σύμφωνα με τ'ς αρχαιολόγοι και παλαιοντολόγοι.

     

    Δεν κινδυνεύουμε από το έτος 2012, αλλά από τις 2012 ανοησίες που δημιουργούμε καθημερινά στο κεφάλι μας.

     

    Επικίνδυνοι δεν είναι εκείνοι που κάνουν προβλέψεις, αλλά εκείνοι που θα έκαναν τα πάντα για να τις επαληθεύσουν.



    Σωστός ο νέος {#emotions_dlg.thumbup}

    Αλλωστε,πρίν από το "2012",υπήρχε το "1984".

    Καί μετά τό "2012" θά υπάρχη το "2525" (που λέει καί το σχετικόν άσμα)... 


    tago
    22.09.2009, 12:03

    Καταλήξτε ρε παιδιά κάπου, αν είναι να σταματήσω να πληρώνω τα χρέη μου!!!{#emotions_dlg.clap}