ελληνική μουσική
    815 online   ·  210.851 μέλη

    Η Τρίτη Ακρόαση της Μικρής Άρκτου!

    nausspin
    14.01.2008, 17:12
    Τα αποτελέσματα της Τρίτης Ακρόασης δεν έχουν δημοσιευθεί ακόμη, όμως απ' ό,τι αποδεικνύεται η φημολογία περί ακυρώσεως ήταν ανακριβής και μάλλον επίκεινται νεότερα... Μέσω του site της Μικρής Άρκτου (www.mikri-arktos.gr) μπορεί όποιος θέλει να στείλει το e-mail του αν επιθυμεί να λάβει ενημερώσεις για την Τρίτη Ακρόαση.
    Καλή επιτυχία!
    Amaya
    18.01.2008, 13:56
    Καταρχήν καλησπέρα.
    Εγώ μετά από καιρό που παρακολουθώ την κουβέντα αυτή που κατα τη γνώμη μου έχει καταντήσει σαπουνόπερα πια έχω να πω πως πρώτον αυτή η εμπειρία δε μου άρεσε καθόλου. Εϊχα πάντα ένα κόλλημα με τις οντισιόν. Το έκανα μια φορά στη ζωή μου και ξέρω πως δεν θα το ξανακάνω ποτέ. Το δηλώνω με σιγουριά. Δεν προτίθεμαι να βρίσω κάποιον, δεν θα είχε κανένα νόημα αυτό. Όμως ο χαρακτηρισμός "απαράδεκτοι" είναι ο πιό επιεικής που μπορώ να χρησιμοποιήσω. Καταρχήν το κλίμα ήταν απαράδεκτο. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους. Εγώ ήμουν εκεί απο τις 10 και μπήκα μέσα στις 4 παρά. Αυτό σημαίνει πως ήμουν έξω, κουρασμένη, νηστικιά, δεν ήξερα από την αρχή την ώρα που θα έπμπαινα κι ετσι δν μπορούσα ούτε για καφέ να πάω. Στεκόμουν εκεί έξω σαν το καημένο μαζί με άλλους, αν θυμάστε είχε κρύο (δεν ειχαν καν εναν χωρο να μπορουμε να ειμαστε μεσα!!!! ελεος), κι όταν μπήκα μέσα ενώ είχα ετοιμάσει δυο τραγούδια το ένα δεν το ήξερε ο πιανίστας και το δευτερο που εγω ειχα ως εναλλακτικο δεν ήξερε να το παίξει απο Ντο δίεση και το είπα απο Λα σε τόνο του Διονυσίου. Επίσης το έτρεχε απίστευτα κι έκανε λαθος σε κάποιες συγχορδιες με αποτελεσμα παραλίγο να με πεταξει εκτος. Ετρεχε τόσο που δν προλάβαινα να πάρω αναπνοη. Επισης σχετικα με το σουπερ 15χρονο ταλεντο ηταν στην ομαδα των παιδιων με τα οποια κατεβηκα κατω και πρεπει να σας πω πω ςεγινε κατι απαραδεκτο επισης. Ενω ολοι εμεναν μεσα για 5 με δεκα λεπτα (ξερετε πανω κατω) η κοπελα εμεινε μεσα τουλαχιστον 20 λεπτα κι ακουγονταν τα χειροκτροτηματα απο μεσα. Λοιπον ολα αυτα τα μπακαλικα πραματα οταν υποτιθεται θελεις να βοηθησεις νεους ανθρωπους ειναι απαραδεκτα, λυπηρα και σιχαμερα επισης. Μου θυμιζει τους καθηγητες στο σχολειο που εγλειαν τους καλους μαθητες κανοντας τους υπολοιπους να νιωθουν βοδια. Για την καθυστερηση στα αποτελεσματα να μην πω... Επισης η Μαρια Παπαγεωργιου συμμετεχει ηδη σε ενα δισκο του Εμμανουηλιδη αν δεν κανω λαθος. Τεσπα εγω εχω καραβρισει τον εαυτο μου που το εκανε αυτο. Συγνωμη αλλα τελικα το φεημ στορι πιο ειλικρινες ειναι μιας και δεν κρυβεο τη γελοιοτητα του πισω απο τη μασκα της εντεχνοκουλτουρας. Κριμα γιατι πραγματικα εχω ακουσει απιστευτα ελληνικα πραγματα στη μουσικη τα οποια δεν προκειται να περπατησουν μιας και δεν υπαρχει κανεις να τα σπρωξει. Δεν εχω κανενα προβλημα με τους εντεχνους η με ολους τους ανθρωπους που ασχολουνται με τη μουσικη. Αλλα παντα πιστευα πως χιλιοι καλοι χωρανε. Αυτοι εχουν απλωθει τόσο που δν χωραει κανεις αλλος, κι οχι επειδη δν ειναι καλος αλλα γιατι δν θελουν να χωρεσει. Για να επιστρεψω στην Αρκτο, ετσι κι αλλιως το εχω μετανιωσει οικτρά και δεν πιστευω πως καποιος που πραγματικα αγαπαει αυτο που κανει χανεται. Απλά το κάνει με περισσότερη δυσκολία και μάτωμα. Αλλά μάλλον έτσι αξίζει καλύτερα...Τωρα που το σκέφτομαι η μικρή άρκτος σχεδόν ποτέ δε φαίνεται στον ουρανό. Εγώ τουλάχιστον πάντα τη μεγάλη βλέπω...
    Αυτά.
    Σας φιλώ και σας καταλαβαίνω όλους πάντως.
    Amaya
    18.01.2008, 14:20
    Επισης ξεχασα να πω κατι σημαντικό.
    Εχω φορτωσει βασικα και το ξεχασα
    Ενω αν θυμαστε επρεπε να πουμε ελληνικα τραγουδια
    η 15 χρονη κοπελα που εμεινε μεσα πολλη ωρα ειπε μετα απο αυτο που ειχε επιλεξει να πει και δυο ξενα τα οποια ακουγονταν απο εξω.
    Οταν δλδ θελεις να το παιζεις σοβαρος και δικαιος δεν κανεις τετοιες τυχαρπαστες κινησεις. Πρεπει και οφειλεις και το χρωστας σε οολους που περιμενουν απεξω 6 ωρες να εισαι προσεκτοκος και σοβαρος. Επισης επειδη δν μαρεσει να λεω ανακριβειες για το δισκο της Παπαγεωργιου δν ξερω (μου το ειπαν) οποτε δεν λεω κατι με σιγουρια μπορει να ειναι και βλακεια, το σιγουρο ειναι πως εμφανιζονται μαζι. Αυτο θα μου πεις δεν ειναι κακι. Ναι κι εγω θα μπορουσα να εχω γνωρισει καποιον στις 6 ωρες που περιμενα και να παιζαμε τωρα μαζι στο σεντραλ παρκ (ετσι κι αλλιως εξι ωρες μεχρι και προβα προλαβαιναμε να κανουμε). Ομως δεν βγαζεις φατσα φορα διαφημιση στο σαιτ της αρκτου το γεγονος οταν βλεπεις πως καθε μερα ανθρωποι τηλεφωνουν και μπαινουν για να δουν τι εχει γινει.
    Ντροπη

    MALAMASFAN
    20.01.2008, 13:15
    Πέστα πεστά Amaya!!!!!!!! Eγώ αμφέβαλα καιρό τώρα και ξαναμίλησα για την διαφάνεια της ακρόασης!
    Ντροπή τους μεγάλη! Κοντεύει να περάσει ενάμισι χρόνος από την ακρόαση και απότελέσματα πουθενά! Αλλά κατά τα άλλα η κοπελιά που ανέφερες ξεχώρισε από την τρίτη ακρόαση!! Πως γίνεται! Ήμαρτον!!! Με τον πιανίστα συμφωνώ ήταν επιεικός απαράδεκτος. Εγώ που τραγούδησα Χατζιδάκι το 'Ασπρο Περιστέρι' έπαιζε και λάθος ακόρντα,κατά τα άλλα μας τον παρουσίαζαν ως κορυφή και τρια-τεσσερα ακόρντα που είχε το κομμάτι δεν μπορούσε να τα παίξει, πώς δεν με μπέρδεψε ένας θέος το ξέρει!
    Επιτέλους λιγή διαφάνεια στη χώρα που ζούμε δεν βλάπτει!!!!!!!!!!!!!!!!

    XeniaRodo
    20.01.2008, 18:13

    .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 12-12-2008 17:52 ]


    Amaya
    23.01.2008, 16:02
    Tα παιδιά θαύματα είναι όπως όλα τα θαυματα.
    Δεν την ακουσα την κοπελα προσεκτικά για να έχω άποψη κι ίσως και να είναι ένα θαυμα. Παρόλαυτα ακόμη κι έτσι να είναι η συμπεριφορά των τριγύρω της ήταν απαράδεκτη. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως και η Κάλλας αν έμενε έξι ώρες στο κρύο όρθια νηστικιά δεν θα μπορούσε να αποδόσει. Και δεν υπαινίσσομαι πως είμαι η Κάλλας εννοείται, απλά λέω πως οι συνθήκες ηταν τόσο χάλια που δν υπήρχε περίπτωση να πάει καλύτερα το πράμα...
    Οσο για τον πιανίστα... τραγούδησα τον Αρχηγο του Μανου Λοιζου απο Λα...Ο Βασίλης Καρράς και θα δυσκολευότανε στις χαμηλές...Πραγματικά ποτέ δεν άφησα άλλους να χειριστουν τα όνειρά μου ουτε τα δάνεισα ποτέ να μου τα κάνουν πραγματικότητα. Πάντα κυνηγάω αυτό που αγαπώ. Αλλά δεν μπορώ να υποτιμούν τη νοημοσύνη μου. Τη στοιχειώδη μου νοημοσύνη..'εστω
    Aiolos_m
    23.01.2008, 16:56
    "Επισης η Μαρια Παπαγεωργιου συμμετεχει ηδη σε ενα δισκο του Εμμανουηλιδη αν δεν κανω λαθος"

    Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά σε αυτό μάλλον κάνετε λάθος Amaya.

    Η Μαρία Παπαγεωργίου δεν έχει συμμετάσχει δισκογραφικά πουθενά. Η κοπέλα που κάνει φωνητικά στον μοναδικό δίσκο του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη "Φυσάει αλλιώς εδώ ο αέρας" είναι η Νατάσσα Μποφίλιου.

    Κανένας από όσους συμμετείχαν στην Τρίτη Ακρόαση της Μικρής Άρκτου δεν έχει συνεργασίες με την εταιρία. Τουλάχιστον όχι ακόμα.

    Έχει ο θεός.
    XeniaRodo
    24.01.2008, 13:55
    απλα παιζουν μαζι στο μαγαζι...
    απ οτι ειδα...
    Amaya
    24.01.2008, 21:09
    Ακριβώς γι αυτό διορθωσα μονη μου αυτό που είπα μιας και δεν το ξέρω απλά μου το είπαν. Είμαι πάντα πολύ προσεκτική όταν αναφερομαι σε κάτι το οποίο δεν εχω δει. Δεν ηρθα απλά να κατεβάσω ένα άκυρο κι ανύπαρκτο κατηγορητήριο. Σε καμία περίπτωση δεν θα το έκανα. Δεν ειναι του τυπου μου το χώσιμο χωρίς λόγο. Για το οτι εμφανιζονται μαζι ειπα τι πιστευω ας μην επαναλαμβανομαι. Το "δεν ξέρω για τα υπόλοιπα" το δέχομαι μεν, αλλα θα παρακαλούσαν να είστε περισσότερο καλόπιστος, μιας και τα υπόλοιπα είναι γεγονότα τα οποία έζησα η ίδια προσωπικά και άρα μάλλον δεν τίθεται θέμα αμφιβήτησης (στο μέτρο του λογικού βέβαια μιας και δε με γνωρίζετε οποτε δεν θα μπορούσατε να εμπιστευτείτε τα λεγόμενά μου). Παρόλα αυτά για του λόγου το αληθές θα μπορούσα να γνωστοποιήσω σε όποιον θέλει τα στοιχεία μου. Ακούγομαι υπερβολικη αλλά είμαι πολύ ευαίσθητη σε αυτά τα θέματα. Δεν ηρθα εδω να γκρινιάξω μαζί με όλους τους υπόλοιπου που ελπιζω κι εκεινοι να μην κανουν το ιδιο. ΑΠλα βρηκα το θεμα και επειδη δεν μου αρεσει να με εμπαιζουν ήθελα να πω την ακριβη μου εμπειρια , απλα και μονο για να επιβεβαιωσω την απαραδεκτη κατασταση που επικρατησε, και ειμαι επιεικοτατη μιας και δε ν λεω επικρατει. Θέλω να πιστευω οτι η πρωτη και η δευτερη ηταν αλλιως. (Αν και μεταξυ μας δεν το πιστευω_...Και μαις λεμε διαφορα τετοια, δεν διαφωνω οτι αρχικα το ολο πραμα με την αρκτο μπορει να ξεκινησε με καλες προθεσεις και αγαπη για το τραγουδι και με την λογικη του να βοηθησει ανθρωπους που ειναι στην αφανεια επειδη δν επιλεγουν να γινουν οι καραγκιοζηδες του φειμ στορι κλπ. Ομως κατι στραβωσε στην πορεια το πραμα... Σιγουρα. Κι αυτο μου δινει το δικαιωμα να αμφισβητησω και τις αρχικες προθεσεις.

    Με αγαπη στη μικρη αρκτο κι αυτό...
    "Όταν το κοράκι θα μεινει για πολύ καιρό δίπλα στο αηδόνι , δεν είναι το κοράκι που θα μάθει να κελαηδά, μα το αηδόνι που θα μάθει να κράζει..."
    Aiolos_m
    24.01.2008, 21:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Amaya στις 24-01-2008 στις 21:09 έγραψε...

    Ακριβώς γι αυτό διορθωσα μονη μου αυτό που είπα μιας και δεν το ξέρω απλά μου το είπαν. Είμαι πάντα πολύ προσεκτική όταν αναφερομαι σε κάτι το οποίο δεν εχω δει. Δεν ηρθα απλά να κατεβάσω ένα άκυρο κι ανύπαρκτο κατηγορητήριο. Σε καμία περίπτωση δεν θα το έκανα. Δεν ειναι του τυπου μου το χώσιμο χωρίς λόγο. Για το οτι εμφανιζονται μαζι ειπα τι πιστευω ας μην επαναλαμβανομαι. Το "δεν ξέρω για τα υπόλοιπα" το δέχομαι μεν, αλλα θα παρακαλούσαν να είστε περισσότερο καλόπιστος, μιας και τα υπόλοιπα είναι γεγονότα τα οποία έζησα η ίδια προσωπικά και άρα μάλλον δεν τίθεται θέμα αμφιβήτησης (στο μέτρο του λογικού βέβαια μιας και δε με γνωρίζετε οποτε δεν θα μπορούσατε να εμπιστευτείτε τα λεγόμενά μου). Παρόλα αυτά για του λόγου το αληθές θα μπορούσα να γνωστοποιήσω σε όποιον θέλει τα στοιχεία μου. Ακούγομαι υπερβολικη αλλά είμαι πολύ ευαίσθητη σε αυτά τα θέματα. Δεν ηρθα εδω να γκρινιάξω μαζί με όλους τους υπόλοιπου που ελπιζω κι εκεινοι να μην κανουν το ιδιο. ΑΠλα βρηκα το θεμα και επειδη δεν μου αρεσει να με εμπαιζουν ήθελα να πω την ακριβη μου εμπειρια , απλα και μονο για να επιβεβαιωσω την απαραδεκτη κατασταση που επικρατησε, και ειμαι επιεικοτατη μιας και δε ν λεω επικρατει. Θέλω να πιστευω οτι η πρωτη και η δευτερη ηταν αλλιως. (Αν και μεταξυ μας δεν το πιστευω_...Και μαις λεμε διαφορα τετοια, δεν διαφωνω οτι αρχικα το ολο πραμα με την αρκτο μπορει να ξεκινησε με καλες προθεσεις και αγαπη για το τραγουδι και με την λογικη του να βοηθησει ανθρωπους που ειναι στην αφανεια επειδη δν επιλεγουν να γινουν οι καραγκιοζηδες του φειμ στορι κλπ. Ομως κατι στραβωσε στην πορεια το πραμα... Σιγουρα. Κι αυτο μου δινει το δικαιωμα να αμφισβητησω και τις αρχικες προθεσεις.


    Δεν έχω λόγο να σας αμφισβητώ, απλά δεν συμμετείχα και δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα που αναφέρετε.

    Απλά -λέω εγώ τώρα, ο απ' έξω- μιας και οι συμμετέχοντες πέραν της ψυχολογικής διακύμανσης λόγω της (μάλλον) αδικαιολόγητης αναμονής, δεν είχαν κανένα άλλο κόστος (άραγε τα ταχυδρομικά τέλη για τους δημιουργούς και ο χρόνος της οντισιόν για τους ερμηνευτές πιάνονται; ) μήπως απλά να διαφοροποιούσατε λίγο τις ελπίδες σας για την "είσοδό σας" στον χώρο του τραγουδιού και να κοιτάζατε και κατ' αλλού;

    Καλή ιδέα η ακρόαση της Μικρής Άρκτου αλλά, βρε παιδιά, από τη στιγμή που δεν βλέπετε φως, δεν υπάρχει καμιά ένδειξη πως οι άνθρωποι εκεί μέσα ασχολούνται ακόμα με αυτή τη διοργάνωση και ΔΕΝ είναι ο μοναδικός δρόμος προς το όνειρό σας, μήπως να σταματούσατε να ασχολείστε με το όλο θέμα και να φορτώνετε τον εαυτό σας με μίσος; Εξάλλου, με τη συμμετοχή σας στην ακρόαση και την μη διάκρισής σας λόγω των συνθηκών (έστω των απαράδεκτων), τι είχατε τι χάσατε...

    Φιλικά όλα αυτά ε...


    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 24-01-2008 21:32 ]


    XeniaRodo
    25.01.2008, 10:43

    .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 12-12-2008 17:52 ]


    Aiolos_m
    25.01.2008, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 25-01-2008 στις 10:43 έγραψε...

    μωρ' τι λες?

    άσχετο



    Μωρ' τι δεν κατάλαβες;
    Amaya
    25.01.2008, 15:38
    Εννοείται φιλικά. Παρόλαυτά δεν είχα τέτοιο όνειρο, κάνω άλλα πράγματα παράλληλα στη ζωή μου πολύ πιό σημαντικά πιστεψτε με. Αυτό δε σημαίνει πως έναν εμπαιγμό πρέπει να τον λάβω χαλαρά. Ποτέ δεν εναπόθεσα τις ελπίδες και τα όνειρά μου σε κριτές. Θα ημουν τουλάχιστον πανηλιθια να το κάνω αυτό. Είμαι αρκετά μεγάλη πια και συνειδητοποιημένη στο τι θελω να κάνω. Απλά μου αρέσει να μου φέρονται σωστά και δικαια σε ότι κάνω στη ζωή μου ειδικά ανθρωποι που σκιζουν τα ρούχα τους και καλα για την αξιοκρατια, την ποιοτητα κ αλλα τετοια...Επισης μιας και το ανεφερες εγω ειδικα ξοδεψα πολλα περισσοτερα καθως κατεβηκα απο τη Θεσσαλονικη, τουτεστιν, εισητηρια, ξενοδοχειο κ.α. Φανταζομαι κι αλλοι θα το εκαναν αυτο απλα επει το ειπες το θυμηθηκα κι αυτο. Ακομη μην λετε βαριες λεξεις. Ακου μισος. Καμια σχεση με μισος... Απλα σε αυτον τον τοπο πρεπει παντα ναμη μιλας. Ελα μωρε αφου δν εγινε και τιποτα μη μιλας. Σε αυτο δε συμφωνω καθολου. Να μιλάς και να διεκδικεις τα πάντα. Επιμενω πολύ σε αυτό. Το αν αμας πηραν η οχι ειναι αλλο θεμα. Σας μιλαω ειλικρινεστατα πως και αν με περνανε δεν θα πηγαινα σε καμια περιπτωση, τωρα πλεον. Το να υποτιμα καποιος την δουλεια σου ειναι δικαιωμα του, γουστα ειναι αυτα, και δεχομαι πως μπορει να ακουσει καποιος τη φωνη μου και να θελει να ξερασει. Δε με χαλαει διολου. Το να υποτιμαει ομως την αξιοπρεπεια μου, η την προσωπικοτητα μου σε αυτό οχι δεν μπορώ να μεινω σιωπηλή. Ξερω σας επρηξα. Εεε εσεις φταιτε που ανοιξατε το θεμα.

    XeniaRodo
    25.01.2008, 15:54

    .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 12-12-2008 17:53 ]


    Aiolos_m
    26.01.2008, 19:33
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 25-01-2008 στις 15:54 έγραψε...

    εσύ μάλλον δεν έχεις καταλάβει...





    Μάλλον...




    MALAMASFAN
    14.03.2008, 21:03
    Ξερει κανεις σας για καμια ακροασή καμιας άλλης δισκογραφικής εταιρείας στο προσκήνιο; Γιατί η Μικρη Αρκτος είναι................ ( να μην την χαρακτηρίσω τώρα, η συνεργασια με την ECM την μάρανε)!!!!!!!
    panosbousalis
    22.05.2008, 15:49

    Είναι θέμα σεβασμού και καλής μαρτυρίας. Έπρεπε οι υπεύθυνοι να δείξουν σεβασμό σε όλους αυτούς που υποστήριξαν το θεσμό. Η όλη ιδέα της ακρόασης ήταν πολύ θετική αφού δεν ήταν αυστηρά διαγωνιστικού χαρακτήρα και έφερνε πολλούς μέους μουσικούς σε επαφή.  Η πρωτοφανής όμως προχειρότητα στη διαχείριση της 3ης ακρόασης (18 μήνες από την ακρόαση!!!! και καμία επίσημη ενημέρωση στο site) άφησε μια εικόνα πολύ άσχημη. Θα έπρεπε έστω να βγει μια ανακοίνωση οτι ακυρώνεται η ακρόασημαζί με μια συγνώμη του στιλ ''παιδιά δεν τα καταφέραμε''..αλλά αυτό απαιτεί γενναιότητα. Την έχουν;  Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί οι ίδιοι ανατρέπουν την καλή εικόνα που έχτισαν. Ρητορικά ερωτήματα

    Προτείνω να μαζευτούμε όσοι συμμετείχαμε στην τρίτη ακρόαση και να βγάλουμε από μόνοι μας ένα τριπλό cd!!