ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    Στο Λίβανο σκοτώνουν παιδιά

    thank
    28.08.2006, 22:21
    Το μέλος Zefuros στις 28-08-2006 στις 12:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και μετά από 2 βδομάδες διακοπών, γυρισα ξανά. Οι πολεμικές επιχειρήσεις σταματήσανε βεβαια τωρα, αλλά να πω και 2-3 πραγματακια που παρεξηγηθηκαν.

    thank: Οταν μίλησα για αντιπάθεια έναντι ενός λαού, φυσικά δεν εννοούσα ότι εισαι αντισημιτιστης και οτι αντιπαθείς το Ισραήλ. Για την Αμερική εννοούσα. Και εν μέρη λογικό ( άλλωστε και εγώ δεν έχω κρύψει ποτέ πως αντιπαθώ τις αμερικανικές πολιτικές). Και το έγραψα γιατί βγήκες να υπερασπιστεις σχεδον αυτό που ειχε γραψει η margo. Επίσης, εγω ποτε΄δεν χρησιμοποιησα τον ορο αριστερο-κουλτουρο-επαναστατες! Η ακριβης ορολογία είναι αριστερο-κουλτουρο - ΨΕΥΤΟεπαναστάτες.






    @Αγαπητέ Ζέφυρε. (καλή επιστροφή και καλό χειμώνα).

    1. Τα κείμενά μου στο πόστ αυτό ειναι τα εξής. σελ 1 - 3ο / σελ 2 - 1ο / σελ 3 -15ο / σελ 5 - 1ο. / σελ 6 - 1ο / σελ 6 - 6ο, 18ο, 19ο / σελ 8 - 17ο. Σε αυτά εκφράστηκαν, ππιστεύω με επαρκεια οι απόψεις μου και ως εκ τούτου η οποιαδήποτε αναφορά στις απόψεις μου, καλά θα κάνει να είναι σε αρμονία με αυτές.

    2. Το θέμα περί εμπάθειας εναντίον ενός λαού, μου το είχες ξαναθίξει, αν θυμάσαι, στο πόστ σου στη σελίδα 7. Μάλιστα σου απαντησα εκτενώς περί αυτού. Τώρα, αν "βγήκα να υπερασπιστώ" ή όχι τις απόψεις - ή την πρακτική (δικτυακή εννοώ) κάποιου, επίσης κρίνεται από τα γραφόμενα. (Τό θέμα και για τα δικά μου και για τα δικά σου και όλων .. ειναι ποιος κάθεται να αντρέχει, ώστε να ανακαλύπτει την "αλήθεια" όταν βλέπει εσένα ή εμένα να γράφουμε "ειπες το ένα .. οχι είπες το άλλο"

    Σε σχέση με αυτό, ειτε συμφωνώ είτε όχι, είτε μερικώς, είτε ολικώς, με την απόψεις κάποιων, - και καλά κάνω -: Mε ένα κείμενό σου στη σελίδα 7, μας είπες, αυθόρμητα ομολογουμένως, γιατί χρησιμοποιήσες πρώτο πρόσωπο, πως "πρέπει να ξυπνήσουμε, να μη τρώμε το κουτόχορτο που μας πουλάνε .... και πως "βαρέθηκες τους αριστερο - κουλτουρο .... κλπ κλπ κλπ ... που (εκτός των άλλων βγάζουν ήρωες !!!!!!!!!!! τη Χεσμπολάχ). Σε αυτό θα σταθώ στο τέλος.

    Επομένως, αγαπητέ Ζέφυρε - που ειλικρινά, σε πολλές από τις επισημάνσεις σου και την πορεία των σκέψεών σου, δεν έχεις καθόλου άδικο, - επέτρεψέ μου να επιμείνω στο ότι, αν κάποιος εστιάζει κριτική σε μία σε μία πλευρά, ΔΕΝ αναγορεύει σε ήρωες την άλλη πλευρα κλπ. Ούτε οι απόψεις των ανθρώπων όταν εκφράζονται διακατατέχονται πάντα από γραμμική συνέχεια (ειπες γι' αυτό, συμφώνησες με το άλλο, άρα ... ταυτίζεσαι με το τάδε).

    Βέβαια ειναι θέμα υποκειμενικής ερμηνείας του καθενός, σε ότι αφορά αυτό που διαβάζει. Μπορεί να φταίει ο γράφων γιατί δεν ειναι σαφής, μπορεί ο δέκτης γιατί ειναι επηρεασμένος από διάφορα κλπ. (σε αυτό δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, όπου πολλές φορές με έχω πιάσει να ερμηνευω με πολύ υποκειμενισμό το τι γράφει κάποιος, η το τι λέει, ή το τι κάνει).

    Ομως - και εκει θέλω να καταλήξω - και τέλος με την ιστορία αυτή.

    Οσο επιτρέπει ο χρόνος, θέλω να λαμβάνω υπόψην μου το τι γράφει ο άλλος, σε ένα δημόσιο βήμα διαλόγου και επομένως, εκ των πραγμάτων, είναι δύσκολο να πω "παράτον μωρέ, άστο να το λέει, σκασίλα μου κλπ κλπ, εγώ τα είπα και απο εκει και πέρα όποιανού του αρέσει κλπ. Ομως,

    Εχοντας ακούσει τις τελευταίες 3 δεκαετίες στο περίπου, που είχα μιά δυνατότητα κρίσης, απόψεις και πρακτικές να περιλούζονται με αφορισμούς του τύπου "αριστερο - κουλτουρο - ψευτο κλπ κλπ" - που πολλές από αυτές δεν είχαν και καμμία άμεση σχέση με τη πολιτική και το βλέπω και τώρα .. κάπου ενοχλούμαι. Λογικό δεν είναι .. ? Πως να σου το πω ... μου φαίνεται too much για να εξακαλουθω να αναλώνω ενέργεια σε τέτοια φόρουμ (καλό θα μου πεις, για να ενταθεί έτσι ο μουσικός του χαρακτήρας). Βέβαια τις ίδες σκέψεις, ίσως κανουν και άλλοι, ανεξαρτήτως ηλικίας, ενδιαφερόντων κλπ. Και προφανώς, αυτό ειναι τελείως υποκειμενική προσέγγιση.

    Αυτά βέβαια ίσως φαίνονται κερασάκι, μπροστά σε άλλα που γράφονται και ακούγονται - και ειλικρινά - πέραν απο το αυθόρμητο της γραφής σου δεν έχεις σχέση. Ομως, όταν τα πετάμε με τέτοια ευκολία βρε Ζέφυρε, απομακρύνουμε ανθρώπους από τον χώρο διαλόγου. Γιατί απλά κάποιοι μπορούν να κινηθούν σε ένα περιβάλλον, κάποιοι όχι. Θα μου πεις (ενδεχομένως) ... "πρόβλημά τους". Οκ δεκτό. Και εννοείται πως επειδή ποτέ δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μόνο μαύρο, ενδεχομένως κι εγω να έχω βάλει λίγο την ουρά μου σε τέτοια.

    Ευχαριστώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 28-08-2006 22:24 ]


    Pucca
    29.08.2006, 09:12
    Γυρνωντας απο τις διακοπες αντικρυσα τα απιστευτα στο συγκεκριμενο ποστ, τι μαθηματα ιστοριας, τι θρησκευτικες αναλυσεις, τι προπαγανδιστικα μανιφεστα.... Για ονομα του θεου σε οποιον και αν πιστευει ο καθενας!!!!! Θα πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεχτικοι σε οτι γραφουμε σας παρακαλω ιδιαιτερα, ας μου επιτραπει να κανω μερικα διορθωτικα σχολια στα πιο χοντρα που διαβασα...
    Κατ`αρχήν ο λογος που πολλοι Λιβανεζοι δεν εγκατελειπαν τις εστιες τους κατα τη διαρκεια των βομβαρδισμων ηταν οχι ο μαζοχισμος που ομαδικα τους κατελαβε αλλα επειδη το Ισραηλ φροντησε να βομβαρδισει πρωτα απο ολα τις οδικες αρτηριες και τις εισοδους-εξοδους τις πολης για να κοψει τους ανεφοδιασμους όπλων, δεύτερον πριν βιαστουμε να χαρακτηρισουμε τις θεωριες περι ψυχρου πολέμου ως "ιστορικα γεγονότα" που τα κανουμε και ταχυρυθμο μαθημα μεσω ποστ να ενημερωσω οτι για οτι αποκαλουμε "ιστορια" πρεπει να εχουμε και τις αντιστοιχες πηγες που στην προκειμενη περιπτωση δεν συμπεριλυφθηκαν γιατι δεν υπαρχουν Και τριτον διαβασα τον απιστευτο χαρακτηρισμο για την βρετανικη αστυνομια ως καλυτερη!!! Συγνωμη η ιδια αστυνομια δεν ηταν που σκοτωσε τον ενχρωμο υδραυλικο ετων 20 και κατι επειδη αργοποριμενος στη δουλεια εκανε το λάθος να τρεχει μεσα στο σταθμο του μετρο να προλαβει το συρμο..?????
    Zefuros
    29.08.2006, 14:15
    φιλε thank,

    πραγματικά χαίρομαι να διαβάζω τα κείμενα σου γιατί δείχνουν συγκροτημένη σκέψη και απόψεις. Ασχετο εάν καμια φορά διαφωνούμε, άλλωστε αυτή είναι η ουσία των συζητήσεων , η αντιπαραθεση και ανταλλαγή απόψεων.

    Προφανώς δεν εννόησα ποτέ ότι όποιος καταδίκαζε τις επιθέσεις του Ισραήλ αυτομάτως εξυμνούσε ως ήρωες την άλλη πλευρά της Χεσμπολά. ¨ομως υπήρξαν κάποιες τέτοιες περιπτώσεις. Λίγες ευτυχώς.

    Ο χαρακτηρισμός ψευτοεπαναστάτες κτλ προφανώς δεν αναφέρεται σε εσεάν ή σε άλλους στο φορουμ, αλλά δεν άλλες περιπτώσεις που εχω δει γύρω μου και μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι! Και για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις, δεν π΄ροκειται περί αφορισμού, αλλά περί πιστής πολιτικής περιγραφής. Αλλά ξεφευγουμε έτσι και δεν εχει νόημα.

    Σε κάθε περίπτωση, είτε διαφωνούμε, είτε συμφωνούμε, το γεγονός είναι ένα. Πόλεμοι, πολεμοι, πολεμοι.
    alagi_katestimenou
    01.09.2006, 15:45
    Παράθεση:

    Σε κάθε περίπτωση, είτε διαφωνούμε, είτε συμφωνούμε, το γεγονός είναι ένα.Πόλεμοι, πολεμοι, πολεμοι.



    Σε αυτό συμφωνώ και εγώ.....το αποτέλεσμα είναι ίδιο,τα παιδάκια και οι αθώοι και οι ανίδεοι ανθρώποι σκοτώνονται,δεν υπάρχει καμία ελπίζα για τις οικογένιες των χαμένων παιδιών,καλώς ή κακώς έχουνε μάθει σε αυτόν τον τρόπο ζωής και κατα την προσωπική μου άποψη πολλές απο αυτές τις ενέργεις γίνονται μόνο και μόνο για να φανατίσουν τα μικρά παιδάκια και να τα καταδικάσουν σε έναν αιώνιο πόλεμο!!!!!


    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!
    ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΟYΜΕ ΟΧΙ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΜΕ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 01-09-2006 15:48 ]


    gazakas
    28.10.2006, 13:07
    Για να μην ξεχνιόμαστε:


    Όπλα ουρανίου χρησιμοποιήθηκαν στο Λίβανο
    Σύμφωνα με δημοσίευμα βρετανικής εφημερίδας
    ΕRΤ.GR


    Αυτό δείχνουν οι εξετάσεις δειγμάτων εδάφους από τους κρατήρες που άνοιξαν οι ισραηλινές βόμβες στο Λίβανο. Εξάλλου σε εκατομμύρια τόνους υπολογίζονται τα μπάζα που άφησαν πίσω τους οι ισραηλινοί βομβαρδισμοί, επιδεινώνοντας το οικολογικό πρόβλημα στον Λίβανο

    Αυξημένα επίπεδα ραδιενέργειας έδειξαν τα αποτελέσματα ερευνών των επιστημόνων σε δείγματα εδάφους από τους κρατήρες που άνοιξαν οι ισραηλινές βόμβες στον Λίβανο, αποδεικνύοντας πως χρησιμοποιήθηκαν στις αεροπορικές προσβολές όπλα με βάση το ουράνιο. Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της βρετανική εφημερίδα Ιντιπέντεντ Τα δείγματα προέρχονταν από δύο κρατήρες στο Χιάμ και στο Ατ Τίρι, στο νότιο Λίβανο, που προκλήθηκαν από τους ισραηλινούς βομβαρδισμούς. Όπως τονίζει η εφημερίδα, τα δείγματα εστάλησαν για λεπτομερή εξέταση με φασματογράφο μάζας στο εργαστήριο του Χάργουελ, στο Όξφορντσαϊρ της νότιας Αγγλίας. Οι επιστήμονες εντόπισαν αυξημένα επίπεδα ραδιενέργειας και το βρετανικό Υπουργείο Αμύνης επιβεβαίωσε στα δείγματα μία σημαντική συγκέντρωση ισοτόπων ουρανίου, προσθέτει η Ιντιπέντεντ. Μία φωτογραφία από την έκρηξη την πρώτης βόμβας απεικόνιζε ένα μεγάλο νέφος μαύρου καπνού, το οποίο ενδέχεται να έχει προκληθεί από την ανάφλεξη του ουρανίου, τονίζει η Ιντιπέντεντ. Εξάλλου ένας μήνας ισραηλινών βομβαρδισμών στον Λίβανο άφησε πίσω του εκατομμύρια τόνους μπαζών, αυξάνοντας μ’ αυτόν τον τρόπο την οικολογική ασφυξία που πνίγει τη χώρα, η οποία έχει αντιμετωπίσει αλλεπάλληλους πολέμους.
    Εκατομμύρια τόνοι τα μπάζα στο Λίβανο

    Η κύρια παράκτια αρτηρία της χώρας, χρησιμοποιείται συνηθέστερα ως ένα από τα πλέον ευκαιρότερα σημεία απόθεσής τους. Όμως μετά τους τελευταίους βομβαρδισμούς το πλέον θεαματικό θέαμα έχει μετατεθεί στο Ουζάι, τη νότιο έξοδο της Βηρυτού. Μεταξύ του αυτοκινητόδρομου και της θάλασσας υψώνεται ένα θεόρατο βουνό από συντρίμμια, με τη δυσωδία ακόμη να πλανάται στον αέρα, και τα οποία μέρα με την ημέρα επεκτείνονται προς τη θάλασσα. Είναι τα συντρίμμια των νοτίων προαστίων της πρωτεύουσας, προπύργιου της Χεζμπολάχ, που βομβαρδίσθηκαν ανηλεώς τον Ιούλιο και τον Αύγουστο.

    Μόνο για τις συνοικίες αυτές, όπου ισοπεδώθηκαν 400 κτήρια, οι μηχανικοί υπολογίζουν τον όγκο των συντριμμιών στα 1,2 εκατ. κυβικά μέτρα και καθημερινώς 400 φορτηγά πηγαινοέρχονται από τα νότια προάστια στο σημείο απόθεσης των μπαζών. "Στα τέλη Αυγούστου, τα συντρίμμια ξεφορτώνονταν απ’ ευθείας στο νερό. Όμως οι οικολογικές οργανώσεις διαμαρτυρήθηκαν και πλέον συγκεντρώνουν και τοποθετούν τα μπάζα στην ακτή", τόνισε ο Ομάρ ελ Ναΐμ, της οικολογικής οργάνωσης Greenpeace. Ο καθαρισμός του προαστίου αναμένεται να διαρκέσει τουλάχιστον έως τα τέλη του χρόνου.

    Τουλάχιστον στην περίπτωση της Βηρυτού, ο καθαρισμός από τα μπάζα είναι ορατός. Στον νότιο Λίβανο, όπου οι αρχές έχουν καταμετρήσει σε 10.649 τις κατοικίες που κονιορτοποιήθηκαν από τους ισραηλινούς βομβαρδισμούς, θα πρέπει ν’ αναζητηθούν τα συντρίμμια στα πλέον απόκρυφα φαράγγια μέσα στους λόφους. Και για να γίνει αυτό, κάποιος θα πρέπει ν’ ακολουθήσει τη μακρά φάλαγγα από φορτηγά που κινούνται στους αγροτικούς δρόμους. Είναι στο βάθος των φαραγγιών, στις κοίτες των χειμάρρων και στις άκρες των δρόμων που εναποτίθενται αυτά τα συντρίμμια.

    "Τα μπάζα από τις κατοικίες δεν περιέχουν μόνο αδρανή υλικά και σκυρόδεμα. Ανάμεσα τους υπάρχουν όλα όσα μπορεί να περιέχει ένα σπίτι, μπαταρίες, συσσωρευτές, ηλεκτρονικές συσκευές, ψυγεία. Θα απαιτηθούν εκατομμύρια κι εκατομμύρια δολάρια για να απομακρυνθούν πλήρως. Και δεν αποτελούν μία προτεραιότητα", απαντά με θλίψη ο Ρικάρντο Χούρι, του οποίου το γραφείο έχει συμβάλλει στην εκτίμηση της οικολογικής καταστροφής μετά τον πόλεμο για λογαριασμό του Προγράμματος του ΟΗΕ για το Περιβάλλον (Pnue).

    Αθηνά Σαλούστρου

    www.pathfinder.gr

    rockatzou
    28.10.2006, 19:29
    lypamai to perivalloooooooon
    Hastaroth
    28.10.2006, 21:34
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 28-10-2006 στις 13:07 έγραψε...

    Για να μην ξεχνιόμαστε:


    Όπλα ουρανίου χρησιμοποιήθηκαν στο Λίβανο
    Σύμφωνα με δημοσίευμα βρετανικής εφημερίδας
    ΕRΤ.GR


    Αυτό δείχνουν οι εξετάσεις δειγμάτων εδάφους από τους κρατήρες που άνοιξαν οι ισραηλινές βόμβες στο Λίβανο. Εξάλλου σε εκατομμύρια τόνους υπολογίζονται τα μπάζα που άφησαν πίσω τους οι ισραηλινοί βομβαρδισμοί, επιδεινώνοντας το οικολογικό πρόβλημα στον Λίβανο

    Αυξημένα επίπεδα ραδιενέργειας έδειξαν τα αποτελέσματα ερευνών των επιστημόνων σε δείγματα εδάφους από τους κρατήρες που άνοιξαν οι ισραηλινές βόμβες στον Λίβανο, αποδεικνύοντας πως χρησιμοποιήθηκαν στις αεροπορικές προσβολές όπλα με βάση το ουράνιο. Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της βρετανική εφημερίδα Ιντιπέντεντ Τα δείγματα προέρχονταν από δύο κρατήρες στο Χιάμ και στο Ατ Τίρι, στο νότιο Λίβανο, που προκλήθηκαν από τους ισραηλινούς βομβαρδισμούς. Όπως τονίζει η εφημερίδα, τα δείγματα εστάλησαν για λεπτομερή εξέταση με φασματογράφο μάζας στο εργαστήριο του Χάργουελ, στο Όξφορντσαϊρ της νότιας Αγγλίας. Οι επιστήμονες εντόπισαν αυξημένα επίπεδα ραδιενέργειας και το βρετανικό Υπουργείο Αμύνης επιβεβαίωσε στα δείγματα μία σημαντική συγκέντρωση ισοτόπων ουρανίου, προσθέτει η Ιντιπέντεντ. Μία φωτογραφία από την έκρηξη την πρώτης βόμβας απεικόνιζε ένα μεγάλο νέφος μαύρου καπνού, το οποίο ενδέχεται να έχει προκληθεί από την ανάφλεξη του ουρανίου, τονίζει η Ιντιπέντεντ. Εξάλλου ένας μήνας ισραηλινών βομβαρδισμών στον Λίβανο άφησε πίσω του εκατομμύρια τόνους μπαζών, αυξάνοντας μ’ αυτόν τον τρόπο την οικολογική ασφυξία που πνίγει τη χώρα, η οποία έχει αντιμετωπίσει αλλεπάλληλους πολέμους.
    Εκατομμύρια τόνοι τα μπάζα στο Λίβανο

    Η κύρια παράκτια αρτηρία της χώρας, χρησιμοποιείται συνηθέστερα ως ένα από τα πλέον ευκαιρότερα σημεία απόθεσής τους. Όμως μετά τους τελευταίους βομβαρδισμούς το πλέον θεαματικό θέαμα έχει μετατεθεί στο Ουζάι, τη νότιο έξοδο της Βηρυτού. Μεταξύ του αυτοκινητόδρομου και της θάλασσας υψώνεται ένα θεόρατο βουνό από συντρίμμια, με τη δυσωδία ακόμη να πλανάται στον αέρα, και τα οποία μέρα με την ημέρα επεκτείνονται προς τη θάλασσα. Είναι τα συντρίμμια των νοτίων προαστίων της πρωτεύουσας, προπύργιου της Χεζμπολάχ, που βομβαρδίσθηκαν ανηλεώς τον Ιούλιο και τον Αύγουστο.

    Μόνο για τις συνοικίες αυτές, όπου ισοπεδώθηκαν 400 κτήρια, οι μηχανικοί υπολογίζουν τον όγκο των συντριμμιών στα 1,2 εκατ. κυβικά μέτρα και καθημερινώς 400 φορτηγά πηγαινοέρχονται από τα νότια προάστια στο σημείο απόθεσης των μπαζών. "Στα τέλη Αυγούστου, τα συντρίμμια ξεφορτώνονταν απ’ ευθείας στο νερό. Όμως οι οικολογικές οργανώσεις διαμαρτυρήθηκαν και πλέον συγκεντρώνουν και τοποθετούν τα μπάζα στην ακτή", τόνισε ο Ομάρ ελ Ναΐμ, της οικολογικής οργάνωσης Greenpeace. Ο καθαρισμός του προαστίου αναμένεται να διαρκέσει τουλάχιστον έως τα τέλη του χρόνου.

    Τουλάχιστον στην περίπτωση της Βηρυτού, ο καθαρισμός από τα μπάζα είναι ορατός. Στον νότιο Λίβανο, όπου οι αρχές έχουν καταμετρήσει σε 10.649 τις κατοικίες που κονιορτοποιήθηκαν από τους ισραηλινούς βομβαρδισμούς, θα πρέπει ν’ αναζητηθούν τα συντρίμμια στα πλέον απόκρυφα φαράγγια μέσα στους λόφους. Και για να γίνει αυτό, κάποιος θα πρέπει ν’ ακολουθήσει τη μακρά φάλαγγα από φορτηγά που κινούνται στους αγροτικούς δρόμους. Είναι στο βάθος των φαραγγιών, στις κοίτες των χειμάρρων και στις άκρες των δρόμων που εναποτίθενται αυτά τα συντρίμμια.

    "Τα μπάζα από τις κατοικίες δεν περιέχουν μόνο αδρανή υλικά και σκυρόδεμα. Ανάμεσα τους υπάρχουν όλα όσα μπορεί να περιέχει ένα σπίτι, μπαταρίες, συσσωρευτές, ηλεκτρονικές συσκευές, ψυγεία. Θα απαιτηθούν εκατομμύρια κι εκατομμύρια δολάρια για να απομακρυνθούν πλήρως. Και δεν αποτελούν μία προτεραιότητα", απαντά με θλίψη ο Ρικάρντο Χούρι, του οποίου το γραφείο έχει συμβάλλει στην εκτίμηση της οικολογικής καταστροφής μετά τον πόλεμο για λογαριασμό του Προγράμματος του ΟΗΕ για το Περιβάλλον (Pnue).

    Αθηνά Σαλούστρου

    www.pathfinder.gr




    Ιδού και σχετικό δημοσίευμα από την ισραηλινή "Χααρέτζ"

    http://www.haaretz.com/hasen/spages/780516.html

    prosilios
    29.10.2006, 13:15
    το αγορι που θάφτηκε δύο φορές

    αρθρο του σπουδαίου Ισραηλινού δημοσιογράφου της Χαρετζ, Γεδεων Λεβύ:

    9/9/2006


    "ο πατερας του τον εψαχνε παντου,τελικά τον βρηκε στο νεκροτομείο της πόλης του στην λωρίδα της Γάζας μετά την λήξη της επιχείρησης του εβραικού στρατού με το ονομα"κλειδωμένος παιδότοπος".

    τον αναγνώρισε από τη ζώνη του και αυτο που βρήκε ήταν μόνο το μισό παιδί του.το εθαψε..

    την επόμενη ημέρα βρήκε και το υπόλοιπο τμημα του κορμιού του παιδιου του, του 14 χρονου Μωχάμετ που σκοτώθηκε 3 ημέρες πριν ανοίξουν τα σχολεία...."


    το πλήρες αρθρο εδώ:http://fromoccupiedpalestine.org/node.php?id=1676


    oι σιωνιστές εβραίοι καταπατώντας κάθε έννοια δικαίου και ηθικής ακολουθούν μια ρατσιστική τακτική όμοια με των ναζί που έφτιαξαν τα γκέτο και των νοτιοαφρικανών αποικιοκρατών με το απαρτχάιντ.....


    μιμούνται "επάξια" τους δολοφόνους των πατέρων τους οι σύγχρονοι σιωνιστές και γίνονται ίδιοι κι απαράλλαχτοι με τα κτήνη του ναζισμού που καταγγέλουν....

    -------

    "της Δικαιοσύνης Ηλιε νοητέ και Μυρσίνη Εσύ δοξαστική μη ,παρακαλώ Σας, μη λησμονάτε ...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 29-10-2006 13:19 ]


    dimko
    29.10.2006, 18:30
    " TARGET="_blank"> BBCode End -->

    Roger Waters - Leaving Beirut 2006

    When I was 17 my mother, bless her heart, fulfilled my summer dream
    She handed me the keys to the car
    We motored down to Paris, fuelled with Dexedrine and booze
    Got bust in Antibes by the cops
    And fleeced in Naples by the wops
    But everyone was kind to us, we were the English dudes
    Our dads had helped them win the war
    When we all knew what we were fighting for
    But now an Englishman abroad is just a US stooge
    The bulldog is a poodle snapping round the scoundrel's last refuge

    Are these the people that we should bomb
    Are we so sure they mean us harm
    Is this our pleasure, punishment or crime
    Is this a mountain that we really want to climb
    The road is hard, hard and long
    Put down that two by four
    This man would never turn you from his door
    Oh George! Oh George!
    That Texas education must have fucked you up when you were very small

    Is gentleness too much for us
    Should gentleness be filed along with empathy
    We feel for someone else's child
    Every time a smart bomb does its sums and gets it wrong
    Someone else's child dies and equities in defence rise
    America, America, please hear us when we call
    You got hip-hop, be-bop, hustle and bustle
    You got Atticus Finch
    You got Jane Russell
    You got freedom of speech
    You got great beaches, wildernesses and malls
    Don't let the might, the Christian right, fuck it all up
    For you and the rest of the world

    Not in my name, Tony, you great war leader you
    Terror is still terror, whosoever gets to frame the rules
    History's not written by the vanquished or the damned
    Now we are Genghis Khan, Lucretia Borghia, Son of Sam
    In 1961 they took this child into their home
    I wonder what became of them
    In the cauldron that was Lebanon
    If I could find them now, could I make amends?
    How does the story end?


    Hastaroth
    29.10.2006, 21:11
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 29-10-2006 στις 13:15 έγραψε...


    oι σιωνιστές εβραίοι καταπατώντας κάθε έννοια δικαίου και ηθικής ακολουθούν μια ρατσιστική τακτική όμοια με των ναζί που έφτιαξαν τα γκέτο και των νοτιοαφρικανών αποικιοκρατών με το απαρτχάιντ.....


    μιμούνται "επάξια" τους δολοφόνους των πατέρων τους οι σύγχρονοι σιωνιστές και γίνονται ίδιοι κι απαράλλαχτοι με τα κτήνη του ναζισμού που καταγγέλουν....



    Προσήλιε,μήπως έχεις τίποτε σχέσεις μέ την Χρυσή Αυγή;

    Η φρασεολογία σου πάντως κάτι τέτοιο δείχνει.

    Οσο γιά τον Gideon Levy,γιά ψάξε στά σχόλια τών αναγνωστών τής Haaretz νά δής τί γνώμη έχουν γι'αυτόν...

    Καί διάβασε όλα τά σχόλια και όλα τά άρθρα,όχι μόνο αυτά που συμφωνούν μέ τίς απόψεις σου....
    prosilios
    30.10.2006, 00:29
    Ασταρώθ μήπως εχεις σχέση με τον Εωσφόρο?

    γιατί κατι τέτοιο δείχνει το νικ σου,η υπογραφή και η στάση σου απεναντι στους υπερεθνικιστές και ρατσιστές σιωνιστές.


    κι αν συμφωνα με σένα οσοι συμφωνουν με το Γεδεων Λεβύ ,την Αμίρα Χάας και άλλους εβραίους υπέρμαχους των ανθρωπίνων ελευθεριών και δικαιωματων είναι χρυσαυγίτες ,τότε σου ανταποδίδω τον χαρακτηρισμό και σου εύχομαι καλά ξυπνητούρια.
    Hastaroth
    30.10.2006, 08:29
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 30-10-2006 στις 00:29 έγραψε...

    Ασταρώθ μήπως εχεις σχέση με τον Εωσφόρο?

    γιατί κατι τέτοιο δείχνει το νικ σου,η υπογραφή και η στάση σου απεναντι στους υπερεθνικιστές και ρατσιστές σιωνιστές.


    κι αν συμφωνα με σένα οσοι συμφωνουν με το Γεδεων Λεβύ ,την Αμίρα Χάας και άλλους εβραίους υπέρμαχους των ανθρωπίνων ελευθεριών και δικαιωματων είναι χρυσαυγίτες ,τότε σου ανταποδίδω τον χαρακτηρισμό και σου εύχομαι καλά ξυπνητούρια.



    Α,ώστε η Αμίρα Χάας είναι "υπέρμαχος τών ανθρωπίνων ελευθεριών";

    Μπράβο αγαπητέ μου,δέν τό'ξερα!

    Μπάς και γράφεις κιόλας στά talkbacks μέ το ψευδώνυμο "Clickfool" ; Η μήπως "Khalid" ;

    Λοιπόν,αφού διαβάζεις την Χααρέτζ,μήπως είδες εκείνη την είδηση που το Ισραηλινό δικαστήριο καταδίκασε κάποια Ισραηλινή υπερεθνικίστρια καί ρατσίστρια ονόματι Federman επειδή μέ τίς δηλώσεις της περί εξολόθρευσης όλων τών Αράβων υποκινεί το φυλετικό μίσος;
    Αν όχι,τράβα διάβασέ την.Καί δές και τά talkbacks από κάτω,τίς γνώμες τών αναγνωστών,νά ξυπνήσης.

    Α,καί κάτι άλλο:ξέρεις μήπως οτι στην Ισραηλινή βουλή (Knesset) υπάρχουν αρκετοί ΑΡΑΒΕΣ,Μωαμεθανοί τό θρήσκευμα,Ισραηλινοί πολίτες; (καί πολύ....απαρτχάϊντ, εεε;Στην Νότιο Αφρική υπήρχαν μαύροι Αφρικανοί βουλευτές εκείνη την περίοδο;)

    Τέλος,δέν έχω καμμιά σχέση μέ τον Εωσφόρο και άν μπορούσες να καταλάβης τό νόημα τής υπογραφής μου θά ήσουν έξυπνος άνθρωπος,ενώ τώρα είσαι απλά ένας φανατισμένος υπόδουλος τής ναζιστικής και ισλαμικής προπαγάνδας.

    Δέν θα ξανασχοληθώ άλλο μαζί σου,οπότε μήν λάβης τον κόπο να μού απαντήσης είτε στο παρόν σχόλιο,είτε με ΠΜ....

    prosilios
    30.10.2006, 08:42
    το πότε θα απαντήσω είναι δικό μου ζήτημα και δε θα μου υποδείξεις εσύ.
    και ασφαλώς δεν με ενδιαφέρει να σου στείλω πμ.
    καλύτερα "Clickfool" παρά "proud zionist"...
    ευτυχώς η Χάαρετζ διατηρει μια στοιχειώδη δημοκρατικότητα και δίνει την ευκαιρία ,παρά τις σιωνιστικές πιέσεις , να ακούγονται κι άλλες φωνές πλην των φανατισμένων του "περιούσιου λαού" που περιμένει τον "Μεσσία" στον σχεδιαζόμενο τρίτο ναό.
    παραμένω στο πλευρό των ανθρωπιστών Εβραίων στρατιωτικών που κατά δεκάδες αρνούνται να συμμετάσχουν στη γενοκτονία που διαπράττεται εναντίον των Παλαιστινίων της Δυτικής Οχθης και της Γάζας.
    εσύ μείνε να υποστηρίζεις τις ναζιστικές τακτικές του σφαγέα Σαρόν και των ομοίων του.





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 30-10-2006 08:49 ]


    Paloukeze
    21.04.2007, 03:22
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-07-2006 στις 14:17 έγραψε...

    190 νεκροί, ανάμεσά τους και πολλά παιδιά. Και τα κανάλια (πλην ΝΕΤ) έχουν δώσει ελάχιστη σημασία στα όσα τραγικά συμβαίνουν εκεί κάτω...

    «Θα χτυπήσουμε»

    Ο Ισραηλινός υπουργός Αμυνας Αμίρ Πέρετζ δήλωσε ότι το Ισραήλ δεν θα διστάσει να χτυπήσει οποιαδήποτε «πηγή πυρός της Χεζμπολά». «Λίγο μας νοιάζει από πού χτυπούν. Κάθε σημείο εκτόξευσης που θα ανακαλύπτεται θα πλήττεται, αδιάφορο πού βρίσκεται», είπε.






    Να το το παλικάρι μας... Θαυμάστε τον! Μεγάλη μορφή...

    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 21-04-2007 03:24 ]


    επισυναπτόμενα: peretz_amir.jpg 
    renabill
    30.04.2007, 15:09
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 17-07-2006 στις 15:14 έγραψε...

    Η αλαζονεία της ισχύος.

    Μήπως αυτό είναι το πραγματικό πρόσωπο του Ισραήλ;

    Δεν θέλω να το πιστέψω, όμως δεν είδα αντιδράσεις ούτε από αντιπολίτευση, ούτε από μη κυβερνητικές οργανώσεις, ούτε από πουθενά για τα τρομοκρατικά χτυπήματα του Ισραηλινού στρατού εναντίων των αμάχων Λιβανέζων.



    Αυτό είναι το Ισραήλ.Το παίζουν μια ζωή θύματα για να είναι από πάνω. Ώρες ώρες λέω καλά εκανε ο Χίτλερ και τους σαπουνοποίησε......... ΣΑΠΟΥΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
    Astron
    30.04.2007, 18:45
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 30-04-2007 στις 15:09 έγραψε...
    Αυτό είναι το Ισραήλ.Το παίζουν μια ζωή θύματα για να είναι από πάνω. Ώρες ώρες λέω καλά εκανε ο Χίτλερ και τους σαπουνοποίησε......... ΣΑΠΟΥΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙ



    Αγαπητή Ειρήνη, με τέτοια ακραία σχόλια το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι να δημιουργήσεις φανατισμό και στο κάτω κάτω γίνεσαι ίδια με αυτούς τους οποίους κατακρίνεις... Αν ξαναδιαβάσεις με νηφαλιότητα τί έγραψες νομίζω θα το μετανιώσεις και η ίδια.
    movflower
    30.04.2007, 19:24
    Το κακό με αυτό το ακραίο σχόλιο, είναι πως το ακούς όλο και πιο συχνά. Και όχι από γερμανούς, αλλά από όλους τους άλλους. Όμως σε αυτό δεν ευθύνεται μόνο η Ισραηλινή πολιτική.
    Ανατριχιάζω στην ιδέα πως μπορεί να υπάρξει ξανά γενοκτονία. Σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Εις βάρους του οποιουδήποτε λαού.