ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.866 μέλη

    Στο Λίβανο σκοτώνουν παιδιά

    vero
    12.08.2006, 14:29
    Αγαπητε Πετρο

    Ολες οι ιστοριες για να λεμε την αληθεια ολων των χωρων εχουν πολεμους λογο του οτι θελανε να κατακτησουν εδαφη και αλλα πολλα. πχ η Ελληνικη ιστορια εχουμε χιλιαδες πολεμους. Την Γιουγκοσλαβια δεν γνωριζω γιατι μωρο και δεν γνωριζα. Αλλα για το κυπριακο ανοιγεις αλλα τωρα αστο καλυτερα για να καταλαβεις που μιλαω με μεγαλυτερους μου λενε οτι οι προσφυγες δεν θελουν να λυθη το κυπριακο(αλλη ιστορια αυτη γι αυτο αστο καλυτερα και εχω εκατομμυρια παραδειγματα). Βομβαρδιζει το Ιρακ απο οσο ξερουμε για να βαλει σε ταξη, αλλα και για το πετρελαιο και για τη πυρηνικη ενεργεια. Και η γνωμη μου καλα κανει γιατι απο οτι ξερουμε αυτοι ειναι πολλοι φανατισμενοι και θα σου φερω ενα παραδειγμα απο γαλλικο ντοκιμαντερ(φαντασου η Γαλλια ειναι εναντιον με την Αμερικη). Επειδη ειναι τοσο φανατισμενοι που εαν βαλουν μια ατομικη βομβα στην Ελλαδα εξαφανιζετε σε δευπτερολεπτα. Γι αυτο κατα τη γνωμη μου καλα κανει η Αμερικη για να κρατα το ελεγχο. Το γαλλικο ντοκιμαντερ με αληθινα ντογκουμεντα οταν το δεις θα νευριασεις τοσο πολυ. Να σου πω ητανε ενα αεροπλανο το οποιο φευγει για Αμερικη. Το αεροπλανο δεν ειναι επιβατικο ειναι απ αυτα που κουβαλανε γραμματα και πακετα καταλαβαινεις. Απογειωθηκε και μετα απο καποια χιλιομετρα απο κατω στο εδαφος ειχε φανατισμενους που ηθελαν να το ριξουν. Και εκει το ηξερε μια γαλλιδα δημοσιογραφος και πηγε να δει τι θα εκαναν το αεροπλανο. Και εβγαζαν κρυφα βιντεο. Μονο να τους δεισ ποσο φανατισμενοι ητανε θα νευριαζες. Ετσι εκεινη την ωρα που περνουσε το αεροπλανο ριξανε το πρωτο πυραυλο. Το πετυχαν πανω στο φτερο. Μονο να δεις τους πιλοτους ποσο αγχωθηκαν να καιγετε το φτερο του αεροπλανου. Στη συνεχεια ριχνουν και 2 πυραυλο αλλα δεν τον πετυχαν. Αλλα εκεινο που δεν μου αρεσε ηταν να βλεπεισ τουσ πιλοτους να κανουν υπερπροσπαθειες να το κατεβασουν. Ευτυχως τελικα τα καταφεραν. Με αυτο το γαλλικο ντοκιμαντερ σου απανταω και για το ερωτημα εαν ημουν Παλαιστινη. Ετσι θα ημουν.

    Φιλικα, Βερονικα



    margo
    12.08.2006, 15:41
    Ε..εντάξει vero "καλά κάνουν και βάζουν τάξη οι Αμερικάνοι"αφού πρώτα φέρνουν την αταξία και το χάος..
    Στο τέλος θα τους πούμε κι ευχαριστώ βλέπω.

    Καλά στον βομβαρδισμό της Γιουγκοσλαβίας ήσουνα μωρό,ψάξε να μάθεις τι έγινε κι έλα πες μου.Στου ιράκ?ξέρω..ξέρω ¨"βάλανε τάξη".

    ε ρε και να αποφασίσουν καμμιά φορά οι Αμερικάνοι οτι η Ελλαδίτσα υποθάλπτει την τρομοκρατία ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να σκαρφιστούν..!

    Εκεί να σε δω vero μου,γιατί απ ότι βλέπω η ιστορία μιας χώρας (γεμάτη εισβολές και βομβαρδισμούς όσο πίσω κι αν πας)με καθαρά ιμπεριαλιστικό χαρακτήρα,δεν είναι αρκετή για να σε πείσει.
    Κι άμα σου κολλήσουν μιά ταμπελίτσα οτι είσαι" φανατισμένη" ή "επικίνδυνη"
    θα γίνεις κι απ τα 2 απο τη μιά στιγμή στην άλλη !κι αμα αρχίσουνε να σου πέφτουν βόμβες στο κεφάλι για να¨"βάλουν μια τάξη" θα είναι,μην ανησυχήσεις !

    Να σου ξεκαθαρίσω οτι δεν είμαι εναντίον των Αμερικανικών κυβερνήσεων μόνο για τα θέματα του πολέμου,γενικά είναι απάνθρωπες εφ όσον δεν σέβονται ούτε περιβάλλον ούτε άνθρωπο σε κανένα επίπεδο.Είμαι ΚΑΙ εναντίον της τρομοκρατίας και κάθε μορφής βία.
    Δε σου λέω οτι είναι οι μόνοι,απλώς είναι οι πρώτοι.Και σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει σε μερικές δεκαετίες αφού η Αμερική φθείνει συνεχώς και πανικοβάλλεται περισσότερο. Η Κίνα και η Ινδία που θα είναι οι υπερδυνάμεις του μέλλοντος μπορεί να κάνουν και χειρότερα ακόμα.Δυστυχώς...η Ειρήνη δύσκολα θα έρθει στη Γη μας των 6,5 δις εφόσον κατασκευάζουμε διαρκώς όπλα την ώρα που πεινάνε τα 9/10 του πλανήτη.




    margo
    12.08.2006, 16:06
    Περιστρεφόμαστε...
    κι εσύ κι εγώ κι οι άλλοι
    περιστρεφόμαστε αναπνέοντας αιθάλη
    περιστρεφόμαστε και κοιταζόμαστε
    λέμε η ζωή δεν είναι αυτή που ονειρευόμαστε..
    λέμε τι κρίμα διαρκώς να σκοτωνόμαστε
    και αναλόγως ο καθένας βολευόμαστε
    και πάμε σπίτι μας και ήσυχοι κοιμόμαστε
    και περιστρεφόμαστε
    κι εσύ κι εγώ κι οι άλλοι
    κι όμως κοιμόμαστε με ήσυχο κεφάλι.
    Περιστρεφόμαστε στου κόσμου την αυλή
    κάτω απ την τέντα του γαλάζιου ουρανού μας
    κι έχουμε γίνει ο καθένας μιά απειλή
    μιά απειλή του φουκαρά του διπλανού μας
    και κοιταζόμαστε..
    λέμε ο κόσμος είναι ζούγκλα ε?
    μη γελιόμαστε
    κλαίμε λιγάκι όταν κάπως συγκινιόμαστε
    στο "δε βαριέσαι"τελικά παραδινόμαστε
    και πάμε σπίτι μας και ήσυχοι κοιμόμαστε
    και περιστρεφόμαστε και κλαίνε τα πουλιά
    στις παρυφές καθώς γυρίζουνε των λόφων
    για μας που ήσυχοι αλλάζουμε φιλιά
    στην εποχή των περιστρόφων..

    ο Ήλιος έχει μια πορεία
    οι πέτρες ίδια ιστορία
    τα δέντρα έχουν ένα νόμο
    και τα ποτάμια ίδιο δρόμο

    οι κήποι έχουν τα λουλούδια,
    τα καναρίνια,τα τραγούδια
    οι λίμνες νούφαρα κι εκείνες
    κι ο χρόνος δώδεκα τους μήνες

    Εμείς δεν έχουμε πορεία
    κάθε λαός και ιστορία
    κάθε σοφός και θεωρία
    κάθε δυό-τρείς και μια θρησκεία

    κάθε λαός και μία μπάνκα
    μάρκα,δολλάρια και φράγκα
    η επιστήμη στο φεγγάρι
    και το χτικιό στο παλληκάρι

    η Γη μπαλόνι και γυρίζει
    η Γη μπαρούτι και μυρίζει
    και των ανθρώπων το μυαλό
    έκανε το κακό καλό

    Εμείς στα χέρια περιστέρι
    και στις φτερούγες του μαχαίρι
    και το παιδί και το καμάρι
    στον πόλεμο σαν το σφαχτάρι
    δυό μέτρα κάτω απ το θυμάρι

    Κι η καημενούλα η Ειρήνη
    στάχτη και μπούρμπερη να γίνει
    όλα θυσία στη θυσία
    κι όλα για μιά φιλοδοξία
    η προδοσία,προδοσία.

    Και το λευκό το περιστέρι
    το παραμύθι μας το ξέρει
    κι όταν μιλάμε για Ειρήνη
    μάτια αυτιά και στόμα κλείνει
    γιατί γνωρίζει τι θα γίνει...

    Kώστας Χατζής είναι.
    Δε γνωρίζω ποιός είναι ο στιχουργός(ίσως Τσώτου ή Λυμπερόπουλος)
    Αν το ξέρετε πεστε το και σ εμένα.


    Αν σκέφτεσαι 1 χρόνο μπροστά σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι 10 χρόνια μπροστά φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι 100 χρόνια μπροστά μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 12-08-2006 16:42 ]


    margo
    12.08.2006, 16:11
    ........



    επισυναπτόμενα: 42-15511055[1].jpg 
    vero
    12.08.2006, 20:05
    Παιδια δεν ειπα οτι η Αμερικη ειναι αθώα. Οσο που ειπες οτι η Ελλαδιτσα υποθαλπτει την τρομοκρατια δεν ξερω αλλα με τοσα που γινονται στην Ελλαδα αρχιζω να το πιστευω. Οσο που ειπα οτι πρεπει να κρατανε το ελεγχο γιατι εαν φανατιστουν καμια μερα και καταστρεψουν ολη γη τι να πουμε? Φταιει και η Αμερικη φταιει και η Γερμανια που δεν σκοτωσε τους Ισραηλινους γιατι οπως λενε οι πιο πολλοι οτι οι εμβραιοι ειναι η καταστροφη του κοσμου. Γι αυτο φταινε πολλοι!!!! Πρεπει να προσπαθησουμε να μην υπαρχει ο πολεμος αλλα που.Μεγαλο πραγμα ειπα. Αφου ειμαστε σε προθηρα θρησκευτικου πολεμου που ειναι πολυ χειροτερο.Τελοσ παντων παιδια τελιωνει εδω το θεμα. Γιατι ο καθενας μας το βλεπει με τη δικη του οπτικη πλευρα. Εγω ανοιξα αυτη τη συζητηση για να μαθω κατι, να καταλαβω και να δουμε την αλλη οπτικη πλευρα. Αλλα η Αμερικη δεν φταιει παντα. Αλλα στην Ελλαδα οτι συμβαινει φταιει η Αμερικη. Τι να κανουμε ετσι μας λενε οι "εξυπνοι" δημοσιογραφοι μας. Τα δικα μας λαθη δεν τα ειδαμε ποτε και φταινε μονο οι Αμερικανοι. Αλλα εως εδω τεσπα.

    margo
    12.08.2006, 22:46

    Καλά βρε...τον Αδόλφο τι τον έχεις ???

    vero
    12.08.2006, 23:30
    Τιποτα χεχεχεχε
    megaloserwtikos
    12.08.2006, 23:31
    Βερόνικα, θα μου επιτρέψεις, αλλά μπορεί να μένω άφωνος με μερικά από αυτά που γράφεις, τελικά όμως σε καταλαβαίνω. Κάτι το νεαρό της ηλικίας, κάτι ενδεχομένως και ο περίγυρος που ζει κανείς και διαμορφώνει γνώμη, όλα αυτά συμβάλλουν.
    Ετσι ορισμένες εκφράσεις σου, πολύ ακραίες κάτα τ' άλλα, από σένα φτάνουν με μια αφέλεια παιδική, σαν ''χαριτωμένες''.
    Και στο λέω με πολύ καλοσύνη, μην το πάρεις στραβά.

    Επιασες ένα τόσο σοβαρό θέμα και το έστειλες με την αθωώτητα σου αδιάβαστο και ακύρωσες όλους τους ''σοβαροφανείς'' που προσπαθούν να βγάλουν συμπεράσματα.

    Αλλά αυτό που είναι σοβαρό, δεν ξέρω αν συμφωνείς μαζί μου, είναι να αφήσουμε τους ανθρώπους να ζήσουν όποιοι κι αν είναι και σε όποιον θεό πιστεύουν.
    Οταν λες φανατισμένοι εννοείς με τι; Με την θρησκεία τους; Η σαν άνθρωποι γενικότερα;
    Πάντως και ο δυτικός, πιο πολιτισμένος κόσμος, είναι φανατισμένος με το χρήμα, με την κυριαρχία, με τα συμφέροντα τους, με πολλά και διάφορα.
    Αλλά το θέμα της Αμερικής να το ψάξεις περισσότερο. Ζούμε σε εποχές που δεν μπορούμε να είμαστε αφελείς.
    Οσο αφορά την διήγηση σου για το αεροπλάνο, ένιωσα τον εκνευρισμό σου, αλλά κι αυτοί όλοι οι δυτικοί δεν τους αφήνουν σε ησυχία, να πάνε κι αυτοί στην Παλαιστίνη να ηρεμήσουμε. Υποθέτω ότι αν δεν τους ξαναενοχλήσει κανείς, τότε κι αυτοί δεν θα βομβαρδίζουν τα αεροπλάνα των αθώων γάλλων πιλότων.

    Νομίζω ότι το μήνυμα της Μάργκο, με την οποία συμφωνώ αρκετά, σου λέει πάρα πολλά, δεν θέλω να σε κουράζω κι εγώ περισσότερο.

    Φιλικά, Πέτρος.

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 15-08-2006 22:55 ]


    vero
    13.08.2006, 00:20
    Για το αεροπλανο που σου ελεγα ητανε αμερικανικο. Η γαλλιδα δημοσιογραφος ητανε απο κατω μαζι με τους τρομοκρατες και του επιανε κρυφα βιντεο.

    "Αλλά αυτό που είναι σοβαρό, δεν ξέρω αν συμφωνείς μαζί μου, είναι να αφήσουμε τους ανθρώπους να ζήσουν όποιοι κι αν είναι και σε όποιον θεό πιστεύουν. "
    Εδω συμφωνω απολυτα. Οταν εννοω φανατισμενοι εννοω με την θρησκεια τους το οποιο οπως μαθαμε και στα θρησκευτικα ειναι πολυ κακο. Επισης στα θρησκευτικα μαθαμε οτι τους φανατιζουν οι παπαδες τους λεγοντας τους: Οτι ο παραδεισος εχει πολυ κρασι πολυ φαγητο και ολα τα αγαθα. Ετσι αυτοι επειδη ειναι αμορμωτοι δεν εχουν κριση λενε να σκοτωθουν ωστε να εχουν τα παντα στο παραδεισο οπωσ τα λεει ο παπας τους.(Και εγω οταν καναμε το μαθημα αυτο ρωταω την καθηγητρια μου: αληθεια ειναι που λενε οτι γραφει στο κορανι τους εαν σκοτωσεις χριστιανο πας στο παραδεισο? και μου λεει ειναι αληθεια και επισης μας ειπε η καθηγητρια οτι ειναι παρα πολυ φανατισμενοι)

    Για να σου πω την αληθεια εχω μεινει και εγω αφωνη με μερικους που λενε οτι πισω απο την τρομοκρατια βρισκεται η Αμερικη!!!!!!!! Επειδη συζηταμε με τον πατερα μου με τετοια θεματα μου λεει οταν του το'πα γι αυτο καταστρεφετε η Ελλαδα

    margo
    13.08.2006, 16:16
    @vero

    Δεν ξέρω τι βιβλίο θρησκευτικών διδάσκεστε τώρα.Στην εποχή τη δική μου πάντως στο Λύκειο το βιβλίο μας εκθείαζε το Χριστιανισμό σε ατέλειωτες σελίδες και "έθαβε"
    όλες τις άλλες θρησκείες χωρίς να τις εξετάζει ουσιαστικά.
    Γενικά καλό θα ήταν για τέτοια θέματα να ψάχνεις κι άλλες πηγές.
    Σίγουρα ο θρησκευτικός φανατισμός είναι άσχημο πράγμα που οδηγεί σε βίαιες καταστάσεις.Σκέψου όμως και το φανατισμό του Δυτικού κόσμου που σου ανέφερε ο Πέτρος(megaloserwtikos)πόσο κακό κάνει στην ανθρωπότητα και με ποιούς τρόπους καλλιεργεί το θρησκευτικό φανατισμό ορισμένων για να τους εκμεταλλευτεί(μέχρι θανάτου)για τα δικά του συμφέροντα.
    Μπορεί να μη συμφωνώ με πολλά απ όσα λες,όμως χαίρομαι τουλάχιστον που ασχολείσαι με θέματα σημαντικά και προβληματίζεσαι.


    anastasisk
    13.08.2006, 20:15
    Ουάσινγκτον


    Στις 8:00 το πρωί της Δευτέρας πρόκειται να λήξουν οι πολεμικές επιχειρήσεις στο Λίβανο, όπως ανακοίνωσε ο ΓΓ του ΟΗΕ Κόφι Ανάν. Μέχρι τότε, ωστόσο, και οι δύο πλευρές συνεχίζουν να μετρούν θύματα...

    «Είμαι πολύ ευτυχής που ανακοινώνω ότι οι δύο ηγέτες έχουν συμφωνήσει ότι η παύση των εχθροπραξιών και ο τερματισμός του πολέμου θα τεθεί σε ισχύ στις 14 Αυγούστου, στις 05:00 ώρα Γκρίνουιτς (8:00 ώρα Ελλάδος)» ανέφερε σε δήλωσή του ο Κ.Ανάν.

    «Κατά προτίμηση, ο πόλεμος θα πρέπει να σταματήσει τώρα ώστε να γίνει σεβαστό το πνεύμα και ο σκοπός της απόφασης του Συμβουλίου, αντικείμενο του οποίου ήταν να σώσει τις ζωές των αμάχων, να απαλύνει τον πόνο και τη δυστυχία που οι άμαχοι και από τις δύο πλευρές δοκιμάζουν» συμπλήρωσε, απευθύνοντας έκκληση στις δύο πλευρές να σταματήσουν άμεσα τις επιχειρήσεις.

    Ο ΓΓ του ΟΗΕ διαβεβαίωσε πως η ειρηνευτική δύναμη των Ηνωμένων Εθνών που θα αναπτυχθεί στο έδαφος του Λιβάνου θα συνεργαστεί με τις δύο πλευρές ώστε να εφαρμοστούν οι πρόνοιες του ψηφίσματος του Συμβουλίου Ασφαλείας.

    Ο ισραηλινός στρατός θα αρχίσει να αποχωρεί από το νότιο Λίβανο μέσα σε μία ή δύο εβδομάδες, ανέφερε την Κυριακή η ισραηλινή ειδησεογραφική ιστοσελίδα YNET News. Σύμφωνα με εκτιμήσεις, εντός του Λιβάνου βρίσκονται περίπου 30.000 στρατιώτες.

    Επικαλούμενη υψηλόβαθμο αξιωματούχο από το γραφείο του ισραηλινού πρωθυπουργού Εχούντ Ολμέρτ, η ιστοσελίδα ανέφερε πως τα ισραηλινά στρατεύματα θα αρχίσουν να αποχωρούν από την περιοχή έπειτα από την άφιξη στην περιοχή των πρώτων διεθνών δυνάμεων και του στρατού του Λιβάνου. Ισραηλινοί αξιωματούχοι δεν σχολίασαν πάντως την πληροφορία.

    Η ισραηλινή υπουργός Εξωτερικών Τζίπι Λίβνι δήλωσε την Κυριακή ότι μόνον όταν λάβουν τις θέσεις τους στο νότιο Λίβανο οι δυνάμεις του ΟΗΕ και του λιβανικού στρατού, όπως προέβλεψε η απόφαση του Συμβουλίου Ασφάλειας του ΟΗΕ, θα αποχωρήσει ο ισραηλινός στρατός από το νότιο Λίβανο.

    Πάντως, ο υπουργός Αμυνας Αμίρ Πέρετζ δήλωσε πως το Ισραήλ θα συνεχίσει να μάχεται την Χεζμπολάχ σε περιοχές που επιχειρεί ο στρατός, αν οι στρατιώτες δεχθούν επίθεση.

    Ο Λίβανος ενέκρινε ήδη το σχετικό ψήφισμα του ΟΗΕ, ενώ το ισραηλινό υπουργικό συμβούλιο έπραξε το ίδιο την Κυριακή.

    Με ψήφους 24 υπέρ, καμία κατά και μία αποχή το ισραηλινό υπουργικό συμβούλιο ενέκρινε το ψήφισμα του ΟΗΕ για εκεχειρία. Απείχε -σύμφωνα με πληροφορίες- ο πρώην υπουργός Αμυνας, Σαούλ Μοφάζ.

    Ο ισραηλινός στρατός θα σταματήσει την επίθεσή του το πρωί της Δευτέρας, συμμορφούμενος με την απόφαση 1701 του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ, αλλά διατηρεί το δικαίωμά του για αυτοάμυνα, ανακοινώθηκε από ανώτατο Iσραηλινό αξιωματούχο, ο οποίος επικαλέστηκε δήλωση του αρχηγού των ενόπλων δυνάμεων της χώρας, στρατηγού Νταν Χαλούτς.

    «Αύριο στις 08:00 το Ισραήλ θα σταματήσει την επίθεσή του, αλλά θα διατηρήσει το δικαίωμά του για αυτοάμυνα» δήλωσε ο στρατηγός Χαλούτς, στη διάρκεια της κυβερνητικής συνόδου που μελέτησε την απόφαση του Συμβουλίου Ασφαλείας.

    Κυβερνητική πηγή από τη Συρία δήλωσε ότι η συριακή κυβέρνηση υποστηρίζει την ομόφωνη απόφαση της λιβανικής κυβέρνησης, να δοθεί εκ μέρους της στήριξη στην απόφαση του ΟΗΕ, με την οποία θα τερματιστούν οι εχθροπραξίες στον Λίβανο.

    Η κυβέρνηση του Λιβάνου ανέβαλε την προγραμματισμένη για σήμερα Κυριακή έκτακτη συνεδρίασή της με θέμα τον αφοπλισμό της σιιτικής οργάνωσης Χεζμπολάχ

    «Αλλάζουν τα δεδομένα»

    Η Τζίπι Λίβνι ξεκαθάρισε ότι ο ισραηλινός στρατός θα αποχωρήσει από το Λίβανο μόλις αναπτυχθεί η διεθνής ειρηνευτική δύναμη στην περιοχή.

    «Δεν θα υπάρξει μία κατάσταση, στην οποία θα αποχωρήσουμε μόλις δούμε ένα Λιβανέζο στρατιώτη στην περιοχή. Θα φύγουμε με την ανάπτυξη της ειρηνευτικής δύναμης» τόνισε.

    Η υπουργός Εξωτερικών του Ισραήλ επισήμανε πως η έγκριση του ψηφίσματος του Συμβουλίου Ασφαλείας θα φέρει «αλλαγή των κανόνων του παιχνιδιού» μεταξύ του Ισραήλ και του Λιβάνου.

    Κάλεσε τον πρωθυπουργό του Λιβάνου, Φουάντ Σινιόρα, να εφαρμόσει άμεσα το ψήφισμα και τον λιβανέζικο στρατό να κινηθεί «αμέσως» στη μεθόριο.

    Τόνισε -τέλος- ότι το Ισραήλ δεν θα «παραμελήσει» το στόχο του, που είναι η απελευθέρωση των δύο Ισραηλινών στρατιωτών, που απήχθησαν από τη Χεζμπολάχ στις 12 Ιουλίου, δίνοντας την αφορμή για την έναρξη του πολέμου.

    Αναβλήθηκε συνεδρίαση για Χεζμπολάχ

    Η κυβέρνηση του Λιβάνου ανέβαλε την προγραμματισμένη για σήμερα Κυριακή έκτακτη συνεδρίασή της με θέμα τον αφοπλισμό της Χεζμπολάχ, καθώς η σιιτική οργάνωση απορρίπτει κάθε σκέψη για παράδοση του οπλισμού της.

    «Το υπουργικό συμβούλιο αναβλήθηκε για να υπάρξουν περισσότερες διαβουλεύσεις» ανακοινώθηκε επισήμως από τον εκπρόσωπο του πρωθυπουργού Φουάντ Σινιόρα, χωρίς να δοθούν άλλες πληροφορίες.

    «Η Χεζμπολάχ έχει ορισμένες επιφυλάξεις σχετικά με τη συζήτηση για τον αφοπλισμό της» είπε πηγή της λιβανικής κυβέρνησης και προσέθεσε: «Προτιμήσαμε να μη γίνει η έκτακτη συνεδρίαση ώστε να έχουμε χρόνο για να συνεχιστούν οι διαβουλεύσεις».

    Πηγη:news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press, ΑΠΕ/Reuters/Γαλλικό

    kalouka
    14.08.2006, 09:51
    μετα απο ένα μήνα ακριβώς
    μοιάζει σα να έληξε η μίσθωση
    διαχειριστές ψυχών..............

    Crosby Stills Nash & Young - Find The Cost Of Freedom Lyrics

    Daylight again, following me to bedI think about a hundred
    years ago, how my fathers bledI think I see a valley,
    covered with bones in blueAll the brave soldiers that
    cannot get older been askin' afteryouHear the
    past a callin', from Ar- -megeddon's sideWhen everyone's talkin' and noone is listenin',
    how can wedecide?(Do we) find the cost of
    freedom, buried in the groundMother earth will
    swallow you, lay your body downFind the cost of freedom,
    buried in the groundMother earth will swallow you, lay
    your body down


    The king is gone
    but he's not forgotten

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kalouka στις 14-08-2006 09:51 ]


    vero
    14.08.2006, 13:23
    Το μέλος margo στις 13-08-2006 στις 16:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    @vero

    Δεν ξέρω τι βιβλίο θρησκευτικών διδάσκεστε τώρα.Στην εποχή τη δική μου πάντως στο Λύκειο το βιβλίο μας εκθείαζε το Χριστιανισμό σε ατέλειωτες σελίδες και "έθαβε"
    όλες τις άλλες θρησκείες χωρίς να τις εξετάζει ουσιαστικά.
    Γενικά καλό θα ήταν για τέτοια θέματα να ψάχνεις κι άλλες πηγές.
    Σίγουρα ο θρησκευτικός φανατισμός είναι άσχημο πράγμα που οδηγεί σε βίαιες καταστάσεις.Σκέψου όμως και το φανατισμό του Δυτικού κόσμου που σου ανέφερε ο Πέτρος(megaloserwtikos)πόσο κακό κάνει στην ανθρωπότητα και με ποιούς τρόπους καλλιεργεί το θρησκευτικό φανατισμό ορισμένων για να τους εκμεταλλευτεί(μέχρι θανάτου)για τα δικά του συμφέροντα.
    Μπορεί να μη συμφωνώ με πολλά απ όσα λες,όμως χαίρομαι τουλάχιστον που ασχολείσαι με θέματα σημαντικά και προβληματίζεσαι.





    Πανω σε αυτο που ειπεσ να κοιταζω και αλλες πηγες το ειχαμε ψαξει γιατι η καθηγητρια μου μας εφερε πολλα βιβλια και διαβαζαμε αποσπασματα (γραμμενα απο θρησκευτικους)

    Το ξερω οτι ο δυτικος κοσμος ειναι φανατισμενος με τα λεφτα αφου και απο μονη μου λεω μακαρι να μην υπηρχαν τα λεφτα!!!! Αλλα ετσι που φτασαμε πρεπει να τα σκεφτομαι οπως κανουν οι Αμερικανοι. Γιατι ρε παιδια δεν το βλεπετε γυρω σας παντου υπαρχει συμφερον???? Και εχει παραπολλα παραδειγματα στη ζωη μας και ειδικα στην Ελλαδα. Ε τοτε γιατι να μην κοιταζουν το συμφερον τουσ οι Αμερικανοι?????? Απλως αυτοι το παιρνου με βιαιο τροπο που δεν ειναι σωστα.
    vero
    14.08.2006, 13:28
    John Lennon - Imagine - Lyrics


    Imagine there's no heaven
    It's easy if you try
    No hell below us
    Above us only sky
    Imagine all the people
    Living for today...

    Imagine there's no countries
    It isn't hard to do
    Nothing to kill or die for
    And no religion too
    Imagine all the people
    Living life in peace...

    You may say I'm a dreamer
    But I'm not the only one
    I hope someday you'll join us
    And the world will be as one

    Imagine no possessions
    I wonder if you can
    No need for greed or hunger
    A brotherhood of man
    Imagine all the people
    Sharing all the world...

    You may say I'm a dreamer
    But I'm not the only one
    I hope someday you'll join us
    And the world will live as one
    margo
    15.08.2006, 14:29
    αντε vero,βρήκαμε και κάτι που συμφωνούμε-το τραγουδάκι
    NazeLee
    17.08.2006, 17:32
    Και τελικά αποφασίστηκε να στείλουμε δυνάμεις -ειρηνευτικές είναι η λέξη ε? Ναί!- να δείξουμε καί μείς με τη σειρά μας πόσο καλά παιδιά είμαστε.. Ε, δεν εννοούσα εμείς...καταλαβαίνετε... Εμάς δε μας πέφτει λόγος -νομίζω!
    vero
    18.08.2006, 21:06
    Παιδια απο τι φαινεται εχω καποιο δικιο. Δεν ξερω εαν ειδατε στις ειδησεις που ξαναβαλανε τα ηχογραφημενα τηλεφωνα που μιλουσαν οι ανθρωποι πανω στουσ δυδιμουσ πυργους!!!!!!!! Πωσ σας φανηκε??? Σας αρεσε να κλαινε και να μην ξερουν τι να κανουν χωρις να φταιουν.Παρα να ακουω τους μουσουλμανους πριν πατησουν το κουμπακι της βομβας και λενε Ο Αλλαχ ειναι ο θεος, και αυτοι θελουν να πεθανουν, τι φταινε οι αθωοι ανθρωποι?
    (Γι αυτο που ειπα μην πειτε οτι ερχομαι στα λογια σας για το Λιβανο τι φταινε οι αμαχοι γιατι αυτοι φταινε λογο του και ο Λιβανος ριχνει πυραυλουσ καθημερινα στο Ισραηλ)

    Astron
    21.08.2006, 14:05
    Δύσκολη εκεχειρία
    ----------------------
    Επιδρομή στο ανατολικό Λίβανο πραγματοποίησε ο ισραηλινός στρατός νωρίς το πρωί του Σαββάτου παρά την εκεχειρία. Την ίδια ώρα έφθασαν στη χώρα οι πρώτοι Γάλλοι στρατιώτες που θα ενισχύσουν την δύναμη του ΟΗΕ, αξιωματούχος του οποίου δήλωσε ότι η Γαλλία πρέπει να αποτελέσει τη ραχοκοκαλιά της διεθνούς δύναμης.

    Αβεβαιότητα στη Μ.Ανατολή
    -----------------------------------
    Την ανησυχία του για το μέλλον της έτσι κι αλλιώς εύθραυστης εκεχειρίας στο Λίβανο εξέφρασε ο ΓΓ του ΟΗΕ. Ο Ανάν αναφέρεται στην επίθεση του Ισραήλ, αλλά καλεί «όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη» -κατά συνέπεια και τη Χεζμπολάχ- να σεβαστούν το εμπάργκο στη διακίνηση όπλων.

    Χαρακτηριστική ήταν η δήλωση που έδωσαν στη δημοσιότητα τα Ηνωμένα Έθνη: «Ο Γενικός Γραμματέας ανησυχεί βαθύτατα για την παραβίαση από πλευράς Ισραήλ της εκεχειρίας. Αυτού του είδους οι ενέργειες θέτουν σε κίνδυνο την εύθραυστη ηρεμία στην περιοχή. Ο ΓΓ καλεί όλες τις πλευρές να σεβαστούν απόλυτα το εμπάργκο διακίνησης όπλων.»

    Υπενθυμίζεται ότι στην επίσημη ανακοίνωση των Ένοπλων Δυνάμεων του Ισραήλ αναφέρεται ότι η επίθεση είχε στόχο να διακόψει την τροφοδοσία της Χεζμπολάχ με όπλα από τη Συρία και το Ιράν, καθώς «παραβιάζεται η απόφαση 1.701» του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ.

    Σύμφωνα με το BBC ο πρωθυπουργός του Ισραήλ Εχούντ Ολμέρτ επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον Κόφι Ανάν στον οποίο εξήγησε τους λόγους για τους οποίους έγινε η επιχείρηση των Ισραηλινών.

    Μάλιστα, η ισραηλινή εφημερίδα Maariv έγραψε σήμερα ότι το Ισραήλ έχει θέσει υπόψη της Μόσχας πληροφορίες για τους τρόπους με τους οποίους η Χεζμπολάχ προμηθεύτηκε όπλα ρωσικής κατασκευής από τη Συρία.

    Σήμερα, ο υπουργός Αμυνας Αμίρ Περέτς επανέλαβε ότι εφόσον συνεχιστούν οι προσπάθειες ανεφοδιασμού της Χεζμπολάχ με όπλα θα συνεχιστούν και οι επιχείρησεις των Ισραηλινών.

    (πηγή: in.gr)


    Zefuros
    28.08.2006, 12:57
    Και μετά από 2 βδομάδες διακοπών, γυρισα ξανά. Οι πολεμικές επιχειρήσεις σταματήσανε βεβαια τωρα, αλλά να πω και 2-3 πραγματακια που παρεξηγηθηκαν.

    thank: Οταν μίλησα για αντιπάθεια έναντι ενός λαού, φυσικά δεν εννοούσα ότι εισαι αντισημιτιστης και οτι αντιπαθείς το Ισραήλ. Για την Αμερική εννοούσα. Και εν μέρη λογικό ( άλλωστε και εγώ δεν έχω κρύψει ποτέ πως αντιπαθώ τις αμερικανικές πολιτικές). Και το έγραψα γιατί βγήκες να υπερασπιστεις σχεδον αυτό που ειχε γραψει η margo. Επίσης, εγω ποτε΄δεν χρησιμοποιησα τον ορο αριστερο-κουλτουρο-επαναστατες! Η ακριβης ορολογία είναι αριστερο-κουλτουρο - ΨΕΥΤΟεπαναστάτες.


    blizzard
    28.08.2006, 18:52
    Ο πόλεμος είναι κατα τη γνώμη μου κάτι εντελώς ανούσιο και ντροπιαστικό αν αναλογιστεί κανείς την πολιτιστική μας ανάπτυξη. Εμεις οι άνθρωποι από ότι φαίνεται αναπτυσσόμαστε μόνο τεχνολογικά και δεν λέμε να αναπτυχθούμε πνευματικά και να αποκτήσουμε τη λογική της συμφιλίωσης. Με τον πόλεμο που γίνεται στον Λίβανο αυτό αποδεικνύεται περίτρανα. Από εκεί που δεν το περιμέναμε ξέσπασε ένας μεγάλος και όπως όλοι οι άλλοι καταστροφικός πόλεμος που άφησε πίσω του παιδιά όρφανα και οικογένειες ακρωτηριασμένες. Γιατί??????????