ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Δεν μπορούμε να ζήσουμε με τους βαρβάρους

    skouiler
    21.07.2006, 10:35
    Λοιπόν...

    Εάν το θέμα της βίας δεν αφορά στο επικείμενο τόπικ τότε θα σε παρακαλούσα και γω να μην κάνεις αναφορές όπως αυτή στην οποία τονίζεις ότι έχω απόλυτο άδικο όταν μιλάω για επαναστατικές και όχι ρεφορμιστικές, πασιφιστικές αντιλήψεις.

    Σε ότι αφορά γενικά στις ερωτήσεις μου νομίζω είναι απαραίτητο να απαντηθούν. Όσοι δεν απαντάν αλλά δυναμιτίζουν το κλίμα με λαθεμένες ιστορικές αναφορές, δεν έχουν θέση στο διάλογο.

    Και να σου πω κάτι; Αν ένας στο δρόμο σου βρίσει τη μάνα δεν θα του το ανταποδώσεις; Φυσικά και ναι. Έστι έχει το πράγμα τον ξέρεις δεν τον ξέρεις.

    Όταν ας πούμε ο οποιοσδήποτε θεωρεί τους Τούρκους βάρβαρους, χωρίς να αναφέρει ένα λόγο, όταν ο όποιος και δήποτε θεωρεί σαβάσμια τα χείλη των ανετώρερων του κλήρου; όταν καθενας δύναται, με την άνεση που του προσφέρει η "κατήχηση" και η ενδεχομένως άγνοια, να χρεώνει σε ηγετικές μορφές του επαναστατικού κόμματος των Μπολσεβίκων τα Γκούλαγκς, τα οποία σίγουρα δεν γνωρίζει τι ακριβώς είναι, όταν δεν γνωρίζει τη δράση του κοκκινου στρατού και δεν σέβεται την ιστόρική αναγκαιότητα για επαναστατικές διαδικασίες θεωρώντας δεδομένη την επικράτηση του παρόντος συστήματος (συστήματος που ευννοεί όπως και η φεουδαρχία ευνόησε την εθνογένεση) επικαλούμενος τη φυσιολογία του ανθρώπου - και κατ' επεκταση την ατέλεια του ως όντος, και θεωρεί την αταξική κοινωνία ουτοπία (και ταυτόχρονα γίνεται μοιρολατρης και "ντετερμισνιστής"), όταν ο όποιος, σε παραπέμπει σε Εθνικιστικές αναφορές εκολαπτόμενων νεοναζί και μετά, αφού βέβαια πρώτα εξαίρει τις απόψεις του για την εθνική παιδεία, λέει ευθαρσώς δεν ξέρω έτσι το βρήκα και το βαλα (και γιατί δεν βρήκες αναφορά από το Θεός και Κρατος του Μπακούνιν;), όταν ένας σου κάνει λόγο για την αλήθεια (ίσως για αυτόν τη Θεόπνευστη) των λόγων του αρχιεπισκόπου αλήθεια στην οποία ελοχεύουν Ρατσιστικές θέσεις, ΠΩΣ μπορεις να μείνεις ψύχραιμος;

    Λοιπόν, ακόμα περιμένω απάντηση. Και για να σου πω και κάτι...
    Είχα ξαναγραφτεί κάποτε στο Site και διαγράφηκα. Σωστά διαγράφηκα. Η τελευταία μου αναφορά ήταν όντως απρεπής και διαγράφηκε και αυτή μαζί με μένα. Αλλά το κακό ξέρεις πως ξεκίνησε;

    Ακου να γελάσεις. Να δεις ποιος έχει ύφος και ποιος όχι.Στην κουβέντα για Κάποιον Νταλάρα (κάπως έτσι) λέει κάποιος (και αυτά έιναι καταγεγραμμένα μπορείς να τα διαβάσεις) "όμοια σε όγκο φωνή - σαν του Νταλάρα - δεν υπάρχει! Και απαντάω εγώ κάπως έτσι (μπορεί και χειρότερα βαριέμαι να αντρέξω τώρα) : Μα είμαστε σοβαροί, λέω. Ας βρεθεί ένας σοβαρός άνθρωπος να το πει αυτό. Ο νταλάρας δεν έχει όγκο φωνής. Και αρχίζει ένας κυκεώνας διαβουλεύσεων για το ζήτημα του όγκου. Αρχισαν κάτι κυρίες και κάτι κύριοι (όλοι μαζί) να ρωτάν : Ποια είναι η σχέση σου με την μουσική; Πες μας τι είναι όγκος φωνής; Και κάτι τέτοια.΄Εγώ αυτό που σιχάνομαι έίναι η βλακεία μεν και οι Αυθεντίες δε. Εκεί λοιπόν να δεις το ύφος. Τελικά όταν αρχισε να κοπάζει η μπόρα, ξέρεις ποιος ήταν ο απότοκος; Κανείς δεν απάντησε στο ερώτημα που μου θέσανε. Τι είναι όγκος φωνής και επιμέναν πως δεν ξέρω οι ανόητοι. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΓΚΟΣ ΦΩΝΗΣ. Ενώ εγώ τους έδωσα τον ορισμό, αυτοί επέμεναν χωρίς να λένε γιατί, ότι η άποψη μου έιναι λάθος. Έτσι και δω λοιπόν δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχω άδικο ή λαθεμένες αντιλήψεις εάν δεν μου δώσουν οι άλλοι επιχειρήματα. Απο κει και ύστερα άρχισαν οι προσβολλές και από μέρους μου και από την άλλη πλευρά. Αποκορύφωμα η δικαιωση μου για τον Νταλάρα στο τελευταίο μου ποστ στο θέμα σαν σκουίλερ πια. Πριν απο αυτό χαρηκα πολύ γιατί πολλοί δεν μπορούν καν να κανταλάβουν τι γράφω. Παρά είναι παρατηρητικοί βλάκες. Αν διαβάσεις την κουβέντα εκείνη πέρα από τα τυπικά και τους χαρακτηρισμούς θα καταλάβεις! Και να δεις ποιος χαρακτηρίζει εν τέλει χειρότερα. Απλά σου λέω το διαφορετικό γενικά ενοχλέι. Για αυτό τι κάνουμε; μεθοδευμένα προσπαθούμε να το κάνουμε να αφομοιωθεί και αν δεν γίνει έτσι, τότε μεθοδευμένα και ομαδικά το ευτελίζουμε, το καθιστάμε ανούσιο στα μάτια των "ανθρωπάκων" (όπως τους όρισε ο βίλχεμ Ραίχ). Αυτές είναι πρακτικές ανθρώπων φιλειρηνιστών, ευσεβών, καλών, τίμιων, ευυπόληπτων. ΕΣΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΠΛΑΓΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΗΛΙΤΙΣΜΟ. Με κάλυψες εν μέρει. Αλλά εν όλω αποκλείεται. ¨Οποτε δεν έχω τι να κάνω όπως τώρα που περιμένω να πάω διακοπές και γράφω κάτι της π...νας γίνεται. Τι κάθομαι και γω και τα λέω; Σε ποιον;

    Αυτά.

    Γεια.