ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.857 μέλη

    Πιστεύετε στα φαντάσματα ;

    homer
    01.08.2006, 11:35
    paidia brika mia nea pigi pliroforion akoyste mia sinarpastiki istoria poy brika

    Ήταν κάποτε ένας κύριος Κ. ο οποίος οδηγούσε με το αμάξι του σε έναν επαρχιακό δρόμο σε ένα χωριό της Θεσσαλίας. Καθώς οδηγούσε αντίκρυσε στην ακρη του δρόμου έναν ηλικιωμένο άτομο με μια μαγκούρα ο οποίο του έκανε νόημα να σταματήσει.

    Ο Κ. σταμάτησε στην άκρη και είδε τον γέροντα να πλησιάζει. ¶νοιξε το παράθυρο και τότε ο γέροντας του ζήτησε ένα τσιγάρο.Ο Κ. ανταπροκρίθηκε θετικά στην επιθυμία του γέροντα, και έτσι άνοιξε το ντουλαπάκι του αυτοκινήτου και έβγαλε το πακέτο με τα τσιγάρα.Του έδωσε το τσιγάρο και μετά ο γέροντας του ζήτησε φωτιά για να ανάψει το τσιγάρο.Τότε ο Κ. έσκυψε να πάρει να του δώσει και τον αναπτήρα.Αλλά μόλις σηκώθηκε ο γέροντας είχε εξαφανιστεί. Βγήκε από το αυτοκίνητο και έψαξε γύρω-γύρω να βρει τον γέροντα αλλα μάταια.

    Αυτό το περιστατικό είναι ένα από τα συνηθησμένα περιστατικά όπου εμφανίζεται ο φύλακας-άγγελος του καθένα μας για να μας προφυλάξει από κάποιο επερχόμενο κακό.

    homer
    01.08.2006, 11:56
    na ena arthro poy tha sas endiaferi poli

    Αυτές οι γνώσεις είναι μία προσφορά, σαν μικρό αληθινό φως. Και αυτή η προσφορά δεν ανταποκρίνεται σε καμία εγωιστική σκοπιμότητα. Είναι μία πράξη ΑΓΑΠΗΣ.

    Τα ορυκτά, τα φυτά, τα ζώα, τα ανθρώπινα, τα ηρωικά, ο κόσμος των θεών και η στήλη φωτός που τα ενώνει, όλα ζουν, όλα πνέουν, όλα δονούν ή κοιμούνται και ηρεμούν.

    Εκείνος που μπόρεσε να ανοίξει τα μάτια του στη Ζωή, την αντιλαμβάνεται παντού.

    Στο εκδηλωμένο επίπεδο στο οποίο κινούμαστε και το οποίο μπορούμε να καταλάβουμε υπάρχουν τέσσερα στοιχεία: η Γη, το Νερό, ο Αέρας και η Φωτιά Σε κάθε ένα από αυτά τα στοιχεία της Φύσης ζουν όντα, πνεύματα της Φύσης ή Στοιχειακά. Στη σημερινή εποχή, είναι πολύ δύσκολο για το σύγχρονο άνθρωπο να επικοινωνήσει μαζί τους γιατί έχει αποκοπεί τελείως από τη φύση. Αυτά τα στοιχεία είναι οι νάνοι ή καλικάντζαροι και οι Νύμφες στη Γη, οι Νεράιδες, οι Τρίτωνες, οι Ναϊάδες, οι Νηρηίδες κ.λ.π. στο Νερό, οι Συλφίδες, τα Ελφη οι Αρπηίες κ.λ.π. στον Αέρα. οι Σαλαμάνδρες και οι Πύρινοι Δράκοι στη Φωτιά.
    Για όποιον έχει την ευγενή διάθεση, χωρίς εγωισμό και καιροσκοπία και θέλει να επικοινωνήσει με τα πνεύματα της Φύσης, δίνουμε τις βασικές οδηγίες που κάνουν πιθανή την συνάντηση με ένα στοιχειό τύπου Νάνου.

    Πρώτη φάση: Να βρείτε ένα απομακρυσμένο και ήσυχο τόπο, μέσα σε ένα δάσος, τον οποίο θα μπορέσετε να τον προσεγγίσετε με ευκολία. Η διαδρομή προς αυτόν τον τόπο πρέπει να γίνει χωρίς συναισθηματικές φορτίσεις, απλά και εύκολα για να μην τρομάξουν και φύγουν τα στοιχειά που κατοικούν εκεί.

    Δεύτερη φάση: Να κάνετε μία ανάλυση της όλης διαδικασίας την οποία θα επιχειρήσετε για να είστε σίγουροι ότι δεν το κάνετε για επίδειξη ή για να αποκτήσετε κάτι εγωιστικά. Σαν προετοιμασία πρέπει για δύο μήνες τουλάχιστον να έχετε μία αγνή ζωή χωρίς κανένα είδος ναρκωτικό, οινοπνεύματος ή καπνού.

    Τρίτη φάση: Να πάτε στον τόπο που επιλέξατε, μόνος ή με μία συντροφιά που να αναζητεί τα ίδια με εσάς και να κατασκηνώσετε σε σκηνή ή καλύβα, όσο πιο ήσυχα μπορείτε. Να έχετε μαζί σας , αν θέλετε να έχετε κάτι, μόνο αντικείμενα από ασήμι ή χρυσό και να φοράτε ρούχα από φυσικό υλικό. Να έχετε καθαρό σώμα και νου χωρίς φόβο και άγχος. Σαν προσφορά, στους αόρατους κατοίκους που θέλετε να συναντήσετε, μπορείτε να πάρετε κάποιο αρωματικό γλυκό, φρούτα ή αρώματα και να τα αφήσετε 50μ. περίπου μακριά σας.

    Τέταρτη φάση: Στον τόπο συνάντησης να πάτε όσες φορές θα χρειαστεί και να καθίσετε στα χόρτα ή πάνω σε ένα κλαδί και να περιμένετε από τη Δύση του Ήλιου μέχρι δύο ώρες μετά τα μεσάνυχτα. Να χρησιμοποιήσεις για φαγητό μόνο νερό και ξηρούς καρπούς, να είσαι πάντα ξύπνιος και να μην εκδηλώσεις καμία φυσική σου ανάγκη. Αν τελικά δεις κάτι να μείνεις ήρεμος και να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις νοητικά μαζί του. Αν σε κυριαρχήσει ο φόβος , φύγε και μην το ξαναεπιχειρήσεις ποτέ. Η περίοδος που επιτρέπεται να γίνει η συνάντηση είναι μεταξύ της νέας σελήνης και της πανσελήνου και ποτέ το ανάποδο.

    Πέμπτη φάση: Για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα, μετά την συνάντηση, να αποφύγεις την διήγηση της εμπειρίας σου σε άλλους ανθρώπους, παρά μόνο μετά από πολύ καιρό για να μειωθούν οι εντάσεις από τον ενθουσιασμό ή την απογοήτευση που θα έχεις. Και κυρίως να ξέρεις, αν πετύχεις την συνάντηση, ότι δεν έκανες κάτι σημαντικό που δηλώνει την ανωτερότητά σου, άλλα ακολούθησες πολύ φυσικά έναν δρόμο γνώσης και επαφής με τα όντα της Φύσης.

    kanteto mpori na piasi
    vero
    01.08.2006, 12:36
    TO EKANES ESI????????????????????
    WRAIO

    homer
    01.08.2006, 17:24
    nai alla den mporo na po tipota parapano mono oti to ekana sto dara ena xorio me megali istoria sto xoro ton agnoston plasmaton kai exo tin timi enas siggenis protoy bathmoy na katagetai apo ekei
    KAKOFONIKS
    01.08.2006, 20:10
    Καλό , φοβερό φαντάσου τι μπορεί να πετύχει ο άνθρωπος με τις φυσικές του δυνατότητες . Βέβαια όσοι το προσπαθήσουν καλύτερα να είναι σίγουροι. Εγώ δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω γιατί είμαι και λίγο φοβιτσιάρης με αυτά τα θέματα!

    meltica
    01.08.2006, 20:30
    Το άρθρο αυτό το έχω διαβάσει πολλάαα χρόνια. Συγκεκριμένα αναφερόταν στο πως να προσεγγίσετε ένα ''ξωτικό τύπου νάνου''. Αυτόν τον όρο τον χρησιμοποιώ από τότε και ακόμα γελάω... Άκου ''ξωτικό τύπου νάνου''...
    otomperimenei
    02.08.2006, 00:13
    Απλά ήθελα να πω πώς έχω πάει στο "The Snickleway Inn" στο York και δεν συνάντησα ούτε φαντάσματα, ούτε γατιά. Μόνο φωτογραφίες στους τοίχους της pub με δήθεν φαντάσματα που εμφανίστηκαν στις φωτογραφίες των πελατών.
    Όσο για το αεροδρόμειο του Heathrow, δεν σας φαίνεται παράξενο που το ένα φάντασμα είναι στο σαλόνι των VIP, και το άλλο στο parking του προσωπικού; Γιατί να μήν είναι π.χ. στο check-in της Cyprus Airways;

    Γενικά όλες αυτές οι ιστορίες γίνονται για την πλάκα, για να κοροϊδεύουν τον κόσμο, και να βγάζουν χρήματα. Ά, ναί! και για να τρώνε το χρόνο αυτών που τις διαβάζουν.
    otomperimenei
    02.08.2006, 00:15
    ...και όσο για τις νεράϊδες που λέει η υπογραφή μου, ξέρουμε όλοι τι κάπνιζε ο Οzzy όταν τις είδε!
    Other_side
    02.08.2006, 00:49
    OK. Se greekglish...

    Fantasmata.

    Pisteuw pws to ka8eti zwntano s'auto to planhth (kai pera apo auton) exei kapoia ontothta, aura sta agglika, energeia, den kserw pws na sto pw. Twra. Mesa sto mualo mas, xtizoume eikones apo atoma pou agapame, mas peritrigurizoun, skeftomaste, klp klp. An twra kapoios ksafnika xa8ei, to mualo mas den einai etoimo na dextei pws ola auta pou extise mesa ekei se eikones klp einai pleon xamenes opote sou stelnei pou kai pou kamia eikona plasmenh apo to uposeinhdhto mas apo ena atomo pou xa8hke prosfata klp.

    8a mou peis, egw den lew gia tetoia fantasmata egw lew gia to fantasma opws sto poltergeist h to allo pou erxetai otan paizoun widja pws to lene. Nai otan 5 (stokoi) ka8ontai me ena epitrapezio kai anakaloun to pneuma ths Kleopatras h den kserw ki egw, oi enwmenes energeies tous (an kai polu stokoi) kanoun to trigwno na kinh8ei ekei pou to 8eloun auta. Genikws se douleia na briskomaste.

    Ola einai 8ema loipon energeias, auras pws to leme, kai kuriws ma kuriws, paixnidia tou uposhnhdhtou mas pws to lene. Paixnidia oxi akribws, apla isws diataraxes, h anamnhseis, h eikones apo idees kai loipa pou einai polu entones san alh8ines.

    Uparxoun loipon fantasmata? 8a elega pws sthn pragmatikothta as poume, sth tridiastash etsi sth opoia kinoumaste emeis oi khnoi 8nhtoi den uparxoun. Ta fantasmata kinountai se mia allh diastash, thn opoia dhmiourgoume kuriws me thn fantasia mas. Den kserw an me pianeis. Sthn dikh mas pragmatikothta ta fantasmata den uparxoun.

    Gi'auto kai pali sou lew. Trexa na piaseis oti prolabeis s'authn edw th zwh.

    Filia!
    sunwing
    02.08.2006, 09:57
    Παιδιά άλλο τα φαντάσματα που παραπέμπουν σε αγγλοσαξωνική μυθολογία , άλλο η φωτεινή ενέργεια όπως απλοικά θα έλεγα που εκπέμπουν οι άγιοι αλλά και οι απλοί άνθρωποι με τη θετική μας σκέψη και άλλο οι δαίμονες. Τα πρώτα δεν τα πιστεύω, τα δύο επόμενα ναι , βάζω το χέρι στη φωτιά για τη δύναμή τους αλλά και για την αρχέγονη σχεδόν πάλη τους
    St_Anger
    02.08.2006, 12:18
    Άγγελοι και Δαίμονες! Λίγο off topic δεν είναι? Βασικά τι είναι ο Άγιος και πως γίνετε κάποιος Άγιος? Άγιος γίνετε ο καθένας αρκεί να συμφέρει την Εκκλισία! Ο Άγιος Φανούριος ας πούμε είναι απλά ένας πίνακας που απεικονίζει έναν άνθρωπο με αγιοστέφανο! Η Εκκλισία όμως θεώρησε καλό να θεοποιήσει τον πίνακα αυτό που τους "φανερώθηκε"! Παιδιά αφήστε αυτα περί αγίων, αγγέλων και δαιμόνων γιατί δεν ξέρουμε τι μας γίνετε! Δοξάζουμε μία εκκλισία η οποία στο όνομα του Χριστού έσφαξε και έκαψε εκατομύρια ανθρώπους και κάποιους μετά από 5 αιώνες τους αγιοποίησε (π.χ. Ιωάννα της Λωρένης) και μη μου πείτε για καθολικούς και ορθόδοξους γιατί ολοί μία από τα ίδια είμαστε! Όσο τώρα για τα φαντάσματα κανένας δεν μπορεί να αποδείξει αν υπάρχουν ή αν είναι παραμύθια της χαλιμάς! Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθένα μας! Εγώ πιστεύω πως υπάρχουν και τον λόγο τον είπα στην πρώτη σελίδα του topic!
    MILU
    02.08.2006, 22:45
    ΒΟΟΟΟΟΟΟ !!!!!
    homer
    04.08.2006, 10:27
    Σε κάποιο χωριό της Πελοποννήσου, κατά την παράδοση και τους τοπικούς θρύλους, υπάρχει ένα συγκεκριμένο σημείο στο οποίο συμβαίνει κάτι αξιοπερίεργο.

    Σε εκείνο το μέρος κατά την περίοδο της κατοχής, οι Γερμανοί κατακτητές πήγαιναν εκεί όσους συλλάμβαναν για εκτέλεση. Στο ίδιο σημείο είχαν χάσει την ζωή τους, την ίδια μέρα, σαράντα Αντάρτες.

    Από εκείνη την συγκεκριμένη ημερομηνία και κάθε χρόνο στην επέτειο της εκτέλεσης των Ανταρτών, όποιος περάσει από εκεί βλέπει να αιωρούνται λίγο πιο πάνω από το έδαφος σαράντα φλόγες καντηλιών


    KAKOFONIKS
    18.08.2006, 10:24
    Ένα άλλο που έχω ακούσει καιρό πριν αλλά μου ήρθε τώρα !

    Είναι μια γνωστή μου απο ένα χωριό της Κρήτης κοντά στα Μάταλα και μου έχει πει πως το "φάντασμα" της γιαγιάς της κυκλοφορεί ακόμα μες στο σπίτι της και ανα τακτά χρονικά διαστήματα κάνει ασθητή την παρουσία της. Πήγε και ο κολλήτος μου εκεί ως φιλοξενούμενος και μου περιέγραψε κάποια συμβάντα :

    Κάποια στιγμή μετά το πρωινό και ενώ είναι στο σαλόνι τα παιδιά ακούν έναν ήχο απο την κουζίνα , πάνε εκεί και τι να δουν το βαζάκι με την μερέντα είχε "πέσει" πάνω απο το ψυγείο και είχε φτάσει στην άλλη γωνιά του δωματίου.

    Η σε κάποια άλλη φάση ένα καπάκι απο μπουκάλι νερού αναποδογύρισε χωρίς να φυσάει και χωρίς να το ακουπήσει κάποιος.

    Βέβαια εγώ αν δεν έχω δει δεν πιστεύω , απλά το αναφέρω γιατί ο κολλητός μου ήταν πολύ φοβισμένος καθώς μου τα έλεγε!
    ioannade
    22.08.2006, 15:49
    Ισως η αγαπη μας για καποιους ανθρωπους να μας τυφλωνει και να μας κανει να μη παραδεχομαστε την αληθεια.......πως δηλαδη τους εχουμε χασει!!!Η θεωρια η δικη μου λεει οτι το μυαλο του καθενος καλλιεργει διαφορα συμφωνα απο τη πλευρα που θελει ο καθενας μας να βλεπει τον κοσμο,ετσι δημιουργουνται και τα φαντασματα,ειναι μονο μια σκεψη που δε μπορει ν'αγγιξει την πραγματικοτητα...πανω σ'αυτο βασιζεται και μια αλλη θεωρια που λεει να μην εισαι σιγουρος για τιποτα αν δεν το εχεις δει πρωτα με τα ιδια σου τα ματια.........Παρολ'αυτα πιστευω πως η ψυχη των ανθρωπων που αγαπαμε κι εχουμε χασει υπαρχει και πολλες φορες χωρις να το καταλαβαινουμε μπορει και να μας καθοδηγει...............!!!!!!!!!
    despinaki15
    22.08.2006, 17:03
    nai....
    pretty
    06.09.2006, 17:52
    φέτος το καλοκαίρι ακούσαμε με την ξαδέρφη μου για δύο στοιχιωμένα σπίτια στο χωριό μας.Διαλέξαμε το πιο μικρό και λιγότερο φοβιστικό και μπήκαμε.Φυσικά το πρωί!Δεν είχε έπιπλα.Περάσαμε από ένα δωμάτιο και κοιτάξαμε μέσα.Ήταν μία ντουλάπα.Θέλαμε να μπούμε στο δωμάτιο να την ανοίξουμε αλλά προτιμίσαμε τελικά να μείνουμε στον διαδρομο.Φτάνοντας λοιπόν στην κουζίνα παρατηρήσαμε ότι ο φούρνος ήταν χτιστός στον τοίχο,πέτρινος όπως οι παλιοί φούρνοι.Παρατηρήσαμε τότε εκεί στην κουζίνα μία ηλεκτρικά συσκευή σαν πληντύριο.Την προσέξαμε γιατί ήταν το μόνο πράγμα μέσα στο σπίτι!Μετά από λίγο φύγαμε,το είπαμε σε έναν φίλο μας και ξαναπήγαμε και οι 3 μαζί.Φτάνοντας ξανά έξω από αυτό το δωμάτιο με την ντουλάπα μέσα είδαμε μπροστά στην πόρτα το πληντύριο!Πάθαμε σοκ!Μας φάνηκε απίθανο να το μετακίνησε κάποιος άνθρωπος στη μισή ώρα που λείπαμε..........
    NASIA26
    14.09.2006, 14:42
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΕΛΕΟΣ!!!!!!!ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΚΑΛΕ??????
    nalpha
    14.09.2006, 23:49
    Το μέλος homer στις 28-07-2006 στις 18:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Διαβάστε το ακόλουθο κείμενο και πείτε μας τις άποψης σας

    κάποτε ήταν ένα παιδί ο Χ. ο οποίος υπηρετούσε την θητεία του στον ελληνικό στρατό σε ένα στρατόπεδο σε ένα νησί της ελλάδας

    οπως και κάθε άλλος στρατεύσιμος δικαιούταν κάποιες εξόδους και άδειες.ετσι λοιπόν σε μια έξοδό του γνώρισε μια κοπέλα και από τότε άρχισαν να κάνουν παρέα.εβγαιναν για αρκετό καιρό και είχαν γίνει πολύ καλοί φίλοι.οποτε μπορούσε και έβγαινε ο Χ. από το στρατόπεδο πήγαινε και την έπαιρνε από το σπίτι της όπου και έδιναν ραντεβού. ενα βράδυ λοιπόν που είχαν βγει να απολαύσουν την βόλτα τους η κοπελιά άρχισε να κρυώνει οπότε ο Χ. εβγαλε το μπουφάν του και της το έδωσε να το φορέσει για να ζεσταθεί.

    αφού τελείωσε η βραδυνή βόλτα ο Χ. μαζί με την κοπέλα επέστρεψαν στο σπίτι τους αφού ο Χ. την πήγε σπίτι της.την επόμενη μέρα ο Χ. διαπίστωσε ότι είχε ξεχάσει να πάρει το μπουφάν του.ετσι λοιπόν πήγε στο σπίτι της να ζητήσει το μπουφάν του γιατί το χρειαζόταν.οταν χτύπησε το κουδούνι του άνοιξε μια κυρία οπότε και ο νεαρός ζήτησε να δει την κοπέλα και εξήγησε και τον λόγο τηε επίσκεψής του. τότε η γυναίκα του είπε πως η κοπέλα που ζητούσε να δει είχε πεθάνει πριν από μερικά χρόνια.ο Χ. έμεινε άναυδος και άρχισε να της εξιστορεί όλη την ιστορία με την γνωριμία με την κοπέλα.τότε η γυναίκα του υπέδειξε σε ποιο νεκροταφείο και σε ποιο ακριβώς σημείο είναι θαμμένη η κοπέλα.

    ο Χ. πήγε στο νεκροταφείο του χωριού και έψαξε να βρει το μνήμα της κοπέλας.μετά από λίγη ώρα τον βρήκε και διαπίστωσε κάτι πραγματικά απίστευτο,η κοπέλα ήταν όντως θαμμένη εκεί και πάνω στην ταφόπλακα υπήρχε παρατημένο το μπουφάν του.


    ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ 7-0

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-07-2006 18:56 ]







    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ 16 ΧΡΟΝΩΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Η ΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ (ΜΑ ΟΛΟΙΔΙΑ) ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ 16.

    ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 37 !!

    ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΑΣ ΤΟΤΕ..

    NASIA26
    18.09.2006, 12:20
    Το μέλος _pirate_ στις 18-08-2006 στις 10:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    kapote eixa akoysei tin Tassw Kabadia....(nai nai tin kakia toy cinema) na leei to eksis katapliktiko: Otan anabeis to radiofwno anabeis enan "metafrasti" twn magnitikwn kymatwn se akoystika.Otan to kleineis de simainei oti den yparxei moysiki...aplws den yparxei o katallilos metafrastis.....etsi loipon to gegonos oti den blepoyme diafores "paroysies" gyrw mas einai giati leipei o katallilos "metafrastis"

    Twra proswpika pisteyw oti pragmati yparxoyn paroysies gyrw mas.....oi opoies eite sxetizontai me to metafysiko ... eite sxetizontai me alles paralliles me tin diki mas diastasi.(lampero paradeigma to Time Machine).....

    opsometha gia synexeia











    μπρρρρρρρρρρρρρ
    b good
    b happy
    βρηκα κ αυτο
    Τα φαντάσματα είναι υποτιθέμενα ασώματα πνεύματα νεκρών. Συχνά λέγεται ότι κατοικούν μέσα σε στοιχειωμένα σπίτια, ειδικά σε εκείνα που έχουν συμβεί φόνοι. Το γιατί κάποια θύματα φόνου παραμένουν για μια αιωνιότητα για να στοιχειώσουν ένα σπίτι ενώ άλλα εξατμίζονται, είναι ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια της ζωής.

    Ένα Πόλτεργκαϊστ είναι κυριολεκτικά ένα "θορυβώδες πνεύμα". Τα πόλτεργκαϊστ κανουν αισθητή την παρουσία τους με το να παράγουν θορύβους και να πετάνε έπιπλα ή κανάτες και κουζινικά εδώ και εκεί.

    Πολλοί άνθρωποι αναφέρουν φυσικές αλλαγές μέσα σε στοιχειωμένα σπίτια, ιδιαίτερα μια αίσθηση παρουσίας που συνοδεύεται από μείωση της θερμοκρασίας και ανεξήγητους ήχους. Δεν φαντάζονται πράγματα. Τα περισσότερα στοιχειώματα συμβαίνουν μέσα σε παλιά κτίρια που συνήθως έχουν ρεύματα αέρα (σ.τ.μτφ.: κοινώς "μπάζουν"). Επιστήμονες που έχουν ερευνήσει τα στοιχειωμένα σπίτια εξηγούν την αλλαγή της θερμοκρασίας και τους ήχους βρίσκοντας τις πηγές των ρευμάτων, όπως άδειοι χώροι πίσω από τοίχους ή ρεύματα που τίθονται σε κίνηση από κύματα ήχων χαμηλής συχνότητας που παράγονται από τόσο πεζά πράγματα όπως αεριστήρες. ( σ.τ.μτφ.: έχει βρεθεί επίσης ότι οι υπόηχοι μπορούν να προκαλέσουν αλλαγές στην ψυχολογία του ατόμου όπως την αίσθηση μιας παρουσίας, θλίψη, εφίδρωση κτλ.)