ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη
    Deos
    16.08.2006, 15:00
    Το μέλος Orfeus στις 14-08-2006 στις 12:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 13-08-2006 στις 23:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    .....Άλλωστε δέν είναι κάτι που θα το κάνουμε αύριο και θα το έχουμε έτοιμο την Τετάρτη...



    Μα εγώ για την Τετάρτη το υπολόγιζα βρε παιδιά...
    Τις άλλες μέρες .....δεν θα μπορώ!!!



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 14-08-2006 12:34 ]





    Προεδρέ μου θα το δουλεύουμε Τετάρτες!!
    Αλί και τρις αλί αν δεν μας επιβλέπετε
    Aiolos_m
    16.08.2006, 16:21
    Ο Χόρχε, ο Πρόεδρος και λοιποί διαχειρισταί πάντως δεν έχουν εκφράσει ακόμα άποψη περί του θέματος...
    Aiolos_m
    17.08.2006, 13:18
    ΟΕΟ...

    Δεν το βρίσκουν καλή ιδέα;
    Deos
    17.08.2006, 13:47
    Το μέλος Aiolos_m στις 17-08-2006 στις 13:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΟΕΟ...

    Δεν το βρίσκουν καλή ιδέα;



    Η αλήθεια είναι ότι το θέμα είναι περίπλοκο και θέλει σωστό χειρισμό.
    Δεν ξέρω αν και που θα καταλήξει (και πότε).
    Μέχρι την υλοποίηση του όμως καλό είναι να βλέπουμε τις διαθέσεις των μελών
    επ'αυτού, οι οποίες από όσα έχω διαβάσει είναι ευχάριστες
    vasilis23
    17.08.2006, 17:21
    εγω...απο τους πρωτους που θελω!!!!ενημερωστε με οι παλιοι τι γινεται γιατι δεν εχω προσβαση στο site μεχρι και σεπτεμβρη!
    rapsodos
    17.08.2006, 18:17
    Πριν κανενα χρόνο είχαμε την ίδια συζήτηση με τον admin. Η πρόταση αυτή μας είχε αρέσει αρκετά ... ίσως περισσότερο εμένα μιας και ο Γιώργος είναι πιο συγκρατημένος και προσγειωμένος. και βλέπει πιο ρεαλιστικά τα πράγματα. Απλώς προέκυψε ένα βασικό πρόβλημα. Η διάθεση των cd. Ειχαμε βρει μια φόρμουλα , ένα τρόπο, αλλα είπαμε να το δοκιμάσουμε όταν θα έρθει η κατάλληλη στιγμή. Τώρα αν έχει έρθει ή όχι δεν μπορώ να σας το πω εγώ (μπορώ αλλά δε θέλω και ούτε είμαι αρμόδιος νομίζω).Ο Jorge θα σας απαντήσει σε αυτό. Μια τέτοια κίνηση λοιπόν είναι μεν αξιολογη αλλα χρειάζεται καλό χειρισμό και συντονισμό . Οπότε μη βιάζεστε , είναι στα υπόψιν , δηλαδή κάτι που θα γίνει σύντομα.
    Aiolos_m
    17.08.2006, 19:03
    Πάντως μια δημοκρατικότατη κίνηση είναι να τεθεί ο συντονισμός στα χέρια των διαχειριστών. Δηλαδή εκείνοι να διαλέξουν συνεργάτες όσον αφορά τον συντονισμό και την παραγωγή. Εξάλλου οι ίδιοι μας έχουν δείξει χρόνια τώρα ότι νοιάζονται για την πορεία της κινότητας και όχι για την αυτοπροβολή. Όποιος έχει αντίρρηση σε αυτό ας την προβάλει...
    Deos
    21.08.2006, 16:09
    Το μέλος Aiolos_m στις 17-08-2006 στις 19:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πάντως μια δημοκρατικότατη κίνηση είναι να τεθεί ο συντονισμός στα χέρια των διαχειριστών......Όποιος έχει αντίρρηση σε αυτό ας την προβάλει...



    Μου θύμισες κάτι ταινίες που λέει ο παπάς:
    "Όποιος έχει αντίρρηση γι'αυτό το γάμο να μιλήσει ΤΩΡΑ.. Αλλιώς να σωπάσει για πάντα!"
    raisa
    21.08.2006, 17:10
    Παιδιά κι εγώ μέσα είμαι...αν με θέλετε χτυπήστε την πόρτα μου! το κουδούνι μου "κα Επιτυχίδου" λέει θα το βρείτε...
    τώρα πέρα από την πλάκα είναι μια πολύ όμορφη ιδέα και γουστάρω να συμμετάσχω είτε με τους στίχους μου είτε με την κιθαρίτσα μου...είτε όπου αλλού με χρειαστείτε, που θα με χρειαστείτε και το ξέρετε

    Υ.Γ. μιλήστε όμως και με το jorge
    jorge
    21.08.2006, 17:59
    Υπάρχει εδώ και πολύ καιρό η ιδέα. Έχω μελετήσει αντίστοιχες προσπάθειες και είναι μέσα στα επόμενα σχέδια να γίνει κάτι παρόμοιο. Θα ήθελα όμως σε αυτή τη φάση να ξεκαθαρίσω πως οτι γίνει, θα γίνει υπό τη μορφή διαγωνισμού. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να βγει CD με το όνομα του MusicHeaven επάνω, το οποίο να έχει τραγούδια της πλάκας. Αν βγει κάτι, θα είναι CD με ιδιαίτερα και αξιόλογα τραγούδια, που θα αξιολογηθούν από διαχειριστή και 3-4 επιλεγμένα άτομα κοινής αποδοχής, αλλά και από τα μέλη μέσω του site.

    Έτσι οι συμμετέχοντες θα πρέπει να στείλουν το κομμάτι τους στο MusicHeaven και τα καλύτερα από αυτά θα μπουν στο CD. Το MusicHeaven δε μπορεί να μεσολαβήσει στην ηχογράφηση και στην παραγωγή, παρά μόνο να μιλήσει με συγκεκριμένα στούντιο, ώστε να εξασφαλίσει καλύτερες τιμές για όσους γράψουν σε αυτά τα στούντιο.

    Οι συμμετέχοντες από τη μεριά σας, μπορείτε να προχωρήσετε σε συνεργασίες με άλλα μέλη, να μπείτε να ηχογραφήσετε σε στούντιο κλπ.

    Όταν με το καλό αναδειχθούν οι νικητές, θα πρέπει να προχωρήσουμε στην κοπή/προώθηση/διάθεση του CD. Για αυτό το θέμα όμως, έχω πλήρη άγνοια και θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που δουλεύει στον τομέα ή ξέρει πολύ καλά τι γίνεται. Ποιοί έχουν δικαίωμα διάθεσης των CDs; Πρέπει να είναι εταιρία διανομής ή και ένας απλός ιδιώτης που μπορεί να κόψει τιμολόγια/αποδείξεις;

    Επίσης, το θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα θα λυθεί με την υπογραφή ενός συμφωνητικού ανάμεσα στους δημιουργούς και το MusicHeaven.

    Τέλος, τα σχήματα που θα στείλουν τραγούδι, είτε μπουν στο CD, είτε όχι, θα έχουν τη δυνατότητα να παίξουν τα τραγούδια τους στα μελλοντικά Live του MusicHeaven, ενώ ΟΛΑ τα τραγούδια θα παιχτούν σε ειδική βραδιά, κατά την οποία θα ανακοινωθούν τα σχήματα που θα μπουν στο CD.
    Aiolos_m
    21.08.2006, 20:11
    Εμένα πάντως μου φαίνεται σωστός ο κος Διαχειριστής...

    tzouv
    22.08.2006, 01:37
    Πολυ σωστος Γιωργο ομως ειναι πολυ πιθανον αν και δεν το κατακρινω και ιδιαιτερα εφοσον θα ψηφιζουν μελη να υπαρξουν καποιες ''κλικες'' οι οποιες θα ανταλλαξουν ψηφους και ετσι δεν θα γινει αξιοκρατικα ο διαγωνισμος....Ευχομαι να μην υπαρξει κατι τετοιο....
    Orfeus
    22.08.2006, 02:02
    Γιάννη ακόμα δεν αρχίσαμε και σκέφτεσαι αρνητικά;

    Ξέχασέ το αυτό....


    meltica
    22.08.2006, 02:03
    Το μέλος jorge στις 21-08-2006 στις 17:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    ... θα γίνει υπό τη μορφή διαγωνισμού...

    ...που θα αξιολογηθούν από διαχειριστή και 3-4 επιλεγμένα άτομα κοινής αποδοχής, αλλά και από τα μέλη μέσω του site...

    ... θα έχουν τη δυνατότητα να παίξουν τα τραγούδια τους στα μελλοντικά Live του MusicHeaven...

    ... ενώ ΟΛΑ τα τραγούδια θα παιχτούν σε ειδική βραδιά, κατά την οποία θα ανακοινωθούν τα σχήματα που θα μπουν στο CD...


    Musicheaven live, η συνήθεια που έγινε λατρεία; Αστειεύομαι, αλλά όταν διάβασα τα παραπάνω αυτό μου ήρθε στο μυαλό.


    tzouv
    22.08.2006, 02:04
    Ok Ορφεα αφου το λες εσυ κατι θα ξερεις παραπανω.....
    Μακαρι να ξεκινησουμε και να πανε ολα καλα και με υπεροχο αποτελεσμα

    XeniaRodo
    22.08.2006, 10:21
    Eγώ φοβάμαι το άλλο που προαναφέρθηκε εδώ, μήπως κάποιοι γίνουν μέλη μόνο και μόνο για να επιδιώξουν συμμετοχή στο δίσκο. Ίσως θα πρέπει να ληφθεί και η συμμετοχή των υποψηφίων στο MH και η παλαιότητά τους.....
    doritsa78
    22.08.2006, 20:46
    ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ!ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.
    rapsodos
    23.08.2006, 09:48
    Το μέλος XeniaRodo στις 22-08-2006 στις 10:21 έγραψε...
    Παράθεση:

    Eγώ φοβάμαι το άλλο που προαναφέρθηκε εδώ, μήπως κάποιοι γίνουν μέλη μόνο και μόνο για να επιδιώξουν συμμετοχή στο δίσκο. Ίσως θα πρέπει να ληφθεί και η συμμετοχή των υποψηφίων στο MH και η παλαιότητά τους.....



    Προσωπικά δε θα είχα κανένα πρόβλημα να δω συμμετοχές ή και ακόμα να επιλεχθούν τραγούδια μελών που δεν έχω ξαναδει σε αυτό το site ή που γράφτηκαν τελευταία στιγμή. Ουτως ή άλλως η μουσική δεν κρίνεται απο συμμετοχές σε forums ή απο δημοσιεύσεις αρθρών. Εκτός αυτού μπορεί κάποιο άτομο με αξιόλογη δουλειά να γράφτηκε τυχαία την περίοδο που θα ξεκινούσε μια τέτοια διαδικασία. Γιατί λοιπόν να στερηθεί και αυτός και εμείς (γιατί και εμείς κερδισμένοι είμαστε με δημοσιευμένες αξιόλογες δουλειές) μια συμμετοχή και μια δημοσίευση.
    Aiolos_m
    23.08.2006, 09:51
    Εξάλλου...μόλις κυκλοφορίσει το τραγούδι τους...θα γίνουν σολίστες...
    jorge
    23.08.2006, 09:58
    Το μέλος XeniaRodo στις 22-08-2006 στις 10:21 έγραψε...
    Παράθεση:

    Eγώ φοβάμαι το άλλο που προαναφέρθηκε εδώ, μήπως κάποιοι γίνουν μέλη μόνο και μόνο για να επιδιώξουν συμμετοχή στο δίσκο. Ίσως θα πρέπει να ληφθεί και η συμμετοχή των υποψηφίων στο MH και η παλαιότητά τους.....



    Με κάλυψε ο Rapsodos. Σκοπός δεν είναι να ενισχυθεί το site, αλλά να βγει ένα CD με τραγούδια που δε θα ακούγονταν αλλιώς.


    Λοιπόν ξέρει κανείς για αυτό που ρώτησα παραπάνω; Διανομή, κοπή κλπ; Δε θα κάθομαι να παίρνω τηλέφωνα δισκογραφικές κλπ, τόσοι μουσικοί είστε, ψαχτείτε, ρωτήστε... Αλλιώς CD δε θα βγει.