ελληνική μουσική
    425 online   ·  210.874 μέλη
    groovergr
    26.08.2006, 15:38
    Έχουμε κάνα Ασοεετζή καινούριο;;;
    thanasena
    26.08.2006, 15:40
    Έκανα μηχανογραφικό με το 10% μετά από 5 χρόνια αποφοίτησης από την 3η Λυκείου(η Μαρία με έπεισε,δεν είχα σκοπό)και πέρασα Μηχανολογία ΤΕΙ Χαλκίδας!
    Δεν έχω σκοπό να πάω
    Καλή σταδιοδρομία σε όσους πέτυχαν !
    rory166
    26.08.2006, 16:43
    Το μέλος mariza18 στις 25-08-2006 στις 16:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    sobara???den exei kalous ka8hghtes dld?toso xalia einai ta pragmata ekei?thnx gia th sumboulh pantws..ths a8hnas einai kalh h sxolh?ksereis?



    της αθηνα προφανως θα ειναι καλυτερη η σχολη.ψαξε το θεμα μεταγραφη.
    εδω λεω να το ψαξω εγω 1 χρονο μετα!!να κατηφορισω για πειραια...θα δουμε..
    Other_side
    26.08.2006, 17:06
    Με τη σειρά μου να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όσους πέρασαν στις σχολές που ήθελαν αλλά και στους άλλους πού πέρασαν στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ...στο φοιτητικό κόσμο δηλαδή...Επίσης να μην απογοητεύονται όσοι δεν πέρασαν...

    Διάβασα τα σχόλια, και στάθηκα ίσως περισσότερο στο σχόλιο του Θάνου, που γράφει:

    "Μιά φράση ενός πολύ έμπειρου ικανού και εξαιρετικού ανθρώπου σε έναν μεγάλο ιδιωτικό οργανισμό, που μου έχει μείνει (νομίζω κάπου την έχω ξαναγράψει και εδω). "Τεχνικές γνώσεις βρίσκει κανείς εύκολα. Τις αγοράζει, τις νοικιάζει, πετάει κάποια ταχύρυθμα σεμινάρια και ολα ειναι μιά χαρα. Αυτό που δεν βρίσκεται εύκολα, δεν αγοράζεται, δεν νοικιάζεται, δεν φτιάχνεται με σεμινάρια, ειναι η ψυχή, η δημιουργικότητα και η ανοιχτή συμπεριφορά. Αυτοί οι άνθρωποι, ότι και αν γίνει δεν πάνε χαμένοι."

    Και πράγματι συμφωνώ απόλυτα. Θυμάμαι μικρότερη, έκανα κάποια λάθη σχετικά με τις σπουδές μου, και ενώ ποτέ δεν ήθελα να ακούω συμβουλές άλλων, σήμερα έμαθα - ή μαθαίνω μάλλον - να διαλέγω τις σωστές συμβουλές...τουλάχιστον να δίνω μια ευκαιρία ακρόασης έστω. Στο Πανεπιστήμιο, κυρίως ναι παίρνεις γνώσεις, τεχνικές και θεωρητικές, αλλά κυρίως μαθαίνεις πιστεύω να σκέφτεσαι. Δεν λέω πως όσοι δεν σπουδάζουν δεν σκέφτονται. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω, πως μπορεί να μην είναι ακριβώς η σχολή που θες, π.χ. να ήθελες λογιστικά και να κάνεις οικονομικά λέω, αλλά μαθαίνεις πάνω κάτω πως να οργανωθείς για να βγάλεις ένα αποτέλεσμα θετικό, ένα βαθμό, μια εργασία. Δεν είναι απαραίτητα ο τίτλος...στο τέλος ναι ένα χαρτί θα πάρεις. Θα είσαι χημικός, θα είσαι οικονομολόγος, εκπαιδευτικός, δεν ξέρω. Αλλά δεν θα βγεις σε μια δουλειά με γνώσεις της σχολής...δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω. Στη δουλειά και στη ζωή γενικότερα, θα χρειαστεί να βρεις τη λύση μέσα από την φαντασία και την δημιουργικότητα. Όπως είπε και ο Θάνος λίγο νωρίτερα...

    Επίσης μέσα από τη σχολή...και πρώτα σαν φοιτητής, θα σου δωθεί η ευκαιρία να προβλημματιστείς για τα κοινωνικά θέματα που απασχολούν το κόσμο σου. Η αλήθεια είναι, πως αυτή η τάξη των φοιτητών έχει τρομερή δύναμη - αν ενωθεί - και αυτό το γνωρίζουν καλά όσοι ήταν κάποτε εκει, αλλά βολεύτηκαν σήμερα, στις περιττές ανέσεις τους. Ακόμα και η ιδέα πως μπορείς να είσαι ενεργός σε μια αλλαγή προς κάτι καλύτερο από αυτό που υπάρχει σήμερα, είναι πολύ, πολύ συμαντική για μένα. Γιατί μη γελιέσαι, και αύριο σαν εργάτης, θα χρειαστεί να υπερασπίσεις και πάλι τα πιστεύω σου, σε μια δουλειά, σε μια εταιρεία, ακόμα και σε μια οικογένεια, τί λέμε τώρα. Οπότε αυτές είναι χρήσιμες δεξιότητες, όσο κι ας φαντάζουν άχρηστες επειδή δεν παίρνεις "βαθμό".

    Επειδή με βλέπω να φλυαρώ...ήθελα να πω κλείνοντας (λίγο κουράγιο ακόμη) πως το γαμώ το σήμερα είναι πως για να σε κοιτάξει ο άλλος θες ένα χαρτί - ένα τίτλο. Το έχω δει ξανά και ξανά. Όσα περισσότερα χαρτιά - τίτλοι (μεταπτυχιακά - διδακτορικά) τόσο περισσότερο θα κάτσει να σε ακούσει, να σε δει έστω. Είναι η αλήθεια, και δεν πιστεύω καθόλου το αντίθετο. Το έχω δει στο χώρο που εργάζομαι, ξανά και ξανά. Οι τίτλοι αυτοί δεν συμαίνουν απολύτως τίποτα για το πόσο ικανός και έξυπνος είσαι. Δίπλα μου υπάρχουν φοιτητές στην έρευνα που κάνουν διδακτορικά πάνω σε αντικείμενα που δεν τους ενδιαφέρουν καθόλου...πρέπει να αγαπάς κάτι για να δώσεις αλήθεια...τα καλύτερα χρόνια σου.

    Και κυρίως...για να υπάρχει πάθος σε αυτό που κάνουμε. Ενδιαφέρον. Δημιουργία. Να υπάρχει πρόοδος. Μη κάνεις ιατρική επειδή έχει λεφτά. Γιατί μπορεί να μην έχει λεφτά αύριο, αλλά ανθρώπους που σε χρειάζονται, την βοήθεια, την συμπόνια και κυρίως: ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ σου...θα έχει σίγουρα σου λέω...

    Απλά καλή επιτυχία ήθελα να πω. Στους εισακτέους και μη. Όλοι σε ένα επόμενο στάδιο περάσαμε έτσι κι αλλοιώς.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ...




    It ain't me you're lookin' for, babe.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 26-08-2006 17:12 ]


    pastella
    26.08.2006, 19:14
    Εγώ αυτό που έχω να πω είναι καλή φοιτητική ζωη!!!

    Και η φοιτητικη ζωη ειναι ενα πειραμα με τον εαυτο μας.

    Ειναι πολυ πιθανον πολλοι απο εσας να βρεθειτε σε 2-3-4-5 χρονια να λετε "λαθος επιλογη σχολης εκανα στα 17 μου"

    Το εχω πει κι εγω, το λεω και τωρα οτι αν ξαναεκανα μηχανογραφικο ισως ναμην διαλεγα τη σχολη που ειμαι τωρα (ονειρο πολλων παιδιων και μια απο τις καλυτερες στην Ελλαδα, Εφ. Πληροφορικη στο Παν. Μακεδονιας)

    ΟΜΩΣ σκεφτομαι ολα αυτα που θα εχανα στο ενδιαμεσο...και ειναι παρα πολλα!

    Σε λιγους μηνες με το καλο παιρνω πτυχιο και ηδη διανυω τους τελευταιους μηνες μιας εποχης κατα την οποια ανακαλυψα πολλα για μενα, εζησα παρα πολλα και ειλικρινα, υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν τα εκανα και θα ηθελα να τα κανω. Ομως υπαρχουν και πραγματα που βιωσα με τον πιο εντονο τροπο. Πραγματα που δεν τα εχουν ζησει αλλοι φοιτητες μου ,που αρκεστηκαν να δουνε μονο το περιτυλιγμα που πλασαρουν ως προς τη φοιτητικη ζωη.

    Συμβουλη #1: Μην ξεκινηστε με τη λογικη "Μην μπλεχτεις πουθενα μην κανεις το ενα μην κανεις το αλλο" γιατι δεν θα δειτε τιποτα. Δεν μιλω για ναρκωτικα και αλλου ειδους συμπεριφορες κι ενεργειες που τις κατακρινω. Απλα μην καλουπωνετε και μην ομαδοποιειτε ανθρωπους.

    Και προς θεου... μην ξεκινηστε κι εσεις σαν πολλου απο τη γενια μας (αυτοι που τωρα ειμαστε 20-25) να κανετε το χρονοδιαγραμμα της ΖΩΗΣ σας και της σχολης σας (κυριως το πρωτο ομως) με βαση εναν διαγωνισμο ΑΣΕΠ. Πικραινομαι να βλεπω νεους που δεν εχουν κλεισει τα 22 να ζουνε και να περιστρεφουν τα παντα γυρω απο εναν διαγωνισμο ΑΣΕΠ. Η ανεργια υπαρχει, οι δυσκολιες ειναι πολλες, ομως να ξερετε οτι αν ειστε ανοιχτοι θα παρουσιαστουν ευκαιριες και θα πανε ολα καλα. Θελει φαντασια, νευρα, τσαγανο, γελιο, ζωηραδα, θελει και θυσιες και πονο, και αγωνια, τα θελει ολα τα συναισθηματα μαζι για να βγει κατι στο τελος....Οι ευκαιριες δεν θα σας παρουσιαστουν ετσι απλα...ΝΑ τις κυνηγειστε και να τις δημιουργειστε!

    Αρκει να νιωσετε αυτο που ειστε (κι αυτο που ειμαι κι εγω κι ολοι μας): ΝΕΟΙ!
    Παλι θα λεει ο γιωργος (ρορυ) οτι μιλαω σαν 40αρα... Κι ομως... εγω νιωθω οτι ειμαι ακομη νεα και φοιτητρια και ζω και σκεφτομαι σαν ενα παιδι, εχοντας σιχαθει τους συναδελφους μου που συμπεριφερονται και ζουνε σαν να ειναι 45 με οικογενεια σπιτι σκυλια γατια κλπ...

    Κι οπως λενε και μερικα βαρεμενα φοιτητοπαιδα σαν εμενα...It's up to you...!
    anna-mant
    28.08.2006, 11:04
    παιδια εγω περασα αρτα κ δεν ξερω και πολλα για την σχολη(λαικη κ παραδοσιακη μουσικη).αν ξερει καποιος ας μου πει. ευχαριστωωωω
    XeniaRodo
    28.08.2006, 12:17
    Eγώ θα ήθελα να πω το εξής:
    Έχω τελειώσει το TEI γραφιστικής στην Aθήνα, μια σχολή που ήταν η πρώτη μου επιλογή και τώρα το έχω σχεδόν μετανιώσει (γιατί σαν δουλειά δε μου αρέσει καθόλου, αν και το αντικείμενο μου αρέσει πολύ).

    Eίναι ΠOΛY σημαντικό (όσο δε φαντάζεστε) να επιλέξετε να ακολουθήσετε έναν δρόμο που θα σας οδηγήσει εκεί που αγαπάτε. Γιατί αλλιώς θα είστε αναγκασμένοι μια ζωή να κάνετε υποχωρήσεις και συμβιβασμούς.

    Δηλαδή αν κάποιος θα είναι χαρούμενος με το να είναι πυροσβέστης να κατευθυνθεί προς τα εκεί, αν κάποιος αγαπάει τη θάλασσα να κατευθυνθεί προς τα εκεί, αν κάποιος αγαπά τη φυσική να παλέψει να περάσει εκεί.

    Δεν υπάρχει λόγος να περάσει κάποιος με το ζόρι ή επειδή τον πιέζουν σε μια σχολή που δεν τον ενδιαφέρει. Oύτε η μόρφωση κάνει απαραίτητα τον άνθρωπο καλύτερο. Ξέρω ανθρώπους με πτυχεία που είναι πραγματικά σκουλίκια....
    Προς Θεού δε λέω να παρατήσεις και το σχολείο, όσο περισσότερα μαθαίνει κάποιος τόσο καλύτερα, απλά ένα πτυχείο δε φέρνει απαραίτητα την ευτυχία....


    antonLOrd
    04.09.2006, 01:52
    Πέρασα Κοινωνιολογία στη Μυτιλήνη... Υπάρχει κανένας Musicheavenίστας εκεί...??
    Fler
    04.09.2006, 11:50
    Επιτέλους τις άφησα πίσω τις απαίσιες Πανελλαδικές..Πέρασα Νομική Θεσσαλονίκης και στέλνω κι εγώ συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες..Άντε, καλή φοιτητική ζωή τώρα, με τα μυαλά στο κεφάλι και τα μάτια ανοιχτά εκτός των άλλων..

    Υ.Σ. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πως μπορώ να μάθω τη σειρά εισαγωγής??
    johnpsilos
    04.09.2006, 12:59
    Συγχαρητήρια fler..... και σε όλους και όλες......
    Καλή και τρελή φοιτιτική ζωή.....