ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιός είναι ο αγαπημένος σας Έλληνας ροκ καλλιτέχνης;

    marydlf
    23.04.2007, 23:51
    Π Α Υ Λ Α Ρ Α Σ.-
    και εν ζωη ο ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ...

    Αν και οι αγαπημενοι ειναι πολλοι περισσοτεροι και δεν μπορω να τους ξεχωρισω..
    aprili_psefti
    24.04.2007, 13:30
    Χάρης και πάνος .....
    mariachi
    24.04.2007, 20:53
    Οι αείμνηστοι Παύλος Σιδηρόπουλος και Βλάσσης Μπονάτσος(την εποχή των Πελόμα Μποκιού).Μεγάλη ιστορία!
    Spirous
    29.04.2007, 22:35
    Καλιτέχνης; Χμμ ένας; Δεν ξέρω. Προτιμώ τις ΤΡΥΠΕΣ σαν σύνολο.
    busted
    09.12.2007, 16:03
    ειναι πολλοι...
    ξεχωριζω ΓΙΑΝΝΗ ΑΓΓΕΛΑΚΑ και ΠΑΥΛΟ ΠΑΥΛΙΔΗ...
    revelation
    09.12.2007, 16:56
    Λαυρέντης Μαχαιρίτσας και Διονύσης Σαββόπουλος.
    cobal
    09.12.2007, 18:12
    Φυσικα ο μεγαλυτερος, ο πριγκηπας.
    Μ' αρεσει και ο Πουλικακος, Τρυπες
    Socrates-Pantelis
    09.12.2007, 18:38
    Σιδηροπουλος
    litirakis
    09.12.2007, 18:54
    Παυλος Σιδηροπουλος και Γιαννης Αγγελακας...
    KingCrimson89
    09.12.2007, 21:26
    Αγγελάκας και Τσακνής
    marylin
    10.12.2007, 00:24
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
    mike-railse
    10.12.2007, 17:30
    PAULARAS giati apla htan
    theos o anthrwpos

    kai ligo i anaisthisia tou aggelaka!


    marylin
    10.12.2007, 18:21
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 10-12-2007 στις 17:07 έγραψε...

    Δύσκολη ερώτηση αυτή φίλοι μου…
    Ναι …ροκάδες οι.. Σηδιρόπουλος, Μαχαιρίτσας, Πουλικάκος, Μπονάτσος, Άσιμος, Παπακωνσταντίνου, Αγγελάκας, και πολλοί άλλοι αλλά μήπως δεν ήταν ροκ ο Άκης Πάνου;(υπάρχει πιο Rock στίχος από το…’’η ζωή μου όλη είναι ένα τσιγάρο που δεν το γουστάρω κι όμως το φουμάρω’’) η ο Μάρκος Βαμβακάρης; η ο Γιώργος Ζαμπέτας; (βλέπε Τζακ ο Χαρα) η ο Ιπποκράτης Εξαρχόπουλος;…η δεν είναι Rock ο Γιώργος Πιλάλας;… η Θεοδοσία Τσάτσου;…η Βαλλέρια Χριστοδουλίδου;…ο Δημήτρης Ζερβουδάκης;…ο Σταύρος Λογγαρίδης;… η Δέσποινα Γλέζου;…κ.α. που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
    Η τόσοι και τόσοι νέοι καλλιτέχνες που ψάχνουν μια θέση στον ήλιο… τώρα θα μου πεις ποιος να σηκωθεί για να κάτσουν αυτοί.. άλλη ιστορία αυτή…..
    Τελικά Rock ίσως να είναι όσοι με την στάση τους τίμησαν μια φιλοσοφία που έχει να κάνει ποιο πολύ με την συμπεριφορά τους στη ιδία τους τη ζωή, παρά με τίτλους που πολλές φορές μπορεί να είναι και παραπλανητικοί!!!!
    ..ίσως πάλι να κάνω και λάθος ….δε ξέρω…




    Λάθος? Όχι βέβαια! Νομίζω ότι πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί σου και πρώτη εγώ!

    Να ζητήσω και μια χάρη? Έχω παρακολουθήσει την πορεία σου και γράφεις υπέροχα!
    Θα μας δώσεις τη χαρά να δούμε κι εδώ κάποια απ' τα ποιήματα και τους μελοποιημένους στίχους σου?
    seras
    10.12.2007, 18:25
    Σιδηρόπουλος φυσικά...!!
    delta66
    10.12.2007, 18:50
    Ζ Α Μ Π Ε Τ Α Σ
    marylin
    10.12.2007, 18:58
    Σπύροοοοοοο!!!!!!!!!!!!! Περιμένω το αφιέρωμα!!!!!!!!!!!!!!
    marylin
    10.12.2007, 19:37
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 10-12-2007 στις 19:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 10-12-2007 στις 18:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 10-12-2007 στις 17:07 έγραψε...

    Δύσκολη ερώτηση αυτή φίλοι μου…
    Ναι …ροκάδες οι.. Σηδιρόπουλος, Μαχαιρίτσας, Πουλικάκος, Μπονάτσος, Άσιμος, Παπακωνσταντίνου, Αγγελάκας, και πολλοί άλλοι αλλά μήπως δεν ήταν ροκ ο Άκης Πάνου;(υπάρχει πιο Rock στίχος από το…’’η ζωή μου όλη είναι ένα τσιγάρο που δεν το γουστάρω κι όμως το φουμάρω’’) η ο Μάρκος Βαμβακάρης; η ο Γιώργος Ζαμπέτας; (βλέπε Τζακ ο Χαρα) η ο Ιπποκράτης Εξαρχόπουλος;…η δεν είναι Rock ο Γιώργος Πιλάλας;… η Θεοδοσία Τσάτσου;…η Βαλλέρια Χριστοδουλίδου;…ο Δημήτρης Ζερβουδάκης;…ο Σταύρος Λογγαρίδης;… η Δέσποινα Γλέζου;…κ.α. που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
    Η τόσοι και τόσοι νέοι καλλιτέχνες που ψάχνουν μια θέση στον ήλιο… τώρα θα μου πεις ποιος να σηκωθεί για να κάτσουν αυτοί.. άλλη ιστορία αυτή…..
    Τελικά Rock ίσως να είναι όσοι με την στάση τους τίμησαν μια φιλοσοφία που έχει να κάνει ποιο πολύ με την συμπεριφορά τους στη ιδία τους τη ζωή, παρά με τίτλους που πολλές φορές μπορεί να είναι και παραπλανητικοί!!!!
    ..ίσως πάλι να κάνω και λάθος ….δε ξέρω…




    Λάθος? Όχι βέβαια! Νομίζω ότι πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί σου και πρώτη εγώ!

    Να ζητήσω και μια χάρη? Έχω παρακολουθήσει την πορεία σου και γράφεις υπέροχα!
    Θα μας δώσεις τη χαρά να δούμε κι εδώ κάποια απ' τα ποιήματα και τους μελοποιημένους στίχους σου?

    Πολύ ευχαρίστως αφού πρώτα εξαντλήσουμε τους δεκάδες στιχουργούς - πιοητές που υπάρχουν!!!... ας ελπίσουμε στην μετά θάνατον ζωή αλλιώς τη πατήσαμε...



    Συγνώμη αγαπητέ μου αλλά διαφωνώ! Μέσα σε όλα όσα διαβάζουμε και ακούμε, σίγουρα τα λίγα και καλά ξεχωρίζουν!
    Και δε νομίζω ότι εσύ αξίζεις να ελπίζεις στη μετά θάνατον ζωή όταν στο μάταιο ετούτο κόσμο υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν να εκτιμούν ένα αληθινό ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ!

    Με την αγάπη και το σεβασμό μου!
    vangos-guitarman
    10.12.2007, 20:07
    Βασίλη ζούμε για να σ'ακούμε!!
    έτσι μας αρέσει, η συνήθεια που έγινε λατρεία!!
    chrislaminore
    11.12.2007, 00:50
    ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!
    με αυτα τα υπέροχα τραγούδια που χει γραψει!
    alpatman
    11.12.2007, 08:34
    αναφερθηκαν αξιοι (για να εχουν τετοια καριερα ) καλλιτεχνες , αλλα καθολου 'ροκ' κατα την γνωμη μου . Θα διαφωνησω πληρως με καποιες γνωμες ,'ροκ' ειναι μονο οτι βγαινει απο τα ηχεια , και οχι το 'υφος ' . Ροκ μουσικη δεν ειναι σιγουρα ο Χαντζηγιαννης , αλλα αν ειναι καποιοι απο τους προαναφερομενους ροκ , τοτε ειναι και αυτος οπως και πολλοι αλλοι . Στην Ελλαδα λογω αγνοιας των μουσικως ειδων οπως και απουσιας καποιων ειδως ειδικα παλαιοτερα , καλλιτεχνες που ειχαν μισο γραμμαριο απο το ειδος , αναγκαστικα το αντιπροσωπευαν ,ενω ηταν καθαρα στην κατηγορια της λαικης Ελλ. μουσικης .