ελληνική μουσική
    699 online   ·  210.857 μέλη

    Συναυλία 2 μελών στη Θεσσαλονίκη

    rapsodos
    19.01.2004, 10:07
    Να ' μαι και εγώ. Καταρχήν θα ήθελα να αναφέρω οτι δεν έχω internet στο σπίτι γι'αυτό και αναγκαστικά καθυστερώ τα μηνύματα . Όσο για το τσούξιμο, εε λίγο του δώσαμε και κατάλαβε (πάντα προσωπικά μιλάμε). Δυστυχώς τους υπόλοιπους δεν τους έλεγχα, ήμασταν λίγο μακρυά. Αλλιώς θα τους έλεγα εγώ...
    Λοιπόν, τι να πρωτοαναφέρεις τώρα. Είναι τελείως διαφορετικά όταν παίζεις σε μια συνάντηση (με καταλαβαίνετε Giorgo , Astron) απο ότι οταν βρίσκεσαι κάτω με τα παιδιά. Επιτέλους όμως βρεθήκαμε και εμείς της Θεσσαλονίκης. Τα παιδιά , όσο πρόλαβα να τα γνωρίσω , ήταν όπως τα περίμενα. Δηλαδή? Ευχάριστα, γελαστά, κοινωνικά ... να μην κάθομαι και αναφέρω όμως επίθετα τώρα γιατί μάλλον θα τα αδικήσω. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η γνωριμία μαζί τους είναι απο μόνη της ένα γεγονός, ένα γεγονός που μόνο κερδισμένος βγαίνεις απο αυτό. Είμασταν λίγοι σε σχέση με την Αθήνα, αλλά αναλογικά με τα μέλη και των δύο πόλεων πήγαμε καλά. Ο ενθουσιασμός, η επικοινωνία η ζωντάνια όλα ίδια (όσοι ήσασταν στην συνάντηση στην Αθήνα καταλαβαίνετε τι εννοώ). Τελικά το κοινό στοιχείο της μουσικής και ιδίως της καλής μουσικής είναι καταλυτικός παράγοντας σε μια παρέα. Σε φέρνει απο μόνο του κοντά στον άλλο. Αυτό είναι το θετικό του musicheaven. Αυτό πρέπει να εκμεταλευτούμε όλοι μας.
    Η συνάντηση λοιπόν πήγε καλά. Πολύ καλά, μόνο που δεν χάρηκα τα παιδιά, δεν μου έφτασε ο χρόνος. Την άλλη φορά όμως, επιφυλλάσομαι.
    Έφτασε και η ώρα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου (ΚΙΤ ΚΑΤ ακούς?)
    Quote:
    που θέλαμε να τραγουδήσουμε και δε μας άφησαν (εντάξει Orphea πλάκα κάνω)


    Λοιπόν αναφέρω κατηγορηματικά (ελπίζω να υπάρχει και μαγνητοφωνημένο) οτι σχεδόν ''παρακαλώντας'' ζητούσα απο την ΚΙΤ ΚΑΤ να τραγουδήσει, αλλά αυτή ''ντρεπόταν)
    επίσης
    Quote:
    μπορεί να απαγορευόταν να χειροκροτήσουμε,


    Βρε εσύ μέχρι τις 12:30 σου είπε κανένας τίποτα? Μετά εντάξει συμφωνώ αλλά δεν είναι προτιμότερο απο το να μας σταματήσει η αστυνομία? Κριμα θα ήταν.
    και
    Quote:
    μπορεί ο Orpheus να μας ανάγκασε να… απορρίψουμε τις μισές φωτό


    Gate τι χρειάζεται να κάνω για να καταθέσω μήνυση στην κα Κατερίνα? Άκου εκεί. Εγώ για μια φωτογραφία ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ είπα οτι δεν ειμαι αυτός που φαίνεται , αλλά τώρα άντε να βρεις το δίκιο σου.
    Πάντως για τον κόσμο του μαγαζιού εκείνη τη μέρα οφείλω να συμφωνήσω οτι δεν ταίριαζε ακριβώς με το ύφος της μουσικής. Συμβαίνει όμως αυτό σε ένα μαγαζί που το ύφος της μουσικής που παίζει είναι απο έντεχνο μέχρι ροκ και τζαζ. Πάντως πιστεύω οτι τα τραγούδια τα χάρηκαν οι περισσότεροι. (όχι επειδή τα παίζαμε εμείς αλλά γιατί είναι αγαπημένα)
    Αυτά ....
    Δηλαδή αυτά γιατί πρέπει να σταματήσω αλλιώς ....
    Χάρηκα πολύ Γιώργο, Κατερίνα, Χρήστο, Αλεξάνδρα, Κατερίνα. Χάρηκα που βοηθήσατε και εσείς να ξεκινήσει και εδώ στη Θεσσαλονίκη αυτό το ταξίδι που η αρχή του έγινε στην Αθήνα. Ένα ταξίδι που ελπίζω να συνεχιστεί και σε άλλα μέρη, με νέα άτομα, με νέες γνωριμίες.
    Αντε και την επόμενη φορά , στην μέση της απόστασης που μας χωρίζει!
    rapsodos
    19.01.2004, 11:41
    Απο κεκτημένη ταχύτητα αλλά κυρίως γιατί σκεφτόμουν να συντομεύω το μήνυμα λόγω ''αφεντικού'' έγραψα Γιωργος αντί για Γιάννης. Απαράδεκτο αλλά ας με συγχωρέσεις Γιάννη, ειδικά εσένα έπρεπε να σε γράψω με κεφαλαία. (ο Γιάννης είναι ο υπεύθυνος της ακουστικής καταγραφής της συνάντησης.)
    Sorry Γιάννη αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις. Κάθε φορά που γράφω ένα μήνυμα πάντα σκέφτομαι το χρόνο. Άσχετα αν τον καταχράζομαι τις περισσότερες φορές.
    Και να φανταστείς οτι ήθελα να σε αναφέρω πρώτο
    Ποιος την ακούει τώρα την ΚΙΤ ΚΑΤ...
    jorge
    19.01.2004, 12:56
    Γιώργη "συνταξιδιώτη" και Κατερινιώ, σας ευχαριστούμε για την αναλυτική και ανάλαφρη περιγραφή της συνάντησης! Ένιωσα σαν να ήμουν εκεί, αν και είχα την εντύπωση πως θα έβλεπα μόνο... πλάτες

    Τα πρώτα γενέθλια του MusicHeaven γιορτάστηκαν λοιπόν στη Θεσσαλονίκη και εκτός απροόπτου μόνο εκεί! Προσωπικά χαίρομαι για αυτό και δεν θα ήθελα να γιορταστούν και στην Αθήνα.

    Γιατί αυτή η παρέα της συμπρωτεύουσας αξίζει πραγματικά να έχει και αυτή μια αποκλειστικότητα. Το θετικό κλίμα που έχουν δημιουργήσει αυτόν τον καιρό, η όρεξη για ζωή και το κέφι που τους διακρίνει έχουν μεταδοθεί παντού και για όλα αυτά τους χρωστάμε τουλάχιστον αυτό, να σβήσουν το πρώτο κεράκι
    christos-reg
    19.01.2004, 13:15
    Να γράψω κι εγώ - λίγο καθυστερημένα - τις εντυπώσεις μου από τη συνάντηση του Σαββάτου:

    Θα μπορούσα λοιπόν να χαρακτηρίσω τις εντυπώσεις μου ως άριστες!! Από τη μια είχα την ευκαιρία να γνωρίσω πολύ αξιόλογα παιδιά όπως το Γιάννη, την Κατερίνα, την Αλεξάνδρα και να τα ξαναπούμε με τη συναδέλφισσα Κατερίνα. (Πολλές Κατερίνες...) Από την άλλη - περνώντας στο καλλιτεχνικό μέρος - είχα την ευκαιρία να ακούσω και να γνωρίσω (όσο πρόλαβα) 2 πολύ καλούς και αξιόλογους μουσικούς-τραγουδιστές (για το Γιώργο-Orpheus και το Δημήτρη-Dival μιλάω!!). Ο συγχρονισμός και η συνεργασία μεταξύ των 2 παιδιών ήταν φανερή και στο τραγουδιστικό μέρος αλλά και στις κιθάρες. Η επιλογή τραγουδιών ήταν πάρα πολύ καλή με ακούσματα από το ελληνικό και το ξένο ρεπερτόριο μοιρασμένα εξίσου έτσι ώστε να υπάρχει ποικιλία αλλά ταυτόχρονα και συνοχή (με σωστή αλληλουχία τραγουδιών) του όλου προγράμματος. Μπράβο...και εις ανώτερα...
    Δυστυχώς η πλειοψηφία των παιδιών έπρεπε να γυρίσουν σπίτι τους νωρίς (Κατερίνα ακούς? ) οπότε δεν κατάφερα να ακούσω ολόκληρο το πρόγραμμα (μείναμε περίπου ως το έκτο-έβδομο όγδοο αν δεν κάνω λάθος)

    Ξαναγυρνώντας στο τραπέζι των "μελών-θεατών" μπορώ να πω είχαμε ενδιαφέρουσα συζήτηση μέσω της οποίας ανακάλυψα για άλλη μια
    φορά (αυτό έχει επαναληφθεί στις περισσότερες από τις συναντήσεις και με τα μέλη του forum του dalaras.com) τα πολλά κοινά ενδιαφέροντα με τα άλλα παιδιά. Συζητήσαμε διεξοδικά την κατάσταση στο ελληνικό τραγούδι σήμερα, τονίσαμε της δυσκολίες της Πολυτεχνικής σχολής, τσιμπολογήσαμε κουρκουμπίνια-λουκάνικα, ανάψαμε και σβήσαμε κεράκια, σχηματίσαμε λογότυπα με εφημερίδες, τραβήξαμε video, ηχογραφήσαμε ψηφιακά (Γιάννης), φωτογραφηθήκαμε en face, profil και με πλάτη (πολλάκις) -με αποτέλεσμα να γίνουμε ολίγον θέαμα στο μαγαζί- και σχολιάσαμε επίσης την -ώρες,ώρες- αδιάφορη στάση μιας μερίδας του κοίνου που φώναζε και κάλυπτε τους μουσικούς...

    Τελειώνοντας να αναφέρω ότι αξίζει να επαναληφθεί το meeting Θεσσαλονίκης σε κάποιο χώρο που να προσφέρεται για συζήτηση (να προωθήσουμε την ιδέα του Γιάννη για μάζωξη με κιθάρες-μπουζούκια σε τσιπουράδικο.. με όλα τα μέλη βέβαια) μιας και πιστεύω πως έχουμε ακόμη να συζητήσουμε και να πούμε πάρα πολλά!! Ταυτόχρονα καλή ιδέα θα ήταν να ανηφορίσουν στη Θεσσαλονίκη και μέλη από Αθήνα (γιατί δεν γίνεται να κατεβαίνουν μονίμως οι Θεσσαλονικείς στην Αθήνα..) για ένα πολυπλυθέστερο meeting.

    Και μερικά σχόλια:


    Quote:
    Απ’ την άλλη ο Χρήστος –όλο για το Νταλάρα μιλούσε- πλάκα κάνω… (– περίπου- :P)



    Σιγά βρε Κατερίνα, σε λίγο θα μου πεις πως είμαι και Νταλαρικός... Βασικά ενθάρρυνε και ο Γιάννης ώστε να πιάσουμε την συζήτηση περί Νταλάρα... η οποία δεν νομίζω να ξεπέρασε το τέταρτο...


    Quote:
    και τα λουκανικάκια τα πέρασε για κουρκουμπίνια



    Ε λίγο το πότο, λίγο το σχήμα, λίγο το ένα, το άλλο... δεν θέλει και πολύ. Βέβαια υπήρχε και η ρίγανη από πάνω!!



    Quote:
    που θέλαμε να τραγουδήσουμε και δε μας άφησαν (εντάξει Orphea πλάκα κάνω)



    Να υποστηρίξω τον Orpheus εδώ μιας και ο άνθρωπος την παρακάλεσε πάνω από 10 φορές να μας χαρίσει τη μοναδική ερμηνεία στο "Της Καληνύχτας τα φιλιά" αλλά αυτή ανένδοτη... (Εδώ που τα λέμε, ευτυχώς... )


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 19-01-2004 13:18 ]
    KIT_KAT
    19.01.2004, 17:32
    Quote:


    Να υποστηρίξω τον Orpheus εδώ μιας και ο άνθρωπος την παρακάλεσε πάνω από 10 φορές να μας χαρίσει τη μοναδική ερμηνεία στο "Της Καληνύχτας τα φιλιά" αλλά αυτή ανένδοτη... (Εδώ που τα λέμε, ευτυχώς... )



    Ε όχι και 10... είναι που δεν ήμουν προετοιμασμένη μιας και δεν περίμενα ο φίλος Giorgos να πραγματοποιήσει τις... απειλές του ... εδώ που τα λέμε είμαι τόσο σοπράνο που αν έπιανα "της καληνύχτας τα φιλιά" χαλαρά θα σπάγανε ποτήρια
    Πάντως ο Χρήστος που καθόταν δίπλα μου και άκουγε λέει "ευτυχώς", κάτι θα ξέρει
    Την επόμενη φορά θα έρθουμε πιο προβαρισμένοι :)
    Ευχαριστούμε πολύ πάντως τον orphea για την τιμή!!
    yiannisyiannis
    22.01.2004, 09:15
    Καλημέρα σε όλους κι από μένα, αν και κάπως καθυστερημένα, αλλά μόλις επέστρεψα από μια ολιγοήμερη άδεια και κρίνοντας από τον καιρό, ήρθα...σαν τα χιόνια.

    Επειδή πρώτη μέρα στη δουλειά έχω όπως καταλαβαίνετε πολλές εκκρεμότητες να τακτοποιήσω, θα είμαι πολύ σύντομος.

    Συμφωνώ με όλα τα παιδιά ως προς τους χαρακτηρισμούς των μουσικών και της βραδυάς... αμοιβαία τα αισθήματα.

    Το Σ/Κ πιστεύω να ετοιμάσω το υλικό της ηχογράφησης και από Δευτέρα θα στείλω κάποια δείγματα σε mp3.

    Ελπίζω σύντομα να οργανώσουμε μια νέα συνάντηση, όπου θα έχουμε την αυκαιρία να συζητήσουμε περισσότερο και να γνωριστούμε καλύτερα.
    Μέχρι τότε, χαιρετίσματα σε όλους από τη χιονισμένη Θεσ/νίκη.
    yiannisyiannis
    22.01.2004, 11:45
    Quote:
    μπορεί οι άντρες της παρέας να συμφώνησαν να πάνε μόνοι τους την άλλη φορά για τσίπουρο , αλλά συμφωνώ με την Αλεξάνδρα: το σίγουρο είναι ότι περάσαμε πολύ καλά και άξιζε τον κόπο!!



    Φυσικά, το "άντρες μόνοι για τσίπουρο" το είπαμε αστειευόμενοι με το Χρήστο, διότι τα καλά κορίτσια (π.χ. ΚΙΤ ΚΑΤ & FREDY ) συνήθως αποφεύγουν τις κακές συναναστροφές και τα γράδα.
    Αν όμως θέλετε να μας συνοδεύσετε, είστε περισσότερο από ευπρόσδεκτες να έρθετε μαζί μας.
    rapsodos
    23.01.2004, 12:03
    Θα ήθελα να μεταφέρω τα χαιρετίσματα και τις θετικές εντυπώσεις για την συνάντηση απο τον Dival ο οποίος είναι απο την Δευτέρα άρρωστος γι'αυτό τον λόγο και δεν επικοινώνησε μαζί μας. Του εύχομαι μέσα απο το forum περαστικά και ... την επόμενη φορά να προσέχει.
    jorge
    27.01.2004, 12:28
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 22-01-2004 στις 09:15 έγραψε:

    Το Σ/Κ πιστεύω να ετοιμάσω το υλικό της ηχογράφησης και από Δευτέρα θα στείλω κάποια δείγματα σε mp3.




    O φίλος Γιάννης το 'πε και το 'κανε

    Τα MP3 από εκείνη τη βραδιά προστέθηκαν στα Downloads - Κατηγορία Ντοκουμέντα !

    Eυχαριστώ προσωπικά τον Orpheus για την αφιέρωση που μου έκανε στον Προσκυνητή ! Ακούγεται και μια γυναικεία φωνή κάπου εκεί δίπλα, χμμμμ, Κατερινα ;;

    Και μια ερώτηση προς τον Orheus: Ποιές ήταν οι κοπελιές που αφιέρωσες το ίδιο τραγούδι; Τις έκανες μέλη; Και για πες μας και τι ποτό έπινες εκείνο το βράδυ
    Giorgos
    27.01.2004, 13:22
    Jorge, δεν μπορώ με τίποτα να κατεβάσω τα mp3...Είμαι ο μόνος;
    jorge
    27.01.2004, 14:11
    Τωρα πρεπει να είναι οκ
    KIT_KAT
    27.01.2004, 18:04
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 27-01-2004 στις 12:28 έγραψε:
    Eυχαριστώ προσωπικά τον Orpheus για την αφιέρωση που μου έκανε στον Προσκυνητή ! Ακούγεται και μια γυναικεία φωνή κάπου εκεί δίπλα, χμμμμ, Κατερινα ;;



    Μμμ... Αν εννοείς ότι τραγουδάω, 3 φορές το άκουσα και δεν αντιλήφθηκα τίποτα! Πάντως αυτό το "περίμενε περίμενε περίμενε" στην αρχή, όντως δικό μου είναι
    rapsodos
    28.01.2004, 16:29
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 27-01-2004 στις 12:28 έγραψε:

    Και μια ερώτηση προς τον Orheus: Ποιές ήταν οι κοπελιές που αφιέρωσες το ίδιο τραγούδι; Τις έκανες μέλη; Και για πες μας και τι ποτό έπινες εκείνο το βράδυ
    [/I]



    Απάντηση στην ερώτηση 1: Αδιάκριτη ερώτηση πάμε στην επόμενη


    Απάντηση στην ερώτηση 2: To πρότεινα αλλά δεν είδα χαϊρι... ακόμα.

    Απάντηση στην ερώτηση 3: Ξεκίνησα με κονιάκ, συνέχισα με κονιάκ αλλά... δε θυμάμαι με τι τελείωσα.
    SIAKOSFILARETOS
    29.01.2004, 01:27
    Πολυ καλησπερα σας!Δεν ειμαι ακομη αρκετα μυημενος στη λειτουργια του site ομως απο οτι βλεπω ειστε μια μεγαλη ωραια και κεφατη παρεα.Λυπαμαι που ειμαι αρκετα μακρια και δεν εχω τη δυνατοτητα να σας γνωρισω και να συζητησουμε απο κοντα,ομως καποια συναντηση μελων π.χ στη Θεσσαλονικη θα με βολευε ιδιαιτερα μια που κατοικω κι εργαζομαι στη Φλωρινα.Ελπιζω να εχουμε την ευκαιρια να τα λεμε καπου καπου μια και ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις σημερα ατομα που να εχουν το ιδιο με σενα ασβεστο παθος για καλη,ποιοτικη μουσικη,ποιηση και δημιουργια.Μπραβο παιδια!
    rapsodos
    29.01.2004, 13:34
    Quote:

    Το μέλος SIAKOSFILARETOS στις 29-01-2004 στις 01:27 έγραψε:

    Πολυ καλησπερα σας!Δεν ειμαι ακομη αρκετα μυημενος στη λειτουργια του site ομως απο οτι βλεπω ειστε μια μεγαλη ωραια και κεφατη παρεα.Λυπαμαι που ειμαι αρκετα μακρια και δεν εχω τη δυνατοτητα να σας γνωρισω και να συζητησουμε απο κοντα,ομως καποια συναντηση μελων π.χ στη Θεσσαλονικη θα με βολευε ιδιαιτερα μια που κατοικω κι εργαζομαι στη Φλωρινα.Ελπιζω να εχουμε την ευκαιρια να τα λεμε καπου καπου μια και ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις σημερα ατομα που να εχουν το ιδιο με σενα ασβεστο παθος για καλη,ποιοτικη μουσικη,ποιηση και δημιουργια.Μπραβο παιδια!




    Καλημέρα και σε εσένα και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Όλοι είμαστε μια παρέα και αυτό είναι που με έκανε (και μάλλον μας έκανε όλους) να αγαπήσουμε αυτό το site. Είναι ο ''τόπος'' μας, το μέρος απο όπου ξεφεύγουμε λίγο απο τα τετριμμένα, το στέκι οπου πάντα θα βρούμε κάποιον να ανταλλάξουμε κάποιες λέξεις γνωρίζοντας οτι αυτά που θα πούμε θα τα ακούσουν με προσοχή. Το κοινό στοιχείο της ποιοτικής μουσικής, της αναγνώρισης της αξίας της ποίησης και γενικά όλων των μορφών τέχνης είναι απο μόνο του μια γέφυρα που έλαχιστοποιεί τις αποστάσεις μεταξύ μας και δίνει ζωή στον άψυχο κόσμο του ίντερνετ. Η προσπάθεια αυτή αλλά και το αποτέλεσμα, όποιο και αν είναι αυτό, ανήκει σε όλα τα μέλη. Απο τα νεώτερα μέχρι το δημιουργό του site. Απο όλους εμάς εξαρτάται το μέλλον του χώρου αυτού και κάθε βοήθεια, έστω και με απλές ευχές, με λόγια σαν τα δικά σου, είναι σημαντική.
    Φίλε SIAKOSFILARETOS,εγώ προσωπικά δεν βοήθησα σχεδόν ούτε στο ελάχιστο στην πορεία του site και σίγουρα καθόλου στη δημιουργία του. Παραδόξως όμως το αγάπησα σαν δικό μου. Και αυτό θα το καταλάβεις και ο ίδιος στην πορεία. Εύχομαι οι λέξεις μας να βρούνε τις εικόνες τους και σε κάποια μελλοντική συνάντηση (που θα υπάρξουν πολλές) να γνωριστούμε.
    Να είσαι καλά και ... καλώς μας ξαναήρθες.