ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.851 μέλη

    Καλά, τι είπε ο άνθρωπος!

    maspa
    10.09.2006, 20:55
    Θα ήθελα να αναφέρετε αποσπάσματα από βιβλία με ολίγον τινά "φιλοσοφικο" περιεχόμενο. Κάτι που όταν το διαβάσατε είπατε: "Καλά,τι είπε ο άνθρωπος!"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-02-2008 13:13 ]


    Rasmio
    10.09.2006, 21:06
    i hate them all i hate myself for hating them i drink some more i love them all or i hate them even more than i did before
    maspa
    10.09.2006, 21:11
    Αν είναι εύκολο αναφέρετε και τις πηγές!
    vero
    10.09.2006, 22:14
    Νικος Καζαντζακης!!! Σε ολα του τα βιβλια λες αυτην τη φραση!!! Θα ανατριχιαζεις!!! Εγω ειμαι μεγαλη θαυμαστρια του!!!
    GinaDanis
    10.09.2006, 22:17
    Κάποιος είπε στον Αίσωπο:
    "Για σένα λένε τρομερά πράματα" και του τα είπε όλα όσα είχε ακούσει.
    Ο Αίσωπος απάντησε:
    "Δολοφόνοι δεν είναι εκείνοι που φτιάχνουν τα μαχαίρια, αλλά εκείνοι που τα χρησιμοποιούν. Έτσι και τώρα: δε με κακολογούν οι συκοφάντες, αλλά εσύ που χρησιμοποιείς τις συκοφαντίες τους.*


    Νομίζω ότι το βρήκα εδώ στο forum του ΜΗ.
    meltica
    11.09.2006, 00:47
    ''If you ever want something badly, let it go. If it comes back to you, then it's yours forever. If it doesn't, then it was never yours to begin with. ''

    ''Αν θες κάτι πάρα πολύ άστο να φύγει. Αν επιστρέψει θα είναι για πάντα δικό σου. Αν όχι, δεν σου άνηκε ποτέ. ''

    Το είπε η Demi Moore στο ''Indecent Proposal''. Δεν είναι από βιβλίο αλλά θα υπήρξε και κάποιο σενάριο οπότε... Επίσης όλα τα αποφθέγματα του Oscar Wilde με κάνουν να λέω ''τι είπε ο άνθρωπος'' αλλά αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι κανένα...

    width="100%">s c r i p ta manent

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : meltica στις 11-09-2006 18:44 ]


    Aiolos_m
    11.09.2006, 12:37
    Πού πήγε αυτός που ξέρει ν'αγαπά
    που ξέρει πιο πολύ και να πιστεύει...
    Ozzakos
    11.09.2006, 13:59
    Ρώτησε ο στρατηγός των Ναζί τον Πικάσσο με μεγάλο θαυμασό μόλις είδε την Γκουερνικα ''εκπληκτικός πίνακας εσείς τον φτιάξατε???''
    Και απανταέι με γαλήνια ηρεμία ο Πιακάσσο ''όχι,Εσείς"
    Η γκουέρνικα είναι ένας πίνακας του Πικάσσο που είναι αποκρουστικός και δείχνει την βομβαρδισμένη Ισπανική πόλη Γκουέρνικα....
    Τι είπε ο άνθρωπος...

    ''Διανοούμενος είναι ένας άνθρωπος που βρήκε κάτι ποιό ενδιαφέρον απο το σεξ" Αλντους Χάξλει
    heartbreak-kid
    11.09.2006, 14:03
    Παράθεση:

    ''Διανοούμενος είναι ένας άνθρωπος που βρήκε κάτι ποιό ενδιαφέρον απο το σεξ" Αλντους Χάξλει



    δεν υπήρξα ποτέ διανοούμενος...ούτε θα υπάρξω

    άνευ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-09-2006 02:40 ]


    sintorin
    11.09.2006, 14:36
    "My brain is my second favorite body organ" Woody Allen...........
    billy_cobham_2005
    11.09.2006, 17:29
    "Ι Have nothin to declare eccept my genius"


    Oscar Wild


    Η μετριοφροσύνη σε όλο της το μεγαλείο!!
    nalpha
    16.09.2006, 00:32
    Το μέλος Ozzakos στις 11-09-2006 στις 13:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ρώτησε ο στρατηγός των Ναζί τον Πικάσσο με μεγάλο θαυμασό μόλις είδε την Γκουερνικα ''εκπληκτικός πίνακας εσείς τον φτιάξατε???''
    Και απανταέι με γαλήνια ηρεμία ο Πιακάσσο ''όχι,Εσείς"
    Η γκουέρνικα είναι ένας πίνακας του Πικάσσο που είναι αποκρουστικός και δείχνει την βομβαρδισμένη Ισπανική πόλη Γκουέρνικα....
    Τι είπε ο άνθρωπος...






    OTI KI AN EIXA ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ,ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΕΣΒΗΣΕ ΟΛΑ !!
    ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ.ΜΠΡΑΒΟ Ozzako !
    ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ !




    ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ Η ΜΑΝΙΝΑ,Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ Η ΠΑΤΤΥ ΤΗΣ ΕΦΗΒΕΙΑΣ ΜΟΥ....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nalpha στις 16-09-2006 01:37 ]


    maspa
    16.09.2006, 00:55

    Το μέλος heartbreak-kid στις 11-09-2006 στις 14:03 έγραψε...

    Παράθεση:
    Παράθεση:


    ''Διανοούμενος είναι ένας άνθρωπος που βρήκε κάτι ποιό ενδιαφέρον απο το σεξ" Αλντους Χάξλει


    δεν υπήρξα ποτέ διανοούμενος...ούτε θα υπάρξω




    [ τροποποιήθηκε από τον/την maspa, 29-04-2013 02:28 ]


    Ozzakos
    16.09.2006, 02:32
    ''Είμαι ο άνθρωπος που τα παιδιά λατρεύουν και οι γονείς μισούν , είμαι ο άνθρωπος που οι μανάδες λατρεύουν να μισούν.όταν το πετύχεις αυτό είναι σαν να έχεις έναν πολύ σημαντικό στόχο στην ζωή σου''

    Ozzy Osbourne
    alexia-vicky
    16.09.2006, 15:14
    Σ'αυτόν τον κόσμο που ολοένα στενεύει, ο καθένας μας χρειάζεται όλους τους άλλους. Πρέπει ν'αναζητήσουμε τον άνθρωπο όπου και αν βρίσκεται. Όταν στο δρόμο της Θήβας, ο Οιδίπους συνάντησε τη Σφίγγα, κι αυτή του έθεσε το αίνιγμά της, η απόκριση του ήταν-> ο άνθρωπος. Τούτη η απλή λέξη χάλασε το τέρας. 'Εχουμε πολλά τέρατα να καταστρέψουμε. Ας σθλλογιστούμε την απόκριση του Οιδίποδα.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------

    Αυτή τη φωνή που κινδυνεύει να σβήσει κάθε στιγμή από στέρηση αγάπης και ολοένα ξαναγεννιέται. Κυνηγημένη ξέρει που'νάβρει καταφύγιο. Απαρνημένη, έχει το ένστικτο να πάει να ριζώσει στους πιο απροσδόκητους τόπους.


    (Γιώργος Σεφέρης)
    kadmilos
    16.09.2006, 16:02
    Τι παραλογες που ειναι οι λεξεις!Κτηνος,θηριο,λεια.Δεν θα επρεπε να μιλανε μαυτο τον τροπο για τα ζωα.Μπορει μερικες φορες να ειναι φοβερα,αλλα ειναι πολυ πιο σωστα απο τους ανθρωπους.
    Οταν κοιτας ενα ζωο,μια γατα,ενα σκυλο,ενα πουλι η καποιο απο τα ομορφα θηρια που βλεπουμε στο ζωολογικο κηπο,ενα πουμα λογουχαρη η μια καμηλοπαρδαλη,δεν μπορεις να μην παραδεχτεις οτι ειναι σωστα.Ποτε τους δεν νιωθουν ντροπη η αμηχανια.Παντα ξερουν τι να κανουν και πως να συμπεριφερθουν.Δεν προσποιουνται.Ειναι αυτα που ειναι,σαν τις πετρες η τα λουλουδια η ταστερια στον ουρανο.

    Ερμαν Εσσε,Ο Λυκος της Στεπας
    sea_like_eyes
    23.09.2006, 17:31
    .....μετα την κορυφη ο μονος δρομος που απομενει ειναι η καθοδος.....
    ο μεγαλος Ηλιας Ψινακης
    πλακα-πλακα..εχει δικιο..
    sentoni
    24.09.2006, 22:22
    . . . τα πιο σημαντικά κυκλοφορούν στ' αόρατα , στα ασύλληπτα και πως να τα μεταποιήσω σε ορατά κι απτά χωρίς να τα αποτεφρώσω . . .
    Άραγε μου επιτρέπεται να βιάσω και να εκφράσω εκείνα τα βαθιά ανέκφραστα που αρνούνται να εκφραστούν ;


    Μ.Βαμβουνάκη - η μοναξιά είναι απο χώμα
    darvick
    05.10.2006, 11:05
    Γιατί τα δάκρυα διαμάντι μου δεν είναι απλές ψιχάλες,δεν είναι κάτι το ξένο(με την έννοια του άσχημου) που να το βλέπουμε σαν νεροποντή.Είναι δάκρυα και είναι ωραία...



    Διονύσης Χαριτόπουλος,Ο άνεμος κουβάρι.

    Κάντε κάτι να πεθάνω,να σταματήσουν οι κραυγές...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darvick στις 09-10-2006 11:05 ]


    XeniaRodo
    05.10.2006, 12:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Ozzakos στις 11-09-2006 στις 13:59 έγραψε...

    Ρώτησε ο στρατηγός των Ναζί τον Πικάσσο με μεγάλο θαυμασό μόλις είδε την Γκουερνικα ''εκπληκτικός πίνακας εσείς τον φτιάξατε???''
    Και απανταέι με γαλήνια ηρεμία ο Πιακάσσο ''όχι,Εσείς"
    Η γκουέρνικα είναι ένας πίνακας του Πικάσσο που είναι αποκρουστικός και δείχνει την βομβαρδισμένη Ισπανική πόλη Γκουέρνικα....
    Τι είπε ο άνθρωπος...



    Eξαιρετικό!