ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.857 μέλη

    Καλά, τι είπε ο άνθρωπος!

    margo
    16.10.2006, 01:32
    --"Εάν το μάτι δεν ήταν σαν τον ήλιο πως θα μπορούσαμε να βλέπουμε το φως?
    Εάν η δύναμη του θεού και η δική μας δεν ήταν ένα,πως θα μπορούσε το έργο του να γοητεύει τη ματιά μας?"

    ΓΚΑΙΤΕ

    --"Το φως έρχεται από πολύ μακρυά,από ένα χώρο που δεν υπήρχε χώρος και από ένα χρόνο που δεν υπήρχε χρόνος.Από τότε τυλίγει τον Κόσμο και αναδεικνύει κάθε του έκφραση.."

    <και τα δύο από το υπέροχο βιβλίο του Γιώργου Γραμματικάκη "Η αυτοβιογραφία του φωτός".
    sylvester1979
    16.10.2006, 07:00
    χμμμμμμ...... όταν μου ήρθε στο μυαλό το παρακάτω, πραγματικά είπα μέσα μου...."τι έγραψα ο άνθρωπος..."

    "Κάθε φορά που ανοίγω μια πόρτα στη ζωή μου συνειδητοποιώ οτι με περιμένει μια άλλη.... όσο προχωράω αντιλαμβάνομαι ποσο αδύναμος είμαι.... αδύναμος να κάνω πίσω"
    rompa
    16.10.2006, 13:54
    Παράθεση:
    ''If you ever want something badly, let it go. If it comes back to you, then it's yours forever. If it doesn't, then it was never yours to begin with. ''

    ''Αν θες κάτι πάρα πολύ άστο να φύγει. Αν επιστρέψει θα είναι για πάντα δικό σου. Αν όχι, δεν σου άνηκε ποτέ. ''



    Kai 'γω την έχω δει αυτήν την ταινία και συμφωνώ απόλυτα με την ατάκα
    rigas
    16.10.2006, 16:51
    Στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογέννεση. Παύλος Σιδηρόπουλος
    rouli726
    16.10.2006, 18:17
    "Πες στην καρδια σου οτι ο φοβος της μηπως πονεσει ειναι χειροτερος απο το ν ιδιο τον πονο...καμμια καρδια δε ποναει οταν πηγαινει να αναζητησει τα ονειρα της..."
    δυστυχως δε θυμαμαι ποιος το εχει γραψει.
    Απιστευτα αποφθεγματα βρηκα διαβαζοντας "Το πορτρετο του Ντοριαν Γκρευ" του Ουαιλντ...τι να πρωτοθυμηθω..."ο καλυτερος τροπος να ξεφορτωθεις μια αμαρτια ειναι να ενδωσεις σε αυτην"......ευγε οσκαρ!!
    Melissanthi
    25.10.2006, 00:31
    "Ανοίγει μια πόρτα, μπαίνουν πολλοί.Ανοίγει δεύτερη μπαίνουν λιγότεροι.Στην τρίτη ακόμα πιο λίγοι.Κάπου στο τέλος ανοίγει μια πόρτα και περνάω μονάχα εγώ.Οποιοσδήποτε άλλος μπει τρελαίνεται, εγώ όμως εκεί βρίσκω τον εαυτό μου.
    Γιατί εγώ ΕΙΝΑΙ ένας άλλος"

    Arthure Rimbaud


    Είναι μια μαγική κουβέντα ειπωμένη από τον σπουδαίο ποιητή Ρεμπώ. Το νόημα είναι αντίστοιχο με μια παρόμοια κουβέντα που είχε πει ο Ελύτης σχετικά με την "Ιδιωτική Οδό" πάνω στην οποία πρέπει να πορεύεται ο κάθε άνθρωπος προκειμένου να αυτοπραγματωθεί.

    Σημ:Το "είναι" στην τελευταία φράση, δεν είναι τυπογραφικό λάθος, σωστό είναι.Κι αυτή ακριβώς είναι και η "μαγκιά" του κειμένου.Ο εαυτός σου δεν είσαι εσύ, είναι ένας άλλος...
    poison_girl
    29.10.2006, 00:29
    εχεις τα πινελα εχεις και τα χρωματα,ζωγραφισε τον παραδεισο και μπες μεσα..!-Καζαντζακης
    semplice
    29.10.2006, 00:33
    Φωτεινή μια ερώτηση μόνο!
    Αν στα 16 σου διαβάζεις τόσο ωραία πράγματα στα 36 σου ΤΙ θα διαβάζεις???
    Η θα γράφεις εσύ δικά σου και θα μας τρελαίνεις??



    (Coca cola είναι αυτή Coca cola!! :PppP)
    poison_girl
    29.10.2006, 00:36
    Κωνσταντινε δικα μου θα γραφω αλλα το αποτελεσμα.....ασε!
    sunny_girl
    29.10.2006, 16:39
    'αυτο το πρωτοφανες γεγονοσ συμβαινει για δευτερη φορα' σοφο εε!!
    poison_girl
    29.10.2006, 16:42
    Παράθεση:

    Το μέλος sunny_girl στις 29-10-2006 στις 16:39 έγραψε...

    'αυτο το πρωτοφανες γεγονοσ συμβαινει για δευτερη φορα' σοφο εε!!




    esta
    05.11.2006, 16:46
    Οι παρακάτω είναι φράσεις από το "Όνομα του ρόδου",του Ουμπέρτο Έκο, ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία...

    "Ορισμένες φορές έχω την εντύπωση πως η κόλαση είναι ο παράδεισος ιδωμένος από την άλλη πλευρά."

    "Με βάση τις επιλογές του θεού, μια επιβεβαίωση της ίδιας του της παντοδυναμίας και απόλυτης ελευθερίας, δεν ισοδυναμεί με την απόδειξη ότι ο θεός δεν υπάρχει;"

    "Η μόνη αλήθεια είναι να μάθουμε να ελευθερωνόμαστε από το ίδιο το άφρονο πάθος της αλήθειας"

    Τέλος μια φράση που μου άρεσε πολύ από την "Πανούκλα" του Αλμπέρ Καμύ:

    "Κανείς δεν επιτρέπεται να ταράξει τον ύπνο των αγαθών.Θα ήταν ακαλαίσθητο και καλαισθησία θα πεί να μην επιμένεις.Αυτό το ξέρουν όλοι."
    Shakti_
    05.11.2006, 18:12
    Για να μπείς στη θέση του άλλου, πρέπει πρώτα να φύγεις από τη δική σου!! (Αλλά δεν ξέρω ποιός το είπε)
    oinoxoos
    05.11.2006, 18:30
    " Το κορμι του ανθρώπου είναι το τόξο, ο Θεος είναι ο τοξότης κι η ψυχή η σαϊτα " Ν. Καζαντζάκης
    maspa
    12.11.2006, 15:48
    "Εκείνο που έχει την πιο βαθιά σημασία είναι να βρεί κανείς ένα σταθερό κριτήριο, να σχηματίσει κανείς ένα σύστημα σκέψης, να κατορθώσει να βλέπει εκει, που οι άλλοι είναι τυφλοί. Αυτός είναι ο κεντρικός σκοπός της μόρφωσης.... Η μόρφωση δεν είναι ζήτημα γνώσης, είναι ζήτημα ζωής"
    Δ. Γληνός

    (Διάβαζα για την Έκθεση το θέμα "παιδεία" και βρήκα αυτή την μικρή παράγραφο που με εντυπωσίασε. Ούτε ξέρω ποιός είναι αυτός που το έχει πει....)
    Vangelis86
    13.11.2006, 02:19
    "The music is more than a woman, because you can divorce a woman, but not music. Once you marry her, she is your foreverlasting love, and you go to the grave with her."
    __ilias__
    19.11.2006, 16:36
    αν ο Θεος δεν ηθελε να γραφουμε σε τοιχους, θα μας εδινε τις 10 εντολες σε τετραδιο...
    --αφιερωμενο σε αυτους που κανουv graffiti..
    alexia-vicky
    19.11.2006, 19:49
    " Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που μπορεί να γελά και που μπορεί να κλαίει, γιατί είναι ο μόνος που μπορεί να καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα σε αυτό που είναι και σε αυτό που θα έπρεπε να είναι "

    ΝΤΕΚΑΡΤ
    dijo
    03.12.2006, 06:13
    Ξεχνάμε πολύ συχνά πως η ευφυΐα δεν είναι ατομικό χάρισμα. Τι θα ήταν ο Μπετόβεν εξόριστος ανάμεσα σε κουφούς; Η ευφυΐα ενός ανθρώπου, έστω κι αν πρόκειται για διάνοια, έχει ανάγκη ν’ αναπνέει.

    Βίκτωρ Σερζ
    -------------------------------

    Δεν είμαι εγώ δύσκολη στη μουσική (ακροάτρια). Οι άλλοι είναι εύκολοι.

    Η φίλη μου η Έφη
    Feggarenia261
    03.12.2006, 16:12
    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 16-10-2006 στις 18:17 έγραψε...

    "Πες στην καρδια σου οτι ο φοβος της μηπως πονεσει ειναι χειροτερος απο το ν ιδιο τον πονο...καμμια καρδια δε ποναει οταν πηγαινει να αναζητησει τα ονειρα της..."
    δυστυχως δε θυμαμαι ποιος το εχει γραψει.
    Απιστευτα αποφθεγματα βρηκα διαβαζοντας "Το πορτρετο του Ντοριαν Γκρευ" του Ουαιλντ...τι να πρωτοθυμηθω..."ο καλυτερος τροπος να ξεφορτωθεις μια αμαρτια ειναι να ενδωσεις σε αυτην"......ευγε οσκαρ!!



    Το παραπάνω είναι ατάκα απ τον Αλχημιστή!