ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.866 μέλη

    Εσείς αναβαθμιστήκατε;

    GaTZoS
    12.09.2006, 01:27
    Ακούτε συνέχεια για τον διπλασιασμό της ταχύτητας του ADSL, αλλά δεν ξέρετε αν έχετε ήδη αναβαθμιστεί; Πλέον δεν χρειάζεστε να αναρωτιέστε αφού μία νέα υπηρεσία του OTE αναλαμβάνει να σας λύσει τις απορίες online.

    Επί της ουσίας, η συγκεκριμένη υπηρεσία προορίζεται για όσους από εσάς δεν διαθέτετε κάποιο router με web interface έτσι ώστε να μπορέσετε να παρακολουθήσετε μόνοι αν έχετε αναβαθμιστεί ή όχι,. Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να πάτε στη διεύθυνση http://www.oteshop.gr/adslupgrade_popup.asp να εισάγετε τον αριθμό του τηλεφώνου σας και... αυτό ήταν. Ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά ξέρετε αν ανήκετε στους τυχερούς ή πρέπει να περιμένετε και άλλο. Τα στοιχεία ανανεώνονται σε εβδομαδιαία βάση.

    Πάντως, όπως φαίνεται και από την παρακάτω εικόνα, υπάρχουν αρκετές περιοχές που ακόμα δεν έχουν αναβαθμιστεί. Ας ελπίσουμε το πλάνο του ΟΤΕ να τηρηθεί κατά γράμμα και να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.

    Πηγή: tech.pathfinder.gr

    jorge
    12.09.2006, 09:01
    Δεν ξέρω αν σχετίζεται ή όχι με την αναβάθμιση, αλλά το ψηφιακό κέντρο της Παλλήνης έχει πρόβλημα με αποτέλεσμα οι ADSL συνδέσεις να έχουν γίνει αργές και με πολλά errors. Τις τελευταίες μέρες είμαι με dial-up! Το ανέφερα στις βλάβες και περιμένουμε.

    Καλορίζικες οι νέες ταχύτητες για τους υπόλοιπους!
    efi_kon
    12.09.2006, 09:20
    Το μέλος GaTZoS στις 12-09-2006 στις 01:27 έγραψε...
    Παράθεση:


    Πάντως, όπως φαίνεται και από την παρακάτω εικόνα, υπάρχουν αρκετές περιοχές που ακόμα δεν έχουν αναβαθμιστεί. Ας ελπίσουμε το πλάνο του ΟΤΕ να τηρηθεί κατά γράμμα και να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.

    Πηγή: tech.pathfinder.gr




    Καθυστερήσεις από τον ΟΤΕ; Μα γιατί το λες αυτό;
    uNick
    12.09.2006, 11:14
    Μπας και σας βρίσκεται και καμιά αντίστοιχη διεύθυνση για όσους δεν είναι στην Otenet? Προσωπικά είμαι στην HellasOnLine και θα με ενδιέφερε η αντίσοιχη διεύθυνση... Και φυσικά, αν υπάρχουν και για τις άλλες εταιρίες, θα βοηθούσε να ενημερώναμε και τα υπόλοιπα μέλη...
    Ευχαριστώ.

    faltsoo
    12.09.2006, 11:57
    η αναβαθμηση ειναι ανεξαρτητη απο την εταιρεια.
    διπλασιαστηκε η ταχυτητα και ας ειμαι στη HOL .



    Astron
    12.09.2006, 12:34
    Ο ΟΤΕ αναβαθμίζει τις γραμμές. Από κει και πέρα είναι θέμα του Provider αν θα αναβαθμίσει. Εμένα για παράδειγμα η γραμμή έχει γίνει 768 αλλά η Tellas ακόμα έχει κόφτη και οι ταχύτητές μου παραμένουν 384.
    Πάνως έχει βγάλει ανακοίνωση ότι μέχρι το τέλος του μήνα θα έχει διπλασιάσει τις ταχύτητες. Για περισσότερες πληροφορίες κοιτάξτε το Forum του www.adslgr.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 12-09-2006 12:35 ]


    vouliakis
    12.09.2006, 13:17
    Ορίστε κι ένα speedtest για να τσεκάρετε τις πραγματικές ταχύτητες download και upload...
    jorge
    12.09.2006, 15:25
    Πολύ εντυπωσιακό εργαλείο Παναγιώτη. Βέβαια δεν είναι πάντα αξιόπιστο, μια και η ταχύτητα εξαρτάται από τον server που θα διαλέξεις. Αν πχ διαλέξεις Μόσχα θα δεις πολύ χαμηλές ταχύτητες.
    wraios
    12.09.2006, 16:06
    εμενα πριν απο μια βδομαδα μου πεψανε μαιλ...οτι θα μου διπλασιαζανε την ταχυτητα αλλα ακομα...τπτ
    uNick
    12.09.2006, 17:59
    Το μέλος vouliakis στις 12-09-2006 στις 13:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ορίστε κι ένα speedtest για να τσεκάρετε τις πραγματικές ταχύτητες download και upload...


    Πολύ καλό Παναγιώτη. Ευχαριστώ.

    efi_kon
    15.09.2006, 13:44
    Για τους συνδρομητές forthnet...σε περίπτωση που δεν έχετε ειδοποιηθεί ακόμα για την αναβάθμιση :

    http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=172578

    Σαν τραγουδάκι μου έμεινες που όλο ξεχνάω τους στίχους...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : efi_kon στις 15-09-2006 13:46 ]


    antreas_dr
    15.09.2006, 15:35
    Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!

    Δόξα τον Πανάγαθο........

    Σαν διαολεμένο πάει το μηχάνημα..... Ζούπερ!
    heartbreak-kid
    15.09.2006, 15:51
    Το μέλος antreas_dr στις 15-09-2006 στις 15:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!

    Δόξα τον Πανάγαθο........

    Σαν διαολεμένο πάει το μηχάνημα..... Ζούπερ!



    βοήθησε ο πανάγαθος,να πάη το μηχάνημα σαν διαολεμένο????
    prochatz
    15.09.2006, 18:56
    Ρε παιδιά όταν μπαίνετε στο διαδίκτυο δεν λέει με πόση ταχύτητα μπαίνετε?
    uNick
    15.09.2006, 19:24
    Η HellasOnLine ενημέρωσε τους συνεργάτες της ότι αυτές τις ημέρες γίνονται οι νέες συνδέσεις απ'ευθείας στις μεγάλες ταχύτητες. Από τις 20 του μήνα θα αρχίσουν να αναβαθμίζονται και οι παλαιότερες συνδέσεις aDSL.
    Λίγες μέρες υπομονή ακόμα...

    oulaloum
    16.09.2006, 19:47
    "Στην περιοχή σας δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας..."
    Σωστά, καθότι μένω και στην άγονη γραμμή (Αμπελόκηποι) με ένα σωρό δημόσια κτίρια και υπηρεσίες που μάλλον δεν συγκινούν την ΟΤΕnet να αναβαθμίσει το δίκτυο μια ώρα νωρίτερα.Φαντάζομαι στις απομακρυσμένες περιοχές πότε 8α φτάσει η πολυπόθητη.Υπομονή....
    nightwhisper
    22.09.2006, 22:01
    εγω οχι μονο δεν αναβαθμιστηκα αλλα μαλλον θα υποβαθμιστω κιολας ετσι που το πας
    santourman
    28.09.2006, 16:42
    Καλησπερίζω από το αναβαθμισμένο Αίγιο!!!
    uNick
    28.09.2006, 17:16
    Χθες το πρωί είδα με χαρά ότι αναβαθμίστηκα, από 384 σε 768... και η αλήθεια είναι ότι όλα τρέχουν πιο γρήγορα.

    Δοκίμασα όμως να κάνω το speedtest που μας έδωσε ο Βουλιάκης... και ξενέρωσα...! Μου λέει ότι το πραγματικό μου download είναι 460-470 μόνο... Γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι αυτό? Μήπως υπάρχει και κάτι αντίστοιχο σε άλλη διεύθυνση για να κάναμε και καμιά διασταύρωση?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    tolis_ch
    28.09.2006, 23:02
    Και γω χτες αναβαθμιστηκα και πηγα στα 768 και εκανα το speedtest και τελικα μου εβγαλε με το server του Λονδινου στα 557kbps που ηταν το υψηλοτερο και με αλλους servers πιο χαμηλα...αισχος