ελληνική μουσική
    869 online   ·  210.851 μέλη

    Δεν μπορώ να το ξανακούσω!!!!

    mousikofilh
    24.10.2006, 10:12
    Δεν τους συμμερίζομαι εγώ αυτούς τους όρους,έντεχνο-ποιοτικό-εμπορικό κλπ κλπ.
    Αλλά ο χατζηγιαννης έχει καταντήσει δεύτερος φοίβος,με παραγγελίες και
    τραγουδάκια που το ένα είναι ίδιο με το άλλο και πάει λέγοντας... αλλά...

    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 24-10-2006 23:00 ]


    maspa
    02.01.2007, 00:31
    Το "κι άλλο" της Κοκκίνου με έχει κάνει να αναφωνήσω όχι άλλο!! έλεος πια!! Αφήστε δε το καινούριο της Κελεκίδου..
    tolaruba
    02.01.2007, 01:30
    ενα της κοκκινου που λεει δε μου φτανει θελω κι αλλο!Μα ελεος..
    Η κορυφωση ηταν χτες που ειδα ενα παιδι γυρω στα 20,25 με το αμαξι του τερμα να ακουγετε αυτη η σαχλαμαρα.
    Και νομισα οτι τουλαχιστον αυτη η γενια ΄΄σωνεται΄΄
    vero
    02.01.2007, 01:38
    ola ta ellhnika pop
    Melissanthi
    02.01.2007, 02:14
    Παιδιά, νομίζω ότι έχετε βγει εκτός θέματος! Το θέμα δεν ήταν "αν μας έχει τύχει να συνδέσουμε ένα τραγούδι με μια άσχημη στιγμή της ζωής μας και να μην θέλουμε να το ξανακούσουμε εξαιτίας αυτού"??

    pastella
    02.01.2007, 02:26
    Παιδια εχει δικιο η Μελισσανθη (μας εβαλες τα γυαλια... )

    Εκδηλωσεις λατρειας και μισους για τραγουδια, καλλιτεχνες κ ειδη σε αλλα θεματα..

    Εγω αυτο που θα πω ισως ακουστει αστειο, αλλα δεν μπορω να ακουω το "It's raining men" πια...
    Περσι το Φλεβαρη ειχαμε κανει ενα 80s ρετρο παρτυ κ εκανα (κλασσικα) το ντιτζει. Ειχαμε κ εναν γκευ, ο οποιος φορουσε την κονκαρδα-σημα των ομοφυλοφυλων στο δεξι μερος του στηθους σε εμφανεστατο σημειο, ριχτηκε σε καμια 5-6 αντρες στο παρτυ και εδωσε ετοιμα γραμμενα χαρτακια με στοιχεια επικοινωνιας σε 2 Παλιστινιους και 1 Ελληνα.
    Το παιδι αυτο μου ζητουσε συνεχως το κομματι αυτο να το χορεψει σολο... Ναι ναι το παιδι τα εδωσες ολα στο ντανσφλορ, μονο του λικνιζοταν...

    Τραγικη εμπειρια...Απο τοτε εχω καπως παθει με το κομματι...
    12plus
    02.01.2007, 02:28
    Φίλε μου μαθηταρά... Το έχω πάθει με 4-5 τραγούδια όμως
    -πάσχοντας από χρόνιο μαζοχισμό και
    -λατρεύοντας τη μουσική
    κάθησα κ ξανάκουσα τα τραγούδια από την αρχή ως το τέλος, έλιωσα στο κλάμα και είπα αυτή είναι η ζωή...

    Έτσι τα τραγούδια τα ακούω όλα... (Αυτά που με πονάνε έχουν ξεχωριστή αξία... )

    Υπάρχουν βέβαια τραγούδια που σε πονάνε από την πρώτη φορά που τα ακούς, πχ That's the way - Led Zeppelin ... Κάποιος μπορεί να πάθει κατάθληψη από τη μελωδία... Υπέροχο...

    " T h e B o y N e v e r G e t s O l d e r . . . "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 12plus στις 02-01-2007 02:46 ]


    Melissanthi
    02.01.2007, 03:04
    @ Christine
    Δεν είχα πρόθεση να γίνω "Συντονίστρια στην θέση των Συντονιστών", να είσαι σίγουρη!

    Ας δώσω κι εγώ την απάντησή μου:
    Τώρα πια για κάποιο λόγο (και χαίρομαι ιδιαίτερα γι αυτό) δεν στενοχωριέμαι ακούγοντας ένα τραγούδι επειδή το συνδέω με παρόμοια βιώματα μου..Ίσως παίζει ρόλο το γεγονός ότι έφυγα κι από την Ελλάδα..
    Μπορώ όμως να αναφέρω πιο παληά παραδείγματα (παληά λέγοντας του Σεπτεμβρίου, έτσι?) αυτού του "φαινομένου".
    Δεν υπάρχουν τραγούδια που να μην μπορούσα να ξανακούσω επειδή μου θύμιζαν μια δυσάρεστη εμπειρία μου. Όσο και να στενοχωριόμουν, ήθελα να τα ακούω. Μου άρεσε αυτή η βουβή έκφραση πόνου μέσα από την Τέχνη (γιατί ας μην ξεχνάμε ότι και το τραγούδι τέχνη είναι όταν γίνεται σωστά).
    Ένα από τα τραγούδια αυτά λοιπόν, που μου προκαλούν ένα διάχυτο αίσθημα θλίψης είναι το "Διώξε τη λύπη παλληκάρι" του Χατζιδάκι. Θυμάμαι, ήταν Αύγουστος κι επέστρεφα νύχτα με το καράβι από Νάξο. Είχε ψύχρα αλλά εγώ είχα αράξει κατάστρωμα συντροφιά με τα τσιγάρα μου και την μουσική μου. Εύθεία μπροστά σου έβλεπες ένα μάυρο υγρό στρώμα: την θάλασσα. Αν σήκωνες το βλέμμα προς τα πάνω έβλεπες το μαύρο στερέωμα με τα εκκατομύρια αστέρια. Ακούγοντας σ' αυτό το τραγούδι τον στίχο "πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι" αμέσως η σκέψη μου έτρεξε στον παππού μου που έχει πεθάνει εδώ και χρόνια.Έτσι, χωρίς λόγο. Αισθάνθηκα έναν κόμπο και απλά βούρκωσα....Στενοχωρήθηκα, θυμήθηκα, νοστάλγισα..
    Έκτοτε το κομματι αυτό το ταύτισα με αυτήν την εικόνα κι αυτά τα συναισθήματα.


    djthc
    02.01.2007, 05:02
    Εγώ δεν μπορώ να ξανακούσω τα κομμάτια των 80'ς!
    Τα έχω βαρεθεί και ας κάνουν όλοι σαν τρελοί!
    Ακούω μόνο καινούρια μουσική από όλα τα είδη και μόλις παλιώσει.. delete
    Bruce_Dicki13
    02.01.2007, 11:16
    Δεν αντεχω το ΕΝΑ της πεγκης ζηνα αν δεν κανω λαθος!
    pastella
    02.01.2007, 11:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 02-01-2007 στις 03:04 έγραψε...

    @ Christine
    Δεν είχα πρόθεση να γίνω "Συντονίστρια στην θέση των Συντονιστών", να είσαι σίγουρη!




    Δεν πειραζει καλα εκανες


    Αλλωστε το οτι το φορουμ του ΜΗ ειναι απο τα πιο τακτοποιημενα δεν οφειλεται μονο στους συντονιστες (αλλωστε εγω ακομη δεν βγηκα απο το αβγο μου...Baby moderator-μασαει πιπιλα) αλλα κυριως στα μελη του.

    Παντως οπως βλεπω η συζητηση παει παλι να ξεφυγει. Δεν ειναι το θεμα αν δεν αντεχουμε να ξανακουσουμε ενα τραγουδι η καποιο ειδος. Ειναι γιατι αρνουμαστε να ακουσουμε καποιο κομματι επειδη το εχουμε συνδεσει με καποια στιγμη της ζωης μας η ενα περιστατικο!

    Αν θελετε μπορειτε να ανατρεχετε στην πρωτη σελιδα ενος θεματος στο πρωτο ποστ για να δειτε ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ μια συζητηση
    maspa
    02.01.2007, 12:10
    Συγνώμη, αλλά από το πρώτο post το θέμα του topic άλλαξε! Όλα τα posts σχεδόν έχουν απαντήσεις σχετικά με τραγούδια που έχουμε "σιχαθεί" να ακούμε
    pastella
    02.01.2007, 12:30
    Ε οχι και ολα βρε μαρινα.Εχει αρκετα ποστ ειδικα στην πρωτη σελιδα

    Τελοσπαντων, τουλαχιστον ας "σεβαστουμε" την προθεση του δημιουργου απο εδω και μπρος.
    maspa
    02.01.2007, 12:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 02-01-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Ε οχι και ολα βρε μαρινα.Εχει αρκετα ποστ ειδικα στην πρωτη σελιδα

    Τελοσπαντων, τουλαχιστον ας "σεβαστουμε" την προθεση του δημιουργου απο εδω και μπρος.




    Και που θα γράφω τώρα τα τραγούδια που σιχαίνομαι;
    pastella
    02.01.2007, 12:39


    Εχει πολλα θεματα γκρινιας ολο και κατι θα βρεις

    Αληθεια πες μας για τραγουδια που σιχαινεσαι...Γιατι τα σιχαινεσαι???
    Εγω σιχαινομαι του Σαρμπελ το "ταξε μου"... μπάι δε γουέι.... Γιατι η πρωτη φορα π το ακουσα υπο την μερικη επιρροια αλκοολ και ενω χορευα αλλο τσιφτετελι με ξενερωσε απιστευτα.... ΚΑι μου τη δινει οταν αρχιζω να χορευω και με ξενερωνει ο ντιτζει!
    maspa
    02.01.2007, 12:47
    Όπως είπα το "κι άλλο" της Κοκκίνου!! Κάτι τέτοια τραγούδια δε χρειάζεται να σου θυμίζουν μια τραυματική εμπειρία για να τα σιχαθείς. Αρκεί που υπάρχουν!!
    PROFBASILHS
    02.01.2007, 14:10
    Αν (α)τύχει και ακούσω έστω και μία λέξη από Καλομοίρα, θα βάλω φωτιά στη δισκογραφική της. Αντί να μάθει καλύτερα τα ελληνικά, τα έβαλε και με τον εληνικό κινηματογράφο...
    PROFBASILHS
    02.01.2007, 18:09
    * ελληνικό
    Ozzakos
    02.01.2007, 20:14
    Εκτιμώ τις απαντήσεις σας...αλλά ναι πολοί έχετε βγει εκτός θέματος...αμα αρχίσουμε να λέμε τραγούδια που πρέπει να απαγορευτούν λόγω αθλίου περιεχομένου θα τελειώσουμε όταν θα έχει πεθάνει ο Highlander......
    XeniaRodo
    03.01.2007, 12:08
    Nαι βρε παιδία, προσέξτε λίγο....


    το θέμα είναι Tραγούδια που δεν μπορούμε να ξαναακούσουμε επειδή MAΣ ΘYMIZOYN κάτι AΣXHMO